HET NIEUWE AVONDBLAD Hef raadsel van de opgebroken straten. Lucht-evolutie. 22e JAARGANG NO. 279 DONDERDAG 30 SEPT. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers S cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVEKTBNTlëN: 1—6 regels /0.75. Elite regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regeJ meer 10 ct. Ingezonden mededéelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.—. verlies van band. voet of oog 200.—, belde leden duim f 100—, één Lid duim f 50—, alle leden wijsvinger 60—, ién oi twee leden wijsvinger f 25—, alle leden anderen vinger 15—, één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- oef beenbreuk 130—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15—. Opvarenden van visscher*-, marinevaartuigen enz. 400— hii verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000—, indien betzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnes mocht tengevolge hebben, dog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN. Het een houdt verband met het andere, want er moet economisch gewerkt worden. Onderhoud met den directeur van Openbare Werken. „La critique est aisée, Tart est difficile" zegt een Fransch spreek woord. Wij zouden zeggen: „Het is gemakkelijk alles af te kammen, maar zelf doen, dat is vers twee". Zoo is het inderdaad. De kritische Nederlander heeft zijn oordeel gauw gereed en als het gaat over dingen, die hem niet aangenaam zijn, dan is zijn kritiek lang niet malsch en dan weet hij het zelf altijd heter. Zoo is het gegaan bij de uitvoering der rioleringswerken en zoo gaat het thans bij de herstellingen of vernieu wen van een aantal straten. Moest dat nu allemaal tegelijk gebeu ren? Kon men niet eerst het een en dan het ander doen? Natuurlijk, kon dat, maar waarom men het niet deed zullen wij u laten vertellen door Ir. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken, die ons op ons verzoek het een en ander mededeelde over de werkzaamheden, die thans letterlijk en figuurlijk zooveel stof doen opwaaien, over de nieuwe bestrating van het Velserduinplein, over den Driehui - zerkerkweg en ook over de rioleeringswerken bij de tunnels en over nog meer. Het publiek moet meewerken. Bij de tunnels is men thans bezig met het maken van een noodriool. En op de plaats van het oude riool komt een nieuw, dat een doorsnede heeft,van 1 M. De weg .bij de tun nels is zeer smal. de tunnels zijn smal, dus kunt u wel begrijpen,, aldus-ir. Verhoef, dat we moeten woekeren met de ruimte. Als de vrachtauto komt met een nieuwen ring, moet de driepoot over de auto geplaatst worden om den ring van de auto te hijschen. Met het oog op de geringe ruimte gaat dat moei lijk en. voor de arbeiders is het ook niet van gevaar ontbloot, omdat je nooit weet, wat er gebeuren kan. Ze moeten ruimte om zich heen hebben, teneinde, als er wat gebeurt, op zij te kunnen springen. U moet zich dat eens voorstellen. Een zware ring hangt in de takel, alle aandacht is noodig voor het werk. En dan komt de schooljeugd en sommige jongens ontzien zich niet, onder een opgehangen ring door te loopeu. Ook ouderen maken het ons soms lastig. En als er eens wat van gezegd wordt, krijgt men een antwoord terug, dat soms lang niet malsch is. ,,'t Is hier een mooie boel" is wel het allerzachtste. We kunnen den boel niet dichtspijkeren, want de auto's die de ringen aanvoeren moeten er door en de arbeiders natuurlijk ook. Laten de men- schen toch, ook in hun eigen belang be grijpen, dat het nu beter is, de tunnels te mijden. Vooral voor wielrijders is het een kleinigheid, even om te rijden. Het Velserduinplein. Het vernieuwen van de bestrating van het Velserduinplein, zoo vervolgde de heer Ver hoef, is al een oud plan, maar het kon niet eerder worden uitgevoerd, omdat de finan ciering nog niet geregeld was. Dit is nu in orde. maar een paar mooie werkmaanden heb ik voorbij moeten laten gaan. In de eer ste dagen van October kunnen we feitelijk pas goed beginnen. Er zaten oude riolen in. die moesten er eerst uit. wilde men een be hoorlijk wegdek verkrijgen. Het wordt nu verhard met Vlamovics, een bijzonder soort klinkers, waarvan een prachtig wegdek ver kregen wordt-. Deze vlamovics worden vol gens een bijzonder procédé vervaardigd. De klei wordt eerst droog gestookt tot poedel en daarna fijn gemalen tot stof. Deze wordt bevochtig en met hydraulische persen tot brooden geperst, die zoo hard zijn, dat een leek denkt, dat ze al gebakken zijn. Ze wor den dan gebakken. Het is zeer duur mate riaal maar ze zijn zoo éénvormig, dat een straat gelegd kan worden zonder dat spe ling mogelijk is. De bedoeling is, het Velserduinplein af te graven tot ongeveer 40 c.M. beneden het toe komstige wegoppervlak. Dan wordt de vlij - laag aangebracht en daarover komt een laag Puin, die ingewaterd wordt en gewalst met een lö-tons wals. De laag is dan ongeveer 20 c.M. dik. Daarover komt straatzand. waar door een hoeveelheid kalktras is gemengd, welke hoeveelheid echter zoo gering is, dat het zand niet kon verharden. Het zand wordt er echter beter door bij elkaar gehouden, zoodat het niet tusschen de steenen weg waait of weggezogen wordt. De steen ligt dus veel vaster dan bij de gewone werkwijze. Bij het wringen der autowieien wordt dan ook de grootste weerstand geboden. Deze werkwijze maakt het noodig (vooral m verband met het walsen), dat met groote vakdekken wordt gewerkt. Daardoor moet een groot deel van het plein tegelijk afge sloten worden. Men is nu 14 dagen bezig geweest, alles uit den grond te halen wat er uit moest. Door het werk aan het Velserduinplein kwamen karrevrachten betrekkelijk goede steenen beschikbaar. Deze konden nu wel opgeslagen worden, maar dat kost extra geld. 4e worden nu gebracht naar den weg, waar ze hard noodig zijn: den Driehuizerkerkweg. Dat ook deze afgesloten is. is niet 'n toevallige bijkomstigheid, maar staat in verband met het werk op het Velserduinplein. Deze ge lijktijdige afsluiting is dus een kwestie van geldbesparing. Maar. zeide de heer Verhoef, er zit meer aan vast. Uit den Driehuizerkerkweg komt puin en dat gebruiken we weer voor het Velserduinplein. Het wordt eerst op de werf van Openbare Werken gebroken. Een deel van het puin uit den Driehuizerkerkweg gaat naar Sant poort, waar het o.a. gebruikt wordt voor den Middenduïnerweg. Deze wordt met een eenvoudig procédé verhard. De oude verharding wordt opgehaald en aangevuld met het puin vervolgens ingewalst en onder profiel gebracht en afgedekt met teerslak. Het wordt dus een eenvoudig, ge sloten wegdek. Ook dit werk moet dus nu geschieden. En er is haast bij, want binnenkort moet de Wüste- laan weer afgesloten worden en dan moet de Middenduinerweg klaar zijn. Men weet dus nu, hoe de vork in den steel zit. Het is voor velen een onaangename ge schiedenis. maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Er wordt zoo economisch moge lijk gewerkt, teneinde de kosten zoo laag mo gelijk te houden. En bij deze economische werkwijze kan men niet doen zooals men dat het liefst zou willen. RING KENNEMERLAND In verband met het bedanken van den heer D. Jongens als voorzitter van den Ring Kennemerland is.in de j.l. Dinsdag gehouden bestuursvergadering de heer M. van Dongen als voorzitter gekozen. UITBREIDING HOOGOVENS Deze week is men begonnen met den bouw van een nieuwe cokesovenbatterijop het ter rein der Hoogovens, bestaande uit 20 ovens. Het werk wordt uitgevoerd door de Duitsche firma Ot.to DIEFSTAL VAN LOODEN BUIZEN Uit een onbewoonde villa aan den Stations weg te Velsen is een aantal looden buizen ontvreemd TWEE RIJWIELEN GESTOLEN Ten nadeele van twee plaatsgenooten wer den twee rijwielen ontvreemd, die onbeheerd stonden voor een perceel aan den IJmuider- straatweg. FEESTAVOND „ALGEMEEN BELANG". De vereeniging „Algemeen Belang" houdt haar eersten feestavond in dit seizoen op Zaterdag 9 October a.s. De tooneelvereeniging „Hierna Beter" zal opvoeren „Door de Courant" of „A T. IIII". blijspel in drie bedrijven van T. Vermeeren. De regie wordt verzorgd door den heer Jan Klein. Na afloop is er bal met muziek van The Willy's Band. VOETBALLENDE POLITIEAGENTEN Het voetbalelftal van de Politiesportver- eeniging Velsen speelde zijn eerste wedstrij den te Alkmaar ter gelegenheid van het 12y2 jarig bestaan van de Politie-Sportvereeniging aldaar. Met de vereeniginger» Alkmaar. Haarlem en Amersfoort werden seriewedstrijden ge speeld. In den eersten wedstrijd behaalden de Vel- sénaren een mooi succes door Haarlem met 10 te slaan. In den eindstrijd tegen Amersfoort werd na verlenging met 21 verloren, zoodat be slag werd gelegd op den tweeden prijs. NIEUWE ZAAK. Heden opent de firma Sterk in het perceel naast de bestaande zaak aan den Zeeweg, IJmuiden-Oost een, speciale zaak voor Forma Naturaschoëisel. Uit de groote vlucht, die de Forma Natura-schoenen hebben genomen blijkt, dat deze schoenen in een groote be hoefte voorzien. De groote voorraad leestty- pen, zoowel voor normale als voor afwijken de typen, maakt het mogelijk, dat aan iede- ren klant de juiste en doelmatigste schoen geleverd kan worden. Aan deze zaak is tevens verbonden een in- rchting voor pedicure en voetverzorging onder leiding van een gediplomeerd practi- pedist en pedicure. De zaak is naar de eischen des tijds inge richt en maakt een zeer smaakvollen indruk. Uit alles blijkt, dat de firma Sterk met haar tijd meegaat en wij twijfelen er dan ook niet aan, of de firma zal met haar nieuwe zaak succes hebben. RIJKE KABELJAUWVANGST. De stoomtrawler Clasina Luther IJM 59, die gisteren met 870 manden diverse visch- soorten aan den afslag was, ving met den eersten trek die men deed 600 kabeljauwen. Met het oog op het gewicht moest deze trek in drieën overgezet worden KETELSCHADE. De Irene IJM 89, die Dinsdagmiddag naar zee was vertrokken, is wegens ketelschade' weer teruggekeerd. Het zilveren jubileum der Groen van Prinstererschool. Gisteravond heeft, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Groen van Prinsterer school een herdenkingsdienst in de Gerefor meerde Kerk plaats gehad. Het, voor deze gelegenheid versierde Kerkgebouw, was ge heel bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. het schoolbestuur der Herv. scholen, vertegenwoordigers der Christ. Geref. Kerk, den Christ. Nationale school vereniging Santpoort, der J. P. Vermeulen- school en Emma- en Julianasehool I-Jmui- den-Oost en Christ. Nat. Onderwijs Velsen. De dienst werd geopend met het zingen van Psalm 1031. Na voorlezing van eenige verzen uit Hebr. 11 en 12 en gebed richtte Ds. J. R. v. d. Meulen zich tot de vergader den. Deze avond is er een van blijde herden- ding, aldus spreker. Dezen avond wilde hij in gedachten een gedenksteen oprichten waarin hij wil beitelen: „Loof den Heere mijn ziel en vergeet geene van zijn welda digheden". Er is reden tot dankbaarheid, zoo vervolgde ds. v. d. Meulen. omdat wij 25 jaren het voorrecht hebben gehad onze- kinderen te kunnen geven Christelijk onder wijs. Het stichten van deze school is geweest een geloofsdaad. Een geloofsdaad brengt met zich mee: offeren. De stichters van de Groen van Prinsterer school hebben weten te offe ren. Wij gedenken hen en zingen onze psal men. Maar wij willen meer: wij willen zweren hou en trou aan hun beginsel en mocht weer de schoolstrijd ontbranden, geven goed en bloed, hierbij ziende op den overste leids man en voleinder des geloofs. Hierna richtte spreker een woord van wel kom tot de oprichters van de Schoolvereeni- ging. het bestuur en oud bestuursleden, die hii allen bij n^me noemde. Hierna werd het woord gevoerd door ds. Koers, voorheen Geref. predikant in IJmui- den, thans emeritus predikant te Wük aan Zee. Deze herinnerde er aan. dat ofschoon hij tijdens de opening der school niet meer in IJmuiden was, hij toch de grondslag heeft, mogen helpen leggen. Het was hem "aange naam. nog bekenden hiervan te mogen aan treffen. Na voorlezing van Gen. 18 19, ging soreker in gedachten terug naar het begin der vorige eeuw toen hier óverheerèchénd was de vrijheidsgedachte van den Franschen geest. Men sprak van neutraliteit in de school, die geen neutraliteit was. Op geeste lijk gebied ging ons volk achteruit/ Velen van Bijbelsche belijdenis erkenden dit. Deze belijdenis bief echter in de binnenkamers. In dezen tijd kwamen op mannen als da, Costa en Bilderdijk. Deze hebben voor hun belijdenis miskenning en vervolging moéten liiden. Hierna kwam later nog krachtiger uit Groen van Prinsterer naar wien de sehndi genoemd is. Uitvoerig stond spreker stil bij het werk van dezen staatsman en bi.i den in zet van den schoolstrijd, den moed die Groen van Prinsterer had om in 1844 de eer ste Chr. school te openen. In 1848 werd een wet voorgesteld tot vrijheid van onderwijs, die eerst in 1857 verkregen werd. Groen van Prinsterer. die zeide dat ons staatsbestel Christelijk was. eischte op grond hiervan een Christelijke staatsschool. De schoolwet- Kappeiine bracht het Christelijk deel van ons volk in actie, waardoor niet alleen schoolverenigingen ontstonden maar ook de bekende Unie Collecte die een protest was tegen de bestaande schoolwet. Spreker memoreerde het ontstaan van de Geref schoolvereniging te IJmuiden. De vereeni ging t.elde in het begin 43 leden. Uitvoerig bracht spreker de geschiedenis van den schoolbouw naar voren. Hij noemde vele namen van oude bekenden en vertelde van de moeilijkheden en de bezwaren, die overwonnen moesten worden. Vervolgens sprak Ds. Koers zijn vreugde uit over het feit, dat de heeren Van Popta. hoofd der school en Feitsma 25 jaar aan de school verbonden zijn. Hij feliciteerde de beide heeren en de Schoolvereniging met de goede keuze die zij bij het benoemen van deze heeren gedaan hebben, verder de ouders der leerlingen, die in deze twee onderwijzers goede opvoeders voor hun kinderen hebben. Na het zingen van Ps. 72 11 stond spreker stil bij de schoolwet van 1917, waarbij ge lijkstelling van onderwijs is verkregen. Maar hierin, zeide spreker, ligt ook een ge vaar voor ons. Het is nu alles gemakkelijk ge worden. Wij hebben mooie scholen, maar nu dient men te waken dat waar wij in den Geest zijn begonnen, niet zullen eindigen in het vleesch. Hierbij wees spr. uitvoerig op den plicht van schoolbestuur en ouders. Met het uitspreken van een zegenwensch voor bestuur en vereeniging, onderwijzend per soneel en allen die hiermee in verband staan, eindigde Ds. Koers zijn gedachtenisrede. Ds. R. J. v. d. Meulen dankte ds. Koers voor zijn rede en stelde hierna de gelegen heid open voor complimenteeren. Hiervan werd het eerst gebruik gemaakt door den inspecteur van het L. O. te Alkmaar den heer Chr. Dun, die zijn beste wenschen uitsprak tot schoolbestuur en schoolperso- neel. In 't bijzonder tot de heeren v. Popta en Feitsma bij gelegenheid van hun zilveren jubileum. Hierna sprak de vertegenwoordiger van de Geref. Kerk, den heer P. Toornvliet, die als zoodanig optrad in de plaats van Ds. Wes- bonk, die wegens familieomstandigheden ver hinderd was. Deze wees er op, dat, als er één belang heeft bij de Groen van Prinstererschool, het wel de kerk is. Daarom verheugt de kerk zich nog steeds over het besluit van een eigen school. Met den besten wensch, namens den Kerkë- raad, die steeds met belangstelling den arbeid der school volgt, besloot de heer Toornvliet zijn toespraak, waarop hij de aanwezigen verzocht te zingen Ps". 134 4. Hierna sprak Ds. R. J. v. d. Meulen als lid van het schoolbestuur eenige waardeerende woorden van dank "tot de jubileerende be stuursleden, in het bijzonder de heeren Ver woerd en den Duik en feliciteerde hij namens het schoolbestuurde heeren Van Popta en Feitsma met hun zilveren jubileum. Beide heeren werd dank gezegd voor de ac curatesse die steeds hun arbeid kenmerkte. De getrouwheid van hun arbeid was een zegen voor de school. De heer A. de Koning Sr. bracht als lid. van het schoolbestuur dank aan alle aanwezigen voor hunne belangstelling en in het bijzonder aan Ds. Koers voor zijn rede. Den heer Van Popta bood hij een vloer kleed, den heer Fietsma een stoel en Ds. Koers een boekwerk aan. De heer Van Popta, hierna het woord verkrijgend, zeide dat hem overweldigd heeft de hartelijkheid die hem dezer dagen is geschonken. Hij dankte allen voor de hulde hem gebracht. Ook de heer Feitsma sprak woorden van dank voor de groote belangstelling hem betoond. Hierna was het officieele gedeelte van den avond afgeloopen en werd het samenzijn ge sloten door Ds. v. d. Meulen met de woorden: Soli Deo Gloria. Na het zingen van Ps. 68 10 eindigde Ds. Koers met dankgebed. Na afloop van de plechtigheid in de kerk was er receptie in de fraai versierde Marnixschool, waar het overweldigend druk was. Na de receptie was er nog een intiem sa menzijn, waarin het woord werd gevoerd door de heeren K. Roosjen. namens de Groen van Prinstererschool, D. Visser, namens de Marnixschool, ds. J. v. Herksen. te Eermelo, die 25 jaar geleden aan de school als leer kracht verbonden is geweest en door den In- dischen onderwijzer den Duik, mede namens eenige collega's in Indië, die evenals hij aan de Groen v. Prinstererschool werkzaam zijn geweest. (Zaterdag a.s. zal een aanvang worden gemaakt met den drie maal wekelijkschen vliegdienst op lndië). 'k Moet alweer den lof bezingen, Zij het met wat schorre stem, Van de snelle vluchtelingen Onzer trotsche K.L.M. Zaterdag zal het beginnen, Drie maal 's weeks naar Java toe, Drie maal 's weeks uit Java binnen. Dat is snelverkeeren hoe! Net precies tien jaar geleden, Oogstte cl' eerste Postduif eer, Holland-Indië is heden, Waarlijk bijna buurtverkeer. 't Werd vóór tien jaar als een wondt Overal in 't land bepraat, Nu vindt niemand het bijzonder Als er een vertrekken gaat. Als wij van zoo'n voortgang lezen, Rijst bij menigeen de vraag: Hoe zal wel de toestand wezen, Over tien jaar na vandaag? Ik hoop het nog te beleven. Dan, of niet te lang daarna, Dat ik voor een week-end even Heen en weer naar Java ga. Mooglijk acht u 't overdreven. Maar 't ligt aan mijn vak misschien, Dat ik in ons vluchtig leven. Niets als ongerijmd kan zien. P. GASUS. In de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem werden ter gelegen heid van de tentoonstelling „Een Eeuw Gas" kookwedstrijden gehouden. Hierboven een overzicht van het „kookpunt" van de wedstrijden. Het monsteren der zeevisschers. Alle opvarenden krijgen de kosten geresti tueerd uit het batig saldo van het Fonds voor Sociale Voorzieningen. Zooals wij reeds uitvoerig hebben gemeld, zal met ingang van 1 October a.s. in werking treden de wet van 14 Juni 1930, „houdende nieuwe wettelijke regeling - van de arbeids overeenkomst van .kapitein, en schepelingen" (Wet Molengraaf)volgens welke ook de op varenden van stoom- en motortrawlers, log gers enz. moeten monsteren. Wij hebben er op gewezen, dat aan het monsteren voor den schepeling kosten zijn verbonden, n.I. f4.50 voor de eerste keer, hetgeen naar wij veron derstelden voor vele betrokkenen een groot bezwaar zou kunnen opleveren. Thans vernemen wij, dat er voor deze kwestie een oplossing is gevon den, die door de betrokkenen onge twijfeld zal worden toegejuicht. De besturen der vakorganisaties hebben n.I. na een bespreking met het be stuur der Reedersvereeniging van den Raad van Beheer van het Fonds voor Sociale Voorzieningen in liqui datie verzocht, uit het batig saldo der liquidatierekening van dit fonds aan alle opvarenden een uitkeering in eens te doen, ter dekking van de kosten, voortvloeiende uit de monstering. Genoemde Raad van Beheer heeft in zijn j.l. Dinsdag gehouden vergadering, .besloten, aan dit verzoek te voldoen. Aan alle opvarenden zullen de kosten op vertoon van het monsterboekje worden te rugbetaald. Echtelijk drama. Pasgehuwde kellner lost schoten op zijn vrouw. STOUTEN BURG. 29 September. Gis termiddag is in een eenzaam gelegen ge deelte der gemeente Stoutenburg (nabij Amersfoort) ,een moordaanslag gepleegd op een jonge vrouw, die daardoor vrij ernstig werd gewond. Een 25-jarige kellner uit Stoutenburg kwam des middags naar huls en zag zijn jeugdige vrouw, waarmede hij nog maar kort gehuwd was, in gezelschap van een man, met wien zij blijkbaar reeds eenigen tijd een verhou ding had. De echtgenoot wond zich zóó op. dat hij een revolver t.rok en a bout portant twee schoten op zijn vrouw loste, waardoor zij in de borst werd getroffen en vrij ernstige wonden opliep. De dader is naar de inrich ting „Zon en Schild" te Amersfoort overge bracht. De mede-minnaar, afkomstig uit Den Haag, heeft de vlucht genomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Zij heeft de revolver, waarmede de aan slag is gepleegd, gevonden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1