Chineesche vliegers in het offensief Dalend bevolkingscijfer in Engeland verwacht. Thijs Ijs enOomMopperniet gaan weerverder! ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 Japanners stuitten bij Sjangha, op feilen tegenstand. Voor het eerst sinds 26 September hebben Chineesche vliegtuigen vier maal een nachtelijken aanval onder nomen op de Japansche stellingen te Sjanghai en ondanks het hevige luchtdoelgeschut wisten zij te ont komen. De Japanners beweren, dat zij rjoehang, een der voornaamste po sities in den Chineeschen „ijzeren gordel" hebben veroverd, maar de Chineezen spreken dit tegen. Volgens een officieele Japansche mededeeling, bedraagt het aantal slachtoffers aan hun zijde sinds het begin der vijandelijkheden 1893 doo- den en 5637 gewonden. Zijn ramen het aantal Chineesche slachtoffers op 20.000 dooden en 35.000 gewon den. eenvoudig trachten een krachtigere controle uit te oefenen op het economische leven des lands in den meer uitgebreiden zin des woords? Tot deze laatste conclusie is men gekomen tijdens een bespreking, waarbij besloten werd verschillende economische con trole-organen te reorganiseeren door ze samen te voegen en de activiteit er van te vergroo- ten door er een bureau tot controle der staats zaken van te maken onder voorzitterschap van den eersten minister. Frankrijk Socialistische ministers plegen overleg met Chautemps Gistermiddag heeft de vice-ministerpre- Mip berichten uit Sjanghai bevesti- I sident Léon zijn socialistische collega's ver- japanscne. nffPTn.«def aan het front van I zameld in zijn kabinet in hotel Matignon. Deze vergadering werd ook bijgewoond door den secretaris-generaal van de C. G. T., Jouhaux. De verschillende maatregelen, welke nister-president Chautemps wil voorstellen, werden besproken. Tot tweemaal toe bega ven Léon Blum, Paul Faure en Vincent Auriol zich naar het kabinet van den mi nister-president om hem te raadplegen. De socialistische ministers weiger en dat bij het offensief aan het front van Lpghai slechts geringe vorderingen worden «maakt. De aanvallen der Japansche marine- troepen in den sector van het Noorderstation L by de Patsoebrug zijn gisteren niet voort gezet. De Japansche marine attaché heeft wegeven, dat de troepen Donderdag zware verliezen hebben geleden. Ook in den sector Ljoehang—LotienLjoeho stuiten de Japan ners nog steeds op uiterst krachtigen tegen stand, Daar de tank- en infanterieaanvallen geen succes hebben gehad, boren de Japan ners lange mijngangen, om de met beton ver sterkte stellingen op te blazen. De Chineesche stellingen bij Tsjapei zijn gisteren den gehee- len dag door de artillerie en de luchtmacht hevig gebombardeerd. De" Japansche troepen, die oprukken langs den spoorlijn Tientsin—Poekau hebben gister middag de noodgrens van Sjantoeng over schreden en Soeng Joean Tsjen bezet. Van japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Chineesche troepen zich hier zonder veel tegenstand te bieden terugtrekken op Teh Tsjoe, uit vrees omsingeld te worden. Men verwacht, dat de chineezen om deze reden ook Teh Tsjoe zullen verlaten. Uit Pauting wordt officieus gemeld, dat de Amerlkaansche zendelingen in de stad in vei ligheid zijn en dat de bezittingen van buiten landers onder bescherming van het Japansche leger staan. Meeningsverschillen in het Japansche kabinet. De Japansche minister van landbouw, graaf Yori Yasoe Arima, die een der meest voor aanstaande leden van het 'hoogerhuis is, heeft j naar Havas meldt, een opmerking gemaakt, welke een bevestiging vormt van de geruch ten, die voortdurend de ronde doen over meeningsverschillen tusschen de leden van j het kabinet en over het drijven van de voor standers eener algeheele wijziging van het ka- binet-Konoje en van hen die een sterkere re geering wenschen. Arima verklaarde: „Wij zouden beter doen, moedig de moeilijkheden van den huidigen toestand onder de oogen te zien en ons nauwer aaneen te sluiten inplaats van ons te laten beïnvloeden door de actie van buiten af ten aanzjen van de organismen, die er op gericht zijn,'de regeering te ver sterken." Deze waarschuwing van Ariam verbergt naar het schijnt dieper gaande geschilpun ten, en o.a. deze: Moet het kabinet een Braintrustregeering met een politieken tint vormen of een consultatieven ministerraad, of Driemogendhedenconferentie van de baan? den na afloop van de vergadering een verklaring af te leggen, doch wel heeft men volgens Havas verno men, dat geen ernstig meeningsver- schil tusschen minister-president Chautemps en de socialistische mi nisters bestaat. Uit de aanwezigheid van Jouhaux maakt men op, dat de vergadering zich voor een groot deel heeft bezig gehouden met de wij zigingen, welke in de sociale wetten zullen worden aangebracht. Bel gië Overschot van 74 millioen op de begrooting. De zoo juist bij het parlement in gediende ontwerp-begrooting over 1938 wijst een overschot aan van 74 millioen francs, tegen 73 millioen in 1937, De uitgaven bedragen 11.318 millioen francs tegen 10.905 millioen in het voorafgaande jaar. Brazilië. Staat van oorlog? De president van Brazilië heeft de volks vertegenwoordiging verzocht den staat van oorlog te willen invoeren in verband met het ontdekken van een communistisch com plot, aldus meldt Havas. Op het oogenblik is het in het geheele land rustig. Mislukte reclitsche aanval aan het Madrileensche front. Wel succes aan het Noordelijk front. Barcelona gebombardeerd. ïtaliaansche weigering staat wel vast. In politieke kringen te Rome acht men het thans zeker, dat Italië niet zal deel nemen aan driezijdige besprekingen met Engeland en Frankijk over de Middelland- sche Zee en Ppanje. Italië zal den eisch stel len dat Duitschland ook bij de ondehande- lingen tegenwoordig zal zijn. Men verklaart, dat een uitnoodiging tot driezijdige besprekingen op het oogenblik van Mussolini's vertrek naar Duitschland be schouwd wordt als een demonstratie, die be oogt de beide elementen van den spil Ber- lijn-Rome van elkaar los te maken. DRIE DOODEN BIJ HET VLIEGTUIG ONGELUK IN PHALERON. Volgens de laatste berichten zijn bij het vliegtuigongeluk te Phaleron, waarbij een Engelsche vliegboot in zee stortte, drie men- schen om het leven gekomen en vijf gewond. Een der gewonden verkeert in ernstigen toestand. Japansch vaartuig aangehaald. Thee leden der bemanning gedood en twee gewond.. BATAVIA, 1 October. (Aneta-A.N.P.) Het departement der Marine ontving bericht, dat »et Japansche visschersvaartuig „Tokei Ma- Iu", dat eenige Sampans op sleeptouw had, °P 30 September j.l. tusschen de eilanden Dedap en Pengelap tusschen Riouw en de j^oga-archipel, binnen de territoriale wa teren door het marinevaartuig „Flores" »erd aangetroffen. Het schip trachtte te ontkomen zoodat het •oor een onderzoek tot stoppen werd gesom- Aangezien aan dit bevel niet werd joiaaan, werden mitrailleurs-schoten voor den gegeven. Toen ook daarna niet aan het bevel tot poppen werd voldaan, zijn eenige schoten op ^°°rschiP gelost. Ook dit bleek niet vol hang ?ffect te hebben en het vaartuig vol- p-vai in z'jn Pogingen om te ontkomen. Het tenT*was' dat het schip daarna door scho oi;;o{| stoppen werd gedwongen, ledp onderzoek aan boord bleken twee Van de bemanning te zijn gedood en tw«? gewond. n(JLWerden door .Flores" aan boord ge wen t ^aanaa de ^beslaggenomen prau- n- J* Tandjong Pinang werden afgegeven, dein on° €n ziin aan boord medisch behan- TanriiL vt£Z01'gd, waarna het schip naar fówrirf T'endang is vertrokken, waar de den een chirurgische behandeling zou- NaS rgaan- wordo!r€ ^richten omtrent het voorgevallene DpTgewarht' haaideif^P311^0-"5 visschers maken zich her der r 5^huldig aan visscherij in verboden was mat Sarmi, waar een Japansche boot Tan Jtp aP&ebracht, hebben de opvarenden tetw ano kans gezien de wijk te nemen hernat* nen en munitie van enkele veldpo- beia^n*e*-_die met hun h- Red.) bewaking waren Bij het vallen van den avond hebben de troepen van Franco gisteren aan het Madri leensche front nieuwe aanvallen gedaan op de stellingen der regeeringstroepen bij den Cerro de L'Aguila en den patrijzenheuvel ten noordwesten van Madrid. De aanvallen wer den echter afgeslagen: de opstandelingen moesten zich terugtrekken met achterlating van dooden. De frontlijn is niet gewijzigd. In een communiqué van het ministerie van landsverdediging te Valencia wordt medege deeld, dat in het oosten van het noordelijk front de troepen van Franco Sierra Escada en den berg Iquedo hebben bezet. In het zuiden bezétten zij Pena Sastro. Aan het Westelijk front maakten de re geeringstroepen zich van een aantal stellingen der rechtschen meester. In den middag is Barcelona door vliegtuigen gebombardeerd. Hierbij zijn verscheidene slachtoffers geval len. Franco verleent gratie. Ter viering van den verjaardag van het aanvaarden van den post van opperbevelheb ber heeft generaal Franco aan achttien ter dood veroordeelden gratie verleend. Negrin gelooft in de over winning van het republi- keinsche Spanje. In de Spaansche Costes is gisteren o.a. het woord gevoerd door minister-president Ne grin. Hij zeide, dat het ïtaliaansche offen sief in het Noorden, het regeeringsoffensief in Aragon en de verschillende werkzaamhe den te Genève het niet mogelijk maken, zoo veel tijd aan de beschouwing der parlemen taire werkzaamheden te wijden als men wel gewenscht had. Er is een rechtscollege ingesteld aldus Negrin dat moet oordeelen in gevallen van hoogverraad en spionnage: de activiteit van dit college strekt zich op het oogenblik uit tot de asylen van zekere ambassades. Het aantal personen, dat in deze asylen een toevlucht heeft gezocht, is zóó groot, dat bepaalde abassades hebben moeten uitbrei den en aangrenzende gebouwen in gebruik hebben genomen. De regeering heeft voor deze lokalen dezelfde rechten van exterri torialiteit toegekend als de ambassadege bouwen genieten. Het gevolg daarvan is. dat er achter het front een waar vijandelijk le ger bestaat. Het heeft ook de aandacht van Genève getrokken. De Spaansche regeering zal den vluchtelingen, die de Spaansche wetten niet overrijden hebben, alle faciliteiten toestaan. Negrin zeide verder er van over- ■tuigd te zijn, dat de oorlog lang durig zal zijn. De regeering zal ech ter zoo'n machtig leger op de been kunnen brengen, dat zij van het defensief in het offensief zal kun nen overgaan. Met 177 van de 185 stemmen nam de Cortes het regeeringsontwerp tot wijziging van het reglement van orde voor het par lement aan. Volgens dit ontwerp kunnen maatregelen worden genomen tegen afge vaardigden, die de vergaderingen niet bij wonen. Zij kunnen de aan hun mandaat verbonden rechten verliezen, l Vijftigduizend Spanjaarden zullen Frankrijk verlaten. Grensstations onder scherpe bewaking. Havas meldt uit Perpignan: In verband met de maatregelen tot het uit het land zetten van vreemdelingen is de prefect van de Ooste lijke Pyreneeën er van in kennis gesteld, dat ongeveer 50.000 personen uit alle departe- meenten naar Spanje gedirigeerd zullen wor den. Men verwacht dat sterke afdeelingen van de mobiele garde de spoorwegen en de grensstations zullen bewaken. Bijna alle Arabische leiders in Palestina gearresteerd. Onder hen bevindt zich de partij- voorzitter Hoesseini. Gearresteerden zullen verbannen worden. Reuter meldt uit Jeruzalem, 1 Oct.: In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat het ter rorisme de laatste vier maanden in Palestina is toegenomen. In verband met de moorden, die on langs gepleegd zijn op Britsche ambtenaren, heeft men het noo- dig geoordeeld, op te treden tegen bepaalde personen, wier activiteit de handhaving van de openbare veiligheid in Palestina belemmerde en die moreel ver antwoordelijk moeten worden geacht voor deze gebeurtenissen. Het communiqué maakt verder melding van de onwettigverkla- ring van het Opperste Ara bische Comité en zegt ten slotte, dat de Groot-Moefti van Jeruzalem van zijn functie is ontheven. Nader wordt gemeld:' In het geheele land was het gisteravond kalm. Wel trokken patrouilles van politie en leger langs de wegen en door de straten. Op de voornaamste wegen patrouilleeren afdee lingen Britsche politiemannen en soldaten met mitrailleurs op auto's. Op twee na zijn thans alle vooraanstaan de personen, waarvan de arrestatie was ge last, gegrepen. Onder de gearresteerden bevindt zich Hoesseini, de voorzitter dei- Arabische Partij, die op het bericht van zijn arrestatiebevel gevlucht was, doch in Berseba aangehouden werd. Volgens Reuter neemt de ongerustheid van het publiek af nu het van de gebeurte nissen op de hoogte is. Censuur ingesteld. De commissaris van het district Jeruzalem heeft een rondschrijven tot de kranten ge richt, waarin hij mededeelt, dat een cen sor benoemd is en dat het publiceeren van berichten of commentaren buiten de offi cieele mededeelingen verboden is. Khalidi, de burgemeester van Jeruzalem, en Foead Saba, secretaris van het Opperste Arabische Comité, zijn aan boord van den kruiser „Sussex" gebracht. Dit schip zal, wanneer de arrestaties geëindigd zijn, zee kiezen naar de Seychellen, een eilandengroep in den Indischen Oceaan. Bij de Arabische bank zijn talrijke belangrijke documenten in beslag genomen. Men zegt, dat de Moefti, zoodra hij van de Britsche maatregelen hoorde, alle poorten, die toegang geven tot het gebied van de Moskee, liet sluiten en zijn lijfgarde, bestaande uit 200 aanhangers, mobiliseerde. Het vertrek van een Britsch regiment naar Egypte is op het laatste oogenblik uitgesteld. Te Jeruzalem werd een Arabier, die on danks een bevel der politieschildwachten doorliep, doodgeschoten. Over honderd jaar de helft minder inwoners. Onze Londensche correspondent schrijft ons. tatistici van erkende betrouwbaarheid en bekwaamheid, als professor Carr- Saunders en Sir William Beveridge, hebben uitgemaakt, dat de bevolking van Groot Brittannië over drie jaar of zoo zal gaan dalen. Het is geen voorspelling maar de onvermijdelijke afleiding van bestaande fei ten. Het voornaamste feit is, dat het huidige geslacht slechts 75 percent van het aantal moeders, dat het zelf heeft, aan het volgend geslacht zal overdragen. In 1940 zal het aan tal geboorten het aantal sterfgevallen niet meer overtreffen. En van dat jaar af zal de daling in het bevolkingscijfer beginnen, een daling zoo snel dat de bevolking van het land over 100 jaar meer dan gehalveerd zal zijn. De snelheid van de daling zal voortkomen uit de veranderende leeftijdsverhouding, die de vermindering van de bevolking vergezellen. Op het oogenblik bestaat 23 percent der be volking uit kinderen beneden 15 jaar. Over 30 jaar zal dit percentage 10 zijn en nog eens dertig jaar later weinig meer dan 4. Het per centage der bevolking, dat boven de 60 is be draagt thans 12; over 30 jaar zal het 23 zijn en over 60 jaar 43. Factoren, wier komst en wier werking men thans niet kan voorzien, kunnen uiteraard deze berekeningen in de war sturen. Maar als zulke factoren zich in de toe komst niet doen gelden dan gaat het den weg op, dien de cijfers aangeven. Er bestaat levendig verschil van meening over de vraag of de weg goed of kwaad is. Er bestaat geen verschil van meening over de hooge politieke, economische en strategische beteekenis van het verschijnsel der bevol kingsvermindering die, zooals hier en daar bij wijze van troostwoord wordt opgemerkt, zich in heel Europa laat waarnemen,, ook onder En gland's mogelijke vijanden. Om deze reden vinden velen dezen gang van de bevolkings zaken interessant maar niet onrustbarend, Anderen gaan verder en heeten hem welkom. Zij zijn van meening, dat er veel te veel men- schen op deze eilanden leven. Zij wijzen op de 2.000.000, die geen werk kunnen krijgen en op de 10.000.000, die in een cirkel van zoowat 40 K.M. straal in en om Londen wonen en 100 per jaar moeten betalen voor een flat van één kamer en eiken dag twee uur of langer in den trein moeten zitten van en naar hun werk. Zulke toestanden wijzen er op dat dunnen even noodzakelijk is als het heilzaam zou zijn. Anderen weer, die zich in het vooruitzicht van het snel dalende bevolkingscijfer verheugen, doen dat, omdat zij de overtuiging koesteren, dat een teveel aan menschen verantwoordelijk is voor alle kwaden en kwalen, oorlog, werk loosheid. armoede en ziekte, die de heden- daagsche wereld teisteren. Het onevenredig groote aantal menschelijke schepselen, dat deel heeft aan de Westersche beschaving, vormt naar hun oordeel de grootste bedrei ging van deze beschaving. Niet al deze opvattingen zijn gebaseerd op verstand en kennis van zaken; het gevoel doet er zich in gelden. Nuchtere mannen der wetenschap hebben bijv. opgemerkt, dat een kleinere bevolking geenszins zou beteekenen, dat er loonende arbeid zou zijn voor allen, dat men meer bestaanszekerheid zou krijgen, dat voorspoed ieders deel zou zijn. Immers een be volking maakt nering en bedrijf en hoe meer bevolking hoe meer nering en bedrijf. Er is alle reden aan te nemen, dat de vermindering van werkgelegenheid in een verminderde be volking een sneller proces zou zijn dan dat van het afnemen der bevolking. Tegenover hen, die de zaak met berusting of met voldoening beschouwen, staan ande ren. die er zich ongerust over maken. Zij be twisten de zienswijze, -dat heel Europa in het verschijnsel betrokken is en wijzen op Rus land, waar de bevolking toeneemt en dat mis schien 500.000.000 inwoners zal hebben wan neer, over een eeuw, de bevolking van Groot Brittannië tot luttele millioenen is terugge bracht. Zij kunnen de vaderlandsliefde van de Britten, die dit lijdelijk zien aankomen, niet begrijpen. Tegenover de zienswijze, dat een klein bevolkingsaantal tot een hoogere beschaving zou leiden wordt opgemerkt, dat dit wellicht het geval zou zijn in een volmaak te wereld maar dat in deze onvolmaakte we reld het Britsche gemeenebest van naties aan forschere volken zou moeten worden prijsge geven indien het door een sterke vermindering van het aantal Britten zou zijn verzwakt. "O" iermede is het pro en contra van de aan- aangelegenheid voor zoo ver ze Engeland betreft afdoende weergegeven. Haar beteeke nis strekt zich over ons gansche werelddeel ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC uit. In Azië blijven de bevolkingscijfers rijzen. En bovendien maakt men er meer en meer ge bruik van de mechanische en technische mid delen van het Westen die den materieelen vooruitgang bespoedigen. Bij de Westersche bevolkingsvermindering wordt het „gele ge vaar" dreigender dan het ooit is geweest. Het is gebleken, dat Oost en West elkaar mate rieel kunnen ontmoeten. In geestelijk opzicht zal Kipling's uitspraak „East is East and West is West and never the twain shall meet" wel moeten blijven gelden. Zal de Westersche we- redbeschouwing, zoo is de vraag die men hier stelt, het hoofd kunnen blijven bieden aan de Oostersche, indien het aantal „koppen" dat onze beschaving draagt kleiner en kleiner wordt? En kan de blanke, indien zijn soort vergeleken bij de Aziaten nog kleiner wordt dan ze reeds is, blijven hopen, dat zijn supe rieure stoffelijke positie in de wereld onaange tast zal blijven? Het zijn vragen die, al laat men ze onbeantwoord, worden gesteld om de vérstrekkende beteekenis van de daling der Westersche bevolkingscijfers te illustreeren. De mededeelingen der statistici hier hebben het karakter gekregen van een waarschuwing, die de regeering klaarblijkelijk ter harte neemt. Want ze gaat maatregelen nemen om de oorzaken op te sporen. Een van die maat regelen is een nieuw wettelijk voorschrift, waarbij ouders, die de geboorte van een kind komen aangeven, behalve geboortedag en naam verdere gegevens zullen moeten ver schaffen, o.a. over zichzelf en over het gezin in zijn geheel. Op deze wijze hoopt men volle diger statistieken te verkrijgen, die meer licht werpen op de oorzaken van het dalende be volkingscijfer. Als de oorzaken vollediger be kend zijn zal men maatregelen kunnen nemen ze uit den weg te ruimen. De Gladiolenhandel staat er gunstig voor. Gladiolennummer van de Hobaho. De „Hobaho" wijdt een speciaal nummer aan de gladiolenteelt waarin o.a. de volgende beschouwing over de gladiolenhandel 1937- 1938 voorkomt. De oogstverwachtingen zijn enorm verschil- lenr. Men krijgt uit eenzelfde rayon berich ten over slechte en goede resultaten binnen. In sommige districten spreekt men van een zeer goeden oogst, waardoor men over het al gemeen op een normaal gewas zal kunnen rekenen. Rekening dienst er dan echter mede ge houden te worden, dat in het algemeen meer staat uitge,plant waardoor dus wederom op een grooter kwantum leverbaar zal gerekend kunnen worden. Het wachten is thans op exportmogelijkhe den, of deze in staat zullen zijn dit meerdere op te vangen. Hiervoor zijn aan de hand van het afgeloopen handelsseizoen gunstige voor uitzichten aanwezig. Niet alleen dat door schaarschte in tulpen, deze in prijs zijn opge- loopen, ook de markt voor zoo goed als alle artikelen, zooals Narcissen, Irissen, Anemo nen, Crocussen etc. is van dien aard geweest, dat algemeen van een vluggeren export ge sproken kan worden, waartoe èn de devalua tie van den gulden èn de verbeterde economi sche toestand in de afnemende landen het hunne hebben bijgedragen. De factoren, die deze opleving hebben voort gebracht, kunnen als gunstige symptomen genoemd worden voor de a.s. Gladiolencam- pagne. Tot op heden is er nog weinig te constatee- ren van een verkoop van Gladiolen uit de hand. Over het algemeen hebben de kweekers, ge zien het ongunstige resultaat met het voor- verkoopen in het afgeloopen seizoen, tot vroeg verkoop geen lust, zij wenschen het handels seizoen van Gladiolen af te wacfiten. Het nummer bevat verder eenige interes sante artikelen over de gladiolencultuur. waaronder een van Prof. Dr. E. van Slogte- ren over: Moeilijkheden bij de cultuur en export van gladiolen, bijzonder de aandacht trekt. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. De Haarlemsche Amateur-Fotografen Ver- eeniging begint Dinsdagavond 5 October de eerste les van den kosteloozen beginnerscursus oor amateur-fotografen. Dien avond zal de voorzitter der Vereeni- ging een voordracht met projectie houden over het onderwerp: „Algemeene beschouwin gen over de fotografie", terwijl aan de wan den zullen hangen een collectie foto's waar- over door den spreker na de pauze een criti- sche bespreking zal worden gehouden. „J. J. CREMER". De Kon. Letterlievende Vereeniging ,J. J. Cremer" heeft een uitnoodiging ontvangen tot deelneming aan een Nationalen Tooneelwecl- strijd te Medemblik, uitgeschreven door de Tooneelvereeniging „Hierna Beter" aldaar. „Cremer" zal op 19 December eM. daarbij uit komen met „Geen dubbeltje in z'n zak", het succes-blijspel van J. W. van der Heiden en Henk Bakker. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering dezer Kamer zal worden gehouden op Dinsdag 26 October 1937. Plotseling ging het vuur uit en begon het te regenen. Vrieskou keek angstig om zich heen. Oom Moppernie't, Thijs en de beide Eskimo's waren ongerust opgestaan. Wat was da t En plotseling zagen ze Dooi voor zich staan, die met beide handen uitgestrekt, probeerde al het ijs weer te doen ontdooien. Haha! grinnikte Dooi. Ik zal jullie wel krijgen. Wèg met dat ijs, wèg, wèg daarmee! En zoowaar, er vormde zich alweer een plas, op de plek, waar hij stond. Thijs keek angstig naar oom Mopperniet, die door den schrik achterover gevallen was. Vrieskou, kunnen we niets doen? vroeg hij met een klein stemmetje. Maar Vrieskou knikte geheimzinnig met het hoofd. Wat zou die nu in den zin hebben? Tot Maandag wachten, jongens, dan zullen jullie het zien! Dag! Bloembollenlianclelaar gearresteerd. Verdacht van oplichting. HILLEGOM Zaterdag. Door de politie is een zoogenaamde bloem bollenhandelaar in arrest gesteld verdacht van oplichting en bloembollenzwendel. Te Amsterdam, Haarlem, Heemstede, Vogelen zang en Nieuw-Vennep, waar de „firma" kan toren had is door de ambtenaren een groote hoeveelheid poststukken in beslag genomen. Het is verbazingwekkend te zier» hoe het •oedgeioovig publiek zich telkens weder laat beetnemen door schoonschijnende annonces waarin veel bloembollen voor lagen prijs worden aangeboden. Indien men op derge lijke aanbiedingen wenscht in te gaan kan men het best de voQrwaarde stellen eerst het bestelde te ontvangen en dan betalen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7