Anita LizanS. De Vliegramp in Indië. Motorrijder dacht niet aan voorrangsweg. BEVERWIJK De begrooting in de af deelingen. Een bloemlezing van geuite wenschen. n gemeenteraad heeft zich in de afdee- zz' hezïg gehouden met het onderzoek van ïasemeentebegrooting voor 1938. Daarbij •in als woon lijk weer vele wenschen geuit, Si in een lijvig rapport aan B. en W. zijn ter Sand "esteld. Over het algemeen betreffen JJ™ wenschen niet de groote lijnen, veeleer iiprlei kleinigheden en slechts een enkele Sl zaken van belang Wij laten hier een „bloemlezmg" uit het raT,nort volgen. Een lid is van meening, dat bij de openbare van de begrooting in den raad Heen die punten in bespreking behooren te worden gebracht, die in dit rapport zijn meld. Worden daarnaast in den raad nog leer niéuwe onderwerpen aangesneden, dan mist de tegenwoordige wijze van onderzoek Jan de begrooting haar doel. De jaarwedden der wethoudersa Vele leden waren van oordeel, dat de jaar- weddeii van de wethouders te laag zijn. Nu «■durende een paar lang de gegelegenheid heeft bestaan, om zich over den omvang der werkzaamheden, aan het wethouderschap verbonden, een oordeel te vormen, zijn deze leden van oordeel, dat de jaarwedde op het aanvankelijk bedoelde bedrag van f 1500, moet worden gebracht. Eenige andere leden konden zich hiermede niet vereenigen. Een lid is van meening, dat de presentie- geiden, zoowel voor het bijwonen van de ver gaderingen van den raad als van de commis sies uit den raad, behooren te worden af geschaft. De meerderheid der leden evenwel kon zich hiermede niet vereenigen. Het archief. Enkele leden vonden, mede gelet op de fi- nancieele moeilijkheden der gemeente, de raming onder volgno. 183 der uitgaven te hoog. Zij zouden gaarne nadere inlichtingen ontvangen ten aanzien van de noodzakelijk heid van de voorgenomen ordening van het archief van voormalig Wijk aan Zee en Duin. De vraag werd gesteld, of deze werkzaamhe den niet kunnen worden uitgesteld. Meerdere leden evenwel waren van .de noodzakelijkheid van de voorgenomen maatregelen overtuigd. Ongewenschte gasten. Vele leden waren van meening, dat de plaats van het woonwagenkamp minder juist Is gekozen. Het kamp ligt te dicht bij de be bouwde kom, waardoor de ingezetenen over last ondervinden. Daarnaast heeft de goede inrichting van het kamp tot gevolg, dat een categorie van op permanente ondersteuning aangewezenen wordt aangetrokken, waardoor de uitgaven wegens armenzorg stijgen. Ten slotte worden arbeidskrachten aangetrokken hetgeen minder gewenscht werd geacht. Ge vraagd werd, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, dit kamp naar een uithoek van gemeente te verplaatsen. Betere straatverlichting. Gewezen werd op het feit, dat de straat verlichting in verschillende straten niet tot haar recht komt door de in die straten staande boomen. Meerdere leden zouden uitbreiding van de straatverlichting in de ochtenduren ten be hoeve van de arbeiders, werkzaam in con- tinue-bedrijven en van de kerkgangers wen- schelijk vinden. Gevraagd werd, naar de mo gelijkheid daarvan een onderzoek in te stellen. Andere leden wezen er op, dat de verlich- van sommige straten veel te wenschen it, Gevraagd werd, hierin door het aan brengen van sterker lampen, verbetering te brengen. Voor Vreemdelingenverkeer. Gevraagd werd, of sommige fabrieken, die een ergerlijke stank verspreiden, dit niet kun nen verhelpen. Op een ernstig onderzoek werd aangedrongen. Schoolbaden. Meerdere leden drongen er op aan, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijk heid om te komen tot het verstrekken van schoolbaden. Dit instituut werd van opvoe dende waarde geacht terwijl het gebruik van het badhuis er in de toekomst door zou worden bevorderd, waardoor de exploitatie-tekorten zullen afnemen. Volkshuisvesting. Een der leden zou een onderzoek willen zien ingesteld naar het aantal in één woning sa menwonende gezinnen. Een lid was van meening, dat met een doelmatige behartiging van de volkshuisves ting:óok de volksgezondheid is gediend, en stelde de vraag of niet meer kan worden toe gezien op den toestand, waarin sommige wo ningen verkeeren en of niet bij de eigenaren op verbetering kan worden aangedrongen. Verscheidene leden zijn van oordeel, dat gestreefd moet worden naar den bouw van - --ri woningen en stelden de vraag, wat floor de gemeente in deze richting zou kun nen worden gedaan. Enkele leden waren van meening, dat aan enkele van de woningen voor sociaal achter in v\ aan den Wïjkermeerweg verschillende verbeteringen moeten worden aangebrahet tovl ?an e ramen- Sommige van deze wonin gen worden bewoond door menschen, die een oetere woning waard zijn. Door enkele verbe rgen aan hun woning aan te brengen, zou n Jfmueente .(?eze menschen in hun streven, .Ui 1c"appelijk op hooger peil te komen, junen. De aanduiding„woningen voor so- ciatti-aomernjKen- wera aoor een. enxel nai minder gelukkig geacht. Openbare Werken. Een lid stelde de vraag, welk standpunt burgemeester en wethouders zullen innemen ten aanzien van de binnen afzienbaren tijd tengevolge van pensionneering openvallende plaatsen in het werkliedencorps bij den dienst van openbare werken. Een ander lid zou bij de vervulling van de opengevallen plaats van tuinman de voorkeur willen zien gegeven aan een ingezetene. Verscheidene leden klaagden er over, dat het onderhoud van straten en wegen wordt verwaarloosd. Gewezen werd op den erger lijken toestand waarin zich de Groote Hout weg, vooral bij regenval, en de Narcissenweg bevinden. Hiertegenover werd aangevoerd, dat verschillende noodige herstellingen van straten worden aangehouden totdat de voor genomen verbetering van de rioleering zal zijn tot stand gekomen. Een herstelling van de straten zal immers door de rioleringswer ken weer worden te niet gedaan. In verband hiermede werd er op gewezen, dat aldus op zichzelf strikt noodzakelijke onderhoudswerken worden verschoven naar de toekomst, waardoor de begrooting van noodzakelijke uitgaven wordt ontlast. Zoodra evenwel de verbetering van de rioleering ge reed zal zijn, zullen veel uitgestelde onder houdswerken aan de straten tegelijk ter hand moeten worden genomen, tengevolge waar van de begrooting voor het jaar, waarin zulks zal geschieden, onevenredig zwaar zal moe ten worden belast. Daarom werd het wen- schelijk geacht voor dit doel een reserve te vormen. De begrooting 1938 zou dan moeten worden belast met een bedrag, dat noodig zou zijn om het noodige onderhoud, waren er geen rioleringswerken op komst, te kunnen doen. Een deel van het aldus uitgetrokken bedrag zou dan in 1938 worden besteed, ter wijl het resteerende deel zou kunnen worden overgebracht naar den volgenden dienst. Komt dan de mogelijkheid, na voltooiing van de rioleringswerken, om den ontstanen ach terstand in te halen, dan zijn de noodige gel' den voorhanden. Enkele leden hadden bezwaar tegen het geraamde bedrag voor vernieuwing' van de gazonhekjes aan de Breestraat. Een lid zou meer zorg willen zien besteed aan het onderhoud van plantsoenen en ga zons. Een ander lid zou, in het belang van het verkeer, de gazons aan de Breestraat willen zien opgeruimd. Van andere zijde werd geklaagd over vernieling van plantsoenen; burgemeester en wethouders zouden zich in verbinding kunnen stellen met de hoofden van scholen teneinde te trachten bij de jeugd meer belangstelling voor de plantsoenen te wekken. Een lid stelde de vraag of het niet mogelijk is de rioolputten van betere afsluitingen te voorzien. Meerdere leden zouden pogingen willen zien gedaan om te komen tot stichting van een aula op de algemeene begraafplaats. Wel licht bestaat voor dit denkbeeld in particu lieren kring belangstelling, die zich in finan- cieelen steun zou willen uiten. Gevraagd werd, of de samenvoeging' dei- gemeenten niet een reorganisatie ten aanzien van de algemeene begraafplaatsen heeft noodzakelijk gemaakt. Van verschillende kanten werd er op aan gedrongen, bij eventueelen sneeuwval met het opruimen van de sneeuw vroeger te be ginnen en bij gladheid van de wegen, meer zand te strooien. Verhooging van de raming onder volgno. 305 tot f750 werd voorgesteld. Onderwijs. Eenige leden vonden de thans geldende schoolgeldregeling voor het lager onderwijs niet evenredig en stellen zich voor, den raad een nieuwe verordening ter vaststelling aan te bieden. Voorts werd er op aangedrongen, voortaan de schoolgeldbiljetten vroeger té doen uitreiken en meer termijnen voor de betaling' te stellen. Een lid was teleurgesteld over de maatre- gelene door burgemeester en wethouders ge nomen ten aanzien van de huisvesting van de voormalige openbare fröbelschool, en is van oordeel, dat voor deze school naar een betere huisvesting moet worden uitgezien. Dit lid is van gevoelen, dat burgemeester en wethouders zich niet hebben gehouden aan de indertijd aan den gemeenteraad voorge houden oplossing. Een lid stelde de vraag, of alleen in den winter schoolkleeding wordt verstrekt. Dit lid was van gevoelen, dat deze zorg zich ook dient uit te strekken over de zomermaanden. De aandacht werd gevestigd op het steeds grooter wordende gebrek aan kleeding schoeisel. Een lid stelde voor de raming onder volgno. 389 te verhoogen tot f 5000, met welk voorstel andere leden instemming betuigden. Een lid was om principieele redenen tegen dezen post en was van oordeel, dat de zorg, waarvoor hier gelden op de begrooting wor den geraamd, aan de ouders behoort te wor den overgelaten. Een lid was van meening, dat de commissie van toezicht op de huishoud- en industrie school niet voldoende wordt gewaardeerd en dat eventueele voorstellen van deze commis sie behoorlijk dienen te worden behandeld. Voor de werkloozen. Een lid stelde de vraag, of het thans voor werkloozen ingevoerde spaar-systeem ook niet voor de armlastigen kon worden inge voerd. De vraag werd gesteld, wat gedaan wordt in het belang van werkverschaffing aan jeug dige werkloozen. Gevraagd werd, of hiervoor geen werk objecten zijn te vinden, zooals bij voorbeeld het egaliseeren van een gemeente eigendom te Wijk aan Zee ten behoeve van een sportveld. Een ander lid zou gaarne zien, dat iets kon worden gedaan in het belang van de ontwik keling en ontspanning van werkloozen. Aan gedrongen werd op het beschikbaar stellen van een lokaliteit hiervoor. Voor ontwikke ling zou iets gedaan moeten worden door b.v. een timmercursus te órganiseeren. Een na was van meenmg, aat fle uitvoering1 van de z.g. B-steun niet naar wenseh ge schiedt. De in de gemeente Velsen gevolgde werkwijze werd in de aandacht van burge meester en wethouders aanbevolen. Andere leden waren van meening dat ook getracht moet worden, de z.gn. armlastige invalide werkloozen voor deze ondersteuning in aanmerking te brengen. Gevraagd werd, stappen in die richting te willen doen. Een lid kon zich niet vereenigen met de voorgestelde verlaging' van de subsidie aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Wijk aan Zee. Enkele leden wilden de door burgemeester en wethouders voorgestelde voorwaarden zien vervallen. Enkele leden waren van oordeel, dat het schilderen van de gashouders enz. dient te worden uitbesteed. Het vrije bedrijf kan deze werkzaamheden, met behulp van bekwame vaklieden, naar de meening van deze leden, beter verrichten dan het in eigen beheer kan geschieden. De rapporteurs van den Raad waren de eeren K. Steyn, H. Rothe en H. B. Vink. DE R.K. MIDDENSTANDS-VEREENT GING „DE HANZE". Maandagavond houdt de R.K. Midden- standsvereeniging de Hanze in het gebouw van de K. S. A. een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. een verslag van den voorjaars-centralen raad, behandeling van de voorstellen voor den najaars-centralen raad, benoeming van een afgevaardigde naar die bijeenkomst en tenslotte de behandeling van de voorstellen van het bestuur betref fende de te órganiseeren St. Nicolaasreclame, De tweede ontwikkelingsavond van de afdee- ling zal op Donderdag 21 October worden ge houden. Leider Is de heer L. J. A. van Doom. RENNERSCLUB „KENNEMERLAND". De B. R. C. „Kennemerland" hield Zon dag voor de najaarscompetitie een rit over een afstand van 66 K.M. voor de A- en B-klasse en van 44 K.M. voor de C-klasse. In de hoofdklasse zag C. Bakker kans 11 minuten uit te loopen op de andere renners. W. Koome deed dit 5 minuten in de C-klasse en won daardoor eveneens met grooten voor sprong. De uitslagen waren; A-klasse: 1. C. Bakker in 1 uur 49 minuten 5 sec. J. Leguit, 3. D. Neijzing, 4. H. Oudshoora, 5. D. Oudshoorn, allen in 2 uur 25 sec. B-klasse: 1. P. Vermast 2 uur, 2min. 9 sec. 2, Jb. Smit. 3. W. Neysing', C-klasse: 1. W. Koome 1 uur 16 min. 57 sec. 2. K. Rol, 3. W. Dekker, 4. S. Terbraak allen 1 uur 21 min. 36 sec. 5. G. Bak op 1 minuut. Zondag a.s. wordt een recordril gehouden voor de A- en B-klassen over 66 K.M. en voor de C-klasse 55 K.M. HOE DE LAGERE KENNERS-ELFTALLEN SPEELDEN. Kennemers 3V.S.V. 3 H.F.C. 4Kennemers 4 Kennemers 5V.V.H. Haarlem 6-Kennemers 6 V.V.H. 2Kennemers 7 Waterloo 1Kennemers 9 V.S.V. Jun. aKennemers a H.F.C. bKennemers -b Kennemers eKinheim c 4—1 1—2 3—2 7—2 1—3 15—1 1—7 1—2 0—6, WIJK AAN ZEE HUISHOUDELIJKE VERGADERING R.-K. VOLKSBOND. Vrijdagavond was in café Zonnevanck dooi den R.-K. Volksbond een huishoudelijke ver gadering belegd. De voorzitter, de heer N. van Keulen, opende met een kort welkomstwoord de matig bezette vergadering en heette in het bijzonder den districtsbestuurder, den heer Angenent, hartelijk welkom, waarna een bespreking over geestelijke zaken volgde. Bij de notulen maakte de heer F. van der Mey de opmerking, hoe het kwam, dat bij de vorige vergadering het bestuur en bloc was afgetreden en er thans geen verkiezing op het programma stond. Het winterprogramma werd onveranderd goedgekeurd en op het werkprogramma, zoo werd medegedeeld staat de actie voor de Volkskrant, voor winterkleeding en een drie- (De Chileensche tennisspeelster Anita Lizana is door het behalen van het Amerikaansche kampioen schap enkelspel een nationale hel din geioorden in haar land, dat haar een landhuis ten geschenke heeft gegeven.) WEDEROM EEN HAAI GESTRAN». Halverwege Wijk aan Zee en_ Castricum is wederom een 2V2 M. lange haai gestrand. Het gewicht van het cadaver zal zeker 400 pond bedragen. A. Lizand. Zij was sedert een paar jareii, Wel een lichtpunt, maar geen ster, Maar zij wou geen moeite sparen En nu is zij dan zoo ver. Met haar zuiver harde klappen Van de ballen over 't net, Met haar elegante stappen En haar lachende portret; Met haar tenniskundigheden Op de hoogste sport der sport, Met haar jonge vlugge leden. Haar persoontje, in het kórt; Sneller en oneindig beter, Dan de kundigste gezant, Effectiever dan salpeter. Werkt Anita voor haar land. Met een landhuis vol gemakken, Straks misschien een monument, (Chili heeft het zwaar te pakken) Eert men haar sportief talent. Nu rust op Anita's schouders Zwaar de verantwoordlijkheid, Van de hoogste titelhouders In den feilen tennisstrijd. Met het kampioenschap binnen, Rees zij tot den hoogsten top, Maar nu moet zij altijd winnen. Roem legt die verplichting op 'k Moet Anita filsiteeren Met den titel, schoon behaald, En ik moet haar condoleeren, Want de roem wordt duur betaald. P. GASUS. jarige sociale cursus te Beverwijk, waarbij Nederlandsche taal, Staatsinrichting, gods dienst en zedeleer, geschiedenis, economie, sociologie, algemeene geschiedenis enz. ge doceerd zullen worden. De voorzitter deelde nog mede, dat door de slechten financieelen toestand aan de af- deeling dit jaar het Sint Nicolaasfeest zal vervallen. Wel zal op 27 Februari een f eest vergadering plaats vinden met als spreker pater Henri de Greeve. Het hoofdbestuurslid, de 'heer Angenent, deelde nog mede, dat maatregelen getroffen zullen worden, dat het lidmaatschap van den R.-K, Volksbond slechts vereenigbaar zal zijn met het lidmaatschap van de R.-K. Arbei dersbonden. CASTRICUM Vergadering van de Harddraverij- vereeniging. De burgemeester beschermheer. In café Borst te Bakkum heeft de Castri- cumsche Harddraverijvereeniging een goed bezochte vergadering gehouden. De voorzitter de heer Broksma bracht na een woord van welkom het plan ter sprake, om op Donderdag 21 October een harddra verij op de korte baan te te doen houden. Dit plan verwierf de goedkeuring der vergadering evenals de reeds door het bestuur genomen en nog te nemen maatregelen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de burgemeester zich had bereid verklaard de plaats van wijlen burgemeester Lammen als beschermheer der vereeniging in te ne men. Spr. dankte daarvoor het hoofd der ge meente en sprak den wensch uit, dat de ver eeniging nog vele jaren op prettige wijze met haar beschermheer zou mogen samenwerken. Voorts werd nog medegedeeld dat de heer Veen uit Beverwijk, agent van de Heinekens Brouwerij voor den eigenaar van het winnen de paard een fraaien prijs beschikbaar had gesteld. Dank zij de medewerking van het Provin ciaal bestuur kan weer over den fraaien Zee weg als draversbaan worden beschikt-. Onder de eigenaren van paarden blijkt voor deze laatste kortebaan-draverij in het seizoen veel belangstelling te bestaan. Een groot aantal snelle dravers is reeds inge schreven, zoodat een interessante course te verwachten is. Met het oog op de vroeg in vallende duisternis en de te verwachten groote deelneming zal de draverij reeds te 12 uur aanvangen. Een vlot verloop is verzekerd, doordat ge start zal worden op de automatische start- inrichting Ferré. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN DE DAMCLUB. De uitslagen van de onderlinge competitie wedstrijden van de Castricumsche Damclub waren als volgt: R. StetV. Koeman 02 C. OryJb, Bos 0—2 P. SchenkP. Ruiter 20 Th. v. d. Hunst^—W. Beumer 2—0 G. GrobbeW. Teunissen 20 R. HuismanG. Sprenkeling 02 C. KerkmeerC. Peperkamp 11 W. BaarsA. de Zeeuw 02 De slachtoffers. De heer Sluiters legt één der eerste steenen van het gebouw der Ned. Ilerv. Evangelisatie te Santpoort. Achter den muur Ds. M. G. Blauw. Eibert van Haften werd 17 Juni 1906 te Vlaardingen geboren. Hij was gehuwd. De overledene was tweede stuurman der K.P.M. 18 Februari 1928 werd de heer Van Haf ten aangesteld tot militie-leerling' zeewaarne mer, waarna hij reeds spoedig als zoodanig werd overgeplaatst naar het marinevliegkamp Moro-Krembangan. In Mei van dezelfde jaar werd hij bevor derd tot militie-adjudant- onderofficier- waamemei-, eenige maanden later tot luite nant ter zee derde klasse van de Koninklijke Marine Reserve en in 1931 tot luitenant ter zee tweede klasse. Gerrit Jan Radstaat werd 23 December 1901 te Ede geboren. Hij was gehuwd en had 6 kinderen. In 1917 kwam Radstaat als leerling-onder officier in actieven dienst. Na het doorloopen der verschillende rangen werd hij 10 De cember 1936 sergeant-majoor-telegrafist. Hij behaalde in 1936 het internationaal en een jaar later het nationaal vliegbrevet. Gerard van der Hooft, de omgekomen ser geant-vliegtuigmaker, werd 3 Maart 1'909 te Recklinghausen (D.) geboren en was dus 28 jaar. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Van der Hooft diende hier te lande als chauffeur-zeemilicien en ging in 1929 over in actieven dienst als korporaal-vliegtuigmaker. Als zoodanig ging hij in 1930 naar Indië, behaalde daar in 1936 het marinevliegbrevet en werd nog in datzelfde jaar tot sergeant- vliegtuigmaker bevorderd. De korporaal-vliegtuigmaker Pieter Leen- dert Boogert werd 26 Juni 1912 te Den Hel der geboren. Boogert was gehuwd en had 1 kind. Als leerling-vliegtuigmaker kwam hij 12 September 1929 in actieven dienst. In 1933 werd hij bevorderd tot korporaal-vliegtuig maker. In 1935 ging hij naar Indië, na hier te lande eerst nog het brevet vliegtuigmitrail leur-schutter te hebben behaald. De zeemilicien-matroos-telegrafist E. F. Nol ten was een inlandsch dienstplichtige. Hij was niet gehuwd. De ter aardebestelling van de slachtoffers za] morgen geschieden op een nader te be palen uur op de Banda-eilanden, waar een es kader aanwezig is. Het vliegtuig is gezonken en kan als ver loren worden beschouwd. Aneta teekent hierbij aan, dat rondom de Banda-eilanden groote diepten aanwezig zijn doch dat het nog niet bekend is waar precies en onder welke omstandigheden het ongeval plaats vond. Ernstig ongeluk het gevolg. Wielrijder gedood, hijzelf ernstig gewond. Zondagmiddag is op den grooten verkeersweg onder Hattemerbroek een verkeersongeluk gebeurd, waar bij één persoon werd gedood en vier anderen werden gewond, van wie één ernstig. W.a1to' bes'™rd door den heer G. V. uit W trf re®d in de richting van de IJsel- uit den zijweg naar het station hattemerbroek de motorrijder v. d. G. vit Zwolle naderde. Op de duo zat de heer M. uit Hattemerbroek. Vermoedelijk heeft de motorrijder zich pas op het laatste oogen- blik gerealiseerd, dat de rijksweg een voor rangsweg is. Hij remde dan ook bij het na deren van de auto, zeer krachtig, doch kwam te slingeren terwijl tegelijkertijd de voorband sprong. Het gevolg was, dat de 20-jarige wielrijder V. uit het Loo (gem. oldebroek), die voor de naderende auto reed, door den motorrij dei- in den flank werd aangereden. Vervolgens kwam de motor in botsing met de auto, waar na het voertuig tegen een boom tot stilstand kwam. De wielrijder werd hoogst ernstig gewond en is in het Sophia-ziekenhuis, waar heen hij was overgebracht, korten tijd na het ongeluk overleden. De motorrijder die eveneens ernstige verwondingen had opge- loopen, Is ter verpleging in het Sophiazie- kenhuis opgenomen. In de auto zat behalve de bestuurder, nog een persoon. Beiden wer den licht gewond, evenals de duorijder. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 14 October 1907 is aan O. L. P. van Loo, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Venray, met dankbetuiging voor de door hem als burge meester bewezen diensten. Opleiding van vliegers voor het M-brevet. Ir. De Kok spreekt de jongelieden toe. Het Luehtverdedigingsfonds, onderdeel van de vereeniging voor nationale veiligheid heeft voornamelijk ten doel, in samenwerking met andare fondsen en instellingen op Lucht vaartgebied, de vliegopleiding geheel og ge deeltelijk te bekostigen van hen, die zelf daartoe niet in staat zijn, opdat die oplei ding aan de versterking van onze nationale weermacht ten goede komt. Op 1 October zijn de plannen van het Luehtverdedigingsfonds in werkelijkheid om gezet, toen men een begin heeft gemaakt met de opleiding van een tiental jongelieden voor het M-brevet. Zondag j.l. kwam een tweede tiental aan de beurt en de voorzitter van het Luchtverdedigingsfonds ir. J. E. F. de Kok heeft de twintig jongelieden, die op het vliegveld Ypenburg klaar stonden om de lucht in te gaan toegesproken en daarbij een beroep gedaan op het heele Nederlandsche volk. „Nu moet er gehandeld en voorbereid wor den, nu moet de Nederlandsche luchtmacht worden versterkt en iedere Nederlander kan daartoe meewerken door zich als begunstigend lid op te geven van het Luchtverdedigings fonds", aldus zeide ir. de Kok. Verder wees de heer Kok de vliegers erop, dat zij een voorbeeld moeten zijn voor die anderen, die na hen zullen komen. VEREENIGING „VRIJWILLIG AUTO VERVOER" TEN BEHOEVE VAN DEN BLOEDTRANSFUSIEDIENST. BUSSEM, 16 October. Heden zou ten gemeentehuize te Bussum onder voorzitter schap van burgemeester de Bordes de oprich tersvergadering- worden gehouden van een landelijke vereeniging, welke zich ten doel stelt om in alle plaatsen van Nederland, waar afdeelingen van den bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis zijn ge vestigd of zullen worden gevestigd, onder automobilisten leden te werven, bereid en bekwaam om hulp en bijstand te verleenen ten behoeve van den bloedtransfusiedienst entevens om op te treden ingeval van rampen. De oprichting van deze landelijke vereeni ging voor snelvervoer beoogt op de snelste wijze een patiënt, die bloedtransfusie noodig heeft, in verbinding te stellen met de bloed gevers. Voor het luchtverkeer is reeds in het voor jaar 1937 een soortgelijke vereeniging opge richt. Staatscommissie voor de vaccinatie? 's-GRAVENHAGE, 16 October. Ingediend, is een wetsontwerp houdende verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. De aanleiding tot de na 1928 steeds her haalde opschorting van den vroeger bestaan- den indirecten vaccinatieplicht mag geacht worden bekend te zijn. Met zijn ambtsvoorganger is de minister van oordeel, dat het principieel aan de orde stellen van het vaccinatieprobleem noodzake lijk is. Hij meent intusschen,.dat hiermede een aanvang moet worden gemaakt door de in stelling van een staatscommissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken: 1. Of het wenschelijk is de bestaande bepa lingen betreffende den vaccinatieplicht, waar van de werking is opgeschort, hetzij" terstond, hetzij geleidelijk weder in werking te doen treden, en, zoo deze vraag ontkennend wordt beantwoord, 2. of het wenschelijk is deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel 3. of het wenschelijk is ten aanzien van da vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en, zoo ja, hoe zij behoort te luiden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5