HET NIEUWE AVONDBLAD Verboden. 22e JAARGANG No. 304 VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden. Telet. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ^VERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT POSTGIRO 310791 ^rati^ troee'l^en7w^vinger ^25—^alfe^eden^ndprfG! 1 20M.- overladen ƒ400—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200—, belde leden duim 1100—een lid duim 150—, alle leden wijsvinger ƒ60—, éen nïwnSadoor ongeval tlidensdevaart™g" f 15'~ een,™™ee tedei1 anderen vinger 5—, arm- of beenbreuk f 30—; enkelbreuk 15—, polsbreuk 15— Opvarenden van visschers-, marine vaartuigen enz. 400— bij verdrmlongsdooa aoor ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, mdien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekermg voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. UMUIDEN Vara-avond met de Ramblers. Een uitverkochte Thalia-zaal. Ieder, die zich voor het onderwerp jazz in teresseert, weet wel, dat deze eigenaardige muziek stamt van de negers en dat zij een typische kruising is van rhythmen en im provisatiekunst der negers en der Europee- sche melodievorming. En van een geheel nieuwe instrumentatiekunst. De historie de zer muziek begint pas met haar entrée in de Westersche beschaving; wat jazz was bij de negers is tot nu toe vrijwel onbekend. Wij weten echter, dat in het eerste jaar van den wereldoorlog in New Yorksche res taurants een nieuw soort dansmuziek te hooren was, die door negers werd uitgevoerd. Die eerste negerbands bestonden uit klavier, viool, cornet a piston, klarinet, bazuin, banjo en siagwerk. Het slagwerk was de hoofdzaak: een man manipuleerde als een bezetene met trommels, bekkens, klokken, houtblokjes, schuurpapier, autoclaxons en wat dies meer zij. De saxofoon kwam er pas later bij, hoorn, trompet en contrabas meestal met de hand geslagen waren de jongste aan- Het is de groote historische verdienste van Paul Whiteman, dat hij de artistieke betee- kenis van de jazz heeft ingezien en gepro pageerd. In 1924 gaf hij gewezen altist van een symphonieorkest in het „Concertge bouw" te New York het eerste serieuze jazz concert onder belangstelling van musici als Kreisler en Rachmaninof, dat een doorslaand succes werd: de jazz was haar triomftocht over-onze aardbol begonnen Zoo is jazz het bijna onmisbare gemeengoed geworden der feestvierende menigte; want ook in het Thalia Theater mochten we Don derdagavond bijna spreken van een feest stemming. De sfeer van den avond bracht dit natuurlijk mede, want de zich één voelende leden der groote Vara-familie had voor een volle zaal gezorgd en een opgewekte stem ming. Deze werd door het optreden van de befaamde band „The Ramblers" onder aan voering van Theo Uden Marsman nog ver hoogd, want is er wel iets op muzikaal ge bied, dat de huidige massa meer aantrekt en er zoo mousseerend op werkt dan het ge schetter en het geschitter van een jazz orkest? Wat de kwaliteiten van de band aangaat, valt voornamelijk de fraaie en gave klank productie op. Het tiental vormde een ensem ble, dat zoo goed als niets te wenschen over liet. Stuk voor stuk stelden de leden zich voor als virtuose instrumentalisten en hun spel getuigde van verfijnden smaak en ras echte muzikaliteit. Met recht mag hier van artisten gesproken worden, want deze band is samengesteld uit een aantal uitstekende krachten, die ieder voor zich gehoord mogen worden, doch tevens sterken nadruk leggen op den ensemblegeest, waardoor heel het spel en heel de show gekenmerkt wordt. Uitstekende pianissimo bereikte men in Moon at Sea; scherp-rhythmisch was het Railway Rhythm, dat Albert de Booij handig gelegenheid gaf zijn Diesellied in te vlechten. In de Dinah-parafrase gingen de heeren zich in onmelodische klanken te buiten, die een correctie nog wel konden velen (viool, klarinet)Uitstekend was het trio koperbla zers, w.o. een prima solotrompet. De leider aan den vleugel had zijn musici stevig aan de touwtjes. Een keurige en vakkukndige instrumenta tie deed een „oude mop" als Drifting and Dreaming als nieuw geboren worden. Het best voelden de heeren zich wel thuis in de foxtrott voor echte jazzliefhebbers „Twilight in Turkey", welke rhythme een. donderend applaus losklopte en terecht. Na de pauze voerde men de show „Een dag in de Vara-studio" uit, geopend met de knappe Duke Ellington-fox Caravan, waarin de keurige trompetsolo een extra applausje mocht verwerven. Voor de creatie van den dirigent Hugo de Kleine, die het „lunchconcert" dirigeerde (en welk een humoristische ader bezit de uitden ker van dit geval) ons compliment; het was de bescheiden klarinet-tenorsaxblazer, die zich als kluchtige imitator ontpopte. De jonge garde in het bijzonder was en thousiast over de prestaties van de radioge zanten en de bijval was niet uit de Thalia - aether. De heer A. Plezier sprak in de pauze een propagandistisch woord. Al is dit een avond van vroolijkheid, zegt spr., daarom mogen we toch al het leed, dat er in deze wereld is. niet vergeten. In 1937 maken we mede. dat menschen geschapen naar een Goddelijk voorbeeld, vermoord worden in China, Spanje enz. door hun medemenschen. In de landen waar men zijn burgerrechten en. volksvrijhe- °en heeft prijsgegeven zijn eveneens deze ningen mogelijk. Spr. wekte op, pal te staan voor de sociale vrijheden en zich daarom te scharen in de rijen van hen, die ze verde digen. Ook in verband met de steeds weerkeerende zielsprocessen waarschuwde de heer Plezier, zat een goed arbeider zijn vakbond behoort te versterken. De vooratter der afdeeling IJmuiden, de neer Visser, heeft bij den aanvang der uit voering de talrijke aanwezigen, waarvan e.en tot in de zijpaden een plaatsje moesten mden, hartelijk welkom geheeten. Hij deel- oe nog mede. dat 24 November a.s. een voor stelling wordt gegeven door het ensemble "z Jonge Spelers met Kromme Lindert. w. eerste steent footng zteken- v FONDS GEBOUW, da vf .vernemen zal a.s. zaterdagmid- Wri v*er eerste steen worden ge- van het nieuwe administratiekantoor IJm d" Velserc*uinweS van het Ziekenfonds Een mooi filmwerk in Thalia. Claudette Colbert. Thalia vertoont deze week „De Heks van Salem". Frank Lloyd,- schepper van meester werken als „Muiterij op de Bountry", „Caval cade", regisseerde deze film. Een van de vreemdste episodes in de Ame- rikaansche geschiedenis is het heksen-proces van Salem in 1692, waarin honderden on schuldige menschen door hysterische en door angst waanzinnig geworden menigten werden beschuldigd van een verbond met den duivel en waarin volgens overlevering minstens ne gentien vrouwen, verdacht van hekserij, den dood aan de galg vonden. Deze geschiedenis, die zich in het kleine plaatsje Salem heeft afgespeeld, heeft Frank Lloyd, de bekende regisseur -van „Mutiny on the Bounty" „Cavalcade", als achtergrond voor zijn nieuwe Paramountfilm „De Heks van Salem" genomen. In deze rolprent speelt Claudette Colbert de rol van een eenvoudig Puriteinsch meisje, dat ter dood veroordeeld wordt wegens hekserij. Een aantal vrouwen en kinderen beweert stel lig, haar in het bosch met den duivel-zelf ge zien te hebben! Deze „duivel" is Fred Mac- Murray, die door Lloyd voor de mannelijke hoofdrol gevraagd werd. Hij speelt een voort vluchtige ruiter uit Virginia, die zich in het dorpje Salem verbergt en met het meisje in aanraking komt. De romance blijft niet uit. Als de jonge vrouw weigert, de identiteit van den vreemdeling te onthullen, wordt zij ver oordeeld. Hoe vreemd het in een „verlichte eeuw" als de zeventiende moge schijnen het was op grond van dergelijke beschuldi gingen, dat onschuldige menschen naar den Galgenberg achter Salem geleid en opge hangen werden. Frank Lloyd geeft met deze film een fasci- neerend beeld van strijd tegen booze machten, die in 1692 in het Amerikaansche plaatsje Salem gevoerd werd. Als extra hoofdfilm vertoont Thalia „It's love again". Een schitterende revuefilm met Jessie Matthews en Robert Young in de hoofd rollen. Dus een programma „voor elck wat wils!". De arctische reis van de Erin IJm 12. De arbeidsvoorwaarden der bemanning. Zooals men weet gaat de Erin IJM 12 eenige maanden uit voor de visscherij in de Witte Zee of op de Moermankust. Omtrent de arbeidsovereenkomst verne men wij dat na gepleegd overlég met de organisatiebesturen overeenstemming is be reikt op de volgende voorwaarden, die zijn bedoeld als proef en voor onbepaalden tijd aangegaan, zoodat deze niet het karakter dragen van een collectieve arbeidsovereen komst. Bij wederzijdsch overleg kan deze overeen komst gewijzigd worden. Bemanning. De totale bemanning zal bestaan uit 15 konpen t.w. schipper, marconist stuurman. 6 matrozen. 4 man machinekamerpersoneel, kok. en een z.g. „deckhand" die bij uit- en thuisstoomen in de machinekamer en bij de visscherij aan 't dek werkzaam zal zijn. De gage staat gelijk met die van een matroos. Gage. De gage en de procenten zullen gelijk zijn aan die, welke op de Noordzeebooten gelden. Traan. Lever moet tot traan verwerkt worden, Op de ba.sis zooals die in Engeland geldt, zal voor de traan door de maatschappij een be paald bedrag per vat aan de bemanning worden uitbetaald. Voeding. De voeding aan boord wordt door de my. aan de bemanning verstrekt. Einnenliggen. Een reis. langer dan 15 dagen, geeft aan de bemanning recht op minstens 2 maal 24 uur vrijaf. Zontvisscherij. Bii de zoutvisscherjj wordt de bemanning uitgebreid rr>e+ d» ze snüders. TT-e^er^eh^rnnv naar Engelar»/? Dinsdag i.l vertrok van het Hnogov^be- driif het Engelsche kustvaartuig ..Lottie R.". Het schip had aldaar een partij oud-ijzer ge laden voor Swansea, waarmede de uitvoer van ijzer van de Hoogovens naar Engeland weer in werking is getreden. (Onder vele nieuioe -politieverorde ningen in de Turksche hoofdstad Istanboel is er een, die verbiedt, iemand op straat vuur te vragen of te geven.) Wij Nederlanders klagen vaak Elkander onze nooden, Dat in ons land haast elk vermaak, Ons armen is verboden. Neen, zie dan naar het buitenland. Zoo plegen wij te zeggen, Waar men den burger niet zoo'n band Van wetten aan wil leggen. Nou, zie dan eens naar Istanboel, Al deedt ge dat nog nimmer, Ik vind dan toch daar is 't een boel, Een heele boel zelfs slimmer. Men heeft verboden daar, op straat Elkander vuur te geven, 't Lijkt ongelooflijk, maar het staat. Er wetlijk voorgeschreven. Wanneer u daar dus uw sigaar, Aan andrer peuk zoudt stoken, Dan loopen hij en u 't gevaar. Een kwajepijp te rooken. Daar mag volstrekt geen vuur gevat. En niemand mag 't offreeren, Een loopend vuurtje in die stad Mag niemand accepteeren. En vraagt u, waarom het hier gaat. Dan noem ik u de feiten. Het is alleen, omdat de staat, Meer lucifers wil slijten. Wij Nederlanders klagen vaak En bitter onze nooden, Dat in ons land haast elk vermaak. Ons stakkers is verboden. Wij spreken van pietluttigheid. Maar zie Istanboel even, 't Is mij vergund en 'k ben bereid, U altijd vuur te geven. Wat draait er in „De Pont''? „Een Dolle Nacht" en „De Mijn met de ijzeren Deur"., De eerste film is natuurlijk een vermake lijke geschiedenis, „De niijn met de ijzeren deur" met Richard Arlen, verhaalt van een opwindende jacht naar een verborgen schat. Door een toevallige omstandigheid wordt Bob Harvey eigenaar van een groot stuk land in Arizona, waar, volgens de overleve ring, een schat moet zijn verborgen. Volgens het verhaal zouden monniken de goudschat van San Capello daar hebben begraven, maar hoewel duizenden al getracht hebben het ge helm van „de mijn met de ijzeren deur" te doorgronden is het niemand gelukt. Met Dempsey, een detective, begint Harvey belang te stellen in dat sprookjesachtige verhaal en samen trekken zij uit op onderzoek. In de buurt van het vroegere klooster van San Ca pello ontmoeten zij een meisje, Martha, dat daar woont met haar grootvader, een ouden gouddelver. Bovendien woont er nog een ze kere Dr. David Burton, geleerde en oudheid kundige, die verliefd is op Martha. Hij ver telt Bob en Dempsey, dat de legende slechts een sprookje is en dat er niets te vinden is. Martha helpt Bob bij zijn opsporingswerk. Een leiddraad daarbij is een oud kruis, dat Dr. Burton aan Martha gegeven heeft. Op dit kruis staan drie teekens: een pijl, een oog en een zon. Bob bestudeert deze symbolen op het oude kruis nauwkeurig, maar hij kan niet achter de beteekenis ervan komen. Burton wordt hevig jaloersch als hij be merkt, dat Bob en Martha van elkaar gaan houden. In zijn boosheid zegt hij. dat zij nooit de schat zullen vinden. Het blijkt, dat Dr. Burton reeds jarenlang Martha en haar grootvader heeft gesteund, door in de beek, naast het huis goud te strooien, dat door den grootvader moeizaam eruit gevischt wordt. De oude man dacht natuurlijk met een goud ader te doen te hebben, doch Dr. Burton ver klapt in zijn woede dit geheim en Bob vraagt zich natuurlijk af, hoe de dokter aan dat goud komt. Burton's waanzin bereikt zijn toppunt, wanneer hij Martha uitnoodigt in zijn hut te komen. Hij vertelt haar, dat hij de schat ge vonden heeft en biedt haar aan deze te too- nen. In de mijn gekomen, waar het goud ver borgen is, zegt hij tot het meisje dat ze zal sterven temidden van het goud, waarnaar allen zoo gezocht hebben. Het goud brengt de wereld toch niets dan ongeluk, en Bur ton gunt het meisje niet aan een ander. Martha begint om hulp te schreeuwen. Bob hoort haar gillen, dringt Burton's hut bin nen en ontdekt den geheimen ingang,afge- sloten door een ijzeren deur, overmeestert den waanzinnigen Burton en redt Martha. De schat is gevonden. BELANGRIJKE ZWEMWEDSTRIJDEN IN HET VELSERBAD. Kampioenswedstrijden van den N. A. S. B. Zondag 14 November a.s. zullen in het Vel- serbad belangrijke zwemwedstrijden gehouden worden, n.l. de wedstrijden om het kampioen schap van den Nederl. Arbeiders Sportbond. De wedstrijuen, die 's middags 2 uur begin nen, omvatten de volgende nummers: 100 M. schoolslag mannen, idem vrouwen, 100 M. crawl mannen, idem vrouwen, zwemmend red- ren door de afdeeling Haarlem, 100 M. rug slag mannen, idem vrouwen, 5 x 50 M. crawl mannen. 3 x 50 M wisselslag vrouwen urineer van de 3 M plank mannen en vrou wen. 20n M. schoolslag mannen, idem vrou wen, 200 M. crawl mannen, figuurzwemmei door de afdeeling Amsterdam, 4 x 100 M schoolslag mannen, idem vrouwen, polowed strijd Amsterdam (bondskampioen) tegen een sterke combinatie. nederlandsche roode hulp. Gisteravond heeft in Flora een openbare vergadering plaats gehad van de Ned. Roode Hulp. De vergadering werd geopend door den heer Strengholt die in zijn openingswoord zijn tevredenheid uitte over de goede op komst waarin hij het bewijs meende te zien van de groeiende belangstelling voor het werk van de Ned. Roode Hulp. De eerste spre ker. die met luid applaus begroet wordt, was Mr. Simon de Jong uit Amsterdam. Deze had tot onderwerp: „Het Japansche bloedbad in China". De ernstige tijden en de ellende die door gemaakt wordt is niet uit te spreken, aldus Mr. de Jong. We kunnen niet begrijpen, hoe veel leed er geleden wordt voornamelijk in China. China is een land van zeer oude cul tuur. Het is een land waar de kunst en de wijsbegeerte reeds bekend was. toen Europa nog ver van beschaving was. Doordat men het buitenland als een barbarendom aanzag, heeft China deze fout gemaakt, dat het zich isoleerde, waardoor de beschaving en de vooruitgang stilstond en het land niet met den tijd meeging. China had havens, grond en bezittingen waar de z.g. beschaafde lan den begeerig naar waren. Er is dan schier geen mogendheid, die op haar tijd China niet heeft mishandeld. Japan, dat ongeveer gelijk aan ontwikkeling als China was. heeft zich in de laatste tientallen van jaren van de oude gewoonten losgemaakt en zich snel ontwikkeld, voornamelijk op militair gebied. Vervolgens sprak de heer de Jong over het geen Japan in China zoekt, nl. het bezit van de mineralen welke de grond bevat. Soreker noemde het een leugen, dat Japan dit noo- dig heeft omdat het overbevolkt is en dus expansie noodig heeft. De strijd, die daar gevoerd wordt mist alle rechtvaardigheid. Het recht wordt daar met voeten getreden. Was China voorheen op militair gebied niet van veel beteekenis. thans komt Japan tot de ontdekking, dat dit anders is. Vandaar de hevigheid van den strijd. De Chineesche soldaat maakt front tegen een buitenland- schen overheerscher. De Chineesche massa, eertijds verdeeld, trekt nu als een éénheid op, omdat de Chinees uitziet naar vrijheid, vrij ook van de eigen Chineesche machtheb bers. De troepen, die thans Shanghai ver dedigen hebben de boodschap de wereld in gestuurd, dat zij stand willen houden en hierbij"het voorbèéld van Madrid willen vol gen. Hoe is het mogelijk, dat de Chineesche boer. die voorheen nog nooit van Madrid ge hoord heeft, thans spreekt van een Madrid. De Chinees heeft met den Spanjaard geleerd te strijden tegen de machten die den arbei der willen overheerschen. Vervolgens sprak de heer de Jong over deze machten die strii- den voor een nieuwe wereldverdeeling. Deze machten, die men als fascisme kent. vindt men in Duitschland. Italië en Japan. Spreker wekte op. om op deze machten acht te geven en tegen ze te staan. Wat kunnen wij voor de menschen doen die door deze machten getroffen worden. Naar Spanje is daadwerkelijke hulp gezon den. Deze kunnen wii naar China niet zen den. Wel kunnen wii de aandacht vestigen op het onrecht, dat daar geschiedt evenals dit ook in Spanje gebeurt. De Ned. Roode hulD wil de publieke opinie bewerken en de aandacht vestigen op het onrechtvaardig vermoorden van het Chinee sche volk. Met een opwekking voor de Ned. Roode hulp te helpen versterken eindigde de heer de Jong, onder luid applaus zijn rede. Na een korte oauze was het woord aan den heer W Mol uit Amsterdam die tot onder werp had: ..Wat is Roode huln?" De heer Mol herinnerde aan de huln. die de Ned. Roode hulp in 1936 aan buitenland- sche vluchtelingen verleende. Dit betrof de Duitsche vluchtelingen, die moesten vluch ten voor het fascistisch regiem Van hen. die in Holland een toevluchtsoord zochten, be vinden zich. volgens soreker. velen in huizen van bewaring en zonder veroordeeld te zijn. De Ned. Roode hulp tracht deze te heioen door hun cantinegeld en bloemen te zenden om hun het leven wat dragelijk te maken. De Ned. Roode hulp eischt asylrecht voor deze menschen. Het asylrecht. wordt volgens spre ker. niet meer in ons land gehandhaafd. Hierbij herinnerde spreker aan het, verzoek, gericht door den Ned Vrouwenbond voor toelating voor Spaansche kinderen. Snreker zeide dat men hier meer gevoelt voor fascistische elementen dan voor de striiders voor menscheliike vrijheid. Spreker wekte op om drang uit, te oefenen op de regeering. ondat de oude traditie van een volkomen asylrecht weer zal worden ge handhaafd. De NR.H. heeft tot hulp voor de door het fascistisch regiem verdrukten f 45000 bijeen weten te brengen. Hierbij kan ge voegd worden de arbeid d®r vrouwen, die een naar duizend truien, eenige duizenden hem den en sokken naar Süanie heeft gezonden Hierbo moet nog gewerkt worden voor de penheid en de solidariteit van het Neder- landsche volk Vervolgens wekte snreker de aanwezigen op. om in hiin omgeving inte resse op te wekken voor het werk van de N. R. H. Aan het einde van zijn rede sprak de heer Mol over de verbodwet voor organisatie van overheidspersoneel. Aan het einde der vergadering werd door den heer Strengholt meegedeeld, dat aan de gevangen genomen Duitscher Alex Schulzen te Beverwük in het huis van bewaring te Haarlem namens de vergadering een sym pathie-schrijven zal worden gezoi-.'°n en nat binnenkort" naar aanleiding van deze arres tatie een vergader'ng zal worden eehouden. een verzoek van hf polttte. De Commissaris van Pobti» t.e vojsen *rer- ■»ookt onname van he* navnierende- T)n van BIHHP 7e af'* hurann PanfJpljngnIé?iT> tr RnfVf>r- zoekt in verband met de verdwijning van Lijntje Huizer op 15 October 1937 te wor den bekend gemaakt, met de verblijfplaats van een onbekenden man van het navolgende signalement: leeftijd ongeveer 20 a 21 jaar, lengte ong. 1,65 a 1,70 M. gezet postuur, aan gezicht bol en bleek, donkere wenkbrauwen, laag voorhoofd, breede neus, ronde kin, klee ding sjofel, vuile grijze pet. geen boord of das, goor, gestreept overhemd, donkergrijs colbert jasje, vermoedelijk oude streepbroek en hooge zwarte schoenen. Deze man sprak in den avond van 15 Octo ber 1937 op 'den Rijksweg tusschen Rotter dam en Zwijndrecht een passeerenden auto mobilist aan, terwijl in zijn gezelschap een 8 a 9-jarig meisje was, voor welk meisje hij vroeg of dit mocht mederijden naar Zwijn drecht, waarbij zeggende dat zij dan zelf den weg wel verder zou vinden. Bedoeld meisje zou op dat tijdstip gehuild hebben. Voort verzoekt voornoemde C. v. P. aan automobilisten, die op 15 Oct. 1937 des avonds op den Rijksweg tusschen Rotterdam en Zwijndrecht mogelijk eveneens door boven bedoelden man zijn aangesproken geworden, zich aan zijn bureau te vervoegen. VELSEN Wat staat er in de Gemeente- begrooting? We zetten onze wandeling door de gemeen- tebegrooting voort en komen aan een belang rijk hoofdstuk, hoofdstuk VIII, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het totaal der inkomsten van dit hoofdstuk wordt geraamd op f 265.331,83, dat der uit gaven op f 605.306.18, zoodat het nadeelig slot bedraagt f 339.974.36. Het hoofdstuk begint met het openbaar ge woon lager onderwijs, waarvan de inkomsten zijn begroot op f 207.079,72, de uitgaven op f 154.673.51. Nadeelig slot. f 52,406,21. Onder de inkomsten vinden we een post „schoolgelden" van f 12.000— (onv.) „ver goeding van het rijk" f 129,279.33 (v. j. f 134.014.en „verhaal van pensioenbijdra gen" f 12.694.18 (v.j. f 12,886,76). Onder de uitgaven is geraamd voor jaar wedden en wedden der onderwijzers f 129,279,33 (v.j. f 134.014.— Voor alle openbare lagere scholen zijn de wedden gelijk aan de rijksvergoeding nl. school A I f 14.663,83, school D f 20.477.—, school E f 14.844.—. school F f 14.821,34, school G. f 16.979,— school H. f 19.461.83, school J f 18,262,33, school K f 6800. Het personeel aan deze scholen bestaat uit 50 hoofden en onderwijzers. Verder is uitgetrokken voor het instandhou- .öen van schoolgebouwen f 7420.(v.j. f 6635) voor aanschaffen van schoolmeubelen f 390, (v.j. f 180), voor onderhouden van school meubelen f 1175 (v.j. f 1075), voor aanschaf fen en onderhouden van schoolboeken, leer middelen en schoolbehoeften f 4302 (v. j. f 4442.), voor verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen f 13709 (v. j. f 14143). Voor openbaar uitgebreid lager onderwijs bedragen de inkomsten f 37526 41 en de uit gaven f 28541.01. Nadeelig slot f 8985.40. Jaarwedden en wedden der onderwijzers vorderen f 23.417.17 (v.j. f 23,371). voor ver lichting, verwarming en schoonhouden f 1665 (onv.). Openbaar buitengewoon lager onderwijs vergt aan uitgaven f 27309.41, de inkomsten worden geraamd op f 17493,79; nadeelig slot f 9815.62. Voor rijksvergoeding voor dit on derwijs is geraamd f 13516.17 (f 13383), welk bedrag gelijk is met het totaal van de jaar wedden van hoofd en 4 onderwijzers. Voor verlichting, verwarming en schoonhouden van het schoolgebouw is geraamd f 2090 (onv.) Openbaar voorbereidend onderwijs wordt in onze gemeente niet meer gegeven, maar toch is voor dit onderwijs f 10196.94 uitgetrokken, waarvan o.a. voor rente van geldleeningen f 3781.50 (v.j. f 4080.36) en voor aflossing f 5390.44 (v.j. f 5381.) Wij komen nu aan het bijzonder onderwijs te beginnen met het bijzonder gewoon lager onderwijs. Geraamd voor schoolgelden f 16000 (onv.) De verhouding tusschen de gemeente en het bijzonder onderwijs is hoofdzakelijk van administratieven aard, Geraamd is voor vergoeding van de kosten van instandhouding van bijzondere scholen, bedoeld in art. 101 der lager-onderwijswet 1920 f 54009.24 (v.j. f 48169,20) en voor ver goeding voor terreinen en gebouwen f 17764 (v.j. f 18237,35). Het bijzonder uitgebreid lager onderwijs vordert aan uitgaven f 19021.07. het totaal der inkomsten bedraagt f 3542.87, nadeelig slot f 15478.20. Voor het Middelbaar onderwijs zijn de uit gaven geraamd op f 41,916.33, de inkomsten op f 2866.69; nadeelig slot f 39049.69. Geraamd voor bijdragen in de kosten van rijks hoogere burgerscholen f 35042 (v. j. f 39654.48), voor kosten handelsonderwijs f 3063 (v.j. f 2971,50). Voor Hooger Onderwijs bedraagt het totaal der uitgaven f 32850. dat der inkomsten f 7000, nadeelig slot f 25850. Hieronder komt voor een post van f 32625 (v.j. f 34000) voor bij dragen aan elders gevestigde gymnasia of lycea. Voor het Nijverheidsonderwijs zijn de uit gaven geraamd op f 58208.01, de inkomsten op f 26992,27, nadeelig slot f 31215.74. Onder de inkomsten staan vermeld: school gelden f 800 (v.j. f 900» subsidie van het rijk voor de Visscherijschool f 16832 (v. j. f 14448.88) bijdragen van gemeenten f 2500 (v.j. 1 2000i .subsidie van de provincie f 5675.44 (v.j. f 5390.22». Bij de uitgaafposten 'inden we: kosten Visscherl.ischool f (v.j f !5"-?2.50) w.o. salarissen directeur en 6 leeraren f 12489.13, subsidie aan Vereenigingen voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerl. f 26761,50 (v.j. f 25653,30), bijdragen van gemeenten f 3000 (v.j. f 2500).

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1