HET NIEUWE AVONDBLAD Het Noorsche m.s. Aarsten op de Noordzee verongelukt. t ï'É"1: E?' Sluitende gemeentebegrooting met eindcijfer van f 3.979.739.43 Acht der negen opvarenden gered door de Eveline IJM. 115. ///te Winst op gasbedrijf nog slechts ruim f 7200.- No. 300 MAANDAG 25 OCTOBER'37 IJMUIDER COURANT bON NEMEN TEN: per week 10 ets., per maand cents plus IV2 cents incasso, per kwartaal 1.20 lus 5 cellts incass0, losse nummers 3 cents, gantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke reeel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 gratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f 100— één lid duim ƒ50- 0t twee leden W3jsvm0er i 25. alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger f5,arm- of beenbreuk ƒ30.—, enk ^rdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer ab jjog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit bfad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. - enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.—Opvarenden van visschers-, marine vaartuigen enz. 400. indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. De stuurman aan boord van het Engelsche j.j, Salerno. Kapitein Bang redde, ofschoon zijn schip dreigde te zinken, eerst nog de scheepspapieren. Zondagavond 11 uur. Rustig klotst de zachte deining van de Visschershaven tegen den wal. De lichtbundels van den vuurtoren flit sen door de donkere lucht in een on afgebroken rhythme. Er liggen al eenige trawlers aan den kant. En daar komt ook de Eveline IJM 115 de haven binnenstoomen met een rijke vangst: acht schipbreuke lingen, die nog geen 12 uur geleden den dood voor oogen hadden. Het zijn opvarenden van het Noorsche motor schip Aarsten, 430 ton groot, dat met een lading macadam, op weg van Stavanger naar Londen door een he- V)V«" storm was overvallen. Toen het lek was geworden en dreigde te zinken kwam nog juist bij tijds, eerst het Engelsche s.s. Salerno van EUlerman's Wilson Line te Hull en later de Eveline opdagen en deze schepen slaagden er in, de gehëele bemanning te redden. Op den kant is er meer drukte dan ge woonlijk. Want men had in IJmuiden al ge hoord van de mooie redding, die de Eveline iad volbracht. Schipbreuk en schipbrekelingen zijn be kende woorden in onze visschersplaats. En als de storm weer een scheepsramp heeft veroorzaakt, als er weer een trawler een moedige redding heeft gedaan, gaat dit als een loopend vuurtje door de plaats en .ko men er velen naar de haven, niet uit nieuws gierigheid, maar uit medeleven. Want velen hebben een familielid moeten afstaan aan de wreede zee en dan leeft men mee met alles wat er op zee gebeurt en dan verheugt men zich er over, dat de zee haar prooi heeft moeten afstaan. edig nadat de Eveline aan den kant is ren, komen de Noren vaii boord. Ze klimmen over den trawler de Hoop IJM 46. die zoo juist binnen was gekomen omdat de thuiskomst van een der opvarenden, in ver band met een ernstige ziekte van zijn vrouw, gewenscht was. Zoo wisselen vreugde en droefenis elkaar voortdurend af. Maar de vreugde die er heerscht heeft meestal in haar diepte een tragischen ondergrond, door dat de geredden hun schip of een kameraad verloren hebben. De schipbreukelingen vinden, zoodra ze van boord zijn den vice-consul van hun land. den heer p. c. van Huizen bereid, het noo- d'ge voor hen te doen. En dat is in de eer ste plaats de zorg voor een onderdak. Dat zou vroeger het Koning Willemshuis z']n dat zoovele schipbreukelingen gehuis- pt heeft. Maar het Koning Willemshuis is hiervoor niet meer beschikbaar. Het is nu net hotel De Bijenkorf, waar de Noren een gastvrij onderdak vinden. Het zijn acht flinke kerels. Alleen de ka- P'tein is van middelbaren leeftijd, de an deren zijn nog jong. De kapitein mag dan Bang heeten, maar hij heeft getoond, niet bang te zijn. Hij spreekt goed Engelsch. En in zijn goed Engelsch vertelt hij ons... dat hij niets te vertellen heeft. Er is nog een schipbreukeling, die goed En gelsch spreekt; die is wat meer me dedeelzaam, van hem vernemen wij, dat de Aarsten toebehoorde aan de reederij Richard Petersen te Sande- fjord en dat de ramp des middags 12 uur geschiedde tijdens zeer slecht weer, dat de pompen weigerden, de Aarsten lek was geslagen en de schecpsboot vernield was. vonden wij schipper K. Blok van Jine ondanks dat het bijna midder- orujefWas n bij hem kwamen, bereid en m,eer te vertellen. Hij was pas thuis de.v^A was de heele familie, moeder- te wüw en een zestal kinderen nog op om p en> wat vader te vertellen had. aat was het volgende: Donderdag 14 October was de Eveline naar zee gegaan. En gisteren egen den middag, op de thuisreis zag e ^manning van den trawler twee schepen bij elkaar. De Eveline stoom- e naar de schepen toe en daar zag men, dat het kleinste der beide vaar digen, de Aarstcn noodseinen op had. Het bleek, dat het andere vaar tuig het s.s. Salerno, (870 ton, toe- behoorende aan EUerman's Wilson Line te Hull) reeds bezig was te trachten de opvarenden van de Aar sten te redden. Dit ging echter moei lijk, doordat het vliegend stormweer was. En daarom stuurde schipper Blok de Eveline zoo dicht mogelijk bij de Aarsten, die zich in een zin kenden toestand bevond. Het bleek, dat de stuurman reeds door de Sa- erno was gered. Maar nog acht menschenlevens verkeerden in nood. Omdat de Eveline gemakkelijker kon manoeuvreeren dan het grootere Engelsche vrachtschip, nam schip per Blok het reddingswerk over. Maar ook de Salerno bleef in de nabijheid. Van de Éveline zag men, dat men op de Aarsten een reddingsboei klaar had. Een man ging in de boei, waaraan een lijn was be vestigd. Met kloeke slagen zwom de zeeman door de kokende zee. De afstand was kort, maar het was een zware tocht,een tocht waarvan het leven van de anderen afhing. Want als deze slaagde zou men een verbin ding met het in nood verkeerende schip tot stand kunnen brengen. En de tocht slaagde. Toen de Noor de Eveline genaderd was, werd hem een lijn toegeworpen, die hij aan de boei bevestigde. Toen was hij spoedig aan boord van de Eve line. Uitgeput en verkleumd door het koude water. Nu werd ook op de Eveline een lijn aan de boei vastgemaakt. Deze werd daarop naai de Aarsten teruggetrokken. Een tweede schipbreukeling sprong over boord. Ook hij ging in de boei en nu kon deze met behulp van de lijn op de Eveline naar den trawler toegetrokken worden. E11 zoo ging het zes maal vrij vlot achter elkaar. Maar toen wa ren de schepen zoover van elkaar verwijderd geraakt, dat de Eveline eerst weer moest bijdraaien. Toen kon de zevende gered wor den en bevond zich alleen nog kapitein Bang aan boord van de Aarsten, die op dat oogen- blik reeds met het kuildek onder water zat, zoodat het zwaar beladen scheepje elk oogen blik in de diepte kon verdwijnen. Maar ka pitein Bang, die niet bang was. heeft eerst nog met de grootst mogelijke koelbloedig heid een zakje, waarin hij de scheepspapie ren geborgen had, aan de boei bevestigd. En toen liet ook (hij zich redden. Zoo waren alle schipbreukelingen veilig op de Eveline, nadat deze gedurende 1 1/2 uur lang met haar reddingswerk bezig was ge weest. Zooveel mogelijk werden de schipbreuke lingen van droge kleeren voorzien, de kok zorgde voor de in deze gevallen onontbeer lijke koffie en zoo kwam men om elf uur des avonds voor den kant. Zooals gezegd bleef de Salerno in de na bijheid, tot de laatste man van boord was. Toen de Eveline haar taak had vol bracht gaf zij drie lange stooten op de fluit als afscheidsgroet, die op de zelfde wijze door de Salerno beant woord werd. En de Aarsten zonk steeds dieper weg en moet wel spoe dig in de golven verdwenen zijn. Als heden de noodige formaliteiten verricht zijn gaan de schipbreukelingen zoo spoedig mislij k naar Rotterdam om vandaar naar Noorwegen terug te keeren. T.O.P.D.C.IJ. V. Vrijdagavond had een ontmoeting plaats voor de competitie Haarlemsche Dambond tusschen het eerste tiental van de Hoogoven damclub T.O.P. en het vijfde tiental van D.C IJ. Na een spannenden wedstrijd wist T.O.P. met 12—8 te winnen PROPAGANDA-AVOND T.O.P. Vrijdag 5 November a.s. zal de Hoogoven- Damclub T.O.P. een propaganda-avond orga- niseeren. De heer B. Dukel zal dien avond een blindpartij spelen en de heer J. Kramer zal een simultaanséance geven, De voorzitter van den Districtbond Noord- Holland, de heer K. de Jong, is uitgenoodigd. een propaganda-woord te spreken. Er bestaat onder de dammers groote belangstelling voor dien avond HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de volgende hinderwetsvergunningen zijn ver leend: a. aan Th. Maas te Santpoort, tot het op richten van een koek- en banketbakkerij, in Iriet perceel Bloemendaalschestraatweg no. 84' b. aan de N.V. Kristalijsfabriek en Koelhuis „Groenland" te IJmuiden, tot het uitbreiden van haar ijsfabriek en koelhuis, in het per ceel Trawlerkade nos. 31/33: c. aan H. Zwart te IJmuiden, tot het oprich ten van een electrische koperslagerij, in het perceel 2de Havenstraat no. 3. Het eerste plaatwalswerk in Nederland wordt thans gebouwd op de terreinen naast de Hoogovens te IJmuiden. Een overzicht van het graafwerk ten behoeve van de betonnen fundeering. VELSEN. Werkloozensteun en werk verschaffing vorderen f 980.000.- Opcenten personeele belasting voor 1936 en 1937 gehandhaafd op 150. Meevallertje voor belastingbetalers. Het gewichtige document, dat eens per jaai de belangstelling opeischt van alle ingezete nen, de memorie van toelichting op de ge meentebegrooting, heeft weer de secretarie verlaten. Ook nu weer zal de samenstelling er van burgemeester en wethouders heel wat hoofdbrekens gekost hebben, want al mag er eenige verbetering geconstateerd worden in de conjunctuur, het feit, dat een dergelijke verbetering eerst na verloop van één of twee jaren haar invloed op den gang van zaken doet gelden, is oorzaak, dat het ook voor 1938 niet gemakkelijk is geweest, de inkomsten en de uitgaven met elkaar in evenwicht te bren gen. Om dit te bereiken, is het noodig ge weest, dat voor alles de grootst mogelijke zui nigheid in acht werd genomen. Ongetwijfeld is het aan deze noodzaak tot zuinigheid toe te schrijven, dat voor 1938 nog geen gelden zijn uitgetrokken voor den bouw tot de voorbereiding daarvan) van een nieuw bureau van politie en een openbaar slacht huis, ondanks het feit, althans voor eerstge noemd gebouw, naar wij meenen te weten, reeds een plan met ibegrooting is opgemaakt. Een leidraad voor een overzicht van de ge meentelijke millioenennota biedt ook nu weel de nota, die burgemeester en wethouders aan de memorie van toelichting doen voorafgaan. Deze korte karakterschets der begrooting be gint met wat men zou kunnen noemen „het oude zeer", het tekort van de rekening 1936, de openingspost der begrooting voor 1938. De rekening over 1936, aldus B. en W. sloot met een tekort van f 112.916.65. Gerekend wordt dat van den dienst 1936 aan achterstal lige inkomsten, in 1937 nog zal worden ont vangen f 85000.waarvan op den dienst 1937 reeds f7000.— is geraamd. Er blijft dus over een bedrag van f 78000.—. zoodat ten laste van den dienst 1938 komt f34916.65. Behalve met dit bedrag is de dienst 1938 bezwaard, wegens gedeeltelijke dekking der tekorten over 1931, 1932 en 1934 met f 42473.98. Wij teekenen hierbij aan, dat het nadeelig slot voor 1937 was geraamd op f66753.39, zoo dat we dus op den goeden weg zijn. Conversie van leeningen. Gebruik makende van de gewijzigde omstan digheden op de geldmarkt heeft de gemeente raad, op voorstel van B. en W. in den loop van het jaar een aantal geldleeningen gecon verteerd. Hierdoor is aan rente bespaard een bedrag van rond f40000.—. Een aardig mee vallertje ,dat ongetwijfeld in goede aarde is gevallen. Nog een meevallertje. Nu we het toch over meevallertjes hebben, willen we allereerst nog even op een ander wijzen, dat echter niet te gemeentekas, maai de belastingbetalers betreft. Verleden jaar hebben we in ons blad reeds gewezen op een eigenaardigen toestand met betrekking tot de op centen op de personeele belasting. Daar de gemeente niet bereid was, het aantal opcenten te verhoogen, stelde de minister van Financiën deze „we gens niet tijdige goedkeuring der be grooting" over 1936 en 1937 voorloopig vast. op 165, terwijl in de betreffende gemeenteverordening dit aantal was bepaald op 150. Ondanks dat de veror dening niet gewijzigd werd, werden in de aanslagen voor genoemde jaren 165 opcenten berekenden vermoede lijk ook door de meeste (niet door alle) belastingbetalers betaald. Uit de nota van B. en W. blijkt thans, dat het College bericht heeft ontvangen, dat de Regeering er genoegen mee neemt, dat over 1936 en 1937 het aantal opcenten blijft be paald op 150. B. en W. zijn van oordeel, dat de gemeente zich bij deze beslissing heeft neer te leggen. Het aantal opcenten voor 1938 dient h.i. echter bepaald te worden op 165. Zij die over 1936 het volle bedrag van' hun aanslag betaald hebben, kun nen dus thans pogingen in het werk stellen om het teveel betaalde, dat voor de meeste belastingbetalers onge veer f 2.zal bedragen, terugbetaald te krijgen. Dit geldt natuurlijk ook voor hen, die. hun personeele belas ting over 1937 reeds hebben betaald, terwijl zij. die deze belasting nog niet in haar geheel voldeden, het teveel berekende in mindering kunnen brengen. Een tegenvaller. Een belangrijke tegenvaller voor 1938 is de winst van het gasbedrijf. Deze winst, in 1937 geraamd op f 47741.63 werd voor 1938 ge raamd op f 72*32.72, alzoo rond f 40000.— lager. De over 1937 bereikte resultaten laten, aldus B. en W. geen hoogere raming toe. De winst van het waterleidingbedrijf werd geraamd op f 45463.64 of rond f 9000.hoo- ger dan in 1937. Bij de beoordeeling van deze winst mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de door het waterleidingbedrijf aan de gemeente verschuldigde retributie voor het hebben van hoofdbuizen in wegen en voetpaden der gemeente nog steeds wordt be taald door en ten laste van het gasbedrijf. Voor een goed inzicht in beide begrootingen achten B. en W. het niet juist, dezen toestand thans nog langer voort te laten bestaan. Ge heel verdwijnen kan de regeling echter niet, omdat de winst van het waterleidingbedrijf nog lager is dan de retributie. De door dit be drijf in 1938 verschuldigde retributie bedraagt n.l. f 50024.02. Voor zoover de winst zulks toelaat, zal het bedrijf de retributie zeil' die nen te betalen. Een wijziging der beheersver- ordening voor de bedrijven zal door B. en W. bij de behandeling der begrooting aan de orde worden gesteld. Bij de ingediende begrootin gen is met deze wijziging reeds rekening ge houden. Hierdoor wordt de winst van het gas bedrijf gebracht op f 7232.72 plus f 45463.64 of f 52696.36. De begrooting van het waterleiding bedrijf sluit dan zonder winst Maatschappelijk Hulpbetoon en werkloozensteun. Als gevolg van het desbetreffende raadsbe sluit is in de begrooting opgenomen de be grooting van den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Van welken om vang deze dienst is mag blijken het het feit, dat het aantal ambtenaren, daaraan verbon den 27 bedraagt. Voor jaarwedden en loonen voor deze ambtenaren is uitgetrokken een be drag van f 39705.terwijl bovendien een be drag van f 1000.— is uitgetrokken voor uit breiding jeugdig kantoorpersoneel. Gerekend wordt op een bijdrage aan dezen dienst van f 289.463.92, welk bedrag iets lager is dan de raming van de su'osidiën aan de in stellingen van maatschappelijk hulpbetoon voor 1937. Wel is op de begrooting voor dat jaar geraamd aan subsidie f265000.—, doch er moet, op worden gerekend, dat dit bedrag nog met f 32400.— moet worden verhoogd. Aangenomen kan worden, dat de betere tijds omstandigheden ook hun invloed zullen doen gelden op de kosten van maatschappelijk hulpbetoon. Voor steun aan werkloozen en daarop val lende kosten is geraamd f745745.43 en voor werkverschaffing f 226.000. Deze posten moeten in onafscheidelijk ver- oand worden bezien, Wordt er minder uitge geven aan werkverschaffing dan geraamd is, dan stijgt de steun. De kosten van tewerkstelling van jeugdige werkloozen zijn geraamd op f 2*000 en voor ontspanning van werkloozen is geraamd f 17450.De Rijksbedrage hierin is geschat op f 14832.50. Voor B-steun is uitgetrokken f 12190.—, waarvan f 4600.ten laste der ge meente komt., Gemeentel. Geneesk. en Ge zondheidsdienst. Voor vergoeding aan den directeur voor het gebruik van een auto voor den dienst is ge raamd f 300.De in de laatste jaren in sterke mate toegenomen omvang van het werk van den directeur maakt het noodig, dat zoo wei nig mogelijk tijd vei'loren gaat met zijn ver plaatsen in deze uitgestrekte gemeente. Uitbreiding der politic. Voor de uitbreiding der politie met 2 re chercheurs en 2 motoragenten overeenkom stig de verordening is f7700.— uitgetrokken. Het ligt in het voornemen van den burge meester, een wijziging der verordening aan hangig te maken. Die wijziging zal echter voor ►38 niet méér kosten vergen. Voor den luchtbeschermingsdienst is weder om f 1500.— uitgetrokken. Een automobiclladdenvagen voor de brandweer. Bij de brandweer ontbreekt een automobiel- ladderwagen. B. en W. achten zich niet ver antwoord, de aanschaffing daarvan nog lan ger uit te stellen. Op den kapitaaldienst heb ben B. en W. dan ook voor den aankoop, in stalen uitvoering, geraamd f7000.—. En een roltrommelauto voor den reinigingsdienst. Voor de aanschaffing van een vuilnisauto (roltrommelauto) is geraamd f 9000.Eén dei- auto's is zoo versleten, dat deze voor dage lij ksch gebruik niet meer gebezigd kan worden. Voor dezen auto moet dus een nieuwe in de plaats komen. Het is voorts noodig, dat het aantal auto's met één wordt uitgebreid. Om dat voor twee auto's vier man personeel noo dig is, achten B. en W. het voordeeliger één grooteren auto met een inhoud van 10 M3. aan te schaffen. Voor dezen auto is twee man personeel voldoende. De roltrommelauto zal ongeveer f 9000.kosten. Voor 2 gewone vuil nisauto's zouden de aanschaffingsikosten f 1000.— hoog er zijn. Arbeidsbeurs. Gerekend is op uitbreiding van het perso neel der arbeidsbeurs met een ambtenaar voor den buitendienst De controle op de recht matigheid der uitkeeringen uit de werklozen kassen is n.l. onvoldoende. De Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling heeft dan ook op versterking der controle aangedrongen, welke alleen bereikt kan wor den door uitbreiding van personeel. Dit jaar is gedurende korten tijd voor die controle één ambtenaar beschikbaar gesteld en toen bleek de groote noodzakelijkheid daarvan. Verbetering van het kampeer terrein. Gezien de uitgestrektheid van het kampeer terrein en de groote bevolking van dit terrein achten B. en W. het dringend noodig. ver schillende verbeteringen aan te brengen. Het aantal privaten, beerputten en urinoirs moet worden uitgebreid, de waterleiding moet wor den verlengd, terwijl een verharde vloer van betonplanken ten behoeve van de wagens van den reinigingsdienst moet worden aange bracht. De gezamenlijke kosten der verbete ring worden geraamd op f 3200. Reclame voor het grondbedrijf. Voor het maken van een intensieve reclame voor den verkoop van bouwgrond is een be drag van f 2*000.uitgetrokken. Subsidies. Op de begrooting zijn tot dezelfde bedragen als voor 1937 de toen verleende subsidies weer uitgetrokken. In 1937 werd door den Raad aan de gestelde voorwaarden toegevoegd de bepa ling, dat zoo dikwijls dit door B. en W. ver langd wordt, aan den verificatiedienst inzage moet worden gegeven van alle bescheiden. De ze voorwaarde zal ook voor 1938 worden voor gesteld. De belastingbijdrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds is geraamd op f 207.000.Over 1937 bedroeg deze raming f 222.350. CURSUS Ds. VEENHOF. Een aantal personen uit deze gemeente heeft een commissie gevormd, met het doel, een viertal cursus-avonden te organiseeren, waar in Ds. C. Veenhof, Geref, predikant te Haar lem zal spreken over het onderwerp Grondge dachten der Calvinistische Wereldbeschou wing". De heer S. van Popta verschaft aan be langstellenden nadere inlichtingen omtrent dezen cursus BEROEPINGSWERK Hoewel het afscheid van Ds. R. J. v, d. Meu- len wegens bijzondere omstandigheden niet eerder dan begin 1938 plaats zal vinden, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk (West) besloten reeds nu het beroepingswerk ter hand te ne men en de voorbereidende werkzaamheden af te dragen aan een commissie uit den kerke raad, bestaande uit de heeren A. Meinema en A. van Wolveren, ouderlingen en den heer M. de Koning, diaken TIJDELIJKE AFSLUITING VAN WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat deJ. Kos- telijklaan te Velsen van den Stationsweg tot de Dr. Kuyperlaan en den Driehuizerkerkweg te Driehuis van den Zeeweg tot de De Gene- stetlaan, van Maandag 25 October a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zullen zijn afgesloten.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1