Voor bacon nieuwe regeling, In het laatste huis van de wereld. H' Stelsel van kost prijsvergoeding Rubriek voor Vragen Wat sullen we iederen dag eten? Brieven uit de Molukken I"ET antwoord is al te eenvoudig en daarom bijzonder ingewikkeld. Rij st en v i s c h. maar aangezien dit zelfs met verschillende groenten eentonig wordt, stelt de etenskwestie mij iederen dag voor een nieuwe puzzle en er zijn dagelijks drie maaltijden. Brood voor het ontbijt is niet te krijgen, althans niet toen we kwamen. Later is er iemand begonnen met uitstekend brood te ver- koopen. maar toen waren we allang aan ons eigen baksel gewend. Voor het bakken gebrui ken we sagoweer (het gegiste sap van de arenpalm) als rijsmiddel en bakken het in een oven van een petroleumblik gemaakt. Het gaat uitstekend maar toch vraagt het eiken dag opnieuw vrij veel tijd en zorg en daar we maar heel weinig bedienden hebben, bakken we slechts driemaal per week. Bovendien is brood wel goedkoop, maar wat je er bij op eet is duur. Dit blijft dus gewoonlijk tot een ei, een gebakken visch en in de gezegende maanden als de tomaten lukken, tot een rau we tomaat beperkt. Daarom is het een goede en prettige afwisseling een paar maal in de week te ontbijten met nassi goreng. kleef rijst met geraspte klapper en roode sui ker en heel dikwijls katjang idjoe. Katjang Idjoe zijn kleine groene erwtjes, geweldig ge- -zond, het middel tegen beri-beri. We eten ze tot pap gekookt met roode suiker en santen (klappermelk). Mijn man smult soms van sagobroodjes, maar dat is een lekkernij, die je in je jeugd gegeten moet hebben om te kunnen apprecieeren. Als bij de mandoersfamilie sagobroodjes gebak ken worden, ga ik dikwijls kijken want het is een alleraardigst gezicht. Het sagomeel is vooruit zeer voorzichtig gedroogd en fijnge- zeefd. De steenen vormpjes worden eerst voor- gewarmd tot bijna gloeihitte, met een kwastje uitgeveegd en het overtollige meel weggestre ken. Met een stokje wordt in ieder vulsel een ondiep kuiltje gemaakt, zopdat de warmte tot diep in het broodje kan dringen. Daarna wordt een plankje over den bovenkant van den oven gelegd, zoodat de broodjes niet kunnen opbollen en laat men het geheel ongeveer vijf minuten staan. Door de warmte van den steenen vorm worden de broodjes gaar. Na ongeveer vijf minuten wordt er tegen den vorm getikt en bij het omdraaien vallen de broodjes eruit. Deze broodjes doen in geen enkel opzicht aan cadetjes denken, eerder aan grijsbruine, platte steenen. Warm zijn ze in wendig nog vrij week, maar na eenige uren worden ze steenhard en in dezen toestand kunnen ze maanden bewaard blijven. Zooals krentenbrood een lekkerder variatie is op ons gewone dagelijksehe brood, kennen we hier in de molukken de sago klappa. Het sagomeel wordt daartoe met geraspte klapper en wat zout vermengd en op de gewone wijze gebakken. Echter voor het afdekken is de holte opgevuld met roode suiker. Uit den vorm ge haald vormen deze broodjes een gerecht ook voor Europeesche smaak geschikt, hetgeen van de gewone sagobroodjes niet gezegd kan worden. Sagoklappa moet warm gegeten wor den met zoete, zwarte koffie. Middagmaal levert weer moeilijkheden op. Grootere moeilijkheden dan het ontbijt (evert het middagmaal op. Aardappelen zijn hier zeer duur, ongeveer twintig cent per kg. maar bovendien vragen aardappelen vleesch, een smakelijke bruine jus en veel af wisseling in de groenten. Slechts eens in de maand wordt hier geslacht en tenzij de jacht wat oplevert, of we één van onze kippen schie ten, zijn we aangewezen op visch, en visch met aardappelen gaat heel gauw vervelen, nog afgezien van de groentenkwestie. Wij eten dus zes dagen in de week rijsttafel. Holland begint de rijsttafel te appecieeren, laat ik, om alle misverstanden te ondervangen, eerst vertellen, dat onze rijsttafel het heel eenvoudige zusje van de hotelrijstschotel is. Wij eten hier iederen dag tweemaal ons bordje rijst met sajoer (soort soepje van verschillende groenten en kruiden), vleesch of kip of visch, atjar (pickles) en twee of drie sambelans. Sambelans zijn fijngesneden groenten vruch ten of vleesch of vischstukjes, die met ver schillende kruiden en roode peper gebraden en meestal met wat klappermelk worden gaar gestoofd. Het zijn nogal gekruide gerechten en ze maken het voornaamste bestanddeel van de rijsttafel uit. De rijsttafel is de maaltijd van het oude Indië, het Indië, dat voorbij is, maar waar van op afgelegen posten zonder ijsfabriek, abattoir, electrisch licht, groentevoorziening en koelkamers, nog zoo veel overgebleven is. Als het vleesch ontbreekt eten we kip en als de kip ontbreekt visch en alle drie zijn ze op wel twintig verschillende manieren klaar te maken. En als èn de kip èn de visch èn het vleesch ontbreken, is daar de deng-deng, (het aan dunne plakjes gesneden en in de zon gedroogde vleesch) en zijn er versche en gezouten eieren. We verhouwen zelf onze groenten. Ook de groentengerechten zijn met aller lei kruiden tot in het oneindige te va- rieeren. We verbouwen zelf onze groenten, maar in de drie droge maanden is er op Boeroe alleen kankoeng (een soort spinazie) te krijgen, dat in de poelen groeit en verder katjang toemboek, die we zelf maken door kleine erwtjes twee dagen te laten ontkiemen ongeveer op de wijze, als we dat als kinderen in onze sponzendoos met een bruine boon deden. Deze boontjes, op verschillende wijzen toebereid geven een uitstekende, gezonde groente. En ook al levert onze tuin groenten op. dan is het probleem nog zoo eenvoudig niet-. Want als de boontjes rijp zijn eten we dagen achter elkaar boontjes en als de kool lukt, prijkt kool wekenlang op het menu. En weer helpt de rijsttafel met zijn onnoemelijk aantal variaties. Op kleine, afgelegen plaatsen waar bijna niet te krijgen is, is de rijsttafel niet alleen een prettige afwisseling, maar ook heel dikwijls een uitkomst. Het blikjes eten is duur, ongezond en vervelend, de rijsttafel daarentegen veel goedkooper en bied met be trekkelijk weinig grondstof een geweldige af wisseling. Er is hier de laatste jaren een tendenz om op een minachtende wijze over rijsteten te praten, om zooveel mogelijk Europa na te apen. De moderne kleine woningen met behang sel op de mxven en een douche in de bad kamer, zijn er ook een verschijnsel van. Maav Indië is grooter dan Java. hoewel een heele boel menschen dat schijnen te vergeten Indië is Europa niet en wie dit niet weet te aanvaarden hoort hier niet thuis. Wie ook in uiterlijke dingen niet kan aarden, zal en voor deze menschen. ook innerlijk een vreemde blijven in dit land In de kleine baai voor ons huis zwemt een groote plompe schildpad. Hij geniet van het dikke, vette zeegx-as, dat op den bodem groeit. Nu en dan steekt hij zijn kop boven het water uit. Een enkele keer eten we schildpad, „toete roega" zooals de Moluksche naam luidt, maar de keeren, dat de visschers er een vangen, zijn heel zeldzaam en de oude knaap uit onze eigen baai beschouwen we als huisdier mag niet gevangen worden. De smaak van sehildpadvleesch is weinig geprononceerd, net als van visch, maar de structuur lijkt op vleesch. We eten het gebakken en gestoofd met een mengsel van kruiden en azijn. Met de hengel er op uit. TO" eeft de schildpad een vrijplaats gevonden AJL in onze kleine baai, aan de visschen is die niet verleend. Heel dikwijls gaan wij er des avonds met de hengel op uit. We vertrekken met een kleine prauw voor de landwind op steekt, op het uur, dat de zon ondergaat en je niet weet, waar jij kijken moet, boven je naar de roode en gouden en paarse hemel of beneden naar de zee tuinen waar tussehen het roode orgelpijpkoraal de oranje en groene rotsvischjes heen en weer schieten en het water zoo helder en rimpelloos is, dat je je eigen schaduw ziet bewegen over het lichte zand. We visschen met „koemang", hermietkrab- ben, die afschuwelijk ruiken, maar daardoor juist de visch van verre aanlokken. Op de grens van het rif en het zand zijn de visch- rijkste plaatsen; we kennen zes a zeven plek jes, die we achtereenvolgens opzoeken, als het succes op het vorige te klein is. De vangst is zeer afwisselend, we hebben het meege maakt, dat we in twintig minuten tijd elk er zes a zeven vingen, maar dikwijls halen we in drie of vier uur nauwelijks zooveel op. Aan de manier van bijten kun je meestal merken met welk soort visch je te doen hebt. Daar is de „garova" met de geweldige groote bek, die heel voorzichtig aan het aas zuigt en de slimme goud en paars gestreepte „ta- toe", een koffervisch, die je snoer onder het koraal trekt, zoodat je je haak verspeelt. Donkere onderzeesche zalen met duizenden kerstboomen. lp en uur na zonsondergang steekt de siboe siboe, de landwind, op, een woelige wind, die de baai onrustig maakt, zoodat de vlerken van de prauw om beurten tegen het water slaan. Tegen achten gaan we naar huis, zei lend met de siboe-siboe of wanneer de wind laat is, pagaaiend, terwijl onze oude mandoer om den wind fluit, Soms trekt de maan een blinkend wit pad, lichtend en koud als onbe reden ijs, maar de feestelij kste thuisvaart ge nieten we in donkere nachten zonder maan en zonder sterren, doch met een lichtende zee, waar de visschen snelle sporen in stippe len, de vlerken van de prauw en de pagaaien zilveren druppels in slaan en je voorovergebo gen over het zwarte water, in de donkere on derzeesche zalen tienduizend kerstboomen ziet stralen. Thuisgekomen drinken we verkleumd de heete zwarte koffie en een half uur daarna smullen we van de knappend gebakken buit. die met versch brood of warme rijst verruk kelijk smaakt. Maar soms is er geen visch en ook geen koe mang en gaan we 'smiddags tegen een uur of vier het varken jagen. Dat varken behoorde vroeger aan een Chinees, maar ontsnapte en leeft nu in het wild. maar gedraagt zich afsoluut anders dan de gewone wilde varkens, zoodat we i-eeds twee maanden lang de klei ne ravijnen van het tafelland- afdrijven, ech ter nog steeds zonder succes. Het is een gewel dige knaap, ter hoogte van een tafel, dat zich te goed doet aan de veldgewassen van de ar me menschen uit de strandkampongs. Eén keer hebben we hem bijna te pakken; op de plaatsen, waar hij uit kan komen staan mijn man en oom Hindji met geladen geweer, maar het varken met de wildblaffende honden ach ter zich aan, wijkt rechts uit en onder de paal woning van een Boetonees dooi'schietend. ontkomt hij langs het strand. De wedloop daarna is tevergeetsch en om toch niet ge heel met leege handen thuis te komen, oog sten we de papaya's van de in het wild ^roeiende papayaboomen en gaan terug over de heete vlakte, tot de hals door het mes scherpe alang-alang, waarin een al te smal voetpad is geplet. Werkelijk serieus gejaagd wordt er aan den overkant van de baai. Mijn man gaat dan voor een kleine week en keert dan gewoonlijk met vijf of zes herten of varkens terug, die reeds gedeeltelijk tot deng-deng zijn ver werkt. Gewoonlijk jaagt hij met de Hinolung van Keboelain, maar deze jachten in het moeilijk begaanbaar gloeiend heete heuvel- terrein zijn voor een vrouw niet mee te ma ken. De Aifoeren zijn prettige drijvers, de buit is voor den gast, die van zijn kant voor ammunitie en het eten moet zorgen. Toch we ten zij er altijd nog wel een slaatje uit te slaan, want de laatste maal waren alle acht tien drijvers van geweren voorzien en kwa- men allen om kruit vragen, 's Avonds wordt er deng-deng gemaakt en keteltjes koffie gedronken onder urenlange verhalen uit den tijd van den eersten Bahman (stamvader), die het land verdeelde en de bergen en rivie ren namen gaf. De thuiskomst na zoo'n tocht is bijzonder 'teugdevol, want voor mij zijn zulke dagen extra eenzaam. Dadelijk wordt den volgenden morgen de deng-deng te drogen gelegd. Het vleesch is reeds in dunne reepen gesneden en met een mengsel van zout en salpeter inge wreven. De zon moet nu de rest doen. Het laatste geschoten wild wordt uitgesne den en verdeeld, wat mooie stukken voor ons zelf, een kilo voor den luitenant en voor den gezaghebber en de rest aan de menschen, die op ons erf leven. De eerste dagen is er nu overal volop vleesch. We eten het als gehakt en als lapjes, bereiden er haché van en cro- quetten. Zoo'n dag na de jacht is de keuken in een slagerij herschapen. Aan de citroen- boor naast de achtei'deur hangt 'n gaffel aan een touw. Hieraan wordt een petroleumblik water opgehangen, de kindei-en van den mandoer stotm er een vuurtje onder. Het varken ligt in de schaduw van het citroen bosje en als het water kookt, wordt het met kommen vol over hem heen gegoten en een paar Christenen schrapen hem en snijden hem in stukken. De Bohammedanen loopen in een extra boog om het huis. Zij kunnen alleen meesmuilen als er een hert buitge maakt is. BEB VUYK. (Nadruk verboden.) De strafvervolging tegen ir. Mussert. Cassatie aangeteekend. UTRECHT, 26 October. Naar wij verne men, heeft mr. A. J. van Vessem te Utrecht als raadsman van ir. A. A. Mussert heden beroep in cassatie aangeteekend tegen de beschikking van het gerechtshof te Amster dam, waarbij ir. Mussert iir verband met de relletjes op het Blauwe Zand te Amsterdam naar de openbare terechtzitting werd ver wezen. Tegen de beschikking van het Hof zal een drietal cassatiemiddelen worden voorgedra gen. Provinciale Staten. Vier nieuwe leden geïnstalleerd. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten in openbare vergadering bij een. Aan de orde komt het onderzoek der ge loofsbrieven van vier nieuw benoemde Staten' leden, namelijk van den heer M. J. Bossen broek te Amsterdam in de vacature-G. Baas Kzn. (A.-R.)van den heer G. H. J. Ko ning s te Volendam in de vacatui'e-H. J. Kuiper (R.K.)van den heer J. C. Evers (R.K.) te Amsterdam in de vacature-mr. C. P. M. Romme; van den heer W. F. Visser te Velsen in de vacature-M. A. Reinalda (S.D.A.P.). De geloofsbrieven worden goedgekeurd. Tot hun toelating werd besloten. Zij leggen de bij de wet vereischte eeden of beloften af. Goedgekeurd wordt het verslag van dë werkzaamheden der Vaste commissie voor uit breidingsplannen in Noord-Holland over het tijdvak van 1 April 1936 tot 1 April 1937, nadat de heeren B o i s s e v.a i n V.B.)Anker smit (S.D.A.P.) en Vermeulen (A.R.) eenige opmerkingen hadden gemaakt, die door het lid van Ged. Staten, den heer Mie hels (S.D.A.P.) beantwoord werden. Ge vraagd was namelijk, een snelle beslissing te nemen, als eenmaal een uitbreidingsplan door een gemeenteraad was goedgekeurd. De heer Mich els merkte op, dat altijd zoo snel mogelijk gewerkt wordt, maar dat de door de wet gestelde termijnen in acht moeten worden genomen. De begrootingen en rekeningen met bij- behoorende stukken werden naar de afdee- lingen vei*wezen. Nadat de afdeelingen getrokken waren werd de zitting verdaagd tot Dinsdag 7 December des voormiddags half elf. VIERHONDERD JONGE KIEPEN GEGAST. PURMEREND. 26 October. Hedennacht ging een vrachtauto met ruim 800 jonge kip pen van Ermelo naar de markt te Pur- merend. In Amsterdam aangekomen, be merkte de chauffeur dat er iets aan zijn wa gen mankeerde. Hij stalde deze in een garage en liet den wagen repareeren. Om de kippen te bescher men gooide hij een zeil over de kisten. Toen hij op de markt te Purmerend kwam bleek dat een vierhonderdtal kippen dood lagen, gegast door den benzinedampen, terwijl de overigen voor een groot deel waardeloos zijn geworden COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling eieren. Aanvoer 90.000 Eendeieren f2,35f2,55. 55.000 Kippeneieren 70/80 K.G. f5f5,75; 65/66 K.G. f5.35—f5,50; 63/64 K.G. f5,30— f5.45; 60/62 K.G. f5.10—f5,30; 58/59 K.G. f5—f5,10; 56/57 K.G. f4.70—f4,85; 53'55 K.G. f4—f4,40; 50/52 K.G. f3,80—f4; 45/49 K.G. f 3—f 3,50. PURMEREND (Dinsdag) Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 45.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 24. Kleine Boeren 21—24 per 100 kilo met Rijks- merk. Boter 141—145 per K.G. Weiboter 137 140 per K.G. Runderen, totaal 546 stuks. Vette koeien 5566 per K.G. Gelde koeien 160—200 per stuk. Stieren 50—60 per K.G. Vette kalveren 30—60 per K.G. Nuchtere kal veren voor de slacht 8—16 per stuk. Nuchtere kalveren voor de fok 10—17 per stuk. Vette varkens voor de slacht 6062 per K.G. Magere varkens 24—32 per stuk. Biggen 1422 per stuk. Schapen 16—35 per stuk. Bokken 3—13 per stuk. Kipeieren 55,50 per 100 st. Eend eieren 2,30 per 100 st. Piepkuikens 0,57y2— 0,65 per K.G. Oude kippen en hanen 0,35 0,50 per K.G. Konijnen 0,30—1,60 per stuk. Duiven 0,40 per paar. Ganzen 2,75—3,40 per stuk. Zwanen 0,50—0,57V2 per stuk. Voortaan geen inschrijvingen nieer Regeling van permanent karakter Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de baconregeling opnieuw door den minister van Economische Zaken onder de oogen is gezien, waarbij het ad vies van den Economischen Raad werd ingewonnen. De minister van Economische Zaken heeft thans besloten de geldende overeenkomst voor de bereiding van bacon, welke op 31 October 1937 zal zijn beëindigd, niet te verlengen, doch over te gaan tot een vergoedingsstelsel, waarbij voor de werkzaamheden, verbonden aan de bereiding van bacon, een vast te stellen ver goeding zal worden toegekend. De ervaring met het thans geldende in schrijvingsstelsel deed zien. dat eenerzijds bij eensgezindheid onder de baconzouters de mi nister zich gesteld zal zien tegenover het monopolie dier bedrijven en, om de bacon tijdig te kunnen exporteeren, geneigd zal zijn de verlangde vergoeding aan de industrie te betalen, anderzijds dat hij, indien hij erin slaagt de concuiTentie onder de inschrij vers te ontketenen, zal profiteeren van in schrijvingspi'ijzen, welke eiken grondslag voor kostenvergoeding missen, maar bepaald worden door de grootte der bedragen, welke de inschrijvei'S, in de verwachting van betere tijden, uit hun reserves wenschen te offeren. Vergoedingsstelsel eenige oplossing. Als eenige mogelijkheid om tot een redelijke oplossing van de moeilijkheden ten aanzien van de baconbereiding te komen blijft, naai de meening van den minister, slechts over het vergoedingsstelsel. Bij de keuze van deze methode is niet over het hoofd gezien, dat aldus naar het begin sel der eerste drie bamncontracten, waarop in zoo ï-uime mate critiek is uitgeoefend wordt teruggekeerd. Deze critiek betrof echter niet zoozeer het beginsel, dan wel de uitvoering, in het bijzonder de hoogte der vergoedingen. Bij het vaststellen van de normen der ver goeding zal worden uitgegaan van de om standigheid, dat de baconindustrie slechts één afnemer had en heeft. n.l. Engeland. Van de vooruitzichten van den afzet naar dit land hangen de hare dus geheel af. Aangezien deze afzet door Engeland is gecontingenteerd op een betrekkelijk vaste hoeveelheid bestaat er in deze situatie voor de baconindustrie geen redelijke kans op debietvergrooting, behou dens in enkele tijdelijke uitzonderingsge vallen. Er kan dus geen sprake meer zijn van slechts een ovei-brugging eener tij delijke inzinking, een gedachte, die ten grondslag lag aan de vergoeding der vaste kosten over het geheele productie-apparaat onder vigueur van de eerste drie baconcontracten. Nu een nieuwen toestand zich ontwikkeld heeft, zou kunnen worden volstaan met een apparaat, dat men een zekere marge het huidige contingent van 10.000 vai'kens per week kan verwer ken. Van deze nieuwen toestand gaat de regeering thans uit bij de beantwoording van de vraag, wat deze verwerking mag kosten. Het ver leden kan hier geen aanwijzing geven. De minister is van oordeel, dat deze kosten niet mner mogen bedragen dan het geval zou zijn, indien de verwerking der varkens thans op rationeele wijze zou worden opgezet. De aldus berekende kostprijs is de vergoeding, welke aan de baconfabrikanten voor hunne werkzaamheden kan worden toegekend. Aan belanghebbenden is het voorstel gedaan om op bovengenoemden grond slag de vergoeding vast te stellen op f 1,65 per 100 K.G. geslacht gewicht. Dit bedrag werd door den accountants dienst, op den grondslag als boven aangegeven, nauwkeurig berekend. In verband hiermede, zal ook geen vergoeding worden gegeven T00r „winstderving", „verlies van export. recht", „onteigening van goodwill en export" of hoe men dit ook zou mogen noemen. Bedrijven die in aanmerking komen. Voor de bereiding van bacon zullen in aa* merking worden gebracht die bedrijven wii ke onder de vigueur van zoowel de eerste dn baconcontracten als van de thans overeenkomst bij de 1 schakeld zijn geweest. mge. Gezien de wenschelijkheid, dafc om het baconvraagstuk rust gaat heer- schen, wordt tenslotte nog medege deeld, dat het bovenstaande systeem als definitief is te beschouwen. Japansche infanterie bij het oversteken van een rivier aan het Noordelijk front in China. De soldaten houden angstvallig hun geweren in de hoogte opdat zij niet nat worden, van alle Abonnês van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten s~ beantwoord. De vragen moeten worden aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats, De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. PLANTEN. VRAAG: 1. Wanneer moeten de geranium, planten naar binnen en hoe kan ik ze overhou den? Een zolder heb ik niet en de kelder is t# vochtig'. 2. Is het goed mijn cactusplantje nu te ver. potten en is bladaarde daarvoor geschikt? Moe. ten ze in een verwarmd vertrek meer water heb ben dan in een koud? ANTWOORD: 1. Ongeveer half October. D» onderste bladeren er af plukken en de planten zetten op een lichte, koele plaats, doch vorst, vrij. 2. Neen, wachten met verpotten tot het voor jaar. Gewone tuingrond en daar doorheen pot scherven is het beste voor grondmengsel. Wat oude, droge koemest daardoor is wenschelijk.Een te warme plaats veroorzaakt walluis, doch vorst- vrij is noodig. VRAAG: Hoe kan men een ster van Bethlehem stekken? Hoe kan ik dat het beste do<yi? ANTWOORD: Jonge, sterke scheutjes er af nemen en deze in een potje gevuld met bladaar de en scherp zand zetten. U kunt hierme het besta wachten tot half Maart en dan in een bak zetten. U kunt de plant ook heel goed scheuren, dit is verdeelen in eenige stukken, zoodat ieder deel wortels blijft houden. VRAAGKan men een Fransche geranium overhouden? Moet die 's winters nog water heb ben of op een donkere plaats staan? ANTWOORD: Ja, op een lichte vorstvrije plaats bewaren MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Tot wien moet ik mij wenden voor opleiding tot militair vlieger? Welke leeftijds grens is hiervoor gesteld en welke diploma's ver- èischt? ANTWOORD: Voor u is het de eenvoudigst» wijze om op. het garnizoeusbureel in de Kazerne aan den Koudenhorn, alhier, persoonlijk te in- formeeren of er vrijwilligers voor die opleiding worden aangenomen van uw leeftijd en met a» wetenschappelijke ontwikkeling, technische ken nis en lichamelijke gesteld, die gij bezit en ooit welke onkosten daaraan verbonden zijn. RECHTSZAKEN VRAAG: Mijn vrouw is overleden. Moet ik nu nog mijn schoonouders steunen? ANTWOORD: Als er uit uw huwelijk kinde ren zijn blijft u onderhoudsplichtig: zijn er geen kinderen dan eindigt met het overlijden van uw vrouw uw onderhoudsplicht. DIEREN. VRAAG: Ik heb last van mieren en vliegend» mieren. Hoe kan ik die afdoende verwijderen? Het. nest zoeken lijkt mij onmogelijk. ANTWOORD: Petroleum in de uitgangen van het nest spuiten. Bovendien verdwijnen ze in dez# maand vanzelf door de koude. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maakt ik zuurkool in? ANTWOORD: 3 witte kooien, 4 savoyekoolen, 00 gr. zout. 10 gr. zwarte peperkorrels, 10 gram jeneverbessen. Ontdoe de kool van de buitenste bladeren, snijd ze in de helft. Verwijder den harden stronk en snipper cle kool in zeer fijne, lange snippets liefst met een koolmes. Wasch deze en laat ze uitlekken. Kneed dan de kool zoo lang met het zout, tot zich pekel vormt. Vermeng peperkorrels en jeneverbessen en pak schoongemaakten Keulschen pot. goed af. DIVERSEN. VRAAG1. Zoudt u me kunnen inlichten om trent correspondentie met buitenlandsche jongens en meisjes van H. B. S. enz.? 2. Bestaat er in Nederland een bureau, oa hieromtrent inlichtingen verstrekt' 3. Maar moet ik mij vervoegen? ANTWOORD: Wend u tot mej. Fakkc-r, van Intern. Ver. voor Wereldvrede en Vriendschap, Engelszstraat 4S of tot den heer Roomers juist een vereoniging met het door u ge wens doel aan liet oprichten is). Hofmeyerstraat VRAAG: Hoe maakt men mica schoon? ANTWOORD: Met azijn afwrijven. VRAAG: Hoe kan ik een witte tafzijden jap^ die door het wasschen slap geworden is, 8 stijf maken ANTWOORD: In een oplossing van Arabïcum dompelen en daarna aan den ver 'eet den kant met niet te warme bout strijken. VRAAG: Hoe krijg ik eer. zwart n.armert schoorsteen glanzend zwart? Wrijven helpt ANTWOORD: Met zwarte marmerwas goea stevig in- en uitwrijven. VRAAG: Hoe maak ik een lichte gabar» regenjas schoon, zoodat hij goed water b,ijft? zeep ANTWOORD: Eerst in sterke, neutrale goed wasschen. lauw warm water, uitslaan en^ min. laten uitdruipen. Dan in een oploss'n? 250 gr. fijne aluin op 12 L. water j" handelen. Uitslaan en glad ophangen buite in de tocht. In geen geval echter bij de kac VRAAG: Hoe kan ik een vuil geworden w ten hoedje weer schoonmaken? ANTWOORD: In benzine, waarin wat nesia is gedaan, goed afschuieren, daarna me fijnste schuurpapier voorzichtig afschuren- de Sluit dezen i haarden

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8