Behandeling van de gemeentebegrooting. BEVERWIJK. Bieedvoeiige algemeene beschouwingen. Knellende banden der afhankelijkheid. De wil om te bezuinigen is er, maar ie mogelijkheid niet altijd. woensdag heeft de gemeenteraad de be- nootbig voor het dienstjaar 1938 behandeld. Voorzitter: Burgemeester mr. H. J. J. ccholtens. In de middagvergadering was de heer Van Doorn afwezig. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd vastgesteld. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten de overige agendapunten vooraf te doen gaan aan de behandeling der begroo- Het fonds Armenzorg. Allereerst komt dan aan de orde de goed keuring van de begrooting van de instelling fonds Armengoederen". De heeren Vink en Rothe verzoeken B. en W. vooral bij de uitkeering te willen ge denken de hulpbehoevenden, die van alle extra-hulp verstoken zijn, evenals degenen, die tengevolge van 't bereiken van de leeftijd grens van de Rijkssteunregeling worden uit- ~De voorzitter zei, dat B. en W. zorg vuldig zullen nagaan aan wie de uitkeerin- gen worden verstrekt. De begrooting werd hierna goedgekeurd. Rekening-courant- overeenkomst. Aangenomen werd het voorstel van B. en W tot het aangaan van een rekening-cou rantovereenkomst tot een bedrag van ten hoogste f 600.000 met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche gemeenten met deze bepaling, dat het bedrag der op te nemen kasgeldlee- ningen, vermeerderd met het credit-saldo der gemeente in rekening-courant, nimmer meer zal mogen bedragen dan f 800.000. Benoemingen. Tot leeraar in vasten dienst in de vakken natuur- en werktuigkunde en electrotech- niek aan de gemeentelijke Nijverheidsavond school voor Ambachtslieden wordt benoemd de heer ir. J. A. Portengen, wonende te Haar- ^De bedrijfsrekeningen en gemeentereke ningen, dienst 1936, werden voorloopig vast gesteld. Bij de benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager on derwijs geeft de heer Aardenburg den raad in overweging nummer 2 van de voor dracht te benoemen, omdat dit een wacht gelder is. De heeren Visser en steyn wijzen er op. dat dit een persoonlijke aangelegenheid geldt. Het gaat bij deze benoeming echter voor alles om het belang van het onderwijs. Daarom bevelen zij ter benoeming aan num mer één van de voordracht. Benoemd wordt met 11 stemmen de heer P. Klomp, hoofd der openbare lagere school te Assendelft. Op den heer Horbeek nummer 2 van de voordracht werden 5 stemmen uit gebracht. Ingewilligd wordt de aanvrage van het be stuur der christelijke school betreffende de aanschaffing van banken ten behoeve van de bijzondere lagere school aan de Meere- steynstraat 22. Schoolgeldregeling. Het voorstel van de leden H. B. Vink e.a. houdende wijziging der schoolgeldregeling voor lager onderwijs wordt in handen ge steld van B. en w. om praeadvies. De heer Vink dringt op een spoedig prae advies aan. terwijl de heer V i s s e r B. en W. verzoekt tevens te overwegen of eenïge ver laging der tarieven mogelijk is, omdat het schoolgeld voor vele burgers te hoog blijkt te zijn. Een adres van J. G. H. Damen houdende verzoek hem na 6 November 1937, op welken datum het aan hem verleende wachtgeld als hulpbode eindigt verlenging van wachtgeld te verleenen voor den tijd van 6 maanden wordt hierna in behandeling genomen. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek af gewezen. Hierna stelt de voorzitter de begrootingen aan de orde en geeft gelegenheid tot het houden van Algemeene beschou wingen. De heer Visser opent de rij der sprekers en wijst er in de eerste plaats op, dat aan het Rijk een bedrag van f 320.000 zal moeten worden gevraagd. Spr. vraagt zich af, of de afhankelijkheid van het Rijk, die daardoor intreedt, niet dient te worden opgeheven, omdat de kosten der steunregeling, die thans ten laste der gemeente komen, door het Rijk dienen te worden gedragen. Naar sprekers meening houdt de regeering eerder de afhankelijkheid dan de autonomie der gemeenten, die door allerlei bezuinigingen in de onmogelrkheid verkeeren sociale maat regelen te nemen, hoog. De gemeentebesturen worden niet meer be.- kwaam geacht de gemeentelijke huishouding te besturen. Volgens spr. is verbetering in den toe stand van vele gemeenten niet eerder mo gelijk dan nadat de financieele verhouding van Rijk en gemeenten verbeterd zal zijn. De heer Rij kens herinnert er aan, dat de gem.°ente nadat de begrooting voor 1936 r®e5s n}efc een tekort was opgemaakt, steeds afSrond is gezakt. Spr. had e,eaacnt, aat net ijzeren noodzaak was, om bezuinigingen in te voeren, maar spr. is daarin teleurgesteld. Hij verwijt B. en W. dat zij steeds maar nieuwe uitgaven voteeren voor zaken, die weliswaar wenschelijk, maar geenszins noodzakelijk zijn en daarin schij nen B. en w. geen onderscheid te zien. Zij gaan bovendien maar voort met het creëeren van baantjes o.a. bij de politie, ter secreta rie en bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Spr. meent tenslotte, dat zooveel mogelijk moet worden bezuinigd en dat zoo weinig mogelijk aan werkloozen steun moet worden uitge keerd. De heer Rothe is van meening, dat de bijdrage van het Rijk a-fonds-perdu moet worden verleend, want juist de terugbeta lingen brengen de gemeenten voor de groot ste moeilijkheden. Spr. wijst er voorts op, dat voor alles de jeugdige werkloozen aan den arbeid moeten. Spr. vraagt of B. en w. maatregelen kun nen nemen, dat de rioleerings- en bestra- tingswerken worden uitgevoerd en dat de bouw van arbeiderswoningen wordt bevor derd. Spr. informeert ook naar de mogelijk heid, om een Centrale Werkplaats te stich ten, waarvoor gebruik zou kunnen worden gemaakt van de Huishoudschool. Voorts vraagt spr. of de tuinders niet op andere wijze kunnen worden geholpen dan door armenzorg. Wanneer B. en w. deze dingen tot stand willen brengen, dan zal de soc.-dem. fractie het college daarbij gaarne helpen. De heer Rollenberg (comm.) zou het funest vinden, wanneer het rioleeringsplan eventueel in werkverschaffing zou worden uitgevoerd. Dit zou ook zeer ongunstige ge volgen hebben voor de winkeliers. De instelling van den Dienst voor Sociale Zaken heeft voor een aantal menschen een verslechtering gebracht. Ook met de ver strekking van B-steun is het in Beverwijk slecht gesteld. De heer Passchier meent, dat men niet alle verwijten moet maken aan het Rijk, maar dat de autonomie van vele ge meenten verloren is gegaan floor de schuld van die gemeenten zelf. Wanneer zij bezuini gen, maar aan den anderen kant allerlei uit gaven voteeren, dan ziet spr. niet in, hoe er nog ooit een sluitende begrooting zal komen. Juist in beperking ligt de kracht, die voor een betere toekomst noodig is. Tenslotte hoopte spr., dat B. en W. er in zullen slagen arbeid te vinden voor de werk loozen, ook al kan dat werk niet in normaal loon worden uitgevoerd. De heer Vink (r.-k.) acht.de zaak nog niet hopeloos. Dat de armen- en de werk- loozenzorg uitsluitend een taak van het Rijk zou zijn, daarvoor is niet gemakkelijk een weg aan te geven, immers het is geen tech nische zaak, maar een sociaal-economische. Spr. hoopt vurig, dat B. en W. er in zullen slagen sociale afbraak te voorkomen. De heer Vink heeft vertrouwen in het college, dat in het afgeloopen jaar getoond heeft zijn taak te begrijpen. Het is een pluim waard, dat B. en W. den weg hebben gevonden, die leidde tot verlaging van de opcenten op de personeele belasting. De reorganisatie van Maatschappelijk Hulpbetoon tot een Dienst van Sociale Zaken heeft in enkele individueele gevallen nadeel gebracht, maar als dienst kan men Sociale Zaken niet missen. Spr. hoopt, dat de dienst aandacht zal schenken aan ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, aan de__ onder steuning van tuinders enz. en dat hij daar omtrent het advies van de betrokken com missies zal inwinnen. Ten aanzien van de Volkshuisvesting er kent spr., dat het gemeentebestuur zijn taak zooveel mogelijk is nagekomen. Zeer tevreden is hij over de opruiming van krotwoningen. Spr. hoopt, dat het rioleeringsplan dit jaar tot uitvoering zal kunnen komen onder de meest gunstige voorwaarden. Spr. eindigt tenslotte met den wensch, dat de verstand houding tusschen raad en B. en W. goed zal blijven en dat zij gezamenlijk zullen arbeiden om de gemeente over het laagste punt heen te helpen. De heer Steyn acht het goed, dat de raad en B. en W. zich bewust zijn van de groote moeilijkheden, die de toekomst biedt. In de eerste plaats hoopt spr., dat men niet zal beginnen nieuwe subsidies te creëeren. Hij heeft niet den indruk, dat men zich bewust is van het groote belang der bezuiniging en evenmin, zooals eenige jaren geleden het ge val was, van de moeilijkheden. Maar de bur gerij gaat voelen, dat zij steeds meer moet opbrengen. De belastingen worden zoo ver hoogd, dat zij bijna niet zijn op te brengen. De hand in eigen boezem, De voorzitter dankte den raad voor de geuite woorden van lof en voor de opbouwen de critiek. Om de geneesmiddelen voor de ge meente aan te wijzen, is het evenwel noodig ook de oorzaken aan te wijzen. En dan komt aan het licht, dat ook de hand in eigen boe zem moet worden gelegd. Den toestand noemt spr. een gevolg van de te laat gerijpte in zichten op het moment, dat dit noodig was. Wat nu moeilijkheden geeft, had dat al vijf of zes jaren geleden moeten doen. De burgerij in al haar geledingen mag zich volgens sph gelukkig prijzen, dat het Rijk voorwaarden heeft gesteld. De gemeente heeft zichzelf niet voldoende geholpen, het is dus moeilijk daar voor tot andere instanties verwijten te richten. Aan B. en W. is verweten, dat zij niet zuinig genoeg geweest zijn. Spr. wil er op wijzen, dat op deze begrooting reeds een bezuiniging van f 88.000 tot uiting komt wegens conversie van geldleeningen. een bezuiniging, die hooger had kunnen zijn, wanneer het acres niet zoo hoog was geweest. De gemeente is een levendig iets, zij breidt zich uit en het besturen stelt eischen, die, wanneer daaraan geen gevolg wordt gegeven, later veel hoogere uitgaven noodig zullen ma ken. Men is genoodzaakt sommige uitgaven te voteeren, om een snelleren opbloei te sti- muleeren en latere, hoogere uitgaven te voor komen. Dit is een tweestrijd, die het college voortdurend heeft geplaagd. Het is te betreu ren, zoo vervolgt de voorzitter, dat de ge meente haar vrijheid niet mocht behouden. Het streven zal er op gericht moeten zijn. om zoo spoedig mogelijk weer van het Rijk los te komen. Ten aanzien van de opmerkingen over de personeelbezetting wil spr. opmerken, dat deze voldoende moet zijn. Zij is dan ook in haar huidige formatie strikt noodzakelijk. De toe stand was van dien aard. dat overwerk zelfs regel was geworden en dat kan nooit bevor derlijk zijn aan een vlotte behandeling van de zaken. Dit geldt zeer in het bijzonder de secretarie. Wanneer daar één ambtenaar te kort zou zijn, dan zou dit tienmaal meer kos ten, dan het salaris van dezen functionaris. Tenslotte merkte de voorzitter op, dat er alle aanleiding is, om de gemeente in een lagere klasse te plaatsen voor de personeele belasting. Spr. was er van overtuigd, dat dit eventueel veel strijd zal kosten. Wethouder Out komt er tegen op, dat de dienst voor Sociale Zaken voor bezuiniging in het leven geroepen zou zijn. Dit was een uit vloeisel van de uitbreiding van de werkzaam heden van Maatschappelijk Hulpbetoon. Wethouder Van Dok wil er op wijzen, dat men bij de critiek verzuimd heeft aan te geven op welke wijze ingrijpende bezuinigingen kunnen worden ingevoerd. Laat men dan maar eens beginnen om bijvoorbeeld het on derwijs en de subsidies af te breken. Daartoe mist men den moed. Sommige dingen, die B. en W. ondernamen, hadden een voorspoedig verloop, andere weer niet. Voor verscheidene belangrijke zaken, als tewerkstelling van jeugdige werkloozen, het rioleeringsplan, verbreeding van het Genie sluisje enz. kwamen nog altijd de vereischte goedkeuringen niet af. Het college zit weliswaar met een leege kas, maar met voldoende pijlen op zijn boog. Het is echter niet mogelijk deze pijlen allemaal tegelijk af te schieten. Nadat in tweede instantie van repliek was gediend wordt tot behandeling van de begroo tingen overgegaan. Het electriciteitsbedrijf. Bij de behandeling van de begrooting van het Electriciteitsbedrijf zegt de heer Visser, dat het hooge winstcijfer is te beschouwen als een verkapte belasting. Spr. heeft ook ge zwaren tegen het schilderen van den gashou der door niet-vakmenschen. Na bespreking deelt wethouder Van Dok mede, dat B. en W. bereid zijn te onderzoeken, wat voordeeliger is, aanbesteding van dit werk of uitvoering in eigen beheer. De begrooting werd vastgesteld, evenals die van het grondbedrijf, het gasbedrijf, het slachthuisbedrijf en van den ophaal- en stor- tingsdienst Hierna werd de vergadering geschorst. In de avondvergadering, waarin de raad voltallig was, werd begonnen met de behan deling van de gemeente-begrooting. De heer Rothe stelt voor de salarissen van de wethouders te verhoogen en te bren gen van f 1200 op f 1500. De heer R ij k e n s verklaart zich tegen dit voorstel en het verwondert spr., dat dit weer van de S. D. A. P. komt. Zij dient daarmede haar eigen belangen. Dit is al meermalen ge beurd, o.m. bij haar .poging om presentiegeld van commissies te verhoogen. Als het den heeren niet bevalt kunnen zij toch après-tout bedanken. De heer Rollen berg vindt dit een stand punt, dat herinnert aan den regententijd. Dan zou een arbeider nooit voor het wethouder schap in aanmerking kunnen komen. De heer Steyn is van meening, dat met verhooging van de wethouderssalarissen nog wel kan worden gewacht. In den loop van het volgende jaar zal men al weer uitzien naar nieuwe candidaten, want dan naderen weer de gemeenteraads verkiezingen. De heer Passchier acht het wethou derschap een eerepost. De heer Vink bestrijdt deze meening. Men moet het zoo opvatten, dat een wethouder in dienst is van het algemeen belang. Voor de zen werkkring moet men den meest bekwa men persoon benoemen. De heer Visser herinnert er aan, dat de S. D. A. P. zich vroeger tegen verhooging ver klaarde, maar toen had zij zelf geen wethou der in het college. Is een verhooging van f 300 wel te ver antwoorden? vraagt spr. zich af. Nochtans wil spr. niet geheel uit het oog verliezen, dat een verhooging gemotiveerd is. Een goede ambtenaar moet ook behoorlijk worden be taald. Maar spr. kan niet beoordeelen of een verhooging van f 300 gemotiveerd is. De heer Tervoort meent te hebben op gemerkt, dat naast de functie van wethouder toch ook nog ander werk kan worden ver richt. De voorzitter zegt, dat hij dit onmo gelijk kan beoordeelen. Het voorstel van den heer Rothe werd met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. De salarissen van ambtenaren. De heer Visser wijst op de groote ver schillen in de salarieering van de ambtena ren ter secretarie. Op afdeeling in is het zelfs zóó, dat de chef minder- verdient, dan degene, die onder hem staat. De heer Rollenberg wil de laagste sa larissen verhoogen. De voorzitter antwoordt, dat deze sa larissen volgens het reglement geregeld wor den. Tot verhooging kan niet worden overge gaan. Gasverwarming in scholen, i De neer visser heeft bezwaren tegen de gasverwarming in de openbare gebouwen. Van schoolhoofden heeft spreker verno men, dat in de met gas verwarmde lokalen zelfs geen planten in het leven gehouden kunnen worden. De voorzitter: „Laat staan kinderen". De heer Visser zegt, dat gasverwarming dus ook nadeelig voor de gezondheid zal zijn De voorzitter antwoordt, dat de be voegde instanties geen bezwaren tegen gas verwarming hebben. De heer P a s s c h i er wil nog even op merken. dat waar planten dood gaan, men schen heel goed kunnen leven. De post wordt gehandhaafd. Het woonwagenkamp. De heer R ij k e n s vindt het woonwagen kamp te luxueus ingericht. Dc heer Out: „Je zou er toch niet graag willen wonen." De heer R ij k e n s wil het kamp verplaat sen naar een of anderen uithoek van de ge meente. De voorzitter zegt, dat B. en W. aan dacht aan de inrichting van het kamp zullen schenken. Er staan twee W. C.'s, die berekend zijn op de bevolking van 20 wagens, maar soms moeten zij wel voor de bevolking van 45 menschen dienen. „Deze menschen ruimen bovendien niets op. „Er wordt meer op en naast gedeponeerd," merkt spr. onder hila riteit op, „dan op de juiste plaats". De post werd gehandhaafd Luchtbescherming. De heer Steyn verzet zich tegen het uit getrokken bedrag van f 500 ten behoeve voor de bescherming der bevolking tegen lucht aanvallen. Spr. vindt het een comedie, men maakt langzamerhand van deze luchtbe scherming een spelletje. Ook men. Kern p-H a a n is tegen dezen post. De burgerbevolking is niet te bescher men tegen luchtaanvallen. Er ontspint zich een langdurig principieel debat, waaruit blijkt, dat de meerderheid van den raad bescherming van de burgerij wen schelijk acht. Nadat de voorzitter nog heeft toegelicht, dat het hier slechts gaat om de noodige voorbereidingen, wordt, de post ge handhaafd. Tegen mevr, Kemp-Haan en de heeren Steyn en Muntjewerf. Ook tegen het voorgestelde subsidie van f 50 aan den Vrijwilligen landstorm rijst verzet. De heeren Visser, Steyn, Rothe, Rollenberg en mevr. Kern p— Haan zijn van oordeel, dat het niet aan gaat de eene groep burgers tegen de andere te laten optrekken. Het subsidie werd met 9 tegen 8 stemmen verleend. Het Witte Kruis De heer Visser acht het zeer onjuist, dat de gemeente thans een renteloos voorschot wil verleenen voor het badhuis. Wanneer de vereeniging winst zou maken, behoeft men niet bevreesd te zijn, dat het geld verkeerd besteed zou worden. Door deze handelwijze van de gemeente kan de vereeniging in de toekomst in groote moeilijkheden komen. Ja renlang heeft het Witte Kruis de gemeen schapsbelangen gediend en het gaat volgens spr. niet aan, een bedrag van f 750 als rente loos voorschot te verleenen. Op deze wijze zou men het werk van de vereeniging geheel om hals kunnen brengen. Spr. hoopt, dat B. en W. van de dwalingen huns weegs zullen terugkomen. De heer Passchier zou ook een soepeler houding van B. en W. op prijs stellen. De heer Steyn wijst er op, dat de meente nimmer moeite heeft behoeven"te doen om zelf een badgelegenheid te stichten. Het is heelemaal niet erg, dat deze vereeni ging in de toekomst eens wat beter te paard zou komen te zitten. Men beloopt anders de kans, dat de vereeniging altijd noodlijdend blijft. De gemeente moet dit particuliere initiatief dat in het belang van de menschheid is. krachtig steunen. De heer Van Groningen vraagt, d: mogelijkheid onder het oog te zien om tot verstrekking van schoolbaden te komen. Dat zou ook voor de toekomst van belang zijn. De voorzitter antwoordt, dat het geenszins bij het college -mankeert aan waar deering voor het werk van het Witte Kruis. B. en W. zijn dan ook voornemens verder op loyale wijze met het Witte Kruis samen te werken. Er wordt met het voorstel van B. en W. geen enkele inbreuk gemaakt op een bestaande overeenkomst. Het instituut schoolbaden biedt wel eenig perspectief, maar het zou met groote kosten epaard gaan, die B. en W. toch nog wel eens willen bezien. Wethouder Van Dok ontkent evenzeer, dat de gemeente inbreuk op een overeenkomst zou maken. De gemeente verstrekt subsidie, zooals de overeenkomst dat aaiigeeft. Er kan niet verwacht worden, dat de borgstelling van de gemeente voor rente en aflossing tot ge volg zou hebben, dat het recht van verhaal moet worden prijgegeven. De gemeente maakt het de vereeniging te allen tijde mogelijk op de been te blij ven en dat zal zij blijven doen. De heer Visser stelt voor het bedrag van f 750 niet te beschouwen als renteloos voor schot, maar te bestemmen voor rente en af lossing. Dit voorstel werd met 4—13 stemmen verworpen. Openbare Werken. De heer Van Doorn verzet zich tegen een bedrag van f 150 dat is uitgetrokken als vergoeding voor den gemeente-ontvanger als kassier van Openbare Werken. De heer Steyn wijst er op, dat men nie mand werk kan opdragen zonder betaling. Dit is dan ook van hoogerhand opgelegd. Het zou verkeerd zijn hier tegenin te gaan. De voorzitter antwoordt.' dat het de meest voor de hand liggende combinatie is, dat de gemeente-ontvanker tevens kassier is. Hoewel het misschien voor het gevoel een beetje strijdig is, acht spr. den huidigen toe stand het beste. Het voorstel van den heer Van Doorn, om de belooning terug te brengen tot f 25, werd met 7 tegen 10 stemmen verworpen. De heer Van Groningen vraagt of het verbeteren van straten en pleinen moet wachten tot de rloleeringsplannen tot uitvoe ring komen. De heer Steyn verwondert zich over den post van f 7000, die op de begrooting is ge bracht als reserve, om daaruit later de be strating van de wegen te bekostigen. Spr. is ook nieuwsgierig hoe het met de goedkeuring van dezen post zal gaan. Het zou beter geweest zijn, wanneer men de slechtste straten beter had onderhouden, zonder te wachten op het rioleeringsplan. Dc Gvocnelaan. De heer V i s s e r informeert nog eens naar de verbetering van de voetpaden in de Groe- nelaan. Aangezien de wenschen van B. en W. en bewoners niet overeenstemmen, kan toch wel wat aan de voetpaden worden gedaan. De heer Steyn merkt op. dat de bewo ners, wel medewerking hebben getoond. Velen waren bereid zelfs 2 meter grond af te staan. Wethouder Van Dok wijst er op, dat er nog eenige andere oorzaken zijn, waardoor deze zaak nog niet is aangepakt. De slecht ste deelen van de voetpaden kunnen moge lijk wat worden verbeterd. Den heer Rothe is het aanzien van de plantsoenen een „doorn" in hef oog. De ver- waarloozing is niet alleen te wijten aan het vandalisme van de jeugd. Ook op den hard draverijdag had het eenigste aardige perkje van de Breestraat nog veel te lijden. De Voorzitter stelt voor om met de beschouwingen over het aanzien van de Breestraat te wachten tot daarover een voor dracht verschijnt. Mevr. Kern pH aan geeft B. en W. in overweging een middel te zoeken, waardoor dï jeugd in de bescherming van de gazons wordt betrokken, bijvoorbeeld door dc jeugd bordjes te laten maken, die in de gazons zouden kunnen worden geplaatst. De heer Passchier beveelt aan om de beplanting van de Breestraatgazons zoo sober mogelijk te houden, omdat de planten onder de boomen gebrek hebben aan licht, lucht en zonneschijn. Ten aanzien van klachten over de stank verspreiding antwoordt wethouder Van Dok dat de verbetering van de haven wacht op de rioleeringsplannen. Wat de standversprij- ding van de industrieën betreft, is nog een onderzoek gaande. De heer Rothe bepleit samenvoeging van de begraafplaatsen aan de Bankelaan. Ook acht hij het noodzakelijk, dat op ..Duinrust" een aula wordt gebouwd. Spr. verzoekt daar voor spoedig plannen te ontwerpen. Wethouder Van Dok is eveneens van mee ning, dat in de toekomst samenvoeginng van de begraafplaatsen gewenscht is. Wellicht kan dan ook de bouw van een aula worden over wogen. Den heer Steyn bevreemdt het, dat het ophalen van haardasch en vuilnis in het voormalig Wijk aan Zee en Duin nog altijd gebeurt op dezelfde primitieve wijze als voor heen. De heer Vink kan zich zeer goed indenken, dat B. en W. met deze zaak nog even gewacht hebben, want spreker zijn geen klachten over den ophaaldienst bekend. De heer Steyn verzocht hierna, met het oog op het late uur, waarop een fatsoenlijk mensch er over denkt naar bed te gaan. de vergadering te schorsen. De voorzitter willigde dit verzoek in en bepaalde de voortzetting der vergadering op Donderdagavond te half acht. WIJK AAN ZEE Scène uit „De Witte Majesteit" met Gustav Diessl en Hertha Thiele in de hoofdrollen. (Corso Theater, Castricum.) SCHIETWEDSTRIJDEN B.V.L Donderdag 18 November zal de afdeeling Wijk aan Zee van den Bijz. Vrijwilligen Land storm in Café „Sonnevanck" een onderlingen schietwedstrijd organiseeren. /ClIEEP/ LTllHMCINj HALCYON LIJN. vredenburg, 27 v. Vlaard. n. Narvik. Stad Zaandam, 27 v. Oxelosund te Vlaard. Stad Arnhem, 26 v. Benisaf n. Rott./Vlaard. Stad Vlaardingen, 26 v. Vlaard. te Narvik, voor Rott./Vlaard. Stad Schiedam, Rott. n. Pto. Ferrajo p. 26 Oucssant. HOLLAND—AMERIKA LIJN. toenkatrine, Vanc. n. Rott. 25 van Tacoma. öurgerdijk, Pt. Mexico n. Rott. 25 van Gal veston. Binnendijk, N.-Orleans n. Rott. 27 te Antw. statendam, N.-York n. Rott. 26 (9.10 n.m.) iwül' V <8 n-m-> VerW. Angeles ^ancouver n- 25 v. Los Lochgoil, Vanc. n. Rott. 25 te Liverpool. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN JSgekerk (uitr.) 26 v. Aden. fakerk (t.) 27 v. Antw. via Londen, w HOLLAND- AFRIKA LfJN (uitr.) 27 v. Kaapstad a^,FRDam—ZUID-AMERIKA LIJN. W£iki (th.) 26 v. Montevideo. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (u.) 26 v. Le Verdon. Reggestroom (t.) 28 te Havre verw. Amstelkerk (uitr.) 27 van Lagos. Gaasterkerk, 27 v. Rott. n. Japan. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 26 v. Piraeus n. Thessal.. Ajax, 26 v. Danzig te Kopenhagen. Alkmaar, Chili n. Amst. via L'pl. 27, 400 mijl Noord van Azoreh. Aurora, 26 van Susak naar Bari. Costa Rica, 26 v. Barbados n. Amst. Mars, 26 v. Catania n. Messina. Nereus, 26 v. Kopenhagen te Stettin. Nero, 26 v. Amst. n. Uracoa. Hercules, 27 v. Alexandrië n. Jaffa. Hermes, 26 van Aleandrië te Stratoni. Juno Piraeus n. Antwerpen p. 27 Gibraltar. Trajanus, Varna n. Rott. p. 26 Finisterre. Triton, Rott. n. Lissabon 26, 105 mijl Zuid van Land's End. Iris, 25 v. Gingston (Ja.) n. W.-Ind. Orestes, 25 v. Arica n. Mollendo. Theseus, 27 v. Tarragona te Valencia. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (uitr.) 26 te Rio de Janeiro. Waterland (t.) 28 (10 n.m.) te IJmuiden verw. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (uitr.) 27 v. Suez. Eggano (uitr.) p. 26 Gibraltar. Singkep (th.) 27 v. Havre. Saleier (uitr.) 27 van IJmuiden. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 26 te Moji. Gaasterkerk. 27 v. Rott. n. Japan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Peisander, 27 v. Batavia te Liverpool. Hector, Japan n. Rott. 27 v. Sing. Medon, Rott. n. Bintang 25 v. Sing. Euryades, Amst. n. Java 26, 50 mijl ZZO van Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (u.) p. 27 Dover. Garoet (t.) p. 27 K. Bon. K. Nopan, 26 v. Rott. te Hamburg. Indrapoera (t.) 27 v. Colombo. Scheepsbouw. Dezer dagen is op een der hellingen van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam de kiel gelegd van een passagiers- en vrachtmotor schip met een draagvermogen van ongeveer 9000 ton. Het schip zal worden gebouwd voor rekening van de Engelsche reederij Alfred Holt Co., te Liverpool e* is het eerste schip van deze reederij, dat in het buitenland wordt gemaakt. Gestrand en vlot gekomen. Zooals wij dezer dagen berichtten is het s.s. „Óostplein" sedert kort onder nieuwe, n.l Nederlandsehe vlag gekomen. Dinsdagmorgen aanvaardde het schip de proefreis doch liep op de Nieuwe Waterweg ten gevolge van het vastloopen van de ma-, chine aan den grond, waarbij het twee ankers verloor. Met behulp van drie sleepbooten is het echter weer vlotgebracht en werd daarna ter reparatie naar het dok van de Rotter- damsche Droogdok Mij gesleept (waar het even tevoren uitgekomen was!) AANGEKOMEN. 26 October: Indus s,s. Karlstad Akershus s.s. Oslo Holland m.s. Danzig Mercur (Noor) s.s. Rotterdam 27 October: Cabo m.s. Rochester Vesla s.s. Otterbacken M. Leonhardt s.s. Bilbao VERTROKKEN. 26 October: Lottie R. m.s. Swansea Dawlish m.s. Aberdeen Hada m.s. Gr. Yarmouth The Marchioness s.s. Immingham Bowling s.s. Leith Annaho s.s. Leith Merel s.s. Londen Eemshoorn m.s. Rochester Nero m.s. Port of Spain Mount Tetna s.s. 27 October: Flandria s.s. Rotterdam Varmdö s.s. Emden Ramava s.s. Seaham Uddelholm s.s. Blyth Macliineschade. Naar uit Londen wordt bericht heeft de Nederlandsehe sleepboot „Beverwijk 20", met den baggermolen .Beverwijk 16" op sleep touw, onderweg van Buenos Ayres naar Am sterdam, via Niton Radio medegedeeld dat het de reede van Cowess heeft aangedaan ter reparatie van de machines. Groote aanvoer hout. Het Noorsche motorschip „Lenda" passeer de gisteren alhier van Archangel met een groote lading gezaagd hout naar Zaandam. Het schip heeft een inhoud van 3927 bruto reg. ton en arriveerde 13 September j.l. op de laadplaats, waarna het een maand te Archan gel heeft gelegen alvorens met de groote la ding hout naar de Zaan te kunnen ver trekken. Aanvoer ijzererts. Gisteren arriveerde het Noorsche s.s. „Vesla" van Otterbacken aan het Hoogoven- bedrijf met een lading ijzererts. EXAMENS. Voor Staatshuishoudkunde M. O. is ge ragd R. Prosée te Haarlem, Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd )or het candidaatsexamen rechten de heer P S. R. Wolterbeek, te Overveen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7