Kabinet lijdt op twee punten een nederlaag ERNEST RUTHERFORD OVERLEDEN. Wi DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 TWEEDE KAMER De grondwetsherziening niet in haar geheel aanvaard. Tertiaire wegen in het geding. Den Haag, Woensdag. De heer de Mar chant et d'Ansem- bourg (Nat.-Soc.) gaf in verband met ae gebruikelijke toedeeling van den spreektijd bij de over eenige weken aanvangende alge- meene beschouwingen over de Rijksbegroo- ting te kennen, bezwaar te hebben tegen het systeem waardoor niet alle fracties even lang mogen spreken. Na deze verklaring vonden de stemmingen over de acht wetsontwerpen tot wijziging van de Grondwet plaats. Zes be haalden een overweldigende meerderheid. Doch de regeling tot wering van revolutio naire volksvertegenwoordigers (ontwerp V) en het verzamelontwerp VII. dat o.m. de mo gelijkheid wilde scheppen van de benoeming van staatssecretarissen en van gedeeltelijke opheffing van de parlementaire onschend baarheid het eerste was voor de Staatk. Gereformeerden, het tweede voor nat.-so- cialisten, sociaal-democraten, vrijzinnig-de mocraten, christen-democraten en commu nisten een onoverkomelijke steen des aan stoots kregen niet de instemming van 2/3. Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren Minister van Waterstaat Daardoor zijn deze niet onbelangrijke on- derdeelen der herzieningsvoorstellen van de baan geraakt en aldus had het in Juni opge treden kabinet-Col ij n zijn eerste nederlaag te boeken, waarvoor intusschen het vorige kabinet-Colijn reeds de grondslagen had ge legd. Eenig politiek gevolg brengt dit échec je echter niet met zich mee, aangezien het ka binet ook zonder deze wijzigingen van onze hoogste staatswet, gerust de verantwoorde lijkheid voor het voeren van het bewind durft te blijven dragen. Het opmaken van de voordracht ter ver" vulling van een vacature in de Rekenkamer, leverde eenige verrassingen op, doordat no. één op de lijst van aanbeveling, te weten de heer Berckenkamp, secretaris van de Reken kamer het onderspit moest delven, achter eenvolgens tegenover den heer Norel, Dr. Bakker en Dr. Schippers, die in deze volg orde op de voordracht kwamen te staan, ter wijl zij op de lijst van aanbeveling respec tievelijk 4. 5 en 3 hadden gestaan. Het eenige agandapunt, dat nog tot eenige discussie aanleiding gaf, was het wetsont- werk tot wijziging van de motorrijtuigenbe lastingwet en van de wet tot instelling van een verkeersfonds. De bedoeling van het aan hangige ontwerp was, zeer kort samengevat, voor de provincies een voordeeligere regeling in het leven te roepen met het oog op de be hartiging van aanleg en onderhoud van ter tiaire wegen, d.w.z. wegen van meer beperkt provinciaal en locaal belang: 10 pet. van de opbrengst der verkeersbelastingen zal hiertoe voortaan ter beschikking van de provincie komen. Niet onvermakelijk was het o.m. Mr. Dr. Ir. v. Bum-en te zien „groenloopen". Zijn ont- groeners maakten het hem uiterst gemakke lijk, doch zelf legde hij, al heeft hij in Indië toch ook 'n ervaring opgedaan met een col lege als den Volksraad, bepaald onwennigheid in het parlementaire milieu aan den dag. Dit viel vooral waar te nemen, voordat hij aan het woord kwam. Toen b.v. ir. Bon ga erts (r.-k.) rapport stond uit te brengen, spoedde Minister v. Buuren zich al, gewapend met 'n bloc-note in de richting van dien afgevaardigde ten einde toch vooral alles nauwkeurig te kun nen aan teekenen. zijn ambtgenoot van Justitie Mr. G os el in g trok hem, zoo te zeggen, aan z'n jasje, en maakte hem dui delijk, dat er nog niets van belang aan het handje was. Maar ook daarna leek de Mi nister zich nog niet heelemaal op z'n gemak te voelen: hij zat. als het ware, een beetje te rijden achter de Ministerstafel. Toen hij eenmaal zelf mocht opstaan om het van z'n voorganger afkomstig ontwerp te verdedigen, deed hij dat in keurigen vorm en viel een aangenaam, zij het aanvankelijk nog wat zacht klinkend, stern-orgaan te bewonderen. Bij de algemeene gedachten wisseling over het wetsvoorstel had o.m. Ir. v. d. Waerden (s.d.) be toogd. dat de Noord oostelijke provincies, vooral Drente, te wei nig krijgen, terwijl verder nog vermeld zij, dat volgens Ir. Bongaerts (r.-k.) thans, nu er meer geld voor de tertiaire wegen beschikbaar komt, de tollen zoo spoedig mogelijk die nen te verdwijnen. Een amendement-de Geer (c.-h.) dat een anderen grondslag aangenomen wilde zien voor de uitkeering aan de provincies, had ten doel een wat gunstigere regeling, dan het wetsontwerp bevatte, ten behoeve van de kleinere provincies vast te stellen. Jhr. mr. de Geer en Ir. v. d. Waerden (s.-d.) bleken het hieromtrent wel eens te kunnen worden, maar Ir. Bongaerts (r.-k.) toon de zich minder geneigd om nu op eenmaal weer 'n verandering in het regeeringsvoor- stel op te nemen, dat al bij het schriftelijk overleg met de Kamer een wijziging van be lang had ondergaan. Hoe de provinciale be sturen thans weer over dit amendement den ken, is onbekend. Daarom acht spr. het beter nu maar verder ongewijzigd het ont werp aan te nemen. Minister v. Buuren was het met den heer Eb els (v.-d.) eens, die zich ook tegen deze amendeeringspoging had uitgesproken, zij het ten deele op am dere gronden als de heer Bongaerts. Met 4336 stemmen verwierp de Kamer het amendement en mocht de Minister van Wa terstaat dus een overwinning boeken. Een ander amendement-de Geer op 'n onderdeel van de berekening voor de uitkeering be trekking hebbende werd overgenomen, waar na het wetsontwerp er zonder hoofdelijke stemming doorging evenals o.a^ eenige con- tingenteeringsontwerpen. Aan het slot van de vergadering deelde President A al b er se mee van plan te zijn, de Kamer weer bijeen te roepen tegen 9 November. E. v. R. Leiders van Amerikaansch Reis bureau bezochten ons land. Twaalf leiders van de American Express Company, een der grootste Amerikaansche reisbureaux, die 20 September in Europa ar riveerden met het doel de oude wereld uit eigen ervaring en aanschouwing goed te lee- ren kennen en daardoor de „adspirant-Euro- pe-visitors" straks bij hun terugkomst beter te kunnen inlichten, arriveerden na Dins dag' Amsterdam en omgeving te hebben be zichtigd Woensdag in de residentie. In de ochtenduren bezochten de gasten verschil lende hotels, waarna in „De Wittebrug" de lunch werd gebruikt. Na de lunch bezichtigden de gasten Sche- veningen en Wassenaar. Per touringcar ver trokken ze daarna naar Rotterdam, voor een ..flying visit". Om 5 uur Woensdagmid dag hebben de Amerikanen ons land verla ten om via Keulen een bezoek te brengen aan de midden-Europeesche landen. Een Madoera-Welvaartfomls. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend is bij de Tweede-Kamer een wetsontwerp houdende instelling van een Madoera-welvaartsfonds. In de Memorie van Toelichting voor den Volksraad op de Indische begrooting voor 1937 is uitvoerig uiteengezet, dat de reorga nisatie van de zoutwinning op het eiland Madoera gepaard zal dienen te gaan met het treffen van bijzondere maatregelen ter bevordering van de welvaart der bevolking van dat eiland en met het beschikbaar stel len van fondsen voor dat doel. Daarbij werd tevens een voorloopige opsomming gegeven van de objecten, die ter bereiking van het beoogd doel in aanmerking kwamen. De noodzakelijke middelen voor de finan ciering van deze maatregelen zullen langs twee wegen verkregen worden. In de eerste plaats zal op de Indische begrooting, ten laste van de opium- en zoutregie, voor dit doel een bedrag van f 3.250.000 worden afge zonderd. dat over een tijdvak van 15 jaren zal worden verdeeld. In de tweede plaats zal uit de Nederland- sche welvaartsbijdrage van f 25 millioen een bedrag van f 800.000 voor de welvaartszorg op Madoera gereserveerd worden. De volksraad heeft in ziin vergadering van 26 Juli jl. zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming geadviseerd tot aan neming van het onderhavig wetsontwerp. Het vermiste meisje te Rotterdam. De nasporingen naar de uit de ouderlijke woning verdwenen zevenjarige Lijntje Huiser hebben nog geen resultaat opgeleverd. De Commissaris van politie in de tweede afdëe- ling houdt evenwel rekening met de mogelijk heid, dat behalve de automobilist uit Dordrecht, die op een desbetreffend verzoek afwijzend heeft geantwoord, nog meer auto mobilisten Vrijdagavond na zeven uur op den weg RotterdamDordrecht van een man het verzoek hebben gekregen om een jeugdig meisje mee te nemen naar een adres in Zwijndrecht. Wanneer dit eventueel het ge val is, worden deze verzocht zich te willen vervoegen aan het bureau Sandelingenplein te Rotterdam tot het geven van inlichtingen. Een jaar «jeëischt tegen den burge meester van Ouddorp. Woensdagmiddag werd de strafzaak tegen den 40-jarigen burgemeester van Ouddorp, G. J. F. G. du S. voortgezet en beëindigd. Om kwart voor twee ving de officier van Justitie bij de Rotterdamsche rechtbank, mr. J. F. Hoeffelman, zijn requisitoir aan. Hij ging aan de hand van de verschillende ver klaringen van getuigen en verdachte zelf de strafbare handeling van verdachte na. Hij merkte hierbij op, dat het aan den brigadier veldwachter van Ouddorp te danken is ge- weets, dat deze zaak aan het rollen werd ge bracht. Naar aanleiding van zijn rapport aan den officier voornoemd gedaan, is deze er toe overgegaan de zaak gerechtelijk te vervol gen. Weliswaar heeft verdachte al het mogelijke gedaan om de zaak buiten de justitie te hou den, doch het O. M. kon dit niet toestaan. De officier van Justitie hield een requisitoir dat twee uur duurde. Hij achtte de aan ver dachte ten laste gelegde feiten bewezen en eischte derhalve een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De raadsman van verdachte, mr. Fokma, wees in zijn pleidooi op de onbetrouwbaarheid van verschillende getuigen en de hetze, die er in het dorp tegen den burgemeester gevoerd werd en nog gevoerd wordt. Deze hetze hield verband met de kerkelijke en politieke opvattingen van den burge meester. Een toppunt is wel dat hij aan nie mand een cent schuldig is. PI. concludeerde vrijspraak. Uitspraak 2 November a.s. t..Hoe kan ik in mijn humeur zijn, meneer Goederaadl Overdag kan ik mij nauwelijks bewegen en 's jiachfs bijna niet slapen van de pijn I" „Dus rheumafiek! en doet U daar niets tegen?" „Ach, waf zal ik daartegen doen?" „Maar U bent toch niet van giste ren? eenvoudig Aspirin nemen, en wel meermalen per dag 1—2 tabletten, dat helptI" (Adv. Ingez. Med.) De Dr. A. Kuyper-tentoonstelling te Amsterdam geopend. Enorme hoeveelheid souvenirs en documenten verzameld. In tegenwoordigheid van den minister-pre sident, dr. H. Colijn, is gistermiddag om twee uur in enkele zalen van de afdeeling „moder ne kunst" van het Rijksmuseum te Amsterdam de dr. Abraham Kuyper-tentoonstelling ge opend. De enorme verscheidenheid van souvenirs en documenten, die deze tentoonstelling rijk is voornamelijk bijeengebracht door prof. dr. H. H. Kuyper en mej. J. H. Kuyper, terwijl de inrichting is verzorgd door den heer D. Grosheide en mej. M. E. Kluit. De indeeling is zeer overzichtelijk en is eerder naar tijd vakken geschied dan naar de verschillende richtingen, waarin dr. Kuyper zich op poli tiek en godsdienstig en paedagogisch gebied heeft bewogen. Dat daar echter wel eens van moest worden ofgeweken ziet men in de vi trine, waarin de doopjurk, de proffesorale tabbaard en het minïsterscostuum van dr. A. Kuyper tezamen zijn tentoongesteld. In een andere vitrine vindt men het „doopbillet" de cijferlijst van de school, waaruit blijkt dat Abraham Kuyper wel eens gespijbeld heeft, de examen getuigschriften en den doctorsbul. Ook zijn er verzen, jeugdportretten, zijn dis sertatie, briefkaarten en beroepsbrieven, bro chures, een bruiloftslied, de bul waarbij hij tot predikant werd beroepen en een oud fa miliestuk: het poëziealbum, waarin zijn aan staande vrouw een lang, zeer lang vers heeft geschreven. Een lange vitrine is gewijd aan zijn predikan'tsjaren te Amsterdam, mee bro chures en portretten en stukken die dateeren uit den tijd van de oprichting van het dag blad „De Standaard" daar zijn eveneens be langrijke documenten te vinden over de op richting en de ontwikkeling van de Vrije Universiteit, terwijl een interessante reeks pamfletten en spotprenten een ruim over zicht geeft van de kwestie van de doleantie. Aan de andere zijde van de zaal ligt de gan- sche ontwikkeling van de anti-revolution- naire partij voor het oog van den toeschou wer in een vrijwel volledige reeks spotprenten en brochures uitgestald, waarnaast authen tieke aanteekeningen betreffende het mini sterie Kuyper en verschillende politieke kwesties zijn neergelegd. Een zeer kostbaar stuk is de met zilver beslagen doleantie bijbel van dr. Kuyper, terwijl een compleet model van een zeilschip herinnert aan den noodgedwongen rusttijd, dien dr. Kuyper in Marseille moest nemen. Bij de reissouvenirs is een zeer waardevolle inzending, in den vorm van een olijftak, die dr. Kuyper, na zijn reis om de Middelland- sche Zee had meegebracht en met een op dracht aan H. M. de Koningin had aangebo den. Thans zijn deze olijftak en deze op dracht, dank zij een goedgunstige beschik king van H. M. de Koningin ook op deze ten toonstelling te zien. De kleine zaal aan den linkerkant is inge richt als de studeerkamer van dr. Kuyper, zooals deze altijd is geweest. Terwijl een klein vertrek aan de rechterzijde een merk waardige verzameling origineele spotprenten bevat. Een groot aantal schilderijen en por tretten, waaronder een prachtige litho van Jan Veth en schilderij van dr. F. L. Rutgers door Izaak Israëls, completeert tenslotte de uitgebreide collectie. Prof. mr. V. H. Rutgers heeft de openings rede uitgesproken. Fietser bij aanrijding gedood. Woensdagmiddag is de ongehuwde schipper E. Venema, die zich per rijwiel van zijn familie te Onderdendam naai Groningen be- jaf, op de Bedumerweg aangereden door een auto, die juist op dat punt een bietenwagen wilde passeeren. V. werd door de auto gegrepen en was vrij wel onmiddellijk dood. De auto werd licht beschadigd. Tegen den bestuurder, H. J. B„ werd proces-verbaal op gemaakt. Prinselijk Paar op liet Loo. Het Prinselijk paar is hedenochtend per nachttrein van zijn verblijf in het buitenland op het Loo teruggekeerd. Zonder op te letten overgestoken. Doodelijk ongeluk op den Rijksweg RotterdamDordrecht. Woensdagmiddag om twee uur is op den nieuwen Rijksweg RotterdamDordrecht, ter hoogte van de grens RidderkerkHendrik Tdo Ambacht een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer zestig-jarige Monshouwer uit Rotterdam, die bij de wegverbreeding werk zaam was, stak zonder op te letten met zijn rijwiel den weg over, juist op het oogenblik dat uit de richting Rotterdam een personen auto naderde. Een botsing kon de bestuurde: niet meer vermijden. M. kreeg zulk een hevi- ven klap. dat hij 25 meter werd weggeslingerd "i was op slag dood Van de auto werd de voorruit verbrijzeld. De bestuurder van de auto treft geen schuld. Natuurkundige van internationale vermaardheid oensdagmorgen werden de natuur kundigen over de geheele wereld op geschrikt door een bericht in de ochtendbladen, dat Lord Ruther- ford op 66-jarigen leeftijd is overleden, Ons Haarlemmers brengt, dit bericht herinnering, dat in 1928 overleed onze Lorentz en dat Rutherford bij diens graf de tolk is geweest van de waardeerinr en de toegenegenheid van de Engelsche na tuurkundigen en van de Royal Society in het bijzonder, die hij daarbij vertegenwoordigde. De naam van Rutherford zal niet uit de geschiedenis weggaan. Niet uit de herin nering van hen, die hem in zijn bruisende, onstuimige, opgewekte persoonlijkheid hebben gekend, en ook niet uit de geschiedenis van de Natuurkunde; evenmin als de namen van Isaac Newton en Christiaan Huy- g e n s uit de Natuurkunde kunnen verdwijnen. Zijn werk en zijn ontdekkingen hebben het aanschijn van de na^-iurkundige wereld ver anderd. Geboortig uit Nieuw Zeeland is Ruther- ford met een z.g. 1851 Londen Exhibition Scholarship" in Engeland komen studeeren werkende aan het beroemde Cavendish la boratory in Cambridge, onder Sir. J. J. Thomson, die thans nog Master of Trinity College is. Hij ging als professor naar Mon treal in Canada, en deed daar zijn eerste ontdekkingen. Vervolgens keerde hij als „Sir Ernest" en als hoogleeraar aan de Universiteit te Manchester naar Engeland terug. Het werk in Manchester leidde tot de opstelling van zijn stoom-model. met een zekere rivaliteit ingaande tegen de opvattingen daaromtrent van zijn vroegere leermeester Thomson. Na den oorlog kwam hij als opvolger van Thomson in Cambridge. Later werd hij onderscheiden met den titel van Lord. TVTadat in 1896 Henri Becquerel de radio-activiteit van uranium had ont dekt, en Pie r r e en mevrouw Curie het radium daaruit hadden weten af te zonde ren, heeft ook Rutherford met al de kracht zijner jonge jaren zich op de nieuwe raadselachtige phenomenen geworpen De stralingen, die door radium en radio actieve stoffen werden uitgezonden, zijn van samengestelden aard. Rutherford was een man. die ze, naar hun absor-beerbaarheid «uri te onderscheiden in drieërlei soort: de aVpha-stralen, de bêta-stralen en de gamma- stralen. De eerste zijn zware electrische deel tjes, positief geladen; de tweede zijn negatief electrische deeltjes uiterst licht, de electronen; en de derde zijn im- matrieel: een doordringende soort rönt genstralen. Deze onderscheiding bracht de onderzoekingen aanstonds een groot stuk verder. Voorwerpen, die in de buurt hebben gelegen van radiumhoudende preparaten, blijken op hun beurt radio-actief te zijn geworden, echter niet bestendig, maar slechts voorbij gaand. De studie van de eigenaardigheden van deze geïnduceerde activiteit leidde allereerst tot de conclusie, dat zij te wijten was aan een soort beslag, dat zich op die lichamen had afgezet, zooals koude ruiten van een vochtige kamer beslaan. De studie van de afnemende activiteit van dat beslag of wel van de eerst aangroeiende en later afnemende activiteit, verschillend naar gelang men de alpa- of de bèta- of gammastralen onderzocht, leidde Ru- therford tot een zeer gewaagde conclusie. Hij durfde het aan te breken met het axioma van de onveranderlijkheid der atomen van de scheikundige elementen. Volgens hem zou het radium na de uitzending van een alpha- straal overgaan in een gas, de radium-ema- natie, tegenwoordig radon genoemd. Een ra- don-atoom zou, onder uitzending van een alpha-straal, overgaan in een atoom van een vast element, radium A gedoopt. Dit zou zich als actief beslag neerzetten op de lichamen, die in de omgeving van het radium in aanra king waren gekomen met de afgegeven ema natie. Het radium A zou, onder uitzending van een alphastraal, overgaan in radium B. Dit laatste zou, onder uitzending van een bèta- straal overgaan in radium C, en verdere stra lingsprocessen zouden het atoom door de staten van radium D, radium E en radium F doen overgaan in radium G, dat indentiek zou zijn met het gewone lood. Rutherford's conclusie, dat men in de radio-actieve processen getuige zou zijn van een succesvolle afbrokkeling der atomen en an de overgangen van een atoom in een „..ider, was zoo stoutmoedig als slechts de geniaalste invallen kunnen zijn. De eeuwen- en eeuwenlange teleurstellingen van ae alchimisten, die poogden goud te ma ken uit andere elementen hadden de chemi ci er toe gebracht om van den nood een deugd, dat is van hun mislukkingen een axio ma te maken, dit nl.: van de onveranderlijkheid der scheikundige elementen. Sinds de dagen van La v o i s 1 e r, waarin de scheikunde ge boren werd, scheen niets zoo zeker als deze grondslag van alle chemisch denken. Daar durft een jonge natuurkundige, Ruther ford, bijgestaan door Soddy, dit axioma te ontkennen! Het is waar, dat zij daarmede een ander axioma van de natuurkunde, nl. dat van het behoud der energie, konden red den, want de radio-actieve stoffen waren een bl'on van warmte-ontwikkeling, die slechts verklaarbaar kon zijn indien de atomen zelf nog het tooneel waren van processen waarbij verborgen energie-voorraden aan den dag konden komen. Maar toch!! Het spreekt van zelf, dat bij het oplossen van het raadsel der activiteitswissellngen In de radio-actieve neer slagen met behulp van de transforma-hypo- these een nieuw raadsel het oude kwam ver vangen: de vraag naar de innerlijke gesteld heid van de atomen en van de atomaire pro cessen waarvan zij het tooneel waren. Hier komen wij aan een tweede belangrijke ontdekking, die wij aan Rutherford te danken hebben. Ten einde de mysteriën van het atoom te doorvorschen, schoot hij daar projectielen doorheen: een dun goudplaatje werd door zijn leerlingen beschoten met alphastralen, en Geiger en Marsden maakten de statistiek van de aantallen alpha-deeltjes, die over bepaalde hoeken wer den afgeleid, ja, zelfs teruggeleid in de rich ting van waaruit zij gekomen waren. De be schouwing van deze statistieken leerde Ru therford, dat het niet anders kon of deze afbuigingen moesten het gevolg zijn van sterk afstootende krachten op de alpha-deel tjes uitgeoefend door een positief gela den en zware atoomkern van uiterst geringe afmetingen GO"12 cm.). De grootte van die kernlading wordt bepaald door het nummer van het atoom in het perio diek systeem der elementen, dat de scheikun digen hebben opgesteld: de grootte van de kernlading is verantwoordelijk voor het scheikundig gedrag van het atoom. Bij een - - - - ningen, om onderwijs te geven neutraal atoom moet de kernlading worden kunde: dr. L. D. Eerland, te Paree )Kea gecompenseerd door een ijle wolk var, tronen daaromheen. De eigenschan deze electronenwolk zijn het voorwern?Tan atoomtheorie van Bohr. p an de In dit stadium van zijn werk kwim groote oorlog het onderbreken omrtt* therford het natuurkundigweriT organiseeren waarmede de wetenschapÜS?1 kennis en vaardigheden van de Ei natuurkundigen in dienst moesten gesteld van Engeland's oorlogsbelang Rn hernam Rutherford wederom 1811 derzoekingen. zijn on- TTit hoofde van de groote kernlading Op, zware atomen en de beperkte en van de beschikbare alpha-deeltjes kn? deze niet dicht genoeg de atoomkern SSen ren. Het was te verwachten, dat dit arfs zou zijn bij de lichte atoomsoorten waJrT kernladingen geringer zijn, als hetwaar h! deze lichte atoomkernen eerder voor dp 9 stormende alphadeeltjes opzij gaan p therford besloot een intensieve bestrï" ling van stikstof met alpha-deeltjes te proeven, en het gelukte hem aan te faL» dat daarbij gevormd worden protonen di zijn zeer snel vliegende waterstofkernen' Te genover de spontane transformatie van E radio-actieve atoomkern had hij nu vn het eerst een bewijs in handen van een transmutatie van een stiJcstofkern door invloed van buiten. Onzeker is het of 11 alpha-deeltje een stikstof kern vermocht *5 te stooten zoodat er een waterstofatoom ak een brok van werd afgeslagen, of dat het proces een ander verloop had. Het is aan B1 a c k e 11 gelukt bm aan te toonen dat dp stikstof kern met het alphadeeltje versmolt tot een zwaarder complex en dat dit vervol gens een waterstofatoom uitstootte. Sinds deze ontdekking van Rutherford heeft het bijna vijftien jaren geduurd, voordat in dit gebied een stroom van nieuwe ontdek kingen los kwam. Over de geheele wereld hebben de onderzoekers verschillende atomen met alphadeeltjes bestraald, en verscheidene voorbeelden van geprovoceerde transmuta ties gevonden. Bij deze transmutaties kan de atoomkern inplaats van de protonen ook on geladen deeltjes uitzenden, een verschijnsel ontdekt door J o 1 i o t-C u r i e en geïnterpre teerd door C h a d w i c k. Sinds men de mid delen heeft om aan de enkelvoudig geladen waterstofkernen energieën te geven, welke de energieën van de dubbel geladen alhpa-deel- tjes evenaren, heeft men met behulp van deze uiterste snelle protonen een groot aan tal andere transmutatie-processen kunnen verwezenlijken. Ernest Rutherford. Wij kunnen daarop thans niet meer in gaan, maar het is niet te veel wanneer men zegt, dat de natuurkunde thans verrijkt is met een groot aantal uitkomsten op een ge bied, hetwelk vroeger volkomen ontoeganke lijk was en dat er daarmede in de begrippen wereld der physici veranderingen zijn geko men, die iemand als Lorentz ten hoogste zouden hebben verbaasd, laat ons hopen ook verbijd, Rutherford is de eerste geweest die door zijn ontdekkingen dit nieuwe gebied heeft ontsloten. Ook thans stond hij op het punt om groote dingen te volbrengen. Het is bekend dat hem een groot kapitaal ter beschikking was gesteld om in Cambridge die laboratoria voor de laagste temperaturen en voor de hoogst, bereikbare spanningen te stichten, welke noodig waren om het nieuw ontgonnen gebied met kracht te bewerken. Hij was er de man naar om met zijn onge broken wilskracht, zijn durf, zijn gezjP» critiek en aanstekelijke inspiratie de scnoo van uitstekende natuurkundigen aan te voe ren. die in Cambridge door hem geV0™?Jf' Zelf niet terugschrikkend voor revolution- naire anti-orthodoxieën in de wetenschap, wist hij vaderlijk, onbesuisde experimen teren in te toornen, die wel eens beweer meer te zien dan zij konden verantwoord Aan den anderen kant kwam het voor, a hij op de Zaterdagsche ronde door het ia ratorium een paar knaooe werkers, den hun tijd met gepeuter en verdere betering van hun apparatuur te verne nogenbiikkelijk beval om een bepaalde ■- daarin te doen en een bepaalde proef te men. met het gevolg dat op den volge Maandagavond de wereld een ontdeKKmc ker was. ,.;t Over de geheele wereld komen er nu gewaagde onderzoekingen chaotisc!a taten te voorschijn Iemand als Ru ford is noodig om daarin orde te be en eventueel t.uchtloozen tot de 01rae pen. Een groot werk lag voor zijn n doen, maar dat heeft niet meer In groote rouw ontmoeten onze „ea de verslagenheid van onze Engelscne genooten. Prof. A. D. POSOS Teyler's Stichting, 20 October 1937. Een uitvoeriger overzicht van de te noemen verschijnselen vindt me^ rJj82. dioactiviteit en Atoomkernen", middag-voordrachten door den senni Teyler's Stichting, verschenen bij Nijhoff, Den Haag. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 18 October 1937. is - tot gewoon hoogleeraar in de faculteit neeskunde aan de rijks univers:ïteit

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2