HET NIEUWE AVONDBLAD HetWereld- Luc ht verkeer. IJMUIDEN 22e JAARGANG NO. 294 MAANDAG 18 OCTOBER '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels J 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis OngevanenverMkering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid i 2000.- overlijden 1400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.-, belde leden duim f 100—, één lid duim 50.—alle leden wijsvinger ƒ60.- één of twee leden i25.- aüe 1^eden anderen vinger 15—, een of twee leden anderen vinger ƒ5.-, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk f 15—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000—, mdien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een Amerikaansche statistiek komt tot de slotsom dat er op het oogenblik ongeveer 40.000 militaire en 20.000 verkeers- en sport- vliegtuigen in de wereld zijn. Dat wil na tuurlijk niet zeggen dat de huidige aan bouw van militaire en „burger"-vliegtuigen zich verhoudt als 2 1. Was het maar waar! De verhouding zal op het moment dichter bij 51 zijn, als zij al niet hooger is. In verhouding tot andere vervoermiddelen presteert het burgerlijke luchtverkeer nog niet veel, al moet men aannemen dat het zeer snel ontwikkelen zou als het niet evenals zoovele andere nuttige en gewensch- te zaken in zijn groei geremd werd dooi de fantastische militaire uitgaven, die overal de staatsfinanciën ontwrichten. Volgens een belangwekkend artikel van F. A. Fischer von Poturzyn in het te Jena ver- schijnende tijdschrift „Die Tat" zijn er thans in de geheele wereld 143 luchtverkeers-maat- schappijen, waarvan 55 in het Bi'itsche we reldrijk, 33 in de Europeesehe staten (zonder Engeland, maar.met hun koloniën), 24 in de Vereenigde Staten, 21 in Zuid-Amerika, 9 in Azië en 1 in Afrika. Naar raming hebben die maatschappijen gezamenlijk in het jaar 1936 twintig millioen passagiers en veertig mil- lioen K.G. post en vrachtgoederen vervoerd. Om deze hoeveelheden per spoor te vervoe ren zou men 2000 personen- en 52 goederen treinen noodig hebben gehad. Dat is niet veel en de Duitsehe schrijver meent dat er geen twijfel aan kan bestaan, dat het luchtvervoer zich nog uitsluitend tot de duurste goederen en de meest-welgestelde reizigers beperkt. Daarbij wordt het geremd door politieke in vloeden, schiet zijn rentabiliteit tekort en kan het dus alleen door overheids- of althans ge plengde bedrijven, worden geëxploiteerd. De handelsluchtvaart, die wat haar geregelde toe passing betreft pas van 19191920 dateert, is In politieken zin een gewichtige factor voor staten die op verhooging van hun prestige uit zijn, maar nog lang geen rendeerende zaak. Elke staat van beteekenis bezit tegenwoordig zijn nationale luchtvaartmaatschappij, die haar toestellen naar die landen laat vliegen waar hij bijzondere economische of politieke belangen heeft. Het meeste optimisme toont de Duitsehe schrijver ten aanzien van de ontwikkeling van het postverkeer per vliegtuig. Hij stelt vast dat de vliegpost in hoofdzaak uit zaken brieven bestaat, zoodat „de bloedsomloop van het zakenleven" inderdaad door de mede werking van het vliegtuig versneld is. Het postvervoer ziet hij dus eigenlijk als de uit zondering in de prestaties van het luchtver keer: alleen op dit punt bereikt het zakelijk veel meer dan een kleinen kring tijdgenoo- ten. Het komt mij voor dat hij de beteeke nis van het passagiersvervoer onderschat, vooral in qualitatieven zin, want ook op dit punt heeft het vliegtuig het zakenleven zeer zeker belangrijk beïnvloed en zijn werkwij zen versneld. Maar dat het „gewone" passagiersvervoer zich niet ontwikkelt in de mate die sommigen verwacht hadden en eigenlijk nog maar een heel klein deeltje van het algemeen passa gierstransport uitmaakt, dat het goederen vervoer door de lucht nog zeer beiperkt is en dat de rentabiliteit van de civiele luchtvaart eigenlijk nog tot de toekomst-droomen be hoort. die dingen vallen niet te ontkennen. Ook wij in Nederland zien de burgerlijke lucht vaart veel meer als een aangelegenheid van nationaal prestige dan als een commerciëele onderneming. Niettemin is de tijd der record vluchten en wedstrijden, de tijd van het jagen op buitengewone successen eigenlijk al voorbij. Het tijdvak van de gestadige ontwikkeling van een practisch en rendabel vervoermiddel, dat alle andere in snelheid en comfort overtreft, is aangebroken. En nu blijkt er voor deze ontwikkeling nog geen gunstige gelegenheid te zijn, althans niet in Europa, dat zooveel fnuikende energie aan zijn - verdeeldheden, ruzies, autarkieën en bewapeningen besteedt dat het in zijn huidigen toestand te klein en te achterlijk in opvatting is om zich aan te passen aan de ontwikkelingsvlucht der moderne tech niek. Deze conclusies trekt de heer F. A. Fischer von Poturzyn niet, maar ik doe het wel. En als men dan eens denkt aan de 24 maatschappijen in de Vereenigde Staten be hoeft men zich niet lang te verdiepen in de vraag, wie er wel gereed zouden zijn om Europa op dit nieuwe gebied ver te gaan overvleugelen R. P. De werkloosheid. Een sprong in de goede richting. Het aantal werkloozen in deze gemunte bedroeg ap 16 Oct.'37 en op 17 Oct.'36 Bouwvakarbeiders 380 476 Metaalbewerkers 219 278 Houtbewerkers 16 30 Landarbeiders 25 33 Havenarbeiders 64 92 Visschers 163 228 Losse arbeiders 579 664 Overige beroepen 273 326 Bond van Hoofden van Openbare Werken van gemeenten in Noord-Holland. Mannen boven de 18 jaar Mannen onder de 18 jaar Vrouwen boven de 16 jaar Vrouwen onder de 18 jaar Totale werkloosheid Leden van den Bond van Hoofden van Gem. Openb. Werken in Noord-Holland bezichtigden Zaterdag een wegenbouwtrilmachine, in gebruik bij den aanleg van een weg in de omgeving van Santpoort. R.-K. Tooneelvereeniging „Kunstkring". Hout voor Velsen. Met het Russisch stoomschip Otto Schmidt is van Archangel een lading hout voor de pa- pierfabiiek te Velsen aangebracht. „Het Valsche Bankbiljet". Met een uitverkochte voorstelling herdacht de R.K. Tooneelvereeniging „Kunst-kring", re gisseur -de heer J. Jungbacker Sr., Zondag avond in het R.K. Vereenigingsgebouw het feit, dat zij 15 jaar den grond van planken- land onder de voeten heeft gehad. De eigenlijke festiviteiten van dit derde lus trumfeest zullen Zondag 21 November a.s. ge houden worden, opdat men dezen avond ten volle zijn krachten aan de uitvoering kan ge ven. Het voor deze openingsvoorstelling ge kozen werk was een vroolijk spel van liefde en list „Het valsche Bankbiljet" door Dick Faber en James Yoland, dat door den voor zitter van „Kunstkring", den heer A. Koene, ingeleid werd. Deze sprak er zijn dankbaar heid over uit, dat de zaal zoo uitstekend bezet was. Hij hoopte, dat dat zoo zou blijven. Hulde bracht hij aan de leden, die al de jaren van het bestaan van de vereeniging steeds het ensemble getrouw gebleven waren, steeds voor „Kunstkring" geijverd hadden en er hun beste krachten aan gegeven hadden. Ook ditmaal deden zij hun best en wisten met de omzwervingen van het valsche briefje van £25.en de complicaties aan de uitgifte ervan verbonden een voorstelling te geven, die ver dienstelijk klopte. In deh gramofoonplatenwinkel Lyra speelt de geschiedenis, die we hier niet verder wil len uitpluizen, zich af. Het eerste bedrijf bood den heeren C. Jongejans en A. Koene gelegen heid om tezamen met de dames J. Meesters en J. v. d. Kolk alleraardigst gespeelde scènes op te voeren, daarin bijgestaan door den lieer N. Berkhout. Het trio Koene-Meesters-Jonge jans was zelf-s uitstekend op dreef; mej. J. v d. Kolk en de heer Berkhout konden nog overtuigender zijn geweest, maar zij hadden over 't geheel genomen dan ook niet die grappige scènes, die het eerstgenoemde trio had. - Twee liep merkbaar vlotter voor allen; voor al de heer Jongejans voerde het tempo stevig op in het onderhoud met d'e kassiere. Deze laatste was trouwens dezen avond weer eens stevig ingespeeld. Ook de heea* P. Lieshout, dien wij slechts weinig op de planken zien, maakt een goede beurt in 2, met name m z'n alleenspraak. Mej. T. Klaassen gaf als tegenspeelster van den heer Jongejans niet dat sterke spel, dat hem toekwam; ook de detective had van zijn figuur meer kunnen maken. In drie kwam bankier van Hem er t, die zien nu eens kon laten gaan, meer los; zijn hou ding was echter wat aan den stuggen kant. Mei. v. d. Kolk kreeg in de slotacte haar o-o'ede kans en gaf weer een-s van ouds frisch spel te genieten. Dat onderhoud met den ban kier was een tyipisch staaltje van haar kun nen. Het samenspel liet voor den Kunstkring weinig te wenschen over De geheele werkende krmg kreeg m het derde bedrijf in zijn geheel alle gelegenheid om te toonen hoe goed men- het werk bezet had. Zoodat het publiek met volle teugen ge noot van de dwaze verwikkelingen, door het valsche bankbiljet veroorzaakt. Alhoewel met het blijspel zelf niet zeer hoog De regie was slechts korten tijd in handen geweest van den heer Jungbacker Sr. en dit accentueerde zich even in de slotscèneons compliment aan de werkers achter de scher men die deze jubileum-opvoering tot een zoo verdienstelijk geheel wisten te maken. w. IJzerverscheping. Het Engelsche stoomschip Hubbastone is van Londen en het Duitsehe stoomschip Opti ma van Rotterdam bij de Hoogovens aange komen om ijzer te laden. Het laatstgenoemde stoomschip is inmiddels naar een Oostzeeha ven in zee gegaan. Groote diepgangen. Het van Hamburg aangekomen en later naar Beira vertrokken Nederlandsche motor schip Jagersfontein had een diepgang van acht meter evenals het met stukgoederen naar Ned. Indië vertrokken stoomschip Sala- Een prachtige avond in het Patronaatsgebouw. Jubileum-kunstavond voor „Kunst na Arbeid" stond op hoog peil en de afwezigen hadden inderdaad ongelijk. Het was volkomen juist, wat dé heer A. J. van Leusen, voorzitter van het huldigingscomité ter viering van het T5-jarig jubileum van de Harmonie- vereeniging „Kunst na Arbeid" Zater dagavond zeide: „de afwezigen hebben ongelijk". Daderdaad, want hetgeen den bezoekers op dezen avond, die als een waardige opening van het winter seizoen beschouwd mag worden, gebo den werd en dat nog wel voor één kwartje was boven allen lof ver heven. Allen, die aan den avond heb ben meegewerkt, hebben het bewijs geleverd, dat zij na de afgeloopen maanden van rust nog even flink aangepakt hebben, om zoo beslagen mogelijk op het ijs te komen, het ijs, dat voor hen geenszins glad ijs was. Op een enkele uitzondering na, wa ren alle medewerkers en medewerk sters, zoowel vocaal als instrumen taal, dilettanten, maar zij hebben be wezen dat de dile-ttantènkunst in onze plaats op een hoog peil staat. Dat de bezoekers er ook zoo over dachten, bewees het krachtige applaus, dat na elk nummer weerklonk. De heer A. J. van Leusen zeide in zijn ope ningswoord, dat het comité in staat was, dezen avond aan te bieden, doordat andere vereeni- gingen bereid waren, dit te doen. Met één verzoek waren allen bereid, hunne medewer king te verleenen, hetgeen spreker een pretti: verschijnsel noemde. Het is de eerste keer, meende de heer van Leusen, dat zoovele ver schillende vereenigingen op één avond optre den en dat geheel belangeloos doen. Ook zij, die feitelijk beroepsartisten zijn waren direct bereid te helpen. Tot zijn spijt moest spreker mededeelen, dat Santpoorts gemengd dubbel kwartet niet kon optreden, in verband met de ziekte van een der zangers. En ten slotte drukte de heer van Leusen zijn spijt er over uit, dat de zaal niet geheel vol was. Hij hoopte, dat deze avond aanleiding mag zijn, dat er meer dergelijke avonden gegeven worden. In dat geval zal Kunst na Arbeid zeker haar medewerking willen verleenen. Wij zullen ons onthouden van een erotisch verslag van de verschillende nummers, doch volstaan met de opmerking, dat onze alge- meene indruk buitengewoon gunstig was. Zoo gaf de jubileerende vereeniging een prachtige vertolking van de Fantaisie over motieven van de opera Mascotte van Audran, arr. M. Kleij de Kennemer Zangers en IJmiuidens a Capella koor, beide onder leiding van den heer P. Grin Jr. zongen zuiver en beschaafd, mevrouw Dora Arisz-Schrama bewees ook nu weer, te be schikken over een prachtige stem, die haar ze ker den weg zal banen naar een roemvolle kunstenaarsloopbaan; en last not least de Excelsior-meiskes als Hawaiï-tokkelaarsters. Hebben we allen niet genoten van haar „Good bye Hawaii?" Het was alsof we de kusten van dit schoone eiland voor onze oogen zagen wegdrijven. En wat een lieve stemmetjes zijn er bij. Het was een avond, dié bij alle aanwezigen aangename herinneringen zal achterlaten, zoowel bij de bezoekers als bij de medewerkers. En de heer van Leusen mocht zeker zeggen, uit naam van alle bezoekers, te spreken, toen hij aan het slot van den avond z-angers en zangeressen, tokkelaarsters en ook „Kunst na Arbeid" en haar directeur den heer M. Kleij dankte voor hunne kunstzinnige prestaties. Mevrouw Arisz kreeg bovendien nog bloemen, de heer Grin kreeg een ander soort kruid en de meisjes uit Hawaii behoefden de terugreis naar het verre land niet alleen te onderne men: zij kregen alleeen vrijer, van taai taai natuurlijk. De heer Ebbeling, voorzitter van Kunst na Arbeid dankte het huldigingscomité voor haar arbeid en voorts allen, die hunne medewer king aan dezen mooien avond hadden ver leend. Zij nog vermeld, dat als klarinettist bij Kunst na Arbeid meewerkte de heer Hollander zulks ter vervanging van een der leden, die niet aanwezig kon zijn. 1768 2181 57 152 15 22 9 17 1849 2372 Het aantal werkloozen was dus 523 minder dan verleden jaar. Sedert de vorige week daalde het met 81. Deze daling geldt vrijwel alle beroepen. FEESTVERGADERING MERCURIUS. In Hotel Willem Barendsz heeft Zaterdag avond een fêestvergadering van de plaatse lijke af deeling van den bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius plaats gehad. Deze feestavond was georganiseerd naar aanleiding van het 20-jarig bestaan der af- deeling. Na een kort openingswoord van den voorzitter den heer J. Porringa werden eerst eenige vereenigingszaken behandeld. Wegens vertrek van den penningmeester den heer B. de Haan moest in deze vacature worden voor zien. Gekozen werd de heer J. Boonekamp. Hierna richtte de voorzitter zich tot de ver- jadering. Hij uitte zijn tevredenheid over de goede opkomst. Vervolgens sprak hij een woord van welkom in het bijzonder tot den bondsvoorzitter den heer W. Ch. van Daalen uit Amsterdam en den provinciaal bestuurder den heer van den Berg uit Haarlem. Vervol gens vestigde de heer Porringa de aandacht op het feit dat de oud-penningmeester ide heel de Haan gaat verhuizen naar den Haag, waar om hij als penningmeester voor de afdeeling heeft bedankt. Het bestuur had gemeend, hem op dezen avond te huldigen voor al het geen hij, van de oprichting af voor de afdee ling gedaan heeft. Helaas kon de heer de Haan wegens ongesteldheid niet aanwezig zijn, zoo dat de huldiging en het aanbieden van een bloemenmand niet in de vergadering kon ge schieden. Onder luid appalus werd besloten hem deze thans te bezorgen. Hierna was het woord aan den bondsvoor zitter den heer van Daalen die er aan herin nerde hoe hij in 1915 in Haarlem den heer 'de Haan als bestuurder der afdeeling naast zich had. Hij had den heer de Haan leeren kennen als iemand vol toewijding. Na twee jaren ver trok de heer de Haan naar IJmuiden; hij was het, die hier een afdeeling in hotel Willem Barendsz oprichtte, zoodat wij thans op his- torischen grond staan. Deze oprichting had plaats 20 September 1917 met aanvankelijk 25 leden. De afdeeling heeft in de 20 jaar ook haar ups en downs gekend. In 1920 werd het hoogtepunt bereikt. Toen telde de afdeeling 89 thans 62 leden. Spreker hoopte, dat spoe dig het ledental mag vermeerderen, vooral nu men staat voor een groote salarisactie. In November heeft in Amsterdam een groote salarisactie plaats en zal deze actie kracht kunnen ontwikkelen, dan dient er achter het bondsbestuur e-en groote massa leden te staan Als vóór het Congres ook hier nog een tweetal vergaderingen wordt gehouden, dan hoopt spreker niet alleen -op een 'druk bezoek maar bovenal op een flinke toeneming van het ledental. Spreker Wees er op, dat in bedrijven van handarbeiders reeds loonsverhooging ver kregen werd, terwijl dit nog niet het geval is bijhen. die intellectueelen arbeid verrichten. De oorzaak is, aldus spreker, dat de hand arbeiders sterker in het organisatieleven zijn dan de kantoorbedienden e.'d. Met een opwek kend woord om toch allen hun plicht te ken nen eindigde spreker met nogmaals de jubi leerende afdeeling namens het bondsbestuur te feliciteeren met het 20-jarig bestaan: waarbij hij den wensch uitsprak, dat de af deeling nog lang mag bestaan en dat er steeds tusschen den bond en de afdeeling een sterke band mag blijven. Nadat de heer Porrenga den bondsvoorzitter dank had gezegd sprak de heer P. v. d. Vlerk in aansluiting op de rede van den heer van Daalen nog een opwekkend woord. In verband met het vertrek van den heel de Haan heeft het bondsbestuur hem, als blijk van erkentelijkheid, voor al hetgeen hij voor de afdeeling in de afgeloopen 20 jaar gedaan heeft een huldeblijk aan te bieden. Dit be stond uit een fraai schilderij, voorstellende het oude gedeelte van de Bakenessergracht met gezicht op den toren van de Groote Kerk. Dit geschenk en de bloemenmand werd den heer de Haan door de heeren van Daalen en Por ringa thuis gebracht. Nadat dit had plaats gehad was het offi- ciëele gedeelte van den avond afgeloopen en ging men over tot het feestelijke gedeelte. Er werd een dansje gemaakt er werd gekiend en het feest was voorbij voor men er erg in had. Herstellingen uitgevoerd. Het Nederlandsche tankmotorschip Mamu- ra heeft in een droogdok te Amsterdam eenige herstellingen uitgevoerd en vertrok daarna naar zee. Na een korte proeftocht op de Noordzee keerde het motorschip naar hier cerug ter ontscheping van het technisch per soneel en vertrok vervolgens naar St. Kitts voor order. Om te dokken. Het Nederlandsche tankmotorschip Perna is in ballast van Rotterdam naar Amsterdam gepasseerd om aldaar in een droogdok te worden opgenomen. Passagiers ingescheept. Het Nederlandsche motorschip Jagersfon tein is hier van Hamburg aangekomen om een aantal passagiers in te nemen voor Zuid- Af rika, waarheen het later vertrok. Vergadering in Hotel Velserbeek. Zaterdagmiddag hield de Bond van Hoofden van Openbare Werken van gemeenten in N.- Holland een vergadering in Hotel Velserbeek, nadat de bezoekers des morgens de verschil lende belangrijke werken, die thans in onze gemeente in uitvoering zijn hadden bezichtigd. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan, hield Ir. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken te Velsen een causerie over de werken, die men des morgens bezichtigd had. Het eerst behandelde de heer Verhoef de rioleeringswerken. Reeds in 1925 bestond een plan, de gemeente van een behoorlijke riolee- ring te voorzien, doch de middelen tot uitvoe ring van het plan ontbraken destijds. Met be hulp van het Werkfonds heeft men echter de plannen ten uitvoer kunnen brengen. Er was een plan ontworpen, dat uit verschillende be stekken bestaat. Al het rioolwater in deze ge meente stroomt Oostwaarts, waarna het door verschillende afvoerbuizen in het Noordzee kanaal komt. In IJmuiden waren wel riolen, doch deze vertoonden verschillende hiaten. Als het werk, dat thans onder handen is, ge reed is, kan men zeggen, dat IJmuiden een prima functioneerdende rioleering heeft. Voor Santpoort was het moeilijker, aangezien in dat deel der gemeente op verschillende plaatsen in het geheel geen rioleering aanwezig was. Een normale ï-ioleering was hier dus dringend noodzakelijk. Thans is men door middel van het Werkfonds ook daar met het maken van een rioleering begonnen. De hoofdleiding is een persleiding, loopende van het nieuw te bouwen pompstation aan de Jan Gijzenvaart onder de spoorbaan door, via de Wtistelaan naar de gewone rioleering van den Rijksweg. De aanwezigheid van bollen- en aardbeien velden leverden vaak moeilijkheden op, omdat het water hier volgens de eigenaren nooit goed staat. Hiermede heeft men in het plan reke ning gehouden. Particuliere terreinen leverden tevens vaak moeilijkheden op, terwijl ook de vergunning van den Rijkswaterstaat lang op zich liet wachten. Binnenkort zullen de leidin gen echter worden aangesloten,waardoor Santpoort dan ook uit de misère zal zijn. Spre ker noemde eenige cijfers om den omvang van het werk aan te toonen. Het totale bedrag ad. f 1.100.000 was te groot voor het Werkfonds, om welke reden een deel in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Een bedrag van f 328.000 werd bésteed voor loonen der werkverschaf fing, voor werkverruiming werd een post van f 747.000 uitgetrokken, f 120.000 voor het aan maken van buizen, f 270,000 voor het leggen daarvan. Voorts was er nog een post voor het verwijderen van rioolvooht. Het gepresteerde in werkverschaffing was gunstiger dan men verwacht had. Slechts eenmaal is er een schor sing voorgekomen, waarbij 24 man betrokken waren. Het uurloon was een basisloon van 38 ct., doch voor dit soort werk mag 10 procent meer gegeven worden. Er wordt gewerkt in taken, waardoor er natuurlijk een geweldige administratie noodig is. Nadat Ir. Verhoef eenige vragen beantwoord had behandelde spreker het uitbreidingsplan. Spr. wees er o.a. op, dat om het karakter van de streek rondom Santpoort geen geweld aan te doen, er terreinen worden bestemd voor villa's met groote tuinen, die minstens 10 H.A. groot moeten zijn. De plannen tot bebouwing van den Neethof werden gemaakt met behulp van sterioscopische luchtfoto's, gemaakt door de K.L.M. Ook het ontwerp van de nieuwe be graafplaats geschiedt met behulp van deze foto's. Da verband met de bebouwingsvoor schriften wees spreker er op, dat voor de uit breiding van de kern differentie in de voor schriften noodzakelijk was. De voorschriften .zijn verdeeld in gesloten bebouwing, doorbro ken gesloten bebouwing, half -open en ruime bebouwing. Onder dit laatste zal ook de Neet hof ressorteeren. Hier moeten de huizen min stens 30 M. van elkaar staan. Er is dus in bet plan een drang naar „uitelkaar bouwen". Grondexploitanten zullen moeten bijdragen in de kosten van het aanleggen van wegen, brug genbouw enz. De interessante lezing, die door de deskundi gen met aandacht gevolgd werd, kreeg een welverdiend applaus. n - ure, waarmede de heer C. Duller, ui? IJmuiden, het nationaal kampioenschap be haalde op het Kapcon cours ter gelegenheid van de Internationale Kapperstentoonstelling 4e Amsterdam.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1