HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT Dubio. 22e JAARGANG NO. 277 DINSDAG 28 SEPTEMBER '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. POSTGIRO 310791 nratls Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. - Levenslange ongeschiktheid 2QÜU.- overlijden J 400.—, verlies van hand, voet ol oog 200.—, beide leden duim 1100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 00.—, Agn ot twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 16.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. [jog afzonderde verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien bet gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Belangrijk jubileum in de dilettanten-tooneelwereld. Varia bestaat in November 35 jaar. jan van Dommelen regisseert ieestvoorstelling. Den 22sten November 1902 was, op initia tief van een drietal kunstvrienden, een groep je belangstellenden in de tooneelspeelkunst bijeengekomen in de zijzaal van het toen malige Hotel „de Willem Barendsz", tenein de naast de destijds reeds bestaande too- «eèlvereeniging „Vriendenkring" tot oprich ting van een nieuw gezelschap te komen. 1 De vereeniging, welker naamkeuze nogal zorg baarde, werd dien avond geconstitueerd met als eerste bestuursleden de drie boven bedoelde initiatiefnemers, de heeren J. F. a Jungbaoker, P. Bais en wijlen P. H. Boeree. Ka diep peinzen en lang beraad werd de (ongeborene gedoopt met den naam „Varia", wijl baar program in dien geest opgesteld Ju worden. Dat zelfs de Kroon zich met het bestaan dezer baby kon vereenigen, blijkt uit Haar Koninklijike goedkeuring in Augustus 1908. JAN VAN DOMMELEN. In de eerste ledenlijst treffen we, behalve 'rovengenoemden, namen aan, die voor goede bekenden van het oude IJmuiden geen vreemde klanken zijn: de heeren D. J. Bais, A J. Meesters, A. W. Driessen, R. Boon, G. Kollöffel. A. Kockx. J. Gorter, Ph. Vlessing, A. P. Roza, A. L. Müller. J. Ranft en de da mes .J. Bais, A. Boon, F. C. en N. Mets. G. v. d. Does, J. C. en A. de Pagter, Ghr. Kolle en anderen. Tijdens haar eerste lustrum waagde Varia het, uit te komen op een in 1907'08 te Haarlem gehouden concours van de tooneel- vereeniging D.I.U. En het was voor het jonge Varia een verheugend feit, dat de jury haal bij den uitslag van het concours kon mede- deelen, dat haar den eereprijs voor uitspraak en den tweeden prijs van den wedstrijd voor spel kon worden toegekend. Na dien mocht Varia nog vele successen op tooneelconcour- sen behalen, hoewel zij geen „concoursja- geres" is. Wij willen in dit verband nog noe men de successen, welke zij oogstte te Alk maar in 1918 te Hoogeveen in '19, later nog te Zwolle en te Utrecht, gezwegen nog van den grooten slag te Noord-Scharwou toen met ex-koning Peter in 1936 de eerste prijs en 8 personeele en extra prijzen behaald werden, De jubileumuitvoering. En nu zal zij 22 November a.s. haar 35- lang bestaan vieren; dit zal geschieden met een jubileumvoorstelling op Dinsdag 23 No- 'ember a,s. in het Thalia-Theater, waarbij Varia onder regie van Jan van Dommelen foor het voetlicht brengen zal het tsterke speelstuk ,De vrouw in het spel", dat voor oe vrouwelijke krachten van de vereeniging een succes belooft te worden. Het is ontegenzeggelijk een verblijdend reit. dat in onze, zoo jeugdige plaats met naar gemengde bevolking een vereeniging ?Jlk een jubileum vieren kan. In een harer ouderprogramma's bladerend kwamen wij net Turksche spreekwoord tegen: „Slechts treden klimt men de trap op!" Als dit ergens van toepassing is, dan is dat wel op not gebied van het dilettantisme. He tooneelspeelkunst is de drang tot uiten, niet wat in ons zelf leeft, doch hetgeen in oen ander leeft of heeft geleefd. En hoe n-eer men zich in de rol. welke men wenscht ®j te beelden, heeft ingewerkt, des te gaver jat de vereischte creatie zijn. De moeilijke jtnp, welke tot verwezenlijking van dit meaal leidt, heeft Varia ook moeizaam be ta Ün' Docbi daarvan plukt zij nu de vruch- «n der voldoening, omdat zij. wat slechts per is bevochten, nu kan staande houden w huidige niveau. want diegenen harer kunstlievende leden, «eiK-3 de vereeniging de laatste jaren met ^langstelling beschouwd hebben en niet al- I ,wamen om het „vermaak" maar ook wille van Varia zelf. zullen kunnen be- eSf!' dafc °P hoog peil staande uitvoerin- oii s' genieten kregen. Verzorgd niet alleen La d.ecoJs en costumes, maar in de allereer- dc t i crea-tie, het zich inleven in toebedeelde rol. Enkele topprestaties der Tfipn -laren willen we in dit verband nos •en~\ennDem°r!, Overschotje. Hi.i. Zij en Hot- g, J' Pe Doofpot, De Privé-secretaressp &~iaéïizë Peter> De echtgenoot van VU:- Varia heeft in het blijspelgenre wel haar grootste triomfen behaald. Vele stormen zijn er over het hoofd der jubilaresse getrokken. Als wel iedere vereeniging heeeft ook zij haar ups en downs gekend, hetgeen in zulk een snel wisselende gemeente geen bijzon derheid is. Maar Varia heeft zich in de af- geloopen decenniën vele vrienden mogen ma ken en in dien tijd heeft zich een kern van kunstlievende leden gevormd, waarop zij bouwen kan. En dit is een eerste vereischte voor de vereeniging om staande te kunnen blijven. Behalve de voorstellingen voor haar kunst lievende leden (wij willen even memoreeeren hoe zij op haar eerste uitvoering in de schouwburgzaal Cycloop kon uitnoodigen: 5 donateurs en 60 kunstlievende leden) heeft Varia zich vele malen in dienst der liefda digheid gesteld. Werkende leden met e;cn staat van dienst. De onderlinge hand tusschen de werkende leden is een hechte. Men kent lidmaatschap pen van vele jaren: de heer Holtslag 2.1 jaar, de families Boeree en Roza alle 20 jaar lid; de nestor echter is de heer D. J. Bais, die van de oprichting af een actief aandeel in den gang van zaken gehad heeft. 35 jaar is hij onafgebroken werkend lid geweest en hij is nog steeds een van degenen, die niet ge mist kunnen worden. Voor dit seizoen heeft men den bekenden acteur-regisseur Jan van Dommelen weder om met de leiding belast. Zijn deskundige aanwijzingen zijn het vorige seizoen van dien aard geweest, dat men gaarne de rela ties met den heer van Dommelen continueer de. De vereeniging heeft in den loop der jaren een 5-tal heeren tot haar eereleden benoemd te weten de gebroeders D. J. en P. Bais, J. F. A. Jungbacker, A. P. Roza en wij len Sam Vlessing. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: de heeren K. Faber, voorzitter, A. J. van der Weijden, secretaris. A. A. van Rooiien, penningmeester, Jack Roza eïr mej. S. Peek, commissarissen. De tijdsomstandigheden laten het ditmaal niet toe het jubileum van Varia met uiterlijk feëstvërtoon, zooals dit in 1922 en 1927 het géval was (tooneelwedstrijden) te herden ken. Varia heeft een schitterenden staat van dienst: 116 tooneelwerken voerde zij reeds op, 179 avonden stond Varia op de planken. D.i. 3% jaar spelen met 1 uitvoering per week! Hoeveel uren zijn er door al haar leden te zamen op repetities en uitvoeringen niet aan de tooneelspeelkunst besteed. Werk voor een cijferaar. Moge, nu Varia haar achtste lustrum in gaat, deze jubileumavond een aansporing worden voor allen, om met- den werkenden kring den naam van Varia hoog te houden. Dit kan slechts geschieden door den krach- tigen steun van kunstlievende- en werkende leden, welke tot op heden eendrachtig en on danks kleine verschillen in goede har monie hebben samengewerkt om hun troetel kind te maken tot wat het nu is. Want niet alleen financieel, maar in de allereerste plaats cultureel geldt voor een dilettanten- tooneelvereeniging het: „Slechts bij treden klimt met de trap op". En deze zucht naar „Excelsior" moge bij Varia nimmer te loor gaan. Het is immers deze prikkel, die maakt dat haar alreeds zoo verzorgde uitvoeringen op nog hooger plan zullen komen te st^an. W. DE WARENWET-BELASTING Nu binnenkort begonnen zal worden met het toezenden van de aanslagbiljetten voor het recht, dat geheven wordt krachtens de Waren wet, lijkt het ons gewenscht hieromtrent een en ander mede te deelen. Het vorig jaar werd dit recht voor het eerst geheven, maar thans zijn vrij belangrij_ke wij zigingen hierin aangebracht. Deze wijzigingen hebben in de eerste plaats betrekking op de bedrijven, die worden aangeslagen. In afwij king van de eerste regeling zijn thans alle houders van restaurants, koffiehuizen, lunch rooms en dergelijke gelegenheden verplicht te betalen. In deze gevallen worden als regel de vergunning- of verlofhouders aangeslagen. Verder zijn er nog enkele personeft die thans voor het eerst moeten betalen. In de bedragen, die door de aangeslagenen betaald moeten worden zijn verschillende ver anderingen gekomen. Voor de kleinere zaken is over het algemeen het tarief verlaagd of hetzelfde gebleven. Deze betalen in den regel twee gulden of als men zonder eenige hulp werkt één gulden. Wie meer dan één verkoop plaats heeft moet voor iedere meerdere ver koopplaats ƒ2 betalen. Voor hen. die ingeschreven staan in het. Handelsregister geldt een ander tarief, dat. verband houdt met de klasse waarin men ge plaatst is. In de eerste klasse is het bedrag f 4.50, terwijl dit het vorig jaar 5 bedroeg Voor de hoogere klassen zijn de aanslagen wat verhoogd. In de 2e klasse is het nu 12, ln de 3e klasse 18, in de 4e klasse 24, in de 5e klasse f 36 en in de 6p en hoogere klasse f 40. Wie tot deze groep behoort en meer dan eén verkoopplaats heeft, betaalt voor iedere meerdere verkoopplaats f 5 extra. Zij, die wel in het Handelsregister zijn in geschreven, maar vrijgesteld zijn van betaling, moeten wel mede-betalen in de kosten dei- Warenwet, maar dezelfde bedragen als niet- nen, deze betalen den halven aanslag, tegemoet gekomen. Houders van koffiehuizen enz. (vergunning en verlofhouders) betalen, mits zij geen ander bedrijf uitoefenen, 3.—. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat zij, die slechts gedurende een gedeelte van het jaar een bedrijf uitoefenden even goed voor het ge- heele bedrag moeten worden aangeslagen, behalve zij welke een bedrijf na 1 Juli begin nen, deze betalen de halve aanslag. Het jaarverslag van het Hoogoven- bedrijf. Toenemende omvang van de ijzer en staal productie. 252864 ton of 81.4 van den geheelen afzet van het bedrijf werd geëxporteerd. Aan het jaarverslag van het Hoogoven- bedrijf over het boekjaar 1936,-1937, ontlee- nen wij nog het volgende. Commercieel. De opleving van het bedrijfsleven, die in verschillende deelen van de wereld reeds se dert enkele jaren was te constateeren, werd in het najaar van 1936 nog meer geaccen tueerd en ook meer algemeen. De omvang van- de ijzer- en staalproductie nam in alle landen der wereld aanzienlijk toe, er ont wikkelde zich tegen het einde van 1936 en in bet begin van 1937 een ware honger naar ijzer en staal. Als gewoonlijk geven wij hieronder de pro ductie van ruw ijzer, inclusief ferrolegeerin- gen, in metrieke tonnen in de vier voornaam ste West-Europeesche industrielanden, die tevens onze nabuurlanden zijn, vergeleken met de beide voorafgaande jaren: le halfj. '35 le halfj. '36 le halfj. '3T Engeland 3.223.768(100) 3.908.679(118) 4.075.176(126) Duitschland incl. Saargebied 5.906.090(100) 7.382.942(125) 7.710.323(131) Frankrijk 2.896.000(100 3.100.000(107 3^19.000(132) België-Luxemburg 2.462.470 (100 2.464.804(100 3.164.733(129) 14.488.328(100) 16.756.425(116) 18.769.232(130) Veel aanzienlijker nog was de productie stijging in de Vereenigde Staten van Noord- Am erika en in Japan. Groote vraag naar ruw ijzer De wensch van alle landen om zooveel mo gelijk staal te produceeren, terwijl de hoog ovencapaciteit niet op eens 'kon worden uit gebreid, deed een groote vraag naar ruw ijzer ontstaan. Toevalligerwijze bleek terzelfder tijd, dat Rusland zich practisch geheel als exporteur van ruw ijzer moest terugtrekken en dat Britsch-Indië door de groote vraag van Japan alleen verminderde hoeveelheden kon aanbieden. Een en ander deed de prijzen in snel tempo hoog oploopen en had ook ten gevolge, dat de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, in plaats van ijzer te im porteeren (voor ons waren de United States steeds de voornaamste markt geweest), ijzer voor den export naar Europa begonnen af te geven. Het geheele prijsverloop, zoowel van staal als van ijzer, verliep namelijk in Ame rika (waar een grootere onbenutte capaciteit kon worden ingeschakeld) rustiger en op een lager niveau dan in Europa, en zoo kon het loonend zijn voor de Amerikaansche pro ducenten om ruw ijzer naar Japan en naar Engeland en continentaal Europa te ver- koopen. Wij hebben natuurlijk geprofiteerd van de hierboven geschetste ontwik keling en hebben in de tweede helft van ons boekjaar groote verkoopen kunnen afsluiten tegen voordeelige prijzen. Intusschen stijgt de kostprijs van ons product aanzienlijk, hetgeen voornamelijk het gevolg is van de enorme stijging van de prijzen van de grondstoffen, kolen en ertsen. Stijgende zeevrachten. Een factor, welke voor een bedrijf als het onze bijzonder ongunstig werkt, is de aan zienlijke stijging van de zeevrachten. Ertsen worden steeds meer verkocht op basis, dat de vracht voor rekening van den kooper is en bij de voortdurend stijgende vrachten betee- kent dit dat bij levering het erts ons heel wat duurder te staan komt dan waarmede bij den aankoop gerekend werd. Wat den af zet van ons ijzer betreft, de verhoogde zee vrachten zullen ons een heel eind verder, van onze afnemers verwijderen dan vroeger het geval was. Veel van de minder gunstige fac toren zullen eerst geleidelijk hun vollen in vloed doen voelen in onze resultaten en zoo is het dan dat naast de mooie financieele re sultaten welke ons bedrijf in de laatste maan den behaalt, bezwaren aan het opkomen zijn welke op onze volle aandacht beslag leggen. Intusschen hebben wij de hoop, dat ten opzichte van de handelspolitieke maatrege len, die als gevolg van de „ijzerschaarschte" in eenige landen zijn genomen, het effect langer zal nawerken dan de gevolgen van de abnormale prijsstijging, die uit den aard der zaak slechts tijdelijk kunnen zijn. Die han delspolitieke maatregelen zijn in het bijzon der in Engeland voor ons van groot belang. Dit land gins er op 3 Maart 1937 toe over om de in Juni 1932 ingestelde invoerrechten, ter hoogte van 33 1/3 pet. van de waarde, te doen vervallen. Vóórdat wij in 1932 door de heffing dezer prohibitieve invoerrechten onzen ex port naar Engeland moesten opgeven, was dit land een van onze belangrijkste afzet gebieden. Wij hebben gegronde verwachting, dat thans, nu de invoerrechten weer zijn opgeheven, Engeland opnieuw een belangrijke afnemer van ons ijzer zal worden. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Een voorbeeld van verlaging der invoer rechten geeft Polen te zien, waar de aanvan kelijk bestaande rechten van 50 Zloty is f 17 per ton verlaagd zijn tot slechts 2.50 Zloty per ton, waardoor ons ijzer wellicht de gele genheid zal krijgen om ook naar die markt zijn weg te vinden. Ook koesteren wij de hoop dat onze ex port naar Duitschland, welke na jaren van onderbreking weer _in kleinen omvang kon worden hervat, zich weer eenlgszins zal her stellen. Hiertegenover staat dat Frankrijk, om aan de financieele moeilijkheden het hoofd te bieden, alle invoerrechten heeft terugge bracht op nagenoeg het vroegere peil, waar door die op ruw ijzer (hematiet) verhoogd zijn van frs. 69.06 tot frs. 78.04 per ton. Ook tengevolge van de hernieuwde devaluatie van den franc heeft de Fransche markt momen teel, doch voorzeker slechts tijdelijk, veel van haar belang voor ons verloren. Italië heeft zich in grootere mate onafhan kelijk gemaakt van geïmporteerd ruw ijzer. Bij de nieuwe handelsovereenkomst verkre gen wij een klein invoercontingent. De Nederlandsche markt voor ruw ijzer gaf na September 1936 een belangrijke op leving te zien. In het afgelocxpen boekjaar bedroeg onze afzet op de binnenlandsche markt 57.866 ton tegen 40.253 ton In het jaar te voren. De invoer uit het buitenland be droeg 14.819 ton tegen 11.447 ton in 1935-'36. Wij exporteerden in het afgeloopen boekjaar 252.864 ton, zoodat de export 81.4 pet. van onzen geheelen afzet bedroeg. Opnieuw herhalen wij hetgeen wij in ver- scheidenene onzer vorige jaarverslagen tel kens hebben gezegd, namelijk dat ons stre ven er op gericht blijft om het ruw ijzer ver der te verwerken tot producten, die hier te lande kunnen worden geplaatst. Door het besluit dat genomen werd om tot den bouw van een staalfabriek over te gaan, hebben wij weer een schrede op dezen weg gezet. Ten aanzien van onze bijproducten valt te vermelden, dat de Nederlandsche Regee ring het nee ;.ig oordeelde om den invoer van benzol te weren, hetgeen door contingentee- ring (die met ingang van 1 Augustus werd vervangen door een als prohibitief bedoeld invoerrecht) werd bereikt. Hiermede ging evenwel gepaard dat de Regeering de in- heemsche benzol tot het onderwerp maakte van een systeem van menggeboden en meng- verboden, waarvan het practisch resultaat is dat voor dit product, dat vroeger onbelast was, thans, bij gebruik als motorbrandstof, aan den fiscus een recht moet worden be taald ter grootte van 20 pet. van de speciale benzinebelasting. Wij willen hier ook melding maken van een product, dat wij al sinds eenige jaren op de markt brengen onder den naam van „silicakalk". Het is een gegranuleerde, met bijzondere zorg gemalen hoogovenslak, die in papieren balen verpakt voor kalkbe- mesting wordt verkocht. Wij hebben indertijd bij de vervaardiging van dit product het advies en de aanwijzin gen van Prof. Hudig gevolgd. Het blijkt nu, dat het oordeel over dit product meer en meer een positief gunstigen vorm aanneemt. Het in de silicakalk aanwezige magnesium ver sterkt den goeden roep, dien het ar tikel voor zich gewonnen heeft. DE LANGSTE BRUG VAN EUROPA, DE STORSTROMBRUG, die de eilanden Seeland en Falster verbindt, is Zondag door den koning van Denemarken ingewijd Het P. E. N. en zijn afnemers. Bijna 1/3 der productie voor het Hoogovenbedrijf. Het laatste nummer van „Alles Electrisch", het Tijdschrift voor de stroomverbruikers van het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland bevat een opgave van de voorloopige KWh cijfers van het P. E. N. over het eerste halfjaar 1937, waaruit blijkt, dat over dit tijd vak bijna 1/3 deel der productie werd afgege ven aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. Totaal werden aan het net afgegeven 116 918.702 KWh of 11.3 pet. meer dan in het zelfde tijdvak van 1936. Daarvan werd afgeno men door Hoogovens 35.933.000 KWh 14.3 pet.), Spoorwegen 8.022.397 KWh 3.9 pet.), Gemeenten 13.674.444 KWh 6.4 pet.), In dustrie buiten de Zaan 13.754.441 KWh 9.3 pet.), Industrie in de Zaan 7.148.687 KWh 6.5 pet.), Polders 4.695.140 KWh 5 pet.), Directe levering aan kleinverbruikers 14.537.501 KWh 11.2 pet.). Volgens het jaarverslag van het Hoogoven bedrijf over het boekjaar 1 April 193631 Maart 1937 werd in dat tijdvak betrokken 66.212.700 KWh. Proeftocht Walter Rou. Grootste walvischvaart-moederschip ter wereld. Dezer dagen heeft het eerste voor Duitsche rekening gebouwde walvischvaart-moeder- schip Walter Rau zijn proeftocht gemaakt met 500 gasten aan boord. De proeftocht ver liep tot grootste voldoening van alle deelne mers, ondanks de stevige bries. Het schip meet 22000 ton, de lengte (over alles) bedraagt 175 M., de breedte 22.60 M., de hoogte tot het hoofddek 15.88 en de beladen diepgang 10.35 M. De Walter Rau is thans het grootste walvischvaart-moederschip ter we reld. Het schip is uitgerust met twee gekoppelde stoommachines. De stoom wordt geleverd door drie cylindrische scheepsketels met overver hitting door stoombuizen, die in verbinding staan met drie door olie gestookte ketels, systeem Deutsche Werft/La Mont. De capaci teit der machines bedraagt totaal 6000 PK voldoende om het groote vaartuig bij volle be lading een vaart van 12 mijl te geven. Voor aandrijving der fabrieksinstallaties ter ver werking van de gevangen walvisschen zijn Ach, wat heeft de mensch 'n zorgen In zijn hachelijk bestaan, 't. Was vandaag en 't wordt weer morgen Moet ie uit of moet ie aan? Telkens weder alle dagen, Staan wij voor een zwaar besluit. Als w' onszelf en andren vragen: Moet ie aan of moet ie uit? Ja, het is gemaklijk praten, 't Punt verdwijnt in 't naast verschiet, Dat zal ons dan later baten, Maar voor heden helpt het niet. Als je 't antwoord niet kunt vinden En maar zus besluiten zou, Vragen je gezin of vrinden: Ach, wat doen we in de kou? En mocht je soms zoo besluiten, Dan kan 't zijn dat je 't berouwt, Als je zuchtend je moet uiten: O, wat heb ik het benauwd. Ach, wat heeft de mensch 'n zorgen. In zijn hachelijk bestaan, Zegt u nou eens zelf: moet morgen Onze kachel uit of aan? P. GASUS aanwezig drie A. E. G. turbo-dynamo's met een capaciteit van 1000 PK. Allexdei werktuigen bevinden zich aan bbord, zoodat de Walter Rau met recht een drijvende fabriek genoemd mag worden. IJzerverschcping. Zondagavond arriveerde het Nederlandsche s.s. „Boschdijk" van Rotterdam aan de Hoog ovens om een partij ijzer te laden voor Noord- Amerika. Alvorens derwaarts te vertrekken keert het schip naar Rotterdam terug om al daar de lading stukgoed te completeeren. Scheepsbouw. Woensdag, 29 dezer, zal het nieuwgebouwde dubbelschroef motorschip „Bandeirante" te water loopen. Dit schip, hetwelk 4500 ton meet is op het oogenblik op de werf „De Merwede" te Hardinxveld in aanbouw voor rekening van den staat Rio Grande do Sul (Zuid-Amerika). In tijdhuur. Het Nederlandsche stoomschip Alchiba is voor een reis verhuurd aan de Holland-West- Af rika Lijn en zal 9 October van Hamburg en 12 October van Amsterdam naar Takoradi vertrekken.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1