bweka-WGkkeit HET NIEUWE AVONDBLAD Vaderdag. ELZER's HEEREN MODEHUIS Klok-verzetje. TAXI Brandwijk Visscherij-Snufjes. 22e JAARGANG NO. 281 ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 IJMUIDEP COUPANT ABOlfNIMBNTSM: per week 10 ete^ per maand 40 eento pit» eenta Incasso, per kwartaal 11.20 plus f eenU tncaaeo, loaae enmatri 3 cents. Kennemerlaan 43 SJmaMen, Tetef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOUREN8 COSTER, MU. VOORCODRANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTïëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingeaonden mededeellngen dubbele prijs. MIMi ADVBRTissxxseN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN I» NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. POSTGIRO Brat* ?oor betai«ideabonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.- overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger f 90.- één Of twee. leden wtjarvinger f 25.—, alle leden anderen vinger f 15,—, éen of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 130.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschera- marinevaartu2*TwSL fu* t)g verdrtokingedooddoor ongeval tijdens de vaarttot een manmnm van f 2000.indien hetzelfde omgeval den dood van vijf of meer abomnés mocht tengevolge hebben. itigen 400-- Nog aöoodertKke venefcertag voor abonnés op bet Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Heden is het Vaderdag. Het is mij niet geheel duidelijk wie zulks bepaald heeft, maar het schijnt dat de Bond van Sigaren winkeliers er meer van weet. Dit verstoort de illusie een beetje. Men zal mij niet van on gegronde achterdocht betichten als ik de veronderstelling uit, dat de sigarenwinkeliers niet uitsluitend, en zelfs niet in de eerste plaats, door idealisme gedreven vzorden als zij het welslagen van zulk een dag trachten te bevorderen. Aan de reclameplaat met de aansporing „Verwen Vader!" zijn zij wellicht ook niet vreemd. Enfin, ik gun hun succes. Moge hun omzet heden fabelachtig zijn, en moge die van andere winkeliers, pas wat her ademend na jaren van malaise, er eveneens weldadig door beïnvloed worden. Want wij vaders worden niet alleen verwend met si garen of ander rookgerei. Sommigen onzer rooken zelfs heelemaal niet en verwachten dus iets anders. Het s;ou natuurlijk veel aardiger geweest zijn als het initiatief tot den Vaderdag van vrouwelijke zijde was gekomen. Dat zou ons hebben ontroerd. Vooral als het ware uitge gaan van den Nederlandschen Bond van Staatsburgeressen, aan dewelks feministisch streven wij in de laatste tientallen jaren zoo veel hebben toegegeven, dat een uiting van erkentelijkheid wel op haar plaats zou zijn geweest en ons bovendien van de zachtere gevoelens van den Bond jegens den man en jegens den vader in het bijzonder zou hebben overtuigd. Daar twijfelen we nu nog altijd aan. In het algemeen schijnt de schepping van den Vaderdag te moeten worden beschouwd als een gevolg van de instelling van den Moederdag. Toen die er eenmaal was zijn verscheidene vaders in ingezonden stukken gaan vragen: „Wanneer wij?" En anderen, journalistieke vaders, schreven korte artike len in denzelfden geest. Dit alles zou een lichtelijk onbescheiden en zelfs ietwat-af- gunstigen indruk gemaakt hebben, ware het niet dat de zaak door de meesten als een grap werd opgevat. Maar dat is natuurlijk niet het geval bij vaders die tevens sigaren winkelier zijn. Het instellen van bepaalde dagen voor doeleinden als dit is van Amerikaanschen oorsprong. De Amerikanen gaan, zooals be kend is, mank aan gebrek-aan-traditie en 2ijn dus voortdurend bezig met tradities te scheppen voor hun nageslacht. Vanwege hun gebrek aan ervaring zijn hun uitvindingen op dit gebied vaak een beetje kinderachtig, maar nu de Moeder- en Vaderdagen er een maal zijn kan men daar geen bezwaar meer tegen maken. Immers, het is aan de kinde ren ze te vieren. Wat zullen die van onzen dag m&ken? Zal hij op den duur een dergelijk welslagen be leven dat wij eenmaal van „de Eeuw van den Vader" zullen gaan spreken? Helaas, collega-vaders, ik betwijfel het. De moeders, reeds tweemaal 's jaars gekweld met de vraag wat de kinderen op verjaardag en Sinterklaas aan vader moeten schenken, zul len een derden raadsel-datum maar matig waardeeren, ondanks de bereidwillige aan wijzing, door de sigarenwinkeliers verstrekt. Trouwens, wij vaders zelf zullen in sommige gevallen moeten betalen, vanwege de ontoe reikendheid van spaarpotten. En de kans is niet gering dat men ons thuis tot tracteeren zal aansporen. Ik wek u allen, mede-vaders, er evenwel toe op, daartegen stelling te nemen. Want op de reclameplaat staat „Verwen Vader" en niet „Laat u door Vader verwennen". Tot dat laatste zijn wij, nietwaar, al zoo veelvuldig bereid mede te werken. Tenslotte rijst de vraag of wij vaders als groep, als kostwinners, als schepping-der- natuur het eigenlijk wel verdienen, verwend te worden. Wij zijn natuurlijk te bescheiden om daarop te antwoorden. Alleen als de vraag aWus gesteld wordt dat men ons als belas tingbetalers betitelt zal alle bescheidenheid ons ontvlieden en het antwoord een dónde- rend, éénstemmig „Ja!" zijn. Ik geloof evenwel dat er tijden zijn geweest waarin de Vaderdag meer geestdrift zou uit gelokt hebben dan in het tijdsgewricht dat wij thans beleven. De redenen daarvan te trachten te formuleeren zou mij thans te ver boeren. Doel van deze korte beschouwing is slechts, mijn collega-vaders en mijzelf de eerlijke kans te geven dat er heden wat „aan ons gedaan wordt." Hetgeen dan bij deze is geschied, met de verzekering erbij dat niet alleen in materiee- fen maar ook in ideëelen zin wij zeer gevoelig Toor hulde zijn. Net als de moeders. En net als de kinderen. Ik weet, mede-vaders, dat j* namens u allen spreek en hoop er het feeste van voor ulieden en voor R. P. HEEFT DE HOED DIE U ZOEKT! (Adv. Ingez. Medj IJMUIDEN De Zeevisscherij in Augustus. Trawlvisscherij zoowel als drijfnetvïsschevij bijna 50% meer dan verleden jaar. De af deeling Visscherijen van het Depar tement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Augustus 1937. waarbij de tus- schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Augustus 1936. Aan de zeevisscherij namen 568 (561) Ne- derlandsche vaartuigen deel. Door Neder- landsche en vreemde vaartuigen werd vol gens voorloopige opgaven hier te lande aan gevoerd 17.848.700 K.G. (12.763.115 K.G.) vïsch met een waarde van f 1.636.694 (f 1.366.466). In totaal waren 72 059) stoomtrawlers in bedrijf. In 183 (150) reizen brachten de stoomtrawlers te IJmuiden en te Scheve- ningen 3.933.611 K.G. (2.605.891 K.G.) visch aan ter waarde van f 417.116 (f 325.345) of gemiddeld per reisdag 2341 K.G. (1793 K.G.) en f 248 (f 224). 2 (2) sleepboottrawlers voerden te Zout kamp in 9 (10) reizen 34.959 K.G) (34.300 K.G.) visch aan, waarvoor f 3680 Cf 3943) werd besomd. Een groot deel der vangst be stond uit puf. 5 (5) motortrawlers maakten 13 (13) rei zen en besomden voor 345.578 K.G. (228.060 K.G.) visch f 27.367 (f 27.831) of gemiddeld per reisdag 2700 K.G. (1782 K.G.) en f 214 (f 217). Van de motorloggers namens 38 (44) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 158 (160) reizen werd 238.357 K.G. (302.887 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 72.803 (f 68.995) of gemiddeld per reisdag 268 K.G. (305 K.G.) en f 82 (f 69). Voor de kleine trawlvisscherij waren 196 (205) vaartuigen (motorkotters. motorkust- visschers vaar tuigen en half gedekte en open zeilvaartuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 1728 (1613) reizen en brachten 417.684 K.G. (453.141 K.G.) "Noordzeevisch aan ter waarde van f 108.498 (f 101.088) of gemiddeld per reis 242 K.G. (281 K.G.) en f 63 (f 63). Voor zoover bekend namen 19 (23) Ne- derlandsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 68 (96) reizen werd 108.757 K.G. (161.250 K.G.) visch aan gebracht ter waarde van f 18.139 (f 24.846) of gemiddeld per reis 1599 K.G. (1680 K.G.) en f 267 (f 259). 6 Deensche en 5 Zweedsche motorkotters. die met de zeevischzegen hadden gevischt, voerden tezamen in 17 reizen 90.174 K.G. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 11.692 werd besomd. Aan het einde der maand waren van de Nederlandsche haringvloot 42 (38) stoom- loggers en 198 (192) motorloggers in bedrijf. Van de Poolsche maatschappij te Schevenin- gen namen bovendien 15 (15) motorloggers aan de haringvisscherij deel. De Nederlandsche haringschepen brachten in 42 (32) reizen der stoomloggers en 192 (159) reizen der motorloggers 85.851 (55.356) kantjes maatjesharing. 33.975 (29.138) kant jes volle haring, 6 (384) kantjes ijle haring en 5932 (4018) kantjes steurharing aan, d.i. tezamen 125.764 '88.896) kantjes pekel- en steurharing of 11.947.580 K.G. (8.445.120 K G.) ter waarde van f 924.075 (f 764.910) en 49.825 K.G. (10.554 K.G.) versche haring ter waarde van f 1578 (f 996). Bovendien voerden de Poolsche motorlog gers in 14 (11) reizen 4530 (3043) kantjes a^atjesharing, 1846 (1925) kantjes volle haring, (31) kantjes ijle haring en 772 (76) kantjes steurharing aan, d.i. tezamen 7148 (5075) kantjes pekel- en steurharing of 679.060 K.G. (482.125 K.G.) ter waarde van f 51.304 (f 42.743). De gemiddelde waarde per kantje van de aangevoerde pekel- en steurharing werd be rekend op f 7.34 (f 8.59). hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan de N.V. Jan Klauwers en Zn. te Sant poort vergunning ise verleend tot het uit breiden van haar stoomwaseh- en strijkin- richting in het perceel Bloeipendaalsche- straatweg no. 17. WOL uit 't KLEUTERHUIS, Vindt men in ieder huis. VELSERDUINPLEIN 9 - IJMÜIDEN-OOST (Adv. Ingez. Med.) Inventa Haarden en Haardkachels vanaf 49. HANDELSONDERN. UNIC, HOUTMANSTRAAT 4, bij den Watertoren, IJMUIDEN. Desgewenscht gemakkelijke betaling. (Adv. Ingez. Med.) Als zomerliefhebbers (en hoe!) Zijn wij den zomertijd niet moe. Toch zijn we weer aan 't einde toe, Vanavond of vannacht; Dit soost verzetje is geen pret, Integendeel, we doen het met, In dubblen zin, een stil verzet. Maar toch dient het volbracht. Het extra uur dat Mei ons gaf, Neemt ons October weder af. De zomertijd gaat in het graf, Er is niets aan te doen; Als j' in de lente leenen gaat. Weet je vooruit, dat daarop staat, Dat je 't teruggeeft, vroeg of laat, In 't volgend herfstseizoen. U hebt ervan geprofiteerd. En dat ook stellig gewaardeerd. Nu wordt de zaak weer omgekeerd, De weelde is gedaan; We gaan nu maar in lijdzaamheid En zonder nutteloozen strijd, Naar anderszins verlichten tijd. De kunstlichttijd vangt aan. Aanvaard dus en noteer het goed, Dat gij vanavond welgemoed, Het „uur"werk met uw uurwerk doet, Dat toch geen uur werk eischt; 't Is zaak in 't menschelijk bestaan, Steeds met de tijden mee te gaan. Zorg dus, dat gij uw eerbied aan Den loop des tijds bewijst. SUPP. VEREEN. „DE STORMVOGEL". Het bestuur der Supp. Ver. „De Storm vogel" verzoekt ons te melden, dat a.s. Zon dag 3 October voor den wedstrijd 't Gooi— Stormvogels de autobus van de bekende plaatsen zal vertrekken des voormiddags 11.15 uur. Donateurs kunnen met de bus medereizen vooar den kostenden prijs. Kaarten aan het bekende adres verkrijg baar tot Zaterdagavond 10 uur. WANNEER STEMPELEN. De stempeluren voor de verschillende orga nisaties voor de week van 3 tot- en met 9 Oc tober a.s. zijn vastgesteld als volgt: IJmuider Federatie 99.45. Chr. Bond van Fabrieks en Transportarbei ders 9.50—10.20. Oud Katholiek Vakverbond 10.30—10.45. IJmuider Transport Federatie N.A.S. 11.— 11.15. Algem. Nederlandsche Metaalbewerkersbond 11.20—11.40. Algem. Nederlandsche Bouwarbeidersbond 11.50—12.10. Kleine bonden 99.20. Ongeorganiseerden 9.25—10.25. Werkloozenvereeniging 10.4011.10. R.K. Bonden 11.2012. CEDERSTRAAT 5 TELEF. 5563 (Adv. Ingez. Med.) DAMES! doet Uw INKOOPEN bij „1INXRIKO" Speciaalzaak in LINGERIES, TRICOTAGES en KOUSEN. WILHELMINAKADE 2 IJMUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) straat wringen zich auto's en andere rij- en voertuigen door het smalle paadje, dat ze moeten deelen met het gerij uit de andere richting. Elk oogenblik dreigen dan ook botsingen on voor wielrijders is het er levensgevaarlijk. Eén slachtoffer is er al gevallen; ditmaal was het maar een fiets, die gekraakt werd, maar het had anders kunnen zijn. Daar komt nog bij. dat het verkeer in ons plaats tegenwoordig bijzonder druk is, vooral op sommige uren van den dag. Vooral het verkeer met vruchtauto is zeer druk, doordat er veel visch (haring) over den weg wordt vervoerd. Het is daarom dringend noodig, dat er zoo lang het Veserduinplein gedeeltelijk geblok keerd is, in het belang van de veiligheid oplossing is te vinden in een tijdelijk één- richtingverkeer. Het verkeer Oost-West zou dan door de Willebrordstraat en de Tromp straat, het verkeer West-Oost over het Vel- serduinplein geleid kunnen worden. Op deze wijze zouden ook de moeiij'kheden, die ont staan voor het verkeer van den Velserduinweg via den EngeLmundusweg naar het Velser- duinplein vermeden kunnen worden, waar thans des avonds, doordat een verlichting ontbreekt, omzeild kunnen worden. VOOR APARTE GARNERINGEN KNOPEN-GESPENCORSAGES CEINTUURS EN KRAAGJES IJMUIDEN.O. VELSEN-N (Adv. Ingez. Med.) Kroonprins Paul van Griekenland, die thans 38 jaar is, heeft zich verloofd met prinses Friederike, dochter van hertog Ernst August van Brunswijk en Lüneburg, die gehuwd is met een dochter van den Duitschen ex-keizer. LANGS DE STRAAT Vischclub „Het Gerookte Poontje". Weet u wat de „Keba" is? U denkt natuurlijk a%n de een of andere groote fabriek of iets dergelijks, maar dat is het niet.. De Keba is een afkorting voor „Kerkbazar", die binnenkort zal worden gehouden in het Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalver- straat. En uit deze Keba, die nog gehouden moet worden is feitelijk de Vischclub „Het Ge rookte Poontje" geboren. Dit druischt mis schien wat in tegen de wetten der natuur, maar tegenwoordig gebeuren de gekste din gen. Zoo is het gekomenOp de Keba wil men visch verkoopen. Die kun je natuurlijk koo- pen, maar je kunt ze ook zelf gaan van gen. En met dit doel werd „Het Gerookte Poontje" opgericht en natuurlijk traden alle heeren der bazarcommissie als lid toe. En om zich nu vast in de edele hengelsport te bekwamen trokken dezer dagen vier leden van de jonge club naar het Uitgeestermeer, maar ze een mooi vischwatertje vonden. En voorts een heerlijk napaarszonnetje, een bootje en verder alle ingrediënten, die bij een hengel- partij onmisbaar zijn. Zoo staken de vier hengelaars van wal. En supoedig waren de simmetjes ingelegd en dre ven de dobbers op het walme water van het Uitgeestermeer. Aan het dikste eind van de hengelstokken zaten vier tevreden menschen te genieten van de rust die in en om hen was en van het heerlijke vooruitzicht dat straks hun dobbers plotseling in de diepte (dit niet al te letterlijk opgevat, want zoo diep is het Uitgeestermeer niet) zouden verdwijnen en zij een mooi partijtje baars of karper mee naar huis zouden kunnen nemen. Je hebt tuk buur! Inderdaad, daar was een dobber verdwe nen. De gelukkige eigenaar zwaaide met een sierlijke zwaai de hengel omhoog. Wat is het. Een baars? Een karper? Misschien wel een snoek. Jk Alle maten - alle mode'ien Het was geen baars, geen karper en ook geen snoek. Een makreel, een doode nog wel! Toen begreep onze amateur-visscher, dat zijn collega's hem in de maling genomen hadden. Want makreel zit er niet in de Uit geestermeer; zooveel wist hij nog wel van de visscherij af. En een doode makreel bijt niet meer, dat wist hij ook wel. En even later was het weer een dobber in de diepte verdwenen. De hengelaar vreeds, dat het nu zijn beurt was. En dat was het ook. Een spons! Daar kun je de glazen van je winkel mee wasschen Zoo vloog de tijd om. Maar de bazar zal wel op een andere manier van visch voorzien moeten worden, want de leden van „Het Ge rookte Poontje" zullen nog veel moeten leeren, voordat ze ervaren hengelaars zijn. Er was nog een aardig intermezzo. Een dei- lustige hengeiiaars, die in zijn jeugd veel aan jolssjringen had gedaan, wilde laten zien, dat hij deze landelijke sport nog niet verleerd was. Je durft niet, zeiden zijn collega's. Niet durven? Een, twee, drie, daar gaat-ie. En hij ging inderdaad. Maar de springer woog meer dan 100 Kilo en de polsstok was maar dun. Men raadt het gevolg. Nog voordat de honderd Kilo's op den wal waren zei de pols stok krak! En kopje-onder ging de hengelaar. Maar gelukkig was het water niet diep en scheen het zonnetje lekker. Van dat oogenblik kreeg niemand meer beet, hetgeen niet te verwonderen was. Zoo verliep de eerste hengelparten van „Het Gerookte Poontje". S. B. (Adv. Ingez. Med.) Het verkeer over het Velserduin- plein. Waarom niet een tijdelijk één-richting- verkeer? Nu de tunnels voor het verkeer zijn afge sloten is niet alleen alles, wat uit zuidelijke richting komt, maar ook het verkeer, waarvan anders een gedeelte de Willebrordstraat pas seert, aangewezen op het Velserduinplein, dat thans slechts over een breedte van enkele meters berijdbaar is. Van het nieuwe gedeelte van den Wijk aan Zeeërweg en uit de Kalver- ccxxttt. De aanvoer van versche haring zweeft de laatste weken tusschen 12000 en 15000 kis ten per week. Deze week waren het er 13240, hetgeen wil zeggen, dat de aanvoer per boot per week bijna 1000 kisten bedraagt. Een exceptioneel geval en ik zou wel eens willen zien, welke natie langs de Noordzee het ons zou nadoen. Met hetzelfde materiaal na tuurlijk. En naast deze ruime haring-aan voeren staan eenige rijke makreelreizen en verder lieten de vangsten van de andere Noordzeebooten ook weinig te wenschen over. Met de kustbooten ging het minder naar wensch. Het is voor dit type een heele toer om met honderd manden visch aan de markt te komen. Er kwamen deze week binnen 54 trawlers (weer een record), 35 loggers, 6 kotters en eenige drijfnetvisschers met pekelharing en wat versche haring En deze rijkbeladen vloot heeft er mede voor gezorgd, dat de maand September een omzet opleverde van meer dan 800.000 gulden. We moeten tot 1932 terug gaan, om zoo'n hoog maandcijfer terug te vinden en voor IJmuiden is het bij zonder prettig, dat meer dan 3/4 van dit be drag opgebracht is door de trawlers. Ik kan nu al vast vertellen, dat de gemiddelde be somming der trawlers in September bijna f 2700 heeft bedragen tegen f 2850 in de zelfde maand van het vorige jaar. Al waren de besommingen deze week niet zoo dik als de vorige. (Dinsdag) was het zelfs heel mager), toch is er alle reden tot tevredenheid, ten minste voor de Zuidzijde. De handel heeft nog steeds weinig reden om te juichen; vooral de exporteurs van tong naar Frankrijk maken slechte zaken, omdat de prijzen in Oostende steeds lager zijn, zoodat de Fransche importeurs liever in België koopen. We zijn deze week natuurlijk allen in Thalia gefeest om te luisteren naar Mr. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Neder landsche Visscherij Centrale en te zien naar de films van de heeren Bakels en de Graaf. Er was zoowel op de rede van Mr. Kiewiet de Jonge als op de „officieele" visscherij- film (de gekleurde van den heer de Graaf was uitstekend) wel het een en ander aan te merken. De spreker vertelde voor insiders feitelijk weinig nieuws, al was zijn historisch overzicht heel interessant, de film was goed amateurswerk, met veel onduidelijke beel den. Nu geloof ik wel, dat de bediening iets te wenschen overliet, want het beeld kwam vaak onscherp op het doek. Maar de propa- ganda-commissie kan er plezier genoeg van beleven, want de film geeft heel goed de be drijvigheid aan boord van een stoomtrawler weer, al is het jammer, dat de cineasten geen stormpje hebben meegemaakt. Dat zou de film interessanter en karakteristieker heb ben gemaakt. Als je zoo 's morgens eens door de markt loopt en je houdt dezen en genen visch- kooper eens aan. dan hoor je niets dan ge- mopoer:dure visch, weinig visch, slechte visch, van visch die ze niet noodig hebben, van visch die er niet is en die ze wèl noodig hebben enz. enz. Ze zullen dit. ze zullen dat, ze zouden dit en dat willen. En daar hebben ze Donderdag avond in Thalia hun oppersten chef in hun middenen ze zitten met den mond vol tanden. Een mooie gelegenheid hebben ze laten voorbiigaan om eens naar de keel te laten wellen wat op huns herten grond leit. zooals Vondel het ongeveer gezegd moet hebben. Een paar onschuldige vragen en daarbij bleef het. Het zou geen kwaad ge kund hebben als Mr. Kiewiet de Jonge eens door een welbesoraakten visebkooper fen die is er toch wel!) duïdeliik was gemaakt, wat er voor IJmuiden noodig is, wil ook de handel een drurroeltie van den regen od- vangen. Zoo van man tot man in het onen- baar sprekende, had men de gelegenheid met elkaar van gedachten te wisselen en „du choc des opinions jail!1* la vérité" Maar er werd In alle talen.. gezwpven En Mr Kir wiet de Jonge is uit her hol van den leeuw -aar Den Haag terug gekeerd, zonder dat hij hem heeft hóoren brullen. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1