Va#* U.B.S. tot WatedowH HET NIEUWE AVONDBLAD Ronselarij. 22e JAARCANG NO. 310 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE ÜP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid J 2000.- overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog 1200.—. beide leden duim f 100.—, een üd duim S 50.alle leden wijsvinger T 60.— één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger f 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk f 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400-- pij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Er gebeuren in den laatsten tijd steeds meer dingen die diegenen in het gelijk stellen die voortdurend waarschuwen, dat de Europeesche cultuur leelijk op haar retour is. Een andere term daarvoor, veelvuldig gebezigd door schrij vers over psychologie, is het woord „regressie", dat als tegenstelling van „progressie" zeer duidelijk aangeeft dat er rechtsomkeert is gemaakt en een terugmars'ch is aange vangen.... terug naar den oorsprong der dingen. Dit klinkt nu wel wat erg sterk, want de Europeesche beschaving heeft nog een heelen afstand af te leggen eer zij tot den oermensch zou zijn teruggekeerd en zonder den allennodernsten oorlog zal dat zeker niet gebeuren. Maar zij is al een heel stuk verder °in regressie" dan velen meenen, die zich een rad voor de oogen laten draaien door de vor deringen der techniek. Immers, de techniek is maar een onderdeel der cultuur, zeker niet het belangrijkste en allerminst datgene dat baar waarde bepaalt. En al maakt zij nog maar steeds nieuwe vorderingen, men kan moeilijk blind blijven voor een heele réeks verschijn selen die mijn generatie in haar schooljeugd - een jaar of dertig geleden als verdwenen wantoestanden beschouwde. Verdwenen: al thans in Europa. Daartoe behoort bijvoorbeeld de seerooverij, die wij in onverbloemde werkelijkheid hebben zien terugkeeren in de Middellandsche Zee. Daartoe behoort de lichamelijke foltering van gevangenen. Ik zal er maar geen lijst van ma ken, want dan zouden nog veel belangrijker cultuur-factoren aan de beurt moeten komen en die behooren niet tot het onderwerp van dit artikel. Maar het lijkt mij moeilijk te ont kennen dat al te veel menschen zich in hun waardeering van het heden bepalen tot de verschijnselen van de moderne techniek plus de handhaving van de openbare orde en niet inzien dat achter deze prestaties een gansche afbraak van cultuur zich voltrekt. De terugkeer van de ronselarij behoort daar ook toe. In mijn jeugd las men over het ronse len van matrozen in jongensboeken van Kapi tein Marryat en zoo, met belangstelling voor een avontuurlijk en wild verleden en het be sef: van die dingen zijn we af, en dat is maar goed ook. Maar in het laatste jaar zijn er ook in ons land ettelijke jonge kerels geronseld om te vechten in Spanje, en verscheidenen zijn al rampzalig omgekomen. En de nieuwste vorm is de ronselarij van voetballers. Er is nu een sterk staaltje van voorgekomen in Parijs, waar een Poolsch club-elftal van een vermaard Italiaansch elftal gewonnen had. De leider der Polen hield zijn voetballers onder streng toezicht want hij was al voorbereid op de mogelijkheid dat zij gestolen zouden worden. Zijn toezicht bleek onvoldoende, 's Nachts drong de vertegenwoordiger van een Fransche voetbalclub de Racing Club de Paris tot een paar van zijn beste exemplaren door, nam hen mee uit fuiven in het nachtelijk Parijs, voerde hen stomdronken en haalde 'nen in dien toestand over tot het ondertce- fcenen van contracten, waarin zij zich verbon den voor zijn club te komen spelen, 's Morgens werden zij teruggebracht in een staat van vrij wel volslagen wezenloosheid de een was met wakker te krijgen uit zijn loodzwaren slaap, de ander sprak wartaal en toen hun leider 's avonds overhaast met hen afreisde naar Polen was een van beiden nog steeds ver saft, hetgeen het vermoeden doet rijzen dat men hem geen gewone alcoholica te drinken kd gegeven. Enfin, hun leider slaagde erin met hen weg te komen. Dit geval opent aardige vooruitzichten en teekent opnieuw de tegenwoordige voetbal- 'oestanden in Europa, die zich trouwens bij andere verschijnselen prettig aansluiten. Als aet zoo doorgaat zal binnenkorthet Neder- landsch Elftal, als dat buitenslands gaat spelen, door een detachement bewakers met Politiehonden omgeven moeten worden. Het Is tegenwoordig niet zoo heel sterk, anders souden er wellicht al eenige spelers van weg- Seronseld zijn. Het veelbeschreven gevalletje met den voetballer Bakhuys heeft trouwens *1 een uitermate vreemden indruk gemaakt. Vindt men zulke dingen normaal? Heeft men er geen critiek op? Dat zou dan toch *el erg zonderling zijn. en een onrustbarend ^schijnsel op zichzelf. Is te ontkennen dat ^Ike dingen een schandaal zijn, een wan toestand die de sport verlaagt tot een min derwaardig, gemeen geknoei? Meent men dat verschijnselen van cultuur-achter- Mgang teniet gedaan worden door het feit at de vUegtuigen mooi en snel zijn, de trei- ,Qen °P Wjd rijden en het aantal nieuwe oroede wegen toeneemt? Bet schijnt mij inderdaad de moeite waard. !^Vanal Sewraakte verschijnselen ernstig •e enschap te geven en ons onbevangen eigen ^deel erover te laten spreken. En als som- ge lezers vragen: waarom kiest gij een geval ronselarij in de sport, er zijn toch veel o8r dinSen bij?dan zij het antwoord: als symptoom vind ik dit ook erg, en het spreekt tot velen. Vooral tot de jeugd, die geknoei moet zien waar geknoei is. R. P. IJMUIDEN Vergadering Reclame-Comité IJ. O. V. Bespreking St. Nicolaascampagne. Het Reclamecomité IJ. O. V. hield Woens dagavond een deelnemersvergadering ter be spreking van de voorstellen tot het houden van een St. Nicolaas reclamecampagne. De vergadering, die vrij druk bezocht was, had een zeer geanimeerd verloop en kenmerkte zich door de groote belangstelling der deel nemers voor het plan, iets op touw te zetten, dat alle spaarders der IJ. O. V.-zegels vol doende zou interesseeren. Nadat de voorzitter de door het bestuur ontworpen plannen had uiteengezet bleek al dra, dat deze niet de volledige instemming der vergadering konden verwerven. De voor zitter stelde de deelnemers in de gelegenheid hun meening uiteen te zetten en zoo moge lijk met geschikte voorstellen te komen. Het resultaat was, dat na verschillende bespre kingen ten slotte een voorstel van de be stuurstafel werd aangenomen, om in drie tijdvakken, elk van 10 dagen, telkens één ge luksdag te bepalen, waardoor op de zegel boekjes, die op dien dag worden ingeleverd, een extra premie van f 3 wordt uitgekeerd. Deze „boekjes der gelukkigen" hebben dus een totale waarde van f 5. De vergadering ging met algemeene stem men accoord met het voorstel, ook dit jaar, in samenwerking met de Hanze aan de kos ten bij te dragen van het traditioneele be zoek van Sint Nicolaas aan het Ziekenhuis en aan de Wilhelminaschool. Het bestuur nam het uit de vergadering gedane voorstel over, behalve het verleenen van een extra premie op de zegelboekjes, een groot Sint-Nieolaasfeest voor de kinderen te organiseeren. Ter verdere uitwerking en voor bereiding dezer plannen werd uit de verga dering een commissie benoemd, welke zich in nauwe samenwerking met het bestuur zal beijveren, dit IJ. O. V.-Sint Nicolaaskinder- feest een groot succes te doen worden. Bij de rondvraag beantwoordde de voor zitter een vraag van een der deelnemers in zake het verleenen van financieelen steun aan de Harddraverij vereeniging. De vergade ring kon zich met dit antwoord vereenigeh. Op een vergevorderd urn' sloot de voorzit ter de vergadering met een woord van dank aan de bezoekers. LEDENVERGADERING VAN „HET NUT" Het departement IJmuiden van de Mij. tot Nut van 't Algemeen houdt Dinsdag 9 No vember a.s. een algemeene ledenvergadering in de bovenzaal van Hotel Augusta. In deze vergadering zal een bespreking worden gehouden over de Statuten der Nuts- spaarbank en zal behandeld worden een voor stel tot opheffing van den Raad van Toezicht. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN WEGEN Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Sta tionsweg te Velsen van den Van Tuijllweg tot de De Savornin Lohmanlaan en de De Sa- vornin Lohmanlaan te Velsen, van den Sta tionsweg tot de Dr. Kuyperlaan van Vrijdag 5 November a.s. af, tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zul len zijn afgesloten. „De laatste ronde" in Tlialia. Toen de cast voor de film „Cain and Ma- bel" (De Laatste Ronde) moest worden sa mengesteld kwam de vraag naar voren, wie Marion Davies als tegenspeler zou krijgen. De actrice en presidente van Cosmopolitan film Inc.. Marion Davies loste deze vraag in kort geding op, door Clark Gable als haar partner aan te wijzen. De acteur was er voor te vinden, de productie-leiding eveneens en nadat de maatschappij voor wie Gable werkt, haar toestemming had verleend tot uitlee- ning, werden verdere toebereidselen ge maakt om het scenario, dat de kibbelarijen en verzoening tusschen twee menschen tot grondslag heeft, waarvan de eene een actrice en de andere* een bokskampioen is, te ver filmen. Clark Gable, die te Cadiz, Ohio, in 1901 ge boren werd, was op school geen goede leer ling. Nochtans is hij goed terecht gekomen. Men zegt van hem, dat het zijn vroegere am bitie was om dokter te worden tot het tooneel hem idealer leek; dat hij na de vervulling van twaalf ambachten en het doorleven van dertien ongelukken, toch aan het tooneel is gekomen, eerst faalde, omdat men meende, dat hij te lange ooren had. De camera heeft Clark Gable, diens lange ooren ten spijt, na der gebracht tot het publiek, dat in Gable een acteur ziet van de eerste grootte. Warner Bros, nu zullen, zooals gezegd Clark Gable met Marion Davies in de film „Cain and Mabel" in Nederland onder den titel „De Laatste Ronde", uitbrengen. Marion Davies is een der meest populaire gastvrouwen in Hollywood, en tevens een der rijkste filmsterren. Ze vervaardigt haar eigen films, welke door Warner ter vertooning in circulatie worden gebracht. In een onder houd, dat de actrice bij haar jongste bezoek aan Nederland, heeft gevoerd met een be kenden journalist van een groot dagblad, heeft Marion Davies verklaard, zeer nieuws gierig te zijn naar het succes van haar film „Cain and Mabel". De film is in Amerika reeds met succes vertoond en zij hoopte maar, dat zij ook in Nederland een succes zou wor den. Op een tot haar gerichte vraag, of zij blijft filmen, omdat men zoo vaak hoort van artisten, die eenmaal beroemd geworden, er de voorkeur aan geven op den duur niet meer in de studio's te werken, antwoordde zij. „Ik zal niet tot hen behooren. Ik vind het prettig om films te maken, die andere men schen aan wat verstrooiing helpen. Er is al zooveel narigheid in de wereld, dat ik mij verplicht voel om, wat ik aan entertainment kan geven, te geven. En daarom zal ik er dan ook niet mee uitscheiden". »De laatste Ronde is een film vol sensatie klucht muziek humor amusement. Als 2de hoofdfilm vertoont Thalia „De Groote Sensatie". NUTSSPAARBANK. Gedurende maand October 1937 werd in gelegd: a. Kantoor Julianakade f 43.093,17 b. Kantoor Willebrordstraat 15.136.52 c. Kantoor Santpoort 1.031,26 d. Kantoor Velsen-Nocrd 8.120.60 f 67.381.55 En terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 35.975.53 b. Kantoor Willebrordstraat 16.786.47 c. Kantoor. Santpoort 5.826,36 d. Kantoor Velsen-N 11.054,59 f 69.642,95 Meer terugbetaald dan ingelegd f 2.261.40 Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 October 1937 f 1.258.995.96. Het tegoed der spaarders bedraagt op 1 November 1937 f 1.256.734.56. Uitgegeven werden 28 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokken 15 spaarbankboekjes. De gemeente en wie haar besturen. Personeel van 303 man met totaal ruim 570.000 aan salarissen. Als we de gemeente eens willen vergelijken met een vennootschap dan zien we dat er on der leiding van het directorium, het college van B. en W. en den raad van beheer, den gemeenteraad, een heele staf van ambtena ren zich dagelijks bezig houdt met de admi nistratieve en andere werkzaamheden, noo- dig om de gemeente-, dus onze, zaken zoo goed mogelijk te behartigen. Het is een heel corps, dat we voor dit werk tot onze beschikking hebben. Dat leert ons de gemeentebegrooting, dat belangrijke do cument, waarin alles wat directorium en raad van beheer van plan zijn het volgende jaar in ons aller belang te doen of te laten staat opgeteekend. De begrootingen van gemeente en bedrij ven bevatten alle mogelijke gegevens omtrent het corps, dat in dienst van de vennootschap „de gemeente Velsen" staat, welke vennoot schap met haar ongeveer 47000 aandeelhou ders een omzet heeft van bijna vier millioen gulden, waarvan nochtans geen cent winst overblijft. Zij stellen ons in staat, een op somming te maken van het personeel, dat in dienst der gemeente is. Dat dit een talrijk corps is moge blijken uit de volgende cijfers, die den lezer .zeker zullen interesseeren. Verdeeld over de verschillende diensten enz. krijgen we het volgende resultaat: Secretarie, verificatie en kantoor van den gemeenteontvanger 36 Politie 67'" Keuringsdienst 3 Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst 2 Arbeidsbeurs 5 Belastingen 2 Gas en water 72 Openbare werken en bouwpolitie 52 Reinigings- en Ontsmettingsdienst 34 Ophaal- en Stortingsdienst 2 Maatschappelijk Hulpbetoon 28 Totaal 303 man Inclusief uitbreiding 1938. Het totaal der salarissen van het gemeen- tepersoneel bedraagt ruim f 570.000. BAZAR VRIJZ. HERVORMDEN. Gistermiddag heeft onder groote belang stelling, in het gebouw der Vrijz. Hervorm den, Stationsweg 105, de opening van den bazar plaats gehad. De opening geschiedde door Ds. J. Hanneman van Uitgeest. Alvorens deze tot de opening overging werd eerst een tweetal liederen door het Dames zangkoor gezongen. Ds. Hanneman, hierna het woord verkrij gend, zeide dat waar het bij opening van congressen e. d. het gebruikelijk is, toespra ken te houden, soms zeer lange, hij dezen bazar slechts met een kort woord wilde ope nen. Hierbij dacht hij aan het Bijbelwoord, waarin gesproken wordt van: „Wie heeft zal gegeven worden en wie niet heeft van dien zal genomen worden". Hierbij denkt hij b.v. aan groote zaken, die middelen hebben om afzetgebied te vinden. Deze kunnen door hun kracht hun afzetgebied vergrooten. waartegenover staat, dat de kleine zaken dikwijls ten onder gaan. Zij hebben geen kracht, om afzet of uitbreiding te verkrijgen, zoodat hun wordt ontnomen wat zij hebben. Met eenige andere voorbeelden illustreerde Ds. Hanneman zijn betoog. Naar aanleiding hiervan vergeleek hij de afdeeling Velsen der Vrijz. Hervormden als degenen, die wel bezitten, nl. liefde, moed en kracht. Hiervan getuigde deze bazar. Er is met liefde ge werkt. Komende aan het tweede woord ..Wie niet heeft van dien zal genomen wor den", dit bracht Ds. Hanneman over op de bezoekers, die men op den bazar verwacht. Een scène uit „De laatste ronde". (T.ialia). Een scène uit „Marguerite Gautier". (De Pont). Op een aangename wijze zal men trachten te ontfutselen wat men in den zak heeft. Met den wensch, dat de bazar mag slagen wilde spreker den bazar toch niet openen dan na een woord van dank te hebben ge richt aan allen die meegeholpen hebben tot het organiseeren hiervan. Direct na de opening verspreidden zich de aanwezigen tot het bezichtigen van de ver schillende stands waarbij door de verkoop sters reeds spoedig goede zaken werden ge maakt, Wat de bazar betreft deze ls een be zoek waard. In het smaakvol versierd ge bouw zijn verschillende stands opgesteld. Een keurige verzameling van allerlei artike len is aanwezig, als huishoudelijke en luxe artikelen, handwerken, speelgoederen, bloe men. fruit enz., terwijl het aan attracties eveneens niet ontbreekt. Gezien den opzet van den bazar, twijfelen wij niet of deze zal aan de verwachtingen beantwoorden. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeen tesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Petroleum Maatschappij „The Texas Company" te 's Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een on- dergrondsche benzinebewaarplaats van 6000 Liter met bovengrondsche aftapinrichting bij het perceel Middendorpstraat no. 5 te Sant poort. Op Woensdag 17 November a.s., des voor middags 11 uur zal ten gemeentehuize gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en mondeling en schrif telijk toe te lichten. Greta Garbo als Marguerite Gautier in „De Pont". De hoofdfilm van Theater de Pont is wel van een bijzondere kwaliteit: Marguerite Gautier. met in de belangrijkste rollen Greta Garbo, Robert Taylor en Lionel Barrymore. Voor velen zal de inhoud van deze film, die ontleend is aan het beroemde boek van Alexandre Dumas fils „La Dame aux Camé- lias" niet onbekend zijn. Voor hen. die het boek niet kennen laten wij hier den inhoud in het kort volgen: Marguerite Gautier ls een bekende per soonlijkheid in het societvleven van Parijs en staat bekend als „De dame met de camé- lias" door haar voorkeur voor deze bloemen. Marguerite leidt in de lichtstad een vroolijk leven; zij is mooi en wil van het leven ten volle genieten, niettegenstaande zij een zwakke gezondheid heeft. Marguerite heeft een boezemvriendin. Pru dence Duvernoy, een vrouw van middelbaren leeftijd, die haar waarschuwt dat zij haar luxueus leven in verband met haar gezond heid zal moeten opgeven. Zij raadt Margue rite aan een rijken man te zoeken, die haar met zijn zorg zal kunnen omringen en wil een ontmoeting tot stand brengen tusschen Marguerite en den schatrijken Baron de Var- ville. Marguerite ziet echter den knappen en jongen Armand Duval door een misverstand voor den Baron aan. Armand is al gedurende twee jaar een vurig bewonderaar van Mar guerite en is natuurlijk bijzonder verheugd, wanneer zij plotseling zoo vriendelijk voor hem is. Des te grooter is zijn teleurstelling, wanneer hij ervaart dat haar belangstelling in werkelijkheid den Baron gold Kort daarop maakt Marguerite kennis met den echten Baron, die een groote liefde voor haar opvat. Hij vraagt haar zeven maanden later hem naar Rusland te vergezellen, maar zij weigert, omdat haar gezondheid dit niet toestaat. Hij verlaat haar, en dien avond geeft ze een verjaardagspartij bij zich thuis. Ook Armand is onder de gasten en Margue rite wordt dienzelfden avond ziek. Armand bekent haar zijn groote liefde, en getroffen door zijn groote toewijding en ernst, vraagt Marguerite hem terug te keeren, wanneer de gasten vertrokken zijn. Ook de Baron komt echter op bezoek, en om een ontmoeting tus schen hen tweeën te vermijden, geeft Mar guerite haar kamenier opdracht de huisdeur af te sluiten, wanneer Armand terugkomt. Wanneer deze echter het rijtuig van den Ba ron voor de deur ziet staan, begijpt hij de situatie. Den volgenden dag zendt Armand haar een briefje, dat hij een reis om de wereld gaat maken om te trachten haar te verge ten. Marguerite zoekt hem 00 en vraagt haar te willen vergeven. Wederom verklaart Ar mand haar zijn liefde en diep bezorgd voor haar kwiinende gezondheid vraagt hij haar gedurende den zomer een huisje op het land te betrekken om daar weer nieuwe gezond heid 00 te doen. Zij stemt hierin toe en ver trekt zonder haar vrienden te vertellen waarheen. Armand en Marguerite's leven op het plat teland is een bperlijke idylle. Ook Marguerite is van Armand gaan houden, en door zijn liefde voelt zij zich weer geheel gezond. De eenige schaduwzijde is de onmiddellijke na bijheid van het kasteel van den Baron, doch zij weet Armand den Baron te doen verge ten. Tegen het einde van den zomer keeren zij naar Parijs terug, en Marguerite is vast besloten haar vroeger roekeloos leven op te geven. Armand's vader heeft intusschen ver- nomen van de liefde van zijn zoon voor Mar guerite. en op een dag, dat Armand naar Parijs ls gegaan om daar een erfeniskwestie te bespreken, zoekt zijn vader Marguerite op om haar op het onmogeliike van een liefde tusschen haar en Armand te wiizen. Ziende dat Duval Sr. gelijk heeft en dat hun liefde op den duur toch tot een desillusie moet lei den. besluit zij Armand 00 te geven, en wan neer deze haar 's avonds ontmoet vindt hij haar klaar om naar den Baron te vertrek ken. Men weet, hoe het tenslotte met haar eindigde.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1