VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Uien-hausse. HEEMSKERK (Adv. Iiigez. Med.) SANTPOORT DAMMEN. Het tweede en derde tiental van Stabiel hebben het niet tot een overwinning kunnen brengen. De uitslagen waren: Stabiel 2; Hoofddorp 1: M. PiekN. Broertjes C. Oudendijk—G. B. v. Limpt E. Oudendijk—Jac. v. Limpt P. H. MaakenschijnTh. Tollenaars J. Ooosterüng—J. Malipaard J. ZaalG. v. Wageningen G. Zuiderduijn—G. Oskam J. Krab—S. Zijp P. de KortJ. Stroomer C. Oudhoff—J. Romijn 0—2 1—1 0—2 0—2 1—1 2—0 1—1 0—2 1—1 2—0 8—12 Bennebroek won met 15—5 van Stabiel 3. BELLAMY-VERGADERING. Door de afdeeling Velsen van de Intern. Ver. „Bellamy" was Woensdag in „De Toorts" een openbare vergadering belegd, waarvoor de belangstelling niet zoo groot was als het bestuur had verwacht. De spreker, de heer Oderkerk, had tot on derwerp gekozen „De weg tot vrede en wel vaart". Spr. begon met te verklaren, dat hij, hoewel de gemeenschap in hooge mate erkennende, zou spreken tot ieder der aanwezigen indivi dueel. ,.In het heden list het verleden", zoo ver volgde spreker, „maar in 't verleden vinden we de grondsdagen van onze hedendaagsche maatschappelijke ontwikkeling. Niemand kan zeggen: „De maatschappe lijke dingen, die er nu zijn, heb ik tot stand gebracht. We hebben 'die als een erfenis van onze voorvaderen ontvangen en dit houdt in, dat de rechten op die erfenis voor allen ge lijk zijn. De vorderingen op technischh gebied be wegen zich in een sterk stijgende lijn. Ten opzichte van ons sociale denken is die stij ging veel minder sterk. Sloeg men vroeger met den vuist op tafel, thans werpt men z'n kapitaal öp tafel, om zijn „rechten" op te eischen. Wij willen, aldus spr, de machine niet ult- schakenen, want doen we dat dan schakelen we vernuft uit en zoo'n maatschappij kan niet goed zijn. Bovendien hebben wij de machines noodig, om door groote productie een ieder welvaart verschaffen. Wat te zeggen, zoo vervolgde spr., dat in Brazilië pas een wet is aangenomen, die voorziet in de verbranding van 70 pet. der koffie-oogst? Dat zulke toestanden nog bestaanbaar zijn, is een gevolg van het feit, dat ons hui dige economische stelsel gebaseerd is op winst. Niet de behoeften vormen de hoofdzaak, niet het verkrijgen van de producten, maar de handel. Wij, Bellemyanen, willen een nieuwe econo mische ordening. Wij eischen, dat een ieder een gelijk aandeel in de welvaart krijgt. Wij wenschen de productiemiddelen te zien in handen der gemeenschap. Wij strijden voor gelijke rechten voor allen. Dit laatste h'óudt echter tevens in. dat wij van meening zijn, dat ieder gelijke plichten heeft naar de mate van zijn kunnen. Van de wieg tot het graf zal een ieder een gelijk aandeel in de productie hebben, het kind, omdat het eenmaal zal werken, de ■werkman, omdat hij werkt en .zij, dié niet meer kunnen werken, omdat zij gewerkt hebben. Deze oude maatschappij is niet meer te red den. Wij kunnen haar levensduur alleen nog een weinig rekken, of. zooals Snowden het zei: „We kunnen den tijd van leed nog verlengen en den berg van ellende verhoogen". Tenslotte eindigde spr. met te verklaren dat nij in dezen tijd van groote werkloosheid den overgangstijd naar een betere maatschap pij zag. SCHAKEN. Voor de pas opgerichte schaakclub zal de heer J. Zoontjes, lid van de schaakclub ,.Wee- nink", hedenavond een simultaan-séance ge ven in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heems kerk. Zij die hieraan deel willen nemen, moe ten borden en stukken meenemen. HET AFSCHEID VAN HOPMAN HENNEMAN. Door de R.K. Verkennersgroep „St. Adelber- tus" werd Woensdagavond afscheid genomen van den vertrekken den hopman Henneman. Met den aalmoezenier kapelaan Schouten kwamen allen bijeen in het kwartier, waarna zij onder leiding van vaandrig Kuiper, onder het zingen van den Verkennersmarsch naar het terrein achter de R.K. Kerk trokken. Allereerst werd hier aan het kampvuur het woord gevoerd door den aalmoezenier kapelaan Schouten. In het kort liet deze het werk van den hopman, dat deze in de drie jaren voor de groep heeft verricht, de revue passeeren. Door de Raven- en Kieviten-patrouilles wer den hierna eenige gedichten voorgedragen. Aan den scheidenden hopman, die thans in structeur zal worden bij de verkenners te Haarlem zal nog een aandenken worden aan geboden. Hopman Henneman sprak tenslotte woor den van dank tot den troep en dankte hen voor de prettige samenwerking. De avond werd gesloten door vaandrig Kuiper. UITVOERING „DE VRIENDENKRING". Zondag 7 November geeft de tooneelvereeni- ging „De Vriendenkring" haar eerste uitvoe ring in dit seizoen. Opgevoerd wordt: „Zwarte Willem", tooneelspel in vier bedrijven van Will van den Berg. MIDDENSTANDSCURSUS. Naar wij vernemen hebben zich reeds 23 leerlingen voor den cursus voor Middenstan ders aangemeld. Vrijdagavond a.s. zal in Café Nic. Bol in de De Zwaanstraat een nadere be spreking worden gehouden, waarbij o.m. de cursusavond wordt vastgesteld. Deze cursus wordt van groot belang geacht voor die Middenstanders, welke zich in de toe komst wenschen te vestigen. De op bovenge- noemden cursus te vergaren kennis zal door de Vestigingswet worden geëischt. IJMUIDEN WIJK AAN ZEE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. De V.V.V. te Wijk aan Zee zal voor het jaar 1938 f 25 subsidie van de Kamer van Koop handel en Fabrieken ontvangen. LUSTRUMVERGADERING O. K. BESTURENBOND. Woensdagavond hield de Oud-Kath. Be sturenbond zijn eerste lustrumvergadering in het O. K. Vereenigingsgebouw, welke verga dering o.a. werd bijgewoond door pastoor Th. Moleman en kapelaan P. J. Jans. In zijn opening herdacht de voorzitter, de heer A. A. van Pel, pastoor L. Rinkel, die ge durende de vijf jaren van het bestaan van den Besturenbond ook aan deze instelling zijn beste krachten en gaven had gegeven en heette vervolgens welkom de beide nieuwe geestelijken. Pastoor Th. Moleman, daartoe reglemen tair verzocht, aanvaardde als geestelijk raadsman deze functie. De jaarverslagen van den secretaris, den heer P. C. Tol, en van de penningmeesteresse, mej. G. Krab werden goedgekeurd. Tot lid van de kascommissie werden be noemd de heeren G. Heykoop en kapelaan P. J. Jans. De gehouden stemming bij de verkiezing van een voorzitter had tot resultaat, dat de heer Van Pel werd herkozen voor een tijdvak van 3 jaren. Voorgesteld werd, indien mogelijk, een filmavond te geven voor leden van de bij den bond aangesloten vereenigingen. Eventueel zullen pogingen worden gedaan, om de docu mentaire film van de Vereeniging O. K. O. F. te kunnen projecteeren. Voorts werd nog gesproken over de uitgifte van een Gemeenteblad, zooals andere O. K. gemeenten dit kennen. Pastoor Th. Moleman, die voor een dergelijk object veel voelde, had er reeds over gedacht, dit blad te doen uit gaan van de gemeenten te Den Helder, Eg- mond aan Zee en IJmuiden tezamen, hetgeen nog nader zal worden uitgewerkt. Schip Alkmaar (Ned.) Achaia (Du.) Aalsum (Ned.) Amstelland (Ned.) Ajax (Ned.) Aurora (Ned.) Albireo (Ned.) Baden (Du.) Baarn (Ned.) x) Boskoop (Ned.) Beverwijk 16 en 20 Bengkalis (Ned.) x) Boschfontein (Ned.) Bodegraven (Ned.) Beverwijk (Ned.) Carica Milica (J.Slav.) Calypso (Ned.) Cordillera (Du.) x) Costa Rica (Ned.) Deucalion (Ned.) Eemland (Ned.) x) Freiburg (Du.) Feodosia (Du.) Farmsum (Ned.) Ganymedes (Ned.) Gratia (Du.) Halle (Du.) Herma (Duitsch) Her mes (Ned.) Haulerwijk (Ned.) Irene S. Embincos (Gi Joh. de Witt (Ned.) x) Juno (Ned.) Jevington Court (Eng. Kumasian (Br.) Kurmark (Du.) Laertes (Ned.) Luneburg (Du) x) Leonian (Eng.) Laurent Meeus (Belg) Meerkerk (Ned.) x) Megara (Ned.) Myrmidon (Eng.) Marie Leonhard (Duit Mirach (Ned.) - M.v.St.Aldegonde (Nd.) Melampus (Ned.) x) Maaskerk (Ned.) Menes (Du.) Mars (Ned.) N. M. Embiricos (Gr.) Nij kerk (Ned.) x) Nereus (Ned.) Oberon (Ned.) Orestes (Ned.) Phrontis (Ned.) x) Patricia (Du.) Polydorus (Ned.) x) Phrygia (Du.) Poelau Roebiah (Ned.). Poelau Laut (Ned.) x) Randfonteln (Ned x> Reggestroom (Ned.) Rhea (Ned.) Ramö (Noor) Singkep (Ned Serooskerk (Ned.) x) Soemba (Ned.) Simaloer (Ned.) Stolwijk (Ned.) Trajanus (Ned.) Tawali (Ned.) x) Telamon (Ned.) Titus (Ned.) Ulysses (Ned.) Vesta (Ned.) Waterland (Ned.) x) Wilhelm Russ (Du.) Zaanland iNed.) Zuiderkerk (Ned.) x) Chill Levant Buenos Aires Hamburg Danzig Midd. Zee Archangel (v. Velsen) Ned. Indie Chill Chili Buenos Ayres Batavia Zuid Afrika Chili Archangel La Plata Stamboul W. Indië (v. IJm.) West Indië Zwarte Zee Buenos Aires Ned. Indië Cristobal Buenos Aires Alexandrië Huelva Ned. Indië Archangel Alexandrië Archangel Buenos Aires Batavia Piraeus W Afrika West Afrika Ned. Indië Batavia Ned. Indiè W. Afrika Houston ■Japan Houston (via South.) Batavia Bilbao (v. IJm.) Archange: (v Velsen) Batavia Batavia Hamburg- Ned. Indië Midd. Zee Nechochea Z. Afrika Stettin Alexandrië Chili Batavia Pto Barrios Batavia T.ampico Batavia Batavia Zuid Afrika West Afrika Midd. Zee Riga Batavia Japan Ned. Indië Ned. Indië Archangel Zwarte Zee (via Rott.) Batavia W. Indië (via Bord.) Hamburg Zwarte Zee (via Antw.) Midd. Zee B Aires Trangsund Zuid Amerika Japan Verm, aankomst Laatste bericht heden 31 Oct. 31 Oct. 16 Nbv. 31 Oct. 13 Dec. 8 Nov. 28 Oct. 11 Nov. 10 Nov. 28 Nov. 6 Nov. 29 Oct. 8 Nov. 9 Nov, 5 Nov. 10 Nov 4 Nov. 4 Nov. 18 Nov. 8 Nov 29 Nov. 28 Oct. 21 Nov. 29 Oct. 30 Nov 6 Dec. 28 Oct. 12 Dec. 11 Nov. 8 Nov. 2 Nov. 31 Oct. heden 8 Nov. 12 Nov. 25 Nov. 4 Nov. 6 Nov. 30 Oct. 3 Nov. 28 Oct. 7 Nov. 5 Nov. 19 Oct. 28 Oct. 28 Oct. van de Azoren. pass. 25 Oct. Ouessant. 22 Oct. te Villa Constitucion vertrekt 30 Oct. 27 Oct. van Kopenhagen. 26 Oct. van Susak. 24 Oct. van Honningsvaag. 21 Oct. 21 Oct. 25 Oct. 25 Oct. 14 Oct. 22 Oct. 24 Oct. 27 Oct. van Bintang. van Cristobal, te Hamburg, te Cowes. te Singapore, te Kaapstad, te Valparaiso, vertrokken. 21 Oct. van Dakar. 22 Oct. te Londen. 26 Oct. van Cartagena. 26 Oct. van Barbados. 22 Oct. te Izmir. vertrekt 29 Oct. 19 Oct. van Pt. Said. 13 Oct. van Trinidad. 22 Oct. v. Fern. Noronha. 26 Oct. van Zighi. in lading. 23 Oct. van Gibraltar, in lading. 26 Oct. te Stratoni. 25 Oct. vertrokken 21 Oct. vertrokken. 20 Oct. van Colombo, pass. 27 Oct. Gibraltar. 22 Oct. van Lagos. 21 Oct. van Freetown. 21 Oct. van Colombo. 21 Oct. van Port Said. 25 Oct. van Singapore. 23 Oct. van Calabar. 18 Oct. vertrokken. 26 Oct. van Gibraltar. 27 Oct. van Penmarch. 21 Oct. van Belawan. in lading. 24 Oct. van Lodingen, vertrekt 3 Nov. vertrekt 30 Oct. 30 Oct. vertrokken. 22 Oct. van Soerabaya. 26 Oct. van Cataina. 6 Oct. van B. Aires. 23 Oct. van Beira. vertrekt 30 Oct. 28 Oct. te Hamburg. 19 Oct. van Valparaiso. 26 Oct. van Dover. 24 Oct. van Trinidad. 13 Oct. van Padang. 25 Oct. vertrokken. 25 Oct. van Singapore, in lading. 20 Oct. te Hamburg. 23 Oct. van Madeira. 25 Oct. van Tunis. 27 Oct. van Domesnaes. 26 Oct. te Havre. 25 Oct. van Singapore. 21 Oct. van Pt. Said. 23 Oct. van Sabang. 24 Oct. van Lodingen. pass. 26 Oct. Finisterre. 26 Oct. van Pt. Said, 21 Oct. van Horta. 27 Oct. vertrokken. 26 Oct. van Gibraltar. 25 Oct. te Algiers. 23 Oct. van Madeira. 22 Oct. vertrokken 24 Oct. van Rio de Janeiro. 26 Oct. te Moji. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. VISSCHERIJ FF IIMHIDFN EN SCHEEPVAART \AN(,KK!IMFA SCHKPFN Een beeld uit de film „De ondergang van de William Brown". (Luxor Theater, Beverwijk.) BAZAR IN HET O. K. VEREENIGINGS GEBOUW. De Oud-Katholieke Damesvereeniging „Sa menwerking" organiseert van Donderdag 4 November tot en met Zaterdag 6 November a.s. een bazar, in het Oud-Kath. Vereenigings gebouw. Deze bazar, heeft ten doel, door ver koop van verschillende gemaakte goederen, welke tegen matigen prijs te verkrijgen zijn, gelden in te zamelen voor onderhoud en ver nieuwing van de gebruikelijke kerkgoederen w.o. altaarkleeden enz. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter opbenbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Joh. J. Wulfers en Zn. te Santpoort, om vergunning tot het uitbreiden van hun inrichting voor machinale houtbe werking, door het bijplaatsen van 5 electro- motoren, in het perceel Uitendaalstraat no. 54 te Santpoort. Op Woensdag 10 November a.s., des voor- middags 11 uur, zal ten gemeentehuize gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Hoogovens Hoogovens Noorsch Duitsch s.s. s.s. Vesla M. Leonhardt Otterbacken Bilbao erts erts BEVERWIJK De nieuwe bioscoopprogramma's. Luxor Theater. Het Luxor Theater vertoont deze week als hoofdfilm „De ondergang van William Brown", in deze prachtige film spelen Gary Cooper en George Raft de hoofdrollen. De film is niet gebaseerd op een oppervlakkig verhaaltje, geeft geen ouderwetsche zeerooversromantiek, doch is een op een waar gebeurd verhaal van menschelijke grootheid en zwakte en helden moed. Uit de stoffige folianten van Amerika's ma ritime geschiedenis heeft Paramount een ge beurtenis opgediept, die zich een -eeuw ge leden afspeelde, doch die heden nog even aan grijpend is, als zij dat duizend jaar geleden zou zijn geweest.. Het nobele verhaal van den zeeman, die zich boven de menschelijke wet ten durfde te stellen, om als overwinnaar te voorschijn te kunnen treden uit een machti gen strijd de zee. Toen het groote zeilschip, de „William Brown", in vlammen opging en in de kokende golven verdween was er in de algemeene pa niek slechts één man, die het bevel op zich durfde nemen, die verantwoordelijk durfde zijn voor een een aantal levens, die in de eenige reddingboot gered zouden kunnen wor den, en voor een aantal anderen, die met het schip onder zouden moeten gaan. Doch de publieke opinie noemde hem een moordenaar, omdat hij hen. die niet gered konden worden, in zee geworpen had. Deze film verhaalt van dezen scheepsramp en van deze emotioneele rechtszitting. Voeg bij den hoofdrolspeler Gary Cooper en George Raft, die na zijn dansfilms „Bolero" „Rumba" in zeer groote populariteit mag verheugen. Zoowel Cooper als Raft geven schitterend spel te zien. En dan is er de ont roerende creatie van Frances Dee, die een werkelijk uitmuntend actrice blijkt te zijn. Henry Wilcoxon, die vooral in Cecil B. de Mille's films vaak groote rollen had, is ook geen onbekende voor het bioscooppubliek, evenmin als Joseph Schildkraut. „De ondergang van de William Brown" is door zijn sterk en menschelijk, maar tenslotte zeer eenvoudig en begrijpelijk verhaal een film, die ook door het eenvoudigste publiek met gespannen aandacht gevolgd zal worden. Het tweede hoofdnummer is de spannende film „Het geheim van Stamboul" met James Mason en Peter Haddon in de hoofdrollen. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. Prijsnoteering: Beverwijk, 27 Oct. 1937. Suikermais per kolf. Waschpeen per K.G. f 0.02V2—OM. Spinazie per kist f 0.400.46 Sla per kist f 0.250.50. Postelein per kist f 0.280.40. Andijvie per kist f 0.120.25. Wortelen per bos f 0.03—-0.05. Raapstelen per bos f 0.01V2—0.02. Peterselie per bos f 0.010.02. Prei per K.G. f 0.02—0.03 V2. Bloemkool le per stuk f 0.060.07 1/2. Bloemkool 2e per stuk f 0.020.03. Tomaten per K.G. f 0.100.19. Uien per per K.G. f 0.06J/20.09 Witlof per K.G. f 0.08—0.16. Spruiten per K.G f 0.07—0.12. Snijboonen per K.G. f 0.20—0.27. Dikke boonen per K.G. f 0.080.18. Pronkboonen per K.G. f 0.030.07 Knollen per stuk f 0.020.04V2. Roode kool per K.G. f 0.020.03. Gele kool per K.G. f 0.02V,_0.03. Groene kool per K.G f 0.01 1/20.03. Aardbeien per doosjf f 0.18 124. Druiven per K.G. f 0.16—0.20. Chin, kool per stuk f 0.020.03. Rammenas per stuk f 0.02—0.03. De vaderlandsche uienteelt Was niet zoo best de laatste jaren, Zij heeft tenvolle mee-gedeeld In 't somber crisis-wedervaren De export was tennaastenbij Een ex-sport voor ons land gewo-den Maar ziet, nu is 't verschiet weer blij' Het uienzaakje komt in orde. Het buitenland acht ons gewas Al sedert langen tijd het hoogste, Het is wat beter weer bij kas En heeft zelf last van slechte oogsten. Uit Middelharnis en Flakkee Komen de gunstigste berichten En voor het Zeeuwsche land der zee, Komt ook een nieuwe toekomst lichten. De prijzen zijn den laatsten tijd Daar overal omhoog gevlogen, Wie daar nu over uien schreit, Heeft vreugdetranen in de oogen. Wij kunnen in het buitenland Weer trotsch met onze uien geuren, En hoeven niet, hoed in de hand, Met afbraakprijzen meer te leuren. Wij kunnen hierin met elkaar, Ons inderdaad oprecht verblijden, En moeten daar dan liever maar Geen aandacht bij aan Spanje wijden. Want Spanje is in andren tijd Het groote exportland van uien, Door binnenlandschen wreeden strijd, Kan het nu zijn product niet spuien. En als wij de berichten van Dien feilen strijd van broeders lezen, Beseffen wij. neen, Spanje kan Vóór alles nu niet üiïg wezen. P. GASUS. CASTRICUM DE WITTE MAJESTEIT IN CORSO-THEATER Corso-theater vertoont van Vrijdag de fraaie Alpenfilm „De Witte Majesteit", met Gustav Diessel en Hertha Thiele in de hoofd rollen In een berghotel. dat zich op 3500 meter hoogte tegenover de rots- en ijsmassa van de Monte Verita genesteld heeft, heersc'nt pa niek. Het hotel met zijn 200 gasten, die zorge loos in de hal dansen, is in gevaar. Plotse ling ingetreden voorjaarsvorst heeft de stutten, die het hotel voor een dreigende lawine moeten beschermen, vernield. De lawine kan binnen een paar uren los komen en zal door de defecte stutten niet meer tegen gehouden kunnen worden. Eén mogelijkheid is er, het hotel te redden: dappere mannen moeten naar boven om de lawine door middel van springstof in een zij gang te leiden. Maar geen van de berggidsen, die in het hotel zijn, wil de taak op zich ne men. Dan wordt Jacob Burkhardt gehaald, die het bijna onmogelijke volbrengt. Maar deze daad verzacht het oordeel van het dorp over den -moedigen berggids met. Jacob is een uitgestootene, omdat hij de „onechter" zoon van een dorpelinge is. En men beweert dat hij het testament van zijn oom, in wiens huis hij opgegroeid is, verborgen en de bergweide wederrechtelijk in bezit genomen heeft. Jacob heeft dit inderdaad gedaan want re het testament staat „Kan jij de Oostkant van de Monte Verita, waarvoor ik mijn reven lang machteloos stond, bestijgen, dan wil re je als een van ons bloed erkennen, dan zal je onze geboortegrond waardig zijn en de oerg- weide bezitten Jacob weet, dat hij eens den stellen wan zal overwinnen, maar daartoe heeft hij oe- hoefte aan een mensch. die in hem gelooit en vertrouwt, die hem de kracht geeft het te vol brengen. En Monica, het meisje dat Wj mint, durft uit verlegenheid en angst voo het heele dorp niet eens met Jacob te prat' Dan wordt Jacob beschuldigd yan moord, dien hij op een bergtocht zou hen begaan. En al wordt hij vrijgesproken we=- gebrek aan bewijs, toch kan hij zich met t maken van de vreeselijke verdenking, aiev hem rust. Zelfs Monica wendt zich van af. Dan wordt de uitgestootene een verachter; eenzaam en vreugdeloos ree" met zijn trouwen St. Bernard in zijn nu Op zekeren dag bekent Stefan, de zoon den postbeambte, aan Monica zijn neme haar. Maar dan verklaart het niejsje zich naar. maai aan vermaan, uc«. 3 openlijk voor den verstooten berggicb, w voelt zij zich sterk genoeg, Jacob te n In zijn teleurstelling besluit Stefan m vriend de Oostkant te gaan hestijgen., snelt Monica naar de hut van den ee man en maakt door haar vertrouwen, het geloof in zich zelf terug krijgt. Vol hoop en met de gedachte aan de die hem goedgezind is, bestijgt hij dusver onoverwonnen Oostkant van a Verita. En als hij dan op den top 4000 meter hoogen berg staat, weet mi. alles overwonnen is, dat hij zich nu maakt heeft van alle schuld en van denking, die men tegen hem moeste. Een gelukkig mensch daalt van der =en naar het dal. waar Monica met zijn hond op hem wacht en hem I}a.^LArjF brengt, dat eindelijk zijn „thuis

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2