HET NIEUWE AVONDBLAD 22e JAARGANG NO. 291 DONDERDAG 14 OCT. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Teleï. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIéN: 1—5 regels 7 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5 - hü verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongei Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit bfad verkrijgbare voorwaarden. lid duim f 50.alle leden wijsvinger f 60. arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 7400. indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. IJMUIDEN Een gouden echtpaar in de Pres. Steynstraat. Woensdag 27 October hoopt het echtpaar rorn L v. d. Zee en Hendrika Wildenman hun «.jarige echtvereeniging te herdenken. Voor Sn zijn deze oudjes geen onbekenden, want van de 50 wonen zij 33 jaar in IJmuiden. Bei- L zijn afkomstig uit Zwartewaal en zijn vpsnectievelijk 80 en 78 jaar oud. Het groot- ct/ffedeelte van zijn leven heeft v. d. Zee op viPt water doorgebracht. Reeds als knaap van 12 jaren ging hij mee ter vischvangst, eerst met de sloep en later, in IJmuiden gekomen, met den trawler. Dit heeft hij gedaan tot zijn zestigste levensjaar. Daarna is hij nog 10 jaar hü de Vem in dienst geweest. Als bijzonderheid kan worden aangemerkt, riat v d Zee nog nooit een dag wegens ziekte heeft' moeten verzuimen. Doktershulp was hem tot voor korten tijd vreemd. Hun hoogen leeftijd in aanmerking geno men, maken beide oudjes het vrij goed. DE UITVOER VAN HARING NAAR LITAUEN De economische voorlichtingsdienst meldt: Belanghebbenden bij den uitvoer van ha rm* naar Litauen kan worden medegedeeld, dat"de voor de betaling gerezèn moeilijkhe den (bet verschuldigde bedrag werd in Li tauen op een lita-depöt gestort) in zooverre zijn opgelost, dat betaling voor reeds aange voerde haring in Litauen is vrijgelaten. Aangezien ten aanzien van nieuw aan te voeren haring nog geen zekerheid werd ver kregen dat deviezen zullen worden ter be schikking gesteld, wordt belanghebbenden exporteurs aangeraden, voorzichtigheid te betrachten. D. C. IJ. WINT VAN ZAANDAM Leek het er eerst op, dat D. C. IJ. Dinsdag avond in Zaandam een groote overwinning zou behalen, met het afbreken van den wed strijd waren de IJmuidenaren wat blij dat zij met 11 punten „binnen" waren. Na een 11—3 voorsprong moeten de landskampioenen zich tevreden stellen met een vermoedelijken uit slag van 128. Het was dan ook een groot geluk dat D. C. IJ. zich volledig kon opstellen. De wedstrijd had het volgende verloop: Zaandam IJmuiden 1. H. IJ. Giskes—A. Iigthart 1—1 2. B. May—B. Dukel 1—1 3. J. KuytH. de Boer 0—2 4. P. Beunder—P. Leyte afgeb.r 5. D. Jupijn—C. Suyk 02 6. J. DekkerH. Laros 02 l B. Visser—H. Bais 2—0 8: A. J. Manker—T. Basstra 0—2 9. J. LangereisJ. H. H. Mertens 11 10, P. GarenstroomG. Postma afgebr. Voorloopige uitslag 115 voor D. C. IJ. Ver moedelijke einduitslag 12—8 voor de IJmui denaren. IJmuiden 3 speelde tegen Zaandam 3 gelijk 10—10 en D. C. IJ. 4 won met 18—2 van Een serenade aan den heer H. W. Hofmeester. De Rijkspostspaarbank in September. Weer een flinke sprong- omhoog. Ook de maand September leverde weer een flinke stijging van het tegoed der spaarders op. Het totaal der ingelegde gelden bedroeg f 144,798, terwijl.terugbetaald werd een bedrag- van f 121.854.87, zoodat het tegoed steeg met f 22.943.13. Alleen aan het kantoor Santpoort Station werd meer terugbetaald dan ingelegd. Op de overige kantoren werd belangrijk meer ingelegd dan terugbetaald. De mutaties op de verschillende kantoren waren als volgt: Kantoor IJmuiden Ingelegd f 66.244.96 Terugbetaald f 53.512.71 EEN RHYNODON TYPICUS. Dit is een rhynodon typicus. Aangebracht door den stoomtrawler Eveline IJrn. 115. Weliswaar is het in hoofdzaak haring en makreel, dat door de IJmuidensche vloot wordt aangevoerd, maar zoo nu en dan wordt er ook nog wel eens iets anders gevangen. Zelfs nog wel eens visch, die eigenlijk niet in de Noordzee thuisbehoort. Zooals bijvoor beeld de haai, die men hier afgebeeld ziet. Z'n Zondagsche naam is rhynodon typicus, •die 12 M. en zelfs nog langer kan worden. Het dier, dat hier op den steekwagen ligt is dus nog lang niet volwassen. De rhynodon typicus behoort eigenlijk thuis in de Stille Zuidzee en in de Australische wateren.' -Men vindt hem ook aan de kust van Wales en een enkele maal dwaalt hij af naar de Noordzee. Deze haai heeft geen tanden en hij leeft van kleine visch. Dit exemplaar zat vol garnalen. Voor men- schen is hij zoo onschuldig als een lam. BAZAR VOOR HET ORGELFONDS. Ten bate van het orgelfonds, dat zich ten doel stelt de restauratie van het orgel in de Ned. Hervormde Kerk alhier, zal in de eerste helft van November een bazar wor den gehouden. Vele dames en leden van ver- eenigingen uit de Ned. Hervormde jeugd beweging zijn reeds begonnen met het ver vaardigen van goederen voor den bazar. Een eere-comité en een werk-comité zijn be noemd -met resp. mevr. SwaanRoosefoooni en mej. G. de Wilde als presidente en uit den Ker'keraad is een commissie samengesteld met den heer J. C. Dunnebier als voorzit ter. Een onderzoek naar den toestand van het orgel, ingesteld door den orgelbouwer Flen- trop te Zaandam heeft uitgewezen, dat voor een grondige reparatie van het orgel een bedrag van f 20Ü0 noodig is De toekomst fier TNederlandsche trawlvisscherij. H. W. Hofmeester HAARLEM Woensdag. g bereikte de heer H. W. Hofmeester, fle bekende directeur van muziekgezelschap- Pen» 0-a. van Harmonie Crescendo, den 65- jarigen leeftijd. Ofschoon aan dit feit totaal geen bekend heid was gegeven, verschenen toch Dinsdag avond om 8 uur de drie muziekgezelschappen, waarvan de heer Hofmeester de muzikale lei- buig heeft, n.l. de Beverwijksche Harmonie- hapel, Harmonie Crescendo en St. Michel (van Heemstede) bij de woning van den ju- wans aan het Hasselaersplein, om hem een serenade te brengen. Bij deze muziekuitvoering waren aanwezig beschermvrouwe van de Beverwijksche «armoniekapel, mevr. M. J. van Hattum en ce beschermheer en de eerevoorzitter van warmonie Crescendo, de heeren A. van Weer- n van Bilderbeek. ri(~e heer Hofmeester was zeer verrast door cze aardige attentie, waarvoor hij hartelijk flank zegde. vn^0!f bewoners van het Hasselaersplein, die vani den verjaardag van den heer Hofmeester et, op de hoogte waren, maakten natuurlijk d,eze gelegenheid gebruik om hem de hand te drukken. Wat The Fishing News er van weet. Het jaar 1937 is buitengewoon ongunstig geweest voor de trawlvisscherij in de meeste Europeesche landen, schrijft The Fishing News. De onkosten zijn voortdurend gestegen, terwijl de marktprijzen nauwelijks verbeter den Zelfs de beste vloten zagen hunne be sommingen voortdurend verminderen en al leen belangrijke regeeringssubsidies hebben in sommige landen de trawlvisscherij in staat gesteld te blijven voortbestaan. In Holland heeft het bedrijf groote verliezen geleden, zoo vervolgt het blad. De „Dutch Fisheries Board" (de Nederlandsche Visscherij Centrale) zal binnenkort haar rapport doen verschijnen en men verwacht, dat een reor ganisatie zal worden, aanbevolen. De Holland- sche visscherij is hoofdzakelijk op den uitvoer aangewezen en men begrijpt, dat indien IJmuiden, de belangrijkste haven voor de trawlvisscherij zich gaat toeleggen op de vangst van goedkoopere soorten in plaats van op de betere soorten Noordzeeschol, de uit- voermogelijkheden grooter zouden worden. Oude markten gaan achteruit. Oude markten hebben hun beteekenis ver loren. Duitschland bijvoorbeeld versterkt zijn eigen vloot en zal steeds minder gaan afne men. Maar er zijn landen in Midden-Europa. Tsj e cho - Slow akij e bijvoorbeeld die hoe langer hoe meer visch gebruiken, mits ze die maar goedkoop kunnen betrekken. Een goedkoopere vischsoort kan misschien nieuwe uitvoer- markten doen ontwikkelen. De Nederlandsche Visscherij Centrale is er op uit het vischgebruik in het binnenland te stimuleer en. Per jaar gebruikt Engeland per hoofd 27.5 K.G., Duitschland 11.8 K.G., maar Nederland slechts 3.5 K.G. Een groote propa gandacampagne dient op touw te worden ge zet om dit te verbeteren. De voorzitter van de Visscherij Centrale bracht onlangs een bezoek aan Engeland. Het verbaasde hem te verne men dat de Hei-ring Industry Board 23000 had uitgetrokken voor reclame in het binnen land. De distributie moet zoodanig georgani seerd worden, dat de verbruiker de visch in een verscheren toestand ontvangt en tegen lageren prijs; het huidige systeem is onnoo- dig duur en bovendien onhygiënisch. DE BEZOEKER VAN THALIA BOFT. Het goed Nederlandsche woord „ibof" heeft meerdere beteekenissen, maar de meest be kende is toch wel dat van 't buitenkansje. In dezen tijd wil ieder zoo'n meevallertje wel eens hebben en de revue-artist, die Frits Schakels heet, is de voorkomendheid zelve om eiken bezoeker van den schouwburg Thalia mee te laten boffen. In een serie tafereelen worden tal van oor- en oogstreelende scènes den. bezekers voorge zet; daarbij zorgt de komiek Schakels, dat den aandacht van de toeschouwers voort durend geboeid wordt en deze als een rol prent de show aan zich zien voorbij trek ken, real non-stop. „Je moet maar boffen" is een operette vol optimisme; de titel getuigt daar reeds van. al ls het verband tüsschen titel en inhoud soms ver te zoeken. Daar is het echter een moderne operette voor en zooiets komt niet alleen bij revues of operettes voor. De samensteller is Hans Nesna, iemand die op dit gebied zijn sporen reeecis verdiend heeft; de muziek van Louis Noiret, die tal van aardige songs inlaschte, is zonder pretentie en Willem Burger, die het orkest leidt, weet er den juisten toon in den dubbelen zin des woords te treffen. Nel Stanowsky voert met ervaren hand de regie en zingt ook op het tooneel een woordje mee. Wat ons in deze operette vooral opvalt is het pittige tempo, waarin het geheel ge speeld wordt: alles sluit als een bus. Van de medewerkenden noemen we de steunpilaren Frits Schakels met tal van komieke vondsten, Lena Eman de sterke vrouwelijke komische kracht, Berry Kievits (vlotte actrice met verdienstelijken voor dracht), een frisschen jeune premier van Harry van Westen, Toon Gerlach acteur, Bep Diepbrink soubrette en vele anderen. 2>e nonstop-operette vond een gul onthaal bij het in flinke getale opgekomen publiek: indien heden de herhaling van „Je moet maar boffen" plaats vindt verwacht het ge zelschap dan ook weer een groote belang stelling want een bezoek aan het Thalia- Theater belooft den bezoekers een gezelligen avond. Ged. Staten hebben verder overwogen, of niet een verdere verlaging van het gemeen telijk aandeel in de verpleegkosten van arm lastige krankzinnigen mogelijk zou zijn te achten. Zij zijn daarbij tot de slotsom geko men, dat het verantwoord Ls, het gemeente lijk aandeel met ingang van 1 Januari 1938 van f 700 tot f 675 's jaars te verlagen. Ged, Staten bieden den Staten een daartoe strekkend ontwerp ter vaststelling aan. Verslag van den economiscli-lech- nologischen Dienst voor Noord-Holland. Meer ingelegd dan terugbetaald f 12.732.25 Kantoor IJ muiden-Oost: Ingelegd f 17.402.22 Terugbetaald f 13.042.26 Meer ingelegd dan terugbetaald f 4.359.96 Kantoor Veisen: Ingelegd f 9.315.42 Terugbetaald f 7.254.29 Meer ingelegd dan terugbetaald f 2.061.13 Kantoor Velsen-Noord Ingelegd f 13.964.65 Terugbetaald f 11.62! Meer ingelegd dan terugbetaald f 2.334.79 Kantoor Santpoort-Dorp Ingelegd f 17.626.24 Terugbetaald f 15.6>82.46 Meer ingelegd dan terugbetaald f 1.943.78 Kantoor Santpoort-Station Ingelegd f 20.244.51 Terugbetaald f 20.733.29 Minder ingelegd dan terugbetaald f 488.78 SANTPOORT ORGELBOUW EN ORGELREPARATIE De bouw van een nieuw pneumatisch kerk orgel met twee klavieren en vrij pedaal voor het in aanbouw zijnde gebouw van de Ned. Herv. Evangelisatie, werd opgedragen aan de fa, M. Spierings te Dordrecht. Aan dezelfde firma werd opgedragen de verbouwing van hett orgel in de Ned. Herv, Kerk. De membraamladen zullen worden vervan gen door kegelladen. Voorts wordt het in strument belangrijk uitgebreid. Krankzinnigenverpleging. VELSEN De extra liulp aan werkloozen. Een collecte op Zaterdag 23 October. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon schrijft ons: Het plaatselijk comité voor de verstrekking van kleeding, schoeisel en dekking aan werk- loozen, vergaderde dezer dagen onder leiding van den wethouder voor Sociale Aangelegen heden, ter bespreking van de spaargeldrege ling voor extra B-steun, welke door den Mi nister van Sociale Zaken werd ingevoerd. Na ampele bespreking werd besloten, aan den ministerieelen oproep gehoor te geven en de medewerking te verleenen tot het houden van een inzameling van gelden voor dit doel. Door Burgemeester en Wethouders werd reeds vergunning verleend, om op Zaterdag 23 October a.s. te collecteeren aan de huizen der ingezetenen en langs straten en wegen in deze gemeente. Deze collecte is een onderdeel van de groote nationale inzameling, welke op initiatief van den minister van Sociale Zaken zal worden gehouden, teneinde zoo spoedig mogelijk te kunnen voorzien in de behoefte aan kleeding, schoeisel en dekking in de gezinnen der werkloozen, die aan de nieuwe spaarregeling voor den extra B-steun zullen deelnemen. De Regeerïng heeft medegedeeld, dat dit speciale beroep op het Nederlandsche volk slechts éénmaal zal geschieden. Het doel, waarvoor thans een offer wordt gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is gespaard gebleven. Thans is het woord aan U! Toont Uw medeleven met onze werklooze in gezetenen en stort reeds nu Uw gave op giro nummer 18905 van den directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon. Zij, die dit werk als collectanten (trices) willen steunen, worden verzocht zich op te geven bij den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, adres: P. J. Troelstra«"v'~ "mui den Oost, telefoon No. 4725, De financiën der Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de rekeningen over 1936 en de begroo tingen voor 1938 der drie provinciale zieken huizen bij de Provinciale State'n ingediend. De tekorten die de provincie moest dekken waren over 1936: Ziekenhuis bij Santpoort f 159.178 Ziekenhuis te Bakkum f 222.360 Ziekenhuis te Medemblik f 53.759 De tekorten voor 1938 zijn als volgt ge raamd: Santpoort f 245.000, te Bakkum f 280.149 en te Medemblik f 80.599. Dez-e tekorten zijn bij 1936 vergeleken be langrijk gestegen doordat de verpleeggelden die aan de gemeentebesturen in rekening ge bracht worden verlaagd zijn van f 750 tot f 675.—. Te Bakkum zal dit jaar f 5000 worden be steed om enkele weggedeelten op het terrein van het ziekenhuis te verharden. Provinciale verpleging van krankzinnigen. In de vergadering der Prov. Staten van 14 Juli 1936 werd besloten, bij wijze van proef te bepalen, dat te rekenen met ingang van 1 Januari 1936, in afwijking in zooverre van het besluit der Staten van 7 December 1927. de in dit besluit vervatte subsidieregeling van toepassing zou zijn op alle patiënten, ver pleegd in de aangewezen inrichting vair het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, on geacht of zij al dan niet als krankzinnig zijn aan te merken. Deze proefneming, waarmede werd beoo; nadere gegevens te verkrijgen ten aanzien van de financieele gevolgen van een even- tueele uitbreiding der provinciale subsidie regeling in zake de verpleging van armlas tige krankzinnigen tot eiken armlastigen pa tient, verpleegd in een inrichting, heeft tot dusverre slechts negatief resultaat opgeleverd Immers van eenigen invloed van den onder- havigen maatregel op de bezetting van bo vengenoemde aangewezen inrichting ls rflet. gebleken. Het schijnt aan Ged. Staten intusschen voorbarig, uit dit resultaat reeds thans een bepaalde conclusie te trekken. Voor het ver krijgen van een juist en volledig inzicht in deze aangelegenheid achten zij het gewenscht dat de proefneming over langeren tijd wordt voortgezet; het komt hun voorts geraden voor, hierin een grooter aantal inrichtingen te betrekken. Daarom zouden zij de proef uit gebreid willen zien tot alle inrichtingen, waar mede door de Provincie verpleegcontracten zijn gesloten. Een daartoe strekkend ontwerp-besluit wordt door hen aan de Prov. Staten ter vast stelling aangeboden. De toestand van het visscherijbedrijf te IJmuiden. Aan het verslag van den Economisch- Technologischen Dienst voor Noord-Holland ontleenen wij het volgende: Het komt ons college gewenscht voor ook dit jaar over middelen te kunnen beschik ken voor het instandhouden en uitbreiden van bestaande, of het in het leven roepen van nieuwe ondernemingen op voorstel van den Economisch- Technologischen Dienst. De hiervoor benoodigde middelen zullen worden ontleend aan het bedrag van f 250.000, dat op de begrooting voor het dienstjaar 1938 is uitgetrokken voor bij zondere maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, zooals dit in het loopende jaar is geschied uit den overeenkomstigen post van de begrooting voor het jaar 1937. In de „Streek" en te Enkhuizen werden po gingen gedaan om brei-industrie te vesti gen. In Enkhuizen en omgeving is het uit sluitend huisindustrie. Over de financieele resultaten valt echter nog weinig te zeggen. Voor den duur van één seizoen is een gar- nalendrogerij gehuurd te Den Oever om na te gaan of investeering van eenig kapitaal in een drogerij verantwoord is, Visscherij te IJmuiden. Het onderzoek naar de maatregelen, die het geheele visscherijbedrijf te IJmuiden uit de groote inzinking, waarin het sedert jaren verkeert, zullen kunnen opheffen, werd in voortdurende samenwerking met de Neder landsche Visscherij-Centrale voortgezet en is thans bijna geëindigd. Na de enquête bij consumenten en detail listen is nu een onderzoek ingesteld naar de exploitatie kosten der reederijen. Dit onder zoek vereischte zeer veel tijd, maar door de groote medewerking van de reeders was het mogelijk een goed inzicht te verkrijgen in de exploitatie-uitgaven. Ook werd een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de prijsvorming op den afslag en naar de factoren, die daarop invloed uitoefenen, waarbij wel is gebleken, dat dit vraagstuk zeer ingewikkeld is. Aangenomen mag worden, dat het rapport binnen enkele maanden in druk zal verschij nen. Cangas de Onis weggevaagd. VALENCIA, 12 October (Reuter). Uit Gij on wordt gemeld, dat de stad Cangas de Onis, gelegen op eenigen afstand van Oviedo, met den grond gelijk gemaakt is door lucht strijdkrachten der opstandelingen tijdens een luchtraid, die slechts vergeleken kan worden met die op Guernica. Honderden ge wone en brandbommen maakten de stad tot een puinhoop. Het aantal dooden is niet be kend, aangezien de stad ontruimd is. Op welke wijze de Duitsche pers reageert blijkt uit het hiervolgend Havasbericht uit Berlijn: Onder enorme koppen als „Na Irun en Guernica", „Nieuwe vernielingswoede bij de rooden", „Bewoners van Cangas de Onis ver moord, leven verbrand", e. d. schilderen de Duitsche dagbladen de „vernielingsdaden", welke de Spaansche regeeringstroepen zou den hebben begaan, zonder militaire nood zaak, te Cangas de Onis, voordat zij deze plaats ontruimden. Terzelfder tijd maken de bladen van de gelegenheid gebruik om alle beschaafde landen te bezweren „zoo vlug mogelijk partij te kiezen voor het nationale Spanje tegen de bolsjewistische barbarij". Chineesch succes in Lioeliang. SJANGHAI, 13 October ,Havas). De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japansche troepen niet hebben aangevallen aan het front van Sjanghai in den nacht van negen op tien Oc tober. Gisteren echter deelde de woord voerder mede, dat hevige gevechten gele verd werden in de sectoren van Lotien en Lioehang. Toen men hem aan eerstgenoem de verklaring herinnerde, bevestigde hij opnieuw, dat de activiteit der troepen zich tot patrouilles beperkt had, Uit deze ver klaring leidt men nu af, dat het Japansche. offensief op zeer hevigen tegenstand is ge stuit. In feite heeft de veldslag reeds verschei dene dagen gewoed in den sector van Lioe hang ten zuiden van de Woesoengkreek. De verklaring van den woordvoerder, die niet van een aanval wil spreken en de omstan digheid, dat de linies ongewijzigd zijn, lij ken dus te bevestigen, dat de Chineezen een belangrijke overwinning behaald hebben door de Japansche troepen te dwingen terug' te keeren naar hun punt van vertrek.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1