Japansche aanval bij Sjanghai afgeslagen. Belgrado, de stad der contrasten. Hevig vuurgevecht bij Poetoeng. Oud en nieuw, naast en door elkaar. Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil VRIJDAG S OCTOBER 1937 De strijd in het Verre Oosten, Havas meldt uit Sjanghai: De ,,Ta- koengpau" meldt, dat de Japansche troepen Pingjoean hebben aangeval len op 60 K.M. ten zuiden van Tetsjau aan den spoorweg- Tientsin-Poekau. Zij werden teruggeslagen met zware verliezen. Afdeclingen Chineesche troepen zouden de achterhoedes der Japanners ten noorden van Tetsjau aanvallen. Generaal Hanfoetsjoe, de gouverneur der provincie Ejangtoeng, leidt persoonilijk de operaties in deze provincie. Uit Taijoean, de hoofdstad van Sjansi, wordt aan het Chineesche telegraafagent- schap Central News gemeld, dat 2000 Japan ners met een twintigtal kanonnen de Chi neesche stellingen van Koesien genomen hebben en een Chineeseh regiment hebben vernietigd. De veldslag begon weer en wordt thans voortgezet, nadat de Chineezen ver sterkingen hadden gekregen. Japansche ele menten zouden omsingeld zijn in Joeanping ten zuiden van Koesien. De Chineesche batterijen te Poe toeng hebben gisteravond het vuur geopend op de kaden te Jangtsepoe, waar de Japanners artillerie en paar den aan wal zetten. De Japansche oorlogsschepen beantwoordden het vuur "door Poetoeng te bombardeeren... Dit artilleriegevecht duurde 3 kwar tier. Ook bij Tazang wordt verbitterd gevochten. De Chineezen worden hier krachtdadig gesteund door het ge schut, dat ten westen van hun linies te opge steld. Het Chineesche agentschap Sentral News bevestigt, dat op het eiland Hopau, 130 K.M. ten zuiden van Kanton en 30 K.M. van Hong kong. Japansche troepen aan wal worden gezet. Zeshonderd mariniers leggen daar een luchtbasis aan. Spoorlijnen gebombardeerd. Uit Hongkong wordt gemeld, dat gistermor gen spoorbruggen en militaire terreinen langs den spoorweg Kanton—Hankau op nieuw door de Japansche luchtmacht gebom bardeerd zijn. Volgens berichten uit Tientsin hebben de Japanners ook bommen laten val len op den spoorweg TientsinPoekau, waar bij het speciaal gemunt was op militaire ter reinen en troepentreinen. Generaal Jen-Hai-Sjan zou Nanking ver sterkingen gevraagd hebben en derhalve zou generaal Pai-Tsjoeng-Hsi met 200.000 man op weg naar Sjansi zijn. Het aantal buitenlandsche inwoners van Sjanghai is verminderd van 48.897 tot 21.865. De troepenafdeelingen der mogendheden zijn daarentegen zeer versterkt. Het aantal Brit- sche soldaten is toegenomen van 900 tot 3000, dat der Fransche van 800 tot 3700,' dat der Amerikaansche van 500 tot 3500. Er zijn verder 1600 Italiaansche soldaten. Tenslotte liggen er 11 Amerikaansche, 4 Bri|,- sche, 4 Fransche, 3 Italiaansche en 1 Neder- landsch oorlogsschip in de haven. Hoog water aan het Noord- Chineesche front. Uitgestrekte gebieden van het Japansche front in Noord-China werden door ernstig overstroomingsgevaar bedreigd. In den loop van den strijd in September hebben de Chi neezen in het gebied van Matsjang op ver schillende plaatsen de dijken van het groote Keizerkanaal doorgestoken, zoodat de uit- stroomende watermassa's in de afgeloopen week de gebieden tusschen de spoorlijnen Tientsin—Poekau en PeipingHankau heb- Tienduizend gevangenen in Rrilscli-Indië op vrije voeten. Uit Lucknow: Tienduizend gevangenen in de vereenigde provincies, d.i. ongeveer een derde van het totale aantal in de gevange nissen in de provincie, zullen binnenkort op vrije voeten worden gesteld ingevolge het programma tot wijziging van het gevange niswezen der provinciale regeering. ben overstroomd. Tegelijkertijd heeft de he vige regenval in het noorden en het noord westen het peil der rivieren doen stijgen. In het Japansche consulaat-generaal is een be spreking gehouden met de plaatselijke Chi neesche organisaties over de maatregelen, die genomen moeten worden om de overstroo ming meester te worden. Amerika Amerika bereid tot deelneming aan de negen mogendheden- conferentie Staatssecretaris Huil heeft tegenover de journalisten verklaard, dat hij nog geen uit- noodiging heeft ontvangen deel te nemen aan een conferentie der onderteekenaars van het negenmogendhedenverdrag, doch dat hij wel vermoedde, dat de Vereenigde Staten de uitnoodiging direct zouden aanvaarden. Op de vraag of de veroordeeling van Japan in het gepubliceerde communiqué de toepas sing van de neutraliteitswet zou kunnen medebrengen, gaf de secretaris van staat te kennen, dat deze mededeeling de Vereenigde Staten slechts als onderteekenaars van het negenmogendhedenverdrag en het pact van Kellogg in het geding brengt. Hij zette uiteen, dat de Zuid-Amerikaan- sehe staten niet werden geraadpleegd en dat de Vereenigde Staten de beslissing afzonder lijk hadden genomen. Norman Davis, die zich te New-York bevond werd met spoed naar Washington ontboden. Hij zal vandaag met president Roosevelt en Huil confereerén, vermoedelijk over de schik kingen van Amerika's deelneming aan de ne- genmogendhedenconferentie. Joegoslavië Oppositie sluit zich aaneen. De leider van de Kroatische oppositie, Matchek heeft naar Havas verneemt, te Za greb een overeenkomst tusschen de vereenig de oppositie van Belgrado en de democratische boeren-coalïtie ivan Zagreb onderteekend. Hierdoor is een eenheid van handelen tot stand gekomen tusschen de vijf Servische en Kroatische oppositiepartijen. De tekst van deze overeenkomst zal binnenkort gepubliceerd worden. Naar verluidt bestaat de overeenkomst uit twee deelen. In het eerste deel worden de -be ginselen van de vijf partijen uiteengezet. Zij verlangen,, dat de organisatie van den staat wordt gerégeld'door de door het volk gekozen sou ver e ine''vertegenwoordigers, vereenigd in de wetgevende vergadering. Joego-Slavië is een staat van Serven, Kroaten en Slo- venen, het is een constitutioneele en parle mentaire monarchie onder regeering van ko ning Peter II van de dynastie Karageorgewitsj In het tweede deel worden voorstellen ge daan om tot de verwezenlijking van deze be ginselen te komen. België Persoffensief voor koloniën. Nieuwe campagne in Duitschland ingezet. BERLIJN, 7 Oct. (Havas). Blijk baar op instructie van hoogerhand is de Duitsche pers in het koloniale vraagstuk tot een offensief overgegaan dat beschouwd kan worden als het be gin van een krachtige propaganda campagne voor teruggave aan Duitschland van de koloniale gebie den, die het bij het verdrag van Ver sailles werden ontnomen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" deelt mede, dat het in de eerste plaats de bedoe ling der Duitsche regeering is, de Duitsche en de internationale openbare meening ver trouwd te maken met het denkbeeld, dat de Duitsche koloniale eischen er nu eenmaal zijn en niet meer teruggetrokken kunnen worden. De bladen herinneren aan de redevoeringen van den laatsten tijd en nemen de argumen ten over, die nu al jaren ingebracht worden tegen wat zij den „diefstal" der Duitsche ko loniën noemen. Zij verklaren eenparig, dat de teruggave dezer koloniën niet slechts een noodzakelijkheid is, doch tevens een kwestie van nationale eer. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft o.a. nog, dat koloniale activiteit van Duitschland voorwaarde is voor geleidelijke vermindering van de deviezencontrole en het blad bestrijdt het argument, dat Duitschland door terug gave zijner koloniën geen strategische moge lijkheden mag verschaffen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" stelt vast dat Engeland, en vooral Zuid-Afrika zich, dank zij het feit, dat de entente tijdens den wereldoorlog de Congo-acte geschonden heeft en ook in Afrika den strijd van blanken tegen blanken en van kleurlingen tegen blanken niet vermeden heeft, geplaatst ziet tegenover een gistende wereld van kleurlingen. Duitsche ko loniën in Afrika, aldus het blad, zouden voor de blanke natie slechts een verlichting, nim mer echter een verzwaring vormen, Rumoerige zitting van den Senaat. Het in den senaat ter sprake brengen van den persoon van Barmat heeft incidenten te weeggebracht, welke den president noopten de vergadering te schorsen. Tijdens de instructie, welke tegen Barmat was geopend wegens valschheid in geschrifte en frauduleus bankroet, heeft deze, die uit België was gezet en thans in Nederland woont, zich niet bij den rechter aangemeld. Toch is hij onlangs met een speciale vol macht voor den duur van 24 uur in België ge weest om gehoord te worden door den rechter commissaris. belast met het onderzoek naar de financieele aangelegenheden. Gistermiddag wilde de Vlaamsch- nationa listische senator Van Dieren, den minister van justitie over deze reis een vraag stellen. De socialisten voeren evenwel zoo heftig tegen hem uit, dat de president de zitting moest schorsen. Senator van Dieren zal zijn interpellatie houden na het debat over het wetsontwerp betreffende de ouderdomspensioenen. Frankrijk Cliautemps stemt in met Roosevelt's rede. Ministerpresident Chautemps, die als gast heeft aangezeten aan de wekelijksche lunch van de Amerikaansche club te Parijs, heeft bij deze gelegenheid een rede gehouden, waarin hij zeide, dat Frankrijk volkomen instemt met de beginselen, die Roosevelt in zijn redevoe ringen heeft uiteengezet. Het is, aldus de pre mier, van oordeel, dat het leven der staten, evenals dat der individuen, afhangt van de eerbiediging der erkende regels van het recht en de moraal. Het is er zich ten volle van be wust, dat iedere schending van een contract en iedere aanslag, die welbewust wordt toege bracht aan de integriteit van een land en aan de vrijheid van een volk ernstig de belangen van andere volken en den algemeenen vrede in gevaar brengen. Het weet ook, dat om der gelijke misbruiken tegen te gaan, een geïso leerd optreden ondoeltreffend en gevaarlijk zou zijn, en dat alleen de gemeenschappelijke en vastberaden wil van alle vredelievende vol ken een onoverkomelijke hinderpaal voor schending van het internationale recht kan zijn. Frankrijk, vervolgde spreker, streeft geen ander doel na dan de handhaving van den vrede. Wanneer het andere landen vraagt de integriteit en de vrijheid der staten te eerbie digen, weet het zichzelf denzelfden regel op te leggen. Het verwerpt iederen „ideologi- schen oorlog", van welken kant hij ook komt. De aanval op de „Basilisk''. Duikboot niet tot zinken gebracht. Reuter meldt uit Gibraltar, dat men in Britsche vlootkringen met stelligheid het gerucht tegenspreekt, als zou de „Basilisk" de duikboot, die het schip aanviel, met zeker heid tot zinken hebben gebracht-. Dit ge rucht zou slechts op de onderstellingen van een matroos berusten. PROGRAMMA ZATERDAG 9 OCTOBER 1937. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 Gramofoonmuziek) 2.00 Jeugdhalfuur. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.05 De KRO-Melodisten, so list en gramofoonmuziek. 5.30 Esperantocur- sus. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke R.V.U. 7.35 Actueele aetherflitsen. 7.55 Esperantopraatje en gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten A. N. P. Mede- deelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 8.35 KRO-orkest, de KRO-Bojfs, de 4 Goossensens, solisten en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.55 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. VARA-uitzending. 10.0012.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Orgelspel, declamatie en VARA- Maandrevue (gr.pl.) 12.001.45 Gramofoon muziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 H. Norman's CelesteKwintet. 3.15 Damcursus. 3.30 Resi dentie-orkest. 4.30 „100 jaar wetenschappe lijk socialisme", causerie. 4.15 Gramofoonmu ziek. 4.50 Vervolg concert. 5.35 Gramofoon muziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Groningsche uitzending. 7.00 „Filmland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.40 Herhaling SOS- Berichten. 8.03 Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 Bonte avond. 9.30 Toespraak. 9.40 Gra mofoonmuziek. 9.45 Radiotooneel. 10.00 Be richten A.N.P. 10.05 Vervolg bonte avond. 11.15 Berichten. 11.2012.00 Gramofoonmu- DRÓITWICH, 1500 M. 11.05 Causerie over Australië. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.05 BBC-Northern-orkest. 1'2.50 Dansmuziek (gr.pl.). 1.20 Commodore Grand- orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.00 H. Sand ler's Weensch Octet. 3.50 Orgelspel. 4.20 Het BBC-Schotsche orkest. 5.00 Declamatie. 5.20 Peter Yorke's orkest en solisten. 6.20 Berich ten. 6.50 BBC-orkest en soliste. 7.50 ABC- cabaret. 8.20 Variété-programma. 9.20 Be richten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 BBC- Theater-orkest en solist. 10.35 BBC-Theater- orkest. 11.05 „Saving wild life", causerie. 11.20 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Vervolg Dansmuziek. RADIO PARIJS, 1648 M. 7:10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Gevarieerd concert en zang. 2.50 Zang. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 4.20 Zang. 5.20 Gevarieerd concert. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Zang, 8.05 Vocale duetten. 8.50 Sympho- nieconcert m.m.v. het Raugelkoor. 10.50 Gra mofoonmuziek. 11.201.20 J. Bouillon-Dans- orkest. KEULEN, 456 M. 5,50 E. Schneidewinds orkest. 7.50Omroep- kleinorkest. 11.20 Ostland-orkest. 1.35 Om- roepkleinorkest. 2.15 Alt en piano. 3.20 Om- roepschrammelensemble, -koor, H. Hage- stedts orkest en solisten. 5.25 Kamermuziek. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest en solisten. 8.2211.20 Uit Rome: „II Trova- tore', opera. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Salonorkest. .50 Gramofoonmuziek. 2.20 Solistenconcert. 4.20 A. Fellemans orkest. 5.50 Kamermuziek. 6.35 Salonoi'kest. 7.05 Accordeon-muziek. 7.20 Zang. 8.20 Cabaret. 9.20 Kleinorkest. 10.30 11.20 Kleinorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.50 Gramofoonmu ziek met toelichting. 3.20 Vioolvoordracht, 35 Gramofoonmuziek. 4.35 Salonorkest en Accordeonmuziek. 5.35 L. Hirsch's orkest. 6.35 Blaasensemble. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest, radiotooneel en gramofoon muziek. 10.30 Gramofoonmuziek en Radiotoo neel. 11.2012.20 Omroepdansorkest en solist. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 „Der gute Ton" gevarieerd program ma. 8.20 Berichten. 8.35 E. Bauschke's orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 K. Risten- part's Kamerorkest. 10.05 Weerbericht. 10.20 12.15 Omroepkleinorkest, en O. Kermbach's orkest. Hollywood in Europa. (Van onzen Weenschen correspondent). Belgrado, October. Ik zit hier. zooals u ziet, in Belgrado, op den Balkan dus _ènmidden in den zomer. Het is hier nog ontzettend warm, tot diep in den nacht zitten de menschen in de open lucht op straat. Met een van de comfortabele booten van de Erste Donaudamppschiffahrts-Gesell- schaft, die haar hoofdzetel te Weenen heeft, ben ik van de Oostenrijksche hoofdstad uit den Donau afgezakt. Te Weenen was het al sedert eenige weken koud en kil. In Press- burg, de Tsjecho-Slowaaiksche aanlegplaats van het schip, stond een man op den steiger meteen kort bontjasje aan met een pelskraag eraan. In Boedapest, welke stad gewoonlijk des avonds met haar vele licht jes en met haar in hellen gloed gezette ge bouwen een feërieken aanblik opleverde, had men ook al niet veel last van de hitte gehad. In Belgrado echter heerscht een heel andere temperatuur, schijnt een heel ander klimaat te zijn: het is hier snikheet, ik kan- geen vest verdragen, laat staan een over jas, en ben blij, dat ik wat hemden met korte mouwtjes op reis meegenomen heb. Men eet en drinkt ook 's avonds nog in de vrije buitenlucht. Het heele leven speelt zich hier hoofdzakelijk op en aan de straat af. Wanneer men voor de eerste maal in Belgrado komt en men doet zijn intrede in de avonduren, is het net, alsof men op een groote kermis terecht gekomen is. De' huizen lijken van beneden wel hei-verlichte kramen met al die breede, wijd openstaande ramen. Aan den rand van de stoep zitten honder den en nog eens honderden menschen aan primitieve, met kleedjes bedekte houten tafeltjes. Die staan niet alleen voor de lokalen, waartoe zij betooren en waarvan de consumptie komt, maar het „terras" strekt zich langs verschillende aangrenzende ge bouwen uit. Tusschen de huizen en de cafés is een flinke ruimte opengelaten als door gang voor de wandelaars. Des nachts blij ven de stoelen en tafels buiten staan. Heel in de vroegte doen zij alweer hun dienst. De deuren van de winkels staan den heelen dag open en de kappers scheren hun. klanten voor wagenwijd openstaande vensters, die bijna de geheele breedte van hun lokaal innemen. In de eerste avonduren maakt Belgrado op tal van punten den indruk van een we reldstad. Het verkeer in de drukke straten kan zich gerust met de levendigheid in tal van groote Europeesche steden meten. Door dat beneden alles verlicht is, en men niet naar boven kijkt, waar trouwens bijna alles donker is, ziet men niet de daken en de gevelcontouren van de huizen. En daardoor bemerkt men niet de typische verschillen in hoogte van de gebouwen, welke- een van de meest karakt-erestieke -eigenaardigheden van dé stad vormen. Hét. eene 'huis is 'klein, hét andere is groot. Naast stevige èn solide gebouwde moderne huizen van vier of Vijif of zes verdiepingen staan oude lage huisjes, meestal lang gestrekt, die niet eens een bovenverdieping hebben en die door lage schuine daken bedekt worden. Nieuwe huizen van beton, in strakke lijnen omhoog gevoerd, schieten overal als padde stoelen uit den grond. Het is verbazend hoeveel er hier in alle deelen van de stad tegelijkertijd gebouwd wordt. Zelfs des Zondags staat het bouwbedrijf niet stil en wordt er doorgewerkt. Een geheel nieuwe stad is verrezen, een mo derne stad, maar ertusseheiiin staan overal vieze en oude en vervallen brokstukken van het vroegere Belgrado uit den Turkentijd. Men wil hen uit den weg ruimen en zij zullen successievelijk ook wel verdwijnen zooals er reeds zooveel afgebroken zijn maar de eigenaars ervan zijn koppig en willen wach ten tot de prijzen van den grond nóg meer omhoog zullen gaan. Op drukke punten in het hartje van de binnenstad, waar veel van. die oude Servische krotten staan, kost de grond al van vier tot zeshonderd gulden per vier kante meter! Families, die oude huisjes van hun vader of grootvader geërfd hebben, huisjes, die vroe ger zoo goed als niets waard waren en die al half in elkaar gezakt waren, zijn nu de ge lukkige eigenaars van een kapitaal van ette lijke honderdduizenden guldens geworden .Een Franco verleent gratie. De Amerikaansche vlieger Dahl en de drie Russische vliegers, die voor den krijgsraad van Salamanca terecht stonden zijn ter dood ver oordeeld. Generaal Franco besloot evenwel hen gratie te verleenen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Na een oogenblik van hard werken had oom Mopperniet het euvel verholpen en geen vijf minuten later liep de motor weer. Hij was natuurlijk erg koud geworden zei oom, daarom wilde hij niet loopen! En als jullie op het plaatje kijken, dan zien jullie, dat ze al haast weer thuis zijn. Het was een spannend avontuur geweest, dat ze hadden meegemaakt, en daarom wilden ze nu wel weer een oogen blikje uitrusten. Nou, we zijn haast thuis, oom, lachte Thijs opgewekt Tjonge, het was-hier toch maar veel beter uit te houden dan in het land van de Eskimo's. Koud en guur, en dan allemaal vijanden, zooals Dooi. Brrrr, neen hoor." niets voor Thijs!!! Daar zie ik ons huis al, zei oom, en ik geloof, dat daar Dickie staat. Maar, wie is dat daar bij hem??! kapitaal, dat weliswaar geen rente oplevert integendeel want de stad Belgrado heeft een speciale belasting voor de eigenaars van zulke huizen ingevoerd, welke veel en veel grooter is dan de hëele opbrengst ervan aa huur. Maar de eigenaars betalen die bedra gen graag en wachten. ïra dgraao heeft in de laatste jaren op haasf JU> mgelooflijke wijze aan bloei toegenomen De stad breidt zich met een haast Ameri kaansch tempo uit. In de wereldoorlog heef" de stad veel te lijden gehad, een groot ge deelte ervan was in puin geschoten. En de be" volking was voor een groot gedeelte gevlucht- In de zeventiger jaren van de vorige eeuw telde Belgrado slechts 25.000 inwoners, Voor den grooten oorlog waren er iets meer dan 80.000, in 1921 reeds 110.000 en thans 280,000 Belgrado is een stad met een toekomst dé hoofdstad van het rijk, dat bijna veertien millioen inwoners heeft en dat alles doet om vooruit te komen. De industrie heeft zich in de laatste jaren kolossaal ontwikkeld, het- geen het volk ten goede komt. Belgrado is een stad van contrasten, ik wees er al op, toen ik het over de huizen had. Ook verder zijn het verleden en het heden en de toekomst, en zijn het oostersche en westersche, het primi tieve en het moderne en technisch op een hoog niveau staande op een bijzonder eigen aardige en romantische wijze met elkaar verbon den. Temidden van het stadsche leven ver schillende Belgraadsche dames zijn no» chiquer dan de vrouwen in Parijs ziet men de erg bonte kleederdrachten van het volk uit verschillende deelen van het land. Men ziet Muzelmannen, die een rooden fez op hun hoofd dragen, men ziet boeren met korte, rijk van gekleurd borduursel voorziene jakjes, en vrouwen, en meisjes, die een overvloed van wijd uitstaande rokken in alle kleuren van den regenboog aan hebben. Mannen in witte wollen -pakken met van onderen heel smal toe- loopende broekspijpen, met mutsen van lams- vel op het hoofd. Vrouwen met bonte hoofd doeken. Op hoeken van straten zitten tal van schoenpoetsers in Oostersche kleedij. Maiskolven worden op primitieve kacheltjes op straat geroosterd en kastanjes op straat gepoft. Voor de open ramen en ook wei bui ten worden speen varkentjes en kippen en andere brokken vleesch aan een spit gebra den. Voortdurend laat men er varkensvet op neerdruppelen. Wat een afschuwelijken geur veroorzaakt. Des avonds hangt die nare zoete lucht in heel de stad. Den eersten avond ben ik er zoo misselijk van geweest. Misschien went men er op den duur wel aan. Heelemaal weg trekt die geur nooit uit de stad, ook des morgens hangt zij er weer. De eet- en drinkgelegenheden, die over het algemeen erg goedkoop zijn, zijn steeds stamp vol. Ook des avonds zitten de meeste gasten op straat. Haast overal wordt muziek ge maakt, vaak door Zigeuners en vaak ook door Servische en tegenwoordig ook Bulgaar- sche kapellen, waarbij nog meestal een zin gende, pf laat ik liever zeggen schreeuwende juffrouw optre'edt, want het góede mensch" doet gewoonlijk verschrikkelijk haaf best, maar tracht vooral door de sterkte van het;; geluid het meeste te bereiken. In deze loka len komt Jan en alleman. Alles zit door el kaar heen. Officieren komen in dezelfde eta blissementen als de soldaten. De uniformen, die hier gedragen worden, zien er fantastisch uit. Veel officieren hebben witte linnen jas jes aan, die veel op die van onze ijsco-mannen lijken. Zij hebben er platte witte petten bij. Ook de verlceers-agenten hebben witte jasjes en witte petten en dito handschoenen. Om het middel dragen zij een leeren riem. Het mooiste zien de mannetjes van de koninklijke garde eruit. Van het balkonnetje van mijn hotelkamer af kijk ik precies op en in den tuin van het koninklijke paleis, waarin voor koning Peter nu weer de schooltijd begonnen is. De boomen van den tuin zijn nog heele maal groen. Op de hoeken van den langen la gen witten muur van "des konings tuin staan soldaten op wacht, onbeweeglijk stil als wa ren zij wassen beelden. Alleen de lichtende oogen in het gezicht schijnen te leven. De soldaten zien er schitterend uit. Zij hebben knalroode rijbroeken aan en hooge als spie gels glimmende kaplaarzen. Groene of blauwe tunica's met heel veel gele tressen, korte schoudermanteltjes en kolbakken, waarvan opzij roode punten met een kwast uithangen en die van boven een prachtige witte aigrette dragen. Hagelwitte handschoenen, getrokken sabel, geschouderd geweer: precies een ope rette van Léhar. Hollywood ligt niet meer m In haast alle eet- en drinklokalen, die ft tot dusver bezocht heb of waarin ik naar binnen heb gekeken, hangen beeltenissen van de leden van de koninklijke familie. Veel- als van den koning-knaap Peter, met een hermelijnen mantel over de schouders gedra peerd, met een paar ordekettingen en -ster ren aan en met een rijk versierd krom zwaard in de schooljongenshand. Zijn haar is sluik naar voren gekamd Van ridderordes gesproken: officieren ara gen altijd hun groote onderscheidingste kenen, ook in klein tenue, wanneer zij naar hun kazernes gaan of naar hun bureaux m het ministerie van oorlog of in de militaire gebouwen. Miniaturen ziet men niet. M en heeft in Belgrado vrij veel autos. Men hoeft hier geen belasting voor automo bielen te betalen, maar wel zijn de benzine prijzen ontzettend hoog. Fietsen en gewone rijtuigjes hebben net als automobielen toe ters. Ge kunt op straat erg schrikken, wan neer er opeens achter u getoeterd wordt. oe hebt toch geen auto hooren aankomen, u springt opzij en kijkt omen het is ee doodgewone fiets, die met een sukkelvaartJ komt aanzetten. Een van de vroegere gebouwen van o= Skoeptschina, het parlement, de Belgra- ders vertellen u vol trotsch, dat zij al an gebouwen in hun stad hebben, die een» de Skoeptschina hebben mogen herbergen - een van die vroegere parlementszetels dan een klein en onooglijk gebouwtje, dat m een der hedendaagsche reisgidsen wordt alge beeld met een wagen ervoor, die door twee ossen wordt voortgetrokken. Het gaat tnam> een nieuwe toekomst tegemoet want ne wordteen bioscoop voor geluidfilms, ne werd netjes opnieuw in de verf gezet en nee een geel-rose kleurtje gekregen. De hooi"' ingang van het voormalige parlementsge&o" is zoo klein en zoo laag, dat men er niet een een bioscooptoestel door naar binnen jw brengen. Weet U hoe men dat vraagstuk nee opgelost? Men heeft in een der zijmuren eeu groot gat gebroken, het toestel er door naa binnen gesleept en het gat vervolgens wee dichtgemaakt. Eenvoudig genoeg! W. M.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2