IMWODS© CADEAU 1 J. DE SWART BREESTR. 63 Weer een Luclitvaart- ramp. Meubel-eta lages Breestr. 108-110 BEVERWIJK DE WIJNHANDEL HEEMSKERK HOCKEY-STICKS VOETBAL-, DE SPORTHOEK Rechter zonder genade Eind Juli viel de ..Flamingo" nabij Brussel en alle vijftien inzittenden van het toestel kwamen er bij om. Woensdag, pas ruim twee maanden later, is onze K. L. M. opnieuw door een ramp getroffen. En ditmaal geldt het de Indië-lijn, waarop ongevallen tot dusver zeer zeldzaam zijn geweest. Dat juist de drie- maal-per-weeksche dienst op Indië was inge wijd versterkt den droeven indruk dien het gebeurde maakt. Het is het derde ongeval op de lijn naar Indië: de eerste twee geschiedden met het Fokker-vliegtuig Ooievaar en het Douglas-vliegtuig Uiver. De Specht, thans bij Palembang veronge lukt, is het zesde Douglas-toestel dat in de ruim 2Vz jaar tijds, waarin de K. L. M. deze Amerikaansche machines gebruikt, ten val komt. De vorige vijf waren evenwel van het type D.C. 2. De Specht was een D.C. 3, het nieuwste model dus, en pas eenige maanden geleden in gebruik gesteld. Deze omstandig heid is van belang omdat indertijd, bij het aanvaarden van het Douglas-type, door som mige technici het bezwaar werd geopperd dat geheel-metalen toestellen niet zouden voldoen omdat metaal, in tegenstelling met hout, op den duur „vermoeit". Aangezien de Specht pas zoo kort in gebruik was zal dit bezwaar ten aanzien van deze ramp, wat ook precies de oorzaak ervan moge zijn, niet kunnen gel den. Het ongeluk met de Specht heeft gelukkig niet zooveel slachtoffers geëischt als dat met de Flamingo. Volgens de op het moment van schrijven ontvangen mededeelingen zijn niet temin drie van de vier leden van de beman' ning omgekomen, evenals een passagier, de heer Steenbergen van het Marsman-Concern, die in ernstigen toestand haar het ziekenhuis te Palembang was vervoerd, waar hij korten tijd later aan een longbloeding overleed, en verder is nog een van de zeven passagiers zwaar gewond, zoodat Woensdag weer een dag van diepe rouw voor de K. L. M. is ge weest. De resultaten van het onderzoek zullen dit maal van meer belang zijn dan bij vorige on gelukken het geval was. Dat onder de over levenden zich de tweede piloot Groeneveld, die blijkbaar ongedeerd is gebleven, bevindt, opent het uitzicht op een betrouwbare vast stelling van de oorzaak van de ramp. Het be hoeft wel geen uitvoerig betoog dat dit van het grootste belang is. Bij het voortdurende streven naar verhooging van de veiligheid van het luchtvaartverkeer is het van de grootste beteekenis dat men de oorzaken van ongeluk ken nauwkeurig kan bepalen en de technische vindingrijkheid richten op middelen om die factoren voor de toekomst uit te schakelen, Een der eerste berichten spreekt in dit geval van falen van een der motoren, het geen evenwel op zichzelf geen afdoende ver klaring is en dus verdere toelichting behoeft. Het is misschien niet overbodig, te waar schuwen tegen overijlde conclusies. Het gebied der moderne techniek, is niet alleen zeer uit gestrekt maar ook zeer gecompliceerd. Bij de verovering van de lucht hebben zich buiten dien altijd ook andere omstandigheden doen gelden. Klimaat en weer zijn factoren, die tot niet minder bestudeering genoopt hebben dan de techniek. Het is dus voor den leek te allen tijde lichtvaardig, eenigerlei slotsom te willen trekken uit een reeks ongevallen die in ver schillende weersomstandigheden, in verschil lende klimaten en, ten deele,- ook met toestel len van verschillende makelij hebben plaats gehad. Terwijl bovendien in wellicht meer dan één geval de factor der menschelijke te kortkoming is opgetreden waaraan ieder een bloot staat en tenslotte ook de groote onbekende, X, gemeenlijk door den mensch aangeduid als „het Noodlot", of „de Godin Fortuna" zijn onvermijdelijk rolletje mee speelt. Laat men zich dus liever van overhaaste meeningen en „on-dit's" onthouden en rustig afwachten wat het technisch onderzoek van de ramp als uitkomst zal opleveren. R. P. Neerboscli-avond in de Herv. Kerk Mooie zang van het Weezenkoor. Gisteravond is in de Ned. Hervormde Kerk de Neerbosch-samenkomst gehouden, waar aan het zangkoor van de weesinrichting te Neerbosch onder leiding van Jac. S. de Vries medewerking aan verleende. Na het zingen van Gezang 194 en het voorlezen van Psalm 146 ging Ds. C. M. Krij ger voor in gebed, waarna hij de aanwezigen en speciaal het koor welkom heette. Spreker had gaarne de kerk beter bezet gezien en hoopte dat de afwezigen ongelijk zouden hebben en ongetwijfeld hebben deze wegblij vers veel gemist. Het koor ving aan met een mooie vertol king van „Ave Verum Corpuus" van W. A. Mozart, waarin op verrassende wijze de kracht van dit kleine koor bleek. Nog sterker uitte zich dit in het mooie „Beati Mortui" van Felix Mendelssohn. Vervolgens zong het koor met veel gevoel „O hoofd, bedekt met wonden" van J. S Bach, „Engelenkoor" van Mendelssohn en „Die nacht" van Schubert. Hierna heeft de predikant-directeur Ds. H. Kluin eenige mededeelingen gedaan over den arbeid te Neerbosch. De weesinrichting te Neerbosch bestaat bijna 75 jaar. De stichter van deze inrich ting, Van Lindenhout, was een man uit een eenvoudige familie. In 1863 werd te Nimwe- gen de grondslag gelegd voor een weesin richting en langzamerhand breidde deze zich zoo uit, dat een inrichting gesticht werd te Neerbosch. Op het oogenblik zijn er te Neerbosch ongeveer 450 weezen. Om de jon gens en meisjes vele werkzaamheden aan te leeren, heeft de stichter er eenige kleine bedrijven opgericht. Een eigen drukkerij, kleermakerij enz. zijn in de inrichting on dergebracht. In de inrichting te Neerbosch, aldus Ds. Kluin, gaat het gemoedelijk toe Spreker illustreerde dit met eenige aardige voorbeel den. Na nog eenige punten besproken te heb ben wekte hij de aanwezigen op om zooveel mogelijk de inrichting te steunuen. Hierna zong het koor het „Neerbosch' Volkslied" en het „Kampeerliedje". Bij .Kerstlied" kwam het koor tot zijn volle ontplooiing en in „Gloria in Excelsis Deo" kwam nog eens tot uiting, wat een goede dirigent vermag te bereiken. „Het Kerk klokje" muntte uit door plechtigheid en klankvolume. Zuiver van toon werd dit lied gezongen, waarbij de bassen op uitstekende wijze het klokgelui nabootsten. Daarna kre gen wij te hooren een dankbaar werkje „Die mijns harten vrede zijt", gecomponeerd dooi den leider van het koor. Het koor heeft on der leiding van Jac. S. de Vries op voortref felijke wijze al deze zangnummers uitgevoerd. De schoone zang maakte op de toehoorders dan ook diepen indruk. Ds. H. Kluin heeft dezen avond van hoog staand muzikaal genot op de gebruikelijke wijze gesloten. krijgt U niets doch wèl zouden wij U willen raden eerst eens bij ons te kijken, en onze prijzen te verge lijken, wanneer U een mooie jas, een chique mantel voor U zelf of voor Uw kinderen noodig heeft. Onze collecties zijn groot, ook in gabardine en tweed, onze prijzen zijn BENEDEN elke concurrentie!!! U SLAAGT BIJ ONS met een stuk confectie van kwaliteit voor zéér weinig geld. Mercurius Vesta van Schinkel en Voorzorgzegels worden bij ons in be- taiing aangenomen. Ziet deze week onze speciale Beverwijk - Telef. 3317 (Adv. Ingez. Med.j HUISMOEDERS KOOKT UW MELK! In verband met de onder het rundvee heerschende ziekte mond- en klauwzeer, verzoeken de besturen van onze plaatselijke Meikslijters-organisaties ons nogmaals te wil len wijzen op het groote belang van het koken van de melk Daarmede moet niet worden gewacht tot het z.g.n. „roompje" op de melk verschijnt. De melk is van goede kwaliteit, maar zij moet nadat men ze van den melk- slijter heeft ontvangen, zoo spoedig mogelijk worden gekookt. De nieuwe bioscoopprogramma's. Luxor-Theater. Als hoofdnummer vertoont het Luxor- Theater deze week als hoofdnummer de film ..Nancy Steele wordt vermist", met Victor McLaglen, Peter Lorre en June Lang in de hoofdrollen. De film behandelt de geschiedenis van een man, Daniel O'Nriil, die geheel eigen opvat tingen van rechtvaardigheid heeft en die meent, dat hij zelf als rechter mag optreden en straffen, waar hij noodig vindt. Zijn wrok gaat zelfs zoo ver,, dat hij het kind steelt van dén schatrijken munitiefabrikant. Michael Steel. Hij brengt het 'kind bij vrienden, ver buiten New-York, het echtpaar Flaherty en zegt, dat het zijn eigen kind is. Steele is ontroostbaar en looft -enorme sommen uit voor wie het kind kan terug brengen. Maar elke nasporing is vergeefsch, de kleine Nancy wordt niet gevonden. Des ondanks belandt O'Neill spoedig in de gevan genis, omdat hij zijn handen niet kon thuis houden. In de cel leert hij een Duitscher kennen, professor Sturm, die een grooten gevange nisopstand voorbereidt, om te kunnen vluch ten. Öndertusschen groeit Nancy op tot een lief jong meisje in het huis van de Flaherty's, zonder te vermoeden, wie haar werkelijke vader is. Na zeventien jaar wordt O'Neill wegens goed gedrag vrijgelaten en zijn eer ste gang is naar zijn pleegdochter en haal ver zorgers. Het toeval doet hem Steel ontmoeten, die hem een betrekking geeft als tuinman. In de tuinmanswoning vinden Danny en Sheila een vredig plekje en het woelige leven schijnt eindelijk tot rust te zijn gekomen. Echter heeft professor Sturm tijdens zijn verblijf met Danny in de cel net genoeg gehoord, om te hegrijpen, dat er geld te verdienen is, voor wie Michael Steel zijn dochter terug geeft. Hij zoekt dus een willekeurig meisje op. met wie hij overeenkomt, dat zij voor Nancy Steele zal doorgaan. De oude Michael Steel gelooft, dat het werkelijk zijn dochter is. hij beloont Sturm vorstelijk en neemt het meis je aan. Dit meisje wil „Sheila" als kamenier in dienst nemen. Dit echter is te erg voor het rechtvaardig heidsgevoel, dat O'Neill er op nahoudt. Met veel moeite vindt hij de verblijfplaats uit van Sturm en dwingt hem met geweld, aan Steel te bekennen, wat in werkelijkheid heeft plaats gevonden. Daarna kan deze zijn wer kelijke dochter in de armen sluiten en is ein delijk het groote onrecht, dat O'Neill heeft begaan, goed gemaakt. Het tweede hoofdnummer is de circusfilm „Red Wagon" met Charles Bickford in de hoofdrol. HERSTELLINGSWERKEN AAN HET RAADHUIS. Het zal er nu toch eindelijk van komen dat het raadhuis eenige noodzakelijke her stellingen zal ondergaan. De directeur van Openbare Werken heeft thans aanbiedingen gevraagd voor het ver richten van vernieuwingen en herstellingen aan den kap van het raadhuis. PrormKandavergaderm» Bellamy-beweging. De boodschap van Bellamy. Een beeld uit de film „Nancy Steele wordt vermist." (Luxor Theater, Beverwijk). Gisteravond werd in het Kennemer Hotel een openbare propagandaverga dering gehou den van de plaatselijke af deeling der Inter nationale Vereeniging Bellamy. De belang stelling voor dezen avond was van zeer be scheiden omvang. Spreker was de heer M. H. v. d. Stijl uit Den Haag. lid van het hoofdbestuur der I. V. B„ die een rede hield over het onderwerp: „Eduard Bellamy en zijn boodschap aan de zen tijd". Na een kort openingswoord ving spreker zijn rede aan met te herinneren aan de twee eerste boeken van Edward Bellamy „Het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen", waarin hij de ontwikkeling van .de menschheid en van het economisch stelsel behandelde. De groote massa, aldps spr., „overziet thans niet meer de draagwijdte van dit stelsel. Wel ontmoet men daarvan de verschijnselen, waarvan er één de groote werkloosheid is. Bellamy heeft aangegeven hoe de werkloos heid weggenomen kan worden. Wat hij voor zag, is ook gekomen. De toestand, waarin wij thans leven, is een gevolg van het stelsel van vraag en aanbod, het kapitalistische stelsel. Reeds veertig jaren geleden was het aanbod grooter dan de vraag, Toen deed tevens het afbetalingsstelsel zijn intrede, waarmede men eigenlijk de kip met de goud-en eieren slaehtte. De mechanisatie van de bedrijven maakte handkracht overbodig, waardoor een groote groep arbeiders uit het productieproces werd estooten. Alle economen zijn er wel van overtuigd, dat men een groote groep permanente werk- loozen krijgt. Kortere werktijd zou behalve een verdeeling van den arbeid ook een ver- deeling van de armoede tot gevolg hebben. Bellamy heeft voorzien, dat tenslotte alle be drijven tot één groote nationale coöperatie vereenigd zouden worden, waarin allen ar beid zouden kunnen vinden. De productie zou volgens hem verdeeld worden onder de ar beidenden, waarvan ieder gelijke rechten zou hebben. Spr. noemde het een groote dwaasheid, dat een groep werkers aan den kant staat, terwijl zij in het productieproces geplaatst zouden moeten en kunnen worden. De boodschap van Bellamy klinkt ook nog in dezen tijd. Om een oplossing te vinden zal men niet de productie moeten vernietigen, maar haar verdeelen. De heer v. d. Stijl gaf vervolgens een over zicht van den opbouw onzer samenleving, zooals Bellamy die zag. In de eerste plaats moet de productie zoo hoog mogelijk worden opgevoerd, om de welvaart te vermeerderen. Vervolgens wordt de waarde van een product bepaald naar de gepresteerde arbeidsenergie. De verdeeling van het geproduceerde zou dus eigenlijk zoo moeten zijn, aldus spr., dat iedereen van een soort girorekening naar be hoefte kan afnemen. Vrouwen en kinderen zouden economisch onafhankelijk zijn van den man. Bovendien zal men ook geen zorg meer behoeven te hebben voor den ouden dag. Daarvoor wordt gezorgd in de Bellamystaat, evenals voor weduwen en weezen. Een halve eeuw geleden heeft Bellamy reeds het antwoord gegeven op de vragen, die over zijn stelsel zouden worden gesteld. Dat bewijst dus zijn vooruitzienden blik. Tenslotte wekte spr. zijn gehoor op tot de rijen toe te treden en mede te werken aan de verwezenlijking van de Bellamy-gedachte. Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door eenige aanwezigen gebruik werd gemaakt. Zij wer den door den spreker uitvoerig beantwoord. De vergadering werd hierna met een woord van dank aan den spreker gesloten. ZAAK GERESTAUREERD. De bekende rijwielzaak „Spido" van den heer J. Hazenberg in de Zeestraat no. 3 is ge heel gerestaureerd. De winkel heeft een ge duchte gedaanteverwisseling ondergaan, niet alleen wat het interieur, maar ook wat het exterieur betreft. De heer Hazenberg brengt o.m. de nieuwste Mende-radiotoestellen in den handel. Deze toestellen, voorzien van de nieuwste tech nische snufjes, munten uit door een prachti ge weergave van muziek en gesproken woord. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP DE ARBEIDSBEURS. De Commissie van Toezicht op de Ar beidsbeurs^ zal op Dinsdag 12 October ten raadhuizt^een vergadering houden. In deze bijeenkomst zal het nieuwe lid dei- commissie, de heer W. Langendijk, worden :eïnstalleerd. De directeur van de Arbeidsbeurs, de heer V. Ph. Braun, zal een causerie houden over het onderwerp: „Is het wenschelijk de werk loosheidsverzekering in te schakelen in een algemeene regeling der sociale verzekering?" SCHOENREPARATIEBEDRIJF Dameszolen en -hakken 0.70 Heerenzolen en -hakken 0.90 Filialen: Engelmundusweg 71, IJm-Oost; Baanstr. 111 Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) ZEER OUDE GENEVER „ME DER" PER LITER KRUIK f 3.40 BEVERWIJK TEL. 3709 (Adv. Ingez. Med.) Het uitbreidingsplan voor Ronde Boogaard". ,De Teneinde, in verband met het In redding zijnde uitbreidingsplan c bebouwing tegen te gaan is het opnieuw een besluit te nemen op crron(r* art. 6 4e lid van de Woningwet en wel v™ 71 geheele gemeente. r B. en W. stellen den raad dus voor- a. In te trekken het plan van nibbrêidt vastgesteld hij raadsbesluit der voormap' gemeente Wijk aan Zee en Duin met uit™ dering van de plannen tot herziening genoemd plan, vastgesteld bij raadsbek? der voormalige gemeente Wijk aan Zeê Duin van 27 December 1933 (plan „De Boogaard") en van 5 Juni 1934 (pian wP aan Zee"). b. Ingevolge art. 36, 4e lid der WonWi te bepalen, dat de vaststelling van een ul» breidingsplan voor de nieuwe gemeente Rp* verwijk wordt voorbereid. VEREENIGDE VEILINGEN. Kennemerland en Vrije Veilig, Suikermais, per kolf 2—2*/2 ct. Waschpeen per K.G. 36V2 ct. Spinazie per kist 2840 ct. Sla per kist 1525 ct. Postelein per kist 3246 ct. Andijvie per kist 1230 ct. Wortelen per bos 47 ct. Raapstelen per bos 2 ct. Radijs per bos 12 ct. Peterselie per bos 12 ct. Selderie per bos 1l3/2 ct. Prei per K.G. 353/2 ct. Bloemkool le per stuk 1013 ct. Bloemkool 2e per stuk 35 ct. Tomaten per K.G. 47 ct. Uien per K.G. 34 ct. Spruiten per K.G. 813 ct. Bieten per K.G. 3 ct. Kassnijboonen 1622 ct. per K.G. Snijboonen per K.G. 614 ct. Dikke boonen per K.G. 412 ct. Sperc. b. z. dr. per K.G. 10—14 ct. Pronkboonen per K.G. 22.60. Tuinboonen per K.G. 11 ct. Nero per K.G. 712 ct. Trosboonen per K.G. 1517 ct. Knollen per stuk 36 ct. Komkommers per stuk 25 ct. Aarbeien per doosje 3845 ct. Stoofappelen 510 ct. per K.G. Stoofperen per K.G. 610 ct. Druiven per K.G. 1620 ct. Chin, kool per stuk 25 ct. Rammenas per stuk 333/2 ct. „A. D. O." Het programma voor Zondag luidt: A.D.O.O.I.V. 2.30 uur, DJE.M. 2A.D.O. 2 2.30 uur A.D.O. 3—W.S.V 3 12,30 uur U.S.V. aA.D.O. a 1,uur BURGERWACHT. Maandagavond 11 October houdt de af- deeling Heemskerk van de Burgerwacht een ledenvergadering in café Henneman. VEEFONDS „ONDERLING VERTROUWEN". Maandagavond 11 October houdit het Vee fonds „Onderling Vertrouwen" een ledenver gadering in het lokaal van den heer L. Schip per. Uitbreidingsplan voor de nieuwe gemeente. Bij raadsbesluit van 19 October 1936 werd bepaald, dat een herziening vain het uitbrei dingsplan, vastgesteld bij besluit van den raad der voormalige gemeente Wijk aan Zee enDuin van 26 October 1909, in vorobereiding was. Aangezien een dergelijk besluit volgens art 36, 4e lid van de Woningwet slechts geduren de één jaar vap kracht blijft en het plan tot herziening nog niet gereed is, is het nood zakelijk een nadere voorziening te treffen. Zooals B. en W. reeds in de voordracht van 15 September 1936 hebben uiteengezet, moet het uitbreidingsplan 1909 der voormalige ge meente Wijk aan Zee en Duin in vele opzich ten als verouderd worden aangemerkt. In overleg ook met de bevoegde instantie komt het hun gewenscht voor dit plan in te trekken, met uitzondering van de partiëeie plannen „De Ronde Boogaard" en „Wijk aan Zee", vastgesteld onderscheidenlijk bij raads besluiten van 27 December 1933 en 5 Juni 1934. Knap stukje recherchewerk. Dievegge uit Haarlem te Velsen opgespoord, Een 29-jarige reiziger kocht Dinsdagmiddag ongeveer één uur aan de krantenkiosk op het Stationsplein lectuur. Toen hij betaalde legde hij zijn portemonnaie met ongeveer 15 daar even neer en vergat die bij zijn vertrek mee te nemen. Onderweg dacht hij er opeens aan, maar. toen hij naar de kiosk terugkeerde bleek de portemonnaie verdwenen te zijn. Hij deed aangifte bij de politie, waarop de recherche onmiddellijk een onderzoek instelde. De juf frouw in de kiosk kon vertellen, dat een dame kort na het vertrek van den reiziger postzegels had gekocht. Zij wist een vrij nauwkeurig signalement van de dame te geven. Dit was voor den rechercheur blijkbaar voldoende, want nog Dinsdagavond slaagde hij er in haar in Velsen op te sporen. Het was een 50-jarige weduwe. Dit bleek wel een gelukkige vangst te zijn want zij bekende de portemonnaie, die nog met den inhoud in haar bezit was, te hebben weggenomen. Zij werd naar het poli tiebureau Smedestraat overgebracht. Na ver hoor werd zij op vrije voeten gesteld. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. vanaf 1.65 tot 14.75. Ruime keuze Hockeyschoenen, Oefen- en Wed strijdballen, Shirts, Kousen, Handles enz. Turn-, Athletiekkleeding en mate riaal. DE aangewezen zaak tusschen Haarlem en Alkmaar voor ALLE SPORTARTIKELEN Wijkerstraatweg 29, bij de pont, Velsen-N., Telef. 3019, Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) FEUILLETON door GEORG FROESCHEL. I. Het hoofdkwartier van de straffende ge rechtigheid te Berlijn zetelt in een groot ge bouw in het stadsdeel Moabit. Een bronzen leeuw, die een slang vertrapt, staat in een klein plantsoen; daarachter rijst een rood grijs gebouw op met hooge vensters, die on onderbroken over twee verdiepingen reiken en met vierkante, stompe torens rechts en links; het geheel is van zulk een logge architectuur, dat het een ouderwetsch spoorwegstation ge lijkt. Vier poorten vormen den ingang, een breede statietrap leidt naar een duistere hal in de entresol. Deze wordt verlicht door smalle vensters, waarin bontgekleurd glas in lood; vier enorme bronzen kandelabers, met in elk één brandend gloeilampje, staan op zware steenen voetstukken en geven het hooge ver trek de sombere waardigheid van het schip van een kerk. Hier in het middelpunt van het gebouw, van waaruit men via een paar treden in de groote en in de kleine jury-rechtzalen komt, is het steeds stil en leeg. De breede gangen met gewelfd plafond die in de parterre op de eerste en op de tweede verdieping langs tal- looze uniform grijsgroen geschilderde deuren naar het achtergedeelte van het gebouw voe ren. zijn minder decoratief, maar des te druk ker. Van den vroegen morgen tot laat in den namiddag gaan loopen, marcheeren en haas ten zich door deze gangen de vertegenwoordi gers van alle rangen van de hiërarchie van het gerecht. Boden van het gerechtshof, kwie ke referendarissen, jonge advocaten en wel gedane presidenten van de strafkamers, ge wichtig uitziende cipiers verschijnen en ver dwijnen in een rustelooze opeenvolging, en daartusschendoor schuifelen onzeker, schuch ter of onverschillig de scharen van getuigen, beklaagden en civiele aanklagers, het mate riaal dat door de eerste groep verwerkt wordt. Wat een geweldig organisme, welk een knap in elkaar gezette organisatie! Van de sterke hand van den politieagent, die den misdadiger arresteert tot het gecompliceerde denkappa raat van den rechter welk een perfecte ma chine! Hoe wonderbaarlijk grijpt het eene in het andere, hoe precies doet elk wiel zijn radertjes draaien, zoodat aardsche zonden en dagelijksche laagheden het onderwerp van weloverwogen juridisch intellect kunnen wor den. Door het laatste venster in de gang ziet men uit op den rooden baksteenen muur van de ge vangenis, waarin zij, die preventieve hechte nis ondergaan, ondergebracht zijn. Als men zich een weinig vooroverbuigt, dan ziet men den koepel over de centrale hal van de gevan genis,vanwaar stervormig vijf vleugels uitgaan. Hierin is plaats voor duizend mannelijke en vijfhonderd vrouwelijke gedetineerden. Het meerendeel van deze menschen is onderge bracht in enkelvoudige cellen van vier meter lengte en iets meer dan twee meter breedte. Zij zijn door deuren van zwaar grenenhout en door tralievensters met drie horizontale en zeven vertikale stalen staven van de buiten wereld gescheiden. Door een onderaardsche gang kunnen zij in het gerechtsgebouw ge bracht worden, waar in twintig tot dertig zalen dagelijks rechters en jury's recht spreken. De beklaagden moeten achter een laag. houten beschot plaats nemen en dan golven over hun hoofden de diepzinnige woor den van procureurs, verdedigers en presiden ten. totdat hun schuld volgens de wet afge meten is en hun straf tot op jaar, maand en dart nauwkeurig vastgesteld is. Voor dat het zoover is moet de rechter van instructie het verloop van de misdaad en de daarop betrekking hebbende voorgeschiedenis aan het licht trachten te brengen. Hij moet met geduld, list en hardnekkigheid het gebouw van leugens, argwaan en angst, waarin de schender van de wet zijn daad tracht te ver bergen, afbreken. De werkkamers van de rech ters van instructie liggen in de parterre van de rechtervleugel van het gebouw. Hier is het gewoonlijk minder druk dan in de andere gan gen, en op de banken voor de gesloten deuren wachten slechts weinige getuigen. Voor de kamer van Mr. Questenberg, rechter van instructie aan de arrondissementsrecht bank was het volkomen leeg. Hij had den morgen gereserveerd voor de behandeling van eenige arrestanten en was van negen tot tien uur bezig geweest met een zekere Theodor Simmaringer om een uitleg te verkrijgen om trent zekere onjuistheden en veranderingen in de boeken van de Zentral-Bank. Het resultaat van dit onderzoek was niet erg bevredigend geweest, want Simmaringer had beweerd, dat een overleden directeur van de Bank hem op dracht gegeven had om deze veranderingen in de boeken aan te brengen. Enfin men zou wel zien Het volgende geval was echter zoo klaar als een klontje. Een gewone poging tot inbraak zonder eenige bijzondere psychologische be teekenis. Questenberg vloog met zijn potlood over het proces verbaal, opgemaakt bij het verhoor op het politiebureau, en verwonderde er zich over. waarom de officier van justitie niet direct de zaak voorgebracht had. „Ach", dacht hij. „Misschien wil Wilhelmy het zich makkelijk maken. Een bekentenis is ook het beste uitgangspunt. En hij zal wel bekennen deze - hoe heet hij ook weer - Kar] Ritten- wald." De rechter van instructie legde zijn potlood neer, want hij hoorde reeds de voetstappen van den gevangenbewaarder en dié van den gedetineerde voor zijn deur. Van het eerste oogenblik af was de recn.^; van instructie den gevangene onsympj«nie™ De gevangenbewaarder, die hem uit zijn cei gehaald had .en hem door de onderaardscn gang in het gerechtshof gebracht had, had Be- zegd, dat hij verhoord zou worden door aen arrondissementsrechter Questenberg. Nu, <>ai zou wel een oudere heer zijn met grijze harea en een bril op, en' Rittenwald nam om netjes in de houding te gaan staan. ïoeu de opzichter de deur opende, zag hij een ma- geren, jongen man, met een scherp ge"®*' ken scheiding in het dikke, donkere naa achter de schrijftafel zitten. „Rechter van instructie aan de Arrondissementsrechtbank.; het mocht wat!" dacht Rittenwald en stap«- hoog opgericht de kamer binnen. „Morgen!" Questenberg blikte op en keek gedurena eenige seconden met rustige. onverscmiUo donkerbruine oogen den breedgeschouderde gedetineerde in het scherpe met zomersproe ten bedekte gezicht, en antwoordde beieei „Goeden morgen" en met een uitnooidige gebaar, „neemt U plaats". De rechter Ken dit soort menschen. Zij waren gemaK^u* te behandelen aan de overdreven wieew de kruiperigen, die dan ook meestal de sim ren waren De eenvoudigste manier om 11 trots te breken, was om die te negeerei®» om hun vlegelachtigheid te beantwoorden een onveranderlijke vriendelijkheid. Bat

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2