WEK DE GAL IN UW LEVER OP GRONDWETSHERZIENING WEER IN BEHANDELING. Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 TWEEDE KAMER Wetsontwerpen V en VII maken weinig kans. Minister de Wilde voert de verdediging. DEN HAAG Dinsdag. Achter de Regeeringstafel zit dc Minister van Financiën, Mr. de Wilde, die in het vorige Kabinet als Minister van Binnenland - sche Zaken de voorstellen tot Grondwetsher ziening in eerste instantie verdedigd had. Nu zijn collega v. Boeyen pas van een ongesteld heid van eenige weken hersteld is, achtte het kabinet beter niet hem maar Mr. de Wilde ook met de verdediging in tweede instantie te belasten. Hij zal thans moeten trachten te bereiken, dat een meerderheid van 2/3 met de ontwerpen zal meegaan, wat vermoedelijk niet zal gelukken met de regeling i.z. wering van revolutionnaire volksvertegenwoordigers. En evenmin in het zgn. „verzamelontwerp", dat te midden van allerlei onschuldige, uit- eenloopende onderwerpen o.m. ook betrekking heeft op een nieuwe, reeds in eerste instantie veel verzet ontmoet hebben regeling aangaan de beperking van de parlementaire onschend baarheid. Wanneer de heer Marchant et d'An- sembourg (nat. socc.) de algemeene be- schouwingetn opent, zitten naast Mr. de Wilde, de Minister- President. alsmede de Ministers van Justitie, Waterstaat en Koloniën, terwijl later ook nog Defen sie en Economische Zaken alsmede On derwijs. K. en W. er bij komen. Na een louter po litiek betoog tegen de democratische politieke partijen en voor de fascistische gedachte, komt de M. V. E. Graaf de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) nat. soc. woordvoerder eindelijk aan de her- zieningsvoorstellen toe. Wat de schadeloosstel ling van de Tweede Kamerleden betreft (die van f 5000 op f 4500 zal worden gebracht) geeft de heer d'Ansembourg te kennen dit heele systeem verkeerd te vinden, zoodat zijn fractie tegen zal stemmen wat eveneens geldt voor 't ontwerp, dat de mogelijkheid tot benoeming van ministers zonder portefeuille wil openen, hetgeen z.i alleen voor den Minister-President gewenscht zou kunnen zijn. Ook de voorgestel de bepaling, die de deur wil openstellen voor een minder streng doorgevoerd stelsel van evenredige vertegenwoordiging, kan waar dit tot bevoordeeling der groote partijen kan leiden in de oogen van deéen afgevaardigde geen genade vinden (trouwens het algemeen kiesrecht had hij uitgebreid willen zien tot alle 21-jarige Nederlanders, ook tot hen, die in het buitenland waren). Het ontwerp tot we ring van revolutionnaire volksvertegenwoor digers is volgens hem niet tegen de communis ten en de socialisten, maar tegen de nationaal- sqcialisten gericht en bevat bovendien de fout, dat hier de rechterlijke macht als beslissend element is uitgeschakeld en in plaats daar voor een commissie zal optreden, benoemd uit een door de Tweede Kamer opgemaakte voor dracht. Juist als voorstanders van werkelijke ordening staan de nat. socialisten aldus de heer d'Ansembourg zeer wantrouwig tegen de voorstellen tot het openen van de mogelijk heid tot instelling van openbare lichamen voor beroep en bedrijf en dus zullen zij het „tegen" laten hooren. Ir. A1 b a r d a (s.d.) heeft geen behoefte aan 'n lange uiteenzetting na de behandeling der herzieningsontwerpen in eerste instantie. En het nieuwe element (de nat. soc. fractie) dat sinds de verkiezingen zijn intree in de Kamer deed heeft geen argumenten aangevoerd, die bestrijding of discussie waard zijn. Ter motiveering van de houding der s.d. fractie bij de stemming aan te nemen verklaart spr. dat zijn partij zich voor elk geval op zichzelf voorbe houdt of zij accoord kan gaan met de benoeming van Mi nisters zonder por tefeuille: spaarzaam gebruik van het ten dien opzichte in de Grondwet op te nemen voorschrift is gewenscht. Wat wering van revolutionaire volksverte genwoordigers aangaat meent spr. dat thans reeds strafwet en reglement van orde vol doende waarborgen tegen bedenkelijk illegaal optreden bevatten. De s.d. fractie blijft dus tegen het betref fende wetsontwerp, hetgeen eveneens geldt voor het verzamel-ontwerp, waarin het arti kel voorkomt, dat het mogelijk maakt iemand uit te sluiten van verkiesbaarheid wegens 'n politiek delict. Ook het artikel i.z. de opheffing der parlementaire onschendbaarheid achtten de heer Albarda en zijn vrienden dusdanig be zwaarlijk. dat door de beide hier genoemde punten het verzamelontwerp onaarvaarabaar is geworden. Tenslotte merkt spr. op, dat heel de Grondwetsherziening niet veel om het lijf heeft. Mr. Joekes (v.d.) trad als woordvoerder van de v.d. fractie op zoodat de voorzitter van deze groep, Mr. Oud, dien we ook niet aanwezig zagen, niet genoopt was zijn oud collega de Wilde te gaan bestrijden wegens voorstellen, die hij. Mr. Oud. als Minister in het vorige Kabinet mede voor zijn rekening had genomen. Spr. is tegen wering van revolutionnaire volksvertegenwoordigers en ook tegen de ontworpen bepaling tot opheffing van de parlementaire immuniteit in geval een Ka merlid een daad van opruiing pleegt. Ook het artikel waardoor een veroordee ling tot gevangenisstraf wegens een politiek delict het recht op verkiesbaarheid verloren kan doen gaan achten de vrijzinnig-demo craten verkeerd. Dr. Bierema (lib.) sprak er zijn verheu genis over uit, dat onze Grondwet in staat is gebleken ook nu te blijven grondslag voor onze staatsregeling. Zijn fractie zou voor alle ontwerpen stemmen, ook in tegen stelling met hun in Februari aangenomen houding voor het hoofdstuk i.z. eventueele instelling van openbare lichamen voor be roep en bedrijf, omdat de liberalen bij na der inzien de bezwaren (oplegging van-,bo venaf) misschien wel wat overdreven acht ten. Nadat de heer de visser (commun.) If. J. W. ALBARDA S.D.A.P. Jhr. mr. La DE GEER C.-H. vooral zijn vroegere grieven tegen de ont werpen V en VII had herhaald, zette Jhr. Mr. deGeer ich.) dat z.i. het verzet van s.d.a.p. en v.-d. tegen het voorstel tot wering van revolutionnaire volksvertegenwoor digers verwonder lijk te noemen is. Overigens gelooft de heer de Geer, dat heel de bepa ling slechts preven tieve werking zal behoeven uit te oefenen. Tal van kiezers, welke op de lijst- Oud stemden zul len niet verwacht of gehoopt hebben, dat de v.-d. fractie het ontwerp in kwestie zouden doen vallen. Mr. Kortenhorst (R.-K.) die namens zijn fractie optrad, aangezien de club-voor- zitter Mr. v. Schaik zelf als Minister de her- zieningsvoorstellen mee had ingediend, ver klaarde dat het hoofdstuk i.z. mogelijke in stelling van openbare lichamen voor beroep en bedrijf nog de meeste bekoring voor zijn fractie had gehad. Hierna repeteerde de heer v. Houten (chr.-dem.) z'n vroegere bezwaren tegen de wetsontwerpen V en VII, die onrecht en wil lekeur met zich mee kunnen brengen. Ds. Kersten (Staatk. Ger.) sprak nog eens z'n groote teleurstelling over de her- zieningsvoorstellen uit, aangezien die immers geen terugkeer tot de grondslagen van de Hervorming beteekenden. Overigens bleef het standpunt van dezen afgevaardigde pre cies zooals in Februari, gelijk eveneens de heer Schouten (a.-r.) niets nieuws meer te vertellen had. Zijn fractie blijft voorstand ster van alle 8 herzieningsontwerpen. Minister De Wilde kan het niet zoo kort maken als in 1922 Minister Ruys de Beeren- brouck, die van verdediging in tweede instan tie slechts 16 regels van de Handelingen be hoefde te vullen. Dat deze Grondwetsherzie ning zou beteekenen een voortgaande onder drukking en aantasting van de volksvrijhe den. gelijk de nat. soc. bewezen, is den Minis ter niet duidelijk, als men eens let op wat er hier te lande werkelijk aan vrijheden bestaat. Het portret van de Comtesse de Noailles door Van Dongen, in Amsterdam's Gemeente Museum. Bij de jongste reorganisaties van de ver schillende verzffcnelingen van moderne schil derijen die dit naburig museum herbergt, zijn een aantal nieuwe aanwinsten en bruik- leenen voor de bezoekers zichtbaar geworden. De geheele indeeling der zalen trouwens is thans logisch en overzichtelijk gemaakt, zoo dat men als braaf scholier de pijltjes volgend, de moderne kunst van Schelfhout tot Herman Kruyder, in haar verschillende mutaties en ontwikkeling kan volgen en bestudeeren. Het geen voor den kunstliefhebber even leerzaam als aantrekkelijk en aanbevelenswaard is. Dezer dagen door de zalen dwalend waar onder andere, de werken van Jan Sluyters zijn bijeengebracht, trof mij daar het groote portret, door Kees van Dongen van de Com tesse de Noailles geschilderd, en zes jaar ge leden in den officieelen Parijschen Salon door onzen landgenoot tentoongesteld. Dat por tret, ontstaan in de laatste der vette jaren voor de voorhoede der moderne schilderkunst, heeft toen in de Parijsche kunstkringen groote belangstelling en waardeering ondervonden. Terecht, daar het een prachtig staal is van Van Dongen's soms wel wat bizarre kundig heid en bovendien de aandacht trekt door de persoon van de voorgestelde, de dichteres en wereldsche toonaangeefster in het Parijsche leven, die deze gravin de Noailles is. In zijn verslag van den salon van 1931 spreekt Pierre Berthelot bij Van Dongen's portret van een ..wonderbaarlijke handigheid" maar tevens van een „niet af te strijden beteekenis". Wat Berthelot, overigens niet éen der hevigste voorvechters van elk modernisme daar met een paar woorden neerschreef, zou op een goed deel van Van Dongen's oeuvre kunnen worden toegepast. Als men enkele moedwilligheden, waaraan deze schilder van tijd tot tijd toegeeft, over het hoofd ziet, blijft altijd een uiterst handig vakman, een knap artist van groote beteekenis over. Zonder dat, zou het den Rotterdamschen jongen ook wel niet mogelijk geweest zijn in Frankrijk die carfière gemaakt te hebben, die ik bekend veronderstel. Al mag daarbij dan zijn prak tische zin om van zich te doen spreken, zijn plezier in buitenissigheden en de bereidheid van de eerste dertig jaren dezer eeuw om die eigenschappen op prijs te stellen, daaraan niet weinig hebben meegewerkt! Zijn kunste- naarsqualiteiten zijn er daarom niet minder duidelijk door. Vergelijkt men het portret van de gravin de Noailles met het door reproducties over bekende portret van den schrijver Anatole France, waarmee Van Dongen een aantal ja ren vroeger eveneens een veel besproken en veel bestreden succes boekte, dan valt het op hoeveel minder tot protest uitlokkend hij in het portret ,der dichters te werk gegaan is en toch al zijne, echt Van Dongensche qualitei- ten gedemonstreerd heeft. Kon bij dat van Anatole France wellicht van een hyper-psy chologische beelding sprake zijn die zóó per soonlijk was-dat velen weigerden er den ele- ganten schrijver en geestig spottenden vader van Jerome Coignard in te herkennen, in dat van de dichteres en grande dame du monde heeft hij zich bedwongen en uitsluitend van zijn magistrale schilderkunst blijk gegeven. En dat wel op zoo overtuigende wijze, dat de bezoeker die deze zaal binnentreedt, dadelijk gevoelt tegenover een belangrijk werk te staan, een werk dat houding heeft en voor naam is van kleur, van bouw en zelfs van een voud. Immers van zeer eenvoudige dingen die gemakkelijk tot succes konden voeren, is prachtig partij getrokken, zonder ze te laten domineeren: het roode lint van het Legioen van Eer, om de hals, noch de lange zwarte handschoen der linkerhand springen uit het kleurensemble doch blijven sterke, harmo- De openbare strijd tuschen partijen is z.i. een der goede waarborgen tegen kliekgeest. Het nut van het Ministerschap zonder por tefeuille kan zijn niet alleen om een Premier zonder departement te krijgen, maar ook om in tijden van spanning vooraanstaande per sonen een plaats aan de Regeeringstafel te kunnen geven. Misbruik van des betreffende bepaling zal niet worden gemaakt, ook al niet doordat dan zeker de openbare meening zich daartegen zou keeren. Van het nieuw ontworpen voorschrift i.z. ons kiesstelsel behoeft men heusch geen on derdrukking van de kleine partijen te vree zen; het heeft alleen ten doel een goed func- tioneerend parlementair stelsel te bevorderen door al te vergaande partij-versnippering in het Parlement te voorkomen. Het volk kan het best invloed uitoefenen door middel van een goede, niet al te zeer versnipperde, Kamer. Het deed den Minister genoegen te verne men, dat de liberalen thans zullen stemmen voor het ontwerp i.z. openbare lichamen van beroep en bedrijf. En nu het ontwerp i.z. de revolutionaire volksvertegenwoordigers. Dat is geenszins ge richt tegen eenige bepaalde politieke partij, maar heeft alleen ten doel het parlementaire stelsel hoog te houden en voorts om een eer lijken parlementairen strijd te bevorderen Waar deze vergadering een wettelijk lichaam is, kan niet geduld, dat hierin zou zitten iemand, die openlijk verklaart den wettelij- ken weg niet te willen blijven volgen. Te genover Ir. Albarda merkt de Minister op, dat ook de redactie van de voorgestélde be palingen goed is en er geen enkel gevaar be staat voor willekeur of aantasting van de Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiën rechtszekerheid. En voor de Regeerihg èn voor het volk is het wenschelijk, dat er oppositie bestaat, doch deze moet op wettelijke basis blijven, wil zij niet zichzelf uitschakelen. En nu het verzamelontwerp, dat mogelijk maakt, dat wie wegens 'n politiek misdrijf ge vangenisstraf krijgt, niet verkiesbaar zal zijn voor de Tweede Kamer. Dit is toch heel logisch, wat de Minister ook meende met be trekking tot de eventueele opheffing van de parlementaire onschendbaarheid. Met den heer De Geer is Mr. de Wilde het eens, dat uitgesloten moet zijn straffeloos opruien in de Kamer, terwijl het daarbuiten wel straf baar is. Verwerping van het verzamelontwerp zal met zich meebrengen dat ook in den ver volge, doordat n.l. dan o.m. het huidige art. 187 ongewijzigd zal blijven, de Regeering tot onder de wapenen houden van dienstplichti gen zal kunnen besluiten, zonder dat zij hier voor de medewerking van den wetgever zal behoeven: aldus ook de uitleg door den Raad van State aan het thans bestaande Grond wetsartikel gegeven. Mr. Joekes, die de hoop had uitgesproken, dat de Regeering in de toekomst op dit punt zou willen handelen in overeenstemming met wat zij hieromtrent in het verzamelontwerp had voorgesteld, ook al mocht dit ontwerp er, om andere redenen, aan gaan, moest zich aldus 's Ministers waarschuwing niet met dergelijke hoop vleien. Woensdag zal de beslissing vallen, waar omtrent met zekerheid voorspeld kan wor den, dat de wetsontwerpen V en VII niet de vereischte meerderheid van 2/3 zullen halen. E. v. R. „Uitponden" door minister Steenberghe verboden. Naar het Alg. Handelsblad verneemt, heeft minister Steenberghe besloten, dat het z.g. uitponden valt onder de ministerieele be schikking van 18 Augustus, waarbij een sper tijd voor het slagersbedrijf werd ingesteld in gevolge de Vestigingswet voor het kleinbe drijf. Dit beteekent-, dat het uitponden voortaan verboden en strafbaar is gesteld. Uitponden noemt men het verkoopen van vleesch door boeren, die een van hun eigen beesten hebben geslacht, aan verwanten, kennissen en buren De dorpsslagers onder vonden heirvan naar hun meening een dé- loyale concurrentie, aangezien hun slagerijen zijn onderworpen aan tal van hygiënische en andere wettelijke voorschriften. Tevergeefs hadden de slagersbonden jaren lang aange drongen op een wijziging van de Vleeschkeu- ringswet, waarbij het uitponden zou worden verboden. Een paar jaar geleden was er spra ke van dat de wet in dien zin zou worden ver anderd, doch het is er niet van gekomen. Bevordering van dienstneming in Spanje. De Utrechtsehe Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 54-jarigen tim merman H. D. C. van O., tegen wien voor de eerste maal in ons land aanhangig was ge maakt een overtreding van de maatregelen van bestuur inzake het hulpverleenen bij het zenden van vrijwilligers naar Spanje. Tegen dezen man was een gevangenisstraf va nzes maanden geëischt. De rechtbank ver oordeelde hem tot een geldboete van f 100. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge. wanderi doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar bjj apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. (Adv. Ingez. Med.) Het portret van de Comtesse de Noailles, door Van Dongen. nuieuse noten tegen de fijn-transparante vleeschkleur van armen en schouders. Het avondkleed dezer nobele dame is door den schilder geheel als klassieke draperie begre pen, met vermijding van alles wat aan een modeplaat zou kunnen doen denken en mede daardoor vallen de typisch-Van Dongensche oogen, die vergroot, als in cirkelvorm in den kop staan, niet eens als iets moedwillig-ge forceerds, op. Er is in dit portret een éénheid van begrip en een consequentie in de makelij, die het tot een meesterwerk maken waarmee Van Dongen in het Amsterdamsch museum goed vertegenwoordigd is. Men zou het op één lijn kunnen stellen met Jan Sluyters' Portret van Mevr. De V. (het groote damesportret met de zwarte voile) dat in zijn soort eveneens een topprestatie blijft. De vergelijking SluytersVan Dongen is vaak en gaarne gemaakt en ligt ook wel eenigszins voor de hand. Ook onder de schil ders zelf zal er nog wel verschil van mee ning bestaan over de vraag, wie van beiden de knapste vakman is. Beiden zijn zij echte schilders, groot in hun stiel en beiden ston den zij gelijkelijk open voor de frivoliteiten van hun tijd. Bij beiden vindt men sterk af wijkende hoogtepunten naast volslagen dérail lementen, maar het zijn beiden levende figu ren in hun en onzen tijd die de Hollandsche traditie van het „schilderen-kunnen" hoog houden. Kees van Dongen viert dit jaar zijn zestig sten verjaardag. Hij werd in de oude ge meente Delfshaven geboren, evenals Piet Hein. en evenals deze heeft hij in een be paalde periode van zijn leven een zilveren vloot in de wacht kunnen slepen. Kort voor den oorlog beleefde hij in Parijs, waar hij omstreeks 1900 was gaan wonen zijn gulden tijd aan faam en roem. De portret-opdrach ten stroomden hem toe en hij kon er, buur man van Anatole France in de Villa Saïd, een gansche hofhouding op na houden en in zijn huis en tuin schitterende avondfeesten geven waar de mondaine élite van Parijs kwam en waarover „men" sprak. Veranderende tijden hebben hem vermoedelijk een veranderde le venshouding opgelegd, maar zijn talent is onaantastbaar voor toevallig wisselende om standigheden en zoo zal, in zijn kunst deze oud-leerling der Rotterdamsche Akademie zijn laatste woord nog wel lang niet gespro ken hebben. Onder de oppervlakte van den genialen gamin, dien men wel vaak te veel in hem gezien heeft, woont een artist van be teekenis, die zijn land van herkomst eer aan doet. J. H. DE BOIS. Liet de agent zich omkoopen? Hij zou een streep floor een proces-verbaal halen. Dinsdag stond een Amsterdamsche oor tieagent in hooger beroep voor het gerecN hof te Amsterdam terecht, omdat hij van pT bakker een rijksdaalder zou hebben aan«? nomen en uit dankbaarheid een streep hebben gehaald door een procesverbaal rit hij den vorigen nacht tegen den bakker 2 opgemaakt wegens overtreding van dp it beidswet e ar' De rechtbank had den agent, die volhield volkomen onschuldig te zijn. conform den eisch van den officier van justitie veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf Vandi* vonnis teekende hij hooger beroep aan. Volgen de verklaringen van den bakker had de zich als volgt toegedragen: „In den nacht van 22 op 23 Januari Was ik zoo vertelde hij in m'n bakkerij r» overtreding Ik zelf was ziek en m'n kn&ht viel voor me in, zoodat de arbeidslijst niet klopte. De agent maakte verbaal op, doch den volgenden dag werd er getelefoneerd- tv wil zoo zeide de onbekende door de'têip foon den bakker spreken, zeg maar dat er een goede vriend aan de telefoon is. Toen de bakker aan het toestel kwam, wilde hij niet zeggen, wie hij was, doch van het proces verbaal was hij precies op de hoogte- jè bent er leelijk ingeloopen, zoo zeide de ge heimzinnige stem, je hangt op drie dingen en het kost je zeker twintig pop. Maar er is nog een lichtpuntje". Ik vroeg zoo vervolgt de bakker waaruit dit lichtpuntje bestond Ik ben een goede vriend van den agent had de man geantwoord en ik heb alles met hem besproken. Als je morgen tusschen half twee en twee uur naar het posthuis Borgerstraat gaat en je geeft hem een rijksdaalder is alles in orde. Hij is dan alleen". Nadat de bakker lang en breed met zijn vrouw overleg had gepleegd was hij naar het bureau Overtoom gegaan en daarna na overleg met den inspecteur naar het post huis. Vooraf was een rijksdaalder gemerkt De bakker was binnengegaan, een •brigadier wachtte buitenToen ik binnen kwam aldus de bakker, zei de agent, die alleen was: „Ja, ik weet er alles van, 't Is in orde". Deze geruststellende woorden had de bakker be zegeld met een hand ende gemerkte rijksdaalder. Direct nadat de bakker vertrokken was, was de brigadier binnengekomen om tegen den agent proces-verbaal op te maken. Deze ontkende onmiddellijk. Hij was overdonderd door het optreden van den bakker en voor hij had kunnen protesteeren was deze ver dwenen en was de brigadier binnengekomen. De agent, die geschorst is, verklaarde ook voor het Hof onschuldig te zijn. Hij had den bakker tweemaal opgebeld en naar het posthuis ontboden. Pres.Hoe kwam hij er bij niet een rijks daalder te komen? Dat weet verdachte niet; hij had het geld stuk nog in de hand, toen de brigadier ver scheen. De bakker bleef bij zijn voor de rechtbank afgelegde lezing van het geval. Aanvankelijk had hij gedacht, dat een concurrent hem op belde om hem. er in te laten loopen. Volgens verd. had de bakker moeten weten, dat hij met verd. sprak, hoewel hij zijn naam niet had genoemdVerd. had den bakker met wien hij medelijden had, nog eens willen waarschuwen. Over geld had hij nooit ge sproken. Volgens den bakker echter was er in het posthuis heelemaal geen waarschuwing meer gegeven, de agent, had direct gezegd: „Ik weet er alles van, :t is dik in orde, er gaat een streep door". De proc.-gen. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger concludeerde na een uitvoerig pleidooi tot vrijspraak. Geraffineerde adressen- vervals cliing. Jeugdig kantoorbediende te Rotterdam gearresteerd. Ongeveer twee maanden geleden kreeg de politie van het bureau Centrum te Rotterdani een zaak in onderzoek welke aanvankelijk slechts op een fout bij de posterijen scheen te berusten. Er raakten nl. eenige malen aange- teekende brieven van een effectenkantoor in de Rotterdamsche binnenstad zoek. Het onderzoek wees echter uit, dat niet de posterijen in gebreke gesteld konden worden, maar dat een 22-jarige kantoorbediende op geraffineerde wijze fraudeerde. Er waren eenige malen aangeteekende zen dingen van het betreffende effectenkantoor niet bij de geadresseerden aangekomen. De bediende die zorg had gedragen voor de ver zending, de 22-jarige J. D. E., kon in het boekje aantoonen, dat de stukken verantwoord waren en door de dienstdoende postambte naren waren geparafeerd en" van een post stempel voorzien. Men dacht aan een fout bij de posterijen, maar toen de zaak minutieus werd onderzocht, bleek weldra, dat er onregel matigheden waren gepleegd buiten het post kantoor om. Een van de rechercheurs kreeg plotseimg een lumineuzen inval en daaraan is het te danken geweest, dat de kantoorbediende nu achter slot en grendel zit. De jongeman ontkende eerst hardnekM0 iets van de zaak te weten, maar viel al spoedig door de mand. De manier, waarop hij te werk ging was al bijzonder geraffineerd. Hij maas- te de aangeteekende brieven klaar en voor zag deze van een adres, dat slechts geaeeii - lijk overeenstemde met het ware. Bijvoorbeeld een brief voor den heer tierz- genrath te Ossendrecht adresseerde hij heer Herzog te Oss. Het gevolg was, dat brief als onbestelbaar terugkwam en daar jongeman zijn eigen adres, of het adres- zijn meisje of van een bevrienden lcasI®ip achterop den brief zette, kwam de aange kende zending altijd weer bij hem JerUo"het De vervalsching kwam daarom niet aan licht, omdat de jongeman nadat de io geadresseerde brief en de valsche entre het boekje door de postambtenaren waren geleken en gesanctioneerd, de ontbres letters van den naam en plaats in het o bijschreef. Uiteraard konden deze manipulaties si op zeer geringe schaal worden uitgevoera, dat slechts weinig namen en plaatsi zich tot deze verbastering leenden, n» eenen brief bevond zich een bedra=uppie f 500. dat hij heeft onderschept ten na van een cliënt in Brabant. Eenige w.err se_ ter werd weer een zending naar dien cue- zonden, waarin voor f 100 aan effe,.TL een geborgen. Tevens was daarbij inges.oten brief, waarin de bank zeide het te betr - dat de cliënt niet de goede ontvangst van had bevestigd. Noodzakelijkerwijs moe ook deze brief worden onderschept en doende kreeg de jongeman ook effec handen, waaraan hij niets had. jte Het geld heeft E. voor een klein ge gebruikt ten eigen bate, het S1'00, was echter bestemd om vorige onregeim<» heden te dekken.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8