Japan's weigering tot deelneming AMSTERDAM GEEFT U OP ZORGEN VAN MOSKOU. e: Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil Zelfverdediging" in China. LUCHTVERDEDIGINGSDAG ZATERDAG 30 OCT. A.S. COMITé LUCHTVERDEDIGINGSDAG Vrees voor Finland. 1 DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 De negen mogendhedenconferentie. 99* De Japansche regeering heeft, naar Domei meldt, een verklaring gepu bliceerd inzake de weigering van Ja pan om deel te nemen aan de negen mogendheden conferentie. In de ver klaring wordt de buitenlandsche po litiek van Nanking ontleed en wordt gezegd, dat niettegenstaande de vele regeeringen sedert de revolutie van 1912, deze politiek steeds tegen het buitenland gericht is geweest. De buitenlandsche mogendheden, aldus de verklaring, zijn achtereenvolgens het slachtoffer van deze politiek ge weest en de laatste tien jaar is Ja pan het slachtoffer. Hierbij komt nog het binnendringen van het com munistische element in de regeering van Nanking. De Chineesche regee ring heeft zich volgens de Japansche verklaring, steeds verzet tegen een vriendschappelijke regeling van de verschillende incidenten en heeft de overeenkomst van 1932 geschonden, zoodat Japan wel genoodzaakt was de wapenen op te nemen in wettige zelfverdediging. De zaak kan niet geregeld worden, wan neer Nanking niet bereid is zijn anti-Japan sche politiek op te geven en de Japansche politiek van samenwerking te aanvaarden. De Japansche verklaring vestigt er verder de aandacht op, dat het optreden van China in belangrijke mate wordt gesteund door de actie van den Volkenbond tijdens het inci dent van Mandsjoerije. Toen nam deze instel ling een resolutie aan, waarbij geen rekening werd gehouden met de werkelijkheid in het Verre Oosten en hierdoor werd China gesterkt in haar anti-Japansehe politiek. Thans neemt de Bond een dergelijke houding aan. Zonder in te gaan op de werkelijke oorzaken ver oordeelde de Bond op grond van onjuiste mededeelingen, dat het bombardeeren van de militaire werken in de krachtig versterkte steden Nanking en Kanton een aanval was op open steden, Japan. Op 6 October j.l. con cludeerde de Assemblée van den Volkenbond, dat de actie van Japan een schending van het anti-oorlogspact en van het negen mo gendheden verdrag beteekende en nam zij een resolutie aan, waarin werd aangespoord tot hulp aan China. De Japansche regeering verklaart, dat de Bond thans dezelfde fout maakt als in 1932, Er wordt geen rekening mede gehouden, dat sedert het sluiten van dit verdrag de toe stand geheel is veranderd door het binnen dringen van het communisme en de geheel gewijzigde binnenlandsche verhoudingen in China. Japan kan van de bijeenkomst van de ne gen mogendheden geen heil verwachten, aan gezien deze conferentie werd bijgewoond door mogendheden die geen onmiddellijk be lang hebben in het Verre Oosten. Daarom Strijd bij Sjanghai woedt voort. Chineezen ook bij de Soetsjan-kreek verdreven? Havas meldt uit Sjanghai 28 Octo ber: Den geheelen nacht is ten oosten van Sjanghai verwoed gestreden aan de oevers van de Soetsjau, waai de Chineesche en Japansche artillerie elkander zwaar bestookten. De brand in Tsjapei is in hevigheid afgenomen. In de meeste wijken waal lage huizen staan, zijn de wonin gen als stroo verbrand en rest er niets meer dan rookende puinhoopen. Het is onmogelijk, een raming te maken van de schade, maar het is waarschijnlijk, dat deze honderden millioenen Chi neesche dollars zal bedragen. De Chineesche dagbladen schrijven in hun commentaren op de gebeurtenissen van gis teren eensgezind, dat hier niet van een neder laag gesproken kan worden. Het betreft een strategische terugtocht, die reeds langen tijd voorbereid was, naar de nieuwe verdedigings linie. De Japansche troepen hebben volgens Do mei de Chineezep ten zuiden van de Soetsjau-kreek geheel verdreven. De Chi neesche troepen zijn gevlucht en het radio station en het spoorwegstation van Tsjenjoe zijn door de Japansche soldaten bezet. Ook ten noordwesten van Sjanghai trekken de Chineezen terug. Sinds gisterochtend trek ken de Chineezen uit Nansiang terug naar Kiating. Vijfduizend vluchtelingen in de internationale nederzetting. Een vertegenwoordiger van Havas is getuige geweest van de toelating van ongeveer 5000 Chineesche vluchtelingen tot de internatio nale nederzetting. Tienduizenden menschen, die naar de concessie stroomden, werden te gen gehouden bij den spoorwegovergang- van de lijn Sjanghai—Hantsjau, welke ge sloten was en door Britsche troepen en po litie bewaakt werd. Op last der autoriteiten werden de boomen te 16.15 uur geopend en Ha een half uur weer gesloten. Een reusachtige menigte bleef onbe schut en zonder voedsel buiten de concessie. De meeste vluchtelingen hebben vrijwel niets bij zich. Japansche en Chineesche verliezen. Het Japansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld dat van het uitbreken van de vijandelijkheden in China tot 24 dezer 9640 Japansche militairen zijn gevallen waarvan 4467 in Noord-China en 5173 bij Sjanghai. Hieraan wordt toegevoegd, dat tot 23 dezer 105.970 gesneuvelde Chineezen door de Ja pansche troepen zijn gevonden waarvan 44.270 in Noord-China en 61.700 in de omge ving van Sjanghai. Het Japansche ministerie van oorlog schat de verliezen van de Chinee zen op 425.000 man. De verliezen van de Chineezen bij den grooten Japanschen aanval op Sjanghai moeten aanzienlijk zijn. De Japansche troe pen hebben een aanzienlijke buit gemaakt. o.a. vier stukken veldgeschut, vier houwit sers, twaalf zware mitrailleurs, 83 lichte mitrailleurs, 27 wagens, 25 loopgraafmor tieren en 52 militaire vrachtwagens. Langs den spoorweg Tientsin—Poekau 6300 ge weren, 200 zware mitrailleurs, 70 loopgraaf mortieren, 1000 lichte mitrailleurs, 9000 hand granaten en 783.000 houders munitie bij Sjanghai. wenscht Japan geen deel te nemen aan de besprekingen. De moeilijkheden tusschen China en Japan kunnen alleen door directe onderhandelingen tusschen beide landen uit den weg geruimd worden. Japan verlangt de cultureele en economische samenwerking van de buitenlandsche mogendheid met China te bevorderen en wil hun rechten en belan gen volledig eerbiedigen. Alleen wanneer de mogendheden de werkelijke bedoelingen van Japan zullen begrijpen en de stappen zullen nemen, welke geëigend zijn om Nanking er toe te brengen zijn houding en politiek te herzien en dan alleen kan Japan hun mede werking aanvaarden in de regeling van het conflict Balfourbosch bij Nazareth in vlammen. Door kwaadwilligen aangestoken? In het Balfourbosch op de heuvels van Na zareth is gisteren een geweldige brand uitge broken. Men veronderstelt, dat de brand moedwillig is gesticht. Een krachtigen wind wakkerde het vuur aan. Het gelukte tenslotte den brand te blusschen, doch duizenden pijn- boomen zijn een prooi der vlammen gewor den. Engelsch schip beschoten. Oorlogsschip naar de plaats van den aanval. De „Evening Standard" publiceert een be richt van Lloyds, volgens hetwelk een Britsch stoomschip gistermorgen door een treiler der Spaansche opstandelingen is be schoten. Het radiostation Land's End deelt mede, van het Fransche tankschip „Shéhé- razade" het volgende bericht te hebben op gevangen. geadresseerd aan ieder Britsch oorlogsschip: „Van het Britsche s.s. Stan- ray: een rechtsche treiler heeft schoten op ons gelost en ons op 3]/2 mijl afstand van Aviles aangehouden." Aviles is een kleine haven nabij Gijon. De „Stanray" is een schip van 880 ton, thuis be^ hoorende te Londen. Van de zijde der Britsche admiraliteit wordt medegedeeld, dat een torpedojager die aan de Spaansche noordkust patrouilleert, gedirigeerd is naar de plaats waar het schip door een gewapenden treiler der opstande lingen aangevallen zou zijn. ALS DEELNEMER LUCHT VERDEDIGINGSFONDS a F 1.- OF LIEVER HQGGER U hebt dan toegang tot de gereserveerde terreinen bij de Berlagebrug SINGEL 548 AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) Ernstig mijnongeluk in Alaska. Vermoedelijk 14 dooden. Havas meldt uit Anchorage (Alaska), dat een ongeluk in een mijn aldaar elf men- schenlevens geëischt heeft. Men vreest dat er nog drie slachtoffers zijn. Botsing boven Tempelhof. Piloten door de zon verblind? Woensdagmiddag zijn boven het Berlijnsc-he vliegveld Tempelhof twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst en omlaag gestort. Het onge luk geschiedde terwijl een toestel van den meteorologisehen dienst en een sportvlieg- tuig zich gereed maakten te landen.'Men ver moedt, dat de bestuurders door de zon ver blind werden. Een der piloten is om het le ven gekomen. HITLERJEÜGD NAAR HET RECHTSCHE SPANJE. Hitier jongens en -meisjes te Nordhausen, in den Harz. leeren op 't oogenblik Spaansch. In het begin van het volgende jaar zullen zij een .Kraft durch Freude" tocht naar Spanje maken. Fransch postvliegtuig vermist. Uit Dakar vertrokken en niet te Casablanca aangekomen. Uit Cacablanca, 27 Oct.Men maakt zich ongerust over het lot van het postvliegtuig „Anteres", dat de Amerikaansche post aan boord heeft en dat Dinsdagavond om half zes van Dakar was vertrokken. Het was van morgen nog niet in Casablanca aangekomen. Om acht uur is een toestel uit Casablanca vertrokken om het vermiste vliegtuig op te sporen. Het laatste bericht van boord be helsde, dat alles goed ging. De An tares" be vond zich toen ter hoogte van Kaap Blane dicht bij Casablanca. TESTAMENT OP EEN GRAMOFOON- PLAAT. Een inwoner van Brisbane (Queensland, Australië) heeft een wel zeer ongebruike- lijken vorm voor zijn testament gekozen. Hij heeft zijn laatsten wil vastgelegd op een gra- mofoonplaat, die na zijn dood in tegenwoor digheid van zijn verzamelde familieleden en vrienden zal worden afgedraaid. OVER CHINEESCHE NAMEN. Velen van ons zullen bij het lezen van de kranten struikelen over de merkwaardige Chineesche namen en in het geheel niet be grijpen, wat al die woorden beteekenen. Toch is de Chineesche taal betrekkelijk eenvoudig, wanneer men zich bepaalt tot rivieren en landschappen. Er komen geen lidwoorden in voor, er bestaat geen woordafleiding, ter wijl ook het geslacht meestal niet aangeduid wordt. Steeds zien wij dezelfde lettergrepen. „King" is bijvoorbeeld de lettergreep, die steeds achter den naam van een stad gevoegd wordt, terwijl andere achtervoegels „tsjoe", „hsin" en „soe" zijn. Wij behoeven thans nog maar enkele woorden te leeren, om de ver schillende stedenamen te begrijpen. „Sjang" beteekent: „voorwaarts", terwijl „hai" „zee" beteekent. Sjanghai beteekent dus „in de richting van de zee". „Ho" is rivier, „Pe" is Noorden, „Nan" is Zuiden. „Nanho" is dus „zuidrivier", „Peho" Noordelijke rivier. „Toeng" is het Oosten. „Si" het Westen. „Nanking" beteekent dus „hoofdstad in het Zuiden". Dat „Kiang" rivier beteekent, leeren wij meestal reeds in school, maar dat „Hoe" „meer" is, weten de meesten waarschijnlijk niet. Nu komen wij aan de Chineesche gene raals. Zij spelen in "de krantenberichten een belangrijke rol. De eerste lettergreep duidt in den Chineeschen naam den familinaam aan. Het is dus voldoende, wanneer wij de eerste lettergreep van den naam van een be roemden generaal kennen. Van Tsjiang-Kai- Sjek behoeven wij dus alleen Tsjiang te ont houden. Om de voornamen bekommeren wij ons verder niet. i Hertog van Windsor reist geheel op eigen initiatief. Medewerking aan de oplossing dei- wereldvraagstukken. Aan een, hem ter eere, door de Anglo-Ame- rikaansche persvereeniging te Parijs aange boden noenmaal heeft de hertog van Wind sor een toespraak gehouden, waarin hij zeide: „Ik stel er prijs op te verklaren, dat ik alle reizen, welke ik gemaakt heb, of nog zal ma ken, als volkomen onafhankelijk opmerker, zonder eenige politieke overweging en op eigen initiatief, onderneem". De hertog zeide verder: „Mijn vrouw en ik zullen ons niet te vreden stellen met een ledig leven. Wij ho pen, dat de ervaringen, die wij op onze rei zen opdoen, ons als particulieren in staat zullen stellen mede te werken aan de oplos sing van eenige belangrijke problemen, die in de wereld bestaan." De hertog en hertogin van Windsor zullen op 6 November naar New York vertrekken. THEODOOR WOLFF VAN DE DUITSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN VERKLAARD. De vroegere hoofdredacteur van het „Ber liner Tageblatt" Theodoor Wolff, is bij be schikking van den Duitschen rijksminister van binnenlandsche zaken van de Duitsche nationaliteit vervallen verklaard. Zijn ver mogen is in beslag genomen. Wolff, die thans in het buitenland vertoeft, was bekend door zijn artikelen over de buitenlandsche politiek: hij is 69 jaar oud. Nog zesenzestig andgeren zijn van de Duit sche nationaliteit vervallen verklaard, onder wie de in Oostenrijk geboren graaf Arco auf Valley, bekend om zijn liberale denkbeelden. Trein rijdt op menigte in. 22 personen op slag gedood. Een electrische trein is tusschen Kanagawa en Yokohama op een menschenmenigte ingereden, die zich op den spoorweg had begeven om een vertrekkenden troepen trein toe te juichen. Twee en twintig personen werden op slag gedood terwijl tien tallen andere ernstige verwondingen opliepen. Hef geval Miller. Rusland en het Verre Oosten. >n reeks gebeurtenissen in verschil lende de el en van het groote Rus sische Rijk en ook daarbuiten zijn alle tot eenzelfde oorzaak terug te brengen; de angst voor binnen- en buiten landsche vijanden, die, in geval van oorlog met Japan, het hoofd zouden opsteken. In de eerste plaats is daar de voor oorlogstijden typeerende vrees, dat militaire geheimen verraden zullen worden. In Rusland is een apart legertje gevormd, belast met de jacht op spionnen. Voor iederen spion, die zij aan brengen, krijgen zij een gratificatie, benevens een onderscheiding. In de kranten worden zij als „redders van, het vaderland" genoemd Voorts heeft men plotseling ontdekt, dat provinciale dagbladen, vooral in industrie steden, berichten brengen welke de vijand op de hoogte brengt met ammunietiefabrieken, troepenbewegingen enz. enz. Het. aantal te rechtstellingen, dat op grond van dezen angst voor spionnen is enorm groot. Een andere bron van onrust vormen de nationale minderheden, die in hun autonome gebieden, een begin maken met hun eigen, cultureele ontwikkeling. Gevaarlijk zijn de Centraal-Aziatische Usbeksche, Turkmeni- sche en Tadsjiksche republieken met hun Mohammedaansche bevolking. In deze ver- verwijderde en enorm uitgestrekte landen leven maar zeer weinig Russen, gemiddeld 5 pet. van de totale bevolking uitmakend. Deze volken zijn dus aan zichzelf overge laten. Ook in het autonome Kirgizië, in West-Siberië, vormen de Russen slechts 12 pet. van de bevolking. De rest bestaat uit Kirgiezen en Usbeken. Slechts af en toe be reiken berichten, uit die verwijderde streken, Europa. Op 21 September j.l. maakte een telegram er melding van, dat verscheidene leden der plaatselijke regeering, leiders van de Communistische partij en de Jeugdver- eeniging (Komsomol) in Kirgizië gear resteerd en terechtgesteld waren. Dergelijke zuiveringen hebben ook in de andere Moham medaansche, zelfstandige republieken plaats gehad. Aan den anderen kant interesseeren de Japanners zich sterk voor de Pan-Islam- beweging, „die alle Mohammedaansche vol ken, van de Zwarte Zee en Centraal-Azië tot de Mandsjoekwo moet omvatten. Reactionaire Joden. Veel zorg van de regeering te Moskou eischen ook de Joden. Het is hun toegestaan hun eigen cultuur in 5 nationale rayons en 200 Nationaal-Joodsche gemeenten in het Sovjetkader te ontwikkelen. In Mei 1934 kre gen de Joden een eigen, zelfstandig gebied in West-Siberië, Birobidsjan genaamd. Dit heeft een oppervlakte van 70.000 vierkante K.M. en is driemaal zoo groot als Palestina. Hier moeten de rabbijnen zeer energiek aan het werk gegaan zijn. In verborgen scholen in Wit-Rusland en in de Oekraïng worden de bijzonder begaafde jongens tot rabbijn op geleid. De Joodsche jeugd wordt in geheime jeugdvereenigingen opgevoed in het heilig houden van de oude, religieuse tradities. Ge heime drukkerijen drukken almanakken en brochures in het Hebreeuwsch, die op feest dagen uitgedeeld worden. Kortom: de Joden vormen in Rusland een element, dat naar het zich laat aanzien, reactionair is. Daarom hebben er weer, evenals in den tijd, dat de Tsaar regeerde, Jodenvervolgingen plaats. De feesten, gehouden ter viering van het Jood sche nieuwjaar, boden een welkomen gelegen heid, om met deze progroms aan te van gen. De Russische regeering houdt ook een waakzaam oog op de autonome republiek Karelië, in het Noord-Westen, tusschen Fin land en de Witte Zee gelegen. De inwoners hier zijn verwant aan de Finnen. Voor de helft leven zij ook in Finland. De andere helft vormt een republiek, onder oppertoezicht van Moskou. In het vredesverdrag, in 1920 tusschen Rusland en Finland gesloten, zijn de rechten van Karelië, wat de cultureele zelfstandigheid betreft, nog eens nadrukke lijk gestipuleerd. Onder leiding van Finnen, die in Finland opgevoed zijn. zooals Gyllin-g. Rovio en anderen, hebben de Kareliërs de grondslagen voor een eigen, nationale cul- ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Ja, ja, ja, hier heeft U mijn kleeren al. Thijs huilde bijna. Maar op dat moment dacht hij aan al zijn trouwe krantenvriendjes en -vriendinnetjes en toen droogde hij gauw zijn tranen. Bah! Een man huilt niet. Vooruit, kijken, wat ik nou moet doen. De roovers waren weggegaan en hadden hem alleen in het bosch gelaten. Maar toen ze wegliepen, viel Thijs wat eigenaardigs op. Wel wat had die eene boef aan zijn voet? Hij sleepte over den grond en liet een groot, duidelijk spoor na. Dat zal ik onthouden, dacht Thijs. - Dat kan van nut zijn. Hij hief dreigend zijn vuist op. —Ik krijg jullie nog wel, leelijkerds! Wacht maar, als ik oom Mopperniet en Sim weer gevonden heb, dan zullen we jullie wel krijgen! tuur gelegd. Men is in Moskou altijd bevi-BB geweest, dat de inwoners „de taal Lenin en Stalin" zouden veronachtzamen^ zich op cultureel gebied naar Finland zom richten. Karelië is niet alleen waardevoU de bosschen en mineralen, maar voor r - land speciaal onontbeerlijk, omdat de sum weg van Petersburg naar Moermansk a de IJszee er doorheen loopt. Het vooruitziet? op een nieuwen oorlog met Japan heeft Mo kou tot een scherp optreden tegen deze r publiek gedwongen; de president Archirmf de minister van justitie, Palin, de minister van financiën Vilpola, de minister van volk gezondheid Posjarski. de directeur van d Staatsbank, de hoofdredacteur Boesarof e anderen zijn gearresteerd, onder beschuldi ging in verbinding te staan met Finland. Spionage in Finland. Om zich er van te overtuigen, dat Finland geen tegenmaatregelen heeft genomen vim 6 Russische vliegtuigen de Finsche grens overgevlogen, in de richting van Viborg Een van deze vliegtuigen landde op Finsch grond gebied, nabij Soevjarvi. Het toestel werd in beslag genomen en de piloten iGorbatschof en Wassiljew werden gearresteerd. Zij verklaar den zich niet meer te hebben kunnen oriën- teeren. Het vliegtuig was een ambulancetoe stel. Nadat proces-verbaal was opgemaakt mochten de vliegers den volgenden dag weer opstijgen, en naar Rusland terugkeeren De Finsche gezant in Moskou kreeg echter'op dracht, bij de Russische regeering tegen deze grensoverschrijdingen op scherpe wijze te protesteeren. In het Russische leger heerscht een strenge discipline. Het valt dus moei lijk aan te nemen, dat de vliegers uit over moed de grens geschonden hebben. Men ma* het wel degelijk opvatten als een doelbe wuste manoeuvre om te kunnen spioneeren Men wil in Moskou in het Noord-Westen zoo min mogelijk gevaar loopen. Daarom is de opperbevelhebber van de Oostzee-vloot admiraal Sjisehkow, gearresteerd en afgezet Het is nog niet bekend, waarvan hij be schuldigd wordt, maar daar zijn broer als militair attaché van Rusland in Londen woont, lijdt het geen twijfel, dat er zeer nauwe, internationale banden bestaan heb ben. Moskou zal het noodig geoordeeld heb ben deze handen te slaken. De huidige chef van den generalen staf voor maritieme aan gelegenheden. kapitein Isakof. is benoemd tot opperbevelhebber der Oostzee-vloot. Hij werd tegelijkertijd tot admiraal bevorderd. Het geval Miller. De Russische regeering heeft echter niet alleen met de vermeende binnenlandsche vijanden afgerekend, maar ook een nieuwe invasie van Russische emigranten voorkomen. Om dit te bereiken is hun leider, generaal Eugen Karlowitsj Miller ontvoerd. Op 22 September werd hij, naar aangenomen wordt door den, in Rusland's dienst staan- den generaal Skoblin in een val gelokt, naar Le Havre getransporteerd en aan boord ge bracht van de Russische vrachtboot „Marja Uljanskaja", die dadelijk het anker lichtte. Generaal Miller zal nu al wel in een Russi sche gevangenis zuchten. Tenminste, als hij nog in leven is. In 1919 had generaal Miller het opperbevel over het Wit-Russische le ger, dat van Arehangelsk en Moermansk uit, de Bolsjewiki bestreed. Daarbij werd hij ge steund door een zoogenaamd interventie corps der geallieerden, staande onder bevel van generaal Rawlinson. Eerst toen de ge- alieerden aftrokken, de Tsjechische legertroe- pen weigerden tegen de Roode legers te vech ten en admiraal Kollsjak vermoord was, moest generaal Miller den strijd staken en zijn leger ontbinden. In Parijs werkte hij echter verder, Op 26 Januari 1930, naar de ontvoering van generaal Koetjepof, werd hij benoemd als leider van de militaire organisa tie der Russische emigranten. Hij zou daar bij verbazingwekkend veel arbeid verzet heb ben. Hij beging echter de domheid een in terview toe te staan, waarin hij verklaarde, dat in Parijs een geheime, anti-bolsjewisti sche militaire krijgsschool bestond, waar reeds 10.000 Russische officieren volledig op geleid waren. Voorts had men de beschik king over een kernleger van 100.000 man. Tevergeefs hebben de Russische emigranten kranten gepoogd, de onthullingen, in dit in terview gedaan, te ontkennen. De indruk kon men niet meer ongedaan maken en de re geering te Moskou protesteerde aan de. Quai d'Orsay tegen het bestaan in Frankrijk van een militaire emigranten-organisatie. Dat was in het jaar 1931. Nu met den oorlog tegen Japan in zicht, lijkt het aannemelijk, dat de Russische regeering het raadzaam achtte den generaal van het tooneel te laten ver dwijnen. Steun aan Nanking. De jongste berichten uit Japan bevestigen overigens de militaire voorbereidingen van Rusland. De Japansche kranten maken er opnieuw melding van, thans uit Tientsin, dat Rusland de Nanking-regeering een lee ning van' 100 millioen roebel, voor het koopen van bommenwerpers, tanks en ammunitie heeft toegestaan. Russische vliegers en tech nici zijn in de leveranties aan China inbe grepen. Een der hoogste officieren van het Russische leger, wordt als militaire instruc teur te Nanking verwacht. De vroegere Ja pansche minister van Buitenlandsche ^aken, Arita, die juist van een lange Inspectiereis door Mandsjoekwo is teruggekeerd, heeft in Japan verklaard, dat. wanneer de Japansch- Chineesche oorlog nog lang zou duren. Rus land zeker zou ingrijpen. Dat moest hij con- cludeeren uit hetgeen hij in het grensgebied tusschen Rusland en Mandsjoekwo haa waargenomen. KARL TIANDER. (Nadruk verboden). OPERETTE „JE MOET MAAR BOFFEN". HAARLEM Donderdag. Het Nederlandsche revue- en operette-ge* zeischap onder artistieke leiding van Noj Stanowskv en zakeliike leiding van Jo Gos- schalk. zal zaterdag 30. Zondag 31 OctoDer en Maandag 1 November in het Gem. certgehouw drie opvoeringen eeven van bekende non-stop ooerette ..Je moet maar boffen", waarvan de muziek van Louis Nome is en de regie gevoerd wordt door Nol_Sta- nowsky. De medespelenden zijn o.a. Berr Kievits, Frits Schakels, Lena Email, rae,f Stanowsky. Kapelmeester is Willem Bur0

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8