Twee arbeiders verdronken. Rotterdamsche po|jfis zoekt tevergeefs. DINSDAG 19 OCTOBER 1937 Door het omslaan van een roeiboot. Drie arbeiders uit het dorp Wartena (gem. Idaarderadeel), werkzaam bij de werkverschaffing de Geeuw nabij V/artena (Fr.), keerden Maandagmid dag omstreeks vijf uur per roeiboot naar hun woningen in het dorp terug. Zij lieten zich sleepen door een cnotorboot. Plotseling kwam de roei boot dwars te liggen, waarna 't boot je omsloeg en alle drie Inzittenden te water geraakten. Een van hen, zekere J. Hoekstra, slaagde erin zwemmende den kant te bereiken, de beide ande ren, de arbeiders Algra en De Jong. resp. 35 en 40 jaar oud, die niet kon den zwemmen, verdronken. Het ongeluk, dat geschiedde op de Graft, een breed en diep vaarwater, is vermoedelijk toe te schrijven aan de verkeerde wijze waarop de verbinding van de roeiboot met de motorboot was bevestigd. Men had namelijk het touw vastgemaakt aan de middenbank van de roeiboot, met het gevolg, dat deze dwars op de vaarrichting kwam te liggen en daarna kapseisde. De opvarenden van de mo torboot hebben dadelijk pogingen in het werk gesteld om den drenkelingen hulp te bieden, doch men slaagde er niet in hen te grijpen. Eerst na twintig minuten dreggen werden de lijken opgehaald. De beide omgekomenen wa ren gehuwd, Algra was vader van twee kinde ren, De Jong van zes kinderen. Groote brand te Katwijk aan Zee. Enkele houten gebouwen geheel vernield. Maandagavond heeft te Katwijk aan Zee een groote brand gewoed in een complex hou ten gebouwen aan de Zuidstraat en het Par- levlietslop. De schelpmaalderij van de Gebroe ders Ouwehand, de opslagplaats en taanderij van den reeder Johan Parlevliet zijn daarbij in de asch gelegd. De brand werd om zeven uur In de schelp- maalderij ontdekt. Het houten gebouw, dat 35 meter diep, 14 meter hoog en 12 meter breed is, stond na korten tijd in lichter laaie. Hier gingen behalve de werktuigen en de overige inhoud, twee vrachtauto's verloren. Een derde wagen kon nog in veiligheid ge bracht worden. Het vuur deelde zich daarop mede aan de aangrenzende, eveneens van hout opgetrokken, opslagplaats van den reeder Joh. Parlevliet, waarin zich een groote hoe veelheid houtwerk, vaten teer en andere licht brandbare materialen bevonden, zoodat ook dit pand weldra een roodlaaiende fakkel was. Het vuur was in zijn snelle vaart niet te stuiten en het veroverde vervolgens de be lendende taanderij van denzelfden reeder. Ook dit gebouw was in korten tijd geheel in vlam men gehuld. Thans kon het vuur evenwel tot- staan worden gebracht zoodat de vierde schuur, welke groot gevaar liep. gespaard bleef. De zeer aanzienlijke schade wordt door de verzekering gedekt. Motorrijder bij botsing gedood. Duopassagier breekt een been. Op den rijksstraatweg tusschen de Hakkelaarsbrug en café „De Lepe laar", onder de gemeente Muiden, is Maandagavond om kwart voor negen een motorfiets, welke in de richting van het Gooi reed, in volle vaart te gen een van den anderen kant komen de personenauto gebotst. Hierbij is de berijder, die zwaar verminkt werd, vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer is de heer Wolter uit Hil versum. Zijn 20-jarige stiefzoon, die op de duo zal, brak een been en is naar de Gerardus Majella stichting te Bussum vervoerd. Tijdens het transport daartheen heeft hij het be- wustzyn verloren. De auto werd ernstig be schadigd, doch de inzittenden, een gezel schap, dat op weg was van Gelderland naar de hoofdstad, bleven zonder letsel. De wagen is door de politie in beslag genomen, evenals het vernielde motorrijwiel. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd, doordat de motorrijder op de linker weghelft heeft gereden. Vrouwen Vredebonden richten zich tot de Tweede Kamer. Adres tegen de Defensievoorstellen der regeering. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredebond en de Nederlandsche afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid hebben het volgende adres tot de Tweede Kamer gericht: „De Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredebond en de Internationale Vrouwenbond voor vrede en vrijheid (Nederlandsche afdee ling), erkennend, dat de landsregeering zich in een moeilijke positie bevindt ten gevolge van den ongunstigen en verwarden wereldtoe stand, meenen stelling te moeten nemen tegen de ingediende defensie-voorstellen, omdat deze in strijd zijn met haar overtuiging, dat met geweld geen geweld gekeerd kan worden. zijn bovendien van oordeel, dat uiterst waardevolle cultuur- en sociale belangen niet in de verdrukking mogen komen door uitga ven voor bewapening, welke laatste in den grond vernietiging van elke cultuur beteekent, zijn van meening, dat de invoering van den algemeenen dienstplicht, de verlenging van den diensttijd en de uitgaven voor den aan koop van oorlogsmateriaal niet de aangewe zen middelen zijn cm een oorlog te voor komen, zouden zich, sprekende namens 12.500 Ne derlandsche vrouwen en moeders buitenge woon trotsch voelen op haar land, wanneer uw hoog college niet vatbaar bleek voor de algemeene angstpsychose en niet meedeed aan den bewapeningswedloop, en zouden in het niet-aanvaarden van de defensie-voorstellen door de Tweede Kamer een bewijs zien, dat een klein land in deze dingen groot kan zijn". Bouw van een sluis in de Nieuwe Meer. Verbetering voor de binnen- scheepvaart Dezer dagen zal het eerste deel worden aanbesteed. Dezer dagen zal het eerste gedeelte worden aanbesteed van het werk voor den bouw van een sluis in de Nieuwe Meer bij de Schinkel, en daarmee komt dan tevens het begin van het einde aan de jarenlange lijdensgeschiede nis van de Overtoomsche schutsluis, het ob stakel. dat in den loop der jaren een waar schrikbeeld is gaan vormen voor de binnen scheepvaart op Amsterdam. Het werk, waarmee men thans op verschil lende plaatsen tegelijk is begonnen, aange zien het uit een geheel complex van voorzie ningen bestaat, beteekent dan ook niet alleen voor Amsterdam het eindelijk tot stand ko men van een goede verbinding tusschen den Schinkel eenerzijds en den Amstel en de ha vens anderzijds, doch is van belang voor de geheele Nederlandsche binnenscheepvaart, omdat het een groote verbetering zal brengen in de verbinding tusschen Amsterdam en Rot terdam. Vandaar ook dat het rijk en de pro vincie in de kosten tezamen f 500.000.bij dragen, terwijl de gemeente Amsterdam na langdurige onderhandelingen tot uitvoering kon besluiten toen met het werkfonds over eenstemming werd bereikt over de beschik baarstelling van een bedrag van f 2.9 millioen, op de gebruikelijke voorwaarden. N.V. HET WARENHUIS. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. groot wa renhuis „De Vrede" (S.A. Grand Bazar de la Paix) 's-Gravenhage werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloo- pen boekjaar met algemeene stemmen goed gekeurd en werd den raad van beheer en den commissarissen decharge verleend. Besloten werd het winstsaldo voor afschrij ving te bestemmen. In de vacature in het college van commis sarissen werd voorzien door benoeming van den heer mr. M. Slingenberg. Man aangehouden verdacht van ronselarij. Naar wij vernemen heeft de politie te Amersfoort op de Markt op den Hof een man aangehouden, van wien zij vermoedt, dat hij vruchteloos heeft gepoogd eenige inwoners van Amersfoort naar Spanje te ronselen. De aangehoudene is een zekere A., wonende te Soest. Na op het politiebureau te Amersfoort te zijn verhoord, is hij op vrije voeten gesteld. STEMPELING VAN RIJWIELPLAATJES EEN GROOT SUCCES. Dank zij de vergunning daartoe van het departement van Financiën is de actie der vereeniging arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten „A.V.O." tot afstempeling der rijwielplaatjes met naam en adres van den eigenaar weer volkomen geslaagd. In veer tig steden des lands zijn machines geplaatst geweest. Bijna 250.000 wielrijders hebben hun plaatje laten stempelen en naast de post kantoren heeft de .A-V.O." tegelijk met de stempeling bijna 125.000 plaatjes verkocht. Er hebben 150 werkloozen waaronder 100 on- volwaardigen, aan dit werk meegeholpen, aan wie de vereeniging ongeveer f 1:2.000 loon heeft uitgekeerd. Het welslagen van dit werk is voor een belangrijk deel bevorderd door de groote medewerking allerwege ontvangen zoowel van particulieren, inzonderheid van de groote werkgevers, als van overheidslicha men. zooals politie en diensten voor arbeids bemiddeling en maatschappelijk hulpbetoon. Deli Maatschappij keert 6 procent interim dividend uit. De N.V. Deli Mij. zal op rekening van de behaalde winst over het boekjaar 1936/1937 een interim dividend uitkeeren van 6 pet. KNAAPJE DOOR TRAM OVERREDEN. Maandagmiddag te ongeveer kwart voor vier is op de Admiraal de Ruyterweg te Am sterdam een 6-jarig knaapje door onoplet tendheid bij het oversteken van de trambaan door de Haarlemsche tram overreden. Het kind bleek er deerlijk aan toe en is in hoogst ernstigen toestaand naar het Binnengasthuis overgebracht. De linkerarm van het kind was verbrijzeld, terwijl het bovendien een diepe wonde aan het hoofd had. Aanvankelijk vreesde men voor levensgevaar, doch dit ge vaar kon in den loop van den avond als ge weken worden beschouwd. MEJ. MR C. FRIDA KATZ TREEDT IN HET HUWELIJK. Mej. mr. C. Frida Katz zal 10 November a.s. in het huwelijk treden met den heer C. W. F. baron Mackay, burgemeester van Ermelo. Mej. Katz is voornemens aanvankelijk haar lid maatschap van de Tweede Kamer te blijven vervullen. Haar lidmaatschap vanden Am- sterdamschen gemeenteraad zal door haar huwelijk automatisch eindigen, daar zij zich metterwoon te Nunspeet, de woonplaats van haar echtgenoot, vestigt. Zwaar gestrafte onvoorzichtigheid Twaalfjarige jongen verliest beide beenen. Maandagmiddag drie uur klom de twaalf jarige J. de R. te Vreeswijk in een der palen der electrische leiding, welke nabij de nieuwe sluiswerken ten behoeve dezer werken zijn opgericht. Hij raakte met zijn voeten de lei ding, waardoor een stroom van 10.000 volt ging. Een voorbijganger hoorde zijn gekerm en haalde hulp. Beide beenen van den jon gen bleken verbrand te zijn. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Utrecht overge bracht, waar beide beenen geamputeerd moesten worden Nieuw lid van de Eerste Kamer. In de Maandagmiddag gehouden zitting van het Centraal Stembureau is in de vaca ture. ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer S. Sijtsma, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard prof .dr. R. H. Woltjer te Amsterdam. VOGT Aether-toovenaar Volksmenner Zakenman Bedelaar Bouwer Technicus Journalist Spreker Kapitalist Impresario Uitvinder Self-made-man Opvoeder Diplomaat Maar hij moet niet zooveel vreemde woorden in zijn hoofd artikelen voor de Radio-Bode gebruiken. Bankemployé heeft eigen zak gespekt. Verduisteringen pas na jaren ontdekt. Te Rotterdam is gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld een eenige jaren geleden reeds ontslagen sous-chef van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotterdam, die zich gedurende den laatsten tijd, dat hij in functie was en wel de laatste zes tot zeven jaar, schuldig heeft gemaakt aan verduisteringen op groo te schaal ten nadeele van de Rotter damsche Bankvereeniging. De fraude zou thans ontdekt zijn, omdat de rekeningen van de Robaver en het stadhuis niet overeenstemden. Het betrof naar verluidt voorschot ten aan de gemeente. Senembah keert voorloopig 4 procent uit. Naar wij vernemen, zal door de N.V. Senem bah Maatschappij op rekening der over het boekjaar 1937 vast te stellen winst, een voor loopig dividend worden uitbetaald van 4 pCt. STOFFELIJK OVERSCHOT DER „SPECHT" BEMANNING AAN BOORD VAN DE „SIMALOER" BATAVIA, 18 October (Aneta-A.NP.) Hedenochtend te half negen heeft de gezag voerder van de „Simaloer" de zorg overge nomen voor het stoffelijk overschot van de drie leden van de „Specht"-bemanning, die als slachtoffer bij de ramp te Palembang zijn gevallen. Bij de overbrenging van de kisten uit de loods van de stoomvaart maatschappij „Ne derland" naar het schip waren aanwezig de heeren De Jong namens K.N.I.L.M. en K.L.M., van Balkom namens de gezagvoerders van de Kl.M., de inspecteur van de K.L.M. de heer Moes, alsmede de heer Koper, vertegen woordiger van de maatschappij „Nederland". De kisten waren met rouwfloers bedekt, waarop kransen waren gelegd. De kisten werden neergelaten in het ruim van de „Simaloer", waar zij in een afgeslo ten ruimte zijn opgebaard. De „Simaloer" vertrok te tien uur in den morgen. Japansche visschers in de Ned.. Indische wateren. Démarche van den Japansehen consul-^, generaal te Batavia. TOKIO, 18 October. De Japansche con sul-generaal te Batavia heeft zich tot het ministerie'van Buitenlandsche Zaken gewend met betrekking tot het incident van 3d Sep tember, toen een Nederlandsch flottielje vaartuig geschoten heeft op dén Japansehen trawler Tokei Maru, waarbij twee leden der bemanning werden gedood en twee gewond. De consul-generaal vroeg waarborgen te gen dergelijke voorvallen in de toekomst. De Ned.-Indische regeering weigerde hierop een definitief antwoord te geven. Naar verno men wordt, zou de Japansche regeering rechtstreeks met de Nederlandsche regeering in onderhandeling treden om een oplossing voor deze zaak te vinden. Bij dit telegram kan worden aangeteekend, dat het bedoelde incident zich heeft voorge daan tijdens de rechtmatige uitoefening van het politietoezicht in de territoriale wateren van Nederandsch-Indië. Zulke incidenten zullen zich in de toekomst dus uiteraard niet meer behoeven voor te doen indien de Japansche visschers zelve hiertoe geen aanleiding geven. Naar vernomen wordt, zou de Japansche regeering rechtstreeks met de Nederlandsche regeering in onderhandeling treden om een oplossing voor deze zaak te vinden". Bij dit telegram kan worden aangeteekend dat het bedoelde incident zich heeft voorge daan tijdens de rechtmatige uitoefening van het politietoezicht in de territoriale wateren van Nederlandsch-Indië. Zulke Incidenten zullen zich in de toekomst dus uiteraard niet meer behoeven voor te doen, indien de Japansche visschers zelve geen aanleiding geven. ui?Tokk)PanSChe persagentschaP seint nader Naar vernomen wordt heeft de Japansche gezant te 's-Gravenhage, de heer Kuwashima de aandacht der Nederlandsche regeering be vestigd op de visscherij-incidenten welke zich oü 30 September en op 9 October in de Indische wateren hebben voorgedaan met Janansche visschersschepen. Bij verificatie van bovenstaand bericht te bevoegder plaatse vernamen wij dat het be zoek van den Japansehen gezant aan het mi nisterie van Buitenlandsche zaken enkel be oogde te verzoeken den Japansehen consul- generaal te Batavia zoo uitvoerig mogelijke inlichtingen te willen laten verstrekken, aan welk verzoek uiteraard gevolg zal worden gegeven. De gruwelijke onzekerheid omtrent k van de zevenjarige Lijntje Hulsel' d« Iot Vrijdagmiddag uit de ouderlijke de Brielsche Laan te Rotterdam wS aat mist, duurt nog steeds voort. Ver* Hierbij komt nog. dat de verdwijning van het kind op de verbeelding werkt van een groot deel van het publiek zoodat allerlei geruchten hardnekkie de ronde blijven doen en men steeds weer weet te vertellen, dat het kind of wel het lijkje ergens zou zijn ge vonden. Steeds echter loopt het onder", zoek op niets uit. Ook schijnen velen er behagen in te scheppen om naar de woning van de zoo zwaar beproefde ouders te gaan om daar allerlei hypotheses te bespre ken. mede om te trachten het een of ander van de ouders of een ander lid van het gezin op te vangen. Sommigen ontzien zich zelfs niet om het de familie H. op allerlei manieren lastie te maken. Zoo hebben kaartlegsters, waarzegsters en anderen zich reeds herhaaldelijk bij de familie aangemeld, om tegen vergoeding uit komst in deze duistere zaak te bren gen. Intusschen zet de politie de nasporing naar het meisje met kracht voort, r" meldde zich een automobilist, die r dat een jongeman hem op een der b van Rotterdam had gevraagd of hij een"]S meisje wilde meenemen, hetgeen hij echte had geweigerd. Dit nu heeft hij in verband met de vermissing van het meisje Huiser °i bracht. Deze automobilist is Maandag in zijn woon- plaats Dordrecht opnieuw door een recher cheur verhoord. Men ging daartoe naar de plaats waar Vrijdagavond de jongeman de auto heeft aangehouden, n.l. op den Nieuwen Rijksstraatweg onder de gemeente IJselmonde Reeds Zondag gedurende den dag stelde de politie hier een uitgebreid onderzoek in dat evenwel tot geen resultaat leidde. De auto- mobilist gaf nog eenige nadere aanwijzingen en in deze richting wordt het onderzoek mede voortgezet. Volgens dezen automobilist heeft iemand op genoemden weg hem een teefcen tot stop- pen gegeven, waaraan hij voldeed. Daar het reeds donker was, stak hij het plafondlampje in zijn wagen aan zoodat het licht viel op den jongeman, die hem bovengenoemd verzoek deed. Het meisje zelf heeft hij niet voldoende kunnen opnemen om met zekerheid te kun nen verklaren dat het inderdaad het thans vermiste meisje was. Van den jongeman kon hij zich herinneren, dat deze ongeveer twin tig jaar was, een vrij ongunstig uiterlijk ver toonde en dat hij een pilobroek en zwarte schoenen droeg. De man droeg een jockeypet, Hij deed het verzoek om het kind mede it nemen naar Zwijndrecht, waar zij verder den weg wel kon vinden. Zooals gezegd heeft de automobilist dit verzoek geweigerd en is door gereden. De politie onderzoekt thans of mogelijk een andere automobilist dit meisje kan hebben medegenomen en of dit dan het vermiste meisje is geweest. De steeds weer opduikende geruchten belemmeren het onderzoek echte in ernstige mate. Voor den Imbosch reeds 120.000 bijeen. Zooals bekend, tracht de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land het landgoed. De Imbosch ter grootte van 1451 HA. aan te koopen ter uitbreiding van haar bezittingen aan den Veluwezoom. Van het benoodigde bedrag ad f 275.000, weJ tot dusver ruim f 120.000 toegezegd aang: ten, rentelooze voorschotten en inschrijvin gen op de 2V2 procents obligatielening. Voor het einde van het jaar moet de vereeniging beslissen of de koop tot stand kan komen. DOOR RONDDRAAIENDE AS GEGREPEN EN GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks vijf unr was oe dertigjarige schilder H. H. in de textielfaones „Rigtersbleek" te Enschede aan het werk, toen hij op een gegeven moment te dicht bij c® snel ronddraaiende as kwam en werd. De man werd verscheidene nialen rona- geslingerd en was vrijwel op slag dood. DE INTERNATIONALE KAPPERSTENTOON STELLING. Maandag is het groote kappersconcours op de Internationale Kapperstèntoonstelimg de Apollohal te Amsterdam voortSezet een wedstrijd in het heerenknippen (mot begrip van opmaken). De uitslagen h>ia®n,w Internationale afdeelin: le pr. A- Koster te Amsterdam; 2e pr. E. Kieiat Den Haag; 3e pr. B. Korte te Nijkerk; «P»- B. Vrengel te Amsterdam; 5e pr. A. J. J chem te Rotterdam. Nationale afdeeling: le prijs niet ros kend. 2e- pr. A. Timmerman te Rotterdam, pr. W. A. Bonger te Amsterdam;^4e Pr. Brave te Haarlem; 5e pr. J. A. Amsterdam. NED. CHR VEREENIGING VAN PADVINI®S Men schrijft ons; tijd De Wereld-Jamboree behoort eenige tot het verleden; van het groote festu thans alleen de herinneringen ovwgewe™ aan de indrukken, welke in die dagen zb Duizenden volwassenen en kinderen, hebben het wereldkamp bezocht. ..„„ji, om Vele jongeren popelen waarschijn^I zich bij de padvindersbeweging aan w In Haarlem is gevestigd een af°eeLnders, de Nederl. Chr. Vereeniging van die aangesloten is bij de N.P.V. (Hoofd ner Staatsraad Rambonnet). troelen1.. Deze afdeeling heeft groepen u» ,^e. Schoten. Bloemendaal. Santpoort eni In Spaarndam wordt een groep opger De padvindersleeftijd is als volgt- Weipen 8-12 jaar; Verkenners Voortrekkers 17 jaar en ouder; Weipen. en Verkennersleiders 21 jaar en ou jjj Welpenleidsters en Ass. Verkenners»^ iaar en ouder; Voortrekkersleiders Voortrekkersleiders 30 jaar en oii'd joek, jei- cretariaat is gevestigd bij A. Jon. gersmastraat 47 t,e Haarlem

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2