Het voorhoede experiment blijkt een mislukking Franschen winnen na een matigen wedstrijd met 3—2 Smit, de maker van de twee Nederlandsche doelpunten P. De nationale voetbalploeg uit het land Tan Napoleon en Bakhuys (of hoor ik de volgorde om te keeren?) is naar Amsterdam gekomen, om te trachten den smaad van een rijtje nederlagen in vorige jaren uit te wis- schen en het resultaat is geweest, dat zij den onzen een voetbal-les hebben gegeven, die nog wel heel veel min of meer deskundige pennen eri tongen in beweging zal brengen. Hetgeen dan goed zal zijn, want ook deze les verdient, goed geleerd te worden. Frankrijk heeft gewonnen, en verdiend ook. Het verschil in doelpunten is tot het kleinst mogelijke beperkt gebleven en het verschil was dan ook inderdaad in het veld niet groot. Onze ploeg speelde in het veld maar weinig beter. Het lag intusschen in verscheidene factoren en de voornaamste daarvan was: het spel van de middenlinies. Hoewel zeker niet gezegd kan worden dat de Nederlandsche middenspelers slecht waren, hoewel zij zelfs stuk voor stuk af en toe uitstekende dingen heb ben gedaan, schoten zij in een zeer belang rijk opzicht tekort en de Fransche middenlinie was daar, om ter plaatse dit schromelijk te kort aan te toonen. Wanneer de Nederland sche voorhoede aanviel, moest zij den steun van een mee ten aanval trekkende midden- linie ontberen en wanneer de Franschen aan vielen hadden zij niet alleen hun eigen midden linie als stuwende kracht achter zich, maar hun voorhoede vond vlak bij het Nederland sche doel meestal alleen de backs,, daarmee een bewegingsvrijheid verkrijgende, die de Nederlandsche voorhoede bij haar aanvallen nooit ten deel viel. De Fransche middenspelers verdedigden, als het noodzakelijk was, vlak voor hun eigen doel en zij trokken niettemin onversaagd en onvermoeid mede ten aanval, hun Neder landsche eollegas opereerden in het midden veld. Zij vertoonden daar vele knappe staal tjes van voetbaltechniek, maar het eind was, dat zij meestal op korten afstand slecht, of op langen afstand nog slechter plaatsten. Het plaatsen van alle drie was, onvoldoende en in de voorhoede leed Vente, in de achterhoede Caldenhove ook erg aan die kwaal. Laat ik ten aanzien van den laatste er onmiddellijk aan toe voegen, dat dit de eenige fout van den Amsterdammer was. Hij heeft wel het allermeeste werk verzet in de oranje- ploeg en hij deed dit, op het plaatsen na, prachtig. Maar we zijn nog niet aan het einde van de tekortkomingen. Er werd in het grootste deel van den wedstrijd door de onzen te klein gespeeld. Dit leverde af en toe een aantrek kelijk schouwspel op, maar het eindigde, vooral in de eerste helft steeds weer op dien muur van Fransche verdedigers, die absoluut ondoordringbaar leek en voor de rust dan ook bleek. Het was in de eerste helft bepaald ontmoedigend voor de toeschouwers. Zeker twintig minuten lang viel Nederland in deze periode vrijwel onafgebroken aan en eigen lijk zag het er geen oogenblik naar uit. dat er een succes uit zou komen. De Fransche ver dediging was een rots gelijk en onze mannen speelden hun in de kaart. Feitelijk kreeg geen enkele Nederlandsche voorhoedespeler een bruikbare kans in de eerste helft en daar mede is het spelsysteem toch wel veroordeeld. Er was hiervoor echter nog een oorzaak en wel, dat het Nederlandsche tempo, vooral te gen de-ze hardgetrainde Fransche .beroeps voetballers te langzaam was. De Fransche middenlinie kreeg te gemakkelijk gelegen heid zich terug te trekken, wanneer het Fran sche doel in gevaar kwam. Na de rust. toen het spel meer opengehou den werd. kregen de onzen wel kansen en deze werden dan ook benut. Tdfen bleek, dat die Franschen toch werkelijk niet zoo ondoor dringbaar waren, maartoen was het te laat. Misschien zullen er thans scribenten zijn. die verklaren: Nou, wat heb ik gezegd. Die oudjes, als Van Heel en Anderiesen moeten eruit. Die kunnen niet meer mee. Inderdaad kon Anderiesen niet den geheelen wedstrijd meer mee, althans niet met een goede opvat ting van zijn taak. En het zwerverswerk is Van Heel ook wat te machtig gebleken. Maar ik besef tenvolle, voor welk een moeilijke op gaaf de Technische Commissie' stond. Had zij nog meer debutanten in de ploeg opgenomen, dan zou de mislukking nog wel erger ge weest kunnen zijn. Intusschen is het wel gebleken, dat er noodzakelijk wat verjonging in de ploeg moet komen en de omstandig heden brengen mee, dat hiervoor nu wel een zeer gunstige gelegenheid op handen is. Wan neer Nederland binnenkort te Rotterdam tegen Luxemburg speelt, is er alle aanleiding tot experimenteeren. Het kan volkomen mis lukken, want een uitblinkend clubspeler is nog geen succes voor het Nederlandsch elftal. Maar. zoo ooit. dan moet het nu geprobeerd worden tegen Luxemburg, met een vervanger voor Van Heel en voor Anderiesen en het is niet meer dan billijk dat men Dijkstra dan ook zijn kans geeft tusschen de palen. Niet zoozeer om den vreeselijken blunder van Halle, die ons Zondag het tweede Fransche doelpunt kostte, want zulk een moment kan eiken doelman overkomen, maar om het ge zonde principe, dat men tijdig den jongeren gelegenheid moet geven te toonen, wat zij waard zijn. Het experiment Dijkstra lijkt mij al zeer ongevaarlijk. Als ik van de spelers nog wat mag zeggen, dan is het dit. De backs kunnen voorloopig nog rustig gehandhaafd blijven, Pellikaan herstelde zich na een slecht begin, maar plaatst nog altijd even slecht, Paauwe vol deed zonder meer, Anderiesen dient te wor den vervangen, omdat het tegen een jonge felle ploeg niet meer geheel mee kan ko men. Bergman maakte een goed debuut. Hij was een der weinige werkelijk felle spelers en dat is een vingerwijzing op zichzelf. Het expe riment Van Heel is niet gelukt. Smit was ver uit de beste voorspeler en zeker de knapste voetballer van het geheele team, zijn beide doelpunten, maar vooral het eerste) waren juweeltjes. Vente viel tegen en Wels verdient dat hij zijn plaats behoudt. Maar de hoofdzaak is deze: de ploeg moet de felheid terugvinden, die haar vorige jaren de overwinningen bracht. Spelers als Van Heel en Anderiesen. hoe geroutineerd en knap ook, zijn voor het bereiken van dit doel een beletsel geworden. Toen ik buiten het Stadion kwam, pas seerde ik een venter die met groote actualiteit een blaadje te koop aanbood met deze aan prijzing: Wij missen Bakhuys! Ik weet niet, welke smeuïge „onthullingen" ik gemist heb, door zijn product niet te koopen, maar wel weet ik, dat Bakhuys ons op dezen Zondag de zege niet zou hebben bezorgd. Voor de rust zou ook hij geen kans hebben gekregen en na de rust heeft Smit twee doelpunten ge maakt, die misschien anders van zijn voet zouden zijn gekomen. En misschien ook niet. Frankrijk heeft de kleine zege op oranje verdiend, omdat het feller en intelligenter speelde dan onze ploeg, die in handigheid van balbehandeling alleen baas was, maar daar mede niet genoeg doelpunten maakte. (Van een onzer redacteuren). IN een eenigszins teleurstellenden wed strijd heeft de Nederlandsche voetbal ploeg op eigen terrein een nederlaag geleden tegen het Fransche elftal. En hoewel men niet had kunnen zeggen dat een gelijk spel onverdiend zou zijn geweest, wa ren de Fransche aanvallen ofschoon niet zoo talrijk als de HoUandsche, toch veel gevaar lijker door hun vei*rassend karakter. De Hol- landsche voorhoede hield het spel veel te kort. waardoor vele kansen werden ver knoeid. Te half drie betreden de volgende elftal len onder het spelen van het Hollandsche en Fransche volkslied het veld: Nederland Halle, Caldenhove, Weber, Pellikaan, Anderiesen, Bas Paauwe, Wels. Vente, Smit, Van Heel. Bergman. Scheidsrechter: Wiltshire (Eng.) Frankrijk: Langiller, Veinante, Nicolas, Heisserer, Courtois, Delfour. Posset, Bourbotte, Mattier, Casenave, Di Lorto. Delfour, de Fransche aanvoerder wint den toss en verkiest eerst met de overigens niet sterken wind mee te spelen. Als Smit dan den bal aan het rollen brengt zijn er in het Stadion naar schatting een kleine 40.000 menschen aanwezig. De eerste aanval is voor de Franschen, doch Pellikaan weet de situatie, zij het ook ten koste van een corner, te redden. Dan bemachtigt Caldenhove den bal en zet met een forschen trap de Hollandsche voorhoede aan het werk. De bal belandt dan bii Smit wiens schot echter rakelings langs den paal gaat. De Fransche verdedigine blijkt zeer trapvast te ziin en daar bovendien de Hollandsche voorhoede het spel te kort houdt, zijn de Oranje-aanvallen niet erg ge vaarlijk. Verschillende corners worden op het Fran sche doel genomen doch tot doelpunten komt het niet. De Nederlandsche middenlinie blijft in deze periode te veel achter en verwaar loost daardoor haar taak om de voorhoede te voeden. Het snel golft snel op en neer en er wordt in een hoog tempo gespeeld. Nicolas is met eenige schoten niet erg gelukkig. Frankrijk neemt de leiding. op. Met een prachtig, ver schot van Bas Paauwe heeft Di Lorto niet veel moeite. De bekende Fransche links-half Delfour speelt een prachtigen wedstrijd en de kleine Wels heeft weinig tegen hem in te brengen. De Oranje-middenlinie laat nu haar verde digende houding wat varen en het gevolg hiervan is, dat Holland meer in den aanval komt. Verschillende corners worden geno men, doch de Fransche achterhoede met Mattier aan het hoofd houdt stand. Eenmaal wordt Bergman in het strafschopgebied ge haakt doch de Engelsche scheidsrechter Wiltshire, die overigens uitstekend leidde, liet doorspelen. Schotlooze Oranjevoorhoede. De Franschen worden nu steeds meer in gesloten doch het wil In de Hollandsche voor hoede niet erg vlotten. Wel worden er indi vidueel aardige dingen gedaan, doch het beslissende schot ontbreekt. Smit wordt zwaar gedekt en krijgt geen kans ook maar een enkel schot te lossen. Noch Di Lorto noch Halle krijgen dan ook zwaar werk te verrichten. Een vrije schop door Paauwe genomen weet Di Lorto echter slechts ten koste van een corner te redden. Ofschoon het publiek de Hollanders nu luide aanmoedigt levert ook deze corner weer niets op. Na prachtig spel van Van Heel die een tac tische partij speelt, komt de bal bij Bergman die voor de tweede maal wordt gehaakt,-f thans even buiten het strafschopgebied. Van Heel neemt den vrijen schop, doch schiet juist in de veilige handen van Di Lorto. Smit loopt dan een beetje onstuimig op den Franschen keeper in en nu wordt het spel wat ruwer zonder dat men het bepaald un- fèi'r 'kan noeniên. Het blijkt nu wel overduidelijk dat de Oranie-voorhoede niet in staat is doelpunten te maken. Zoo komt dan de rust met een 1—0 voor sprong voor Frankrijk. Ongetwijfeld had een gelijk^ spel de verhouding beter weergegeven, Holland had zeker een of twee doelpunten verdiend, doch de voorhoede is geheel van schot. Na de hervatting. in) e Fransche aanvallen blijven ^echter uiterst gevaarlijk. Bij een snelle doorbraak weet Courtois Cal denhove te passeeren, zijn voorzet belandt bij Nicolas die onhoudbaar voor Halle inschiet. (01). Er is dan juist 16 minuten ge speeld. Na den aftrap krijgt Bergman een prach tige kans om gelijk te maken. Van Jleel speelt hem den bal tactisch toe en de Blauw witter komt aleen voor Di Lorto te staan, zijn schot faalt echter hopeloos en de bal be landt in het zijnet. De Hollandsche aanvallen worden wel aar dig opgebouwd, doch over het algemeen slecht afgewerkt. Ook het plaatsen laat nog al het een en ander te wenschen over en het is dan ook te begrijpen dat het hechte Fran sche verdedigingstrio met de Hollandsche voorhoede weinig moeite heeft. Bergman is herhaaldelijk in duel met Bourbotte waaruit hij meermalen als overwinnaar te voorschijn komt. Zijn voorzetten leveren echter niets Na de rust gaat de Fransche voorhoede er weer meteen van door. Het is echter telkens Caldenhove die met forsche trappen het terrein zuivert. Als de Hollanders ook ten aanval trekken blijkt al spoedig dat star aan het korte spel wordt vastgehouden waardoor de kansen op een Hollandsche overwinning wel uiterst mi niem worden. Als er drie minuten gespeeld zijn wordt een snelle Fransche doorbraak den onzen noodlottig. Nicolas plaatst den bal naar Langiller en met een houdbaar schot in den rechter bene denhoek dat Halle onder zich door laat glippen is Frankrijk's voor sprong vergroot (0—2). Het ziet er nu werkelijk naar uit dat de Oranjeploeg zal gaan verliezen. Het beroemde „Hollandsche kwartiertje" is van deze voorhoede niet te verwachten. Eenige uiterst gevaarlijke Fransche aanval len kunnen door Caldenhove en Weber slechts ternauwernood worden afgeslagen. Vooral de D. W. S.'er speelt een bijzonder fraaie partij. De Nederlandsche doelverdediger Leo Halle wordt door een verheugden Franschman gepasseerd. Nederland scoort. Van Weber komi de bal dan in het bezit van Paauwe die op zijn beurt het leder doorgeeft aan Van Heel. Deze geeft een fraaie pass naar Smit die zich geen oogenblik bedenkt en met een schitterend, vliegend schot in den rechter bovenhoek het eerste Neder landsche tegenpunt scoort (12). Een prachtig doelpunt! Er is thans dertien minuten van de tweede helft gespeeld en de hoop in het Hollandsche kamp herleeft weer. Het is jammer dat in deze periode Vente. die zijn dag niet heeft, vele fraaie kansen verknoeit. Nicolas krijgt dan aan den anderen kant een prachtige kans. Hij komt alleen voor Halle te staan doch deze werpt zich voor de voeten van den Franschen middenvoor en weet den bal op het laatste oogenblik nog weg te trappen. De Fransche aanvallen blijven uitermate gevaarlijk. Ook onze voorhoede laat zich echter niet onbetuigd. Vooral de debutant Bergman heeft er nu goed het oog in en is in dezen vorm zeker zijn plaats in het elftal waard. Een formidabel schot van Van Heel kan Di Lorto nog maar juist uit zijn doel stompen, Smit krijgt vervolgens den bal doch zijn schot gaat langs het doel. Even hierna lost Paauwe van verren afstand een harden kogel die Di Lorto echter corner stompt. Het Hollandsche overwicht is nu weer afgeloopen en een misverstand in de achterhoede stelt Courtois in de gelegenheid den bal langs den uitge- loopen Halle te plaatsen (13). Wel appelleert Weber nog voor buitenspel doch de scheidsrechter blijft onverbiddelijk. Met nog een kwartier wedstrijdtijd is de Fransche overwinning nu wel zeker. De Hol landers spelen een verloren wedstrijd. Nog eenmaal krijgt Van Heel een fraaie kans doch zijn slecht gericht schot gaan meters naast. Dezelfde speler schiet even later volkomen onhoudbaar voor Di Lorto tegen den paal, Mattier en zijn mannen hebben nu niet over gebrek aan geluk te klagen. Smit verkleint wederom den achterstand. Talrijk zijn de Hollandsche aanval len en uit een van de voorzetten van Bergman komt de bal in het bezit van Van Heel die tactisch doorgeeft aan Smit. De Haarlemmer schiet keihard in doch de bal springt van de voeten van een der verdedigers terug, weer komt Smit echter in het bezit van den bal en thans geeft hij Di Lorto geen schijn van kans (23). Er zijn nog drie minuten te spelen en de onzen zetten er alles op om een gelijk spel te bevechten. Het gelukt echter niet, een hard schot van Van Heel weet een van de Fran sche verdedigers nog maar net weg te werken. Wels neemt dan nog den laatsten corner en even later kondigt scheidsrechter Wiltshire het einde aan van een wedstrijd die slechts matig kon bekoren. De meening van anderen. (Van een specialen A. N. P.-verslag,ge ver) Een rustige stemming heerschte er na af loop in de Hollandsche kleedmaker. Velen gevoelden zelf wei, dat de ontmoeting, welke zij zooeven hadden gespeeld, niet een van de allerbeste uit him voetbalcarrière was ge weest. Smit zorgde er voor dat de Hollandsche nederlaag slechts klein bleef, door twee fraaie doelpunten te maken. mm De heer H. W. H. Herberts, voorzit ter van de Keuze-commissie van den K. N. V. B., deelde ons als zijn meening mede, dat het Fransche elftal hem zeer was meegeval len. Technisch was het spel onzer tegenstan ders heel goed verzorgd. Het eerste doelpunt bijvoorbeeld werd gescoord na een staaltje van volmaakte techniek. Bij het resultaat van den wedstrijd kan ik mij heel goed neerleg gen. Het Nederlandsch elftal heeft geen slechten wedstrijd gespeeld. Het was jammer van dien goal van Leo Halle en Vente was niet goed gedisponeerd, Het experiment, zooals men dat dan wil noe men, SmitVan Heel is voor mij geen teleur stelling geweest. En van den debutant Berg man mag worden gezegd, dat hij meer heeft gepresteerd, dan wij van hem hadden ver wacht. Hij heeft hard gewerkt, maar is niet gelukkig geweest; hij had een zeer sterken halfspeler tegenover zich. Ik zie in Bergman wei een speler, die in de toekomst de aange wezen linksbuiten van het Nederlandsch elf tal wordt. De linkervleugel was beter dan de rechter. Smit heeft met plezier gespeeld. Cal denhove was beslist de beste en Anderiesen was in de middenlinie misschien niet in su per vorm, maar zijn spel was toch zeer goed. Het verband tusschen Weber en Pellikaan was matig. De Fransche achterhoede ruimde goed op en maakte een gepast gebruik van haar lichaamskracht. De spil viel mee en Langiller in de voorhoede was zeer gevaar lijk. Onze tegenstanders speelden met geest drift, maar beheerscht en vooral hun aange ven van den bal viel zeer mee. Caldenhove met Van Heel wiens optre- Delfour de beste den als linksbinnen speler van het geen onverdeeld succes veld. werd. De heer E. G. Mund t, lid der keuzecom missie, vond het een goeden snellen wedstrijd Nederland heeft ongelukkig gespeeld. Op de middenvoorplaats heeft Smit ook goed ge speeld. We hadden op het oogenblik geen an dere spelers voor de voorhoede, ziedaar mijn meening over het experiment. En we hebben ook pech gehad door schoten tegen paal en lat. Paauwe vond ik den besten man van het veld. En ook Caldenhove speelde uitstekend. De „oudjes" hebben het heusch niet slecht gedaan. Zoolang er nog geen andere spelers zijn, die hen kunnen vervangen, zoolang zul len deze ouderen ook in het elftal worden op gesteld. Want onze opdracht is, op het oogenblik het sterkste elftal op te stellen. De aanvoerder van het Fransche elftal, de linkshalfspeler Delfour, toonde zich zeer tevreden over het resultaat van den strijd: hij zei voldaan te zijn over de verrichtingen van zijn ploeg. De Fransche aanvoerder had waardeerende woorden voor de houding van het Nederlandsche publiek, waarvoor het, naar hij zei, toch een teleurstelling geweest moet zijn. het eigen elftal voor de tweede maal op eigen terrein een nederlaag tegen Frankrijk te hebben zien lijden, waarmede de Fransche ploeg revanche heeft genomen voor de het vorig jaar in Parijs geleden 6—1 ne* derlaag. Volgens Delfour was er weinig ver schil in speelkracht tusschen de beide teams op te merken, maar de Franschen hadden meer succes. Hij roemde het spel van den rechtsbuiten Courtois en van den midden- voor Nicolas, terwijl hij in de Nederlandscne ploeg vooral de verrichtingen van Calden hove en Smit prees. De heer Barreau, die de verantwoor delijkheid voor de samenstelling van net Fransche elftal heeft, was van meening, da zijn ploeg over het algemeen goed voldaa heeft, maar dat hij niettemin voor den vo- genden wedstrijd (op 5 December tegen lië te Parijs) in het Fransche elftal weinc toch nog een enkele wijziging zal aa^ö*t gen.Er is fel om de overwinning g€Str^?... en er is vaak goed spel vertoond. Een genj spel zou mij niets verbaasd hebben. maa!L Franschen hebben het geluk meer aan n zijde gehad. Over Smit. wiens spel hij pre™ merkte de heer Barreau op. dat de Neo - landsche aanvalslinie door de verplaatsiiië van dezen speler naar de mid voorplaats o - getwijfeld aan kracht heeft ingeboet, De n Barreau had veel lof voor Caldenhove, de - heele middenlinie en Wels. Van de Frans spelers noemde hij in het bijzonder Cazena Delfour, Nicolas en Veinante. De scheidsrechter, de heer WiltsüD\®' vond het een aandigen wedstrijd. Hij roe~L de goede techniek van beide ploegen, de tenschappelijke opvatting van het spei merkte op, dat hij veel steun had gehaa de twee Belgische grensrechters. ,Hat a doelpunt van Frankrijk is abs0*uutT^ hii. buitenspelpositie gemaakt", zoo besloot wi»

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8