De taak van den Raad van State Geslaagde inval in Speelhol. De naam van de kinderen van Prinses Juliana. Het lidmaatschap zeker geen sinecure DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 Acht mannen in Den Haag gearresteerd. Eenigen van hen waren steuntrekkend. Wederom heeft de Haagsche po litie met succes een inval gedaan in een perceel, waarvan zij vermoedde, dat er reeds sinds eenigen tijd ge legenheid werd gegeven tot hazard spel, aan welk verderfelijk spel ook sleuntrekkenden zouden deelnemen. Het speelhol, gevestigd in een bovenhuis Jacobstraat, was reeds geruimen tijd in de gaten gehouden en Woensdagmiddag onge veer 5 uur achtte de politie het oogenblik ge komen een inval te doen. Twee inspecteurs, een brigadier en acht rechercheurs reden in een aantal auto's, op genoemd tijdstip voor de deur van het bo venhuis. Aan hun sommatie de deur te ope nen, werd niet onmiddellijk gevolggegeven, waarop de politiemannen de deur forceer den door het raampje stuk te staan om ver volgens het slot aan den binnenkant open te maken. In de gang en in de voorkamer troffen zij acht mannen aan. Een van hen trachtte nog te ontkomen, doch toen hij uit het raam aan de voorzijde van het huis wilde springen, zag hij, dat ook op de straat een aantal recher cheurs had postgevat, waarna hij op zijn voornemen terugkwam en rustig in de ka mer terugging. In een kast en in de zakken van de man nen vond de politie een groot aantal speel kaarten. Blijkbaar was het gezelschap door de komst van de politiemannen dermate verrast, dat men in zijn verbouwereerdheid geen tijd had gevonden de speelkaarten te doen verdwijnen. De acht in den Haag woonachtige mannen werden met een arrestantenwagen naar het hoofdbureau van politie gebracht en later na verhoord te zijn weer vrijgelaten. Tijdens den inval was de hoofdbewoner van het perceel afwezig. Hij heeft zich later op het politiebureau gemeld, waar hem een ver hoor is afgenomen. Mr. Jolles president van liet Amsterdamsche Hof. Als opvolger van Mr. J. Kruseman. Mr. Joh. M. Jolles is benoemd tot president van het gerechtshof te Amsterdam als opvol ger van mr. J. Kruseman, die Woensdag als zoodanig zijn ambt neerlegde wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Mr. Joh. M. Jolles werd in 1871 geboren, be zocht het gymnasium te Amsterdam en stu deerde daarna aan de hoofdstedelijke universi teit in de rechten. Hij promoveerde op 30 Juni 1893 op een proefschrift getiteld „Wettelijke interesse". Van 1893—1914 was mr. Jolles ad vocaat en procureur te Amsterdam en te Bus- sum. In 1914 volgde zijn benoeming in de ar'r. rechtbank te Amsterdam, een functie, die hij tot 1920 vervulde. In dat jaar werd hij in een hooger rechtscollege benoemd. Van 1920 tot 1933 was hij raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, in welk jaar hij benoemd werd tot vice-president. Van de publicaties van zijn hand noemen we die op sociaal en maatschappelijk gebied over „Onze Ziekenfondsen" (1902) en „Rap port over banken van leening" (1904). Mr. Jolles presideerde als raadsheer en later als vice-president gedurende vele jaren de strafzittingen van het gerechtshof. Naar wij thans vernemenzal hij ook in de toekomst een der beide strafkamers blijven voorzitter. Nederlandscli-Duitsche onder handelingen. Over de regeling van het betalingsverkeer. De regeeringspersdienst deelt mede: In verband met het afloopen der bestaande overeenkomst op het gebied van het betalingsverkeer op 31 De cember a.s., zijn op het ministerie van economische zaken op 26 dezer de onderhandelingen begonnen tusschen de Nederlandsche en Duitsche dele gaties over de regeling van het beta lingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland van 1 Januari 1938 af. Verzet legen het geprojecteerde militaire vliegveld in Bergen. Goud der Utrechtsche Studenten gevonden? Aangehoudene blijft echter ontkennen. De Utrechtsche recherche heeft in samen werking met haar Amsterdamsche collega's een Amsterdamsch opkooper aangehouden, die bij een goudsmid in de hoofdstad een klomp goud te koop aanbood. Men vermoedt, dat dit goud afkomstig is van de inbraak die Vrijdagnacht is gepleegd in het tandheelkundig instituut te Utrecht. De aangehoudene geeft zulks 'echter tot dus verre niet toe. MEISJE OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Woensdagmiddag is het vijftienjarig meisje M. Broekmeulen in den vaargeul van het Ke- teldiep op het IJsselmeer, ongeveer tien a twaalf K.M. buiten Ketel van een tjalk gevallen en verdronken. De vader heeft nog pogingen gedaan om het meisje te redden doch deze faalden evenwel. Rusland bestelt vier baggermolens. De directie van de scheepswerf „De Klop" te Sliedrecht heeft order gekregen tot den bouw van vier zelfvarende baggermolens, elk van een emmer inhoud van 1100 liter, be stemd en voor rekening van de Russische legeering. Een bedrag van 5000.toegezegd als elders een terrein wordt gevonden. Naar wij vernemen is door meer dan 1700 bewoners en badgasten van Bergen afkomstig uit het geheele land en uit alle kringen der burgerij een petitie aan den minister van Defensie gezonden met verzoek om het mili tair vliegveld, dat op slechts 1 K.M. van den buitensten woonrand van Bergen is geprojec teerd, nog elders te vestigen. Adressanten, die de noodzakelijkheid eener krachtige defensie volkomen inzien, doch het rustige en zeldzaam mooie stukje natuur liefhebben, achten het onbegrijpelijk dat el ders geen geschikt terrein meer te vinden is en wijzen o.a. op den vennen waterspolder, of den Sammenpolder bij Egmond, die uit de zelfde grondsoort bestaan als de Bergermeer en niet beneden A. P. zijn gelegen. Voorts werd een bedrag van f 5000 ten be hoeve der Defensie toegezegd, indien het mocht lukken alsnog elders een geschikt ter rein te vinden. Oranje-Nassaugaat aan „Van Lippe-Biesterfeldvooraf De Staatscourant van Woensdagavond, bevat het volgende Koninklijk Besluit: (Staatsblad no. 5) Besluit van den 26sten October 1937 betreffende den naam, te dragen door de kinderen van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. verlangende, dat de naam van het geslacht, waaruit wij zijn gesproten en waaraan voor ons en voor het Neder landsche volk zoo dierbare herinnerin gen zijn verbonden, ook voor de kin deren van onze beminde dochter be houden zal blijven, en overwegende, dat in dit verlangen door onze dochter en haren gemaal wordt gedeeld. op de voordracht van onzen Minister van Justitie van den 4den Januari 1937, kabinet no. 487, h., hebben goedgevonden en verstaan: toe te stemmen, dat de naam „Oran je-Nassau" zal worden gedragen door alle kinderen van onze beminde dochter, met en benevens den naam, welken zij aan het geslacht van hunnen vader ontleenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam zal voorafgaan de naam „Oranje-Nassau", zoodat ge noemde kinderen, onverminderd den titel van prins of prinses der Nederlan den en de hun verder toekomende titels, zullen worden genoemd „Prins (prin ses) van Oranje-Nassau, prins (prin ses) van Lippe-Biesterfeld". Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat op een nader te bepalen dag in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst. 's Gravenhage, den 8sten Januari 1937 WILHELMINA. De Minister van Justitie, Van Schaik. Op de voordracht van onzen Minister van Justitie van den lsten October 1937, kabinet no. 416, d., hebben goedgevonden en verstaan: als dag, waarop bovenstaand besluit in het Staatsblad en in de Staatscou rant zal worden geplaatst, aan te wij zen den dag, volgende op dien der dag- teekening van dit besluit. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad ten in de Staatscou rant zal worden geplaatst. Het Loo, den 26sten October 1937. WILHELMINA. De Minister van Justitie, C. Goseling. Uitgegeven den zeven en twintigsten October 1937. De Minister van Justitie, C.. Goseling. Woning in brand gestoken? Moeder en zoon aangehouden. AMSTERDAM, 27 October. In den nacht van 17 op 18 October heeft, naar men zich zal herinneren, tijdens afwezigheid van de be woners een binnenbrand gewoed in het bene den huis van perceel 18 'op den Hoogeweg. Aangenomen werd, dat de brand was ont staan door het onoordeelkundig zetten van een kachel, die niet op een plaat, doch direct op den vloer dus niet geïsoleerd was geplaatst. De politie van het bureau Linnaeusstraat heeft echter nog een nader onderzoek inge steld naar de oorzaak van dit brandje, waarbij een deel van het benedenhuis en de inboedel in de vlammen opgingen. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat hier vermoedelijk van brandstichting sprake is. Verdacht van vermoedelijke brandstichting zijn thans twee personen aangehouden, een 43-jarige vrouw, die gescheiden van haar man leeft en haar 24-jarige zoon. Beiden hadden de woning kort tevoren gehuurd en deze zeer poover ingericht. Zij hadden de „inboedel", welke slechts uit enkele waardelooze meubels bestond, echter verzekerd voor de somma van 5000. Het tweetal zal thans ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Tegen moeder en zoon is voor een dergelijk feit reeds eerder te IJmuiden een onderzoek aanhangig geweest. KNAAPJE DOOR VRACHTAUTO AANGE REDEN EN GEDOOD Woensdagnamiddag is het zevenjarig zoon tje van de familie Smit op den weg van Al melo naar Ootmarsum door een vrachtauto van den expediteur Kienhuis uit Denekamp gegrepen en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld, daar het kind plotseling den weg is overgestoken. Enkele beschouwingen in verband metdebenoemingvan prof. mr. Aalberse De benoeming van Mr. Aalberse, den voor zitter van de Tweede Kamer, tot lid van den Raad van State heeft onwillekeurig in bree- den kring bij hen, die niet (meer) alles afwe ten van onze staatsinrichting, belangstelling voor laatstgenoemd college opgewekt. Hier en daar mag men misschien de mee ning toegedaan zijn geweest, dat er nu voor den Kamerpresident, zoodra hij deze functie zal hebben neergelegd, verder een tijdperk van zeer weinig werk zou aanbreken, aangezien het lidmaatschap van den Raad van State niet heel veel meer dan een sine cura zou wezen, de werkelijkheid is anders. Zeker, het maakt natuurlijk een verschil uit, of men tot taak heeft dag in, dag uit behalve dan geduren de de parlementaire vacanties den hamer te hanteeren in 's lands vergaderzaal, wat tevens met zich meebrengt, dat men drommels goed thuis behoort te wezen in de aan de orde zijnde of komende onderwerpen, dan wel of men deel uitmaakt van den Raad van State. Dit wil echter allerminst zeggen, dat degenen, die in dat hooge college zitting hebben, geen arbeid van beteekenis meer te vervullen zullen krijgen. Waarop immers komt de taak van den Raad van State neer? In de eerste plaats heeft hij over alle door de Regeering bil de Staten-Generaal in te dienen wetsontwerpen advies uit te brengen. En hoewel het best kan wezen, dat de Regee ring tenslotte veelvuldig geheel of ten deele in strijd met het advies van de heeren staats raden, voorstellen bij het Parlement aanhan gig maakt, ontslaat deze mogelijkheid den Raad geenszins van den plicht om nauwkeurig de wetsontwerpen, zooals ze daar binnen komen, te bestudeeren. Men bedenke wel, dat het maken van wetten verre van eenvoudig is. en dat het licht kan gebeuren, dat los nog van andere feilen, welke aan een wets voorstel kunnen kleven een ontwerp in ver band met de Grondwet of met reeds bestaande wettelijke bepalingen, niet zonder meer kan worden aangenomen. Het ligt juist op den weg van den Raad van State om er op te let ten in hoeverre een bepaald ontwerp wel of niet goed past in heel ons raderwerk van wet ten enz. Intusschen valt niet te loochenen dat ten gevolge van inrichting en werking van ons gan- sche staatsbestel, staatkundig, de invloed van den Raad van State op het wetgevingsproces ge meenlijk niet heel groot zal zijn. Immers, ten slotte gaat de Regeering bij zichzelf te rade wat haar verantwoordelijkheid tegenover het Parlement eischt met betrekking tot hetgeen zij al of niet zal verdedigen. Gesteld bv. dat de Raad van State zekere voorstellen minder gewenscht acht, doch dat de Ministers van oordeel zijn, dat zij die voorstellen wel moe ten indienen, aangezien aanneming daarvan in hun oogen in 's lands belang ware en tevens in overeenstemming met hetgeen de volksvertegenwoordiging verlangt. Welnu, in een dergelijk geval laat de Regeering het on gunstige advies van den Raad van State een voudig voor wat het is en volgt zij haar eigen weg. Er is nog een tweede omstandigheid die meermalen er toe zal leiden, dat een wet in het staatsblad verschijnt op welks inhoud ten slotte de Raad van State bitter weinig invloed heeft kunnen uitoefenen: Ik denk aan de mo gelijkheid, dat een ontwerp tijdens de be handeling in de Tweede Kamer in belangrijke mate wijzigingen ondergaat tengevolge van een succesvol gebruik maken door de afge vaardigden van het recht van amendement: over amendementen adviseert de Raad nl. niet. Alles te zamen genomen kan men misschien wel zeggen, dat zijn arbeid eigenlijk veel en veel meer beteekenis heeft, zoodra de Regee ring bij hem aanklopt om advies uit te bren gen over algemeene maatregelen van bestuur. Immers hierbij komt de volksvertegenwoordi ging niet te pas en dus is het dubbel goed, dat de Ministers, wanneer zij zulke maatregelen uitgevaardigd willen zien en op die manier toch veelal belangrijke de burgers bindende voorschriften in het leven wenschen te roe pen, tenminste het oordeel van den Raad van State moeten inroepen. De staatsraden hebben echter nog meer te doen. Zij worden ook gehoord over eventueel door de Regeering te nemen besluiten tot ver nietiging van besluiten van provinciale of ge deputeerde staten en van gemeentebesturen. En dan is er tenslotte de afdeeling van den Raad van State die zich met de bestuursge- schillen heeft bezig te houden. Ingeval nl. een burger meent om nu maar eens dit eene voorbeeld te nemen dat een overheidsorgaan hem onrecht heeft aangedaan (men denke aan pensioen- en ontslagkwesties, aan het weige ren van autobus-concessies enz.) kan hij ten slotte van de beslissing, welke te zijnen op zichte getroffen was, bij de Kroon in beroep komen. Voor de afdeeling „geschillen van be stuur" kan hij, of zijn advocaat, zijn zaak be pleiten, gelijk het overheidsorgaan in kwestie op zijn beurt eveneens een pleidooi mag (doen) houden. Uiteindelijk heeft de Kroon uit te maken wat er zal gebeuren. Doch omtrent deze vraagt brengt genoemde afdeeling van den UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is aan mr. J. Kruseman op zijn verzoek met ingang van 1 November 1937 eervol ontslag verleend als president van het gerechtshof te Amsterdam, onder dankbetui ging voor de gewichtige door hem in verschil lende rechterlijke betrekkingen bewezen dien sten; en is benoemd bij dit gerechtshof tot president: mr. J. M. Jolles, thans vice-presi dent bij gemeld gerechtshof; tot vice-presi dent: mr. P. A. Rutgers van der Loeff, thans raadsheer in gemeld gerechtshof. Bij K.B. is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: mr. J. Kruseman, president van het rechtshof te Amsterdam. Bij K.B. van 25 October 1931 is aan A. de Ruyter, op zijn verzoek, het ingang van 1 November 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Haar.en. Bij K.B. van 25 October 1937 is met ingang van 15 November 1937 benoemd tot burge meester der gemeente Oost- en West-Souburg: A. H. S. Stemerding. De nieuwe Burgemeester van Oost- en West- Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, werd 15 December 1893 te Pernis geboren. Na een kweekschool te hebben doorloopen, was hij van 1912 tot 1916 onderwijzer, en daarna drukker en uitgever. In 1931 werd de heer Stemerding gekozen tot lid van den ge meenteraad van Rotterdam, van welke ge meente hij in 1932 tot wethouder voor sociale belangen en arbeidsaangelegenheden werd benoemd. Raad van State advies aan de Kroon uit en wanneer de Koninklijke beslissing tenslotte van dat advies zou afwijken, moet met de be slissing ook het oorspronkelijk advies gepu bliceerd worden en dient men tevens bekend te maken om welke redenen men van het advies heeft afgeweken. De afdeeling voor de bestuursgeschillen telt 5 leden in totaal en heeft tot voorzitter den vice-President van den Raad van State, ter wijl de 9 overige afdeelingen uit 3 leden be staan en de onderwerpen behandelen (ter voorbereiding voor het werk van den Raad in zijn geheel) departementsgewijs. Nog daargelaten, dat ingevolge de Grond wet de Raad van State met de waarneming van het koninklijk gezag belast wordt, indien bij het openvallen van den troon er geen troon opvolger noch een Regent aanwezig is, kan. dunkt me, reeds in het licht van de normale werkzaamheden van dit college, toch zeker terecht worden vastgesteld, dat het lidmaat schap daarvan heusch heel wat meer om het lijf heeft dan alleen maar, of in hoofdzaak, het bezetten van een eervolle functie. In tal van opzichten zien zich onze staatsraden geroepen tot de verrichting van belangrijk werk. Vooral aan juristen kan deze werkkring veel voldoe ning schenken. Zelfs al weten zij drommels goed, dat men meer dan eens naar hun wijze raadgevingen niet of nauwelijks zal luisteren. Met het uitbrengen van hun advies weten zij in elk geval hun plicht gedaan te hebben. En tenslotte kan toch wel degelijk voorkomen, dat zij met hun streven om als trouwe wach ters voor Grondwet en wet op te treden, wèl het gewenschte resultaat bereiken, dat zij nl. afwijkingen van het rechte pad vermogen te voorkomen. Wie overloopt van politieke strijdlust zal natuurlijk goed doen, geen zetel in den Raad van State te aanvaarden, want daar is voor den gewonen staatkundigen strijd geen plaats. Het feit, dat thans Mr. Aalberse een benoe ming tot staatsraad heeft aanvaard, wil zeg gen, dat hij tevens afscheid neemt van het politieke strijdgewoel, al moge het dan een heel enkelen keer wel eens gebeurd zijn, dat een lid van den Raad van State zich tenslotte nog geroepen zag (b.v. Cort v. d. Linden in 1913) een belangrijke rol op staatkundig too- neel te vervullen. Maar een dergelijk geval be hoort dan ook tot de uitzonderingen, die den regel bevestigen. Dr. E. v. RAALTE. Een halve eeuw geledi en Verzet tegen het cadeaustelsel. Congres te Utrecht gehouden. Te Utrecht is een congres voor wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel gehouden. Aan het slot der bijeenkomst is een uitvoerige resolutie aangenomen, waarin tot de ontoelaat baarheid van dit verkoopsysteem wordt gecon cludeerd, o.m. omdat: het cadeaustelsel als verkoopmethode on waarachtig en misleidend is; het cadeaustelsel in zijn huidigen omvang en veelzijdigheid van toepassing ernstig af breuk doet aan de eerlijkheid, oprechtheid en klaarheid van de verhouding tusschen produ cent, distribuant en consument en hierdoor in ernstige mate de uit economisch- en maat schappelijk oogpunt van groote beteekenis zijnde nuttige functies, welke de regelmatige handel voor de samenleving vervult, schaadt zonder daar iets beters tegenover te stellen; het cadeaustelsel door zijn wezen den prijs der artikelen verdoezelt en het voor het pu bliek zeer moeilijk zoo niet onmogelijk maakt zich een goed oordeel te vormen over de waarde van hetgeen het koopt en het prikkelt tot het doen van onnoodige-, onjuiste- en on tijdige uitgaven, waardoor een zoo goed en zoo nuttig mogelijk besteden van het inkomen wordt belemmerd; het cadeaustelsel een distributievorm is, waarbij hét belang van den distribuant bij het cadeau of nevenartikel goeddeels ontbreekt en voor zooverre aanwezig bijna steeds van tijdelijken aard is en volkomen ondergeschikt aan datbij het hoofdartikel, waardoor niet de gebruikelijke en noodzakelijke behoed zaamheid in acht worden genomen ten opzich te van de distributie dier bij-artikelen, dat hierdoor vaak groot en blijvend nadeel wordt toegebracht aan de publieke waardeering voor deze artikelen, waardoor de normale handel der getroffen branches de. noodige bedrijfs- stabiliteit verliest en in voortdurende onrust wordt gehouden als gevolg van de oneerlijke concurrentie haar door het cadeaustelsel aan gedaan; de particulier-economische voordeelen, welke het cadeaustelsel voor een of meer deelen van bevolkingsgroepen zou kunnen opleveren, niet mogen worden aanvaard, indien ze worden verkregen met moreel ontoelaatbare middelen, aangezien het economisch handelen onderge schikt moet zijn aan de ethische normen. Aan het bestuur van het „Nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel" is op gedragen er met den meesten klem bij regee ring en Staten Generaal op aan te dringen, dat de betreffende verkoopmethode zoo spoe dig mogelijk wettelijk wordt beteugeld en zulks met in aanmerking nemen van den aard en veelzijdigheid van de consequenties van dit handelseuvel. Uit Haarlem's Dagblad van 1887 Jachtje stuurloos bij Marseille aangetroffen. Twee Nederlanders onder de vier vermiste opvarenden. Het A.N.P. verneemt uit Marseille, dat een onderzoek, ingesteld naar de identiteit van de vier opvarenden van het jachtje Coqueli- cot, dat stuurloos en zonder opvarenden werd aangetroffen bij het eiland Riou (in de buurt van Marseille) heeft uitgewezen, dat de eigenaar van dit schip een Nederlander zou zijn geweest, nl. de 25-jarige heer Brodhaag. Een jonge vrouw, die zich eveneens aan boord moet hebben bevonden, zou Maria Cornelia Wamelen heeten. Deze is op 21 Januari 1916 te Utrecht geboren. De beide andere opvarenden waren Fran cisco Hernandez de Agierro. de 24-jarige zoon van den Cubaanschen zaakgelastigde te Brussel en Santiago Alonso Yllera, een 26-jarige jongeman. Het schijnt, dat dit ge zelschap door een storm is verrast en, wei nig bedreven in het zeilen, over boord is ge slagen. In het jacht bevond zich een groote voorraad wapenen, geneesmiddelen, gereed schappen en verscheidene zeekaarten, uit welke laatste valt af te leiden, dat de jon gelui van plan waren een langdurigen kruis tocht te maken naar Napels en Zuid-Italië. Geen enkel slachtoffer is gevonden. 28 October: De volgende week zullen op de Tpp kenschool voor Kunstnijverheid alhier hI lessen in kunstgeschiedenis en sHiiw weder beginnen. y er De heer Von Saher directeur do,, school, stelt zich voor om in een reev van voordrachten, die gedurende 4 <51 maanden elke week gegeven zullen den, een algemeen overzicht te eevJn van de geschiedenis en de ontwikkelW der plastische kunsten bij de verschil0 lende volken in de verschillende land?» Deze cursus zal in hoofdzaak behang len de oudheid, de middeleeuwen en dp renaissance, verder een algemeen over zicht der kunstontwikkeling in de Np* derlanden. Deze lessen kunnen worden bijgewoond tegen betaling van fin voor den geheelen cursus. Nederlanders bij verkeersongeval in België verongelukt. Tc Heverlee, een plaatsje bij Leuven isEtn auto, bestuurd door den heer Jansen uit Ber gen op Zoom in botsing gekomen met eei vrachtauto. De héér Jansen moest in zor°- wekkenden toestand naar het St.-Pieters- hospitaal te Leuven worden overgebracht De heer Jan Fonck, die eveneens* van Ne» derlandsche afkomst is, doch te Brussel woont en ook in de auto zat, werd op slag gedood HET DUSSELDORP-MEER OP NIEUW- GUINEA Het „Bat. Nwsbld." meldt het volgende: Gelijk men zich zal herinneren, werd eeni- ge maanden geleden in het binnenland van Nieuw-Guinea een nieuw meer ontdekt, dat den naam ontving van het Dusseldorp-meer naar den vlieger die het ontdekte. Hierom trent valt het volgende te melden. Het meer ligt, ruw geschat, op ongeveer 30 km. N. t. W. van Kaukenau (Mimika-kust),on een hoogte van 1600 a 1300 meter. De groot ste lengte is 15 km. Het meer schijnt diep te zijn en is omgeven door kilometers lange grasvlakten, in welke kampongs en met zorg bewerkte tuinen liggen. De bevolking beschikt over een niet onbelangrijk aantal prauwen, welke zij o.m. voor vischvangst op het meer bezigt. Plannen tot verkenning Het zal duidelijk zijn, dat het eerste wat noodig is, een nadere verkenning van het ge vonden meer is. De daarvan gegeven beschrij ving doet vermoeden, dat men 99 procent kans heeft, dat het voor het gebruik van wa tervliegtuigen geschikt is. Uiteraard is aan een eerste daling op het meer eenig risico verbonden, indien men het niet van te vo ren van de aardoppervlakte af in oogen- schouw heeft kunnen nemen. Dergelijke en grootere risico's zijn bij verschillende vlieg tuig-expedities in Australisch Nieuw-Guinea (Brandes en Archibold) aanvaard. Het Nieuw Guinea Comité heeft den Gouverneur-Gene raal voorgesteld, dat de Marine, die reeds zoo veel lauweren heeft geoogst bij de exploratie van Nieuw Guinea's binnenland, thans weer daaraan zal deelnemen door dit meer nader te verkennen met een harer moderne zee vliegtuigen. De verschillende instanties en lichamen, die in aanmerking komen voor het verrichten der gecombineerde landexpedities met geza menlijk uitgangspunt, hebben dan een vasten grondslag. Het Nieuw-Guinea-Comité denkt zich de gezamenlijke expeditie als in totaal bestaande uit 5 groepen, n.l. een groep voor bestuursdoeleinden, een groep bestaande uit een anthropoloog en een wetenschappelijk geoloog, een zendingsgroep, een biologischs groep en een mijnbouwkundige groep. Het N. G.-comité komt tot een totaal aantal per sonen van 10 Europeanen, 41 man veldpolitie, 15 man hooger Inlandsch personeel van bui ten Nieuw Guinea en 83 dragers en dwang arbeiders, totaal 149 personen van de kust. Bij gunstig weer zal het zeker mogelijk zijn 2 a 3 vluchten per dag te maken. VOGELTREKSTATION TEXEL. Het vogeltrekstation Texel heeft zijn me dewerkers verzocht hun waarnemingen he denochtend te hervatten en door te gaan zoo lang het gunstige weer aanhoudt. Kranig werk verricht hij berging van de „Axel'\ Lading practiscli zelfs droog" gebleven. De kranten in Emden roemen het bergings werk van de „Oceaan" en de „Holland me het door de bemanning verlaten Zweedscne schip „Axel" behouden hebben binnenge bracht, zeer. De bladen schrijven o.m.: De 15 koppen tellende bemanning van a met gerst geladen Axel, was, toen net scnp ieder oogenblik dreigde te zinken, overgeno men door een Duitsch stoomschip, de „te Heumann" en van dezen Hamburger naaa de Oceaan en de Holland het bericht gekrege in welk een desolaten toestand de Axel roi - dreef. Weinige uren later, Zondagmor. omstreeks 10 uur, waxen de sleepbooten bij het verlaten vaartuig, dat een slagzi;n van meer dan 40 graden. De verschans: was voor een groot deel vernield en machinekamer stond geheel onder wa Bij de uiterst ruwe zee was het buiwng - woon moeilijk verbinding te krijgen met wrak maar niettemin slaagde men erini ro een sloep drie man aan boord te brengt-"- Zoodra deze de noodige trossen hadden a bracht, verlieten zij op lijfsbehoud becta ijlings het schip, dat elk oogenblik kon k. sijzen. En toen werd terstond de tochtn Emden aangevangen, 't Was een zwam in den storm, die het onbestuurde kens weer aanviel en water naar binnen* gerde, doch de „Oceaan" bleef langszu oompte heel den langen weg. Het volhou rad succes. Na een paar uur was men Borkum en tenslotte kon men de Ka» - wateren van de Eems opstoomen, waar veilige haven van Emden wachtte. Ofschoon het water, dat van achrere het schip is geslagen reeds weer vuor groot deel was weggepompt had net s toen het aan de kade gemeerd lag, wen zware slagzij tengevolge van het overs van de lading. Deze lading zelf was pra droog gebleven en had dus haar waarae. houder, wal voor de bergers een extra D" kansje zal beteekenen, wanneer het neio wordt vastgesteld.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6