De pers over de Troonrede BERICHT De Millioenen-nota. fTJElNCENjj Minister de Wilde heeft zijn eerste „Millioe nen-nota" ingediend, bij de Rijksbegrooting van 1938' en zooals gisteren op deze plaats, in een commentaar op de Troonrede, al voor in werd is het gewrocht niet opwekkend van toon. De kern van 's ministers betoog is, ^t ofschoon de rijksmiddelen in den laat- sten tijd veel ruimer zijn komen toevloeien en de raming voor 1938 dan ook met rond vijftij millioen .is verhoogd, er nog een zichtbaar te- £0rt van 13 millioen op de begrooting blijft vanwege de zeer groote verhooging der uit een voor defensie. Deze omstandigheid bleek uit de Troonrede, die uitvoeriger was dan anders, ook al en ik heb er gisteren reeds de aandacht op gevestigd hoe de internatio nale bewapeningswedstrijd aldus ook in ons land het herstel van de welvaart remt en ver laging der belastingen belet. De°Millioenen-nota heeft de strekking, al de omineuze uitlatingen in de Troonrede nog eens dik te onderstreepen. Het zichtbare te kort van 13.2 millioen moet men eigenlijk met 7iy2 millioen verhoogen tot 84.7 millioen, want de regeering heeft vrijwel alle „boe kingsbesparingen" van de vorige jaren moe- ten°handhaven. Er is dus nog geen sprake van een sluitend budget en dat moet er eerst zyn eer men aan zulke hoogst-gewenschte dingen als belastingverlaging, verhooging van salarissen en loonen, onderwijsverbeteringen m, kan toekomen. Hier begint het den gewo nen burger al weer wat voor de oogen te draaien als hij eraan denkt, dat belasting verlaging en verhooging van salarissen en loonen essentiëele voorwaarden zijn voor een snelle verbetering van de volkswelvaart, voort vloeiend immers uit verhoogde koopkracht. Hu bemerkt dat hij weer beland is in het be kende economische kringetje-waarin-men- ronddraait. Hij wordt nog iets draaieriger als hij 's ministers vage uitlatingen leest over de mogelijkheid van conversie van de staats schuld, eindigend met de mededeeling dat de minister deze vraag onbesproken wil laten. Üit het vicieuse cirkeltje kan hij zich alleen bevrijden door te constateeren dat de regee- ring aan het conservatieve beleid der crisis jaren vasthoudt omdat zij het niet durft los te laten: ten eerste omdat defensie de ge- heele begrooting drukt en voorloopig zal blij ven drukken (volgens bescheiden eischen denkt men in de jaren 19381941 ongeveer J57'/2 millioen noodig te hebben aan nieuwe defensie-uitgaven), ten tweede omdat zij op het standpunt staat „dat de wereldconjunc tuur in zekeren zin parallel loopt met de con junctuur hier te lande". En de wereldcon junctuur wordt door minister de Wilde met kennelijke achterdocht beschouwd. Hij' heeft geen zekerheid dat zij in de naaste toekomst- in stijgende lijn zal blijven, dewelke twijfel ons in zooverre niet speciaal behoeft te ver ontrusten, dat niemand, op welk tijdstip der geschiedenis ook, ooit die zekerheid heeft kun- nèri hebben. Wel uit de minister van Finan ciën, het vertrouwen, dat langs de thans uit verkoren wegen de reëel-sluitende staatsbe- grooting zal worden bereikt. Het pessimisme in deze beschouwing voelt met in de ietwat vage stelling, dat de Neder- landsche conjunctuur „in zekeren zin" met de wereldconjunctuur parallel zou loopen en blijven loopen. Het begrip wereldconjunctuur is niet gemakkelijk vast te leggen. Men kan bezwaarlijk meer afleiden uit de opmerking van den minister, dan dat een voortzetting van de algemeene opleving in de wereld zich ook in ons land zou gevoelen en dat een nieu we inzinking dezelfde uitwerking zou hebben, hetgeen een onloochenbare waarheid is, want een klein land als het onze is in hoogen mate afhankelijk van de gebeurtenissen op de we reldmarkt. In politikken zin heeft de inter nationale toestand al sinds jaren geen ver trouwen meer kunnen wekken; in economi- schen zin is dit vertrouwen in den laatsten id gedeeltelijk hersteld. Maar de Nederland se regeering toont zich ook ten deze ach terdochtig, hetgeen overigens natuurlijk niet zonder binnenlandsch-politieken achtergrond is, want zij wil de Tweede Kamer bij voorbaat zeggen: „Pas op! Niet royaal worden!" Het geen herinnert aan de vorige regeering, die niet over een vaste meerderheid beschikte. Deze, zijnde een Christelijk coalitie-kabinet vertegenwoordigend drie partijen, doet dat echter wèl en kan dus, zou men zeggen, haar wil doorzetten. Het verschil komt in de Mil lioenen-nota niet tot uiting. Resumeerende kan ik niet anders zeggen dat het een somber-gestemd stuk is. Moge het geen ontmoedigenden invloed op den par ticulieren ondernemingsgeest, waaraan nu' juist zoo dringend behoefte bestaat, doen gel- Dat zou zeer zeker hoogst ongewenscht BEVERWIJK LEDENVERGADERING VAN „EXCELSIOR". Gisteravond heeft de Christelijke Jonge mannen vereeniging „Excelsior" een goed be zochte ledenvergadering in het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw gehouden. Na het zingen van lied 251 vers 1 en 4 opende de eere-voorzitter, Ds. C. M. Krijger, de bijeenkomst met gebed, waarna de heer Ph. J. Harbers een bijbel-inleiding hield over Matthëus 5. Dit bijbelgedeelte werd door spreker op dui delijke wijze verklaard. Aan het slot van de inleiding werden nog vele vragen gesteld, die hij tot groote tevredenhend beantwoordde. Hierna las de heer J. Dalmeijer de notulen van de vorige vergadering die zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. Na de pauze behandelde Ds. C. M. Krijger een onderwerp over Den Zondag". Op uit voerige wijze maakte spreker duidelijk, hoe men den Zondag moet doorbrengen. Na een korte bespreking over het behan delde sloot de heer Ph. J. Harbers dte ver gadering op de gebruikelijke wijze. PROPAGANDAVERGADERING VAN BELLAMY. De plaatselijke afdeeling van de Interna tionale Vereeniging „Bellamy" houdt op Woensdag 6 October in het Kennemer Thea ter een propagandavergadering. Spreker is de heer M. H. v. d. Stijl, lid van het hoofdbestuur, uit Den Haag over het on derwerp: „Edward Bellamy en zijn boodschap aan dezen tijd." DE NIEUWE TARIEVEN VOOR DE BIOSCOPEN. In verband met de regeling van de tarieven voor de bioscopen door den Nederlandschen Bioscoopbond zijn voor de bioscooptheaters in Beverwijk en omgeving de toegangsprijzen als volgt vastgesteld: Kennemer Theater, Zeestraat: Avond: 35, 50, 65 en 80 ets. Matinée: 25, 35, 45 en 55 ets. Luxor Theater, Breestraat: Avond: 35, 50, 65, 80 95 ets. Matinée: 25, 35, 45, 60 en 75 ets. W. B.-theater, Peperstraat: Avond: 30, 40 en 50 ets., Matinée: 20, 30 en 40 ets. Bioscoop „De Pont", Velsen-N.: Avond: 35, 50, 65, 80 en 100 ets. Matinée 30 en 50 ets. RIJWIELLOODS BIJ DE HUISHOUDSCHOOL B. en W. hebben een inschrijving gehouden voor den bouw van een rijwielloods ten be hoeve van de huishoud- en industrieschool aan de C. H. Moensstraat, alhier. Ingeschreven werd als volgt: J. M. Tromp f 918, Firma Lokhorst en Welage f 978, Ph. B. Schram f 1032, Wed. J. R. Bruin f 1044, Gebr. Schram f 1130, C. Nelis f 1195, J. Kalf f 1240, C. J. Alles f 1255, A. Klomp f 1263, J. H. Langendijk f 1305, H. J. M. Hergarden f 1320, N.V. Bouwbedrijf v.h. J. P. Schelvis f 1385, B. de Boer, Santpoort f 1473. Behalve laatstgenoemde zijn alle inschrij vers te Beverwijk woonachtig. Het werk is ge gund aan den laagsten onschrijver. BIJEENKOMSTEN VAN DE MEISJES- VEREENIGING. Op Vrijdag 24 September zal de Christe lijke Meisjesvereeniging „Ora et Labora" haar wekelijksche bijeenkomsten in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oos terwijkstraat weer hervatten. WEDVLUCHTEN VAN POSTDUIVEN. De Postduivenvereniging „De Reisduif" hééft deelgenomen aan een wedvlucht uit Mons, over een afstand van 233 K.M. In concours waren 116 duiven, waarvan de snel ste 1261.13 meter per minuut vloog. De uitslag was als volgt:' J. Schipper T, W. Zoutman 2, 13; H. Claus 3, 10, 16; G. van der Winden 4, 6; W. Schou ten 5, 23; J. Kramers 7; J. Dingerdis 8, 17; P. Dekker 0; A. de Prijcker 11, 14; M. van 't Hof 12, 18; A. Kat 15, Gebr. van Roon 20; P. van der Hout 19; M. Koorn 21; C. van der Wal 22. De postduivenvereeniging „De Stormvogel" heeft eveneens deelgenomen aan een wed vlucht uit Mons. De snelste duif vloog 1255 meter per minuut. De uitslag was: N. de Wildt 1, 9; C. Kochx 2, 11, 12, 13; A. van der Wel 3, 4; F. Braun 5, 7, 10, 1'6, 17; J. Hoefakker 6, 8, T. Loogen 14; L. de Vries 15. A.s. Zondag nemen beide vereenigingen deel aan een wedvlucht van uit Quievrain, over een afstand van 243 K.M. EEN NIEUW KERKRAAM GEPLAATST. Toen eenigen tijd geleden de !Ned. Herv. Kerk aan een restauratie werd onderworpen heeft de firma Kröder, glashandel, alhier aan het kerkbestuur een gebrandschilderd raam aangeboden. Dit raam is thans gereed ge komen en geplaatst in den nis aan de Oost zijde naast de grafkapel van de familie Ho- guer. Het kerkraam is uitgevoerd door den glazenier G. Boeren te Beverwijk, iie ook het ontwerp maakte. Het raam geeft een afbeelding van den Zaaier. In fraaie kleuren wordt een voor stelling gegeven van het aanbreken van den dag, wanneer de in rooden gloed opkomen de zon de sterren aan het firmament doet verbleeken. Daaronder ziet men de forsche figuur van den zaaier, die het zaad uitstrooit in den braak liggenden bodem, die door een heldere beek wordt besproeid. Het opschieten van het zaad, dat in goede aarde viel, wordt verzinnebeeld door twee aan beide zijden van den landman opschietende palmboomen. Het nieuwe kerkraam, dat in warme kleu ren en als een gaaf harmonisch geheel is uitgevoerd beteekent een belangrijke ver fraaiing van dit deel van het eeuwenoude bedehuis. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. CHRISTELIJKE JONGEMANNEN- VEREENIG ING „EXCELSIOR". De Christelijke Jongemannenvereeniging „Excelsior" houdt op Maandag 27 September een grooten propaganda-avond in de boven zaal van het Ned. Hervormd Vereenigings gebouw aan de Oosterwijkstraat. Voor dezen avond zijn een groot aantal uitnoodigingen verzonden, zoodat groote belangstelling ver wacht wordt. CONTROLEUR VAN DE STEUNVERLEENING MISHANDELD. Terwijl een controleur en armbezoeker van den dienst van Sociale Zaken zijn con troledienst uitoefende, bemerkte hij, dat in een woning een man zijn vrouw mishandelde. De vrouw vluchtte met haar kind op den arm de gang in, waarbij zij achtervolgd werd door haar echtgenoot. Op het hulpgeroep van de vrouw opende de controleur de buitendeur en riep den man toe dat hij zijn vrouw met rust moest laten. De man vloog daarna naar buiten en mishandelde den controleur, die op zijn beurt een gummistok trok en met behulp daarvan zijn aanvaller tot rede wist te bren gen. Tegen den man, die onder invloed van sterken drank verkeei'de, werd proces-ver baal opgemaakt wegens mishandeling en be- leediging van een ambtenaar. DIEFSTAL VAN VORMEN. Een expediteur heeft bij de politie aangifte gedaan dat van zijn transportfiets een partijtje houten vormen, bestemd voor een kopergieterij hier ter plaatse, was ontvreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. HET INSTELLEN VAN SCHADEACTIES. In de praktijk is meermalen gebleken, dat een gemeentelijk eigendom door aanrijding beschadigd, en het door onwil van den da der niet mogelijk blijkt, een minnelijke schik king omtrent de schadevergoeding te tref fen. In zoo'n geval rest het gemeentebestuur niet anders, dan uitlokking van een raads besluit, tot het instellen van een schade ac tie, daar ingevolge art. 177 der Gemeentewet door den Raad wordt beoordeeld en beslist, of vanwege de gemeente rechtsgeding wordt ge voerd. Bij de wijziging van de Gemeentewet is de mogelijkheid geschapen om deze macht van den Raad aan B. en W. over te dragen. B. en W. geven den Raad in overweging, van deze delegatie-bevoegdheid gebruik te maken ten aanzien van rechtsgedingen in verband met schadevergoeding tengevolge van be schadiging van gemeenteeigendommen. Be perkt tot ten hoogste f 500 en slechts wan neer het ingewonnen juridisch advies het voeren van een procedure niet ontraadt. B. en W. zullen in de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad het door Ged. Staten goedgekeurde besluit overleggen. B. en W. achten de rechten van den Raad op deze wijze genoegzaam gewaarborgd. HET AUTO-VERVOER VAN PERSONEN. Krachtens Kon. Besluit van 12 Januari 1937 is voor het uitoefenen van een autobus- dienst binnen een gemeente, voor de uitoefe ning van toerwagenritten binnen een ge meente en voor de exploitatie van taxi's en humrauto's vergunning vereischt van B'. en W. Van de beslissing y,an B. en W. is beroep toegelaten op den raad, naar door den Raad te stellen regelen. In deze regelen kan o.m. worden bepaald, binnen welken termijn het beroep kan worden ingesteld, waaraan het verzoekschrift moet voldoen en binnen welken termijn op het beroep moet worden beschikt. B. en W. hebben den Raad een ontwerp ter vaststelling voorgelegd. O. s. V.—DE KENEMERS. Zondag spelen de Kennemers een uitwed strijd tegen O. S. V. Het elftal van de Rood zwarten is: Doel: v. Urk. Achter: Dinkla en Bos. Midden: véenstra, Steeman, v. d. Wal. Vóór: Horeman, Boom, Groot, Heideman en Brethouwer. HET POSTKANTOOR IN GEBRUIK GENOMEN Naar wij vernemen zal a.s. Zondag de post dienst in het thans gereed gekomen post kantoor in de Breestraat worden uitgeoefend. Zaterdagmiddag zal de geheele dienst van het tijdelijke gebouw aan de Koningstraat, waarin gedurende eenige maanden het post kantoor gevestigd was, naar het gerestau reerde postkantoor in de Breestraat worden overgebracht. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. De plaatselijke afdeeling van den Jeugdbond voor Onthouding zal op Zaterdag 25 Septem ber a.s. een huishoudelijke vergadering hou den. Op Zondag 26 September zullen de leden een bezoek brengen aan Artis. UITSTAPJE NAAR DEN HAAG. Gisteren hebben de leerlingen van de hoogste klassen van de openbare U.L.O.-school in het Villapark een uitstapje gemaakt naar Den Haag, waar zij den stoet van de opening der Staten-Generaal hebben gadegeslagen. Na eenige bezienswaardigheden in Den Haag bezichtigd te hebben vertrok het ge zelschap, dat onder leiding stond van den heer C. J. van der Oord, weer naar Bever wijk. Ongetwijfeld zal dit uitstapje nog lang in herinnering blijven. Het A1 g. Handelsblad (lib.) merkt over de Troonrede o.m. op: „De troonrede maakt den indruk alsof haar ontwerpers zich tot taak gesteld hebben om veel ruimte voor speling te houden. Bij zulk een doelstelling past het om veel in het vage te laten, en met elastische formules te wer ken, die weinig houvast geven en waarvan niemand zonder meer de draagwijdte kan meten. Het blad constateert, dat de vier roomsche minister hun sporen diep in dit program heb ben doorgedrukt. De pleidooien voor gezinsbehoeften bij de bepaling van het arbeidsinkomen, voor be- drijfssamenwerking in het belang der volks huishouding, voor versterking van onze han delspolitieke weerbaarheid, beveiliging van den binnenlandschen afzet onzer eigen pro ducten, en voor meer samenwerking in dit verband met Indië, zijn weerklanken van bij zondere ordenende actieve en protectionisti sche verlangens die door de roomsch-katho- lieken in een omvang worden gewenscht, waarmede zelfs in sociaal-oeconomisch ver wante kringen lang niet allen accoord zouden gaan. Hoe ver en hoe snel zal men willen gaan? Opmerkenswaard is, dat in dit lijstje, en in de geheele troonrede het veelomstreden woord „ordening" niet voorkomt, ondanks de geweldige fanfares waarmede dit begrip voor al van roomsch-katholieken kant voortdu rend pleegt te worden omhooggeblazen. Maar de roos der ordening (en alle dwang en over heidsbemoeiing die daarmee gepaard gaat') „by any other name would smell as sweet" ir de neuzen van hen die daarop hun zinnen ge zet hebben." Het blad concludeert tenslotte o.m.: „dat de ;roote lijnen van het oude vierhoeksprogram van dr. Colijn ook in dit nieuwe program her kenbaar zijn: in totaal: bevordering van onze volkskracht en volkswelvaart. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" (lib.) wijdt een uitvoerige be schouwing aan de passage, dat „in wetgeving en bestrtir voor alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genoemen", die het blad be sluit met de woorden: „Wij verheugen ons echter over de verzeke ring in de Troonrede, dat toespitsing van te genstellingen zal worden vermeden, al za moeten worden afgewacht wat daarvan in de practijk terechtkomt". Aan den zin in de Troonrede over samenwerking in onderne ming en bedrijf knoopt het blad een verma ning tot de liberalen vast om bij het vroeg of laat te verwachten algemeene politieke debat het principieele liberale geluid te lateiï klinken." Met enkele reserves juicht het blad de aan gekondigde maatregelen op landbouwgebied toe en schrijft dan o.a. nog: „Overigens biedt de Troonrede ook aan gaande de voornemens der regeering op han dels- en oeconomisch gebied weinig houvast. De vorige Troonrede van het Kabinet op breede basis kon in dat opzicht veel meer be vredigen. De aangekondigde wetsontwerpen zullen moeten worden afgewacht, alvorens daarover een oordeel kan worden geveld." is van oordeel, dat nieuwen koers WIJK AAN ZEE Naar een betere rioleering. Een groot ongerief gaat verdwijnen. In den onhoudbaren toestand, waarin Wijk aan Zee steeds na overvloedige regens ver keerde, zal verandering gebracht worden. Openbare Werken heeft na den hevigen regen val der laatste dagen, waarbij als steeds ge deelten van Voorstraat en de Zwaanstraat blank komen te staan, zeer ten ongerief van winkeliers en bewoners van dit dorpsge-deelte, maatregelen beraamd, om in een betere afvoer van het hemelwater te voorzien. Een roileering van grooteren diemeter zal worden aangebracht, waarmede een snelle doelmatige afvloeiing verkregen wordt. Moge dit streven van O.W. zich ook verder uitstrekken. De poelen achter de perceelen aan de Voorstraat vragen haar speciale aan dacht. Deze poelen zijn een waar dorado voor cnuggenlarven en andere organismen, welke aan de bewoners der omliggende huizen voor al 's zomers veel onaangenaamheden bezor gen. Het aantal ratten neemt toe. Gevaar voor een ratten-invasic in het dorp. Het gaat met de ratten op Wijk aan Zeeër vuilnisbelt crescendo. Veel weggeworpen voed sel in de zomermaanden en gedurende het geheele jaar weinig natuurlijke vijanden zijn een stimulans voor deze ratten. Hun aantal is op de vuilnisbelt dermate toegenomen, dat een ratteninvasie voor Wenk aan Zee bij voed- selschaarschte op de belt gedurende den win ter niet tot de onmogelijkheden behoort. Destijds werd hier onder de ratten een opruiming gehouden door amateur jagers. Een en ander blijkt echter niet doeltreffend te zijn, althans niet in die mate, dat er eenige dunning der gelederen van deze onsympa thieke knaagdieren te bespeuren valt. Voor omwonenden zou het een zegen zijn, indien de daartoe bevoegde instanties maat regelen zouden willen treffen om hen van de steeds grooter wordende ratten-schare te ver lossen. ONVATBAARMAKEN TEGEN DIPHTHERIE EN ROODVONK. Donderdag 23 September zal de eerste van de drie behandelingen van kinderen voor het onvatbaarmaken tegen diphtherie en rood vonk plaats hebben in één der lokalen van de openbare lagere school aan den Relweg. COLLECTE VOOR DE BLINDEN. Burgemeester en Wethouders hebben ver gunning verleend tot het houden van een col lecte voor de Blinden, gedurende de week van 22 tot en met 29 September. Evenals vorig jaar zal de heer A. van Amersfoort zich daarmee belasten. De Maasbode (r.k.) de regeeringsverklaring teekent: „De feiten rechtvaardigen den nieuwen koers, maar de nieuwe mannen zien dan rok de feiten en spreken nieuwe taal. Nieuw is de krachtige wijze, waarop de Troonrede de Ne- derlandsche taak ten aanzien van de over- zeesche gewesten in het licht stelt. Geen rhe- torische frase, maar een inhoudrijke passage is gewijd aan de groote gebiedsdeelen over de zeeën, waar millïoenen leven onder de Neder- landsche driekleur. De belangen van die mil- lioenen, zoo nauw samenhangend met de Nederlandsche belangen hebben een eerste plaats gekregen in de Troonrede." Het blad schenkt veel aanidacht aan de pa ragrafen, waaraan de R.K. ministers heb ben medegewerkt, wijst erop, dat het hard is, dat noodzaak ons dwingt voor defensie zoo veel geld uit te geven en herinnert eraan, dat het heeft gepleit voor de totstandkoming van een werkelijk christelijk kabinet: ,Het stemt ons dankbaar, dat het kabinet hier de christelijke vlag ontplooit in de for sche zinsneden, waarin „vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer" wordt genomen, waarin, met een beroep op „innerlijke rede lijkheid", als kenmerk van Regeeringsbeleid wordt aangegeven: „een doelbewust streven naar beveiliging en versteviging van de posi tief Christelijke grondslagen onzer samenle ving" en waarin wordt beleden, dat wijsheid en kracht alleen komen kunnen van God." De „Nederlander" (c.h.) vindt de Troonrede „een stuk uit één stuk". „Het is een kloek en evenwichtig stuk, waarvan de paragrafen niet zooals ook wel eens het geval was min of meer kunstma tig aan elkaar zijn geregen, doch dat één ge heel is en een duidelijk beeld geeft van de principes, waarop het huidige Kabinet zijn politiek zal baseeren. Principes, waarmede wij in het algemeen volledig kunnen instemmen." „De beginselverklaring kunnen wij in het algemeen zeker onderschrijven. Gods wet tot opperste richtsnoer in wetgeving en bestuur en doelbewust streven naar beveiliging en ver steviging van de samenleving. Wanneer wij daarbij lezen, dat- „aldus" een beleid zal kunnen worden gevoerd, dat „ook door zijn innerlijke redelijkheid instem ming vordert", dan herinneren wij ons de natuurrechtsgedachte van Thomas van Aqui no en daarmede de specifiek roomsch-katho- lieke staatsleer." „De economische paragrafen, die wellicht nog het meest gedetailleerd zijn. zijn als ba sis voor het beleid der komende periode van zeer groote beteekenis. Wie de steeds weer in deze kolommen verdedigde opvattingen kent, zal begrijpen, dat dit economisch program in het algemeen onze volle instemming heeft." De Standaard (a.r.) verneemt uit de Troonrede een zeker geluid. Het eerst wordt de aandacht getrokken door de beginselverklaring. Naar aanleiding van de passage inzake de ontheiliging van den Zondag, merkt het blad op: „Het valt op, dat hier een voorzichtige om schrijving wordt gekozen. Maar dit behoeft den antirevolutionair niet tegen te staan, wijl hij er van overtuigd is, dat de Overheid hier wel een positieve taak heeft, wat haar eigen voorbeeld betreft, maar dat haar optreden in het volksleven meer een negatief karakter draagt." Wat de economisch-sociale paragrafen be treft, zegt het a.r. orgaan: „Dat ervaring heeft geleerd, blijkt uit het feit, dat de Regeering voor lndië de les dei- crisis ter harte wil nemen teneinde voor de toekomst beter bestand te zijn tegen schok ken, als in de laatste jaren werden onder vonden. Dit zal ook moeten gelden voor het moederland. Het economisch program, in groote lijn ontwikkeld, biedt daarvan het bewijs. Wij ge- looven, dat de Troonrede op gelukkige wijze aangeeft wat voor den gang van ons bedrijfs leven noodig is." „Het Volk" (s.d.) schrijft „Van het aan- passersfront geen nieuws": „Daar klinkt in de Troonrede van 1937 geen werkelijk nieuw geluid en zij, die na het op treden van het kabinet hebben voorspeld, dat een ingrijpende wijziging van den koers niet viel te verwachten en dat op een krachtige politiek van welvaartsherstel en maatschap pelijke hervorming niet mocht worden gere kend zij krijgen vandaag, helaas, gelijk. Een ietwat hoopvoller toon en de aankondi ging van enkele maatregelen, welker belang wij niet onderschatten, deze verblijdende noten in de Troonrede vinden voldoende ver klaring in het economisch herstel, dat in Ne derland niet achterwege blijft, nadat het el ders reeds in veel sterker mate was opge treden. Zooveel als thans in uitzicht wordt gesteld, had in de nieuwe financieele verhouding ook de oude regeerïng wel gegeven. In dit staats stuk is niets te vinden, dat op een eigen, krachtiger sociaal-economisch beleid van de nieuwe heeren kan duiden. De liberalen heb ben slechts twee achterneefjes als vakminis ters in het kabinet gekregen, doch zij kunnen met den koers, voor zoover deze uit de Troon rede kan worden afgeleid, tevreden zijn; nog regeert in Nederland Colijn." JCUEEP/ HOLLAND—AMERIKA LIJN. Jplendam, 21 v. N.-York te Rott. pico yk' Dott- v' New"°rl- 18 v- Tam" o< HALCYON LIJN. K ?aarlem- 21 v- Morphoub. te Rott. Oran. lle> Les Falaises n. Velsen 20 van oM Schiedam, 22 v. Lulea te Vlaard. verw. K Maassluis, 21 v- Narvik n. Rott. ouessantreCht' vlaard' n- Pfco' Ferra5° P- HOLL.—O. AZIë LIJN. (t-) P- 21 Gibr. wootekerk, 21 v. Rott. te Antw. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. indoen (u.) 20 te Sydney. SjYi-i.,, HOLL. W.-AFR. LIJN. ^telkei-k, 21 v. Rott. n. Hbg. HOLL AFRIKA LLJN. (t.) 20 te Duinkerk. Brvhf {t) 20 v. Tanger. «achfont. (uitr.) 19 v. Dakar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Oerkerk, (t.) i8 v. Manilla. KON. HOLL. LLOYD. Waterland, 20 v. Rott te B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (t.) p. 20 Perim. Tapanoeli, Baltim n. Moji 20 v. Comox, 8 te Moji verw. Buitenzorg (t.) 20 v. Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (t.) 20 te Santos. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Laomedan, Liverpool n. Java, 19, 100 mijl v. L. End. Achilles, Jap. n. Rott. 21 v. Singap. Polyphemus, Bat. n. Amst. 21 van Port Said, Memnon, Japan n. Rott. 19 v. Penang. C. of Bagdad, Chili n. Rott. 20 van Cebu. KON. NED. STBT MIJ. Ajax, 21 v. Stettin te Amsterdam. Bacchus, Susa n. Granton p. 20 Finisterre. Calypso, 20 v. Genua, te Piraeus. Euterpe, Bord. n. Amst. p. 20 Lyd-d. Hermes, 20 v. Tunis n. Rott. Nereus, 21 v. Aarhuus te Amst. Odysseus, 21 v. Genua te Amst. Orpheus, 19 v. Amst. te Stettin. Tiberius, 20 v. Napels n. Bari. Tit us, 20 v. Venetië n. Triest. Trajanus, 20 v. Algiers n. Tunis. Triton, 20 van Stamboul te Gourgas. Anior, 19 v. W.-Indië te New-York. Vesta, Rott. n. Oran p. 20 Ouessant. Costa Rica, Amst n. W.-Indië 19, 75 m, Z. v. Ouessant. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Salabangka (t.) 21 v. Suez. P. Laut (u.) p. 20 Ouessant. IJzei-verscheping. Het Zweedsche stoomschip Embla is van Huil bij de Hoogovens aangekomen om een' partij ijzer bij te laden voor Zweden. AANGEKOMEN. 20 September: Ek s.s. Oslo Perseus s.s. Gothenburg Ransel m.s. Danzig 21 September: Ajax SuS. Stettin Hydra m.s. Port en Bessin Ousel s.s. Liverpool Nereus s.s. Danzig Lowestoft Tfader s.s. Gr. Yarmouth Odysseus s.s. Midd. Zee Olympos s.s. Rotterdam Oswal s.s. Arcangel Hendrika Johanna m.s. Londen Embla s.s. Huil VERTROKKEN. 20 September: Adana s.s. Hamburg 21 September: Rydal Force s.s. Rotterdam Mount Parnassus s.s. Rotterdam Niobé s.s. Rotterdam Om te dokken. Het Grieksche stoomschip Olympos is in ballast van Rotterdam naar Amsterdam ver trokken om bij de Amsterdamsche Droogdok Mij eenige herstellingen uit te voeren. De storm. De steeds aanwakkerende storm was Maan dagavond oorzaak, dat verschillende uitgaan de schepen in de Binnenhaven bleven liggen Toen het Dinsdagmorgen ging opklaren zet ten deze de reis naar de bestemmingshaven voort. Stijgende scheepswaarden. In 1936 werd het Engelsche stoomschip Great City voor 20.000 aan een andere En gelsche reederij verkocht. Die verkocht het later weer aan een Grieksche firma, die het schip nu op haar beurt weer naar Duitsch- land verkocht heeft. De verkoopprijs bedraagt nu evenwel 62.000. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 21 September. Bevallen 17 September: C. Schatvan Wie- ringen, z.; 19 September: T. Schoenmaker Zwart, d.; F. P. S. de Jong—de Bruijn, z.; 20 Seutember: A. M. den Ridder—Geutskens, d.; A.'M. Geurtz—Wijtsma, z.; 21 September: A. A. C. M. de Rooijvan Herpen, d.; J. M. G. de QuartelSimons, d. Papoea maakt amok. Zeven slachtoffers. FAKFAK, 21 Sept. (Aneta-A.N.P.) Vernomen wordt, dat in een kampong- zeven menschen zijn vermoord door een Papoea, die amok maakte. Het bestuur onderzoekt deze kwestie. Thans Kanton doelwit der Japanners. RlunGKONG, 21 September (Reuter- A.N.P.) De Chineesche stad Kanton is twee uur lang het tooneel geweest van een woesten aanval van Japan- sche vliegtuigen. De Chineezen bewe ren dat er slechts weinig schade is aangericht en dat zij drie Japansche vliegtuigen hebben neergehaald.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5