HET NIEUWE AVONDBLAD NOODLOTTIGE SCHEEPSRAMP NABIJ IJMUIDEN. •lAARCANC No. 297 DONDERDAG 21 OCT. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand J cents plus 2Va cents incasso, per kwartaal 1.20 lus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 rratls Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim ƒ50.—, •'n of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, i ^verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. NTotr afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger 60.—, marinevaartuigen enz. f 400.— VELSEN Hat zijn de grootste bedrijven in onz egeineente Papierfabriek aan de spits. vplvn is geen industriegemeente in den .iSken zin des w9ords. Het is geen Eind - En "een Enschede, Hengelo of Schiedam. 5 hébben in onze gemeente geen fabrieken l'r duizenden arbeiders, zooals in genoemde X- we kennen hier geen wijken, waar Een stoom door de straten blazen, waar m12 uur 1 uur enz., als de fabriekssirenes Spa duizenden fabrieksarbeiders de straten •nïïen op weg van of naar de fabriek. Hooge choorsteenen zijn tamelijk vreemd in ons Maar toch telt onze gemeente eenige in dustrieën die, al behooren ze niet tot de al- vrcrootste in den lande, uit hoofde van hun ;?rd wel tot de belangrijkste behooren. En Lmevens vinden we nog eenige kleinere be- arijven waar eenige honderden arbeiders hun dotelijksch brood verdienen. Het verslag van den toestand; der gemeente over het jaar 1936, vertelt, evenals andere iaren eenige bijzonderheden omtrent de ver- chillènde industrieën, die onze gemeente rijk is Het bevat gegevens over het aantal werk- Men en over aantal en capaciteiten der iechnische installaties; electromotor en, stoom werktuigen en stoomketels. En dan zien we, dat zoowel wat het een als het ander betreft, de papierfabriek der N.V. Ver, Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen aan de spits staat. Het aantal volwassen arbeiders, aan deze fabriek werk zaam bedroeg 929 m. en 15 vr. Voorts draaien er 810 electromotoren met een vermogen van 25332 P.K. en 8 stoommachines met 59230 P0p de papierfabriek volgt het hoogovenbe- drijf der N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken. Hier verdienen 756 m. en 1 vr. vol wassen arbeiders hun dagelij ksch brood en draaien 659 electromotoren met 19815 P.K. en 7stoommachines met 21832 P.K. Op de fabrie ken van de N.V. MEKOG werken 304 volwas sen mannelijke en 8 volwassen vrouwelijke ar beiders en draaien 317 motoren met een ver mogen van 12872 P.K. De cementfabriek der Cemij is wat het aan tal arbeidskrachten betreft van minder be- teekenis dan velen wellicht denken, immers bestaat het geheele personeel slechts uit 17 man. Maar ook hier speelt de mechanische kracht een groote rol want er staan 96 moto ren met een vermogen van 1500 P.K. Tot de groote fabrieken mag ook nog gere kend worden de Plaatwellerij te Velsen. Op ceze fabriek werken 108 volwassen arbeiders, die in het maken van tanks, pijpen enz. wor den bijgestaan door de 513 P.K. van 41 electro motoren. Hiermede zijn we feitelijk aan het eind der grootindustrie. De andere fabrieken en bedrij ven zijn van veel geringeren omvang. De machinefabriek Hera heeft 45 volwassen man nen en 2 volwassen vrouwen in haar dienst en in deze fabriek staan 30 motoren met 600 PK. Of deze ook draaien mag worden betwij feld want het is bekend, dat deze fabriek lang niet op volle kracht werkt. Van belang is nog de ijsindustrie. Het ver slag maakt melding van niet minder dan 7 Ijsfabrieken al of niet met koelinrichtingen. In de fabriek der N.V. Ijsfabrieken van de Visch- handelvereeniging en Kielhuis „IJsvries" wer ken 43 m. en 1 vr. arbeiders. Er staan 26 moto ren met 450 P.K. en 2 stoommachines met 400 PK, De N.V. Ver. Ijsfabrieken en Koelhuis ..Frigo" heeft 38 m. en 1 vr. arbeiders en er staan in de etablissementen van dit bedrijf 66 motoren met een vermogen van 1360 P.K. Ver der zijn er .Groenland" met 12 ai'beiders. 5 motoren met 25 P.K. en 1 stoommachine met 25 P.K., Ijsfabriek „kennemerland" met 2 ar beiders en 4 motoren met 49.5 P.K., ^ham- rock" met 10 arbeiders en 12 motoren met 143,7 P.K., Natuurijs Verkoopbureau met 7 arbeiders en 2 motoren met 130 P.K. en de Ned. Mij. voor IJsproductie met 9 arbeiders en motoren met 15 P.K. Verder zijn er een deurenfabriek. scheeps- ffiederijen, melkfabrieken, wasscherijen. een papierwarenfabriek, vischmeelf abrieken, con- servenfabrieken, wasscherijen enz. bonnen voor radiodistributie. Het Comité maakt bekend, dat hernieuwde inschrijving voor de Maand November zal plaats hebben voor de Centrales Kennemer- •ind en Velsen-Noord op Donderdag 21 Octo ber en uitreiking op Donderdag 28 October roor de Centrale Kennemerland van 78 uur en voor Velsen-Noord van 6.30—7.30 uur. Voor de Centrale Huisman en Van der Broek is de inschrijving op Vrijdag 22 October en de uitreiking op Vrijdag 29 October van 78 uur. Zij. die zich voor het eerst willen laten in- £Phri-ven moeten minstens een half jaar abonné van een der Centrales zijn. papyrus-avond. Vrijdag, 22 October a.s. organiseert de per soneelsvereniging der Papierfabriek te Vel- „Papyrus" voor leden en belangstellen den een avond „Elck wat wils" in gebouw Concordia. o Uitgevoerd zal worden een gevarieerd pro- sramma verzorgd door de Papyrus Studie Lub (p. s. C.) met medewerking van den Parust Siete van der Wal. Het programma bevat o.a. 3 causerieën t.w. Hnl v!af van Toet Anch Amon door C. Hallf; «oe kleedde uw grootmoeder zich? door Mej. C Pek 811 GevaarliJk zwemmen in zee, door De heer S. van der Wal zal werken van vnopin Mendelssohn en C. M. von Weber «n gehoore brengen. oorts is er samenzang van populaire lied- InL.^wijl bovendien een gratis prijsvraag vfnii-v, gehouden, waarvoor mooie prijzen be- «rnsbaar zijn. av,n^feld belooft het een genoegelijke JL e W01'den te meer daar de toegang tot dezen avond geheel vrij is. VERBETERING RAADSVERSLAG. In ons verslag van de vergadering van den Gemeenteraad laten wij den heer Visser, wethouder voor Sociale Aangelegenheden in antwoord op een vraag van den heer Warmen- hoven in verband met den kolentoeslag zeg gen „dat juist dezen morgen bericht is geko men, dat de kolentoeslag verhoogd is". Dit moet zijn: „dat B. en W. juist dezen morgen besloten hebben, aan de regeering het verzoek te doen, den kolentoeslag te ver- hoogen". DAMCLUB T.O.P. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden luiden als volgt: Groep I: De ReusMaks 20; P. Smit Asjes 20; L. v. d. AarJ. v. d. Aar, afge broken; v. d. KooiKramer 02. Groep EE: L. Kettingv. Vuren 02; Kus- terG. Smit 02; P. CastricumW. v. d. Smit 02; G. SmitP. Castricum 2!0; v. VurenK. Ating 02. DR. KUIJPER-HERDENKING. Gisteravond heeft in de Gereformeerde kerk Wilhelminakade een openbare Dr. Kuijper-herdenkings-avond plaats gehad. Deze avond, die uitging van de Geref. Jeugd- centrale werd geopend met het- zingen van het Luther-lied en met voorlezing van Psalm 126. Ds. R. J. v. d. Meulen, de eerste spreker zeide, dat de Jeugd-centrale dezen avond heeft belegd, om te herdenken dat het in deze maand (20 Oct.) 100 jaar is geleden dat te Maassluis Dr. Kuijper geboren werd. De Geref. Jeugd-centrale heeft aan Dr. Kuij per te danken de lijnen waar langs zij zich thans nog beweegt. Vervolgens herinnerde Ds. v. d. Meulen er aan, wat Dr. Kuijper is ge weest voor de kerk. Deze heeft hij vrij ge maakt. Vervolgens herinnerde spreker er aan wat Dr. Kuijper is geweest voor het sociale- en staatkundige leven. Dat Neder land nog onder alle landen in deze crisis is een dorado, is mede te danken aan het staatkundig beleid van dezen staatsman. Na nog de sprekers en toehoorders welkom te hebben geheeten werd gezongen het lied van Da Costa: „Zij zullen het niet hebben de Go den dezer Eeuw". Hierna sprak Ds. v. d. Meu len over: „Dr. Kuijper en de kerk". Toen Dr. Kuijper leerde beven voor Gods woord, nl. toen hij als modern theoloog in het dorpje Beesd tot bekeering kwam wilde hij ook Gods ordonnantiën gehandhaafd zien in kerk en leven. Daarom wilde hij uit de kerk weren al wat met Gods woord niet in overeenstemming was. Ds. v. d. Meulen bracht naar voren, wat men onder de kerk heeft te verstaan. Dr. Kuijper wilde de kerk vrij maken, vrij van de zilveren banden van den staat. Aan de hand van een kort stukje kerkgeschiedenis toonde Ds. v. d. Meulen aan hoe de kerk be trekkelijk haar zelfstandigheid verloren heeft. Tegenover een gebonden kerk heeft Kuijper de vrije, schriftuurlijke, kerk verdedigd. Bij den Amsterdamschen kerkstrijd (1886) kwam het talent van Dr. Kuijper als kerkorganisa- tor naar voren. Naar aanleiding hiervan plaatst Ds. v. d. Meulen Dr. Kuijper als re formator op een zelfde lijn met de reforma toren Luther en Calvijn. Aan het slot van zijn betoog zeide spreker dat de kerk toe komst heeft mits zij gaat den weg door Kuijper aangewezen. Hierna betrad de de clamator Hofland uit Naaldwijk den kansel die een fragment uit: „Adam in balling schap" en fragmenten uit dichtwerken van Da Costa en Dr. Kuijpe* voordroeg. Ds. E. G. van Teylingen sprak daarna over: Kuijper en de theologie. Dr. Kuijper, die een groot theo loog was had deze eigenschap dat deze „groote geest", zooals Ds. van Teylingen hem noem*le, populair was in zijn geschriften voor eenvoudige mensehen. Dit kwam om dat hij was de man der „kleine luyden". Dr. Kuijper. werd nu door Ds. van Teylingen, naar voren gebracht niet alleen als dogma ticus. maar ook als theologant, die sterk in de beginselen van Gods' woord stond. Aan het einde van zijn betoog zeide spreker dat de schat van wetenschap, die Kuijper ons heeft nagelaten de moeite waard is, ons eigen te maken, door deze grondig te onder zoeken. Nadat de heer Hofland nog eenige dicht werken, betrekking hebbende op Kuijper's leven en werken, had voorgedragen was het slotwoord aan Ds. H. Holtrop uit Beverwijk. Die sprak over: „Kuijper en ons volksle ven". Deze zeide, dat de indeeling van den avond goed was uitgedacht met de reeks: „Kuijper en de kerk", nl. Kuijper als ge- loovige. „Kuijper en de theologie" en ten slotte „Dr. Kuijper en ons volksleven", nl. als volksman. Ds. Holtrop begon bij het jaar 1872 toen Kuijper de Standaard stichtte, waarmee hii ons volk een christelijke pers gaf. Ds. Holtrop noemde hem een man van moed tevens een groot journalist. Dan 1872 als christelijk Kamerlid voor het kiesdistrict Gouda. Dan volgt in 1878, bij de bekende Schoolwet Kappeijne, het aanbieden van het petitionnement voor christ. onderwijs. Vervolgens kwam de oprichting en opening van de Vri.ie Universiteit in Amsterdam en in 1886 Kuijper in het eerste chr. staatsbe wind onder minister van Schaik. In 1901 werd Knijper minister-president. Wanneer men de 50 iaren van strijd, die Dr. Kuiiper gevoerd heeft, uit onze geschiedenis wegneemt, dan ontstaat hierin, zegt spiekei, een gaping Vervolgens sprak Ds. Holtrop over Kuiiper en de Geref. Jeugdbeweging. De strüd dien Kuiiper gestreden heeft is ook onze striid. aldus spreker. Wii volgen het zelfde vaandel dat en hiermee eindigde spre ker. dan ook dezelfde geest ons moge be zielen. Nadat men het lievelingslied van Dr. Kuüopr had gezangen, nl. Ps. 89 8 Gü toch Gii zi.it de kracht van hunne kracht" sloot 1 Ds. Holtrop met dankgebed de bijeenkomst. Extra liulp aan werkloozen. Collecte op 23 October a.s. Het Comité voor den B-steun schrijft: De winter met zijn koude en gure dagen staat weer voor de deur. Vele medeburgers zien dit jaargetijde met angst tegemoet, om dat zij zich niet voldoende kunnen bescher men tegen koude en natheid. Wel voorzag de Overheid gedurende de werkloosheidsperiode in hun eerste levensbehoeften, maar de ge legenheid. om te kunnen zorgen voor de aan schaffing van voldoende kleeding, schoeisel en dekking ontbrak. Hierdoor is een groote achterstand in de gezinnen ontstaan, welke vooral in den winter ernstig gevoeld wordt. De regeering heeft voor het jaar 1938 een spaarregeling ingevoerd, waardoor in de toe komst de achterstand kan worden beperkt. Deze regeling kan echter niet onmiddellijk in werking treden, zoodat voor den huidigen nood een beroep wordt gedaan op het Ne- derlandsche volk. Bedenkt, dat voor dit doel slechts éénmaal een beroep op uw medewerking wordt gedaan. Toont uw dankbaarheid zelf gespaard te zijn voor het spook der werkloosheid. Geeft wat gij missen kunt bij de collecte, welke zal worden gehouden op Zaterdag 23 October a.s. Giften kunnen ook worden gestort of over geschreven op gironummer 18905 van den di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon on der vermelding „Kleeding, schoeisel en dek king" Acht opvarenden van het Duitsche s.s, Westphalia na aanvaring omgekomen. Pas is de najaarsmist over land en zee gekomen, of hij heeft al weer eenige slachtoffers gevon den onder degenen, die hem als hun grootsten vijand beschouwen. Slechts op enkele mijlen van onze kust vonden acht zeelieden een zeemansgraf, dat de mist voor hen had gedolven. Het zal omstreeks 11 uur ge weest zijn, dat gisteravond op ongeveer 12 mijl ten Westen van muiden, twee Duitsche week- bootjes, n.l. de 945 ton metende ONRUSTIG PALESTINA. Britsche politie patrouilleert in tie straten va Jeruzalem, gereed om bij de minste poging tot ordeverstoring in te grijpen. IJMUIDEN D. C. IJ- WINT VAN WORMER In Hotel Kennemerhof speelde D. C. IJ. I haar derden wedstrijd voor de hoofdklasse competitie. welke haar de derde overwinning bezorgde. Wormer treft het dit seizoen wel bijzonder slecht, daar zij steeds met invallers moest spelen. Ditmaal telde deze club vier invallers D. C. IJ. had een invaller voor J. H. H. Mer- tens. die door den dienstplicht voorloopig niet voor D. C. IJ. kan uitkomen. De wedstrijd had het volgende verloop. D. C. IJ- 1 Wormer 1 A. Ligthart—B. J. de Boer 2—0 B. DukelJ. Fritz 2—0 H. de Boerv. Hattum 1—1 P. LeijteJ. Hooyboer 1—I C. Suyk—P. Demmendal 2—0 H. Laros—P. Waal 2—0 H. BuisTentij 20 F. BasstraS. Moolenaars 02 G. Postma—J. Bakker 1—1 O. BaisPr. Vel 11 Totaal 146 voor D. C. IJ. I. D. C. IJ. heeft in de com petitie de leiding met 3 gesp. 6 pnt., 32 bord- punten voor en 18 tegen. Op 2 November a.s. wordt gespeeld D. O IJ.—Haarlemsche Dam club D. C. IJ. II WINT VAN CASTRICUM. Het leek er in het begin niet op dat D. C. IJ. II haar tweeden wedstrijd zou winnen. Castricum liep het bepaald tegen want toen de stand 8—8 stond had zij bij een klein beetje geluk, zeker een gelijk spel kunnen be halen. De uitslag was als volgt; D. C. IJ. II Castricum J. Smit—P. de Ruijter 2—0 D. Ott—G. Sprenkeling 0—2 K. de JongSchenk 20 F. Dukel—W. Koeman 1—1 v. d. Heijde—Th. v. d. Hiemel 0—2 L. KoetsierR. Stel 02 A. Kraai—C. Vrij 2—0 Snell—C. Kerkmeer 2—0 J. Brand—F. Huisman 11 T. VrijhofC Peperkamp 2—0 Totaal 128 Tevens speelde een vijftal borden van Castricum tegen de hoofdborden van D. C IJ. IV om een lauwerkrans. Het resultaat was dat ook hier IJpiuiden won. Zilveren jubileum bij bet P. E. N De heer H. W. Stol jubileert. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer H. W. Stol als stoker bij de Kennemer Elec- triciteits Mij. të Bloemendaal in dienst trad Gedurende twee jaren, waarin de Centrale Bloemendaal werd omgebouwd in een om vormstation, dat den stroom betrok uit de toenmaals nieuwe centrale te IJmuiden, was de heer Stol bij dezen ombouw werkzaam om later als machinist te worden aangesteld in genoemd omvormstation. In 1914, bij het utibreken van den oorlog, toen velen in militairen dienst werden op geroepen, werd de heer Stol naar de centrale IJmuiden overgeplaatst en hier, in dit veel grootere bedrijf, als machinist te werk ge steld. Toen in 1921 deze centrale IJmuiden even eens werd stilgelegd, werd hij als monteur aangesteld in de laag- en hoogspanningnet- ten met als district IJmuiden. In Januari 1934 werd de heer Stol tijde lijk overgeplaatst naar Bloemendaal om in de provincie verschillende netten van zelf- distribueerende gemeenten op te nemen en later in het bij de provincie passende systeem om te bouwen. In 1935 kwam de heer Stol weer in zijn oude district IJmuiden als hoofdlijnwerker terug, waar hij thans nog als zoodanig werk zaam is. Hedenmorgen is de jubilaris door directie en personeel gehuldigd, waarbij hem de ge bruikelijke enveloppe namens de directie en een gouden horloge, een pastelteekening en een krantenbak namens het personeel werd overhandigd. HET PROGRAMMA VAN DE STRAWBERRIES Het programma van de Hockeyclub Straw berries voor a.s. Zondag luidt: Dames: Strawberries 1H. H. IJ. C. 2, 12 uur Strawberries 2R. W. V. 10.30 uur. Heeren: H. H. IJ. C. 2—Strawberries 1. 14 uur. T. H. C. '25Strawberries 3, 14 uur. Strawberries 4Alliance 2, 14 uur. De eerste elftallen zijn samengesteld als volgt: Dames: Van Ronkel, doel, Stoutenbeek en Van Malsen achter, Adriaan, Poppe, en Luch- singer. midden, Graper. B'ekker. Pronk. Ophof en Möekel voot. Heeren: Van der Bliek doel. Ferment en Frekenhorst achter. Van Randtwijk. He^ig en Rodenberg midden. Stolting. Sluiters, Van Leijden, van Nieuwenhuizen en Bas voor. Westphalia en de 842 ton meten de Schwaibe, laatstgenoemde op weg zijnde van Riga naar Rotter dam, met elkaar in aanvaring kwamen. De botsing was zóó hevig, dat de Westphalia bijna onmiddellijk in de diepte ver dween, voordat de opvarenden in de gelegenheid waren, in de boot te gaan. Het slechte zicht bemoei lijkte de reddingspogingen van de Schwaibe, maar toch slaagde men er in, zeven van de 15 op varenden van de Westphalia te redden. Gedurende geruimen tijd heeft men de omgeving afge zocht; men vond echter slechts wrakhout. Toen den kapitein van de Schwaibe bleek, dat er voor hem niets rneer te redden was, is hij doorgestoomd naar Antwerpen. Op het bericht van 'de ramp is vannacht de Neeltje Jacoba naar de opgegeven plaats ge varen. Hedenmorgen 9.15 uur is een radiobericht van de Neeltje Jacoba ontvangen, waarin wordt gemeld, dat men niets heeft kunnen vinden. De reddingboot zal nog eenigen tijd blijven zoeken en komt dan naar IJmuiden terug, vermoedelijk tegen den middag. He't verongelukte stoomschip meet 945 ton bruto en 513 ton netto. Het is een dubbel- schroefstoomschip en werd in 1911 te Rostock gebouwd. Het behoort aan de Kölner Reederei A.G. te Keulen. Strandingen in de haven van IJmuiden. In den loop van den nacht zijn twee botters tengevolge van den mist op den Zuider Strek dam geloopen. Een van deze botters, een Rot terdammer, is door de sleepboot Hector vlot gesleept. De tweede, een Urker botter, is door de eb verrast en droog gevallen, zoodat dit vaartuig het hoog water zal moeten afwach ten om te trachten vlot te komen. DE ALKMAAR IN AANVARING. Naar wij vernemen Ls de stoomtrawler Alk maar Woensdag op de visscherij in aanvaring geweest met een Belgischen trawler. De Alk maar werd slechts licht beschadigd en be hoefde geen assistentie. De trawler is thans op weg naar IJmuiden en wordt heden alhier verwacht. De schade aan den Belgischen trawler moet aanzienlijk zijn. MARKTBERICHT. Scheveningen, 20 Oct. (Versche visch) Tarbot 60--100 ct. per K.G. Griet 4565 ct. per K.G. Tong 110—140 ct. per K.G. Middel schol f 11—f 14.60 per 40 K.G. Kleinschol f 5—f 10.50 per 40 K.G. Schar f 2.50f 5 per 40 K.G. Schelvisch f 8f 13 per 40 K.G. Wijting f 2.70 per 40 K.G Kabeljauw 300 ct. per stuk WERKLOOSHEIDSVERZEKERING IN 1936. Volgens het verslag over den toestand der gemeente in 1936 bedroeg het totaal der ge dane uitkeeringen ingevolge de werkloosheids verzekering in genoemd jaar f 128463.38, ter wijl het totale aantal leden der aangesloten organisaties op 31 December 1936 bedroeg 3460. Het vorige jaar waren deze cijfers resp. f 118085 62 en 3416. De belangrijkste organisaties waren: Algem. Neder). Bouwarbeidersbona met 178 leden. R.K. Bouwvakarb. bond met 171 <*170) leden, Nederl. Ver. van Fabrieksarbeiders met 119 (131) leden, Nederl. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders met 340 '427) leden, Nedei'l. R.K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus met 149 (147) leden Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond met 366 «369» leden, Chr Metaalbewerkersbond met 86 '96) leden. Nederl. R.K. Metaalbewerkersbond met 124 1271 leden. Centrale Bond van Trans portarbeiders met 899 '813) leden, Nederl. R.K. Bond van Transportarbeiders met 83 '89) leden. Landelijke Vereeniging tot Onderl. Ver zekering met 127 (1581 leden, „Mercurius" met 60 (51i leden, Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden met 59 (58) leden. Chr. Kantoor- en Handelsbedienden met 40 (45) leden R.K. Bond van Handels- en Kantoor bedienden met 25 (25) leden. Vei'eeniging van Nederl. Gezagvoerders en Stuurlieden ter koopvaardij met 55 (49) leden, Bond van Oud- Kath. Fabrieks- en Transportarbeiders met 94 (0i leden enz. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van verleden jaar.) t

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1