HET HOOGSTE RECHT De Frans Halstentoonstelling te Haarlem, die duizenden bezoekers trok, is Besloten. De directeur vafl het Frans Halsmuseum, de heer G. D. Gratama, ziet toe bij het inpakken der schilderijen Nederlandsche magistraten in Frankrijk De burgemeesters van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht bij hun aankomst te Parijs voor het officieel bezoek aan de Wereldtentoonstelling Voor het eerst in Nederland is in den nieuwen gestroomlijnden elec- trischen trein, die deze week een proefrit op het traject Maarn Arnhem (naakte, een buffet ingericht FEUILLETON Naar het Amerikaansch V van MILDRED DANNING. (Nadruk verboden.) 36) Rechter Kent keek Davis vragend aan en aie bromde toestemmend. Hij bevestigde het feit, dat het geld gevonden was in een pakje geadresseerd aan Jackson Morgan en dat aan het kassiersloket was afgegeven, maar de rechter wendde zich tot Bob en viel hem in de rede. „Jongeman, wilt u zoo vriendelijk zijn te gaan zitten en te wachten tot u wat gevraagd wordt,5' zei hij en Bob gehoorzaamde. Rechter Kent richtte zich toen tot de jury. «Heeren van de jury", begon hij, „dit is een zeer ongewoon verloop. Niettemin, wil ik met uw toestemming den verdachte verzoeken te vertellen, wat er op den avond van den vijf tienden gebeurd is en hoe hij er toe kwam, <ue valsche boeking te maken." De juryleden kuchten, bogen of glimlach ten al naar hun aanleg eenigszins verlegen en toen richtte rechter Kent het woord tot Jackson, Het gezicht dat hij hem toekeerde, was van een vredige rust en gelukkig maar toch was er een ironisch lichtje in zijn oogen. „Verdachte", hernam hij, „wilt u de heeren vertellen, hoe u in deze eigenaardige, hoogst onaangenome positie gekomen bent?" Jackson had door de zaal heen Virginia •^gezien en zij had met betraande, geluk- wige oogen naar hem gekeken. Hij hoorde nauwelijks rechter Kent's woorden, doch keer de zich toen snel om, zag zijn vader aan, ter wijl een onderdrukt gelach door de rechtzaal klonk om de woordenkeus van den rechter. Het was echter doodstil in de zaal, toen Jackson met zachte Stem begon uit te leggen, hoe hij het geld gemist had, toen had be grepen, dat Bob het geleend moest hebben en de boeking gemaakt om te voorkomen dat Bob's vader er achter zou komen. Maar toen hij verder vertelde hoe hij na de ontdekking gedacht had, dat het beter voor Bob zou zijn, als hij zelf bekende en hij, Jackson daarom gezwegen had en zóó de blaam op zich geno men had, ging er een gemompel van ver bazing door de zaal. De juryleden staarden hem nieuwsgierig aan, die wijze van handelen hen uitermate ongerijmd, doch hun blik verried ook bewondering en achting. Toen hij alles had verteld, wat hij wist, werd hij verzocht te wachten, waarna de rechter Bob verzocht zijn aandeel in de ge beurtenissen van dien avond te vertellen. Bob herhaalde wat hij den procuratiehou der reeds meegedeeld had. Hij gaf openhartig toe, dat hij door valsche spelers was afgezet en dat ze hem gedreigd hadden zijn schuld bekentenis aan zijn vader te laten zien. De oude heer had hem juist over zijn spelen ge kapitteld en nu had hij 't willen vermijden, hem weer lastig te vallen. Toen hij zoover met zijn relaas gekomen was, ging er een storm van gelach door de zaal, wat door rech ter Kent werd toegelaten en iedereen gluurde naar den bankdirecteur, die op zijn beurt zijn zoon aanstaarde en daarna weer voor zich Toen Bob vertelde, dat hij naar Jackson ge gaan was om hem het geld te vragen en zich meester had gemaakt van de vijfhonderd dollar, terwijl de ander zich even omgekeerd had, keken de heeren van de jury natuurlijk ernstig en Bob wendde zich tot rechter Kent. „Neemt u mij niet kwalijk, meneer, maar als ik gearresteerd wordt en aangeklaagd we gens het leenen van dat geld, moet ik dan nu alles vertellen?" Rechter Kent keek den bankdirecteur aan. De laatste deed zijn uiterste best om een kwaad gezicht te zetten, maar Bob's plotse linge naieve omzichtigheid, nadat hij toch uit zichzelf gekomen was en bekend had, was te echt jongensachtig om boos te blijven en meneer Evans lippen bewogen krampachtig, zonder dat hij het verhinderen kon. „Ik betwijfel het ten zeerste of u wel een ge rechtelijk onderzoek te wachten staat," ant woordde rechter Kent, "hoewel ik natuurlijk niet beoordeelen kan, waarover u zich verder te verantwoorden zult hebben." „Neen, meneer", antwoordde Bob met een berouwvollen blik naar zijn vader en de zaal schudde van 't lachten. Er is altijd bij iede re rechtzaak een groote spanning, maar deze zaak had heel wat meer emotie gebracht, dan gewoonlijk het geval was. Daardoor kwam het cok dat Bob's komst een reactie veroorzaakte en men bij de minste aanleiding in lachen uitbarstte. Bob legde verder uit dat hij met twee da gen zijn toelage moest ontvangen en dan de vijfhonderd dollar zou terugbetalen. Daarom had hij gedacht, dat het geen kwaad kon, het geld mee te nemen. Deze verklaring werd met een zekere verbazing ontvangen, maar maar merkte Bob niets van. Later had hij be dacht dat Jackson er mogelijk door in moeilijkheden zou kunnen komen, daarom had hij het geld ingepakt en het terugge stuurd, toen de eerste de beste trein genomen om weg te blijven, totdat die valsche spelers geschiedenis uit de voeten zou zijn. Sindsdien had hij gehoord dat ze heelemaal niet van plan waren geweest, hun dreigementen ten uitvoer te brengen, want dat ze kort na hem de stad verlaten hadden, 't Was dus vreeselijk jammer, dat Jackson het geld niet ontvan gen had, omdat er dan niets gebeurd zou zijn. Toch veranderstelde hij, dat het eigen lijk stelen was geweest en wat hem betrof, hij zou zeker iets dergelijks nooit weer doen. Maar toch wilde hij nog even zeggen, dat hij nooit van zooiets buitengewoons als Jackson voor hem had gedaan gehoord had en dat het doodjammer was, dat hij zoo'n ellende had doorgemaakt. Toen hij uitgesproken had, bleef het pu bliek in verbaasd stilzwijgen zitten, ver geefs trachtend, zich in Bobs zienswijze te verplaatsen. Het eenige wat den jongen schijnbaar hin derde was, dat Jackson zoó'n narigheid doorstaan had. De buitengewoon précaire toestand, waarin hij zich door zijn bekentenis gekomen was, scheen hem geen oogenblik te verontrusten. Na het eerste oogenblik van stomme verba zing begon men te glimlachen en zijn bu ren aan te stooten. Toen lachte er iemand hardop en het volgende oogenblik daverde de geheele zaal van uitbundig gelach, terwijl Bob de menschen met groote oogen aankeek, waar na ze nog onbedaarlijker lachten. Op een gegeven moment klopte rechter Kent om stilte en langzamerhand keerde de rust weer terug. Toen wendde hij zich tot de jury. „In verband met wat we juist gehoord heb ben", sprak hij, „geloof ik verantwoord te zijn, indien ik u verzoek uw uitspraak te her zien. De voorzitter stond op, na haastig met de juryleden gesproken te hebben. „Wij hebben de uitspraak herzien Edelachtbare en wij be vinden den verdachte onschuldig." Rechter Kent stond op. „De uitspraak van de rechtbank luidt, dat de verdachte van rechtsvervolging ontslagen zal worden, zon der een smet op zijn naam." Rechter Kent wachtte en zag als iemand, die juist uit een droom ontwaakt, om zich heen. „Ik verklaar de zitting voor gesloten", voegde hij er aan toe en klopte op de tafel. Er brak een pandemonium van gepraat en gelach los terwijl de jury en het nog aanwe zige publiek de zaal verlieten. Verscheidene riepen Bob wat toe, maar deze had een be scheiden, onopvallend 'plekje achter Jackson gezocht en trachtte den vaderlijken blik te vermijden. Daarna verzocht rechter Kent hen allen in zijn kamer achte de rechtzaal te komen, waar meneer Evans Jackson dankte voor wat hij voor zijn zoon gedaan had. Toen de bankdi recteur met Bob vertrokken was, rende Vir ginia naar Jackson toe en nestelde zich in zijn armen, ze zagen elkaar in de oogen en in hun blik was de groote liefde, die alleen groeit uit gemeenschappelijk lijden. Op het laatst wendde ze zich tot rechter Kent, „Zal ik het hem vertellen, vader?" Rechter Kent knikte. „Jackson, we weten alles van het paarien- collier. Lloyd heeft het me verteld, 't Was prachtig van je. Jackson!" Meer zei ze niet, maar ze, wendde het ge zicht af en keek met betraande oogen door het raam en schreide zacht. Maar het licht van de liefde, die in haar oogen scheen, toen ze tot hem sprak, deden eindelijk de laatste last van Jackson's schouders vallen. De bevende handen van rechter Kent gre pen die van zijn zoon. „Mijn jongen", kwam het vol innigheid over zijn lippen; „mijn jongen, Jacksonnooit zal ik meer aan je twijfelen EINDE. De suikercampagne te Halfweg is weer begonnen. De eerste bieten zendingen worden per vrachtauto aangevoerd De beide schaakmeesters dr. Max Euwe (links) en dr. Aljechin tijdens de eerste partij van de match om den wereldtitel, welke Dinsdagavond in den Haagschen Dierentuin werd gespeeld Jhr. W. F. van Lennep, wiens benoe ming tot Nederlandsch gezant in de Unie van Zuid-Afrika binnnenkort te verwachten is Enthousiaste schaaklielhebbers volgen op hun eigen borden de eerste partij van de match om den wereldtitel tusschen dr. Max Euwe en dr, Aljechin, welke Dinsdagavond in den Haagschen Dierentuin werd gespeeld

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5