KRANIGE PRESTATIE VAN HOLLANDSCHE JONGENS. Avontuurlijke sleepreis van Buenos Aires naar ons land. Groote moeilijkheden zwaar weer. Alles te boven gekomen. Vrijdagmiddag te ruim vier uur is van de reede van Cowes bij het eiland Wight naar ÏJmuiden veitrokken de Nederlandsche baggermolen „Bever wijk 16", gesleept door de slechts 35 meter lange Nederlandsche sleepboot ,3everwijk 20", ten einde het laatste traject af te leggen van een sleep reis, die zelfs voor ons land, waar men op het gebied van sleepv^arten over langen afstand toch het»- wat gewend is en dat op dit gebied een internationalen faam heeft, van bij zonderen aard mag worden geacht. Omstreeks 1922 zond de Hollandsche maat schappij voor aannemingen te Beverwijk een hoeveelheid materiaal naar Argentinië voor het verrichten van werkzaamheden voor het aanleggen en verbeteren van havens. Het werk werd na eenigen tijd gestaakt en de genoemde maatschappij ging in andere han den over. Aan het in Argentinië achtergeble ven materiaal schreef men. aangezien het sedert het staken der werkzaamheden onge bruikt was gebleven, geen al te groote waarde meer toe, zeker niet voldoende om de kosten voor het vervoer naar Nederland er aan te spendeeren. Verwaarloosde schepen aan eenzaam strand. In het vroege voorjaar van dit jaar vertrok ken echter drie jongelui, uit Nederland naar Argentinië om eens na te gaan. of er aan de achtergebleven goederen niet toch nog iets kon worden gedaan om althans een deel van de verloren waarde te redden. Het waren de 26-jarige H. van Giffen, die in het bezit is van zijn stuurmanscertificaat, de 23-jarige S. Jongeling en de 19-jarige W H. Mellema. Zij wisten, dat in Argentinië waren ach tergebleven de in 1914 gebouwde Nederland sche baggermolen „Beverwijk 16" lang 53 meter, breed 9.35 meter en hol 3.50 meter, alsmede de Nederlandsche sleepboot „Beverwijk 20" lang 35 meter, breed 8 meter en hol 3.80 meter, voorzien van een machine van 8.50 P.K. Zij vonden dit materiaal echter niet te Buenos Aires. Het bleek geheel on beheerd te zijn achtergelaten op het verwij derde Tigre-eiland, waar men over vrijwel geen hulpmiddelen, noch over werkplaatsen beschikte. Het eerste onderzoek wees reeds uit, dat van de beide vaartuigen, die uit prima materiaal gebouwd zijn, voornamelijk het houtwerk veel had geleden. De jongens besloten zelf de beide vaartuigen in zoodani- gen toestand te brengen, dat zij er mee naar Buenos Aires konden komen, voor verdere re paratie. Met ijzeren energie hebben zij ge werkt om het zoo ver te krijgen, Op een verlaten gedeelte van het strand van Tigre- eiland, waarachter het bosch begint, nabij een verwaarloosde, uit golf ijzeren platen ge bouwde loods, lagen de beide vaartuigen aan een steiger, die geheel vergaan was. Het eerste werk, dat de drie Hollandsche jongens moesten doen, alvorens zij het be- noodigde materiaal naar de beide schepen konden brengen, was dan ook het bouwen van een nieuwen steiger, waarvoor zij het benoodigde hout uit het bosch haalden. Daar na begon het eigenlijke répara tie werk, on der zeer moeilijke omstandigheden, tenge volge van het klimaat, maar vooral door het ontbreken van allerlei gereedschappen, zoo dat men soms zijn toevlucht tot zeer pri mitieve middelen moest nemen» En in het begin van Juli waren zij zoo ver gevorderd, dat zij met de beide vaartuigen naar Buenos Aires konden vertrekken, waar sleepboot en baggermolen in het dok gingen voor het verrichten van de noodige werk zaamheden aan de onderwaterdeelen. Maar toen bleek ook, welk prachtig resultaat de jongens met hun ijzeren doorzettingsvermo gen en hun taaien arbeid hadden bereikt. De twee vaartuigen, waarvan men in Nederland reeds had geloofd, dat zij als oud-roest af geschreven moesten worden en nog slechts geschikt zouden zijn voor verkoop aan den slooper, bleken te voldoen aan alle eischen die gesteld worden voor het verkrijgen van de Lloyds-attesten, nadat gebleken was, dat alle door de scheepvaartinspectie te Amster dam voorgeschreven werkzaamheden, waar over een instructiebrief was meegegeven, waren uitgevoerd. Baggermolen en sleepboot waren weer ten volle zeewaardig. Waarom zou men dit kostbare materiaal, dat weer volkomen bruikbaar was geworden, j niet weer terugbrengen naar Nederland? Een gewaagd plan. Het plan, dat de jongelui misschien tijdens 't harde werk op Tigre-eiland reeds toen voor oogen stond, nam vasten vorm aan. Zij bepleitten het zoo vurig, dat men er in Nederland mee accoord ging, en twee Nederland sche machinisten en een Nederland sche stuurman werden naar Buenos Aires gezonden, opdat er althans zes Nederlanders zouden zijn die leiding konden geven om het gewaagde transport uit te voeren. De 26-jarige Van Giffen zou daarbij als gezag voerder optreden. Kapitein Van Giffen en Mellema Jr. kre gen daarbij echter nog eerst gelegenheid, te tonen dat zij niet alleen waardige nazaten waren van de oude Hollandsche zeevaarders, maar ook van de roemruchte Hollandsche kooplieden, want zij hadden al hun handels talenten noodig om niet de dupe te worden van de velen, die in een haven als Buenos Aires van elk schip, waarmee iets gebeuren moet, graantjes mee te pikken. Te overwinnen moeilijk heden Dat de sleepreis zelf een zware en avon tuurlijke onderneming zou worden, stond van tevoren vast. Men moest te Buenos Aires een bemanning monsteren en had daarbij niet al te veel keus, zoodat men een samenraap sel kreeg van zeelieden van verschillende nationaliteiten, die niet de minste routine hadden op het gebied van sleepreizen, zoo dat de zes Nederlanders aan boord naast hun verantwoordelijke taak van officier dik wijls moesten meehelpen foij het verrichten van het eenvoudigste matrozenwerk. Daarbij komt, dat de 35 metende sleepboot „Bever wijk 20" aanzienlijk blijft beneden de af metingen van de sleepbooten, die gewoonlijk voor lange afstandsreizen worden gebruikt, terwijl men dit keer niet van Nederland om de Zuid ging, met het voordeel van wind en stroom, maar in omgekeerde richting, vrij wel steeds tegen wind en stroom in. in een voor een dergelijk transport al zeer ongun stig jaargetijde, nl. winter in het Zuiden, najaar in het Noorden. Hachelijke avonturen. Men heeft dan ook aan boord wel hachelijke oogenblikken meege maakt. Einde Juli vertrok men uit Buenos Aires. Reeds terstond nadat men buiten de La Plata-rivier was, had men met zwaar weer te kampen, dat zoodanig verergerde, dat men na 4 a 5 dagen tijdens een hevigen storm den molen dreigde te verliezen. In het hartje van den nacht brak de sleep tros, alle hens aan dek om de zaak te klaren. Vrij spoedig ziet men de lichten van den baggermolen op de golven dansen en vindt men den molen terug, waarna men begint de sleep tros te hieuwen. De zes Hollanders werkten het hardst, omdat zij de eenige werke lijke zeelu met ervaring blijken te zijn. Bij dat werk breekt de eerste machinist een been en een matroos wordt zoodanig over dek geslagen, dat hij blijft liggen. Terwijl eener zij ds de gewonden moeten worden geholpen, moet men anderzijds trachten, bij den teruggevonden mo len te blijven, en de sleeptros weer binnen te krijgen, wat ondanks de duisternis en huizenhooge golven ge lukt. Den volgenden morgen kan men weer een normale verbinding tot stand brengen. Dat was het eerste avontuur. Men liep Rio de Janeiro binnen met de voorpiek van de sleepboot vol water. De geleden schade werd hersteld en twee dagen later was men weer onderweg, naar Pernambuco om te bunke ren. De jongens konden hun ongeduld nau welijks bedwingen. Na één dag begon men de lange reis naar het Antillen-eiland St. Vincent. Het was een moeilijk traject, voort durend tegen den wind in en met een be perkten voorraad kolen aan boord. Veelal liep men niet harder dan 3 mijl per uur. Slechts twee dagen bleef men in St. Vin cent. Toen begon de overtocht over den At- lantischen Oceaan, met als doel Madeira. Dagen lang zag men slechts lucht en water en had men te worstelen met tal van moei lijkheden zooals men die dikwijls ook in oude scheepsjournalen leest. Door harden tegen wind haalde men Madeira niet en met het laatste beetje kolen kwam men te Las Pal- mas op de Kanarische eilanden aan. Eenige leden van de bemanning leden aan scheur buik en moesten aan wal worden gebracht. Groote hoeveelheden vrachten en versche groenten werden ingeslagen, opnieuw werd gebunkerd en na twee dagen vertrok men, in de hoop, in één ruk ÏJmuiden te kunnen halen. Zeer zwaar weer. Dat dit niet gelukt is, moet geweten wor den aan het zeer zware weer in de Golf van Biscaye en in het Engelsche Kanaal. Men had de grootste moeite om van de Fransche kust te komen. Van de sleepboot sloeg een reddingboot die op de brug stond, stuk. ter wijl het dekhuis van den baggermolen af sloeg en de molen bovendien lek raakte. Niettemin bracht kapitein Van Giffen vier dagen geleden het transport veilig op de reede van Cowes. Het lek werd gevonden en alles geklaard. Na een reisduur van meer dan negentig dagen is thans het laatste ge deelte begonnen. Nog slechts eenige dagen en het transport, dat den overtocht over den Atlantischen Oceaan heeft volbracht, zal de Noordzee zijn overgestoken en te ÏJmuiden aankomen. Het zal een mooie dag zijn voor deze Hollandsche jongens, die op kra nige wijze getoond hebben dat, wat er ook aan uiterlijke dingen mag zijn veranderd, dat ondanks de vervan ging van het zeilschip door het stoom- en het motorschip, de geest der oude zeevaarders ook bij de jon gere generaties van ons volk nog al tijd levend is. BEVERWIJK SLUITING VAN DE VREDESTENTOON- STELLING. De Vredestentoonstelling, die in de afgeloo- pen week georganiseerd werd door de plaat selijke vredesorganisaties, behoort weer tot het verleden. De heer J. P. Rijken, voorzitter van de Vredesgroep heeft Zaterdagavond te 10 uur de expositie gesloten met een korte toespraak tot de belangstellenden. Spreker was van meening, dat de tentoonstelling aan haar doel heeft beantwoord. Het aantal be zoekers zal ongeveer 900 tot 1000 hebben be dragen. Ook zijn er veel brochures verkocht De voorzitter wekte de bezoekers op toch vooral de vredesbeweging te steunen. Zij hebben zich nu een beeld kunnen vormen van de verschrikkingen van den grooten we reldoorlog. Alle krachten moeten worden in gespannen om te voorkomen, dat een nieuwe oorlog de menschheid teistert. Een toe komstige oorlog immers zal door zijn lucht aanvalswapen nog afschuwelijker worden. Door zich bij een der vredesorganisaties aan te sluiten kan men eenigszins bijdragen het wereldgeweten wakker te houden. Met een woord van dank aan allen, die aan het welslagen van de expositie hun medewer king verleenden, sloot de heer Rijken namens de gezamenlijke vredesorganisaties de Vredes tentoonstelling. EEN HOLPARTIJ, DIE GOED AFLIEP. Zaterdagmorgen sloeg het paard van een brandstoffenhandelaar, die op den Velserweg een klant bediende, op hol. Het dier rende met den slingerenden wa gen achter zich aan den Velserweg op. Ter hoogte van de Vondellaan werd een boom aangereden, maar dat bleek geen belemme ring te zijn om de holpartij voort te zetten. Bij Akerendam sneuvelde een lantaarnpaal, maar ook deze aanrijding bracht het ver schrikte paard niet tot rede. De wagen vloog vervolgens tegen een boom op en werd totaal vernield. Het paard, bevrijd van zijn last rende door en kon eindelijk bij het Luxor-Theater worden gegrepen. Het dier, dat trilde over al zijn leden, was aan een van de aehterbeenen gewond. Het kon rustig naar stal worden geleid, om te beko men van de emoties. Het mocht een wonden heeten, dat de dolle ren op dezen drukken verkeersweg geen ernstige ongelukken tot gevolg had. WINTERLEZINGEN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Ds. H. Hanneman. predikant van de 'Vrijz. Herv. Gemeente alhier zal op 17 November, 13 Januari en 16 Maart in het kerkgebouw aan de Parklaan lezingen houden over drie foijbelsche personen. De eerste lezing gaat over het onderwerp: „Mozes, de wetgever van het Joodsche volk". In de maand Februari zal voorts mej. Nic. Bruining een lezing houden over een nader aan te kondigen onderwerp. i DE TREKKING VAN DE ZONNESTRAAL- LOTERIJ. De trekking van de bekende Zonnestraal loterij heeft plaats gehad. In Beverwijk vielen prijzen op onderstaande nummers: 43926 bon- bonstel; 44884 sigarettenkoker; 45980 thee- warmer: 47818 handwarmers; 47839 ceintuur; 49084 notenkraker; 50028 omslag radioblad: 50040 nagelgarnituur; 50052 sigarettenkoker; 111409 aardappellepel; 111449 slacouvert; 111917 omslag radioblad; 111945 ijs-dienschep; 171053 fauteuilaschbak; 171070 theemuts; 171303 zilveren jamlepel; 171308 collier met hanger; 171323 collier; 171370 fruitgarnituur; 171464 zilveren taartprikker; 176421 rugzak; 176431 verschroomd roomstel; 176445 presen teerblad; 176766 vleeschvorkje; 176769 paar oorhangers; 182812 zes fruitmesjes met standaard; 182909 peper- en zoutstel; 182950 vleeschdienvork (zilver)182958 lucifers houder. De prijswinners moeten hun loten, voorzien van hun naam en adres, inleveren Ooster wijkstraat 14, waarna voor toezending van de prijzen wordt gezorgd. De volledige trek- kingslijsten liggen bij de lotenverkoopers ter inzage. VERKOOPDAG VOOR WINTERHULP. De gebruikelijke verkoopdag van de goe deren, vervaardigd door de dameskrans dei- Vrij z. Herv. Gemeente, is bepaald op Woens dag 24 November e.k. De vervaardigde hand werken zullen in het kerkgebouw aan de Parklaan worden uitgestald. HEEMSKERK X iH'i Errol Flynn en Anita Louise in „Het Groene Licht". (Kennemet Theater, Beverwijk.) BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina Cornelia Maria, d. van C. J. Duijn en Petr. I. W. Koper; Nicolaas Jan, z. van A. Bruinekool en Joh. Wentink; Gerarda Cornelia, d. van B. P. van Egmond en A. Groot; Theodoras Petrus Antonius, z. van P. A. Klaase en _A. M. Adrichem. Ondertrouwd: Petr. j. de Ruiter en A. M. B. Fasthoff, beiden alhier NIEUWE HOPMAN DER VERKENNERS De heer van den Bergh, aan den Rijks straatweg alhier, is tot hopman der R.K. Ver kenners benoemd. De heer van den Bergh woonde voorheen in Amsterdam en heeft daar 15 jaar voor de verkenners gewerkt, zoodat genoemde heer op dit gebied zijn sporen reeds verdiend heeft RINGSVERGADERING Op Maandag 29 November zal de ring Ken- nemerland van het Nederlandsch Jongelings verbond zijn jaarlijksche vergadering houden in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Maerelaan. KONINGINNEDAG EN HARDDRAVERIJ Woensdagavond 10 November houdt de vereeniging „Koninginnedag en Harddra verij" een ledenvergadering in café „De Oranjeboom". De agenda vermeldt o.a. verkiezing van een voorzitter, wegens het bedanken van Joh.s Henneman^ TO ONEELUITV OERIN G On Zondag 21 November zal de tooneel- vereeniging der St. Joseph-Gézellen een uit voering geven van „De gril van den Hertog',' een blijspel in drie bedrijven en een voor spel, van Gerard Nielen. BEVOLKING. Ingekomen personen; Jac. Th. Bakker, landarbeider, Zeelaan 20, van Beverwijk; Mej.,M. Pekel, zonder beroep, Voorweg 8 van Harlihgen. Vertrokken personen: Mej. A. C. Kroone, dienstbode, van Rijks straatweg 60 naar Castrieum; Mej. M. M. A. B'lankendaal, zonder beroep, van M. v. Heemskerckstr. 6 naar Bennebroek; Egb. v. Rookhuizen en gezin, rijwielhersteller, van Oosterstreng 21b naar Beverwijk. HINDERWET Door de Bataafsche Import Mij. is ingevol ge de Hinderwet vergunning verzocht tot plaatsen van een electrische benzinepomp nabij het perceel van Gebr. Eeltink, alhier. DIENSTPLICHT Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1938 aan wie vrijstelling van dienstplicht is verleend wegens broederdienst bedraagt 19. KATH. JEUGD CENTRALE. Zondag 7 November wordt in het R.K. Ver eenigingsgebouw voor de leden der K. J. C. en de St. Joseph-Gezellen een feestavond ge organiseerd. WIJZIGING SCHOOLTIJD. Tijdens de wintermaanden zullen de lessen aan de D.K. scholen voor lager onderwijs in den namiddag aanvangen om 1 uur en eindi gen om 3.30 uur, zoodat de kinderen voor het invallen van de duisternis thuis kunnen zijn. Deze regeling gaat Dinsdag 2 November in. DIEFSTAL. De melkhandelaar L. H. kwam tot de ont dekking dat enkele fleschjes room uit zijn bakfiets waren gestolen. POLITIE DOET EEN INVAL. Reeds eenigen tijd bestond het vermoeden, dat in een café aan den Rijksstraatweg onge oorloofd kaartspel werd beoefend. Zondagavond omstreeks 10 uur deden drie rijksveldwachters en een rechercheur een in val. Vijf personen die aan het kaarten waren, werden gearresteerd en naar het gemeente huis overgebracht. De localiteit werd voorloo- pig gesloten. Na aan een verhoor te zijn onderworpen werden de arrestanten weer op vrije voeten gesteld. CASTRICUM HERDENKING KERKHERVORHn\T In de gewone godsdienstoefening die termorgen _in de Herv. kerk werd gehoud en waarin Dr. J. J. Westendorp Boerma v ging herdacht spreker het groote geW' der Hei-vorming. De kerk was flink bezet BAZAR VOOR HET RESTAURATIE-Pnvno DER NED. HERV. KERK. S Omtrent dezen bazar, die zooals eerder hebben medegedeeld op 9,~lo en u Nov. a.s. in de groote zaal van de Rustel Jager zal worden gehouden, kunnen wil nader berichten, dat er vele aardige attra ties zullen zijn. Uit de opbrengst van <u~ bazar en van de verloting zal in de eerv^ plaats de naast de kerkekamer gelegen ruta te, die indertijd als schoollokaal dienst deM en waarin de geheele Castricumsche en Bat- kumsche jeugd broederlijk en zusterlijk naa4 en door elkaar zat, gerestaureerd worden' bedoeling is een aardig zaaltje te verkrijgen Hot als vprcrnrtprlnkflfll rtipncf „nl dat als vergaderlokaal dienst zal doen. De kerkkamer, die momenteel voor all! mogelijke bijeenkomsten wordt gebruikt en zoo goed als eiken dag bezet is, is veel te klein en te ongeriefelijk. De bazar- en ver lotingscommissie hoopt dan ook. dat het door haar begonnen werk- geheel zal slagen. Zii verwacht daarbij de medewerking der Cas tricumsche en Bakkumsche bevolking. Wij memoreeren nog even, dat er nog een aantal loten beschikbaar is, die in de ko mende week natuurlijk nog geplaatst moeten worden. Wie nog een lot wil hebben en daar door de kans wil loopen eigenaar te worden van het prachtige radiotoestel, van de gas- warmwaterinstallatie, van de fiets, de Zilme- ta-cassette of van een der andere fraaie prijzen, wende zich tot-de bekende adressen en in laatste instantie tot den heer J. Klin kenberg, Beverwij ksche Straatweg 61. DE WEDSTRIJDEN VAN VITESSE. A. D. O. I—Vitesse I 2-1 Vitesse H—Berdos II 2-1 Vitesse HIS. V. A. II 3—1 A. D. O. I—VITESSE I 2—1 De traditie getrouw is deze wedstrijd in een nederlaag voor Vitesse geëindigd. De wed strijd werd in de laatste minuten beslist en de uitslag had even goed andersom kunnen zijn. Nadat is afgetrapt, is de eerste aanval voor •Vitesse, welke een corner oplevert. Praai plaatst Plas den bal voor het doel doch Stenge kopt juist over. Het spel gaat snel op en neer. Als de A. D. O.-midvoor is doorgebroken weet Bleijendaal fraai te redden. Aan den anderen kant weet de A. D. O.-doelman een vliegend schot van Tromp met moeite uit zijn doel te houden. Wanneer uiteen snellen A. D. 0- aanval keurig wordt voorgezet neemt A. met een fraaien kopbal de leiding 1'0) Direct is A. D. O. weer terug, doch de Vi tesse-verdediging is op haar post. De Vitesse- aanvallen worden door de resoluut ingrijpen de A.-verdediging afgeslagen. Onder groote spanning breekt de rast aan. In de tweede helft is Vitesse direct in den aanval. Na eenige vergeefsche aanvallen volgt een corner op het A. D. O.-doel. Tromp plaatst dezen corner via den A. D. O.-keeper in het net (1i). Thans volgt een zeer spannende strijd om de leiding. Beide verdedigingen ruimen alles op. Eenige malen redden de doelverdedigers. Vitesse is iets meer in en aanval. Eens denken wij Vitesse de leiding te zien nemen, als de A.-keeper den bal laat vallen, maar het schot van Kabel gaat juist naast. Vijf minuten voor het einde komt het suc ces aan den anderen kant als de A.-rechtsbui- ten onhoudbaar doelpunt (21). Hoe Vitesse daarna ook werkte, de tijd is te kort om succes te hebben. Het einde komt met een 21 overwinning voor A. D. O. Een gelijk spel had de juiste verhouding geweest. C. S. V. NIEUWS Zondag a.s. om 10 uur wordt op het C. S. V. terrein gespeeld de wedstrijd C. S. V. 2— Z. V. V. 4. VERGADERING VAN VOLKSONDERWIJS. Maandagavond houdt de vereeniging voor volksonderwijs in hotel Bakker een vergade ring waarin de kwestie van de eventueele stichting van een fröbelschool in Bakkum ter sprake zal komen. Deze bijeenkomst is voor alle belangstellenden toegankelijk. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KENDER- HERSTELLINGS- EN VACANTIE-KOLONIES. Op uitnoodiging van een voorloopig comité werd in hotel Broksma een vergadering ge houden van een 25-tal dames en heeren ten einde te trachten in Castrieum een afdeenn0 te stichten van het Centraal genootschap van kinder-herstellings- en vacantie-kolonies, uit laer-nerstenings- en de mededeelingen van den voorzitter van net voorloopig comité bleek, dat reeds vroeger m 1 Castrieum een afdeeling heeft bestaan, aie in 1918 was opgericht, maar die na eenige jaren, toen er voor de vereeniging geen reden van bestaan meer was, werd opgeheven, op een desbetreffende vraag werd door de plaat selijke geneesheeren geantwoord, dat uitzen ding van kinderen ook in Castrieum m Be paalde gevallen noodzakelijk is. Als net meest doelmatige middel tot introductie van de ver eeniging bij de bevolking werd gekozen, net vertoonen van de propaganda-film van net Centraal genootschap. Vastgesteld werd. dat deze propaganda filmavond gehouden zal wor den op 23 November a.s. in de zaal van ae Rustende Jager. Na afloop van deze filmvoor stelling zal dan tevens de definitieve opnen- ting van de afdeeling plaats vinden. Een aan tal dames en heeren stelden zich voor den verkoop van de kaarten, die ter dekking van de kosten slechts 10 cent zullen kosten, be schikbaar. Aan het slot van de vergadering hebben de meeste aanwezigen zich als m van de op te richten vereeniging laten in schrijven. luchtafweergeschut en begonnen de luchtdoel mitrailleurs te ratelen. Nadat de eerste aanvaller met behulp van een jachtvliegtuig was verdreven, werd spoe dig een eveneens uit Noordelijke richting Ko mende nieuwe aanvaller, wederom een arie- motorig bombardementsvliegtuig gesignaieera. Even spoedig was het eveneens door de zoek lichtbundels gevangen en hoewel het Bovei den Amstel eenige bommen in den vonn van gekleurde seinkogels liet vallen werd dezelfde wijze verdreven als zijn voorgang- De derde en laatste aanval werd door de beide bommenwerpers tezamen ui ver spreide formatie en op dezelfde wijze aigesta- S Een taptoe was het slot van dezen lucht verdedigingsdag. Luchtverdedigingsdag te Amsterdam. Prins Bemhard woont een deel der oefeningen bij. Amsterdam heeft Zaterdag zijn luchtverde digingsdag gehad, 's Morgens is een militaire tocht door de stad gehouden en het luchtaf- weermateriaal. dat daaraan had deelgeno men werd daarna opgesteld op het opgespo ten terrein, dat ten behoeve van den bouw van het nieuwe Amstelstation achter de Berlage- brug gereed is gemaakt. Tegen half twaalf stonden de verschillende stukken daar ver spreid en werd de openlucht tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Bij alle ten toon gestelde stukken stond be dienend personeel dat het zeer druk had om de werking van geschut en apparaten te de- monstreeren en te verklaren. Tegen twee uur verzamelde zich op het ge reserveerde gedeelte van de Berlagebrug. die voor het publiek afgesloten was, en voor wel ker omgeving men voorzien moest zijn van een speciale toegangskaart, een groot aantal hooge autoriteiten van land- en zeemacht, de eerste ministers, dr. H. Colijn en de minister van defensie. J. J. C. van Dijk, alsmede ce Com missaris van de Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, en zeer vele voor aanstaande personen uit het openbare leven des lands en van de hoofdstad. Kort voor half drie arriveerde Prins Bern- hard, die gekleed was in de grijze uniform van kapitein der grenadiers en die ontvangen werd door den commandant van het veldleger, lt.-gen. baron van Voortst tot Voorst. Met den leider der oefeningen, majoor J. G. V. Zegers, van den staf der militaire luchtvaart, en eenige andere-hooge officieren begaf hij zich naar den toren van het bragwachtershuisje midden op de Berlagebrug. Van daar uit gaf majoor Zegers voor de microfoon een uiteen zetting van wat zich in de lucht en op den grond afspeelde, welke verklaringen met be hulp van luidsprekers voor het talrijke publiek dat zich langs den Amstel verdrong, hoorbaar werd gemaakt. Tegen half drie verschenen de eerste vlieg tuigen, komende uit Noordelijke richting, bo ven den Amstel. Het waren een escadrille Fokker S. 4 les-vliegtuigen. Dan volgde een escadrille overgangs vliegtuigen van den marine-vliegdienst. Koolhovens van het type F.K. 51. Voor een bijzondere attractie zorgde de tweede luitenant Van der Bosch, van de Lucht vaar tschool. die met het door Soesterberg aangekocht Bucker Jungmann-vliegtuig eenige orachtise stunts boven de Berlasrebrue uit voerde. De marine zorgde voor afwisseling, door een escadrille van vijf marinevliegtuigen, Fokkers van het type C. 7 W., die in formatie kwamen aangevlogen, gevolgd door een marine bom- mentwerper T. 4 en het nieuwste Fokker cata- pult-vliegtuig der marine, de C. 11 W. Het was drie uur, toen werd aangekondigd, dat de eerste formatie vijandelijke bommen werpers den Amstel naderde. Het bestond uit vijf Fokker-verkenners van het type C. 10, die in dit geval verondersteld werden bommen werpers te zijn. Nauwelijks hadden zij de nieuwe Amstelbrug overvlogen, of het lucht afweergeschut, dat op het opgespoten terrein naast de Berlagebrug stond opgesteld, trad in werking. Van twee verschillende kanten kwam in de lucht hulp opdagen, in den vorm van eenige escadrille jagers, van het type D. 16 en D. 17, die er in slaagden, het eerste bombardements- verband uiteen te drijven en een der bommen werpers omlaag te schieten. Tegen half vier had een tweede aanval plaats. Uit het noorden naderden op grooten afstand van elkaar twee formaties elk van 5 bommenwerpers. De eerste formatie werd ge vormd door Fokker verkenners C 10. de tweede door marine vliegtuigen C 8 W. Laag scheerden zij over den Amstel en on middellijk klonk het geknetter der luchtdoel mitrailleurs, die stonden opgesteld op de daken van eenige hooge. daarvoor gunstig ge- geiegen gebouwen en op eenige in den Amstel liggende zolderschuiten. Twee jachtpatrouilles, bestaande uit D 16 en D 17 jagers, trachtten de bombar dementsvliegtuigen uit hun verband te drij ven. Eenige toestellen, zoowel hun aanvallers als verdedigers, werden daarbij als getroffen beschouwd en vielen af. De aanvallers schoten eenige seinpatronen af die als bommen be schouwd moesten worden, en moesten toen den aanval staken. Te kwart voor vier naderden alle deelne mende vliegtuigen nogmaals de Berlagebrug, ditmaal vliegende in twee gesloten formaties, ieder van ruim twintig vliegtuigen, teneinde in paradevlucht de autoriteiten op de brug te passeeren. Tegen vier uur was de middagoefening afge- loopen en vertrok Prins Bernhard per auto naar Soestdijk. Tegen acht uur begon het laatste gedeelte van het programma der luchtverdedigings demonstratie. Drie-motorige bommenwerpers zouden trachten een haven, die verondersteld werd zich te bevinden tusschen nieuwe brug en Berlagebrug, te bombardeeren. Te acht uur precies werd de eerste driemotorige bommen werper gesignaleerd. De witte bundels van een zestal zoeklichten.die zoowel bij genoemde brug gen als op verwijderden afstand van den Am stel in Zuid en Oost stonden opgesteld, stre ken langs den slechts weinig bewolkten hemel en nauwelijks had een der zoeklichten de ma chine in zijn straal gevat, of de andere bun dels schoten te hulp en hielden het vliegtuig in het kruispunt van de stralenbundels gevan gen. Vrijwel tegelijkertijd begonnen de schoten te vallen van het bij de twee bruggen staande BURGERLIJKE STAND 1937 HAARLEM 30 October Bevallen; 27 October, A. SiebeUnk-"^ man, z., 28 October, J. P. Hoogendoom—v- Kroef, d., 29 October M. Weber—Kremer, 30 October, M. A. v. Bakel—Dingenouts, 2^ r. N. C. „uadt, 82 j., Dutrystraat, D. M. C., 20 mnd., z. v. D c- Overleden: 28 October, D. v. Eijken—-- 74 j.. Gen. de la Reijstraat. 2*9 Oct0p^ g2 Polfliet, Paul Krugerkade.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6