4314 HET NIEUWE AVONDBLAD Luchtaanval op Hankau. IJMUIDEN j2e JAARGANG NO. 276 MAANDAG 27 SEPT. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMEN TEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents Incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MU. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ M.V. DIRECTIE p W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—6 regels 10.75. Elke regel meer 16 et. BIJ abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB K35NNEMER COURANT POSTGIRO 310791 gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. levenslange ongeschiktheid 3000.— overlijden t 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger f 00.—, één of twee. leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 16.polsbreuk f 15.Opvarenden van visscher»-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. jfog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Japansche luchtmacht heeft nu een aanval op de stad Hankau gedaan. Er na men maar zes bommenwerpers aan deel, vergezeld door drie jachtvliegtuigen. Het succes was evenwel aanmerkelijk, want er werden 240 menschen gedood en 500 ge wond. Vooral de woonwijken der arme Chi- neezen zijn geteisterd en onder de honder den slachtoffers was het aantal kinderen bijzonder groot. Onmiddellijk begon het red dingswerk; de Reuter-correspondent meldt dan ook dat hij vele brancards tegen kwam op zijn tocht door de geteisterde stad. Soms lagen er vier of vijf doode of stervende kin deren op. De zegeningen der Westersche beschaving, den Verren Oosterlingen bijge bracht, worden dus wel door hen toegepast, resp. ondervonden. Maar de Westersche groote mogendheden protesteeren nu heel erg te Tokio. De nota's stroomen er letterlijk binnen. „Jullie mogen de burgerbevolking niet beschieten", zeggen Zij verontwaardigd. De Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Duitschland, Frankrijk en Italië hebben allemaal nota's laten over handigen of door hun gezanten mondeling laten protesteeren. Ook een niet-Westersche groote mogendheid, de Sovjet-Unie, heeft haar verontwaardiging geuit. Japan is dan ook ongetwijfeld erg geschrokken. Vooral het Itallaansche protest moet diepen indruk ge maakt hebben. Herinner u maar even de ondervindingen der Roode Kruis-ambulances in Abessinië en die vloeibare stof die uit vliegtuigen op den bodem werd uitgesproeid zoodat die sukkels-van-negers, overdekt met brandwonden, kermend kwamen aanrennen de grot waarin de Nederlandsche am bulance zichzelf tegen luchtaanvallen ver scholen had. Oude histories? Neen, dat is nog maar heel kort geleden. De Japansche regeering heeft evenwel een antwoord. Een erg mooi antwoord. De woord voerder van het ministerie van Buitenland- sehe Zaken heeft verklaard, dat Japan zich zal onthouden van aanvallen op non-com battanten en buitenlanders. Dat was Vrij' dag. En Vrijdag was ook het bombardement van Hankau. Er zit dus heel wat in. Ook zei de woordvoerder, dat de Japansche strijd krachten strenge instructies hebben alle voorzorgsmaatregelen te nemen, opdat bur gers niet worden gedood en hun eigendom men niet beschadigd. Op 20 September werden die instructies herhaald. Ik herinner er even aan dat sindsdien Nanking, Canton en Hankau werden gebombardeerd, duizen den noncombattanten gedood en onder hun eigendommen enorme verwoestingen aan gericht. „Men heeft de luchtmacht den raad gegeven", (zegt de Japansche re geering), „zeer voorzichtig te zijn en alleen militaire punten te bombarde eren, die basis voor provoceerende vijandelijkheden der Chineezen kunnen dienen". Dit laatste is zeer verduidelijkend. Er blijkt immers zonneklaar uit, nietwaar, dat de Japansche vliegers slechts wat onvoor zichtig zijn geweest in de uitvoering van hun heldentaak in het „conflict", dat geen oorlog raag heeten omdat er geen oorlogsverklaring is gedaan? Het is een zeer oud spreekwoord, afkom stig immers van de oude Romeinen, dat zegt: „De wereld wil bedrogen zijn, laat ons haar dus bedriegen". De Japanners hebben ongetwijfeld ook- de Westersche litteratuur met toewijding bestudeerd en het advies, in dit spreekwoord gegeven, met geestdrift aanvaard, „Strenge instructies!" Ha ha! Daar heeft de Japansche luchtmacht zich dan al een treurig klein beetje aan gelegen laten liggen. Helaas vermelden de berichten nog niet wat de ambassadeurs uit het Westen op de ver zekeringen van den woordvoerder der Ja pansche regeering hebben geantwoord. Mis schien moesten zij daarvoor eerst om op dracht aan hun eigen regeeringen vragen, Die zouden dan kunnen vragen: „Hoe denkt gij het dooden van non-combattanten in fabrieken te verhoeden? Zij werken er na melijk bij duizenden in Zijt gij tevreden met de wijze waarop uv vliegers uw strenge instructies nakomen? En ats gij met ons instemt dat zij het heelemaal niet doen. moeten wij dan aannemen dat zij een ongedisciplineerde luchtbende vormen? Zoo ja, worden zij dan bestraft? Krijgen ze „een douw"? Politiekamer of misschien wel provoost? Of zijn ze alleen maar wat onvoor zichtig geweest? Vindt u het effect daarvan zelf niet wat erg? Die doode en stervende kin deren op brancards? Die verwoeste woonwij ken?" Zoo zullen de mogendheden niet antwoor der.. Maar ik geef het hier als simpele logica aan. En ik zeg u opnieuw: wat gij thans zie de moderne oorlogshei en hiertegen hebben vele anderen en ik jarenlang de pen gevoerd. Maar de Ontwapeningsconferentie is mislukt en velen zeiden tot ons, op min of meer hoo nenden toon: „Wat maken jullie je toch druk voor dien vrede van jullie". De meerderheid der Europeesche volken vond het verstandiger, sceptisch te zijn. Nu is Europa in vollen bewapeningswedstrijd en de monstreert men in het Verre Oosten het re sultaat daarvanals nog niet ter elfder ure rechtsomkeert wordt gemaakt. Welnu? Is „die vrede van ons" zoo gek? Is het niet de moeite waard tegen de oorlogshel, den beestenboel, de massa-misdaad (zie Kellogg-Pact) te strijden? Ik vraag het maar weer. R. P. Het jaarverslag van het Hoogovenbedrijf. Ook met de nevenbedrijven ging het beter. Het jaarverslag 1936—1937 van het Hoog ovenbedrijf vermeldt het volgende over deel neming in aanverwante ondernemingen. Nederlandsche Staalfabrieken vlh J. M. de Muinck Keizer N.V. De resultaten over het boekjaar 1936 waren beter dan sinds veie jaren het geval was en ook de vooruitzichten verbeterden na het ge reed komen der uitbreiding zoodanig, dat het bestuur van de Nederlandsche Staalfabrieken het oogenblik gekomen achtte om een reorga nisatie tot stand te brengen, welke het te groote nominale kapitaal der Vennootschap door afstempeling tot op 30% tot kleiner pro porties terugbracht en bovendien door de uit gifte van nieuwe aandeelen de beschikking over geldmiddelen gaf, die de afbetaling van alle schulden (ook van de geldleening van het Werkfonds) mogelijk maakten. Aan deze re organisatie, die in ons nieuwe boekjaar haar beslag kreeg, verleenden wij onze medewerkin^ door het deel der nieuwe aandeelen op te ne men, waarop wij recht hadden. Wij achten de positie der Nederlandsche Staalfabrieken zoo wel door de uitbreiding als door de reorgani satie zeer versterkt. Het bedrijf heeft volop te doen en de gang van zaken in het loopende jaar geeft reden tot tevredenheid. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovergassen (Mekog) N.V. Het einde van het boekjaar werd verlegd naar 30 Jani, zoodat het laatste boekjaar be trekking heeft op het tijdvak van 1 Januari 1936 tot 30 Juni 1937. De productie, en dien tengevolge de resultaten, ondervonden den gunstigen invloed van de bevredigende ont wikkeling van het stikstof verbruik op de Ne derlandsche markt. In het seizoen 1936/'37 steeg het verbruik voor bemestingsdoeleinden op een hoog niveau, waarop het zich vermoe delijk ook goed zal weten te handhaven. De door de producenten gevolgde prijspolitiek is in niet geringe mate bevorderlijk voor deze ontwikkeling. Na de devaluatie werden de prij zen voor het seizoen 1936/'37 niet verhoogd, terwijl de nieuwe prijzein voor het seizoen 1937/'38 slechts ca. 8% hooger liggen, zoodat thans de prijzen, die in Nederland gelden, verreweg de laagste zijn van alle Europeesche en van het meerendeel der overzeesche mark ten. Ook de betere verhoudingen tusschen de voornaamste distribuenten van stikstofmest stoffen bevorderen een regelmatige en gunsti- ontwikkeling van de markt. De afzet in den export viel mee, daar, hoe wel aanvankelijk met een aanzienlijken ach teruitgang werd gerekend doordat Spanje, dat dat voornaamste markt is voor zwavelzuren ammoniak, in een burgeroorlog gewikkeld werd, het verbruik in vele andere landen zoo danig steeg, dat het uitvallen van Spanje grootendeels kon worden goedgemaakt. De internationale overeenkomsten golden ook in het afgeloopen jaar en leverden in de practijk geen ernstige meeningsverschillen op, Deze overeenkomsten hebben met alle soort gelijke overeenkomsten gemeen, dat zij het machtsvraagstuk tusschen de producenten on derling beslechten en daardoor veel nutteloo- zen strijd voorkomen. Een ieder blijft echter op zijn eigen terrein werkzaam om zijn eigen positie sterk te houden, de kwaliteit van zijn product te verbeteren en den kostprijs te ver lagen. In deze richting heeft ook de Mekog nuttige vorderingen gemaakt. Het bedrijfsoverschot werd voor afschrij vingen bestemd. Cemenfabriek IJmuiden (Cemij) N.V. Over 1936 liet het bedrijf na afschrijvingen een winstsaldo, dat juist toereikend was om het verliessaldo uit de balans te doen ver dwijnen. Na de devaluatie werden de cementprijzen voor levering 1937 eenigszins verhoogd om aan de verhooging van verschillende kostprijsfac toren, waaronder kolen en verpakkingsmate riaal een eerste plaats innemen, het hoofd te bieden. De cementprijzen in Nederland behoo- ren nochtans tot de laagste in Europa. Het is wel in hoofdzaak aan het initiatief van de Belgische en de Engelsche cement- industrie te danken, dat de pogingen tot het vormen van een Europeesch cementsyndicaat met succes bekroond zijn geworden. Het syndi caat beoogt in de eerste plaats een verdeeling der exportmarkten. De Nederlandsche indus trie (zooals bekend werkt de Cemij ten nauw- jste samen met de Enci in Maastricht) heeft mag worden verwacht dat spoedig met de in Nederland importeerende landen een indus- trieele overeenkomst zal worden afgesloten. Het cementverbruik in Nederland was in 1936 727.007 ton tegen 715.089 ton in 1935. In 1937 vertoont het cementverbruik eenige toe neming vergeleken met het vorig jaar. N.V. Teerbedrijf Uithoorn. Deze onderneming, waarin wij de helft be zitten van het (zeer klein gehouden) aandee lenkapitaal van nominaal f 150.000, werkte over 1936 met goede resultaten. Er kon 1Z%% dividend worden uitgekeerd. De prijzen van teerproducten (pek, creosootolie, wegenteer, carbololie, naphtaline, enz.) vertoonen welis waar geen uniform verloop, maar zijn toch per saldo in doorsnee gestegen, zoodat het Teer bedrijf ons voor onze steenkolenteer, welke wij op de condities van het nationale teercontract afleveren, hoogere opbrengsten kan verant woorden. Soc. An. Carrières Namêche Deze onderneming behaalde over 1936 betere resultaten. Het verliessaldo kon, na de gebrui kelijke afschrijvingen, worden gereduceerd tot frs. 195.245,08. In de eerste maanden van 1937 hield de verbetering aan. Er is thans een goede vraag naar kalk. De staalindustrie heeft groote hoeveelheden noodig, doch ook de af zet van kluitkalk in Nederland is grooter ge worden. Besloten werd tot den bouw van een installatie voor het maken van poederkalk, een product, dat in toenemende mate door den landbouw wordt gevraagd, over te gaan Veréinigte Stahlwerke. Over het boekjaar, dat op 30 September 1936 werd beëindigd, werd een dividend gedecla reerd van 4,5%. Hiervan werd na aftrek van 10% Duitsche dividendbelasting) 3,5% via de clearingrekening tegen den officieelen koers van de RM van f 0.734 overgemaakt, terwijl wij voor 0,55% in Sperrmerken gecrediteerd wer den. Een deel dier Sperrmarken verkochten wij om de kosten, welke aan de overschrijving daarvan op onze rekening verbonden zijn, goed te maken. R.-K. VROUWENBOND. Voor de afdeeling van den R.-K. Vrouwen bond, hoopt heden avond in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw aan de Kerkstraat als spre ker op te treden pater S. de Jong, die een lezing met lichtbeelden zal houden over het oude Rome. AANVOER VERSCHE HARING. De aanvoer van versche haring bedroeg Zaterdag 714 kisten. Verder werden aange voerd 24 kantjes steurharing. Werkgelegenheid aan de papier fabriek verminderd. Eindelijk Ongeveer 70 arbeiders worden heden ontslagen. Schreven wij ruim een maand geleden van een overstelpende drukte aan de Papierfa briek te Velsen door een ontzaglijken hout- aanvoer, welke was te wachten en waardoor vele losse arbeiders werk vonden, thans is bekend, dat tegen hedenavond bij het leeg komen van het s.s. „Corinthakos" ontslag is aangezegd aan ruim 70 losse arbeiders, welke gedurende eenigen tijd een aardige ver dienste bij het houtlossen hebben gemaakt. Dit neemt niet weg dat toch nog een groot aantal losse arbeiders aan de Papierfabriek werkzaam blijft, niet alleen voor de lossing van de nog komende houtbooten, maar ook voor het gewone fabriekswerk, dat voorna melijk bestaat uit sjouwwerk. De te verwachten houtaanvoer is nog geenszins onbelangrijk, maar voor het wer ken in twee-ploegendienst bestaat geen re den meer, daar de houtladingen niet meer direct elkaar zullen opvolgen, zooals tot he den het geval was en waarbij het voor kwam, dat soms zelfs drie schepen met hun lading lagen te wachten totdat het voorlig gende schip was gelost. Het Oosterduinplein krijgt een beurt. Het spreekwoord „Haastige spoed is zelden goed" kan hier niet toegepast worden, wel het „Beter laat dan nooit". Lang heeft het geduurd, maar .het zal er dan toch van ko men. Het Oosterduinplein wordt eindelijk bestraat, zoodat de zandwoestijn, die tus schen den Oosterduinweg en de Burg. Ram- bonnetlaan ligt eindelijk gaat verdwijnen. Zooals men weet blijft een gedeelte van het Oosterduinplein open voor een plantsoentje. De steenen zijn reeds gearriveerd. Het werk kan dus elk oogenblik beginnen. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN DEN VELSERDUINWEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen •brengen ter openbare kennis, dat de Velser- duinweg te IJmuiden, van den Engelmundus weg tot het Velserduinplein, van Maandag 27 September a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Floralia-tentoonstelling School G. De tentoonstelling van de in Juni aan de schoolkinderen uitgereikte planten van Co- leushybride welke Zaterdagmiddag in de gymnastiekzaal van School G gehouden werd is een waar succes geweest. Op een enkele uitzondering na waren alle planten present. De zaal bood een alleraardigsten aanblik. De tafel waarop de planten waren uitgestald waren door de goede zorgen der oudercom missie keurig bekleed, terwijl de heer Groot bloemist Velsen-Noord voor een passende palmenversiering had zorg gedragen evenwel buiten bezwaar van de schatkist der ouder commissie. De jury bestaande uit de heeren A. J. Mar tens, tuinbaas Huize Seheybeeck Beverwijk en Jac. Groot had geen gemakkelijke taak om uit de vele goede exemplaren de beste naar volgorde te bekronen. Beschikbaar wa ren 3 eerste prijzen, 5 tweede en 10 derde prijzen. Deze werden in de hierbovenstaande volgorde behaald door: le B. Oostveen, R. Oostveen, C. Kok; 2e J. Duiven, Ten Öreejem J. Hansen, B. Oldenburg en Hoofdstad; 3e A. Morland. S. Sanders. Jordaan, Oldenburg. J. Blok. D. van Staf, Ten Breejen, J. Stark en W. Berghuis. Onder zeer groote belangstelling van ouders en kinderen sprak de heer H. Mol voorzitter der oudercommissie het openingswoord. In een kernachtige toespraak wekte spre ker de ouders op trouw te blijven aan de Openb. L. School. Hij sprak er zijn leedwe zen over uit. dat het onderwijzend personeel door algeheele afwezigheid van zijn „belang stelling" blijk gaf. Deze dingen, aldus de heer Mol, mogen echter geen aanleiding zijn, om ontrouw te worden aan 't openbaar on derwijs en de school te verlaten, maar het moet een reden te meer zijn voor de ouders om toe te treden tot deelneming in het Schoolfonds a 10 ct. iper maand en eendrach tig de oudercommissie te steunen in haar strijd voor het openbaar onderwijs. Voorts bedankte de heer Mol de jury voor haar werk, benevens de heeren Jac. Groot en J. Loendersloot voor het beschikbaar stellen van prijzen voor de verloting, waarvan de uitslag was als volgt: le prijs plantenmand op no. 134, 2e prijs cactusbakje no. 192; 3e prijs zeilschip no. 18. De tentoonstelling mocht zich in een druk bezoek verheugen. De beschikbare prijzen voor de bekroonden waren aardig geëtaleerd en de keuze tusschen al dat moois was voor de jeugd vaak vermakelijk moeilijk. Het slotwoord op dezen uitstekend ge slaagden middag werd gesproken door den heer Oostveen, voorzitter der tentoonstel lingscommissie met een opwekking tot trouw aan de openbare school en tot deelneming in het Schoolfonds. Rietje en Bep Oostveen en Cor Kok met de planten, die hun een eersten prijs bezorgden. zich bereid verklaard genoegen te nemen met gebeuren in China is de werkelijkheid van een bescheiden aandeel in den export, terwijl 28 Augustus j.l. meldden wij dat ons blad het aantal van 4200 betalende abon nés had bereikt en gepas seerd. Thans, nog geen maand later, kunnen wij berich ten dat op Zaterdag 25 September het volgende honderdtal ruim over schreden werd. Bij de afsluiting der regis ters op dien dag was liet aantal bereikt. Dit is een groei, (lie ons natuurlijk verheugt en waaruit het V steeds dui delijker zal worden, hoe de waardeering voor ons blad zich tot steeds grooter kring uitbreidt. DAMCLUB T. O. P. De uitslagen van de onderlinge competi tiewedstrijden van de damclub T. O. P. luiden aLs volgt: le groep: De Reus—P. DukeJ 0—2 L. v. d. Aarv. d. Kooi afgebr. VlotMakx 20 2e groep: G. SmitU. de Smit 20 Oortwijn—Ketting 1—1 v. Tunen—F. de Smit 2—0 AANBESTEDING. HAARLEM Zaterdag. Door den heer Jacques van Velsen, archi tect werd hedenmorgen namens het R.-K. schoolbestuur „St. Bavo" Noord in café- restaurant Brinkmann aanbesteed: Het bouwen van een schoolge bouw voor L.O. aan de Eemstraat te Haarlem-Noord. De begrooting van de directie was ge raamd op f 45.300. Ingeschreven werd door: 1 Firma Syme- rik en Reehuis, Weerden (Overijssel) f 43.300. 2 Gebr. Bruns, Almelo f 43.510; 3 Firma H. v. Keulen, Amersfoort f 42.200; 4 Firma v. d. Meer, Amsterdam f 39.774; 5 Firma Doe- dens en Schilder, Alkmaar f 42.887; 6 Firma de Boer en Dekker, Wormerveer f 45.070; 7. Firma v. d. Putter-, Haarlem f 44,744; 8 Firma D. Mor, Amsterdam f 52.200; 9 C. KOk, Nieu- wer-Amstel f 48.596; 10 J. Bakker, Alkmaar f 41.690; 11 Ge-brs. Schiphorst, Haarlem f 46.323; 12 Firma IJland. Amsterdam f 43.880 13 Gebr. v. d. Putten, Heemstede f 42.205; 14 Firma G. Broertjes, Heemstede f 43.750; 15 Firma Brandsen en Ouwerkerk, Amers foort f 47.500; 16 Firma C. Noort, Bergen (N.-H.) 46.187, 17 Wittebrood, Beemster, f 47.000; 18 v. d. Wal, Zandvoort f 45.777; 19 J. Schuit. Alkmaar f 47.000; 20 H. Doorn. Den Helder f 39.700; 21 K. Venema. Den Helder f 39.999; 22 Koning, Santpoort f 45.487 23 Koomen, Santpoort, f 47.824; 24 Gebrs. Sander. Haarlem f 43.300; 25 Evers, Bloe- mendaal f 46.700; 26 Rings, Santpoort f 46000 27 Gebrs. de Bree, Bussum f 43.750 28 Philips Bouwbedrijf. Haarlem f 44.750: 29 J. Schutte, Zaandam 45.364, 30 Gebrs. de Vries, Haar lem, f 48.100 31 Boerrigter. Haarlem f 45.320; 32 M. Joustra, Haarlem f 44.530; 33 Firma Philips, Haarlem f 43.750; 34 Cobelens en Zoon, Haarlem f 42.998; 35 E. Schuit. Hille- gom f 40.522 36 N.V. Wormerveersche Aan nemers Mij. f 45 600 37 N.V. Mij. Erika. Noordwijk f 48.100^ 38 Aannemers v.h. S. J. v. d. Kamp. Silwolde f 43.740; 39 Winnubst, Haarlem f 43.909; 40 G. Groot, Den Helder, f 39.300; 41 Fokkens, Naarden f 41.900.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1