Djï Houding van Engeland. BEVERWIJK HEEMSKERK Nieuwe gezant. WIJK AAN ZEE ICHftP/ Er zijn in dezen tijd vee] menschen die zich verwonderen over de lankmoedige en ver draagzame houding die Engeland temidden van de internationale spanningen en conflic ten aanneemt. Al worden zijn belangen be dreigd, al wordt zijn nationale trots geprikkeld door aanhoudingen van schepen en zelfs aan slagen door anonieme duikbooten in de Mid- dellandsche ZeeEngeland blijft bedaard en onderhandelt. Zoowel zijn minister van Buitenlandsche Zaken. Anthony Eden, als zijn premier, Neville Chamberlain, schijnen over een onuitputtelijke animo tot het beleggen van conferenties en het zoeken van compro missen te beschikken. En als men nu de mee ningen daarover hoort van allerlei menschen zelfs in een aoo klein en zoo buitengewoon kwetsbaar land als het onze kwetsbaar zoo wel door zijn ligging in Europa als door zijn groot koloniaal bezit in Azië dan begrijpt men hoe moeilijk het de Britsche regeering moet vallen in haar houding te volharden, Want die houding beteekent dat bij de massa het Britsche „prestige" vermindert. Vroeger zou Engeland niet zijn gaan confereer en als er een aanval op een van zijn oorlogsschepen werd gedaan. Vroeger zou Engeland niet ge duldig gewacht hebben op een excuus-brief, die eerst geweigerd werd, nadat een van zijn ambassadeurs in een auto door een Japansch vliegtuig bestookt en zwaar gewond werd. Vroeger zouden zulke dingen als „casus belli7 beschouwd zijn en oorlogen hebben veroor zaakt. Zulke dingen zegt „men". Het verschil tus- schen degenen die zulke dingen zeggen en zij zijn vermoedelijk in Engeland, Duitschland, Italië enz. heel wat talrijker en krasser in hun uitlatingen dan hier is dat zij niet naden ken bij hun beweringen terwijl de Engelsche regeering dat wèl doet bij het bepalen van haar houding. Zij zoekt overal compromissen zij voert kennelijk een politiek van „tijdwin- nen", omdat de deelnemers aan den bewape ningswedstrijd op den duur buiten staat zul len blijken hun race-naar-den-dood te blijven voortzetten. En zij handelt daarbij niet vol gens de opvattingen en de toestanden van de negentiende eeuw maar volgens die van het jaar 1937. Inplaats van daarop kortzichtige critlek uit te oefenen hebben wij niet alleen wij Nederlanders, maar wij Europeanen alle reden haar daarvoor dankbaar te zijn. Men schen als Eden en Chamberlain zullen later, maar wellicht pas in een vrij ver verwijder de toekomst, algemeen geprezen worden niet alleen wegens hun zelfbeheersching maar ook om hun wei-overwogen beleid en vooruitzien- den blik. Dat zooveel menschen in een tijd van ont zettende spanningen als deze zoo lichtvaardig in hun critiek zijn en niet inzien, dat gewa pend optreden van Engelschen kant een nieu wen wereldbrand zou ontketenen, een nieuwe, ontzettende slachting, is wonderlijk genoeg. Maar men kan het verklaren uit een van de treffendste woorden, die de Fransche staats man Aristide Briand gesproken heeft: „Het is zoo jammer, dat de meeste menschen alleen maar historisch schijnen te kunnen denken". En uit een veehouder woord, een van die ge- makkelijk-aanvaarde spreuken die tot de ver schrikkelijkste misverstanden in de wereld aanleiding geven: „De geschiedenis herhaalt zich". Dat de meeste menschen alleen maar histo risch schijnen te kunnen denken moet op zijn beurt weer verklaard worden uit de omstan digheid, dat het aantal „scheppende den kers" ten allen tijde zeer gering is, dat deze kleine groep met wanhopige volharding moet strijden om eenige nieuwe gedachte ingang te doen vinden bij de groote meerderheid en dat deze groote meerderheid een aangeboren tegenzin heeft ten aanzien van het afstand doen van opvattingen, waarbij zij zoo lang geleeft heeft en waaraan zij dus heelemaal gewend was geraakt. Verstandelijk weet „men" wel dat de mo derne oorlog niet meer tusschen twee Euro- peesche staten afzonderlijk kan worden ge voerd, dat hij onvermijdelijk de rest zou meeslepen, dat ook de „technische overwin naars" er bij achteruit zouden gaan in plaats van er materieel beter van te wor den en dat de moderne methoden van oor logvoering een hemeltergend schandaal zijn, in het Briand-Kellogg-Pact dan ook als „misdaad" bestempeld. Maar tot het onder bewustzijn der meesten schijnen deze rede neeringen nog niet doorgedrongen te zijn. Het zijn nog geen diepe overtuigingen. Ze zitten nog lang niet diep genoeg om op ieder oogenblik niet met zekeren hoon te spreken over Engeland „dat zich maar op z'n kop laat zitten" en „blijkbaar niet veel moed bezit" en zoo. Die overgeleverde gedachte van het staatsprestige. beleedigd door een bom EEN BLIK OP HET ALBERTKANAAL, dat thans gereed gekomen is. Het aan leggen van dit kanaal, dat voor de verbinding BelgiëNederland van groot belang is, ging met groote moeilijkheden gepaard, aangezien men door heuvelachtig land moest graven. die een schip treft of een granaatscherf, die een gezant verwondt, zit er waarachtig zelfs in dezen tijd nog dieper in! Als Eden en Chamberlain erin slagen mo gen de Europeesche beschaving van haar on dergang te redden door hun beleidvolle tac tiek, zullen zij dat niet aan de medewerking en het begrip van de meerderheid van hun medemenschen te danken hebben. Zij zullen die meerderheid beschermd hebben tegen zichzelf. En het zal hun tenslotte alleen ge lukken als zij zelf een voldoenden aanhang van zelf-nadenkende lieden blijven houden, die met hen den moed bezitten om te blij ven handelen volgens de toestanden van 1937 en niet volgens de verouderde begrip pen die hun fatale laatste veroordeeling vonden in 1914. Er zijn enkele verschijnselen waarin de ge schiedenis zich herhaalt. Er is een meerder heid van verschijnselen waarin zij zich steeds vernieuwt, en waardoor de algemeene toestand in de wereld nimmer met een vorige te ver gelijken is. Wie daar even over nadenkt, wie maar even de enorme beteekenis van zulke invloeden als bv. de groei der techniek en der economische verhoudingen overweegt, beaamt dit. Maar zoo'n oude spreuk is zooveel makke lijker. Je hoeft er zelf niet bij te denken. R. P. DE TENTOONSTELLING „KENNEMER- LAND". Ook Dinsdag heeft de tentoonstelling „Kennemerland" weer zeer veel bezoek ge trokken. Des middags werd in de bovenzaal een kookdemonstratie gehouden, georgani seerd door het gemeentelijk gasbedrijf, alhier. De belangstelling daarvoor was dezen mid- zeer groot, De demonstratie werd ook nu weer gegeven door Mej. Prins, die een diner voor vier personen, alsmede eenige bij gerechten bereidde. Zij gaf daarbij een uit voerige toelichting, die door de aanwezige da mes met belangstelling werd gevolgd. Ook des avonds hebben weer eenige duizenden be zoekers de tentoonstelling bezichtigd. De fraaie stands trokken veel belangstelling. Wij verzuimden in ons tentoonstellingsoverzicht de fraaie en welverzorgde stand te vermelden van Kremer's Koffie- en Theehandel. Wij vestigen alsnog gaarne de aandacht op de stand van deze van ouds bekende firma, wier naam al zoo vele jaren ook in Beverwijk groote bekendheid geniet. Kremer's koffie en Kremer's thee zijn producten, die ook in Be verwijk en omgeving zeer groote bekendheid genieten. Deze firmanaam heeft in de ooren van de Beverwij kers een vertrouwden klank en deze tentoonstelling zal er wel toe bijdra gen, dat de reputatie van deze „goede, oude bekende" nog weer eens nader wordt be vestigd. In de cabaretzaal heerschte in de avond uren weer een opgewekte stemming. Tholen en Van Lier traden ten tweede male op en wat zij presteerden leidde weer tot een groot succes. Met hun vroolijke lied- ingeleid door de vlotte conferences van Herman Tholen, heeft dit tweetal rast-artis- ten den talrijken bezoekers weer genotvolle oogenblikken bezorgd. Hun succes was zeer groot. Hedenavond treden in het cabaret op Eline Pisuisse en Paul Ostra. ARBEIDERSHULP BIJ ONGELUKKEN. De Vereeniging „Arbeiders Hulp bij Onge lukken" zal op 9 December in het Luxor Theater een grooten propaganda-avond hou den. Daaraan zullen medewerking verleenen de Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven", de heer Jac. Roos, de humo rist Leo Peelen en een Amsterdamsch Caba retgezelschap. Een spreker zal op dezen avond een korte propagandarade houden. ZENDINGSAVOND IN HET VEREENIGINGS- GEBOUW Gisteravond werd in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oostërwijkstraat een zendingssamenkomst gehouden, waar voor flinke belangstelling bestond. Na het zingen van Psalm 68 vers 16 en het lezen van een Bijbelgedeelte heette de voor zitter van de zendingscommissie, Ds. C. M. Krijger, de aanwezigen hartelijk welkom en uitte zijn groote tevredenheid over de groote opkomst. Deze zendingscommissie, die uit af gevaardigden van verschillende vereenigin- gen bestaat, beoogt met deze zendingsavon den een nauwer contact tusschen kerk en zending tot stand te brengen. Hierna nam zendeling Van Dijk uit Heem stede het woord ter bespreking van het on derwerp: „Naar Nieuw-Guinea". Nieuw-Guinea is een land, dat altijd in de bijzondere belangstelling staat, aldus spr. Niet alleen voor de zending, maar ook om cul- tureele redenen. De cuitureele wereld heeft er een blik op laten vallen en vooral Japan treedt hierbij op den voorgrond. De belangstelling van de zending geldt niet de delfstoffen, maar om God's Woord bij de bewoners van dit eiland te verkondigen. En hoe komt dit eiland aan den naam Nieuw-Guinea? Een Spanjaard, die het ontdekte, vond veel overeenkomst met het Australische Guinea en noemde naar aanleiding daarvan het nieuw ontdekte land zoo. Eeuwen en eeuwen heeft het geduurd, aldus spreker, voordat Nieuw Guinea een weinig bekendheid genoot. De zending heeft door haar zegenrijke arbeid hier veel toe bij gedragen. Eerst in het jaar 1898 werd door het Indische gouvernement een geregeld be stuur gevormd en dit heeft de ontwikkeling van deze Nederlandsche kolonie bevorderd. Nieuw-Guinea verschilt echter heel veel met de andere eilanden-groepen van de In dische Archipel. De planten- en dierenwe reld is er geheel anders. De heer van Dijk schreef dit toe aan het feit, dat de andere Nederlandsche bezittingen meer tot het Azia tische gedeelte behooren en Guinea tot het Australische. Ook de wildstand is er geheel anders dan op de andere eilanden. Het groote wild ontbreekt er bijna geheel en het groot ste dier, dat er voorkomt, is fiet wilde zwijn. De laatste exploiratietocht heeft aan het licht gebracht, dat er op dit merkwaardige tropische eiland verscheidene bergtoppen zijn, die eeuwig met sneeuw bedekt zijn. Deze expedities hebben bovendien verscheidene deelen van het land in kaart gebracht en nieuwe stammen ontdekt Op Nieuw-Guinea heerschen bijna geregeld temperaturen van 84 graden en dit klimaat is voor een Europeaan zeer ongezond. Enkele gedeelten maken hier echter een uitzonde ring op De zending kwam het eerst in aanraking met de kustbewoners en later ging men ver der het binnenland in, waar nog een zeer vruchtbaar terrein voor de zending is weg gelegd. Hoewel er reeds ruim 70.000 Christenen op Nieuw-Guinea zijn zal het door de ver schillende talen voor het Bijbelgenootschap zeer moeilijk zijn, aldus spreker, om God's Woord bij de Papoea's ingang te doen vinden. Zendeling Van Dijk behandelde hierna de primitieve kleeding en woningbouw van de inlanders, doch het gouvernement en zen dingswerk hebben vooral in de woningtoe standen veel verbetering gebracht Boven dien zijn door het Evangelie reeds zeer veel gebruiken van de Papoea's veranderd. Spr illustreerde dit met eenige voorbeelden. Ook het bijgeloof van de inlanders werd op breed voerige wijze uiteengezet. Hierna heeft Ds. C. M. Krijger zendeling Van Dijk dank gebracht voor zijn interessant en boeiend betoog, dat met groote belangstel ling gevolgd werd. Vervolgens werden nog eenige vragen gesteld, waarna de voorzitter mededeelde, dat op 30 November en 1 Februari wederom zendingsbijeenkomsten gehouden worden. De filmzendingsavond op 4 November is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De zendingsweek zal dit jaar grooter van op zet worden dan vorige jaren en Ds. Krijger hoopte bovendien nog eens tot oprichting van een zendingsstudiekring te komen. Hierna sloot de heer Van Dijk de bijeen komst, waarop de zendingscommissie met groote voldoening kan terugzien, met het zingen van Gezang 245. Openbare vergadering van „Plan West''. Een goede propagandaavond. De Winkelierscombinatie „Plan West" hield gisteravond in gebouw „Odeon" een open- bai-e vergadering, welke zich als gewoonlijk in zeer groote belangstelling mocht verheu gen. De voorzitter, de heer W. Akse sprak een welkomstwoord, waarin hij zijn voldoening uit sprak over de groote opkomst. Spr. hoopte, dat allen een genotvollen avond zouden hebben, maar vooral, dat de band tusschen „Plan West" en de clientèle weer versterkt zou worden. De humorist Cor Peperkamp van Uitgeest hield vervolgens het publiek eenigen tijd op zeer prettige wijze bezig met een liedje en een praatje. Zijn optreden viel blijkens het daverend applaus, dat hij oogstte, zeer in den smaak van het publiek. De „Plan-Westfilm.", die hierna door den heer Marx werd vertoond, had nog steeds aller aandacht en gaf nog menigmaal aan leiding tot groote vroolijkheid. Na de pauze trad nogmaals Cor Peper kamp voor het voetlicht, thans met het mooie karakterstukje „De Chineesche Pinda man", waarvan hij een hoogst verdienstelijke en goed volgehouden creatie gaf. De'heer Ves- sies begeleidde hem daarbij muzikaal op de piano. Het groote succes, dat dit fijne nummer oogstte, was welverdiend. Hierna heeft de heer Akse een kernachtig woord gesproken over het belangrijke werk. dat de Winkelierscombinatie „Plan West" tot stand heeft gebracht. Zeer veel is reeds ver beterd in het westelijk deel der gemeente, maar Plan West zal blijven ijveren om nog meer verbeteringen tot stand te kunnen bren gen. Het grootste deel der bevolking woont in het westelijk deel der gemeente en daarin ligt ae toekomst van Beverwijk, daar zijn ook de nieuwe woonwijken geprojecteerd. Vervolgens besprak de heer Akse de St. Nico- laas-reclame, waarbij Plan West ook nu weer de minder bedeelde ouders in de gelegenheid zal stellen hun kinderen een St. Nicolaasge- schenk te kunnen geven. Op een volgeplakte kaart van 50 zegels zul len de kinderen weer eën mooi St. Nicolaas- feest kunnen hebben. Bovendien zal op de vol geplakte zegelboekjes, die in de maanden November en December op een vastgestelden datum worden ingeleverd, weer een extra premie van vijf gulden worden verleend. Spr. wekte zijn gehoor op de St. Nicolaas-inkoopen bij de winkeliers van „Plan West" te doen. Al les, wat „Plan West" tot nu toe organiseerde, viel zeer in den smaak van het publiek. Duizenden guldens he,eft de vereeniging ten koste gelegd aan de reclame en zij zal daar mede op denzelfden weg blijven voortgaan. Na deze toespraak, die blijkens de bewijzen van instemming wel zeer in den smaak viel, gaf de heer Peperkamp een Westfriesche ka rakterschets, die een ware lachstorm ont ketende. De toehoorders hebben gegierd om de avonturen van het boertje uit Lammert- schaag, dat in Amsterdam verzield geraakte om daar een internationalen voetbalwedstrijd bij te wonen. Het succes van den humorist was zeer groot en terecht brbcht de voorzitter hem aan het slot van den avond dan ook een woord van oprechten dank. Tot slot van den avond werd nog een ver loting gehouden van 70 door de leden be schikbaar gestelde prijzen. Menigeen kwam daardoor nog in het bezit van een fraai geschenk. Met een woord van dank heeft de voorzitter dezen uitstekend geslaagden propaganda avond gesloten. NED. VEREENIGING VOOR NATUUR GENEESWIJZE. Op Donderdag 21 October zal de arts IJ. Hettema uit Rotterdam in de zaal van het Witte Kruisgebouw aan de Baanstraat voor de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Natuurgeneeswijze een le zing houden over het onderwerp „Kruiden- geneeskunde". Op Donderdag 28 October houdt de afdee ling een openbare propagandavergadering in gebouw „Odeon", eveneens aan de Baan straat. Spreker is de heer ir. Felix Ortt uit Soest over: „Moderne voeding, de weg tot gezondheid". Op dezen avond zal mevr. v. d. Schaaf Broeze uit Rotterdam haar te hou den cursus in moderne voedselbereiding in leiden en enkele toebereide gerechten dö- monstreeren. Voorts vermeldt het programma nog drie le zingen. namelijk op Donderdag 11 November over: „De Natuurlijke leefwijze in de prak tijk", spreker de heer Jan Vonk, voorzitter van de afdeeling Den Haag op Donderdag 25 November over: „Homoepathie in de na tuurgeneeswijze", spreker de heer C. Ver hoog, arts te Breda en tenslotte op Donder dag 16 December de heer IJ. Hettema, arts te Rotterdam over „Infectieziekten". Deze drie lezingen worden gehouden in de zaal van het Witte Kruisgebouw aan de Baan straat. VERBETERING VAN WEGEN. Maandag jl. is men wederom aangevan gen met het opknappen van enkele wegen, te beginnen met het gedeelte Kerkweg van Oosterstreng af tot Van Coevenhovenstraat. Wanneer dit klaar is zal een begin worden gemaakt met de G- van Assendelftstraat. Vooral deze laatste weg heeft een opknapper verdiend. Het is werkelijk treurig in wat voor een staat deze verkeersweg momenteel ver keert. Be nieuw benoemde Belaid gezant te den Haag, baron Hen heeft dezer dagen een eerste officieel bezoek aan de Resided' gebracht.) Ons zuidelijke zusterland, Waarmee we veel en graag verkeeren Stuurt ons een nieuwen afgezant Om in den Haag te resideeren. Wij hebben heel wat zorg gemeen, Met onze buren in het Zuiden, Dat kan voor d' ander als den een Een wensch naar vriendschap slechts Belgisch gezant zijn in ons land, Is als een functie zeer belangrijk, Zijn taak is kostbaar voor den band Zijn arbeid eervol en omvangrijk. Hij is 't symbool en ook de tolk, Der vriendschap tusschen beide staten De schakel tusschen volk en volk, In d' orde van de diplomaten. Wij zien in herrie, welbekend, Een vijand, dien we weren moeten Als België ons vriend Herry zendt Dan zal men hem met vreugd begroeten BENTSCHOUW. Op Donderdag, 4 November 1937 zal van wege den polder „De Uitgeester- en Heems" kerkerbroek" een bentschouw over de lan derijen in den polder worden gehouden. Deze moeten dan van bent. stekels en andere scha delijke gewassen gezuiverd zijn. DUINVORMING OP DEN REL WEG. Bij de jongste demonstratie van de Noord- Zuid-Hollandsche Reddingmaatsehapp» is weer eens zonneklaar gebleken, dat afgra ving van het duin, dat zich aan het eind van den Relweg begint te verheffen voor een snel in zee brengen van de reddingsboot volstrekt noodzakelijk is. Behalve tot afgraving zal men tot doelmatige plaatsing van wind schermen dienen over te gaan ten einde duinvorming ter plaatse zoo goed mogelijk te verhinderen. Het is in het geheel niet ondenkbaar, dat bij noodgevallen de reddingboot, ondanks de trekkracht van zes paarden, den „heuvel" niet zal kunnen „nemen". Er zullen dan kost- bare minuten verloren gaan, minuten, waar in menschenlevens op het spel worden ge zet. Daarom is het van het allergrootste be lang, dat door bevoegde instanties afgra ving van het duin en verbetering van het wegdek spoedig ter hand genomen worden. Verharding van den Relweg van Helio Mare af tot voorbij het Emma-vacantie kolonie huis is zeer noodzakelijk. Ds. HOVY. Naar wij vernemen is in den toestand van Ds. Hovy een belangrijke verbetering inge treden. De patient gaat goed vooruit. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank té Haarlem zijn op 19 October de navolgende faillissementszaken in behandeling genomen. De navolgende werden in staat van faillis sement verklaard: J. K. H. Mullens, directeur circus Rausch, gewoond hebbende te Zaandam Blokje 4. Curator Mr. H. H. Riepma .te Edam. C. J. Gerz, installateur, wonende te Over- veen, Oranje Nassaulaan 14, curator Mr, Silvain Groen te Haarlem. J. de Nijs, handelsagent, wonende te Haar lem, voorheen Jan Gijzenkade 117, thans Romeinenstraat 18. Curator Mr. W. de Rijke te Haarlem. J. N. Roozendaal, wonende te Wormer, Mariastraat 10, broodslijter. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaan dam. Als Rechter Commissaris in deze failusse- menten werd benoemd Mr. J. II. P. E. Mijns- sen. n Wegens gebrek aan actief werden de na volgende faillissementen opgeheven: G. P. Voorn, reiziger in kaas, wonende te Hillegom, Hoofdstraat 102. Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. P. Vennik, banketbakker, wonende te Zana- voort. Kerkstraat 8. Curator Mr. B. Slingenberg te Haarlem. Pieter Peschier, bloembollenkweeker, wo nende te Noordwijkerhout, Zilker Binnenweg, curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haar- Lourens Peschier, bloemist, wonende te Lisse Veldhorststraat 35. „T Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem Geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst werd het failusse- ment van: N.V. Springfield Rijwielenfabriek gevesM te Haarlem. Curator mej. Mr. M. Kluitman. OM DEN KONING GUSTAAFBEKER. Dit Stockholm: Tot nu toe hebben voor het landcntennistournooi oo verdekte öane. om den Koning Gustaafbeker inseschreMn- Zweden, Denemarken. Noorwegen, Nederian Monaco. Duitschland en de bekernouae Frankrijk. Zooals bekend, wordt er volgens Daviacup systeem gespeeld. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam., 19 v. New-York te Rott. Drechtdijk, Vanc. n. Rott. 17 te San Franc. Burgerdijk, 17 v. Rott. te Pto. Mexico. Leerdam, Rott. n. N. Orleans 18 100 mijl ZW. van Bishops. Edam. Rott. n. N.-York p. 17 Bishops. Tiradentes, 18 v. Rott. te Baltim. Volendam, 19 (7.30 n.m.) v. N.-York te Rott. verw HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen, 19 v. Wabana te Vlaar- dingen. Vredenburg, 17 v. Vlaard. te Narvik voor Rott.-Vlaard. Maasburg, 16 v. Narvik n. Rott.-Vlaard. Rozenburg. Oxelos. Rott. p. 19 Brunsb. 20 (8 v.m.) H. v. Holl. Stad Arnhem, Rott. n. Oran p. 19 Gibraltar. Stad Schiedam, 19 v. Lulea te Vlaardingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Alchiba (u.l p. 18 Madeira. Bloemfontein (t.) 19 v. Antwerpen. Randfontein, 19 v. Rott. n. Hbg. Bloemfontein (t.) 19 v. Antwerpen en pass. .Vlissingen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk (uitr.) 18 van Madras. N. Zeeland, 18 v. Singapore n. Adel. KON, HOLLANDSCHE LLOYD Zaanland (t.) 17 v. La Plata. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Ajax, 19 v. Amst. te Kopenhagen. Baarn. 17 v. Paita n. La Libertad. Breda, 19 v. Antw. n. Amst. Euterpe, Bordeaux n. Amst. p. 18 (11.15 n. m.) Lydd. Helder, Amsterd. n. Chili 17 te Cristobal. Mars, 18 v. Thessal. n. Stamboul. Merope, 18 v. Danzig n. Kopenh. Breda, 19 v. Antwerpen te Amst. Euterpe, 19 v. Bordeaux te Amst. Ulysses, 18 v. Varna n. Antwerpen. Oranje Nassau, Para. n. Amst. 19 (n.m.) v. Havre 20 (1 n.m.) verw. Saturnus, Rott. n. Genua p. 18 Ouessant. Oberon, Sfax n. Tayp. p. 18 Lydd. Odysseus, 18 v. Kopenh. te Amst. Oranje Nassau, Param. n. Amst 19 te Havre. Pluto, 19 v. Stettin n. Amst. Trajanus, Varna n. Rott. 16 v. Stamboul. Triton, 19 v. Rott. te Amst. Crijnssen, Amst. n. Barb. 18 180 mijl ZW van Land's End. NED IND TANKST. MIJ. Agnita, Amst. n. St. Kitts 18 66 mijl ZW van Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD Garoet (t.) 18 v. Pt. Sudan. K. Agoeng (t.) 19 v. Pt. Said. Sitoebondo (t.) p. 19 Perim. Slamat (t.) 19 te Marseille. Ameland (t.) 19 te Havre vertr. 20- R.OTT.--Z-AMERIKA LIJN. Alpherat (t.) 18 v. Santos. Alphacca (uitr.) p. 18 Ouessant. Aldabi, 19 v. B.-Ayres te Rott. STOOMV MIJ NEDERLAND Salabangka (u.) 17 25 m. Z. van Niton. P. Laut (u.) 16 v. Belawan. Joh. van Oldenb. 18 v. Batavia te Amster dam. Singkep (t.) 18 v. Marseille. Marnix v. St. Aldegonde (u.) 18 v. Belawan Chr. Huygens (u.) p. 18 Gibr. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Myrmidon, 18 v. Bat. n. Amst. Achilles, Jap. n. Rott. p. 18 Gibr Hector, Dairen n. Rott. 18 te Hongkong. Glenaffaric, Deiren n. Rott. 16 te Singapore. Bennevis, 19 v. China te Rott. Laomedon, Lvpl. n. Java 16 v. Pad. Bendoran, Japan n. Rott. 15 v. Mïike. C. of Pittsburg, Japan n. Rott. 17 te Ma nilla. Protesilaus, Rott. n. Japan 19 v. Dairen. Aanvoer paling. Het van Vedbaek aangekomen Nederland sche motorschip Helene heeft hier een partij paling gelost en vertrok daarna naar Londen Aanvoer steenkolen. Het Nederlandsche s.s „Sint-Annaland" arriveerde Zondag van Newcastle met een lading steenkolen aan het Hoogovenbedrijf. AANGEKOMEN. 18 October: Ek s.s. Oslo Norvinn m.s Hamburg Odysseus s.s. Kopenhagen Ousel s.s Liverpool Yewpark s.s. Swansea 19 October: Triton s.s. Varna Luminetta s.s. Constantza Pluto s.s. Stettin J. v. Oldenbarnevelt m.s. Batavia Mount Aetna s.s. Annapolis Rotula m.s. Korsör VERTROKKEN. 18 October: Rydal Force s.s. Antwerpen Lowestoft Trader m.s. Gr. Yarmouth Kylebay s.s. Seaham Mari (Estl.) s.s. Kemi 19 October: Suavity m.s. Boston (Line.) Hubbastone s.s. Swansea Ransdorp m.s. Londen Zeester m.s. Kopenhagen. Vlootuitbreiding. Het door de Stoomboot Maatschappij Oost zee te Amsterdam aangekochte Engelsche stoomschip Harpalyce' bevindt zich op weg van Bremen naar Amsterdam om aan de koopster te worden afgeleverd. In het dok te Amsterdam zal het schip volgens de Neder landsche wet zeeklaar worden gemaakt en, daarna onder de nieuwe vlag vertrekken met den naam Loppersum. Groote diepgangen. Het Britsche tank-stoomschip „Luminetta passeerde gisteren het Noordzeekanaal, mende van Constantza met een ^dmg„vvan leum, naar Amsterdam met een diepgang 8,2 Meter, terwijl het van Batavia aan=e men motorschip „Johan van 01ideniDa- velt" met een diepgang van 8,4 Meter ae - zen passeerde. Om te dokken. Het onder Panameesche vlag varenA®. motorschip „Norvinn" passeerde Maan komende van Hamburg, naar Amstei'iaia~' 9 einde in een der droogdokken aldaar belangrijke herstellingen te ondergaan. Hout voor Velsem Gisteren arriveerde aan de papierfaori Velsen het Grieksche s.s. „Mount Aetna mende met een lading papierhout van a polis (N.S.) onc pon Begin September arriveerde eveneens Grieksch schip, n.l. het s.s. „D. N. Bogiaz van Sydney (Nova-Scotia) met een hout te Velsen. .«„„rpis Behouden sWPJ®' De sleepboot Oostzee welke met de o machine SSM van hier naar Danzig v is behouden in de haven van bestemming gekomen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6