Vier keurige huisjaponnetjes Gymnastiek Menu van de week Recepten art een goede kennis me. en als ik ietwat Shaamd „neen" zeg, begint ze mij met nfhnusiasme en de noodige verve te vertel en van haar leuke clubje onder leiding van vffrouw zus en zoo; ik moet vast meedoen, het is zóó gezond, je wordt er eerst wel erg Hif van maar dat is immers het beste bewijs, S heel' erg noodig je het hebt, en ik moet JJJL 00fc om de lijn denken en ik zal eens zien v^A eoed het me doet en hoe fit ik me begin ïvoelen na de paar eerste keeren met stijve nipren als resultaat. En ze heeft gelijk, de gymnastiek van juf frouw zus en zoo is heerlijk, ik voel me er al hppl gauw losser door, gemakkelijker in mijn JJJJWen, zoodat ik een enthousiast be oefenaarster van deze wintersche sport zal Maar' bij al deze losheid van bewegingen bij „l'deze weloverwogen ontwikkeling van ons lichaam, loopt één ding gevaar op den ach- 'prcrrond te geraken, ook een gymnastiek, en «ef die van onze hersens. Want wat doen we met een prachtig becultiveerd en onderhou den spierenstelsel, wanneer onze hersens als Lu te weinig gebruikte mogelijkheid op den achtergrond geraakten? Het is werkelijk wel eens noodig om zich te bezinnen of die hersenen voldoende getraind, voldoende in beweging gehouden zijn. Wanneer wij het overdrachtelijk bekijken, 2aan onze hersenen dan wel voldoende in een regelmatigen looppas op zijn tijd? Strekken zij zich regelmatig, buigen zij soms naar vo ren en naar achteren, zwaaien zij weieens aan de ringen, balanceeren zij op hun tijd op een smalle stok en maken zij ook weieens hooge of verre sprongen of een algeheele ommezwaai? En dat is toch minstens even noodzakelijk als het lenig en fit houden van de spieren van het lichaam, en het is net zoo goed bereikbaar. Is onze lectuur alleen ontspanning, of ne men wij ook wel eens de moeite, een moeilijk boek te verwerken, hetzij in een vreemde taal met behulp van een woordenboek of een werk dat een zwaar onderwerp behandelt? Gebruiken wij onze radio alleen voor ont- spanningsmuziek, en zetten wij de lezingen direct af, of volgen wij een of andere cursus of lezing die onze hersens volop aan het werk zet? Bezoeken wij alleen ontspanningsfilms, die ons eigen denken volkomen uitschakelen, of genieten wij ook van goede tooneelstukken en dergelijke? Nemen wij wel.eens de moeite om onderwer pen te doorvorschen die er op het eerste ge zicht ondoorgrondelijk genoeg uitzien? Vol gen wij weieens cursussen die onze volle concentratie vragen? En gaan onze gesprekken met onze mede- menschen weieens dieper dan wat de Engel- schen zoo typisch „small talk" noemen, het praten over koetjes en kalfjes? Want die hersengymnastiek mag niet op den achtergrond geraken door een vullen van den tijd met lichaamsverzorging: wat hebben we aan een schitterend getraind lichaam waarin maar een miezerig en verarmd stel letje hersens woont, dat door gebrek aan oefening zoo is achteruit gegaan! Dit is voor ons vrouwen weieens de moeite van het overdenken waard, wil het mij voor komen. De huishouding, de opvoeding en het schoolwerk van de kinderen, de zorg voor ons aller lichamelijke welzijn, en ziet, de dagen zijn gevuld met dit alles, wanneer wij niet zorgen dat er een ruimte overblijft voor de hersengymnastiek, die den blik verruimt, die nieuwe perspectieven opent, en die nog steeds resultaten afwerpt, wanneer het lichaam de tenslotte onvermijdelijke stijfheid en moe heid van den ouderdom heeft gekregen. Een jonge geest wat een benijdenswaardig bezit voor een oud mensch! Maar die wordt niet zonder moeite verkregen, zonder de moeite „in traihing" te blijven en daardoor iederen dag van het jonge en van het oude leven te genieten van de ontelbaar veel schoone voort brengselen van groote geesten. E. E. J.—P. Geleerde vrouwen Een brandende kwestie die op het oogenblik ook door het moderne feminisme onder de oogen wordt gezien, is deze: Heeft een weten schappelijke opleiding voor de vrouw een gun stige of een ongunstige invloed op haar eventueel later volgend huwelijk en moe- Een regelrecht antwoord op deze vraag kan natuurlijk zeer moeilijk worden gegeven, daar oe individuën zeer verschillen. Doch reeds is de hand van statistieken komen vast te staan, dat de huwelijkskansen der weten schappelijk geschoolde vrouw volstrekt niet flemer zijn dan die van de „gewone meisjes", erfv een huwelijk is nog niet altijd een goed huwelijk en over de moederlijke eigen schappen Van de gestudeerde vrouw in 't al gemeen had de statistiek zich tot dusverre hog niet uitgelaten. fp zijn de cijfers, die een Duitsch pro- w°L ans over óit onderwerp naar voren otengt, wel interessant. niiir1 zicb 400 van zijn vrouwelijke 'Jua-studenten met de vraag hem zoo uitvoe- vO.^oClijk over haar verder leven te willen ocnchten. Slechts een gering percentage bleef het antwoord schuldig.. hici nieisjes studeerden philologie: 10 hS11 zi^n n°g ni€fc afgestudeerd, 28 zijn en m°eder geworden, de overigen bij het onderwijs, van ?i ^óische studenten trouwden er 17; vnioi m?isies die een opleiding voor leerares (geschiedenis, aardrijkskunde, biolo- juristeri 13 getrouwd> van 24 vrouwelijke van%Cijfurs Seven niet geheel een juist beeld ,weli-'liskansen der jonge vrouwen, te ^onSsten onder hen, die in de mees- onv nog niet aan een huwelijk denken, °°k meegeteld zijn. Wft,0ud"5fcudenten gaven uitvoerige berich- aaar gezin. 40 van haar hebben 2 h 21 één kind, 21 zijn kinderloos, 19 7jj„ y? en 6 hebben 4 kinderen. Ook hier nog o-r longe huwelijken wier kinderrijkdom hnL°, len kan, inbegrepen. Deze cijfers - onvolledig zijn ongetwijfeld inte- sinrtïn die na haar huwelijkssluiting de Sr?i,hefc *erk hebb€n opgegeven, verrito grijk zou bet °°k zijn eens iets tt kende vro °V€r het gezinsleven van de wer- Wintersport-ensemble in Noorsch patroon Onze teekening geeft vier kleurige huis japonnetjes, die u misschien op een idee brengen: Ze zijn natuurlijk niet voor 's mor gens, maar bij uitstek geschikt om 's middags bij de thee of 's avonds als men bijv. visite krijgt te worden gedragen. Het meest linksche model is van zwarte wollen stof of indien u het nog meer ge kleed wil houden van zwarte crêpe. Langs kraag en voorzijde van het lijfje naait u een versiering van violet galon, terwijl tevens de ceintuur in violet is gehouden. Boven een bijzonder charmante jurk van zwarte, grijze of beige wollen crêpe met gedrapeerd lijfje, dat vrij ver gekruist wordt gedragen en opzij sluit met een rij kleine knoopjes. De mouwen zijn rijk met borduurwerk versierd. Wat een vreugde om dit zelf te maken en de meest geschikte, harmonische tinten ervoor te kiezen!. In 't midden onder een jurk,.die ingewikkel der lijkt dan ze is: eveneens van chêpe in een neutrale tint: zwart, marineblauw, grijs. De levendigheid wordt hier verkregen door de ruimte in de mouwen, die zeer wijd worden aangezet en door het gefroste lijfje, dat op origineele wijze met een shawl van dezelf de stof wordt afgewerkt. De garneering bestaat uit galon op de schouders en van voren in de taille. De kleine kapjes, die de schouders eenigszins verbreeden kunnen desgewenscht worden weggelaten. Tot slot een stemmig zwart japonnetje verlevendigd door ingezette baantjes. De strikjes aan hals en ceintuur zijn gevoerd met roze- of zalmkleurige zijde. Zelfgemaakte St. Nicolaas Cadeautjes Vandaag heb ik een paar geschenkjes voor de aller-allerkleinsten voor u; eigenlijk zijn deze kleintjes nog zoo klein, dat zij nog lang niet beseffen, dat wij spoedig Sinterklaas vieren, zoodat u deze werkjes misschien beter voor een jong of a.s. moedertje kunt maken, die er stellig mee in haar schik zal zijn. We beginnen met twee modelletjes voor slabbetjes; deze zijn speciaal voor de aller kleinsten, en vervangen het losse doekje in de wieg. Het zijn dus meer kleine „kwijl-lapjes", ter bescherming van jurkjes en truitjes. Het eene modelletje is van fijn batist, geborduurd met een paar steekjes, een vogel tje, kuikentje, poesje, of wat u maar wilt. De totale lengte is 20 e.M., de breedte 16 c.M., de breedte 16 .M.; lengte halsje 10 c.M. en breedte c.M. Van flanel knipt u hetzelfde modelletje, alleen neemt u alle buiten-maten 1 c.M. kor ter. Nu festonneert u afzonderlijk alle buiten kanten om, gekleurd of wit, wat u maar wilt. Het flanel echter wit, omdat dat aan den onderkant zit, en dus niet te zien is. Dan rijgt u de beide halsopeningen op elkaar en festonneert deze beide tezamen. Aan den achterkant maakt u een lusje en zet u een knoopje aan. Het andere modelletje is nog eenvoudiger, en mogelijk nóg goedkooper. Dit maakt u van mul. U neemt een stukje mul (dat neemt zoo goed vocht op) en vouwt het 4 dubbel. Dan teekent u er met potlood een eenigszins ovale kring op, waarvan de grootste breedte 20 a 22 c.M. bedraagt, en de lengte 17 c.M. U knipt dit uit en vouwt de helften op elkaar, dan kunt u het mooier rond en gelijk bijknippen en den hals er uitknippen ter breedte van 8 c.M. (ook de diepte bedraagt 8 c.M.). Nu neemt u een schuine bies. Dit kan roze of lichtblauw gekleurd zijn, of gestreept of gestreept of geruit, wat u maar wilt. Het is erg prettig om een stukje z.g. bias-band voor te gebruiken, dit is wasch-echt, en bovendien zijn de kanten al ingevouwen. U stikt deze band of bies nu langs den buitenrand, maar niet langs het halsje. Dan draait u het om, en naait het met de hand even op het stiksel aan den anderen kant tegen. Van het mul knipt u nu een lange rechte bies van ongeveer 55 c.M. lang en 4y2 of 5 c.M. breed. Die stikt u op dezelfde wijze om het halsje, zoodat er aan weerskanten onge veer 20 c.M. overblijven. Doordat deze bies recht is, en op een ronde ronden kant gestikt wordt, ontstaat wat ruimte, die deze zachte stof nog zachter maakt om Baby's halsje. Ook hier slaat u den achterkant weer even in, en naait die vast in de steken van de naaimachi ne. De uiteinden worden samen even dichtge naaid, zoodat ze van achter kunnen worden dichtgestrikt. IS UW WINTERKLEEDING IN ORDE? Uw adres hiervoor is H. L. KaMINK STATIONSWEG 202 IJMUIDEN-OST - TELEFOON 5265 Kleermakerij voor beter maatwerk. (Adv. Ingez. Med.) Wij borduren een shawl Deze warme shawl uitstekend geschikt om bij een donkeren mantel of mantelcostuum te worden gedragen wordt versierd met strepen, uitgevoerd in kettingsteek. Men neemt hiervoor dikke wol; het effect zal op de wat fijnere stof dan zeer aardig zijn. Op een groenen achtergrond zullen bijv. een breede gele en twee smalle zwarte stre pen bijzonder fleurig staan. Mooi zijn isfit blijven! Streven wij naar schoonheid? Willen alle vrouwen graag mooi zijn? Ik aarzel geen oogenblik met het antwoord: natuurlijk. Het moderne leven met zijn vele en zware eischen stelt ans o.a. ook deze eisch: een aan trekkelijk, harmonisch uiterlijk. En daaraan kan iedere vrouw voldoen, mits ze zich eens even dagelijk realiseeren wil, wat schoonheid is. Er is een vrij abrubte moderne regel, die luidt: schoonheid is gezondheid, en hierin ligt een groote kern van waarheid, 't Is zelfs volkomen juist, dat een niet gezonde vrouw of iemand, die een ongezond leven leidt, nooit werkelijk mooi kan zijn al gebruikt ze ook nog zooveel kunstmiddeltjes. Dus: schoonheid is gezondheid of, zooals men het tegenwoordig graag uitdrukt schoonheid is fit blijven. En dan moet er nog bij: ènverzorging. Dus: fit blijven als de basis van onze schoonheid en een minitueuze, doch in geen geval overdreven verzorging als „finishing touch" Een goed begin. Mag ik u met dit rationeele uitgangs punt enkele eenvoudige tips geven? In de eerste plaats: Leeft u niet „weekelijk". Veel vrouwen, die wel eens last van moeheid hebben, meenen in alle oprechtheid, dat deze is toe te schrijven aan gebrek aan rust en dat de divan de beste uitkomst geeft (óf het bed 's morgens). Meestal is dit niet waar. Door lang te blijven liggen wanneer men reeds wakker is, wordt men in veel gevallen zenuw achtig en niet zelden is hoofdpijn het ge volg. Dus: vroeg opstaan. Even tot zichzelf ko men en dan een kwartiertje gymnastiek. Vervolgens onder lauwe douche of boven een groote waschkom het heele lichaam krachtig wrijven met een huidborstel en een weinig zeep. Daarna koude douche of afwassching. U zult eens zien of beter gezegd: voelen! hoe krachtig het bloed u door de aderen gaat stroomen als u dit toepast en hoe snel uw moeheid meest zenuwmoeheid ver dwijnt. Ziezoo, dat is een goed begin van den dag. Nu even rusten terwijl we ons ontbijt gebruiken, niet staande met hoed en mantel een paar brokjes naar binnen spoelen met een kou heete thee! En n 1 e t alleen maar opletten of de kinderen wel eten, maar ook voor onszelf zorgen. Een zwaar ontbijt is onnoodlg en zelfs hin derlijk voor ons gevoel van weerbaarheid ge durende den dag: een kop thee, een of twee sneetjes tarwebrood met boter en z. m. een appel: ziedaar 't ideale ontbijt! Verdere tips. Behoeven we dan gedurende de rest van den dag niets aan onze schoonheid te doen? Zeker wel, maar dat mag niet veel tijd en zeer zeker niet veel geld kosten. Want de basis het fit blijven kost niets .behalve wat ernergie en toewijding en de rest al heel weinig. We nemen ons allereerst ern stig voo r— en voeren het ook uit matigheid +,e betrachten ln eten en drinken gedurende den geheelen dag. Zware maaltijden, die ons een eenigszins benauwd gevoel geven, zijn uit den booze en een honger-régiem vanwege de slanke lijn is dit eveneens. Eet u steeds zooveel, dat u nog steeds een klein beetje trek overhoudt: dat is de allerbeste raad die hier kan worden gege ven. Vermijd verder zorgvuldig alles wat ver slappend werkt op spieren en zenuwen. Een zacht veeren bed is uit den booze, eveneens „luieren in een warm bad" Het warme bad is nl. heel goed, doch het luieren werkt uiter mate verslappend. Wanneer u één- of tweemaal per week een warm bad neemt, stel dan als strenge eisch: uiterlijk een kwartier in het warme water en een koude douche tot slot. Zondag Kippesoep Chateaubriands Gestoofde cham pignons. Doperwten Aardappelpuree Warme beschuit pudding. Warme wijnsaus. Maandag: Kippenragout in schelpen. Roastbeef Andüvie. Aardappelen Gevulde beschuit- bollen. Dinsdag: Bruine boonensoep Koude roastbeef. Stoofperen Aardappelen Roomstruif. Woensdag: Varkenskarbonaden Spruitjes. Aardappelen Broodschotel met Donderdag: Tomatensoep Roode kool Runderlappen Appelmoes Wentelteefjes Vrijdag: Stokvischschotel Vanillevla met abrikozen. Zaterdag: Erwtensoep. Rijst met krenten en kaneelsaus. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Groentesoep Spruitjes Kastanjepurée. Gebraden peren 2. Macaronisoep. Sla van roode kool en appelen. Aardappelkoekjes. Gort met rozijnen 3. Koolsoep. Flageolets met zure eiersaus. Andijviesla. Vanillevla met bitterkoekjes. 4. Boonengehakfe Aardappelen Bieten Bruine boter Zweedsche appel schotel. Kippenragout in schelpen. BenoodigdResten gekookte kip pl.m. 2 ons, 2V» dL. bouillon, 25 gr. bloem, 25 gr. boter, peper, citroensap, 1 eidooier. Resten van de kip zorgvuldig van de been tjes nemen en in nette stukjes verdeelen. Een dikke saus maken van boter, Moem en kippebouillon. Deze afmaken met zout, peper, en citroensap en de stukjes kip er door roeren. De massa overdoen in beboterde schelpen, een dun laagje fijn paneermeel er overstrooien, en de schelpen 10 a 15 minuten in de oven zetten op een schotel, bedekt met een gevou wen vingerdoekje om afglijden te voorkomen. Garneeren met een takje peterselie. Warme beschuitpudding »et wijnsaus. Benoodigd: 12 beschuiten, 3 eieren, Vz L. melk, 70 gr. boter, 100 gr. rozijnen, 50 gr. suiker, geraspte schil van Vs citroen. De eieren met de suiker kloppen. De warme melk er langzaam bij gieten, dan de gewas- schen rozijnen en naar verkiezing een stukje Dit flatteuse ensemble in blauw, wit en rood plaatsen we al vroeg in den winter op dat de ijverig breiende lezeressen er een aardig en welkom Sinterklaascadeautje van kunnen maken. We hebben noodig 75 gram 4-draads „La- venda"-wol, 50 gram witte wol en 25 gram vuurroode wil. Pennen no. 3. We zetten 60 steken op en breien 12 pen nen 1 pen r. 1 pen aver. Vervolgens breien we de eene helft van het dasje dus de le 30 st. telkens alleen met blauwe wol, en in het patroon: 1 pen recht. 1 pen aver. (Dit wordt, na hem dubbel geslagen te hebben, de achterkant van de das.) De andere 30 st. wor den in patroon gebreid. Dat patroon is als volgt: 2 pennen: 2 recht met de bl., 2 recht met de roode draad (we nemen telkens de bl. en de roode draad achterlangs mee) en dan 2 pen nen, 2 recht met wit en 2 recht met blauw. Deze 4 pennen herhalen tot de rand van witte en roode blokjes 7 blokjes hoog Is. De rest van de das is In wit en blauw en wel als volgt: le p. 3 wit, 1 bl., 3 wit, 1 bl. enz. 2e pen: (aan de verkeerde kant dus ave rechts) 1 w„ 1 bl., 1 w., 1 bl. enz. De witte st. komt boven de middelste van de 3 onder liggende w. steken.) 3e pen: 1 w., 1 bl., 3 w. 1 bl. 3 w. 1 bl. enz. (de 3 witte boven de eene onder liggende witte st.) 4e pen: 1 w„ 1 bl., 1 w. 1 bl. enz. Deze pennen worden telkens herhaald er steeds zorg voor dragende dat boven 1 w., 3 w. steken komen en boven die 3 w. weer 1 w. steek. De steek boven dit ruitje is blauw, waarna het voorgaande zich herhaalt. We breien het dasje tot de lengte ongeveer 75 c.M. is. Dan breien we opnieuw de rood en wit geblokte rand, en daarna het randje blauw. Nu vouwen we de das dubbel met de goede kant naar binnen en naaien hem dicht. Dagirna binnenste buiten trekken en de uit einden dichtmaken met korte blauw-rood en witte franje. Muts. De muts wordt op 4 pennen zonder knopjes gebreid. We zetten 92 st. op en breien 12 toe ren met blauw, gewoon recht. Dan de blokjes rand in rood, blauw en wit als boven, waarna we met hetzelfde Noorsche patroon beginnen ln wit en blauw. Nadat we 10 c.M. boven de blokjes-rand ge breid hebben, gaan we sterk minderen, door in 4 toeren van de 23 ruitjes er 5 weg te min deren. Nu weer 4 toeren gewoon en dan "oen we diezelfde minderingen nog een keer. Dan breien we weer 4 toeren gewoon, waarna we de overgebleven 52 st. op een draadje rijgen en heel sterk inhalen. De muts krijgt hierdoor de ronde bovenkant. Boven het blokpatroontje naaien we nu een diepe plooi van ongeveer 2 c.M. en we versieren het mutsje van de rand naar de top met een gehaakt blauw biesje, waaraan we weer franje hebben geknoopt als bij de das. Sp. Th. WAT DE WAARZEGSTER DENKT. 't Is misschien te betreuren, maar 't is nu eenmaal waar: duizenden en nog eens duizenden vrouwen loopen in onzen tijd naar de waarzegster omja, waarom eigenlijk? Nu, natuurlijk om de toekomst te laten ont sluieren. En minstens de helft van de vrou wen weet heel goed, dat de waarzegster niets weet en dus ook niets zeggen kan. Waarom ze dan tóch gaan, steeds maar weer haar tijd en geld aan de waarzeggerij ten offer bren gen? De mensch, die eens voor een oogenblik los wil komen van het dagelijksche leven met zijn zorgen en verdriet en vooral met zijn vele onbevredigde verlangens, vlucht in de bios coop, waar hem een oogenschijnlijk mooier, althans boeiender leven dan het zijne wordt voorgetooverd. De vrouw, die nog een stapje verder wil gaan en voor een oogenblik zich- zelve suggereeren wil, dat haar droomen en verlangens nog eenmaal werkelijkheid zullen worden, vlucht naar de waarzegster. Een ieder die zich laat waarzeggen is te ver gelijken met een dagdroomer, die zich zijn geheime, onderbewuste wenschen bewust wil maken, nu niet door de psychologische analy se van zijn droomen, doch door den dwang, die hij onbewust op de waarzegster uitoefent, waardoor deze die wenschen moet uitspreken. Door den geheimzinnigen invloed, die de eene op de andere heeft, wordt de waarzegster als 't ware gedwongen, juist datgene uit te spre ken, wat de patiënt nooit zou durven zeggen. En de patiënt schaamt zich hiervoor ook vol strekt niet omdat zijn verborgen gedachten niet als zoodanig worden onthuld, doch in den vorm van toekomstige werkelijkheid naar voren treden. Deze openbaring geeft een opluchting, die te vergelijken is met een ge sprek met een bekwaam psychiater en dit verklaart ook het voortdurend verlangen van vele vrouwen om maar wéér naar de waarzeg ster te gaan. En daarom hebben ook de han dige waarzegsters zooveel macht over haar klanten l gesnipperde sucade er door roeren. De be schuiten met de boter besmeren en in de melk fijnmaken. De met boter ingevette en met paneermeel bestrooide vorm met de massa voor pl.m. 3/4 vullen. De pudding V/s uur au bain Marie laten koken. Voor het keeren even zonder deksel laten uitdampen.. Keeren op een verwarmde schotel en warme wijn saus, of vruchtensaus er bij geven. Voor de saus genoodigd: 3 eieren, 50 gr. suiker, sap van Vz citroen, 2 d.L. bessenwijn. In een gaaf geëmailleerd pannetje de eieren met de suiker zoolang kloppen, tot men een lichte schuimige massa heeft verkregen. (10 a 15 minuten). De wijn en het sap langzaam toevoegen en de massa onder voortdurend kloppen au bain Marie laten binden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7