HET NIEUWE AVONDBLAD Doodgewaanden. IJMUIDEN Gouden centen. 22e jaargang nO. 278 WOENSDAC 29 SEPT. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umulden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPOEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN Dg NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER OOORANT. - POSTGIRO 310791 nratls Ongevallenverzekering voor betalende abonnës. Levenslange ongescliiktneid t.wee leden wijsvinger f 25—, alle leden anderen vinger 15.één of twe* )ec j 2UUU.— °P'arH,de0 'an marinevaartuigen enz./400, D1J averzekering voor abonnes on het GeiUnstre*»rd 7.nnAouvhiozj neoDen. Nog afzonderÖjke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een heele verzameling doodgewaanden is Maandag teruggevonden. Twee groepen waren het, De eerste bestond uit drie Duitsche vlie gers. die tijdens een proefvlucht per toestel van'de Luft-Hansa, van China over Chi- neesch Turkestan naar Kaboel, verdwenen waren. Al vier weken waren zij zoek. Maan dag landden zij in Kaboel en bleken alleen maar in de karavaanstad Chotan; in Turke stan een poosje vastgehouden te zijn nadat zij daar in de buurt een noodlanding had Bevordering van het vischgebruik. De tweede groep, de bemanning van de Endeavour I, het zeiljacht dat vroeger aan den Engelschen millionnair Sopwith toebe hoorde, en dat veertien dagen geleden in een storm lossloeg van de sleepboot die het over den Oceaan bracht, werd in even goeden welstand ontdekt. Want zij bleek doodeen voudig nog steeds bezig metde Endea vour naar Engeland te zeilen. En het jacht schoot goed op ook. Het liep acht knoopen per uur en alles was wel aan boord, zooals kapitein Heard per semaphore meedeelde aan de tankboot „Cheyenne", die hem praai de. Het was nog maar 400 K.M. van de Ier- sche kust verwijderd en toen den schipper was toegebruld dat heel Engeland over de Endeavour in ongerustheid zat brulde hij terug: „Nou, rapporteer ons dan maar. We hopen Woensdag in Gosport te wezen". Waarna de Cheyenne haars weegs ging en het nieuwtje draadloos uitzond, en ze op Lloyd's in Londen opnieuw de bel van de .Lutine" luidden en al de familieleden van de opvarenden werden verwittigd van het heugelijk nieuws. Eerst konden ze het nau welijks gelooven, in de dorpjes Tollesbury (Essex) en Looe (Cornwall),' want eenige dagen geleden was er immers dat onjuiste bericht geweest over de Endeavour, die toen vlak bij de Azoren gezien zou zijn. Nu zeiden ze in eens dat het jacht bijna thuis was. Maar het bleek heusch waar te zijn. Deze gevallen bewijzen opnieuw dat men den dood van den medemensch niet te gauw veronderstellen moet. De mensch is, in het algemeen gesproken, taai en als hij vlieger of zeeman is behoort hij gemeenlijk tot de extra-taaien. Toch moet er ook iets aantrekkelijks in wezen, dood gewaand te zijn. Als het maar lang genoeg geduurd heeft is men het slachtoffer gaan herdenken en als hij thuis komt kan hij zich zeer ge- noegelijk gaan bezig houden met de lectuur van vleiende levensbeschrijvingen en verhe ven karakterschetsen, aan hem zelf gewijd. Best mogelijk dat dit genoegen ook bij deze gelegenheden voor de doodgewaanden zal Ik herinner mij dat tijdens den wereld oorlog de Belgische minister Franck als ge sneuveld werd vermeld. Later bleek dat hij alleen maar gevangen was genomen. Na den oorlog, toen hij een officiéél bezoek per auto aan de bevrijde gebieden ging brengen, noo dde hij uit pure dankbaarheid den Belgi- schen journalist, die de mooiste necrologie aan hem gewijd had, uit, om hem op deze reis to vergezellen. En die journalist haalde er bui tengewoon mooie „kopy" uit, hetgeen hem goedbeschouwd eerlijk toekwam ook. In 1920 of daaromtrent beproefde de En- geischman Hawker den Atlantischen Oceaan over te vliegen en verdween spoorloos. Na een *eek geloofde alleen zijn vrouw nog dat hij in •eïen was en zij kreeg gelijk ook, want een ftleine Noorsche vrachtboot, die geen radio aan b°°rd had en buiten de gewone scheep vaartroutes veer, had hem opgepikt en bracht geheel onbeschadigd thuis, waar stapels tecrologieën hem wachtten. Mocht iets dergelijks een uwer ooit over- onien' dan zij u nochtans aanbevolen de lijk redenen niet geheel te gelooven. Er wordt, '°oral in de opwinding van tragische of held- haftige situaties, wel eens iets meer in gezegd an strikt genomen met de waarheid overeen stemt. De doodgewaande moet niet gaan meenen, at hij nu werkelijk zóó'n geweldige kerel as> met zoo stalen moed, zulk een on wrik- ,are harding, zulk een roerende toewij- 'ng aan anderer heilom kort te gaan: n volmaakt-vlekkeloos karakter. Want Was eh is-ie natuurlijk niet. Maar hij kan gemelijk wezen voor de vriendelijke woor- r en aan al de schrijvers een kaartje stu- met hartelijken dank. Want dat is het in geval waard. R. P. tooneelavond. tocne€lclubs der Chr. Jongeman- in'h'-t trpv!U°'n° 2u^en °P 13 en 15 October tin voor Christ. Belangen opvoe- PPie1 vrooljjk spel in vier bedrijven. Een avond van de Propagandacommissie. Gisteravond hield de Commissie tot Be vordering van het Vischgebruik in Nederland een propaganda-avond in Thalia, waar de bezoekers kennis zouden maken met de nieu we film ten behoeve van de Commissie ver vaardigd voor de propaganda. Er was veel velangstelling. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op de heeren J. C. Dunnebier en J. P. Nijssen wethouders en M. K. Hofstede, gemeentesecretaris, C. Oud- directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf, J. Seijffert, Rijkshavenmeester, J. D. Heijkoop, halchef, M. J. Baak, directeur Post- en Telegraafkan toor, W. J. Janssen, directeur, Drs. D. J. van Dijk, secretaris en A. J. Veltkamp, afdeelings- c'nef der Nederl. Visscherij Centrale, P. J. Verwayen directeur der Visscherijschool, dr. J. J. Tesch, A. Krijger, bestuurslid Chr. Bond. J. v. d. Veer, bestuurslid IJmuider Federa tie enz. Namens de commissie werden de aanwezi gen welkom geheeten door den voorzitter den Th. Meijering, in het bijzonder Mr. J. H. Kie- wiet de Jonge, voorzitter van de Visscherij Centrale. Deze vergadering, zeide spreker is een herhaling van die welke verleden jaar in de kleine zaal werd gehouden en waar voor zooveel belangstelling bestond. Deze avond is vooral voor de propaganda naar binnen en naar buiten, naar binnen omdat de avond is voor de propaganda in 'den visch- handel zelf. naar buiten om te toonen hoe deze propaganda gevoerd moet worden. Rede Mr. Kiewiet de Jonge. Mr. Kiewiet de Jonge verkreeg daarna het woord, die in de eerste plaats den voorzitter dankte voor de woorden van welkom. De avond is georganiseerd om nuttig te zijn voor de propaganda in Nederland. Spreker vindt het als voorzitter der Nederl. Visscherij Cen trale prettig op dezen avond de gelegenheid te krijgen in het openbaar enkele van zijn gedachten naar voren te brengen, temeer omdat hij hier staat voor het forum van het heele bedrijf. Hij heeft vele stappen in IJmui- den gedaan, maar alleen voor het houden van besprekingen in beperkten kring. Het verheugt hem, nu eens met het heele bedrijf in aanraking te komen. De hoofdzaak van dezen avond zou zijn de film, sprekers rede is slechts een lichte voorkost. „Het getij en de bakens" was de titel van sprekers rede. Daar past alles bij, zeide spre ker. Prof. Josephus Jitta heeft in Amerika eenige lezingen gehouden over de economi sche structuur van ons land. In „Holland Calling" en „Holland Modern Renaissance", twee boekjes die over deze reis zijn versche nen, heeft de schrijver gezegd, dat interna tionalisme den Hollanders in het bloed zit. Welvaart is er in overvloed geweest wanneer het vrije ruilverkeer den handel kon doen bloeien. Het is echter niet sprekers bedoeling over deze dingen te spreken. Spreker heeft deze boekjes aangehaald, omdat zij speciaal voor de Nederlandsche visscherij geschreven hadden kunnen zijn. Een tijdperk als in de gouden eeuw heeft de visscherij nooit meer meegemaakt. Dit toonde spreker aan met eenige korte citaten; voorts memoreerde Mr. Kiewiet de Jonge episoden van bloei en neer gang der Nederlandsche visscherij. Daarna besprak Mr. Kiewiet de Jonge de ontwikkeling van IJmuiden's visscherij, die deze visscherij op gelijken voet bracht met de „visscherij ten zoute". IJmuiden zoowel als Rotterdam hebben hun ontwikkeling te danken aan de ontwikkeling van de Schwer- industrie in het Roergebied. IJmuiden werd de fijnvischmarkt en kwaliteitsmarkt. Tijdens en na den wereldoorlog was de lijn der ont wikkeling onrustiger maar in 1929 kon nog voor ruim 8 millioen gulden geëxporteerd worden. Toen kwam de crisis, die de geheele Nederlandsche visscherij trof. Een tijdperk van vrij handelsverkeer werd afgesloten om plaats te maken voor een tijdperk van autar chie. Maar als ook hier de geschiedenis zich herhaalt, behoeft het slechte heden een goede toekomst niet uit te sluiten. In af wachting van dezen beteren tijd, zal het heden onder de oogen gezien moeten worden. Men heeft de afgeloopen jaren niet stil ge zeten. In dit verband wees spr. op de samen werking tusschen de overheid en het bedrijf. Vele dingen hebben echter de resultaten der maatregelen tegengewerkt, als de onderzoe ken die gemaakt moesten worden naar de rentabiliteitskansen der visscherij, waarom trent binnenkort wel een rapport zal ver schijnen. Spreker ontvouwde daarna eenige persoon lijke gedachten, die tot een herleving zouden kunnen leiden. De tering moet naar de ne ring worden gezet en daarom zal naast de fijne visch, die IJmuiden groot heeft ge maakt, moeten worden uitgezien naar goed- koopere visch, waarvoor andere vischgron- den opgezocht zullen moeten worden. Er zullen nieuwe afzetgebieden gezocht moeten worden, daar in Duitschland geen afzetmo gelijkheden zijn door de uitbreiding der Duitsche visscherij. In dit verband wees spre ker op Tsjecho-Slowakije. Naast deze nieuwe afzetgebieden in het buitenland zal de binnenlandsche markt in tensiever bewerkt moeten worden. Het ge bruik in ons land wordt geschat op 3V2 kg., in Duitschland is het verbniik 11.3 kg., in En geland 27 ]/2 kg. per hoofd. In het binnenland zal de concurrentie moe ten worden aangebonden met het vleesch. Om dit te bevorderen zal een intensiever propaganda voor het vischgebruik gemaakt moeten worden. In Duitschland is men ons ver voor, maar ook in Engeland wordt steeds meer aan propaganda gedaan. In ons land zullen we dus ook niet stil mogen blijven zitten. Er wordt al veel gedaan, maar er zal nog veel meer gedaan moeten worden. Daarnaast zullen productie- en distribu tie-apparaat terdege moeten worden ge toetst. Hierbij zullen de rapporten der vis scherij centrale goede diensten kunnen be wijzen. Ten slotte zal men geen resultaten kunnen bereiken zonder een innige samenwerking. Wanneer het hiertoe niet komt zal men niets bereiken. Zonder deze samenwerking zal de overheid met haar maatregelen niet dat gene kunnen doen wat men wel zou willen. Na de rede van Mr. Kiewiet de Jonge was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Een der aanwezigen wees op de dure bak olie, die hij een belemmering voor het visch gebruik noemt. Mr. Kiewiet de Jonge was het met den vragensteller eens maarhij kon er niets aan doen. De heer Meyering dankte den spreker voor zijn rede. Hij hoopte dat Mr. Kiewiet de Jonge nog veel zal mogen doen tot bevordering van die maatregelen die kunnen leiden tot nieu wen bloei van het bedrijf. Na de pauze, waarin de aanwezigen gele genheid hadden allerlei propaganda-mate- riaal te bezichtigen, vond de vertooning van de film plaats. Deze was opgenomen door de heeren A. Bakels en A. de Graaf. Wij gaven van deze film reeds een be schrijving na haar vertooning voor de Be verwij ksche huisvrouwen. Al kon de film ons niet ten volle bevredigen, toch hebben beide amateurs een knap stuk werk verricht. Zij geeft een duidelijk beeld van den gang van zaken bij het visschen op zee, al is de voor stelling iets te mooi. Maar daaraan hebben de cineasten geen schuld. Het weer hebben zij niet in hun hand. De film zou echter „sprekender" zijn wanneer het weer wat minder mooi was geweest. De kleurenfilm van den heer A. de Graaf is bijzonder goed getroffen. Alle lof voor den maker! Hij heeft gewoekerd met de effecten en al is soms het blauw wat te blauw en het bruin wat te bruin, toch zijn de kleuren vrij natuurgetrouw. Het applaus was dan ook welverdiend. De avond werd met een kort woord door den heer Meyering gesloten. (Er zijn nieuioe centen in omloop gebracht, die niet meer gebrui neerd zijn en dus weer blinken als goud. De gouden vijfjes, die nog wéleens verwarring konden wek ken, worden practisch niet meer aangemunt.) Wanneer de nieuwe haring komt, Of 't nieuwe kievitseitje, Dan wordt geschetterd en getromd, Dat is een feestlijkheidje. Als uit de Nederlandsche bank Weer nieuwe centen komen, Dan klinkt geen feestelijke klank, Dat wordt lauw opgenomen. Niet dat men centen graag negeert, Dat is niet de verklaring, Want centen worden gewaardeerd, Nog boven nieuwe haring. De reden is, dat wij daardoor, Hoe wij ze ook begeeren, In ons totaal bezit er voor Geen cent van profiteeren. Maar nu is weer de nieuwe cent, Met gouden glans verschenen, De bruine laag, zoo lang bekend. Is van de munt verdwenen. Sinds 't gouden vijfje ons verliet, Kan 't geen verwarring wekken, Dat is de reden, en dus niet, Dat „bruin niet meer kan trekken". Nu brengt de cent weer nieuwe glans In 't vaak wat doffe leven. Het wordt een ware vreugde thans, Om centen uit te geven. Nu zulke centen er weer zijn, Valt d' oude les te lezen. Dat al wat blinkt in gouden schijn, Geen goud behoeft te wezen. Japansche troepen in China slaan de uitwerking van vliegtuigbommen gade. CURSUSVERGADERING. De Chr. Besturenbond zal in den loop van den winter een aantal cursussen houden. De eerste zal 5 October beginnen in het Evan- gclisatiegebouw aan de J. P. Coenstraat. Spre ker voor dien avond is de voorzitter van den Ned. Bond van Chr. Fabr. en Transportarbei ders, de heer W. Strijbis uit Den Haag, met het onderwerp „Onze Taak". BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. M. Bol—Korthouwer z„ Biezen- weg 29, Santpoort; R. E. J. Hin—Thien d„ Edinsonstraat 30, IJmuiden; T. Tol—Swart d Torricellistraat 1, IJmuiden; A. Prins Zwaan z„ Bakkerstraat 25. IJmuiden; G. van Dongen—van der Veen z.. Kerkweg 141, Santpoort. Overleden: A. E. Leijenaar 63.jaren, echt genoot van R. Hamers. Trompstraat 155, IJmuiden; J. Oosterwal 50 j„ echtgen. van E. Pirovano, Engelmundusweg 42, IJmuiden. VIER WEKEN GRATIS LOGIES. De Rijksveldwachter beeft een inwoner van IJmuiden aangehouden tot het onder gaan van vier weken gevangenisstraf. De aangehoudene is naar Haarlem overge bracht. EXAMEN OKANTEKRUIS. Voor het dezer dagen gehouden examen voer het Oranjekruis, afgenomen door de doktoren L M. v. d. Stempel en A. J. van Leusen slaagden alle 11 candidaten van den cursus E.H.B.O. geleid door arts A. J. van Leuser. t.w de dames K Tieleman en A. Kuiper en de lieeren KI. de Koning, B. Broe- ren, A. v. d. Wint, C. W J. de Vries, C. v. d. Zee, G. v. d. Brink, J. C. J. Timmers, S. Wil- deboer en G. Alders. LEGER DES HEILS. Donderdagavond zal in de zaal van het Le ger des Heils een bijzondere plechtigheid plaats hebben. Door adj. A. v. d. Ploeg, bij velen geen onbekende, zal dien avond het huwelijk worden ingezegend van Br. J. de Graaf en Zr. Duvekat. Deze bijeenkomst is voor ieder toegankelijk. De kustvisscherij en de visscherij in het IJsehneer in Augustus. Goede resultaten der aalvisscherij in het IJselmeer. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer, waarbij de tus schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Augustus 1936. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee werd de visscherij drukker, in de Lauwerzee en den Dollart en in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten daarentegen minder druk uitgeoefend dan in Augustus 1936. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart. de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee, het IJselmeer en de Zuidhollandsche stroo men en zeegaten waren beter dan in Augustus van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg nl. volgens voorloopige op gave respectievelijk in de Lauwerzee en -den Dollart 2.112.769 (1.788.949) kg. en f 28.174 (f 25.330), in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 2.302.317 f2.123.010) kg en f 28.637 (f 23.971), in het IJselmeer 821.010 (387.092) kg en f 225.976 (f 163.786), in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 335.829 (292.827) kg en f 26.882 (f 21.740). Uit Zeeland werden verzonden 43.706 (4.974) oesters ter waarde van f 2.897 (f 275) en 4.082.335 (3.800.540) kg mosselen ter waarde van f 96.746 (f 91.833). In het IJselmeer verliep de aalvisscherij met kuil- en kornetten wat de vangsten betreft zeer gunstig. De kuilaal was echter dim. hoe wel van betere kwaliteit dan in Juli, doch de prijzen waren, mede door den grooten aan voer, zeer laag. Met het hoekwant werden over het algemeen geen loonende vangsten ge maakt. De visscherij met aalfuiken had over het algemeeen een gunstig verloop. Langs den Wieringermeerdijk en den afsluitdijk waren de uitkomsten echter slechts matig, terwijl deze langs de Friesche en Overijselsche kust van Makkum tot Genemuiden bepaald slecht waren. De vangsten van trekpaling waren nog niet groot. De botvangsten met staande netten waren matig, doch beter dan in Juli. De bot was mooi van stuk. Op snoekbaars werd door eenige visschers van Vollenhove en Harder- VULKACHELS - SALAMANDERS VANAF 19.50. HANDELSONDERN. U N I C, HOUTMANSTRAAT 4. bij den Watertoren, IJMUIDEN. Desgewenscht gemakkelijke betaling. (Adv. Ingez. Med.) wijk met sleepnetten gevischt. De meeste snoekbaars werd gevangen tusschen Elburg en Bunschoten. Bij Medemblik werd met staande netten op snoekbaars gevischt en werden en kele dagen goede vangsten gemaakt. Voorts werd in het IJselmeer nog baars, blei, voorn en winde gevangen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee verliep de botvissche- rij met schutwant tamelijk goed, daarentegen was het resultaat der hoekwantvisscherij op bot slechts matig. Met staande netten waren de uitkomsten niet loonend. De aalvisscherij leverde slechts geringe vangsten op. De vis scherij op garnalen, welke gekookt werden af geleverd. was van zeer weinig beteekenis. Door de vaartuigen, welke op garnalen vischten voor de drogerij te Oudeschild, werd aanzien lijk minder gevangen dan in de vorige maand. Een zevental vaartuigen van Harlingen visch- te voor een drijvende drogerij, welke onder Ameland lag. In het laatst der maand werden joede vangsten gemaakt. Van de mosselper- ceeelen werden aan het einde der maand en kele balen mosselen afgevischt voor de markt te Rotterdam. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door een elftal Wieringer vaartuigen voortgezet. De alikruikenvisscherij beperkte zich tot het rapen van de zeedijken en van banken, terwijl de visscherij op kok hanen slechts door een enkel vaartuig werd uitgeoefend. In de. Lauwer zee verliep de gamalenvissche- rij zeer 'bevredigend. De vraag naar consump tiegarnalen was echter gering. In den Dollart en de Eems leverde de gar- nalenvisscherij over het algemeen minder groote vangsten op dan in Juli, doch desniet temin waren de financieele uitkomsten bevre digend. HET PROGRAMMA VAN „PAPYRUS". Dat het actieve bestuur der Personeelsver- eeniging „Papyrus" der Ver. Kon. Papierfa brieken v.h. van Gelder Zonen te Velsen niet heeft stilgezeten, maar er in geslaagd is een winterprogramma samen te stellen dat in derdaad aan haar leden en donateurs „Elk wat wils biedt", moge blijke uit het hieronder volgende. 4 October voordrachtavond te houden door Drs. G. Westmijse, Rotterdam. Voor de pauze: „De stille genieting", na de pauze: Gevarieerd programma, ernst en luim. 22 October: Extra avond. 9 November: Uit de ervaringen van een po litieman, voordracht met lichtbeelden te hou den door den heer Th. M. Lucas, oud-recher cheur van politie te Den Haag. 14 December: Muziekavond, verzorgd door: Jaap Stotijn, hobo, Martin Zagwijn, cello, Ellengard Nicasie-Stotijn, piano. De heeren Stotijn en Zagwijn zijn resp. solo-hoboïst en cellist bij het Haagsche Re sidentie Orkest. Programma wordt nader be kend gemaakt Januari: Filmavond. Februari: Opvoering van de operette „Walzertraum" door de IJ. O. V. of van een Revue door het R. O. G Maart: Declamatieavond door mevr. Fran- cien Koote—Gerrese, voor de pauze: ..Katrien wordt soldaat"; na de pauze: een vroolïjk programma. April: Sluitingsavond van het winter seizoen. Verder op nader bekend te maken data: 6 filmavonden in de bioscoop „de Pont", waar bij de leden en donateurs recht hebben op twee plaatsen eerste rang van 89 ct. voor 35 ct. De met gemerkte avonden zijn nog in voorbereiding; de overige zijn definitief vast gesteld. Melasse opgenomen in regeling voor nielado en zwarte stroop. Met ingang van 26 September 1937 ia melasse opgenomen in de voor zwarte stroop en melado geldende regeling. Van dien datum af moet derhalve bij invoer een monopolie-overeenkomst worden aan gegaan met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage en een invoerprijsverschil van 1.60 per 100 K.G. aan deze Centrale wórden betaald. Van 26 September af is voorts het afleveren van melasse in het binnenland eveneens be last met een bedrag van 1.60 per 100 K.G. en slechts toegestaan aan hen, die als georga- niseerden zijn toegelaten bij de genoemde Centrale. Bij uitvoer en bij het bezigen der melasse als grondstof of als middel bij de verwerking van grondstoffen in ijzergieterijen, leerlooie rijen, leder- of lederwarenfabrieken, van fa brieken van eierkolen of briketten, fabrieken van spiritus, moutwijn of gist, fabrieken van butyl-alcohol, aceton of van andere soortge lijke oplosmiddelen, dan wel bij de bereiding van caramel, tabakssausen, veekoeken of an dere veevoeders, zal het betaalde invoerprijs- verschil of de betaalde binnenlandsche heffing worden gerestitueerd. Nadere gegevens omtrent de wijze van in rekening brengen van het invoerprijsverschil en de binnenlandsche heffing kunnen verkre gen worden bij de Nederlandsche Meelcentrale, Riouwstraat 174—180, 's-Gravenhage. SLACHTOFFERS VAN VERGIFTIGE PADDESTOELEN MILAAN, 28 Sept. (D.N.B.) In een voor stadje van Milaan heeft zich een ernstig ge val van paddestoelenvergiftiging voorgedaan. Twee gezinnen moesten na het gebruik van groote hoeveelheden zelf geplukte padde stoelen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zeven personen zijn reeds overleden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1