Italië en de patrouillediensten in de Middellandsche Zee. Matroos verijdelt duikbootroof. Thijs Ijs en OomMopperniet gaan weer verder! De Russisch-Japansche spanning neemt toe. (RADIO jfAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 Moreele gelijkheidverlangd. De zaakgelastigden van Frankrijk en Engeland zijn gistermorgen op het Chigi.paleis te Rome door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, ontvangen. Deze deed hen mondeling een mededeeling van den volgenden Inhoud „De Italiaansche régeering was van meening, dat in haar nota van 14 September gemakkelijk de beteekenis naar voren kon komen van de daarin vervatte opmerkingen betreffende de eventueele deel neming van Italië aan de vlootmaatregelen, voorzien in het accoord van Nyon van 14 September. In verband met de heden door de zaak gelastigden van Groot-Brittannië en Frankrijk gedane mondelinge mededeeling betreffende de Italiaansche nota en de bovengenoemde maatregelen, preciseert de Italiaansche regeering, dat zij onder rechtsgelijkheid met onverschillig welke andere mogendheid van de Middellandsche Zee verstaat, dat een positie, gelijk aan die van de Britsche en Fransche vloten zal moeten worden gereserveerd voor de Italiaansche vloot, wil Italië deelnemen aan deze vlootmaatregelen. Het aldus gepreciseerde voorafgaande draagt het karakter van een positieve opmerking." Volgens Havas heeft het onderhond van Ciano met de beide zaakgelastigden de at mosfeer aanzienlijk* doen opklaren. De be teekenis van de mondelinge mededeeling van den Italiaanschen minister is deze, dat de Italiaansche regeering duidelijk een positief standpunt inneemt, zoodat de interpretaties, volgens welke de Italiaansche nota van 14 September niets anders dan een afwijking zou zijn geweest, hiermede officieel is tegen gesproken. Italië zal willen deelnemen aan de vlootmaatregelen, indien de Italiaansche vloot „een gelijke positie" zal verkrijgen als die van de Fransche en Britsche" vloten. Men kan hieraan nog toevoegen, aldus Havas, dat „de gelijke positie" waarvan in deze mondelinge mede deeling sprake is, door Italië niet wordt opgevat in den zin van een gelijkheid in tonnage met de pa- trouilleerende Fransche en Britsche oorlogsschepen. Veleer gaat het hier om een moreele gelijkheid. In poli tieke kringen is men voldaan over den goeden wil, die van beide zijden betoond is om uit een situatie te ge raken, die voor allen gevaarlijk had kunnen worden. Fransche oorlogsschepen te Oran. In het kader van de tenuitvoerlegging dei- overeenkomst van Nyon zijn Zaterdag te Ongewoon incident in de haven van Brest. Aanhangers van Franco trachtten zich meester te maken van onderzeeër der Spaansche regeering. De duikboot der Spaansche regeering, de C 2, die sedert drie weken in de koopvaardij- haven van Brest gemeerd ligt in afwachting van herstellingsarbeid aan den motor, is Za terdagavond het tooneel van een merkwaar dige gebeurtenis geweest. Tegen tien uur kwam een boot langzij met twaalf in burger gekleede personen aan boord. Een hunner zeide de com mandant van de C..4, een duikboot, die te Leverdon op reparatie wacht, te zijn. Aan boord van de C. 2 bevonden zich slechts de ge zagvoerder en 11 minderen. Nadat det com mandanten elkaar begroet hadden en de man nen in carré waren opgesteld, stelde de nieuw- aangekomen commandant voor, de C. 2 voor drie millioen te koopen. Toen de commandant der C. 2 wei gerde, veranderde plotseling de hou ding der "bezoekersOnder bedreiging nan een automatisch vuurwapen wer den de commandant van de C. 2, ka pitein Jesus de las Har as en luitenant Fernando gebonden, evenals de be manning, waarbij gebruik gemaakt werd van kettingen en henneptouwen. be aanvallers scommeerden de be manning onder de vlag van Franco in zee te steken en trachtten vervolgens te vuren op den op wacht staanden matroos, Digo Augusto,_ die in zijn vxichthuisje zatmaar deze legde den eerste, die hem naderde, met een re volverschot neer. be schildwacht zag bovendien kans den wachtpost van het arsenaal te alarmeer en, waarop de aanvallers per auto vluchtten en den gezagvoerder van de C. 2 en den officier-mecanicien gijzelaars meenamen. nan*1! ^unner waren op 13 September te Brest tót a .en- Het waren Parella Rahael, Mar- Ohii A1-0' een advocaat, Sangello en Robert Luz ^en ingenieurs uit Saint Jean de te tter61- wallers werden later gearresteerd aiirn lln 111 cie Gironde, toen zij trachtten per rJA01ltwijken naar het in handen der Onrt ziJnde Spaansche gebied, rotn™'11 bevond zich de reeds genoemde te B^ t van de C. 4.. welke kort geleden was aangekomen om hersteld te Prauk '-ï e Vleier was na zijn aankomst in ftonJ naar de Rechtschen overgeloopen. vonrto gearresteerden is in het bezit ge- coso Van een brief van den kolonel Tron- tfoenple- bevel voert over de rechtsche Van ri n1 ^üipuzcoa, waarin de commandant tegen o uitgenoodigd wordt de duikboot belooning van 2 millioen'pesetas Oran zes Fransche torpedobooten aangeko men. In de haven van El Kadir zijn vijf Britsche jagers aangekomen. Amerika Roosevelt oefent critiek op de dictatuur. In een rede ter herdenking van den dag, waarop voor 150 jaar de grondwet werd geteekend, heeft president Roo sevelt een aanval gedaan op de „toe nemende bedreiging der dictatuur", aldus Reuter. Het bekende en zichtbare gevaar in een oorlog te worden verwikkeld zien wij vol vertrouwen onder de oogen; wat dat betreft, aldus spr., kent uw regeering uw meening en gij kent de mare, maar er is meer vooruitziend heid, verstand' en geduld noodig om den geraffineerden aanval af te slaan die de toenemende dictatuur doet op het moreel eener democratie. „Hoe Amerika zijn zaken regelde in 1787 toen de grondwet werd aanvaard, had voor Europa niet veel belang, maar thans is het beeld anders. Thans heeft alles, wat wij doen, een geweldige, onmiddellijke uitwerking niet alleen onder de naties in Europa, maar ook onder die in Amerika en het Verre Oosten. „Den laatsten tijd konden wij de duidelijk uitgesproken uitdaging aan de idee der de mocratie hooren; een uitdaging, afkomstig van een regeering, welke door één enkelen man wordt vertegenwoordigd. Wij ontkennen niet, dat de methode der uitdagers, of zij nu communistisch, dictatoriaal of militair wordt genoemd, voor velen, die onder hun regimes leven, materieele voordeelen heeft opgeleverd, die zij niet onder de democratieën, welke zij hebben nagelaten te doen functioneeren, zou den hebben kunnen verwerven. De werkloosheid is verminderd, hoewel de oorzaak daarvan een krankzinnige wapenfa- bricage is. Er heerscht orde, hoewel deze wordt gehandhaafddoor vrees, ten koste van de vrijheid en van de individueele rech ten. Hun lêiders lachen om alle grondwet ten, voorspellen de navolging van hun eigen methoden en profeteeren het spoedige einde der democratie over de geheele wereld. Doch die houding en die voorspellingen worden te gengesproken door diegenen onder ons, die nog steeds in de democratie gelooven en dat is de overweldigende meerderheid van de naties der wereld en de overweldigende meerderheid van de volken der wereld. In de eerste plaats zullen de mannen en vrouwen van thans weigeren zich laf toe te vertrouwen aan één enkelen man of aan één willekeurige groep, die hen moet regeeren en in de tweede plaats zal er geen einde komen aan de democratie, omdat die nieuwe regee- ringsvormen de wereld zoover voeren, dat de beschaving wordt bedreigd. De vrees verbreidt zich over de geheele wereld; vrees voor agressie, vrees voor inva sie en revolutie en vrees voor den dood. Het volk van Amerika is vastbesloten die toene mende dreiging verre te houden van zijn kusten. De regeering moet voldoen aan de eischen van de groote massa van het volk, aan de eischen betreffende materieele verbeteringen en economische veiligheid, en de regeering moet het volk een levensstandaard geven, welke wordt gerechtvaardigd door de hulp bronnen des lands. Alleen wanneer zij dat doel toereikt, zal de regeering de waarde der democratie en de hutteloosheid van de dic tatuur bewijzen, welke laatste altijd verge zeld gaat van een invasie-geest. „Ik toen geen pessimist", zeide Roosevelt verder. „Ik geloof, dat de democratische regeering van dit land alles kan doen wat menschen met verstand van haar verwachten". Ten aanzien van de hervorming van het Hoogste Gerechtshof merkte Roosevelt op, dat zijn hervormingsvoorstel naar zijn mee ning grondwettig bleef. Hierna deed de pre sident nog een aanval op eenige der jongste beslissingen van het Hoogste Gerechtshof. Hij toesloot met het volk te vragen zijn volle vertrouwen te blijven stellen in de grondwet om te geraken tot een oplossing van de tal rijke vraagstukken, welke op het oogentolik bestaan. Verontwaardiging in Duitschland. Nationaal-socialistische kringen leveren feilen commentaar c^> de rede, die Roosevelt Vrijdag heeft uitgesproken. De „Voelkischer Beobachter" schrijft zelfs, dat de president door demagogische formules en vijandige be weringen de tegenstellingen in de wereld, die uit zichzelf al ernstig genoeg zijn, heeft willen verscherpen. Duitschland, aldus het blad, heeft de methoden van Roosevelt sedert eeni- gen tijd met verwondering gadegeslagen. De president heeft niet het recht critiek te oefe nen op door vreemde regeeringen genomen dictatoriale maatregelen. Hij richt zijn aanval len tegen buitenlandsche dictaturen slechts om de aandacht van zijn eigen dictatoriale begeerten af te leiden. Oostenrijk Paus richt een vermaning tot de Oostenrijkers, Havas meldt uit Castel Gandolfo, 18 Sept. Een groot aantal Fransche, Duitsche, Oos- tenrijksche en Nederlandsche pelgrims i heden door den Paus in zijn zomerverblijf Castel Gandolfo in particuliere audiëntie ontvangen. In zijn toespraak wendde de Paus zich in het bijzonder tot de pelgrims uit Oostenrijk en Duitschland. Tot de Oostenrijkers zeide Pius XI onder meer: Zeer in het bijzonder heet ik u hier welkom in dit uur, dat ook voor Oostenrijk zoo ernstig is. Ik hoop, dat Oostenrijk steeds trouw aan de kerk zal blijven en dat het altijd in Midden-Europa het katholieke ge loof zal vertegenwoordigen, dat zulk een voorbeeld zoozeer noodig heeft. Vervolgens wendde de Paus zich tot de Duitsche pelgrims met de volgende woorden: Wat zou ik moeten zeggen, of liever wat zou ik niet moeten zeggen in dit uur, dat zoo ernstig en zo© moeiljik is voor den katholie ken godsdienst en voor hen, die trouw willen blijven aan de kerk van Rome? In dit uur, nu men in uw vaderland een nieuwe pro feet verheerlijkt, die handelt en schrijft tegen alles wat katholiek en christelijk is? Geiaève Spaansche eischen in de V olkenbondsvergadering. De Spaansche minister-president Negrin heeft Zaterdag in de Volkenbondsvergade ring een redevoering uitgesproken, welke hij besloot met de volgende eischen: 1) Herstel van de vrijheid van handel ten gunste van het reputolikeinsche Spanje. 2) De doeltreffende toepassing van maat regelen tot evacuatie van in Spanje strij dende vreemdelingen. 3) Uitbreiding van de overeenkomst van Nyon tot bescherming der Spaansche vloot. 4) Erkenning door den Volkenbond, dat Spanje het slachtoffer van een aanvaLis geworden. 9 5) Verwijzing van het deel van het rap port van den secretaris-generaal inzake de Spaansche kwestie naar de zesde commissie die voor politieke kwesties. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Het water begon al hooger en hooger te komen. Het heele land stond zoowat onder water. Dooi deed zijn werk goed. Drommels, wat nu? Doorloopen maar, Thijs, kijken of we niet ergens kunnen vluchten, zei oom Mopperniet. Maar hij keek bedenkelijk, hij had er een hard hoofd in. Oom kijk, daar gaat een plank! Laten we probeeren, daar op te komen. Dan kunnen we altijd zien# waar we terecht komen. Kom, oom, laten we hem vlug probeeren 'te pakken, anders gaat hij met den stroom mee en dan zijn we verloren. Kom dan, oom! Vlug liepen ze op de plank toe en grepen hem vast. Nu is het maar zaak ,om er op te komen, bromde oom Mopper- niet. Kom, oom, vlug nou, het water komt al tot mijn mond! riep gilijs uit. .Vlug nou, oom! Moskou's toenaderingspogingen tot China en Amerika. ndanks de moeilijkheden, waarmede 1 de Russische oorlogsindustrie te kam pen heeft en ondanks de bres, die de bloedige terreur in de gelederen van de opperste legerleiding heeft geslagen, ziet de Russische regeering zich, door den onver - biddelijken loop der gebeurtenissen, genood zaakt om, op uiterst korten termijn, een reeks maatregelen door te voeren, die regelrecht tegen Japan gericht zijn. In Tokio heeft Rus land geruststellend verklaard, dat deze maat regelen slechts de verdediging van het land ten goede kwamen. Maar waar ligt de grens tusschen verdediging en aanval? Toen keizer Wilhelm 23 jaar geleden Rusland den oorlog verklaarde en Frankrijk en België zijn ulti matum stelde, was hij er waarschijnlijk inner lijk van overtuigd, dat hij in het belang van de verdediging van zijn land handelde. Ter zelfder tijd ontketende hij een oorlog, zooals de wereld nog nimmer had medegemaakt. Toen, na den ongelukkigen afloop van den Russisch-Japanschen oorlog in 1904'05 de Russische politiek, ten opzichte van den Stil len Oceaan, schipbreuk had geleden, stelde Petersburg zich schadeloos door te profitee- ren van de ontbinding van China. De regee ring deed dit door Buiten-Mongolië en de Oostelijke provincie Sinkiang onder zijn in vloed te brengen. Het is natuurlijk geen toeval geweest, dat Rusland zijn invloed in deze pro vincies, door middel van een verdrag, kon vastleggen, vooral niet, omdat Engeland in dien tijd Tibet in zijn belangensfeer betrok. In 1910 annexeerde Japan Korea. Een jaar later breidde Rusland de beschermende hand verder over Buiten-Mongolië en Sinkiang uit, terwijl Engeland Tibet onder zijn beschermen de vleugels nam. In de jaren 1931—'33 bezette Japan Mandsjoerije, waardoor er een conti nentale Oostgrens ontstond tusschen het Land van de Rijzende Zon en het gebied, dat als Russisch protectoraat te beschouwen viel. Deze grens zal in het te verwachten conflict een groote rol spelen. Reeds is het voorspel van dit conflict begonnen. Tijdens de reis met den Siberischen expresstrein naar Moskou, waar zij Rusland's hulp wilden inroepen voor de reor ganisatie van het Mongoolsche leger, stierven de minister van oorlog, maarschalk Demid en de Mongoolsche generaal Dschansanschorlo tusschen de stations Taiga en Tomsk. De symptomen wezen onmiskenbaar op vergift! ging. In Moskou werden de dooden door de maarschalken Jegorow en Boedjonny opge wacht, terwijl zij, met de hoogst denkbare mi litaire eer. gecremeerd werden. Japan heeft, evenals in Mandsjoerije, een prins op het oog. Deze prins Tewang heeft reeds, als toekomstplan, rondgebazuind, dat hij een Groot-Mongoolsch rijk, aansluitende bij het uit de overleveringen bekende rijk van Dschingis Khan, wil stichten. Bovendien worden in de Chineesehe provincie Tsjahar, die in het Zuiden tusschen Mandsjoerije en Mongolië ligt, .Mongoolsche" troepen, onder opperbevel van de „Mongoolschen" generaal Li, geoefend en bewapend. Met koortsachtigen haast wordt door de Russen een spoorlijn van Urga, de hoofdstad van Mongolië, naar Tsjita, in de nabijheid van hetBaikalmeer, aangelegd. Langs deze spoorlijn, tot op een afstand van 100 K.M. links en rechts, worden versterkingen, vlieg velden en fortificaties aangelegd. De arbeid daarvoor staat onder toezicht van maar schalk Blücher, die daarom zeer vaak in Urga vertoeft. Tevens worden Tsjita, Chabarowsk en Wladiwostok, hoofdsteunpunten in den toe- komstigen oorlog met Japan, met alle mid delen, die de moderne fortificatiekunst kent, in staat van verdediging gebracht. Een zware hinderpaal was, tijdens den laatsten Rus sisch-Japanschen oorlog, het Baikalmeer. De troepen en het oorlogsmateriaal moesten in dertijd met schepen en vlotten over het meer getransporteerd worden, daar de spoorbaan, ten Zuiden er van, niet te vertrouwen was. In alle stilte hebben de Russen in de laatste jaren een spoorlijn, ten Noorden van het meer, aangelegd. Deze zal binnenkort in ge bruik genomen worden. In Wladiwostok be vinden zich voorts 200.000 man geregelde troepen, die over 1100 tanks en 1000 gevechts vliegtuigen beschikken. Ook in andere plaat sen zouden troepen samengetrokken en tanks en vliegtuigen de laatste arriveeren er in gedemonteerden toestand opgehoopt wor den. Juiste inlichtingen daarover zijn echter niet te krijgen. TH^eze oorlogsvoorbereidingen van Rusland -^doen duidelijk uitkomen van welk een groote beteekenis het Russisch-Chineesche niet-aanvalsverdrag is. Op 21 Augustus van dit jaar werd het gesloten, maar pas een week later werd het bekend gemaakt. En kele dagen na de publicatie kwam het Ja- pansche dagblad, „Yomiuri Shimbun", met de onthulling, dat het verdrag drie geheime punten bevatte. Deze behelsden: wederzijd- sche steun en militaire samenwerking in Binnen- en Buiten-Mongolië, levering van krijgsmateriaal, levensmiddelen en petro leum door Rusland aan China en de offi- cieele erkenning van de Chineesehe Commu nistische Partij door de Nankingregeering. In het begin van deze maand deelden Fran sche couranten mede, dat Rusland, cvp grond van het gesloten verdrag, nog voor Novem ber van dit jaar, 362 gevechtsvliegtuigen, 200 tanks, 5000 paarden, 2000 wagens, 2500 mo torrijwielen, 1500 tractors, 150000 geweren, 120.000 granaten en 60 millioen patronen aan China zal leveren. Daarenboven zou Rusland ook nog „vrijwil ligers" en technici, bekend met alle typen wa penen, naar China zenden. De helft van den prijs voor het geleverde krijgsmateriaal heeft China, in goud, bij de Russische Staatsbank gedeponeerd. Rusland krijgt daarvoor in de plaats een aantal concessies in Noord-China en toegang tot de Chineesehe markten, waai de Japansehe waren door Russische vervan gen moeten worden. Men weet het: Rusland stelt ook pogingen in het werk om toenadering tot Amerika te bewerkstelligen. Daarom is het van belang, eens na te gaan, wat de gevolgen zijn van het op 9 Juli j.l. door dr. Kung, in Washing ton, afgesloten financieele verdrag tusschen China en Amerika. Wanneer de oorlog tus schen China en Japan lang duurt, dan zal de buitenlandsche valutareserve van de Cen trale Bank te Nanking, vroeg of laat, uitgeput raken. In dat geval is China gedwongen de enorme zilvervoorraad te exporteeren. Volgens het verdrag met de U. S. A. wordt voor elke hoeveelheid zilver, die China in dat geval te koop aanbied, na de noodige onder handelingen een vaste prijs bepaald. Daardoor heeft China geen speculatieve zilvermanipu laties van Amerika te vreezen. Dr. Tsjao- Ting-Chi, die werkzaam is bij het instituut voor Pacificpolitiek te Washington, heeft reeds verklaard, dat tengevolge van deze, overeenkomst, China den oorlog tegen Japan ongestoord kan financieren, Het is bekend: oorlog beteekent geld, geld en nog eens geld. De hulp van Amerika, zelfs al wordt deze alleen maar op financieel gebied geboden, zal toch een gewichtige factor zijn in het con flict China—Japan. De samenwerking van Rusland, China en de Vereenigde Staten, zou, naar mensche- lijke berekening, een dam moeten zijn tegen de ongebreidelde expansiepolitiek van Japan, tenminste wanneer Rusland en China inner lijk zoo sterk zijn, dat zij tegen onbereken bare verrassingen gewapend zijn. De Mos- kousche terreurpolitiek van den laatsten tijd, doet er aan twijfelen of Rusland de vuur proef, een oorlog met Japan, zou doorstaan. Evenals in 1904 en 1914 schijnt een onaf wendbaar noodlot Rusland in een nieuw, oor- logsavontuur te drijven. Op 5 September hebben Russische oorlogsschepen in den mond van de rivier Tschumenula de 150-ton metende Japansehe boot „Osaka Maru", met een bemanning van 17 koppen en n.b. be wapend^!) overvallen. Voorts is in Russische territoriale wateren beslag gelegd op 26 Japan sehe visschersbooten. Bedenkelijke voorteekenen KARL TIANDER. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 20 SEPTEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Mister Flow, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Drie handige meis jes. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Esther de Boer van Rijk in „Op Hoop van Zegen", 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De veroveraar van Indië met Ronald Colman. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. DINSDAG 21 SEPTEMBER Groote Kerk; Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. PPOERAMMA DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-uitzending. 6.307.00 R.V.U. 8.— Gramofoonmuziek. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Ko- vacs Lajos' orkest en solist. 11.Huishoude lijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Re portage Binnenhof en uitzending van de Troonrede door HM. de Koningin. 1.30 Gra mofoonmuziek. 1.45 Omroeporkest en solist. 3.Gramofoonmuziek. 3.15 De Palladians. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoorzang .5,05 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-orkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.Kinderkoor „Zanglust". 7.30 AVIRO-Dansorkest. 8.Be richten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Herhaling Troonrede (öpn.) Hierna gramofoonplaten. 8.30 Taptoe. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.30 Radio tooneel. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15 Cause rie ,yDe millioenennota". 10.45 Actualiteits- flitsen. 11.— Berichten A.N.P. Hierna het Fanta-orkest. 11.3012.00 Het AVIRO-Dans orkest. HILVERSUM II, 301 M. KRO-uitzending. 4.005.10 RlKO. 8.009.15 en 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Reportage Binnenhof en uitzending van de Troonrede door HM. de Koningin. 2.Vrouwenuur. 3.Gramofoon platen. 3.10 KRO-Kamerorkest. 4.00 Gramo foonmuziek. 4.10 Causerie „De gezegende". 4.35 Gramofoonmuziek. 4.45 „Welk licht werpt het spiritisme over ons leven", causerie. 5.10 De KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicitatiebe- zoek. 6.Gramofoonmuziek. 6.10 De KiRO- Melodisten. 7.— Berichten. 7.15 „Heeft de Ne derlandsche opera toekomst", interview. 7.35 Sporthalfuur. 8.— Berichten A.N.P. Mede deelingen. 8.10 Heruitzending Troonrede. 8.30 Taptoe. 9.— Gramofoonmuziek. 9.15 „Over de nieuwe millloenen-nota. 9.45 KiRO-Orkest. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 De KCRO-Boys en solist. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.0511.45 Gramofoonmuziek. 12,05 Bronk- hurst-Trio. 12.35 Radiotoneel. 1.05 Orgelcon cert. 1.352.20 Gramofoonplaten. 4.20 „Some farming families", causerie. 4.35 D. Hogben's vocaal en instrumentaal ensemble. 5.20 Het Elman-Sextet en solist. 6.20 Berichten. 8.45 Het Celebrity-Trio. 7.05 De BBC-Zangers. 7.40 Het Metropolitan Police Central Orkest. 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solist. 9.10 Decla matie. 9.30 Pianovoordracht. 10.Berichten 10.20 ,,I saw the start. Speed", causerie. 10.40 Het Orchestra Ray monde. 11.20 Harry Roy's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20, en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Derveaux-orkest en zang. 3.05 Gramofoon muziek. 4.05 en 5.05 Zang. 5.20 Locatelli-orkest 7.20 Pianovoordracht. 7.50 Radiotooneel. 9.05 Zang. 9.20 Praagsch Omroeporkest, -koor en solisten. KEULEN, 456 M. 6.50 Militair concert. 8.50 Hermann Hage- stedt's orkest. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Om roeporkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Om roeporkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.30 Ge varieerd programma. 11.1012.20 Omroep- kleinorkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 3.22 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gra mofoonmuziek. 5.20 Salonorkest. 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek, 8.20 Omroeporkest. 8.50 Gramofoonmuziek.. 9.05 Radiotooneel, met muziek. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Om roeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.50—2.20 Gra mofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Sa lonorkest. 1.50 —2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang en piano. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Orgel en zang. 8.20 „Monsieur Beaucaire", operette. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3