Auto-lessen. BEVERWIJK VELSEN HEEMSKERK mieep/ 'T'JMNCINj BURCERLIJKE STAND Het zeer ernstige ongeluk dat Zaterdagmid dag op den Heerenweg bij de Van Merlenlaan is gebeurd en waarbij drie kinderen ernstig en vier licht verwond werden, geeft aanleiding nog eens wat dieper in te gaan op het les geven in de kunst van autorijden. Natuurlijk zijn de omstandigheden in dit geval onge woon: niet veel menschep, zullen de roeke loosheid hebben te gaan lesgeven (en les- nemen) op een drukken weg ver buiten de hun bekende eigen omgeving op een Zater dagmiddag, als het extra-druk is. Van der gelijke krachtproeven onthouden lesgevers en lesnemers met een normale dosis voorzichtig heid zich tot de candidaat het rijbewijs heeft gehaald. Natuurlijk is het regel de eerste lessen op heel stille wegen te geven. Zijn de vorderingen voldoende, dan probeert men het eens op een niet te drukken verkeersweg flink buiten de stad. Gaat het daar goed en blijkt de candidaat voldoende rust, zelfvertrouwen, kijk-op-den-weg en snelheid-van-reactie te bezitten dan komen de buitenwijken van de eigen stad aan de beurt en tenslotte, als laat ste stadium, het rijden in het drukke stads verkeer. Maar ook dat moet weer gebeuren in de eigen omgeving, die men goed kent waar dus geen onverwachte kruispunten, drukke zijstraten, onverhoeds-opdoemende trams zich voordoen. Bekendheid met de om geving maakt een enorm verschil: zelfs de ge- routineerdste automobilist rijdt langzamer en met extra-concentratie op wegen en in ste den die hij niet precies kent. Maar al zijn de omstandigheden van het ongeval op den Heerenweg dus wat ongewoon, toch moet men het zien als een symptoom. Het is een symptoom van de populariteit van het autorijden, die ertoe leidt dat „men" begint te denken: dat kan ik ook wel, want dat kan iedereen immers. De verbeteringen van de automobieltechniek hebben ertoe bijgedragen die gedachte te versterken. Het is veel gemak kelijker dan vroeger, een auto te bedienen. Maar men heeft er méér-dan-vroeger concen tratievermogen, snelheid-van-reactie en kijk- op-den-weg voor noodig. En het is een be wezen feit dat er vrij veel menschen zijn die deze eigenschappen van nature niet in vol doende mate bezitten. Het is met autorijden als met andere dingen: een zekere aanleg wordt ervoor vereischt. Als iemand die niet bezit doet hij of zij verstandig, na de eerste lessen op stille wegen er meteen mee uit te scheiden en nooit meer achter een auto-stuur wiel te gaan zitten. Ik wil niet beweren dat de Vlaardingsche dame, die het ongeluk van 1.1. Zaterdag veroorzaakte, tot dezulken be hoort, want het is heel wel mogelijk dat zij alleen in de war raakte doordat zij zich aan een taak waagde, die haar nog te machtig was. Maar er zijn veel menschen die den nor malen aanleg voor autorijden missen. En het zou wellicht nuttig zijn als het bureau voor de verstrekking van rijbewijzen, dat zijn exa mens in de laatste jaren herhaaldelijk heeft verzwaard, daar eens wat mededeelingen over publiceerde. Het is nu te weinig bekend, dat er candidaten bij herhaling worden afgewe zen die het nooit tot een rijbewijs brengen, dat de verschillen-in-aanleg zeer groot zijn en dat sommige menschen een totaal ge- mis-aan-gevoel hebben voor het schatten van afstanden en snelheden in het verkeer. Nu is het niet makkelijk en zeker niet ple zierig voor een leerling, eigen gebrek-aan- aanleg vast te stellen. Sommigen zijn ook ge neigd dat als een persoonlijke blamage te be schouwen, vinden dat men zooiets „hóórt te kunnen" en gaan dan maar door met hun pogingen, tot gevaar voor hun medemenschen en zichzelf. Zij zouden het ook als een schan de beschouwen geen aanleg voor tennissen te bezitten of voor bridgen of zooiets. Het is een beetje mal, want niemand kan voor alles aap- leg hebben en geen mensch kan hem dat dus ook euvel duiden, want iedereen heeft zulke tekortkomingen. Maar als het een mode be treft schijnt het moeilijk aanvaardbaar te zijn. De leermeester vindt het dus ook niet pret tig het te zeggen, de leermeester is voorts lang niet altijd iemand die den juisten kijk op den aanleg van anderen heeft en boven dien komt het vaak voor, dat de verkoop van een wagen op het spel staat. In andere ge vallen is de instructeur een familielid of vriend, die ook al niet graag zegt „je leert het nooit" en bovendien kans loopt op het antwoord, dat de fout wel aan zijn gebrek kig lesgeven zal liggen. Al deze menschelijke overwegingen nemen het feit niet weg dat een auto een ontzettend gevaar in het verkeer is in de handen van menschen met onvoldoenden aanleg. Den ten nisser en den bridger zonder aanleg kan men rustig laten doorknoeien. Zij zijn gevaarloos. De automobilist zonder-de-gave is een bedrei ging voor iedereen. Op den duur zal het m.i. tot de instelling van officieel erkende autorijscholen, met uit sluiting van alle andere lesgeverij, moéten komen. Zoolang het nog niet zoover is zij men zich welbewust van zijn verantwoorde lijkheid, zoowel in het lesgeven als in het les- nemen. De lesgevers vooral, die trouwens toch al wettelijk aansprakelijk zijn voor hetgeen er onder dekking van hun rijbewijs gebeurt, mogen bedenken dat zij veel beter doen hun lessen te staken en de(n) candidaat tot ont houding te adviseeren als zij ook maar twij felen aan zijn of haar natuurlijken aanleg. En zij behooren te beseffen dat het grove roekeloosheid is les te geven in een auto waarin de handrem niet rechts maar links van den bestuurder is aangebracht. Zooals in de auto waarmee Zaterdag het ongeluk ge beurde het geval weer bleek te zijn. R. P. DE WERKLOOSHEID. De omvang van de werkloosheid is in de afgeloopen week vrijwel gelijk gebleven. Het aantal werkzoekenden, dat bij den gemeente lijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stond ingeschreven was slechts 3 meer, dan aan einde der vorige week, namelijk 908. Hiervan waren 824 ingeschre venen in Beverwijk en 84 in Heemskerk woon achtig tegen respectievelijk 811 en 92 in de vorige week. In de overeenkomende week van het jaar 1936 waren in totaal 1030 werkzoekenden in- jeschreven, zoodat het gunstige verschil van ruim 100 nog steeds is "blijven voortbestaan. DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING VAN HET CIRCUS. De voorstellingen van Circus Sarrasani heb ben een bedrag van ruim f 1000 in de ge meentekas gebracht aan vermakelijkheids belasting. GEREFORMEERDE JEUGDVEREENIGINGEN De Meisjes-, Jbngelings-, en Knapenver- eenigingen op Gereformeerden grondslag zul len op Woensdag 15 October in het vergader lokaal op het C.H. Moensplein een propaganda bijeenkomst houden. Ds. H. Holtrop zal dien avond spreken over ,De twee Geuzen". EXCURSIE NAAR HET STRAND. Zondag a.s. zullen de leden van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling een excur sie maken naar het Wijk aan Zeesche strand. De leiding berust bij den heer L. J. Vonk. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. 20 September 1937. Prijsnoteering: Suikermais per kolf f 0.020.03. Waschpeen per K.G. f 0MV20.06. Spinazie per kist f 0.300.45. Sla per kist f 0.150.30. Postelein per kist f 0.20—0.38. Andijvie per kist f 0.150.50. Wortelen per bos f 0.050.09. Raapstelen per bos f 0.020.02%. Radijs per bos f 0.01112—0.02. Peterselie per bos f 0.01—0.02. Selderie per bos f 0.0^0.02. Prei per K.G. f 0.03—0.04. Bloemkool le per stuk f 0.100.15. Bloemkool 2e per stuk f 0.030.05. Tomaten per K.G. f 0.040.07. Snij'ooonen per K.G. f 0.050.22. Dikke boonen per K.G. f 0.040.11. Sperc. z. dl', per K.G. f 0.070.12. Sperc. b. m. dl', per K.G. f 0.060.08. Pronkboonen per K.G. f 2.404. Trosboonen per K.G. f 0.09—0.15. Knollen per stuk f 0.02—0.15. Komkommers per stuk f 0.01 0.04. Roode kool per stuk f 0.03—0.04. Groenekool per stuk f 0.030.05. Aardbeien per doosje f 0.280.32. Appelen per K.G. f 0.060.12. Peren per K.G. f 0.08—0.12. Meloenen per stuk f 0.07—0.14. Druiven per K.G. f 0.160.22. Chin, kool per stuk f 0.03—0.07. Op de werven.van Rosyth in Schotland is men thans druk bezig met het sloopen der Duitsche oorlogsschepen, die na den oorlog aan de Geallieerden moesten worden uitgeleverd, bij Scapa Flow tot zinken werden gebracht en later weer gelicht zijn. Het staal der schepen wordt voor de Britsche bewapeningsindustrie gebruikt. De „Friedrich der Grosse" onder handen. De Uitbreidingsplannen. BEVOLKING Ingekomen personen: Geene. Vertrokken personen: H. Langius en gezin, zonder beroep, van M. v. Heemskerckstraat 340 naar A'dam. P. Th. A. Perquin, kapelaan, van Ant. Verherenstraat 2. naar Voorschoten. BI. C M. Blankendaal, leerlinge, van G. v. Assen- delftstraat 3 naar Harlingen. J. Th. Beentjes, student, van M. v. Heemskerckstraat 38 naar Schimmert. F. P. Huneker, student, van Rijks straatweg 103'm naar Loon op Zand. J. G. Kuijs, winkelbediende, van Kerkplein 4 naar Alkmaar. J. M. Arntz, zonder beroep, van Kleine Houtweg 18 naar Norg. K. G. Blees, bakker, van Rijksstraatweg 103q naar Zaan dam. A. L. Henneman, student, van J. v. Kuik- weg 2 naar Bergen op Zoom. Mej. Cl. Hes, dienstbode, van M. v. Heemskerckstr. 24 naar Zaandam. Mej. E. W. de Ruijter, zonder be roep, van J. v. Kuikweg 5 naar Beverwijk. SCHOUW. Op Maandag 4 October a.s. zal vanwege de gemeente een schouw worden gehouden over de wegen, straten en voetpaden, alsmede over de beken, waterleidingen enz. Specie, snoeisel enz. mogen niet op de wegen blijven liggen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk, Rotterdam n. Tampico p. 18 Ouessant. Statendam, Rotterdam n. New-York p. 19 LlVoieiidam, N.-York n. Rotterdam 20 v. Ply mouth 21 (7 v.m.) verwacht. Veendam, 18 v. New-York n. Rotterdam. Rotterdam. 18 v. N.-York naar West-Indië en Zuid-Amerika. Damsterdijk, Vancouver n. Rotterdam 19 te Londen. Blommersdijk N.-Orleans n. Rotterdam 19 te Londen. Dinteldijk, Rotterdam n. Vancouver. 19. 30 m. W. van Niton. Maasdam. Baltimore n. Rotterdam 19 te Halifax. London Exchange, Rotterdam n. New-Or leans 19. 20 m. Z. t. O. v. Valentia. HOLLAND—AUSTRALIë Aagtekerk. 20 v. Rotterdam te Bremen. HOLL.—O AZIë LIJN. Gaasterkerk, (t.) 18 v. Mars. Grootekerk, 20 v. Rotterdam n. Antwerpen HALCYON LIJN. Stad Zaandam, 20 v. Vlaardingen te R'dam. Stad Vlaardingen, Wabana n. Rotterdam- Vlaardingen 19, 600 m. W. van Valentia. Stad Zwolle. 18 v. Les Falaises n. Velsen. Rozenburg. 19 v. Vlaardingen te Stockholm voor Vaertan. Stad Haarlem, Morphoubaai n. Rotterdam 20 (6 nam.) te H. v. H. verwacht. Stad Arnhem, Bizerta naar Velsen, p. 18 Finisterre. Stad Dordrecht, Vlaardingen n. Pto Fer- rajo p. 18 Beachy Head. HOLL AFRIKA LIJN. Jagersfontein, (t.) 18 v. Marseille. Randfontein, (t.) 18 v. Kaapstad. Springfontein, (t.) p. 19 Ouessant. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk, (t.) 20 te Antwerpen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland. 20 v. Hamburg te Amsterdam. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Achilles, 18 v. Oran n. Malaga. Ajax, Stettin n. Amsterdam p. 20 Brunsb. Aurora, 19 v. Venetië te Amsterdam. Bacchus, 18 v. Gibraltar n. Granton Berenice. 10 v. Bari te Calamata. Ceres. 18 v. Caripito te Guant. Colombia, 19 v. Cristobal naar Cart. Costa Rica, Amsterdam n. Barb. p. 19 Oues sant. Dido, 18 v. Curacao n. Maracaibo. Deucalion, 19 v. Plymouth te Amsterdam. Mondelinge behandeling der bezwaren. Gisteren had ten raadhuize de openbare zitting van Gedeputeerde Staten plaats, waar in bezwaren konden worden ingebracht tegen de door den gemeenteraad vastgestelde uit breidingsplannen. Deze commissie bestond uit de heren A. W. Michels. voorzitter en D. Kooiman. Namens het gemeentebestuur was aanwezig de wethouder van openbare werken, de heer J. C. Dunnebier. terwijl de directeur van openbare werken, ir. A. Verhoef, mede aanwezig was. Voor deze zitting bestond veel belangstelling. Allereerst kreeg Mr. H. G. W. Worst te A'dam gelegenheid bezwaren toe te lichten. Deze deed dit namens de erven van Jhr. mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden, de familie Guépin en de familie van Hoorn. Deze wees er op, dat een uitbreidingsplan rekening moet houden met de belangen der gemeente, doch ook met die der belangheb benden. Een voornaam bezwaar tegen de plan nen achtte spr. dat voor groote villa's een terrein van 10 h.a. grond moet worden gekocht. Dit achtte spr. in strijd met de Woningwet en spr. geloofde dan ook niet, dat deze bepaling goedgekeurd zal worden. Spr. zeide, dat er ook practïsche bezwaren zijn. Het gemeentebestuur zal toch zelf niet gelooven, dat de aangewezen gronden alle gebruikt zulllen worden voor be bouwing met 10 h.a. terrein? Zoo ja, verwacht het dat alle millionairs "uit Noord-Holland zich in Velsen zullen vestigen? Door deze bepaling zullen bedoelde terreinen zeer in waarde dalen. Dit geldt voor de terreinen zoowel van de erven van Jhr. mr. Boreel van Hogelanden, als voor die der families Guépin en van Hoorn. Voorts kwam spr. op tegen het leggen van bouwverbod op de terreinen van Heerenduin en tegen het aanwijzen van sportterreinen. Spr. meende, dat het niet aangaat, dat de ge meente bepaalt, dat hier en daar sportterreinen moeten zijn, maar dat de sportterreinen moe ten worden aangewezen door de omstandig heden. Namens de familie van Hoom maakte spr. bezwaar tegen het aangewezen terrein voor een openbare begraafplaats. Dit was geen be zwaar uit financieel oogpunt, doch gold het terrein, dat zeer mooi is en waaraan door eige naresse bijzondere zorg is besteed. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem kwam op voor de belangen der Mij. tot be heer en expl. van onroerende goederen Veen- duin te Bloemendaal. Spr. zeide, te betwijfelen of het uitbreidings plan wel geschikt is om nu reeds ter goedkeu ring aan het college van Gedep. Staten te worden voorgelegd. Het is in Velsen vreemd gegaan. Het vorige uitbreidingsplan is nimmer goedgekeurd geworden en eigenlijk vervallen. Hoe vreemd het gegaan is, meende spr. te moeten aantoonen met den gang van zaken bij de bebouwing der terreinen langs de spoor baan te Driehuis. Het oorspronkelijke plan was geheel naar den wensch van sprekers cliënt Winter te Beverwijk, maar bij de herzie ning heeft men een gedeelte uit dit plan ge licht, ofschoon de wegen door Winter reeds waren aangelegd en deze daarvoor geen ver goeding zal ontvangen. Ten opzichte van de gronden der Mij. Veen- duin zeide spr., dat groote stukken niet voor bebouwing in aanmerking komen in het plan. Dat bij de ruïne van Brederode niet in de on middellijke omgeving gebouwd mag worden, kan spr. begrijpen, maar op een afstand van 200 a 300 M. moet dat wel mogelijk zijn. An ders worden de belangen van eigenaren te zeer geschaad. Ook wil men groote terreinen met bosch bewaren, doch spr. meent, dat niet alles bosch kan zijn en zegt dat er heel wat bosch blijft, b.v. het Burgemeester Rijkenspark. Hoe zeer de Mij. Veenduin door het uitbrei dingsplan getroffen wordt, bewijst dat van de 47 h.a. van hare terreinen 21 h.a. niet bebouwd zal kunnen worden. Zulk een aantasting der belangen van particulieren kan niet mogelijk zijn. De kapitein Boom. eerstaanwezend-inge- Fauna, 20 v. Hamburg te Amsterdam. Helder, 19 v. Antwerpen te Amsterdam. Mars 19 v. Zighi te Cap. a. d. IJsel. Nereus, Aarhuus n. Amsterdam, p. 20 Brunsbuttel Aangekomen: 19 September: Irena Maria s.s. Archangel. Mirach s.s. Archangel. Eemland s.s. Hamburg. Bernina s.s. Midd. Zeg. 20 September: Fauna s.s. Hamburg. Corinthiakos s.s. Archangel. Trito s.s. Fowey. Niobé s.s. Caen. Elton s.s. Leningrad. Rhein s.s. Hamburg. Regeja m.s. Rouaan. Bowling s.s. Leith. Vertrokken: 20 September: Schieland s.s. New Castle. Lynn Trader s.s. Boston (L.) Aanvoer erts. Met het Fransche stoomschip Niobé is van Caen een lading erts voor de Hoogovens aan gebracht. Nieuwbouw en aankoop. Naar gemeld;, wordt heeft de directie van nieur in het 2e Geniecommandement te Haar lem, handhaafde namens den minister van De fensie de bezwaren tegen het plan, voor zoo veel gelegen binnen de verboden kringen bij het fort Velsen. De heer D. Bus vroeg of zijn terreinen, wan neer deze in aanmerking komen voor onteige ning, buiten het uitbreidingsplan vallen. De voorzitter zegt dat dit het geval zal zijn, doch dat daaromtrent nog geen beslissing is genomen. De heer Bus handhaafde zijn bezwaren. De heer W. van Heyst zegt dat indertijd de veronderstelling is gewékt, dat de v. d. Vondel laan te Driehuis zou doorgetrokken worden. En in dit plan wordt om sprekers terreinen een muur getrokken. Spr. zegt dat dit plan te groote verwachtingen koestert. Wat in de ge meente Velsen bereikt is. is te danken aan de bouwexploitanten, doch deze behoeven de meente niet dankbaar te zijn, daar zij nimmer veel medewerking hebben gehad. En thans loopen alle bebouwingen vast. Dat is met sprekers terreinen zoo en met die van den heer J. L. Min. De heer van Heyst wijst er op, dat er drie jaar geleden reeds een plan door hem is in gediend tot bebouwing der gronden van Beeckensteyn, maar er is nog nooit iets van gekomen. Spr. meent, dat de bouwexploitanten ook recht van bestaan hebben en dat met hun belangen weer rekening dient te worden gehouden. De heer S. Bol te Driehuis wijst er op, dat op zijn terreinen ter grootte van 15000 M2. plei nen en wegen moeten komen ter grootte van 8000 M2. Dat acht spr. zeer onbillijk. De heer Winnubst licht de de bezwaren der N.V. Bouw- en Expl. Mij. Lagendijk toe, de heer W. F. J. Meyer spreekt voor zichzelf, zoo ook de heer J, v. d. Lijn. Mr. F. Vorstman te Haarlem komt op voor de belangen van J. P. Wijngaarden te Sant poort en voor die van C. N. Böhm te Sant poort en wijst op de vereffeningsverordening, waarin eigenaars van gronden gemaakt wor den tot exploitanten, hoewel ze dit niet zijn. Dit geldt voor Wijngaarden, die slechts een stuk grond bezit, waarop een weg aangegeven is. Spr. wijst op de opvatting van den inspec teur der volksgezondheid, welke hij geheel deelt. Spr. wil nog verder gaan dan de inspec teur en meent, dat voor het sloopen van een opstal vergoeding moet worden betaald. Spr. bestrijdt, dat in een verordening kan worden bepaald, dat eigenaars gronden zonder vergoeding af moeten staan, wat hij in strijd acht met de Grondwet. Spr. heeft de overtui ging, dat vanwege deze bepaling de verorde ning door de Kroon vernietigd zal worden. Ten opzichte van Böhm zegt spr. dat vol gens de onteigeningswet aan hem ook be drijfsschade moet worden toegekend. Voor de belangen van J. J. Lommerse te Dordrecht, H. C. Lommerse te Zeist en G. F. Lommerse te Wassenaar wordt opgekomen door eerstgenoemde, voor die van M. Uyten- daal en J. A. A. van Warmerdam te Sant poort door den heer Uytendaal. De heer Kerkhoven bepleit de belangen van J. J. Graman en N. Graman te Santpoort, de heer H. C. de Graaf f te Haarlem die voor zich zelf. Te kwart voor één werd gepauzeerd. Het antwoord van B. en W. van Velsen. Dit geschiedde door ir. J. A. Verhoef, di recteur van Openbare Werken. Ir. Verhoef zeide het standpunt van het gemeentebestuur met eenigen schroom uiteen te zetten, om dat hij geen jurist is en het niet gemakkelijk zal zijn juristen te overtuigen. Spr. zegt dat mr. Worst zich beroept op een Kon. besluit van 1910, waarin uitgesproken wordt, dat de gemeente ook met de belan gen der eigenaren moet rekening houden. Spr. zegt dat de gemeente van dit standpunt is uitgegaan. De gemeente is echter zeer groot en eigenaren van gronden kunnen niet verwachten, dat deze alle spoedig van een dichte bebouwing zullen zijn voorzien. Het nieuwe plan nu houdt rekening met een ter rein van 35 jaar. Daar hebben eigenaren wel mede te maken, maar hunne belangen wor den er niet door aangetast. Uitgegaan is van een concentrische bebouwing. Het Is niet doenlijk nog verder vooruit te loopen dan 35 jaar en wanneer aan de onmiddellijke be hoefte zou worden voldaan, zou een n» kleiner plan in onderdeelen ontwormd ten zijn. m Het aanwijzen van terreinen met in -• acht spr. niet in strijd met het wonil •<- sluit. Wat de gronden van Heerenduin treft, het zou niet mogelijk zijn een zon J*" terrein in de exploitatie te betrekken t treffende het bezwaar der familie van tegen de keuze der algemeene begraafci0rr: waardoor de omliggende gronden in zouden dalen, wijst spr. er op, dat n gronden nu ook grenzen aan een heer^ plaats en wel Westerveld. Braa>* Spr. zegt dat exploitatie van Spaans te Santpoort met terreinen van 05 wa mogelijk is, althans wanneer Spaanta!'1 exploiteerd, want de eigenaren van landgoederen zullen vermoedelijk wel Frans Hals of d.g. stuk bezitten, die ze *5 gebruiken voor het maken van een sa>- Spr. wijst er op, dat de bouwexploitaJ? zeggen, dat Santpoort en Driehuis infc-1 zijn en dat dus de gronden maar verkam moeten worden. Wanneer echter terrein^ als van Spaarnbèrg enz. verkaveld - gelooft spr.. dat die trek wel eens kon ophouden. Daarmede behoorenB rekening te houden. Wanneer Spaarnbèrg echter In exploibat= komt, willen B. en W. het landelijk karakter bewaren en geen groote verkeersweg daarove» aanleggen. Zoo hebben de leden der commissie mt Gedep. Staten Zaterdag het mooie W rondom de R.K. Kerk te Santpoort gezien Wanneer echter, zooals de Mij. Veenduin het mooie opgaande hout van het Terras m verdwijnen, zou zeker alle lust tot exploits* der omliggende gronden weg zijn. De heer Verhoef zegt dat de heer van Bevit niet in hoofdzaak heeft gesproken over zs eigen terreinen, maar een algemeene beschot wing hield over terreinen van anderen w' den heer van Heyst zelf betreft, deze hee' gebouwd op terreinen, waarop belangrijk verkeerswegen hadden moeten worden trokken en feitelijk heeft hij de koek dm reeds opgesoupeerd. Spr. zegt dat mr. Vorstman de vereffening, verordening heeft uiteengerafeld, maa» daartegen werkt spr. op. dat B. en w dè verordening naar den geest van den in. specteur der volksgezondheid willen toepas sen. Reclamanten, waarvoor mr. Vorstman pleit, zullen dus schadeloosstelling ontvan- gen. Betreffende het bezwaarschrift van den heer H. C. de Graaff te Haarlem, deelt de heer Verhoef mede, dat het gemeentebestat* zeer waarschijnlijk daaraan zal tegemoet'ke rnen. Hierna gaf de voorzitter gelegenheid tot repliek. Daarvan maakten gebruik mr. Worst mr. van Löben Seis; kapitein Boom, W. F Meyer, W. van Heyst, J. J. Louwerse li Uytendaal, J. v. d. Lijn, mr. F. Vorstman, Kerkhoven en J. J. Schneiders te Haarlem! welke laatste voor het eerst zijn bezwaren toelichtte. Ir. J. M. Verhoef beantwoordt ook nu de gemaakte opmerkingen. Naar aanleiding van de opmerkingen van mr. Vorstman, dat reclamanten geen houvast hebben inzake recht op schadelooststellinz- aan de hand der vereffeningsverordening, zegt wethouder Dunnebier, dat B. en W. zeker geen bezwaar hebben om in genoemde veror dening alsnog eenige aanvullingen aan te brengen. Wethouder Dunnebier zegt nog dat in ver band met de door den heer van Heyst ge maakte opmerkingen, dat B. en W. bij de op making van het plan wel degelijk zijn uit gegaan van het gemeente-belang. De heer Michels zegt, waar verschillende heeren lof hebben gebracht aan den samen steller van het plan, hij zich namens Gedc- puteerde Staten hierbij aansluit. Wellicht zul len of de gemeente, of reclamanten, al naar gelang de uitspraak is, in beroep gaan bi] de Kroon, doch spr. verwacht, dat Gedepu teerde Staten een wijze beslissing zullen nemen. Spr. dankt allen voor de medewer king, de goede toon is geen oogenblik ge stoord geworden en sluit te kwart over vier deze openbare zitting. DE PRET IS UIT. Zaterdag is het zwembad der Vclser Zwem inrichting op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer P. Borst gesloten. Hi; deelde mede, dat het aantal bezoeken 28.® had bedragen, tegen 39.000 in 1936. Deze grooü daling is toe te schrijven aan het ongunstig: zwemweer in den afgeloopen zomer en aar. het feit, dat vooral de kleintjes naar de Hee renduinen gingen. De voorzitter hoopte, dat ook het volgend jaar de Put weer beschikbaar zal zijn en deelde mede, dat dit seizoen 100 diploma's waren uitgereikt. Ten slotte bedankte hij het personeel voor zijn goede zorgen. BAZAR. Ten bate van de Mariabewaarschool alhier zal van 29 September tot en met 1 October een bezar gehouden worden in het gebouw voor Ohr. Belangen. De bazarcommissie bestaat uit Mevr. Brons geest, Velsen, Mevr. Dijkman, IJrauiden-Ocu. Mevr. Bijl, Mevr. Verhagen, Mevr. Meyer en Mej. v. d. Plas, allen te Driehuis. Mevr. Cor net, IJmuiden-Oost, Mevr. de Weers, Veter- polder, Mej. J. Wintersteyn, Velsen en denee ren A. J. Bax, Volmer en H. Sweeren te Ve.- sen en H. Douwstra te Velsen-Noord. Na de stopzetting der gemeentelijke subsi- die hebben alle bewaarscholen met finan- cieele moeilijkheden te kampen en dus ooi de thans 77 jaar bestaande Mariabewaar school. Daarom moeten door een bezar steeds terugkeerende tekorten gedekt wor den temeer daar het aantal leden vanwege de tijdsomstandigheden steeds is teruggeloo- pen. Gezien het aantal kinderen, dat de be waarschool bezoekt, is deze voor Velsen en Driehuis van belang. De commissie heeft aan ook de verwachting, dat vele artikelen en bijdragen zullen worden gegeven. de Stoomboot Mij. „Oostzee" te Amsterdam aan een Engelsche werf opdracht gegeven tot den bouw van een vrachtstoomschip met een draagvermogen van ruim 9000 tons Bo vendien heeft de reederij onderhands aan gekocht het Engelsche s.s. „Harpalyce", dat in 1930 gebouwd werd en een draagvermogen van ruim 8000 tons heeft. tt t -VT j Invoer papierhout. Het Nederlandsch stoomschip Mirach en het Grieksche stoomschip Corinthiakas zijn van Archangel aangekomen met ladingen papierhout voor de papierfabriek te Velsen. Omdat de steiger der fabriek reeds door een ander lossend stoomschip bezet was moesten deze beide stoomschepen voorloopig in het kanaal meeren. Kolenaanvoer. Het Engelsche stoomschip New Lambton is van New Castle bij de Hoogovens aangeko men met een lading steenkolen. MARKTBERICHT VLAARDINGEN. Vlaardingen, 20 September 1937, (ANP) Maatjesharing Noord f 7.80 per kantje Maatjesharing Zuid f 7.80—8 per kantje Volle haring Noord f 10.20. Volle haring Zuid f 9.10 -9.60. p. kantje Steurharing f 7.10—7.90 per kantje Hom- en kui^iek f 9.20—9.40 per kantje BESOMMINGEN. Silvain, IJm. 116, 1000 m. f 4210. Loggers: Verwachting. IJ:n. 204. 520- v KW 86 760; KW 169 f 310: KW 117/» KW 28 f 440: KW 108 'f 370; KW 60 KW 112 390; KW 46 f 500; KW 89 fU. KW 155 690; KW 91 f 390; KW 162 f KW 59 390; KW 24 f 410; KW 64 16®. KW 114 420. Prijzen pekelharing: Volle haring f 9.407.85 per kantje- Maatjesharing f 7.7017.40 per kantje, Steurharing f 8.10—7.70 per kantje. (Nadruk verboden.) HAARLEM, 20 Ondertrouwd 20 September: H. H. Bruijn5 en J. p. Baltussen. Bevallen 16 September: H. M- dorp— Reijer, d.; 17 September: J. <-nf' ïn 't Veld—Soetens. z.; J. Noordentxs-w'-fj jas, d.; M. J. J. de Bruin—Meerman. September: J. D. A. Bakker—Kempn. - de Wit—Hoogland, d.: A. Th. Wilton»- der Zwan. d.: 19 September: L. 6"", t Dijn, d.; E. P. Wempe—de Rooij, 04 Lankhorstvan der Horst, z.; J

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6