De Troonrede. ,Blauwe tram" kraakte Den Haag een bestelauto. in Over verjaardagen. prWSP^G 21' SEPTEMBER 1937 de Troonrede, vandaag door H.M. de ningin in de vergadering der Staten-Gene- K°. uitgesproken, komt natuurlijk voldoe- raa over de economische opleving zoowel in Serland al5 in Indië tot uiting' BliJkbaar de regeering evenwel aanzienlijk optimis tischer gestemd ten aanzien van de overzee se gewesten dan van het moederland. De Troonrede geeft blijdschap te kennen over d stijging van het welvaartspeil in Indië en er de beschikbaarstelling van meer geld tl bevordering van de geestelijke en stoffe- der Indische bevolking. Cu- acao maakt het natuurlijk het best van ...nJI' rrolfe nnfrcrviovlrf rlof oon alles en er wordt zelfs opgemerkt „dat aan de wereldcrisis schier onop- is voorbijgegaan". De eenige kolo- ■g droefenis is er een die sinds menschen- '5 uit alle Troonreden bekend is: on danks een lichte verbetering bleef de econo mische toestand van Suriname weinig bevre- d'wat het moederland betreft worden aan de vreugde over de economische verbetering vele dompers opgezet. Na uiting van „de hoop dat de nog steeds omvangrijke werk loosheid verder zal kunnen worden inge- kfc.» een inderdaad wel zeer voorzichtige Laaie - zegt de Troonrede later, dat on danks de ingetreden verbetering in den eco- nomischen toestand de openbare financiën n0g in bijzondere mate zorg blijven ver- elschen. En daar wordt aan toegevoegd: Ruiten hetgeen op economisch-sociaal ter- iein en op het gebied der defensie onver mijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van het onder wijs, dan ook eerst ter hand genomen kun-" nen'worden, wanneer de inwendige positie van het budget voldoende zal zijn versterkt, pe verhooging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere financieele voorzieningen noodzakelijk maken. Dit laatste beteekent kennelijk dat er een defensie-leening op komst is en sluit zich aan bij de uitlatingen in de „internationale pa ragraaf" waarin wordt geconstateerd dat zoowel hier te lande als in Indië voortgegaan zal moeten worden met versterking van de weermacht. Ten aanzien van Indië is evenwel gezegd dat meer gelden beschikbaar konden worden gesteld voor de bevordering van de geestelijke belangen der bevolking; ten aan zien van Nederland wordt duidelijk te ken nen gegeven dat het onderwijs moet wachten plus andere op zichzelf gewenschte en nut tige maatregelen. Minister Slotemaker de Bruine is blijkbaar onlangs In zijn rede voor de Vereeniging van Leeraren aan Gymnasia wat al te blijmoedig geweest. Het ontbreken van eenigerlei mededeeling over verlaging van de vaste lasten, die zwaar op-de1 bevolking drukken, zal het teleurstel- lendste feit van deze Troonrede blijken te zijn. We krijgen geen belasting-verfaglng. De Ned.-Indische convertieleening, die feitelijk mislukt is, leed blijkbaar haar échec omdat geen uitzicht op zulk een verlaging bestond. Het wordt door het zwijgen in de Troonrede bevestigd en inplaats van een Nederlandsche conversieleening zullen wij een nieuwe de fensie-leening krijgen Dit laatste feit geeft ons nu ook in eigen land weer eens een duidelijk beeld van het remmen van het herstel door de eeuwige in ternationale ruzies en den dollen wedstrijd- in-bewapening dien de groote mogendheden met elkaar voeren. Als de menschen ook in ons land, die indertijd zoo schamper hebben gedaan over de Ontwapeningsconferentie en zoo welvoldaan gelachen hebben over haar mislukking, omdat hun scepticisme dan toch maar fijn gelijk kreeg, nu zien dat het her stel van de welvaart in ons land erdoor be lemmerd wordt en hun belastingen even hoog Wijven, zullen zij het wel wat minder ver makelijk gaan vinden. De landbouw-paragrafen geven een wat opgewekter beeld. De reeds lang verwachte opheffing van de landbouw-crisismaatrege- len wordt thans met de restrictie „zooveel mogelijk" toegezegd. Wettelijke regeling van den arbeidstijd zal in onderzoek worden genomen; met gezinslasten zal bij de vast stelling van het arbeidsinkomen rekening worden gehouden. In het algemeen beschouwd geeft de Troonrede evenwel geen erg hoopvol beeld van de komende begrooting voor 1938. Het feit dat opnieuw een Christelijk coali tie-kabinet in ons land is opgetreden komt rot uiting in een uitvoerige paragraaf be treffende het Christelijk karakter der regee- nng» waarin overigens gesproken wordt van ''Vermijding van toespitsing van tegenstel lingen". ingewikkelde zin betref- «mae een nadere regeling van het vereeni- Stogsrecht blijkt te behelzen, bij zorgvuldige estudeering, dat men de wet op dit punt met wijzigen wil maar het toezicht op haar £e naleving verscherpen. Dit zyn de voornaamste punten uit een - «wuiiiaftiuuut ui* uiu onrede die de meeste harer voorgangsters D engte overtreft en waarin wij ook dit leuwe Kabinet gaarne wat bemoedigender an toon hadden gehoord. De volksaard is in- aad zwaartillend genoeg. Is het, vooral op en tijdstip als het huidige, niet gewenscht aar in „klassieke" uitingen van hoogerhand mjwJmeer bemoediging te schenken en wat in zwaartillendheid voor te gaan? Het minder is maar een bescheiden vraag, maar het is „I ■".UVHV.iuch VJ.a.a.5, niac e he eerste maal dat ik haar stel. R. P. nJ HfNESCHADE VAN DE „TIMOR" rij. de machineschade van de „Timor" slp.cnt door de Derike 7 werd binnenge- dat hot-Vernemen wiJ' dat deze zoo ernstig is, ren trptv^artui& voorloopig nie,t meer zal va- den at i* bezien of het met het oog op jt ,udei'dom van het schip de moeite waard rePareeren over te gaan. Zoons, die hun vader doodden. Door rechtbank tot twee jaar veroordeeld. Beroep op noodweer afgewezen. De rechtbank te Maastricht deed uitspraak in de zaak tegen de gebroe ders H. B. en A. B. uit Kerkrade, ver dacht van doodslag op hun vader, ge pleegd op 4 Juni van dit jaar. De rechtbank veroordeelde hen elk tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. De eisch, luidde twee jaar en zes maanden voor eiken verdachte. De rechtbank was van oordeel, dat het beroep op noodweer niet op gaat en dat het hoogst ernstige karakter van het feit, de genoemde straf alles zins wettigt. Ernstig ongeluk bij draverijen. Maandagmiddag zijn voor het begin van de kortebaandraverijen te Luinjeberd twee paarden, die voor de sulkey waren gespannen en waarvan een der berijders op een ver keerde baan reed, in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De paarden vlogen met de koppen tegen elkaar en waren vrijwel op slag dood. De pikeur W. Herder uit Nijehaske, die een stok in het onderlijf kreeg, werd zwaar ge wond. Hij is naar het ziekenhuis te Heeren veen vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is ernstig. POSTVERZENDING NAAR SPANJE. Alleen op risico van de afzenders. Er wordt nogmaals op gewezen, dat alle postverzendingen bestemd voor Spanje en de Spaansche bezittingen, onverschillig of het gebied zich in handen bevindt van de regee- rings- dan wel van de Franco-partij, alleen op risico van de afzenders ter verzending worden aangenomen. Voor verlies, beschadiging, in beslag ne ming e.d. op jSpaansch gebied, van de zendin gen of den geheelen of gedeeltelijken inhoud daarvan, aanvaardt de Nederlandsche post administratie geenerlei verantwoordelijkheid. Lijk van Belg in beslag genomen. De marechaussee te Hulst heeft Maandag in het R.K. Liefdehuis te Hulst het lijk in be slag genomen van een 36-jarige Belg uit St.- Nicolaas. Zaterdag werd deze man in ge noemd ziekenhuis opgenomen met een schot wond in het bovenbeen. In den daarop vol genden nacht is hij overleden. Vermoed wordt, dat de Belg bij een achtervolging van een smokkelauto door douanebeambten nabij Si- naai (België) door een kogel geraakt was. De smokkelauto is ontkomen. Garnalenvisschers maakten moeilijke uren door. In stormweer van Zandvoort naar Scheveningen gedreven. Op het nippertje gered. Maandagmorgen om 9 uur vertrok uit IJmuiden de motorgarnalenvlet SCH 105, met aan boord twee Scheveningers, den 30-jarigen W. Spaans en den 31-jarigen P. Spaans. Ge durende de vaart had de bemanning voort durend met ruw weer te kampen ën onop houdelijk moest water worden gehoosd. Toen het scheepje ter hoogte van Scheveningen was gekomen, was de toestand hachelijk geworden en moest de reddingsboot „Zeemanshoop" ter assistentie uitvaren. Deze boot was bemand met den monteur Huisman, den schipper M. J. Bruin en de haven- bedienden A. Dijkhuizen en J. Harte- veld. Het was ongeveer kwart over vijf des middags, toen het aan de reddings ploeg mocht gelukken, op ongeveer 200 meter uit de kust, de beide in nood verkeerende garnalenvisschers aan boord van de reddingsboot over te brengen, juist op tijd, want vrijwel onmiddellijk daarna sloeg de garnalen- vlet op ongeveer 150 meter bezuiden het Zuiderhavenhoofd om, waarna het scheepje in de golven verdween. In een onderhoud, dat de Tel. met W. Spaans had, vertelde deze: „De motor van onze vlet was stuk, maar wij dachten het wel met zeilen te kunnen halen. Het weer was niet zoo, dat wij het niet aan durfden. Wij waren met ons tweeën aan boord. Toen wij een halfuur op zee waren, begon het plotseling zeer slecht weer te worden. De gol ven sloegen over het dek en ons scheepje dreigde vol te loopen. Wij achtten het daarom gewenscht, bij Zandvoort een schokker uit Den Helder te praaien. Wij spraken even tegen den schipper en vroegen hem bij ons te blij ven, daar de vlet geheel vol water was ge loopen. De schipper zei echter, dat hij dit niet kon doen, maar voegde hieraan toe, dat hij een ander scheepje, dat er vlakbij lag, zou vragen om te helpen. Tot onze verontwaardi ging bemerkten wij, dat zij ons allebei in den steek lieten. De toestand werd voor ons nu zeer hachelijk. De storm stak heviger op en al hoosden wij uit volle macht, steeds meer water kwam er in de vlet. Ieder oogenblik dacht ik: het is met ons gedaan. Zoo naderden wij onder een hevigen storm Scheveningen. Wij konden niet op zee blijven en moesten trachten de buitenhaven binnen te loopen. Door den storm ging dat echter niet. Gelukkig had de havendienst ons opgemerkt. Het was toen zoo wat half vijf en wij bevonden ons op ongeveer 200 meter uit de kust. De reddingsboot „Zeemanshoop" kwam ons ge lukkig' te hulp, hetgeen een waagstuk was bij deze kokende zee. Groote bewondering hebben wij voor den moed van deze dappere zeelieden. Toen de reddingsboot ons dicht genaderd was, waren de golven nog zoo woelig, dat er geen kwestie van kon zijn, dat wij over konden springen. Daarop werd er door de „Zeemanshoop" olie op de golven gestort en van dit oogenblik, dat de golven even rustig werden, moesten wij ge bruik maken om over te springen. „Klaar om te springen", klonk het van de „Zeemans hoop", en met den eersten sprong waren wij beiden over." W-fit— ZIMMERMANN. Wanneer gij niet wist dat die grijze heer met die rustige oogen-achter-brilleglazen Zimmermann heette en dat Zimmermann een groot kunstenaar is, zoudt ge denken een schoolmeester of een gemeente-ontvanger, of de directeur van de broodbakkerij „Het Korenschoofje". Maar hij is Zimmermann en Mengelberg is zijn Tsaar. En wanneer hij zijn viool laat zingen zitten de menschen zwijgend en ontroerd te luisteren. En dan voelt ge wel dat hij geen gemeente-ontvanger is. Maar een mènsch. Landbouwcrisisfonds moet nog voor 1935 gelden hebben. Suppletoire begrooting voor ƒ17.377.000 ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het landbouwcrisisfonds voor 1935. In totaal wordt een bedrag van f 17,377.000 op den gewonen dienst meer aangevraagd. Dit bedrag wordt echter gedekt door een meerdere opbrengst der middelen ad f 24.800.000, te weten f 9.500.000 als voor- deelig slot van den gewonen dienst 1934, f 3,600.000 aan heffing op suiker, f 6.000.000 als batig saldo van de steunverleening aan den inheemschen tarweverbouw, oogst 1935 en f 5.700.000 aan heffing op margarine, vet ten en oliën. Tenslotte wordt geraamd, dat de gewone dienst een voordeelig slot van f 7.400.000 zal opleveren. Bij de beoordeeling hiervan dienst er echter rekening mee te worden gehouden, dat uit dit overschot nog belangrijke uitga ven voor steunverleening aan de melkveehou- deren zullen moeten worden gefinancierd, die eerst in de jaren 1936 en 1937 zijn of zullen worden gedaan en dat genoemd voor deelig slot van f 7.400.000 derhalve nood|g bal zijn om de begrooting 1937 zonder nfc- deelig slot te doen sluiten. Uiteraard zullen de uitkomsten van 1936 en 1937 ten zeerste den invloed van de depreciatie van den gul den ondervinden en is het thans nog niet mo gelijk met eenige zekerheid iets te dien aan gaande te voorspellen. IR. DE KOK TE JUBA. Ir. de Kok seinde Maandag, dat de P. H.- KOK in den namiddag te Juba was geland. Alles was wel aan boord. Het weer was prachtig. ONDER STOOMTRAM GERAAKT EN GEDOOD. Maandag te ongeveer half vijf is de ruim vijftigjarige groentehandelaar C. de Vos uit Knijpe te Heerenveen bij het Spoorweg emplacement door een stoomtram, die op weg was naar Gorredijk, overreden en vrijwel op slag gedood. r Courantenreclame verkoopt voor groot en klein. Courantenreclame verkoopt zoowel voor de allergrootste als voor de kleinste be drijven. Zoo besteedt het grootste waren huis ter wereld. Macy, jaar in jaar uit ongeveer 80 van zijn enorm reclame budget van 3.000.000 (zijnde 3 van zijn omzet), aan advertenties in couran ten. Maar daarnaast vindt men ook het geval van een eenvoudige kunsthandel, die 150 gulden in courantenreclame belegde en daardoor een hoeveelheid etsen ver kocht ter waarde van ruim 2200 gulden. Chauffeur op slag gedood Andere inzittende zeer ernstig gewond. Maandagmiddag te circa helf zes is aan de Schenkkade, hoek Adel- heidstraat te 's-Gravenhage een ern stig verkeersongeluk gebeurd, waarbij één persoon op slag werd gedood en een andere met zeer ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Op genoemd tijdstip reed aan de Schenkkade een tramwagen van de z.g. blauwe tram, bestuurd door den 37-jarigen A. B. te Voorburg in de richting Den Haag. Bij de Adelheid- straat gaan de rails dwars over den weg en juist toen de tram den rijweg overstak, kwam uit de richting Den Haag een bestelauto,, bestuurd door den 21-jarigen chauffeur J. B. te 's-Gravenhage. Naast hem zat de 33- jarige F. B., eveens uit Den Haag. Of de chauffeur den tramwagen niet op merkte, dan wel, dat hij dacht er nog juist voorlangs te kunnen, is moeilijk na te gaan, doch het noodlot wilde, dat de auto door de tram werd ge grepen. De wagen werd tusschen de tram en een ijzeren paal plat gedrukt en van voren geheel vernield. De chauffeur B. was vrijwel op slag dood, zijn medepassagier werd met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Nog een doode. Een Voorburgsche dame, die met een harer kinderen juist op de plaats van het ongeval voorbijkwam, meende dat haar kind onder den auto was ge laakt en schrok zoo herig, dat zij een hartverlamming kreeg en op de plaats dood bleef. Of: hoe alles verandert in het leven. Het geviel dezer dagen, dat ondergeteeken- de zijn verjaardag vierde, maar „vieren" was het woord niet voor zulk een penibele bezig heid: het gaan over den drempel van het eene oude verzadigde jaar in het andere, dat bij zijn geboorte reeds zwaar is van het scep ticisme, dat den man van den jongeling scheidt. Rustig zittende temidden van hen, die het aan hun graad van bloed- en aanverwant schap zich verplicht achten met doozen siga retten en een stereotypen glimlach van hun belangstelling in zulke onfeestelijke gebeur tenissen te doen blijken, terwijl men thee dronk en bij de expresselijk-daartoe gebun kerde onzen koekjes de nieuwe verlovingen in den familiekring aan den (gouden) tand voelde, rustig die vriendelijkste aller lieden latende kouten, had de jarige de goede ge legenheid in gedachten een blik achterwaarts te werpen en te verwijlen bij de jaardagen zijner jeugd, toen alle dingen anders waren. Daar was in die dagen het verlangen naar bezit, dat reeds weken van tevoren dien verjaardag in de gouden glanzen der begeer lijkheid zette. Laten wij die dingen niet poëtischer zien dan zij in waarheid waren: niet zoozeer de trots om een jaartje ouder te worden gaf dat geluksgevoel aan den toe- komstig-jarige als wel de meest prozaische oer-kapitalistische drift, die zich in die dagen voordat knaapje nog niet fixeerde op dividen den en bonussen als wel op een klok-en-hamer spel en een hoeveelheid chocolade-reepen, welker aanschaffingskosten verre uitgingen boven dë mogelijkheden van een weekgeld a tien centen. Waarna de studententijd kwam en de kapi talistische schraap- en grijpzucht zich onver- bloemder uitte in de voorpret om de zekerheid dat de paps zijn portefeuille te voorschijn zou halen, teneinde eenige blauwe briefjes aan het nageslacht te overhandigen, terwijl de mams zich even welgemeend, zij het op bescheidener schaal, aan een soortgelijke traditioneele over drachtshandeling wijdde. Den volgenden dag ondervond dan Leiden daarvan den last in den vorm van een al te vroolijk en al te zangerig heer, die de vaderlijke kopeken, in groote zorgzaamheid, vlijt en naarstigheid vergaard, met groot gemak te 's Gravenhage had omgezet in gerste- en ander nat en van dit deel van het ingetogen-provinciaalsche vermogen goeden sier maakte in uitbundige zwerftochten langs de toenmalige dat wil zeggen: gezellige Haagsche oorden des vermaaks. Later en óók nog in den studietijd werd dat verjaarsgeschenk alweer een schre de nader tot de onaandoenlijke berekening gebracht. Het vormde toen een welbewusten budget- post in dezen zin, dat men tot den kleerma ker zei: „Wacht u s.v.p. tot na midden Sep tember, dan zal ik u die honderd poppen ko men brengen". Zoo werd met het klimmen van 's levens zon naar de middaghoogte der maatschap pelijkheid het jarig-zijn een min of meer economisch moment: de kleermaker kreeg voorrang en de poëzie ging op den loop voor: „en zouden wij genoodzaakt zijn in dat ge val onze vordering in handen te stellen van onze rechtsgeleerde raadslieden mrs. Klauw- cate en Potman". En nóg bejaarder geworden, reeds sinds jaren ingetreden en -gevroren in de Groote Maatschappij der In-Keurige knapen, wordt ge geconseerd zélf uw boterham, uw dak boven het hoofd en uw dagdienstbode te ver dienen en neemt men gemakshalve aan, dat ge u gefroisseerd zoudet betoonen zelfs je gens hen, die sine ira en studio u een en velop met inhoud zouden komen overhan digen. Stel je vóór, een man van middelba ren leeftijd, die nog zulk een kinderachtig presentje accepteert! En zoo zijt ge dan dus gezeteen temidden uwer familieleden, die u allen een doosje ci- garetten hebben medegebracht van een merk en een kwaliteit, die heide niet voorzien in een niet-bestaande behoefte en ge bepeinst, hoe nu en juist en met recht nu zulk een flapje van honderd u te stade zou komen om eindelijk eens in eer en deugd en verstandige 'besteding te worden aangewend. Nu eindelijk: gespeend van frivole driften en nadeelige posten, zoudt ge dat oude goede blauwe briefje eerst recht nuttig heb ben kunnen besteden: een bescheiden hoedje voor het hoedzuchtige gaaike hij voorbeeld en wellicht nu eindelijk eens een Dunhill voor u zelf. Maar nu ge verstandig zijt geworden ein delijk en te langen leste, nu is het tevens te laat. De honderd popjes gaan uw met der jaren stapeling spitser wordenden neus voor bij en de verjaardag is nog slechts een hoog tij van conventie-met-koekjes geworden. Vroeger klomt ge, als minderjarig per soon zijnde,' reeds bij het uchtendkrieken in uwer ouders sponde om u' te laten begiftigen met veel en velerlei. Later keerdet gij wèlverzadigd uit het ouderlijk huis terug naar Leiden om den buit te verbrassen. Nu zegt uw eigenste genoote: „Wel gefeli citeerd en nog vele goede en vruchtdragen de jaren en asjeblief" en overhandigt u een geschenk, dat, hoe lief en goed ook ge meend, tenslotte door u zelve bekostigd is. Zoo worden die verjaardagen van den ouden man stereotype momenten in een ste- reotyp leven. En al mogen wij nog dankbaar zijn voor de grooter-dan-door-de-weeksche nadrukkelijkheid, waarmede de echtelijke omhelzing plaats grijpt, al moge ook ik dank baar zijn voor het vriendelijk bezoek mijner aanverwante koekjes-eetsters en oude-klare- drinkers, dit kan mij niet beletten met eeni- gen, mijns inziens gerechtvaardigden wee moed terug te denken aan het blonde ver leden, toen één zak slechte rumboonen van Mina-de-Meid een kostbaren schat betee- kendeen toen ik mij positiever wenschen formuleerde dan: nog vele jaren, zonder ziek zijn, zonder pech, zonder zorgen, en hier is een doosje minder slechte sigaretten dan je gewend bent te rooken Mr. E. ELLAS. Mr. Van Scliaik voorzitter R.-K. Kamerfractie. In de gistermiddag gehouden vergadering van de R.K. Tweede-Kamerfractie is het be stuur dezer fractie als volgt samengesteld: mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter; ir. M. C. R. Bongaerts, vice-voorzitter; J. G. Suring, secretaris, dr. L. G. Kortenhorst, tweede se cretaris; C. J. Kuiper, penning w^ter. EXAMEN* Vooi net machinistendipju. i i ge slaagd de heer G. H. J. van der Veldt, te Haarlem.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5