HET NIEUWE AVONDBLAD Een Leerstoel voor Veilig Verkeer. IJMUIDEN JAARGANG NO. 288 MAANDAG 11 OCTOBER '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents, gantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOUREN8 COSTER, MU. VOORCOURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct-, elke regel meer 10 ct. Ingeaonden mededeeltngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f100.—, één üd duim J 50.—, alle leden wijsvinger 60,- ééa of twee leden wqsvmger 25.—alle leden anderen vinger f 15.—, een of twee leden anderen vinger 5.—, arm- erf beenbreuk ƒ30.—enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen en*, ƒ400.- hji verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben, jjog afóooderlljke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. In Londen wordt een Safety First congres gehouden. Lord Mc.Gowan, die het presi deert, heeft In de openingszitting betoogd dat men z.i. een universitairen leerstoel voor Veilig Verkeer zou moeten instellen. Sommigen zullen lachen bij de gedachte aan een professor in verkeersveiligheid. Pro fessoren hebben den naam verstrooid te zijn sinds er humoristische weekbladen bestaan, en veiligheid in het verkeer vereischt juist het tegendeel van verstrooidheid. Wat zal er van des professors gezag en van dat der fa culteit overblijven, als hij zelf, in weten schappelijk gepeins verzonken, eens iemand mocht aanrijden of worden aangereden? Anderen zullen zich ergeren en het voorstel als een nieuwe knieval voor God Verkeer be schouwen. Weer anderen zullen het Hooger Onderwijs te hoog achten om er de verkeers veiligheid bij in te deelen, op gelijken voet als het ware met de Rechtswetenschappen, de Godgeleerdheid, de Natuurwetenschappen, de Letteren en WijsbegeerteMaar daar heeft Lord Mc.Gowan zijn antwoord al op yaar, want hij zegt dat wetenschap, op voeding en discipline alle drie bij de zaak gemoeid zijn. Waarop men dan weer zou kunnen antwoorden dat deze wetenschap zich tot het gebied der practische toepassin gen beperkt. Maar daar is natuurlijk uren lang over te praten. Mij is niet heelemaal duidelijk waarom de Engelsche voorzitter van Safety First het onderwijs in verkeers veiligheid, dat toch het best op de lagere scholen gegeven kan worden, met zoo'n hooge wetenschappelijke vlag aan de top wil be kronen. Is dat nou wel noodig? Is het niet beter de zaak een beetje eenvoudig te hou den, midden in de practijk van het dagelijk- sche leven-op-straat, waarin zij immers thuishoort? Het feit op zichzelf dat zulke vo.orstellen in dezen tijd gedaan worden is evenwel van belang. Het bewijst hoezeer we ons uitsloven om de gevaren die ons in het kleine dage- lijksche bestaan bedreigen weg te nemen terwijl wij tegen het veel grootere oorlogs gevaar eigenlijk niets ondernemen en de meesten onzer alleen maar hoon over hebben voor degenen die dat beproeven. Het bewijst ook dat men geneigd is tot overdrijving "van de idéé „Safety First", die vertaald kan wor den met „Veiligheid in de Eerste Plaats" of „Veiligheid Bovenal". Dit Engelsche devies is in zijn algemeen heid natuurlijk onjuist en de eerste de beste Brit die er op doctoreeren wou zou een kwade taak te vervullen krijgen. Want als men de menschelijke natuur er mee in ver band brengt, hetgeen dan toch bij weten schappelijke behandeling onvermijdelijk zou zijn, wankelt het devies onmiddellijk. Streeft de mensch naar Veiligheid in de Eerste Plaats? Neen, dat doet hij niet. Hij is, ofschoon in verschillende mate en ge meenlijk in afnemenden zin naarmate hij ouder wordt, dol op een beetje risico in zijn leven. Een wetenschappelijke en dus zoover mogelijk doorgedachte methode om dit risico weg te nemen zou hem dus slecht gerieven. Natuurlijk wil hij niet in een oorlog sneu velen of verminkt worden, en evenmin dit lotm of onder een auto ondergaan. Maar tij voetbalt of hockeyt of cricket of zwemt of klimt in boomen soms al die dingen tezamen in zijn jeugd, en het risico be koort hem. Gevaarlooze sporten zijn lang zoo aantrekkelijk niet. Hij rijdt paard, ook nog lang voorbij zijn jeugd, en gaat er prat op een ietwat grillig en onberekenbaar ros te berijden. Risico! Hij rent in auto's en op mo torfietsen, net binnen de limiet van hetgeen tij levensgevaarlijk acht. Risico! Hij reist Per vliegtuig, in vertrouwen op de grootste kans, die toch zeer zeker is dat hij heel- huids landen zal. Weer risico! Hij zeilt in een storm op zee of op een groot meer, voor zijn risico-liefhebberijHij jaagt sportief op leeuwen en tijgers Neen, de stelling „Safety First" is weten- schappelijk onhoudbaar. Te zeer in strijd met de menschelijke natuur. Ik ben er glad voor het aantal verkeersongelukken tot het uiterste te beperken, maar het lijkt mij een zaak van practische alledags-maatregelen, Van °Pv°eding en discipline, van bescher- m,ng van den mensch tegen zichzelf, waar lilj de grens van het levensgevaar voor zich- ^f en anderen niet meer blijkt te zien. Op le grens zal men steeds met hem blijven s rijden. Dat is geen wetenschappelijke zaak, maar erg nuchtere dagelijksche practijk. R. P. Een belangrijke dag voor de Oud- Katholieke Gemeente. Intrede pastoor Moleman en kapelaan Jans. Pastoor Moleman. Mochten wij de vorige week schrijven, dat het afscheid van pastoor L. Rinkel een be langrijke dag voor de O. K. gemeente was, ook gisteren was het bij de intrede van den nieuwen herder, pastoor Th. Moleman, en van den eersten kapelaan dezer gemeente, den heer P. J. Jans een dag van groote be- teekenis. Ook nu was er veel belangstelling. De dienst werd o.a. bijgewoond door bur gemeester Mr. M. M. Kwint, wethouder J. C. Dunnebier en deputaties van de Ned. Herv. Gemeente en van de Doopsgezinde Gemeente. Voorts zagen, wij verschillende personen, welke deel uitmaken van diverse sociale ver- eenigingen of instellingen. Het altaar was voor dezen feestdag met groen en bloemen getooid, waardoor het kerkgebouw een f eestelij ken indruk maakte. Onder groot ceremonieel kwamen te 10 uur pastoor, kapelaan en altaardienaars de kerk binnen. Vóór den diens zong na inzetting van den pastoor de gemeente den gebruikelijken lof zang: „Kom, Geest des levens en der kracht": gedurende dezen dienst werd gezongen de 22ste Mis, de 1ste Mis van A. Rinkel, thans Aartsbisschop van Utrecht en opgedragen aan den toonkunstenaar A. B. H. Verhey. Na voorlezing door kapelaan Jans van de Les uit Efez. VI1017 en Evangelie van den 21sten Zondag na Pinkster genomen uit Matth. XVIII 2335 richtte de nieuwe her der zich tot zijn nieuwe gemeente. Het zal U niet verwonderen, zeide pastoor Moleman, dat ik met zeer verschillende ge voelens bezield ben, want het is voor de eerste maal, dat ik als pastoor dezer gemeen te voor U sta. Ik kan mij ook voorstelïën hoe allerlei gedachten en gevoelens U zelf. ge meente, thans bezighouden. Nauwelijks een week geleden heb ik af scheid genomen van mijn gemeente te Den Helder; daar heb ik banden moeten losma ken, banden gelegd door droefheid en vreug de. Het is ook een week geleden, dat Uw oud pastoor op deze plaats afscheid van U nam en ook banden heeft moeten breken, die moeilijk los te maken waren. En als wij een moment terugdenken aan wat was en al is er misschien dan veel ver anderd, Hij, in Wiens dienst wij, Gij gemeen te, ik en mijn medehelper staan, is niet ver anderd. Mijn voorganger heeft getracht in zijn werk en dienst de eer te zoeken van Hem, die ons leeft en leidt en ik zal trachten dat zelfde te doen. Gij verwacht misschien van mij een pro gramma, maar dat heb ik niet. Maar ook ik zal trachten in het dienstwerk der gemeente niet mijzelf, maar Gods eer te zoeken. Een gemeente moet niet in de eerste plaats zien naar haar herder, maar zien naar Hem, die Hij te verkondigen heeft. Wat heeft deze gemeente in het korte tijds bestek van haar bestaan, nauwelijks vijftig jaren, reeds niet ondervonden? Echter, wat ook gekomen en wat ook gegaan is, Uw die naars gaan, maar Gij blijft in eeuwigheid. Wie in een gemeente als deze is, zal zich niet vleien dat zijn arbeid makkelijker zal worden. Wij zeggen van onszelven, dat wij den schat dragen als menschen met onze zwakheden en tekortkomingen. Wij. mijn jongen ambtsbroeder en ik, hebben niet ge- Upj. T, Aanvoel* ijzererts. arrivLvi ™arsche stoomschip „Aquitania" erts E2e ?aterdag j.l. met een lading ijzer- j^örijf van Bona> aan het Hoogoven- Kapelaan Jans. vraagd, niet verlangd hier te komen maar een Ander heeft ons geroepen en daarom hebben wij het als onze plicht gevoeld onze taak op ons te nemen. Wij staan vrij tegenover U: nooit zal, iemand ons kunnen verwijten, dat wij hier op eigen aandrang gekomen zijn. Wij hebben dan ook goed vertrouwen, dat uwe wegen en onze wegen in goede samenwerking en eendrachtzaamheid ,tot God zullen leiden. Gij moogt, gemeente, van ons veel verwach ten, maar verwacht niet alles, niet het bo- venmenschelijke; geef ons rust om gedegen in alle dingen van deze gemeente in te wer ken. Ik beloof U, gemeente, tot U te komen met vol vertrouwen, let wel, dat dit anders is dan een misplaatst vertrouwen. Mede namens mijn medehelper, meen ik te spreken, wanneer ik zeg, dat wij onze taak niet licht zullen opnemen, maar ik vraag U, wanneer ik iets doe, dan is dat geleid door goede bedoelingen en ik hoop, dat de gemeen te dan alles zal aanvaarden wat door die goede bedoelingen is geleid. Vervolgens richtte de nu ingetreden herder zich tot zijn medehelper, Kapelaan P. J. Jans, om dezen bij de gemeente in te leiden. Het doet mij goed, aldus pastoor Moleman, dat ik U in deze gemeente kan welkom hee- ten als mijn medearbeider in den wijngaard. Deze dag heeft voor u een andere beteekenis dan voor mij, daar ik menschelijkerwijs ge sproken, langer dezegemeente zal mogen dienen, dan dit bij u het geval zal zijn. Eertijds hoopt gij ook aan het hoofd van een eigen gemeente te kunnen staan om met Uw krachten dat te geven wat noodig is. Ik wensch u geluk, want nu zult ge erva ringen opdoen, rijper worden in ondervindin gen, zoo dat gij dan later met groote dank baarheid zult terugzien op dezen arbeid, die u nu wacht. Ik ben gerechtigd om dit van U te kunnen zeggen, omdat ik in een zelfde positie heb verkeerd als u nu. Pastoor Moleman besloot zijn predicatie met de woorden van den Inleidingszang: „Aan Uwe macht is alles onderworpen en daar is geen mensch die Uwen wil weerstaan kan. Want de Heer van 't heelal zijt Gij." Gedurende den verderen dienst zong de gemeente eeenige toepasselijke gezangen op de nieuwe geestelijken en voerde het kerk koor een vierstemmige zegenbede uit. Na bet einde van dezen ochtenddienst maakten de aanwezige autoriteiten en kerk besturen van de gelegenheid gebruik de beide geestelijken te begroeten. Bij de Vespers welke in den namiddag wer den gehouden was wederom het kerkgebouw goed bezet. Deze Vespers van Dankzegging werden geleid door den kapelaan P. J. Jans. Voor de Vespers zongen koor en gemeente een danklied en zongen de kinderen van de Oud- Katholieken Zondagsschool de beide nieuwe geestelijken een welkomstlied toe. In zijn toespraak tot de gemeente ging de kapelaan uit van Rom. XV 29 en 30. Hij her innerde aan wat pastoor L. Rinkel die de vorige week afscheid van de gemeente had genomen, geweest was en zeide, dat de ge meente deze herder noode uit haar midden heeft zien heengaan. Gij wist wat uw herder was en wie hij was, wat gij aan hem hadt en hij aan u. Daarom geloof ik dat een schaduw toch op dezen dag drukt, nu gij zeker denkt aan of verwijlt bij uw vorigen herder. Thans hebben wij, pastoor Moleman en ik, zijn plaats ingenomen, een plaats waaraan pastoor Rinkel zijn beste jaren heeft geof ferd, maar ook wij zullen trachten ons deze plaats waardig te maken. Kapelaan Jans dankte voorts pastoor Mo leman, dat deze ook hem in zijn prediking van den morgen had betrokken, terwijl hij een persoonlijke wensCh toevoegde aan me vrouw Moleman, opdat ook zij zich spoedig een waardige plaats in deze gemeente zal zien toegewezen. Mijn taak, aldus kapelaan Jans, zal zich hoofdzakelijk bepalen tot het jeugdwerk en dat is mij niet vreemd, waar ik sedert 5 jaren als prefect aan het Seminarium te Amers foort mijn werkzaamheden had en ook reeds vele jaren deel uitmaak van den Bond van Vereenigingen van Jonge Oud-Katholieken als secretaris en van dit werk wel speciaal kennis draag door mijn ervaringen op het gebied van de kampen voor jonge Oud-Kath. werkloozen. Ik hoop dan ook, met vrucht en tot zegen dit deel van mijn taak te kunnen vervullen. Tot dankzegging werd daarna gezongen gezang 157, en aan het slot van deze indruk wekkende Vespers zongen de Zondagsschool kinderen nog een zegenbede. Van de voor de gemeente geboden gelegen heid om met den pastoor, diens vrouw en den kapelaan kennis te maken, werd na de Ves pers een druk gebruik gemaakt. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Kwee kerslaan te Santpoort van den Hagelingerweg tot den Biezenweg en de Wüstelaan te Sant poort van de Clarionla-an tot den spoorweg overgang van Maandag 11 October a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met x*ij- en voertuigen zullen zijn afgesloten. DE VISCHOMZET IN OOSTENDE. De opbrengst van den vischverkoop in de September bedroeg 8.143.429 fr. tegen 8.476.389 fr. in dezelfde maand van het vorige jaar, vischmijn te Oostende gedurende de maand dus thans ca. 333.000 fr. minder. Verdeeld over de verschillende vaartuigen was de opbrengst: stoomvaartuigen 1.694.124 fr. (v. j. 2.071.602 fr.), motorvaartuigen 6.367.379 fr. (v.j. 6.388.517 fr.) en diversen 81.926 fr. (v.j. 16.040 fr.). De aangevoerde hoeveelheid visch bedroeg 3.058.982 KG. in September 1936 of thans ruim 454.000 K.G. meer. De gemiddelde prijs per K.G. bedroeg 2.66 fr. tegen 3.25 fr. in 1936. De opbrengst in de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg 61.238.725 fr. tegen 61.215.682 KG. in hetzelfde tijdvak van 1936. Voorts werd in September aangevoerd 1.138.995 G.K. haring t.w. van 1.155.698 fr. Loop der bevolking in September. Een kleine toeneming. Gedurende de maand September vermeer derde de bevolking dezer gemeente door ves tiging met 137 m. en 167 vr„ totaal 304 en door geboorten met 37 m. en 20 vr. totaal 57, zoodat de bruto-vermeerdering 361 was. De bevolking verminderde door vertrek met 159 m. en 149 vr. totaal 308 en door overlij den met 14 m. en 4 vr. totaal 18. De ge- heele vermindering was dus 326. Het aantal inwoners steeg in September dus met 35, dank zij een geboorteoverschot van 39, daar er meer personen vertrokken dan zich vestigden. De totale bevolking bedroeg op 1 October 1937: 46631. Ds. R. J. van der Meulen neemt beroep naar Zaandam aan. In de morgengodsdienstoefening der Geref. kerk, IJmuiden-West is gisteren aan de ge meente bekend gemaakt, dat Ds. R. J. van der Meulen het beroep naar Zaandam heeft aan genomen. Ds. Van der Meulen heeft de gemeente eerst gediend als hulpprediker van ds. S. van Leeuwen, die 26 Maart 1928 overleed. Daarna werd ds. Van der Meulen door de gemeente als tweede predikant beroepen. Ds. v. d. Meulen heeft, in den betrekkelijk korten tijd, dat hij de gemeente IJmui- den-West heeft gediend, veel tot stand ge bracht. O.a. kwam tijdens zijn predikant schap alhier de tweede preekgelegenheid tot stand en de ziekentelefoon. Verder werkte ds. v. d. Meulen mede aan de stichting van de jeugdcexitrale, die thans de gemeenten Vel sen en Beverwijk omvat. Ds. v. d. Meulen heeft zitting in tallooze corporaties. O.a. is hij eere-voox*zitter der Ge ref. School vex*eexiiging, van de Chr. Ge mengde Zangvereenigirxg Hallelujah, van de Mannenvereeniging „Schrift en Belijdenis", die mede door zijn initiatief werd opgericht. Uit dien hoofde zal ds. Van der Meulen zeer worden gemist, niet het minst der Zondags, wanneer steeds volle kerken wachtten op zijn altijd frïssche en rijk aan nieuwe gedachten zijnde prediking des Woords. Ook mevrouw van der Meulen zal als presidente van de Dameskrans, van het Fonds voor centrale ver warming der gfebouwen, van de Vrouwenhulp der Vrije Univex-siteit, leidster der Meisjes- zexidingskrans enz. zeer gemist worden. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Zaterdagavoxxd wilde een wielrijdster, die in de richting van Beverwijk reed, de Melk- laan inrijden. Zij verzuimde echter een teeken te geven met het gevolg, dat zij door een fietser werd aangereden. Het tweetal viel, waarbij de jongedame eenige lichte ver wondingen opliep. Haar rijwiel werd bescha digd en van de lamp was niet veel meer over. De wielrijdster protesteerde heftig, hoe wel zij de aaxirijding aan haar eigen fout te wijten had. Desondanks verklaarde de man, die haar had aangereden, zich bereid de aangex*ichte schade te vergoeden. LOOFT DEN HEER VOOR HET ORGELFONDS Het programma van het concert, dat de Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" Donderdag 21 October a.s. in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat zal geven met mede wex*king van Rie van PelDonselaar, sopraan. Riek Coppée, viool, B. Davelaar, J. E. Falk en Herman Nieland, orgel, vermeldt voor het koor liederen van Handel, Zenoni, van Beet hoven, Wagner en Herm. Nieand, voorts voor koor en sopraan „Vollendet ist das grosse Werk" en „Die Himmel erzahlen", twee koren uit „Die Schöpfung" van Haydn. Het programma belooft een avond vol kunst- gexiot. Zooals men weet is de opbrengst bestemd voor het orgelfonds. ZAANDAM—D. C. IJ. Dinsdagavoxid a.s. zal D. C. IJ. met drie tientallen naar Zaandam vertrekken, voor 't spelen van den tweeden competitiewedstrijd Vooral D. C. IJ. I gaat een zwaren wedstrijd tegemoet, daar Zaandam in eigen home in dien volledig opgesteld, een geduchte ploeg is. Niet onmogelijk is het, dat D. C. IJ. I met minstens twee invallers moet uit komen. Het tweede tiental zal hierdoor wel ver zwakken, maar het is desondanks toch in staat, een flinke ovex*winning op Zaandaxn II te behalen. De clubavond is verzet op Donderdagavond. 'Het vertrek Dinsdagavond is vastgesteld kwart voor zeven bij Hötel Kennemerhof. VELE KLEINTJES MAKEN EEN GROOTE. De totale opbrengst der busjes voor het Vrouwen -V.U. -plan 1937, om ter gelegen heid van de herdenking van den lOOen ge boortedag vaxi Dr. Abr. Kuijper aan de cura toren der Vrije Universiteit waarvan Dr. Kuyper de stichter was, geld aan te bieden, heeft in IJmuiden-West opgebracht de mooie som van f 1223,33. DE BUITENLANDSCHE VISCHHANDEL VAN BELGIë. Gedurende de maand Augustus 1936 bedroeg de invoer van visch ixi België 458500 K.G. ter waarde van 2.838.000 fr. Ingevoerd werd o.a. uit Nederland 138.800 K.G., waarde 618.000 fr., Dennemarken 197.400 KG., waarde 1.349.000 fr., Engeland 33.600KG.. waarde 324.000 fr., Noorwegen 29.400 KG., waarde 84000 fr. enz. De uitvoer bedroeg 179.300 KG. ter waarde van 1.746.000 fr., waarvan naar Frankrijk 60.000 KG., waarde 460.000 fr., Engeland 48.500 KG., waarde 469.000 fr., Duitschland 20.600 KG., waarde 342.000 fr., Zwitserland 32.500 KG. waarde 342.000 fr. Aantal werkloozen weer iets gestegen. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg op 9 Oct. '37 en op 10 Oct. '37 Bouwvakai*beiders 393 493 Metaalbewerkers 233 303 Houtbewerkers 15 35 Landarbeiders 31 34 Havenarbeiders 68 104 Visschex*s 162 225 Kantoorbediexxden 51 52 Losse arbeiders 602 704 Overige beroepen 289 332 Manxien bov. de 18 j. 1844 2282 Mannen ond. de 18 j. 62 150 Vx*ouwen bov. de 18' j. 17 24 Vrouwen ond. de 18 j 7 25 Totale werkloosheid 1930 2481 Het aantal werkloozen is sedert verleden jaar dus met 551 gedaald. Sedert de vorige week is het echter met 38 gestegen. OM DEN MEESTERTITEL. Laros komt in den eindstrijd. Vrijdagavond zijn de wedstrijden om den meestertitel voortgezet. Het was een oxitmoe- ting IJmuidenZaandam, welke ontmoeting voor drie partijen 5 pxit. voor de D. C. IJ'ex*s opleverde. Laros wist te winnen van Beun der, Mex*tens won van Jupijn en G. Postma speelde remise met May. Door deze uitslagen heeft Laros met 6 gesp. partijen 10 pnt., rpeds zulk een voorsprong, dat deze thans reeds zeker is van een plaats in dexi eixidstrijd. May met 6 gesp. partijen 8 pnt. zal zich wel als tweede in den wedstrijd plaatsen, echter behouden Mertens en G, Postma nog een klexi kansje daar May's laatste partij tegen Laros is. De eixidstrijd belooft dit jaar bijzonder zwaar te worden. Er komen voor in aanmer king circa 16 deelnemex's en de wedstrijdlei der heeft bepaald, dat in twee groepen (West exi Zuid) wordt gespeeld. De twee bovenste van iedere groep komen tegexi elkaar uit om den titel van meester. Het is een schitterende prestatie van Laros dat hij den eindstrijd heeft bereikt. Wij ver wachten ook in den eindstrijd nog veel goeds van hem. Koning Cliristiaan van Denemarken op de wartdeling met zijn kleinzoon, den zoon van prins Knud, in het slotpark van Kopenhagen. „HIERNA BETER" Zaterdagavond is de Tooneelvereeniging „Hierna beter", onderafdeeling van de ver- eeniging „Algemeen Belang", iii „Het Wapen van Velsen" voor het eerst in dit seizoen voor het voetlicht geweest. Dit eerste optreden is, ofschoon het bezoek beter had kunnen zijn, goed geweest. Opgevoerd werd een blijspel in di*ie bedrij ven van Felix Vermeei'en getiteld: „Door de Courant A. Z. 11—11". Het stuk speelt ten huize van graaf Koloman—Mansky die we duwnaar is. Hij wil dat zijn zoon Otto een vrouw zal nemen, opdat er wat gezelligheid in huis zal komen. Otto, die hier aanvankelijk xiiets van wil weten stemt eixidelijk toe dat er een huwelijksadvertentie geplaatst zal wor den. Hiei'op komen zooveel brieven, dat er een waschmand mee gevuld kan wordexi. Bij dit alles dient zich ook nog een huwelijksma kelaar aan. De eene komische scène na de andere, die de aanwezigen deden schudden van het lachen, doet zich hierbij voor, met als gevolg dat papa, die oorspronkelijk een vrouw voor zijn zoon zocht, ook weer tx*ouwt. Deze trouwt de moeder van de vrouw van jongeheer Otto. Papa wordt zoodoende de schoonvader van zijn eigen jongen en de vrouw van Otto wordt zijn stiefdochter De verhouding in huis, dat een huishouding a la Jan Steen is geworden, wordt er niet be ter op als eindelijk de schoonmama er ook nog bij komt. Daverende lachsalvo's klonken herhaaldelijk door de zaal, bij de grappige verwikkelingen die zich steeds hierbij voor deden. De aanwezigen hebben wel genoten. In de pauze werd een verloting gehouden en de avond werd besloten met een gezellig dansje.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1