WEK DE GAL IN UW LEVER OP Minister Romme doet een beroep op het Nederlandsche volk. Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 Om het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds te steunen. Koninklijk voorbeeld. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. Romme, heeft Dinsdagavond half acht over beide zenders namens de regeering een op roep gericht tot het Nederlandsohe volk om een bijdrage te geven voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds voor werkloozen. De minister zeide o.m. het volgende: Wat ik bij dit entree voor alle zekerheid wil vastleggen, is dit: de radio geeft mij, met uw medewerking, toegang tot de binnenkamer van uw huis. Ik waardeer het zeer, maar. ik heb er niet genoeg aan; ik wil een oogen- blik, weer met uw medewerking, ook toegang hebben tot de binnenkamer van uw hart de rest volgt dan vanzelf. Prof. Mr. C. P. M. Romme Minister van Sociale Zaken Ik begrijp, dat ik, om mijn doel te bereiken, nu een brug naar uw hart moet slaan ook trouwens om het u gemakkelijk te maken, aanstonds uwerzijds „over de brug te komen" en ik geloof, dat, wil zij. zoo niet het gewicht van het Nederlandsche volk in goud dan toch wel zwaar gewicht kunnen dragen, ik haar moet vestigen op deze twee pijlers: de re geering doet voor de Nederlandsche werk loozen. wat zij kan dat is één en de tweede: de hulp, die uw regeering van u vraagt, is voor het gestelde doel onmisbaar. In de troonrede heeft de regeering, zooals u bekend Is, onlangs uitgesproken, dat zij het temperen van de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, be schouwt als een harer voornaamste plichten. De maatregelen van maiterieelen aard, welke ten behoeve van de werkloozen bestaan zijn te onderscheiden in twee doelen: die, welke beoogen de werkloozen in staat te stel len, hun noodzakelijke kosten van dagelijksch levensonderhoud te bestrijden, en daarnaast die, welke dienen ter nadere voorziening in de behoefte aan kleeding, schoeisel en dekking. Wat dit laatste betreft, de overheid is reeds gedurende een aantal jaren ertoe overgegaan, om voor deze nadere voorziening in de behoef te aan kleeding, schoeisel en dekking telken iare een bedrag beschikbaar te stellen, omdat uit de maatregelen ter bestrijding van de noodzakelijke kosten van dagelijksch levens onderhoud, de steungelden en de werkver- schaffingsloonen, ook al zijn tientallen mil- lioenen daarmede gemoeid, onmogelijk door de werkloozen te bekostigen is de aanschaf fing van kleeding, schoeisel en dekking in eenige genoegzame mate. Hoewel nu het aanvankelijk hiervoor uitge trokken bedrag voor een paar jaar niet onbe langrijk is verhoogd waardoor bijv. voor 1937 in totaal, d.i. van rijk en gemeente te zamen, voor dit doel beschikbaar was f 2.100.000, is toch niet voorkomen kunnen worden een achterstand van voor wat betreft deze artikelen, een wezenlijk tekort. De regeering heeft daarom onlangs besloten om voor de resteerende drie maanden van 1937 en voor het jaar 1938 in samenwerking met de gemeenten te komen tot verhooging van het jaarbedrag ten behoeve van deze voorziening met rond viiftiv procent. Het is een eerbied-afdwingend feit, dat er tal van huismoeders van werkloooze gezinnen in Nederland zijn. die welke moeite het moge kosten, van den steun, hoe sober ook, toch re gelmatig wekelijks een klein bedragje ter zijde leggen, om af en toe, buiten de recht- streeksche verkrijging van kleeding, schoei sel en dekking, eens een stukje goed te kun- nen koopen, huismoeders die sparen van het wekelijksche inkomentje, om aan wat ook noodzakelijk is voor het levensonderhoud kleeding, schoeisel en dekking nu en dan iets te kunnen besteden. Aan de levenshou ding, welke daaruit spreekt, brengt de Neder landsche regeering een eere-saluut. Dat voor beeld is het, welke haar in sterke mate mede ertoe heeft bewogen, om aan de verhooging van het uit de overheidskassen beschikbare bedrag voor kleeding, schoeisel en dekking te verbinden de door haar ontworpen spaar regeling, volgens welke de werklooze, die een gezin heeft met twee of meer kinderen, en die een kwartje per week van zijn steun of werk- versehaffingsloon door het gemeentebestuur laat reserveeren, van overheidswege daar naast gelegd krijgt per week een tweede kwartje, wanneer zijn gezin twee tot vier kin deren, en veertig cent, wanneer zijn gezin vijf of meer kinderen telt. En dat gezamen lijk gevormd, en door die gezamenlijkheid sneller groeiend, bedrag kan uitsluitend wor den aangewend voor een extra aanschaf van goederen aan kleeding, schoeisel en dekking. Nu is het natuurlijk mogelijk niet alleen, maar ook werkelijkheid, dat er gevallen zijn, waarin het uitgesloten is, zelfs dat 25 cent op zij wordt gelegd. Voor die bijzondere gevallen is het, dat ik de liefdevolle attentie vraag van diaconieën, parochiale armbesturen en liefdadigheids- vereenigingen, om hier te willen doen wat het betrokken gezin zelf onmogelijk kan: dat kwartje voor hem te willen sparen. Maar, nu zij we er nog niet! De werklooze zelf spaart, de overheid legt er het hare bij maar voordat botje bij botje leidt tot een bedrag, waarvoor men tot den extra-aanschaf, om op den achterstand in te loopen, kan overgaan, verstrijkt tijd, meer tijd dan waar op kan worden gewacht, omdat koning win ter voor de deur staat. De verhooging van de overheids-bijdragen per jaar met vijftig procent beteekent voor 1 1938 de volle vijftig procent, maar beteekent voor de resteerende drie maanden van 1937 uit den aard der zaak niet meer dan twaalf en een half procent. En daraom heeft de reegering gezegd: Wil mijne regeling slagen, d.w.z. wil het mogelijk zijn, dat de sparende wei'klooze met den o verheidsbij slag tijdig op zijn achterstand aan kleeding, schoeisel en dekking gaat inloopen, dan moet ik voor een maal de medewerking verkrijgen van een derden bondgenoot, op wien ik vertrouwen kan. Die bondgenoot, op wien ik vertrouw, zijt gij, zijt gij en elk uwer en gij alleen geza menlijk, leden van de groote Nederlandsche familie, werkende deelen van onze Neder landsche volks-eenheid, gij die de ramp van den ongedwongen lediggang niet of niet meer kent, gij die behouden zijt, Goddank, voor dezen geesel welke zoovelen der onzen striemt. Het doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd. leent zich bij uitstek voor een gave van dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is gespaard gebleven. Dat gij het met vertrouwen wilt betreden. Maar er moeten nog een paar leuningen aan komen, waar langs gij u gemakkelijk kunt voortbewegen met. uw last, die voor uw werk loozen mede-burger een lust beteekenen zal. En weer kan ik dat niet geheel zonder uw medewerking klaar krijgen. Ik heb de gemeentebesturen uitgenoodigd en op voorhand zeg ik hun, voor wat zij ten deze zullen doen. van harte dank om de inzameling van wat het Nederlandsche volk wil geven te organiseeren. Het ligt in de bedoeling, dat dit zal geschieden in den loop dezer Octobermaand. En zoo zult gij in de plaats uwer inwoning in staat worden ge steld, om dezen oproep der regeering te be antwoorden. Dan is er nog een postgiro-naam en een postgiro-nummer, waarop voor dit speciale doel kan worden gestort. De postgiro-naam is: Kleeding-schoeisel dekking-fonds, Den Haag; het postgiro-num mer is: 141400. Wilt gij liever per postwissel of per aan- geteekenden brief uw zending verzorgen, dan weer dezelfde naam: Kleeding-, schoeisel-, dekking-fonds, en het adres: Bezuidenhout 30, Den Haag. Met warme erkentelijkheid en diepe dank baarheid mag ik, door HM. de Koningin daartoe gemachtigd, tenslotte melding ervan maken, dat onze geëerbiedigde en, meer dan dat, onze geliefde Landsvorstinne mij heeft doen kennen haar besluit, Haar volk ook in dezen voor te gaan en met koninklijke gift van twee duizend vijf honderd gulden het kleeding-, schoeisel- dekking-fonds zijn eer sten materieelen inhoud te geven, koninklijk voorbeeld dat onmiddellijk gevolgd is en ook daarvan doe ik mededeeling met inni- gen dank en hooge waardeering door H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard, die hunne vorstelijke gave van een duizend vijf honderd gulden daarbij heb ben gevoegd. Volk van Nederland! toont u dit konink lijke voorbeeld waardig. Luisterende landge noot! neemt deel aan dezen tocht, den tocht van een koningsvolk! Een magistrale Theophile de Bock zoekt een nieuwen baas. Als dit kunstpraatje verschijnt, is over zijn lot al beslist. Dan zal in het Haagsche Pulchri Studio de kunstverzameling van wijlen den Dordtenaar Hidde Nijland geveild zijn een naam, die eens door iedereen gekend was, doordat de drager er van op groote schaal kunstwerken aankocht en in hun jeugdjaren met Toorop, Breitner en anderen in joviale vriendschap verkeerde, en de bloemetjes bui ten zette. Verder als vroegere eigenaar der groote verzameling Brabantsche Van Gogh- teekeningen, die echter al jaren geleden in de KröllerMuller verzameling werd overge nomen. Nu, na Hidde Nijland's dood, werd ook de geheele overige collectie, waarbij onder an dere een vijftigtal aquarellen van Jan Hen drik Weissenbruch, aan de beslissing van den hamer des afslagers overgegeven en daarbij bevond zich ook het twee Meter breede doek van Theophile de Bock, dat hierbij wordt af gebeeld. Het is een gezicht op Het Zwarte Water, bij Zwolle, en is een volmaakt-typisch staal van De Bock's knappe, ietwat decora tieve, maar goed-Hollandsche kunst. Zijn oeuvre heeft kort voor en ma zijn dood mee geprofiteerd van de hooge marktwaarde der Haagsche School, waartoe ook hij behoorde en het zal interessant zijn na te gaan, hoe, in dat opzicht een belangrijk museumschil derij van zijn hand, het na dertig jaar, houdt. Als dit stukje verschijnt zullen wij het we ten, nu is het een amusant spelletje, zich aan gissingen daaromtrent te verdiepen, doch daarover straks. Als ik mij niet bedrieg, hebben wij het in deze reeks bijschriften nog niet over De Bock gehad en mogen wij dus trachten zijn figuur nog eens voor den geest te halen; te eer daar hij de laatste jaren van zijn leven Haarlemmer was en in het groote huis van Jhr. van der Poll aan den Zijlweg gewoond heeft. Daar heb ik hem nog eens op een Zondagmorgen bezocht en zijn uitge breide antiek-verzameling bewonderd die toen prachtig gehuisvest was, beter dan in Renkum, zijn vroegere woonplaats. Dat was kort voor zijn dood in 1904 en ik zelf was toen nog geen Haarlemmer. De Bock zou het maar luttel jaren zijn. hij was hier aangetrokken door het duinlandschap in 1902 gekomen en overleed twee jaar later. Het stoffelijk overschot werd bijgezet in het Mausoleum aan den Schoterweg. Hij werd niet oud, vergeleken bij andere Haagsche grootmeesters, die bijna zonder uitzondering ver boven de 53 waren toen zij heengingen. Maar hij heeft met zijn kunst desondanks wel een belangrijke plaats in hun midden ingenomen. Het vak had hij geleerd bij den oucten Van Borsselen en later bij Weissenbruch. Langen tijd werkte hij in het land van Barbizon, waarvan hij de meester als Daubigny, Corot etc. zeer bewonderde, maar het meest stak hij toch op van de Ma- rissen en in den Haagschen kring, waarin hij, geboren Hagenaar, was terug gekeerd. Kort na Jacob Maris' dood in 1899 schreef De Bock tezaam met den journalist Lacomblé het Inval in een rijwielstalling. Ruim dertig fietsen in beslag genomen Eigenaar wordt van heling verdacht. In den afgeloopen nacht om één uur heeft de politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam een inval gedaan in een rijwiel stalling in de nieuwe Leliestraat op vermoe den, dat zich daar een aantal van diefstal afkomstige fietsen zou bevinden. Ongeveer 35 rijwielen werden in beslag genomen. De eigenaar van deze stalling is als ver dacht van heling in bewaring gesteld. Alkmaarder voor Spanje geronseld. Politie kent den ronselaar. In het afgeloopen weekend is het een ron selaar te Alkmaar gelukt, een slachtoffer te maken. Deze ronselaar, een bekend Alk- maarsch communist, werkte in een volksloge ment, waar hij o.m. in aanraking kwam met den 32-jarigen werkloozen arbeider P. H. Deze had in het logement meermalen te ken nen gegeven, dat hij voor den militairen d;enst in Spanje, met welks wettige regeering hij uit politieke overwegingen sympathiseerde, wilde teekenen. Daarvan had de ronselaar lucht ge kregen en deze heeft hem dagenlang bewerkt. Tenslotte gaf H.' zich gewonnen en de maat regelen voor de vgrre reis werden genomen. H. kreeg een pas, waarbij hij voorgaf, te wil len monsteren voor een schip, dat in de Rot- terdamsche haven zou liggen. De bedoeling was, dat H. eerst naar Parijs zou reizen en zich daar zou aansluiten bij een groep vrij willigers. Zondagmiddag was alles voor de reis ge reed, zonder dat H. dat wist. Deze was naar een voetbalwedstrijd gaan kijken en toen de ronselaar in het logement verscheen was H. niet aanwezig. Hij vond hem echter spoedig op het sportveld en nam hem mee naar de stad. In het logement werd door beiden voorgegeven, dat ze gingen vis- schen en zoo vertrok H., die zich zelfs'den tijd niet gegund had om ondergoed mede te ne men. Vermoedelijk is hij reeds met den trein van 1/.46 naar Amsterdam vertrokken. De ronselaar, die bij de Alkmaarscne politie be kend is, schijnt nog meer slachtoffers te heb ben willen maken, maar waarschijnlijk zal bij daartoe de kans niet meer krijgen. (A.N.P.) HET CONFLICT TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. De Nederlandsche afdeeling van den Inter nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid, heeft 3 October het volgende telegram gericht aan de Nederlandsche regeering: „Terwille wereldvrede en autoriteit Vol kenbond verzoekt Internationale Vrouwen kond voor Vrede en Vrijheid, Nederlandsche „afdeeling dringend brandmerken van Ja- „pan als aanvaller door Nederlandsche dele- ,„gatie Genève", en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. (Adv. Ingez. Med.) Goederen verduisterd 0111 zijn schoonzoon te helpen. Een jaar gevangenisstraf tegen ambtenaar der Spoorwegen geëischt. Voor de Arnhemsche Rechtbank heeft te rechtgestaan wegens verduistering van goede ren de 42-jarige onderladingmeester der Ne derlandsche Spoorwegen T. M. B. uit Arnhem. B. had gedurende geruimen tijd goederen, welke met de Nederlandsche Spoorwegen wer den verzonden, verduisterd door de adressen der pakketten te wijzigen. Hij voorzag ze van den naam van zijn schoonzoon die markt koopman is, en zond ze door naar verschil lende plaatsen in Gelderland, zooals Ede, Nij megen, Doetinchem, Zutphen. De schoonzoon nam daar de pakketten in ontvangst en verkocht den inhoud terstond op de markt. De opbrengst deelde hij met den verdachte. B, legde een volledige bekentenis af. Als mo tief gaf hij op, dat hij zijn schoonzoon, die met financieele moeilijkheden had te kampen, had willen helpen. Verd. is uit zijn betrekking bij de Nederlandsche Spoorwegen ontslagen. De subst. officier van justitie eischte we gens verduistering in dienstbetrekking een jaar gevangenisstraf. Vervolgens stond de schoonzoon, de 28-; rige koopman E. A. J. v. d. H. uit Arnhem, terecht, wegens heling der verduisterde goe deren. Ook hij bekende. Tegen hem werd vijf maanden gevangenisstraf geëischt. Poging tot doodslag op 17-jarige 5 Met bijlslagen ernstig gewond. Omstreeks kwart voor 10 Dinsdagavond liep in de Jan Wapstraat te 's Gravenhage de 17-jarige gehuwde mejuffrouw M. de L., ver gezeld van een heer, die haar zou thuis bren gen naar de Oosterwijk Bruynstraat, waar deze jonge echtgenoote bij haar ouders woont. Terwijl zij in de Jan Wapstraat liep werd zij met een bijl aangevallen door haar man, den 27-jarigen H. G., die te Rijswijk woont. Hij was met dien bijl naar haar wo ning gegaan, maar had haar niet thuis ge troffen. Nu kwam hij haar tegen. G. sloeg haar met den bijl op het hoofd en de handen. De juffrouw werd danig toegetakeld en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden, waar bleek, dat haar toestand niet verontrustend was. De dader is spoedig gegrepen en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Hij kon gisteravond nog niet gehoord worden omdat hij te zeer overstuur was, zoodat de aanlei ding tot zijn optreden nog niet bekend is. MAIL VOOR H. M. „HERTOG HENDRIK". Brievenmalen voor H. M. pantserschip „Hertog Hendrik" zullen worden verzonden: naar Funchal op 7 October a.s. met den trein van 22.07 uur van Rotterdam, op 8 October met het van Amsterdam vertrekkende s.s. „Van Rensselaer" en op 12 October met den trein van 10.42 uur van Rotterdam. Naar Gibraltar op 18 October met den trein van 11,21 uur van Rotterdam. De stukken, welke met deze brievenmalen verzonden worden, dienen tijdig ter post be zorgd te worden en moeten voorzien zijn van twee elkaar snijdende lijnen over hetgeheele adres Zoon van boscliwachter legt bekentenis af. Zijn vader met voorbedachten rade vermoord. De 26-jarige boschwachterszoon uit Zeist, die vorige week zijn vader na een twist heeft doodgeschoten, heeft tegenover den rechter van instructie bekend, dat hij naar de ouder lijke woning is gegaan met het doel zijn va der te vermoorden, tegen wien hij een hevige wrok koesterde, die gevoed was door de ja renlange minachtende behandeling, welke de jongeman van zijn vader had ondervonden. Theophile de Bock :„Het Zwarte Water", groote boek over Jacob Maris' Kunst dat hij met de bekende woorden van Jaap laat aan vangen: „ik denk in mijn materie". Zooals ik De Bock in mijn herinnering zie, is hij een bijzondere verschijning. In houding en Meeding had hij iets zeld zaam onverschilligs, nooit zag ik hem zonder een eind sigaar tusschen de lippen die hij al pratend meer op at dan oprookte. Een dikke wollige winterjas, die eens door een prima kleermaker geleverd was, puilde meestal uit door de nieuwe aankoopen in antiek, die hij links en rechts in de zakken propte. Die zaken gingen hem vaak meer ter harte dan zijn eigen schilderijen. Hij kon geestig vertellen van zijn omgang met antiquairs en koopers van zijn werk. Hij was misschien wel een der eersten, die zijn werk als object voor goede- renruil benutte. Een manufacturen winkelier in Wageningen had op die manier, in De Bock's Renkumsche jaren een ganschen stal met „bokjes" aangelegd. Trouwens, de Maris- sen betaalden bakker Spaan in hun moei lijke jaren eveneens met hun werk. En bak ker Spaan's nazaten zijn daar wèl bij geva ren. Ook de lapjesman uit Wageningen heeft met zijn bokjes niet slecht geboerd. Misschien kan dit alles in den tegenwoordigen tijd de leveranciers der jonge artisten een weinig be- "eid willig voor soortgelijke transacties maken. Want en nu komen wij tot de monetaire waardeeringsquaestie, waarover in den aan hef sprake was kort na De Bock's dood viel juist die ongebreidelde hausse in de prijzen voor de Haagsche School, waarin ook De Bock's werk werd opgenomen. In een Haagsche veiling kwam een slager uit Rijs wijk met een dozijn doekjes van De Bock aandragen, die hij eerst voor kleine bedragen, later speculatief voor twaalf, dertien hon derd guldens had ingekocht. Dat waren alle doekjes van de gewone, gangbare formaten. Een kapitaal doek, zooals wij dat vandaag afbeelden zou in die dagen voor vier, vijf duizend gulden gemakkelijk te plaatsen zijn geweest. Wij zullen er niet al te ver van af zijn, zoo wij de opbrengst vandaag-den-dag op ongeveer duizend schatten. Toch bleef de schilderij dezelfde en de qualiteit eveneens. Wel moet men in aanmerking nemen dat juist voor groote schilderijen de prijsdaling nog een anderen grond heeft. Over het alge meen zijn de groote behuizingen der vroegere kunstliefhebbers verdwenen om voor woningen van bescheidener afmeting plaats te maken en de musea bezitten van de Haagsche mees ters meestal voldoende. En de terugslag op de onbillijke verguizing die op de hausse gevolgd I is, en die zich nu weer langzamerhand laat i voorvoelen, zal zich nog niet direct tot de on- matig groote doeken uitstrekken Maar ie kunt het nooit weten in deze materie. F-> we zuüen hel dus afwachten. Roofoverval op ouden mau ie Tubbergen. Slachtoffer ernstig mishandeld Daders maken 30.— buit. Gisternacht hebben twee bandieten roofoverval gepleegd op den 60-jaiben iÜn bouwer Oude Elberink, een alleenwonend m in de buurtschap Geesteren onder dp meente Tubbergen. e &- Toen de oude man de bandieten in „oning hoorde, is hij opgestaan en heeft?? naar de woonkamer begeven. De dieven pen den man, bonden hem met een ff' vast. waarna zij hem met een scherp werp twee steken in den rug toebrachten ff* dat zij vrij spel hadden. Nadat zij een hra dende petroleumlamp hadden lüteehi,» hebben zij uit de Meeren van den man?' bedrag van f 30 gestolen. Meer geld kond zij niet vinden. Qe'* De roovers moeten op de hoogte zijn met 's mans financiën, aangezien? kort geleden nog een koe had verkocht bijna f 100. u voor Het slachtoffer heeft nadat de dieven v* -wenen waren, kans gezien zich los te ff" ken, waarna'hij naar de buren gegaan is Op do plaats van het misdrijf Zi;n hoeden gevonden. v m Jongen zag zich gaarne gefotografeerd. Met geld van zijn baas er van door jtSMn Vrijdag voor een week moest de W-iari» P. v. d. B. voor zijn patroon W C v d w de Nieuwe Rubensstraat te Rotterdam 'm bedrag van tweehonderd gulden weebreiwn De jongen is er echter met het geld vandm gegaan. Blijkbaar ging hij van de meeniir uit, dat men, wanneer verre reizen doet v„' kan verhalen, want na zich eerst te Rotte dam van nieuwe kleeren voorzien te hebbra' is hij gereisd van Rotterdam naar Utretht en vervolgens naar Nijmegen, Den Bosth weer naar Nijmegen, naar Vlissingen Gok en Tilburg, waar hij zich bij de politie aan meldde, aangezien het geld op was De kraan hield er van zijn familie op de hoogte te houden van zijn reis, want in diverse plaat sen heeft de jongen nieuwe kleeren "ekocbt en telkens wanneer hij een nieuw pakje aan had liet hij een foto van zich maken die hij naar zijn huis zond. Wanneer de politie in de plaats kwam vanwaar de foto was gestuurd was de knaap juist weer naar andere oor- den vertrokken. De jongen is naar Rotterdam op transport gesteld, waar hij in het politiebureau aan di Hoflaan is opgesloten. Drie jaar tegen NoorscK zeeman geëischt. Bij een vechtpartij een landgenoot dood geslagen. Voor de rechtbank te Rotterdam werd Dinsdagmiddag behandeld de zaak tegen den 27-jarigen olieman B. F. M. wonende te Sta- vanger (Noorwegen), thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Rotterdam. M. had in den nacht van 5 op 6 Juli van dit jaar met een Noorschen steward, E, J, Bjerkeseth, op den Schiedamschen dijk ge vochten. Hierbij had M. den ander zoo toe getakeld, dat deze spoedig aan de gevolgen overleed. Zonder eenige reden had verdachte zijn slachtoffer in het donker aangevallen en hem volgens getuigen een zevental klap pen toegediend, waarna B. in elkaar was ge zakt. Men heeft hem toen een café binnen gedragen, waar hij spoedig zijn laatsten adem uitblies. M. hield vol, dat hij nergens meer van af wist, zoodat hij waarschijnlijk in dronken schap gehandeld heeft. Verder bleek, dat hij tegen zijn slachtoffer heelemaal geen grief had. Hij kende hem zelfs niet. De Officier van Justitie wilde wel aanne men dat verd. in een dolle bui handelde, maar meende toch, dat een zware straf op zijn plaats zou zijn. Derhalve eischte hij een gevangenisstraf voor den duur van drie jaar. Escadron pantserwagens te Amersfoort? Naar verluidt, zou het thans zoo goed als vaststaan, dat het op te richten escadron pantserwagens te Amersfoort in zal komen. Jongen door trein aangereden. Doodelijk gewond. Dinsdagmiddag om vijf uur is een M- jarige jongen uit de Indische Buurt te Am sterdam, die zich op den spoorweg tusHm het Muiderpoort- en het Centraal Stauo» had begeven, gegrepen door een uit foort binnenkomenden trein, welke om i'- uur aan het C.S. moet arriveeren. De jon^ kreeg een Map van den locomotief en over de rails weggeslingerd. De macnm die het ongeluk zal gebeuren, bracht trein onmiddellijk tot stilstand. De jon= bleek een schedelbreuk en ernstige v€!'^j dingen te hebben gekregen. In stervena toestand is hij door den geneeskunaip dienst naar het Onze Lieve Vrouwe pstn»- vervoerd. De trein had tien minuten vertra ging. Bedrijfsraad in het bouwbedrijf geïnstalleerd. Dinsdagmiddag is de bedrijfsraad voor bef bouwbedrijf, te dien einde op verzoek den minister van Sociale Zaken door heer Klein Schiphorst bijeengeroepen, installeerd. De bedrijfsraad besloot uit zijn midden ±SC UCUIIJioiadU IJCblUUL' U-1U ZJ.J- gjj voorzitters en secretarissen te benoemen gebruik te maken van de bij art. 7 fler 0 drijfsradenwet gegeven bevoegdheid |?er - glement nadere voorzieningen omtrent -j samenstelling te treffen. Tot eersten voorzitter werd gekozon^nrfl heer H. J. L. Klein Schiphorst te Haane. tot tweeden voorzitter, de heer J. Anani» te Utrecht, tot eersten secretaris de n Klein. Vondelstraat 40 te Amsterdam 1,'v .;den secretaris de heer J. Swarts te nuigen. ge. 3e' bureau van den bedrijfsraad is o J. H. DE I jmAryX: Vondelstraat 40 te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6