De achtka mp in Oostenrijk HAACSCH ALLERLEI. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Keres wint het tournool. De heerlijke herfst. Meer werk. Specifiek Haagschc woorden. Een kalme Prinsjes dag. Muziek en speldjes. Op den dag dat gij dit leest kan het weer anders zijn, maar op den dag dat ik dit schrijf is het zoowaar druk op Schevenin- gen. De hotels zijn gesloten en het Kurhaus is gesloten en de dansgelegenheden aan het Gevers Deynootplein zijn gesloten, maar voor de vele cafés aan den boulevard die nog open zijn zitten de menschen te knip- oogen tegen de herfstzon en op de Pier die het geheele jaar geopend blijft zijn alle banken bezet aan den luwtekant. Juist op zulke dagen dat zonneschijn een extra-bof je is, een cadeautje van Moeder Natuur waartoe zij geenszins verplicht is; zijn wij er des te blijer om, voelen wij het als een gelukkig geschenk waarop wij niet gerekend hadden, een echt-voordeelige aan bieding van den herfst. Waarna ge u, als Hagenaar, vanzelf boven alle andere groote stadsmenschen bevoorrecht gevoelt, omdat ge wannéér het dan ook buiten heerlijk is, daar van onmiddellijk kunt profiteeren, op aller lei wijzen: ge hebt maar te kust en te keur te gaan een wandeling langs de zee, door de duinen, door allerlei soorten bosch, dooi de polders, langs de binnenwateren, door een van onze vele. mooie en uitgestrekte parken ge bent in een wip en een sprong waar ge zijn wilt. En ge beseft dat het prettig is om Hagenaar te zijn. Het molentje dat een symbool van de Meer Werk-Actie is. staat nog steeds te draaien op het Buitenhof. Het staat er nu al weer veer tien dagen en ik geloof dat niemand het meer als vreemd-in-het-stadsbeeld ziet wat dan helaas tevens wil zegen, dat het niet meer aan zijn doel beantwoordt: een vermaning en een herinnering te zijn voor hen die werk te verrichten hebben. Toch kan tot nu toe het comité op matig succes bogen. Er is nogal wat werk gegeven, al is het be drag waarvóór toch wel weinig voor een groote stad en al kan er niet precies worden uitgemaakt welk nieuw werk is opgedragen door toedoen van deze actie. Er zijn bijvoor beeld een paar koffiehuizen gerestaureerd en de eigenaren daarvan maken reclame met de mededeeling dat zij -aan den roep van het Meer-Werk-Comité hebben gehoor gegeven. Maar ik geloof dat zonder dat comité en zon der dien roep dat werk óók wel gegeven zou zijn, want die beide cafés hadden eenige op knapping wel noodig. Het rrroote „Central" aan de Korte Poten noemt zich nu zelfs „het mooiste café van Europa" en ik verneem dat Trocadéro daar tegenover nu zal gaan adver- teeren „Trocadéro, het mooiste café van de Korte Poten", wat geen onaardig grapje is. Met die restauratie van „Central" is daar ook de leestafel verdwenen. Een trouwe be zoeker van die lange tafel heeft daartegen in een der plaatselijke bladen „geprotes teerd". Doch de redactie heeft op dit protest laconiek geantwooi'd. dat de opheffing van die tafel het resultaat is van een eenvoudig rekensommetje. Intusschen is hiermee de laatste goede leestafel uit de binnenstad verdwenen en rest er ons eigenlijk nog maar één uitgebreide in heel Den Haag. Die van Terminus, bij het station Hollandsche Spoor, waar ook Haarlem's Dagblad ter lezing ligt. De leestafels schijnen hun tijd gehad te hebben .Maar tóch is er, dunkt mij, nog een groote groep menschen die er behoefte aan heeft. De Bilt voorspelt: En over „restauratie" gesproken: in het Haagsche hotelbedrijf is men óók aan het breken en bouwen. Het oude, deftige en rus tige Paulez is al sinds eenige maanden ge sloten en achter de schuttingen aan den Voorhout worden ingrijpende bouw-maatre- gelen getroffen. Ook het hotel De Witte Brug ondergaat een zeer grondige en ingrijpende verbouwing. Er kan kwalijk gezegd worden dat dit overbodig is. Voor een stad, die als geen andere in Nederland behoefte heeft aan eerste-klas logeergelegenheid, kwam den Haag niet zoo best voor den dag. Er waren tweede klas-hotels die moderner en comfor tabeler waren ingericht dan de huizen waar gezanten en vorstelijke bezoekers uit den vreemde plachten „af te stappen". Binnen eenige maanden kan dat soort sprookjes achtige lieden dus afstappen aan afstapplaat- sen hunner waardig. En dat is pleizierig. Dit „afstappen" is een goed-Haagsch woord. Ér zijn méér van zulke goed-Haagsche woorden. Héél vele daarvan lijken bedriege- lijk op „Fransch". Onlangs in een typisch- Haagsch restaurant toevende en willende een avond-kleinigheidje eten, bekeek ik de in het „Fransch" gestelde spijskaart. Ik haalde er in vijf minuten achttien elementaire taal fouten uit, maar het vermakelijkste was de slotopmerking van die kaart. Zij luidde: „Voor verdere spijzen raadplege men de groote a la carte". En nóg typischer Haagsch zijn de bordjes die voor de vensters van deftige heerenhui zen het goed-Hollandsche ..Kamers te huur" vervangen. Dat heet bij ons: „appartementen beschikbaar". U voelt het verschil: „Kamers te huur", dat beteekent: „Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn hier kamers te huren?" en „appartemen ten beschikbaar" beduidt: „wij willen wel zoo vriendelijk zijn kamers aan u te verhuren". Mijn dunkt: dat is Haagsch in optima for ma, nietwaar? Over de plechtige opening der Staten Ge neraal heb ik u reeds uitvoerig verslag ge daan. Het is als altijd een mooie dag ge weest, maar de belangstelling van buiten de stad was wel opmerkelijk veel geringer, al zijn er toch nog voldoende vreemdelingen bij ons te gast geweest. Maar die verminderde belangstelling was heel best te begrijpen. Met de verloving en het huwelijk van het Prinselijk Paar is die zóó groot geweest, dat nu al die bezoekers niet nog eens op den der den Dinsdag van September gekomen zijn. De meeste menschen kunnen zich niet twee of drie uitstapjes per jaar veroorloven. Maar tóch was het ook nü weer stampvol langs den weg van de Gouden Koets en de cafés hebben goede zaken gedaan, 's Avonds was het vol op straat, al was dat dan niet zóó als anders en men struikelde er weer over de gelegen heidsmuziekjes, de feestzangers en de straat- artisten. Een volkje dat zich ten onzent niet onbetuigd laat Wij zien met den gruwel van de werkzaamheid in zoovele gezinnen voor oogen echter graag wat door de vingers. Al moet wél gezegd worden, dat men zijn hand wel voortdurend in zijn vestzakje kon houden. Want is het geen man met een schuiftrompet of een gebarsten stem die u om uw gave vraagt, dan is het altijd wel een jongedame, die u een kussen met liefdadig heidsspeldjes voorhoudt. En wie zou voor zulk een doel en voor zulk een glimlach niet gaar ne zijn zilverstukje offeren? Zwakken tot matigen Westelijken tot Zuidelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 768.3 m.M. te Nancy. Laagste 730.0 m.M. te Isafjord. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 64 F. Laagste hedennacht- 54 F. Hoogste heden 55 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuide" Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Donderdag vin, 11.57 uur; n.m. uur Vrijdag v.m. 0.28 uur; n.m. 1.02 uur. Zaterdag v.m. 1.23 uur; n.m. 1.48 uur. WOENSDAG 29 SEPT. 1937 SANTPOORT DAMWEDSTRIJD. De damclub „Stabiel" speelde in haar clubgebouw „Spaarnberg" een massa-kamp tegen de Damclub „Oostzaan", voor den win naar was door den heer Dral een prijs be schikbaar gesteld Doordat één Oostzaner versterk had laten gaan, werd aan 19 borden gespeeld. Het resultaat was, dat „Oostzaan" met 317 den kamp won. IJMUIDEN HEDEN NAAR ZEE VERTROKKEN. Jacqueline Clasina IJM 10, Martha IJM 165, Holland III IJM 179, Kuchler IJM 4, Vios 5 IJM 102, Neptunus IJM 87, de Hoop IJM 96, Gezina Catharina IJM 50, Emma IJM 177. Chenevière IJM 161. BEVERWIJK DAMMEN. HAARLEMSCHE DAMCLUB. In het clublokaal der Haarlemsche Dam club werden de volgende wedstrijden voort gezet: Clubkampioenschappen 1936-1937: Her kamp plaatsen 3 en 4 2de klasse: J. J. Aling wint van „Schijf". JUBILEUM HAARLEMSCHE DAMCLUB. In het clublokaal der Haarlemsche Dam club speelde een combinatie uit de Haarlem sche Damclub VI en VII een eerewedstrijd tegen de Damvereeniging „Ons Genoegen" I en II uit Bennebroek. De Bennebroekers wonnen met 166. DE VERLOTING VAN DEN ARBEIDERS- SPORTBOND. De trekking van de loterij welke georgani seerd werd door de plaatselijke af deeling van den Nederlandschen Arbeiderssportbond, is vastgesteld op a.s. Vrijdagavond om 7 uur in het lokaai van den Beverwijkschen Be- stuurdersbond in de Wiihelminastraat. METEOOR—BEVERWIJK. Het elftal van Beverwijk, dat a.s. Zondag te Amsterdam tegen Meteoor speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Hoogewerf. Achter: Bruins en J. Kuyer. Midden: Duin, G. de Ruyter en W. Kuyer. Vóór: Marx, Th. Kuyer, Vessies, A. de Ruy ter en Maenhout. POSTDUIVEN. „H. A. K." De uitslag van de wedvlucht van Quievrain 228 K.M. was als volgt: N. Buurman 1; C. Koning 2 13 17 18; A. Breeuwer 3 4 9; W. de Graaf 5 6 8; D. v. d. Molen 7; C. van Meurs 10 15 16; S. Heitlager 11 12; C. Schuurhuizen 14; F. Bottelier 19; C. v. d. Lee 20. Het kampioenschap na vlucht behaalde W. de Graaf met 68 punten; 2e A. Breeuwer met 66 punten; 3e C. Koning 63 punten; 4e C. Schuurhuizen 54 punten; 5e N. Buurman met 53 punten. Voor de a.s. Zondag te houden stedelijke wedvlucht van Noyon 'n half uur vroeger in korven, omdat de trein een half uur vroeger vertrekt. Schip Alkmaar (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Achilles (Ned.) Amstelland (Ned.) x) Aurora (Ned.) Ariadne (Ned.) Agnita (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) Bloemfontein (Ned.) a Boskoop (Ned.) Beverwijk 16 en 20 Breda (Ned.) Bacchus (Ned.) Berenice (Ned.) Barbara Marie (Eng.) Barneveld (Ned.) x) Belorussiya (Rus) Beresina (Russ.) Cassel (Du.) Chr. Huygens (Ned.) x Clan Mc Whirter (Br.) Clytoneus (Eng.) x) Carica Milica (J.Slav.) Caribia (Du.) x) Calypso (Ned.) Euryades (Br.) x) Freiburg (Du.) Feodosia (Du.) Farmsum (Ned.) Gaasterkerk (Ned.) x) Gracefieid (Eng.)... Goerita (Letl.) Heidelberg (Du.) Hermes (Ned.) Halle (Du.) Mr. E. ELLAS. Irene S. Embiricos (Gr Jagersfontein 'Ned.) x J.v.Oldebarneveldt (N.) Jaarstroom (Ned.) Kumasian (Br.) Liberian (Eng.) Laertes (Ned.) Lenda (Rus) Ljusterö (Zw.) Meerkerk (Ned.) x) Montferland (Ned.) x) Mentor (Br.) x) Merkland (Eng.) Mamura Medea (Du.) Nueva Granada x) Nereus (Ned.) Orion (Ned.) Oberon (Ned.) Perseus (Ned.) Poseidon (Ned.) Polyphemus (Ned. x) Palatia (Du.) Phrontis (Ned.) x) Petter (Noor) Poelau Tello (Ned.) x) Pluto (Ned.) Randfontein (Ned. x) Salland (Ned.) x) Saturnus (Ned.) Saleier (Ned.) Springfontein (Ned) j Salabangka (Ned.) x) Sesostris (Du.) Singkep (Ned Stad Zwolle (Ned.) Serooskerk (Ned.) x) Soemba (Ned.) Titus (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Theseus 'Eng) x) Triton (Ned.) Theseus (Ned.) Veenenburgh (Ned.) Van Rensselaer (Ned.) Venus (Ned.) West Point (Br.) Waterland (Ned.) x) Chili West Afrika Haidar Pascha Buenos Aires Hamburg Midd. Zee Curasao Chili Z. Afrika Chil' Buenos Ayres Chili (via L'pool) Jaffa Vgnetië. W Afrika Hamburg Archangel Archangel Ned. Indië Batavia Villa Constitucion Batavia La Plata Pto Barrios Stamboul Batavia. Ned. Indië Cristobal Buenos Aires Japan Buenos Aires Onega Nfd Indif Zw. Zee (via Rott.) Ned Indie Buenos Aires "uld Afrika Batavia West Afrika West Afrika w Afrika Batavia Archangel Lulea (v. IJm.) Japan Buenos Aires Nod Indië Londen Hamburg Danzig Port-Arthur. Stettin Midd. Zee Alexandrië Gothenburg Midd. Zee (via Londen Batavia Colon Batavia Curasao Batavia Danzig Zuid Afrika tJom^rg Midd.Zee (via Granton) Ned indiè Beira Ned. Indië Colon Batavia Les Falaisses (v. IJm.) Japan Ned. Indië Midd. Zee Batavia Japan Bourgas Oporto Middlesbro West Indië Hamburg Necochea B. Aires aankomst Venn. 29 Sept. 29 Sept. 15 Oct. 26 Sept. 20 Oct. 4 Oct. 30 Sept. 4 Oct. 4 Oct. 2 Oct. 30 Sept, 1 Oct. 6 Oct. 30 Sept. 3 Oct. 12 Oct. 14 Oct. 29 Sept. 10 Nov. 29 Oct. 9 Oct 7 Oct. 13 Oct. 1 Oct. 25 Oct. 19 Oct 21 Oct. 8 Nov. 30 Sept. 1 Oct. 20 Oct. 29 Sept. 2 Oct. 29 Sept. 2 Oct. 5 Oct. 10 Oct. 20 Oct. 10 Oct. 3 Oct. 29 Sept 26 Oct. 29 Sept. 18 Oct. 3 Oct. 3 Oct. 10 Oct. 14 Oct. 25 Aug 13 Oct. 14 Oct. 29 Sept. 20 Oct. heden 10 Oct. 15 Oct. heden 1 Oct. 13 Oct. 29 Oct. Laatste bericht 23 Sept. van Valparaiso. 22 Sept te Hamburg. 27 Sept. van Finisterre. 26 Sept. van Rio Janeiro. 25 Sept. vertrokken. 14 Sept. vertrokken. 25 Sept. van Talcahuano. 25 Sept. van Mombassa. 27 Sept. van Cristobal. 23 Sept. van St. Vincent. 25 Sept. v. d. Azoren. 27 Sept. van Granton. 27 Sept. van Gibraltar. 22 Sept. van Las Palmas. in lading. 20 Sept. vertrokken. 21 Sept. vertrokken. 24 Sept. 25 Sept. 20 Sept. 15 Sept. 10 Sept. 27 Sept. 27 Sept. van Port Said, van Gibraltar, van St. Vincent, van Sabang. te Necochea. van Cristobal, vertrokken. 27 Sept. van Liverpool. 24 Sept. van Batavia, vertrekt 2 Oct. in lading. 25 Sept. te Rotterdam. 9 Sept. vertrokken. 25 Sept. vertrokken. 21 Sept. van Port Said. 27 Sept. van Land's End. 26 Sept. van Colombo. in lading. 29 Sept. te Hamburg. 26 Sept. van Sabang. 25 Sept. van Port Said. 20 Sept. van Sapele. 21 Sept. van Lagos, vertrekt 30 Sept. 24 Sept. vertrokken. 26 Sept. van Penang. 24 Sept. van Las Palmas. 28 Sept. vertrokken. 24 Sept. vertrokken. in lading. 11 Sept. van Penang. in lading. 15 Sept. vertrokken, vertrekt 2 Oct. 27 Sept. te Calamata. 24 Sept. te Limni. in lading, pass. 27 Sept. Gibraltar. 28 Sept. van Gibraltar. 22 Sept. van Flores. 23 Sept. vertrokken. 8 Sept. vertrokken. 24 Sept. van Sabang. 28 Sept. vertrokken. 18 Sept. van Kaapstad. vertrekt 27 Sept. 28 Sept. 29 Sept. 22 Sept. 26 Sept. 19 Sept. 22 Sept. 25 Sept. 28 Sept. 2 Oct. van Ouessant. van Port Said te Bremen, van Pt. Said, van Trinidad, van Belawan. van Gibraltar, van Dairen. van Batavia. 25 Sept. van Susak. 28 Sept. van Hamburg. 27 Sept. van Port Said. 24 Sept. te Varna. 29 Sept. van Vigo. 28 Sept vertrokken. 28 Sept. te Plymouth. in lading. 25 Sept. van St. Vincent er trekt 30 Sept x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. Dr. M. Euwe schrijft ons: De Oostenrijksche wedstrijd is geëindigd en hoewel de laatste ronden nog door verschil lende verrassingen gekenmerkt werden, kan men dat aan den einduitslag heelemaal niet meer zien, want deze vertoont precies dezelf de volgorde-der topspelers als een halve week geleden, namelijk: 1 Keres, 2 Fine, 3 en 4 Ca- pablanca en Reshevsky, 5 Flohr. De Estlandsche grootmeester heeft zich dan toch op de eerste plaats gehandhaafd, niet tegenstaande zijn tegenslagen der laatste ron den. Zeer moeilijk is dit overigens niet ge weest, want ook met een nul in de laatste ronde dat zouden dan drie nederlagen na elkaar geweest zijn was Keres nog nummer één geëindigd. Wel een bewijs, welk een groo- ten voorsprong de jongste deelnemer van het tournooi op zijn concurrenten had. Het valt dan ook bijna niet te verwonderen, dat Keres onder deze omstandigheden wat onvoorzich tig geworden is en vooral niet, wanneer men bedenkt, dat Keres nog niet veel tournooi- ervaring heeft. Zien we echter van deze ongelukkige finale af, dan kan men vaststellen, dat Keres een prachtigen wedstrijd achter den rug heeft en wel in de eerste plaats op grond van het ge halte zijner partijen. De manier, waarop hij den eindspelkunstenaar Reshevsky in een bij na gelijkstaand eindspel versloeg, waarop hij den tacticus Flohr door een onverwachten paard-zet tot capitulatie dwong; waarop hij Capablanca door fijne manoeuvres in een totaal verloren stelling bracht; waarop hij ten slotte den verdediger Eliskases totaal over rompelde, dat alles stempelt Keres tot een speler van veelzijdige kwartetten, zooals de schaakwereld er nog maar weinig gekend heeft Juist de omstandigheid, dat men in Keres' spel nog fouten kan aanwijzen, en heusch niet zoo weinig verschaft de ze kerheid, dat hij een prachtige toekomst in de schaakwereld tegemoet gaat. Fine, de winner van den tweeden prijs, heeft zich na zijn falen in den wedstrijd te Kemeri volkomen gerehabiliteerd. Hij was de eenige in dit tournooi, die geen enkele partij verloor, hetgeen ook weer min of meer het gevolg was van uiterst voorzichtig spel, om toch vooral te voorkomen, dat Semmering-Baden een her haling van Kemeri zou worden. Tegen het einde van den wedstrijd scheen het even, dat Fine zelfs een kans op den eer sten prijs zou krijgen, maar de Amerikaan was wel zoo verstandig, zich niet onnoodig bloot te geven, want tegenover deze kleine kans om Keres in te halen, stond de veel grootere kans om naar de vijfde plaats af te dalen, daar zijn volgers slechts halve of heele punten achter stonden. Fine won in den geheelen wedstrijd slechts tweemaal en maakte niet minder dan twaalf maal remise. Van deze twaalf remises kwamen er zes zonder veel strijd tot stand, maar in de overige zes heeft Fine hard moeten vechten. Tegen Capablanca (eerste partij) en Reshevsky (tweede partij) bereikte hij slechts op het kantje af remise, maar tegen Eliskases (eerste partij) en Reshevsky (tweede partij) had Fine bijna gewonnen. Alles bijeen géne men kan Fine op een goe den wedstrijd terugzien. Capablanca zal wel niet zeer tevreden zijn met zijn gedeelden derden prijs, maar objec tief bekeken verdiende hij ook niet beter. Als zwartspeler koos hij steeds dezelfde opening (Slavisch dame-gambiet) en nam hij vaak zeer vroegtijdig met remise genoegen. Een derge lijke tactiek moge in een tweekamp tot succes leiden, in een tournooi is zij volkomen mis plaatst. Wie niet steeds op het volle punt speelt, is practisch reeds bij voorbaat voor den eersten prijs uitgeschakeld. In dit opzicht gaf Keres aan alle deelne mers een uitstekend voorbeeld, dat helaas te weinig navolging vond. Capablanca won slechts tweemaal, eenmaal door zeer sterk spel en eenmaal door een blunder van zijn tegenstander (Flohr)geluk heeft de Cubaan verder nog gehad in zijn partij tegen Keres, maar in de partijen te gen Fine en Ragozin was hij minder geluk kig. Geluk en ongeluk houden elkaar dus ongeveer in evenwicht. Capablanca heeft derhalve teleurgesteld op een oogenblik, dat hij een overwinning voor de bevestiging van zijn reputatie zoo dringend noodig had. Misschien zal de Cubaan zijn schade in latere wedstrijden inhalen, zooals hij dat ook het vorig jaar deed: na zijn falen te Margate volgde de eerste prijs te Moskou en de gedeelde eerste prijs te Nottingham. Voorloopig zijn er echter nog geen belangrijke wedstrijden in 't zicht, welke aan den Cu baan de gelegenheid kunnen bieden, zich te herstellen. Reshevsky is er niet in geslaagd zijn succes van Kemeri te herhalen. Hij is een onderne mend speler, maar hij heeft te sterk zijn ups and downs. Bovendien is het een fout van hem, dat hij het te zeer op de laatste minuten laat aankomen, want als zijn tegenstanders daar eenmaal op ingesteld zijn, kan deze ge vaarlijke tactiek gemakkelijk tot een débacle leiden. Toch kan Reshevsky met voldoening op zijn tourneterugzien; de oefening met Europeesche spelers zal zonder twijfel een wei- dadigen invloed op zijn spel hebben, zij het niet kwantitatief, dan toch kwalitatief. Flohr. die in Kemeri en Stockholm geen en kele partij verloor en op grond van zijn con stant spel door de F. I. D. E. als eerste can- didaat voor het wereldkampioenschap) werd uitverkoren, verloor te Semmering en' Baden niet minder dan drie partijen, (het voorspel meegerekend). Blijkbaar heeft ditmaal ae scherpe prikkel ontbroken, mede als gevolg van het moreele succes op de F. I. D. E.-verga- dering te Stockholm. Het blijft intusschen te betreuren, dat zoo wel de officieele candidaat Flohr. alsook de officieuze candidaat Capablanca zoo weinig gepresteerd hebben. Het is als het ware een waarschuwing tegen het systeem, den preten- i dent voor den eeretitel reeds jaren van te vo ren te bepalen. Intusschen is het de vraag of men dit systeem door een beter kan vervangen omdat voor wedstrijden om het schaak wereldkampioenschap gewoonlijk een lan°-e tijd van voorbereiding vereischt wordt. Eliskases. de Oostenrijksche kampioen, heeft zich ra een zeer slechten start (11/2 uit 7) aardig omhoog gewerkt (6 uit 14) en smaakte om. het genoegen, zoowel van Capablanca als van Keres te winnen. Ragozin, die als de tweede speler van Rus land beschouwd wordt, heeft enkele <*oede dingen gedaan, maar alles bij elkaar toch te leurgesteld Het is weer eens gebleken, dat Sovjet Rusland behalve Botwinnik geen an deren speler van extra klasse bezit. Petrov sluit de lijst, der deelnemers en laat daarmede zien, dat zijn fraai resultaat te Ke rnen toch tot op zekere hoogte op toeval be rustte. Vooral het eindspel beteekent een van ^en Let- welke vooral in kfng kwam* V&n dit tournooi tot uitdruk- Van de 56 partijen, welke In dit tournooi gespeeld verden. eindigden er 33 met remise dat is dus bijna en rct.. vrtt inderdaad een' zeer hoog percentage beteekent. De remises zonder strijd, de z.g. s^lonremises, zijn echter belangrijk geringer in aantal, zooals het best blijkt uit den gemiddelden tijdsduur der tijen, welke ruim vijf uur bedraagt. par" Een blik op de eindlijst laat zién dar extra klasse zich tenslotte toch nog' etL haafd heeft (.haar vertegenwoordiger? mers bezetten de eerste vijf plaatsen)' al u?1" verschil ook niet zoo frappant als men a vankelijk mocht verwachten (19-11) Belangrijker dan dit feit is echter de onv„ wachte zege van Keres, welke mogelijk nieuw tijdperk van den romantischen «SLS? stijl inleidt. 8C0aak« (Copyright Haarlem's SCHAKEN. DE REVANCHEMATCH EUWEALJECHIy Maroczy naar NederUii Naar het Euwe—Aljechin Comité ons merie deelt, zal de Hongaarsche grootmeester r Maroczy op 30 September uit Albertfalva ver trekken en 2 October, des avonds te 20.43 uur te Amsterdam aankomen. 475ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Woensdag 29 September 1 5de klasse, 7de Ifjst Hooge Prijzen 1000.— 19771 21578 400.— 3542 9155 12623 16355 20507 200.— 2642 11678 12445 19254 100.— 893 1662 2845 3309 4148 9006 11707 17784 23205 Prijzen van 70.—- 182 256 266 340 417 464 627 936 1179 1198 1440 1655 1752 1789 1809 2262 2316 2725 2785 1877 1887 1927 1985 2009 2172 2464 2542 2614 2647 2664 2675 2808 2838 2846 2872 2903 2956 3018 3218 3255 4639 5388 3354 4666 5778 3517 4800 5966 3544 4809 6393 3555 4920 6499 3681 4929 6572 3910 3816 4965 5032 6631 6744 6829 6859 6920 7120 7154 7198 7314 7315 8052 8165 7389 7440 7624 7630 7821 8015 8166 8276 8295 8361 8364 8389 8463 8585 8611 8612 8893 9103 9119 9287 9461 9483 9493 9590 9645 9891 9907 9969 10039 10117 11024 10151 10214 10314 10328 10919 10971 11017 11130 11142 11155 11164 11172 11325 11419 11469 11513 11535 11536 11706 11790 11817 11882 11928 12006 12062 12068 12276 12640 12788 12957 13039 13209 13213 13275 13350 13514 13526 13702 13788 13847 13859 13939 13969 14032 14262 14540 14708 14756 14780 14807 15009 15068 15465 15512 15771 15968 15991 16200 16298 16528 16549 16578 16628 16645 16912 16934 17037 17060 17098 17190 17218 17220 17327 17348 17682 17918 17978 18134 18203 18383 18520 18539 18597 18835 18878 18887 18961 19059 19109 19249 19301 19429 19616 19936 20079 20114 20149 20155 20168 20331 20342 20384 20489 20514 20697 20802 20834 20847 20909 20983 21057 21108 21126 21200 21225 21229 21239 21305 21333 21342 21424 21442 21574 21575 21766 21801 21969 22089 22222 22278 22317 22453 22477 22877 22889 22917 23105 23197 23217 23347 23698 23720 23731 23906 Nieten 12 óZ 41 72 130 137 146 183 2i4 237 239 242 264 269 303 381 388 390 406 480 499 536 545 553 576 617 623 709 725 726 746 783 844 857 902 948 965 966 1065 1136 1165 1183 1184 1191 1294 1338 1341 1372 1404 1456 1562 1793 1800 1825 1842 1949 1959 2073 2101 2158 2192 2259 2293 2306 2311 2467 2508 2563 2571 2597 2657 2686 2851 2875 2935 2942 2964 3005 3045 3083 3128 3160 3163 3429 3453 3505 3513 3545 3650 3556 3566 3622 3722 3729 3775 3797 3849 3860 3871 3914 3966 4014 4141 4157 4190 4192 4243 4304 4320 4330 4335 4371 4376 4427 4464 4500 4504 4558 4570 4584 4668 4674 4679 4733 4734 4807 4829 4861 4958 4969 4973 4978 5003 5112 5148 5155 5165 5177 5186 5235 5320 5340 5341 5406 5407 5419 5462 5467 5479 5497 5541 5606 5627 5637 5669 5676 5680 5702 5725 5757 5817 5891 5892 5921 6062 6068 6163 6164 6241 6250 6268 6348 6359 6367 6414 6420 6421 6436 6460 6461 6521 6650 6693 6715 6772 6786 6830 6832 6838 6885 6894 6900 6902 6911 6917 6979 7038 7143 7165 7282 7306 7332 7344 7507 7510 7518 7546 7716 7776 7809 7827 7964 8016 8018 8028 8033 8056 8060 8128 8134 8140 8220 8227 8236 8228 8252 8256 8265 8310 8322 8365 8415 8597 8635 8675 8723 8773 8789 8790 8793 8806 8835 8837 8877 8901 8909 8927 9006 9014 9126 9180 9275 9312 9330 9338 9353 9403 9413 9479 2531 9540 9633 9665 9688 9697 9771 9774 9775 9805 9824 9881 9886 S908 9913 9981 9983 10035 10112 10128 10161 10431 10702 10967 11022 11359 11517 11641 11826 12173 12392 12632 12910 13146 13428 13754 13890 14214 14531 14737 14906 15307 15693 15980 16207 16279 16627 16908 17059 17200 17473 17867 18200 18419 18796 19138 19233 19490 19828 20320 20619 20943 21111 21399 21640 21856 22187 22531 ■3261 23786 10165 10475 10763 11036 11371 11530 11662 11848 12198 12408 12643 12912 13202 13450 13783 13912 14260 14539 14745 14971 15349 15725 15982 16267 16336 16630 16916 17061 17269 17567 17920 18215 18439 18807 19141 19235 19536 19920 20448 20622 20946 21133 21426 21746 21893 22343 22574 22914 23106 23327 23810 10175 10210 10289 20303 10369 10429 10516 10558 10602 10634 10655 10678 10769 10770 10779 10788 10859 10880 11064 11067 11390 11413 11555 11579 11670 11676 11872 11932 12199 12207 12425 12526 12700 12827 12926 12936 13225 13274 13462 13501 13795 13798 13941 14003 14315 14360 14602 14654 14777 14809 14980 15023 15372 15470 15792 15829 16020 16082 16272 16354 16457 16729 16750 16919 17001 17088 17089 17289 17295 17569 17637 17933 17949 18218 18238 18446 18462 18827 iU_4x 19146 19191 19263 19270 19539 19602 20020 20025 20467 20573 20648 20650 20957 21042 21146 21223 21451 21496 21752 21764 21947 21972 24411 22471 22578 22605 22926 22930 23113 23137 23395 23460 23824 23830 11125 11436 11582 11724 11946 12287 12539 12844 12960 13301 13554 13823 14030 14366 14670 14812 15027 15506 15846 16104 11169 11212 11344 11446 11459 11433 11591 11604 11614 11767 11779 11824 12083 12085 12172 12331 12324 12380 12566 12580 12619 12853 12903 12906 13018 13064 13103 13322 13380 13423 13682 13709 13731 13866 13877 13879 14127 14150 14153 14397 14404 14448 14699 14703 14705 14849 14856 14891 15058 15124 15159 15603 15659 15684 15870 15872 15875 16107 16138 16205 16531 16582 16618 16769 16801 16854 168» 17013 17022 17026 170» 17113 17124 17138 17141 17298 17315 17422 1TU 17641 17656 17809 178J 17980 18079 18101 181» 18244 18259 18313 lgj] 18557 18677 18703 18»» 18877 18908 19028 190» 19205 19207 9212 19229 19272 19302 19337 19335 19638 19654 19741 lM 20035 20119 20228 202» 20595 20599 20600 2MB» 20708 20766 20790 20909 21065 21076 21077 21100 21243 21264 21303 213J& 21504 21541 21577 1262° 21774 21782 21802 21831 21973 22059 22067 «g 22476 22488 22o0o 2to20 22747 22817 22843 228» 22933 22976 22994 22997 23212 23236 23245 23256 23461 23723 23771 2378 23951

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6