I DAMRUBRIEK. Aljechin's kunst is, zijn tegenstanders van den goeden weg afleiden. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT E' Naamplaten-Stempels 9, 9 n m B m 9 m m WH m m i E3 m m s SPORT EN SPEL VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. De beide eerste-klassers en de drie clubs uit de reserve afdeelingen lieten het Zondag 24 October leelijk liggen en zoo kwam het. dat van d 18 te behalen punten er slechts 7 binnen" kwamen. Bij onze eerste klassers blijft het opvallen., dat ze zooveel tegenpunten te noteeren krij sen: V.S.V. is in dit opzicht zelfs ..kampioen" van haar afdeeling; Stormvogels heeft op dit praedicaat nog wel geen beslag gelegd, maar behoort toch in ieder geval tot de clubs met het grootste aantal tegenpunten. Als we be denken. dat de leiders uit V.S.V.'s afdeeling Ajax, in 6 ontmoetingen 5 tegenpunten no teerden tegen V.S.V. 18 en Haarlem, dat in de afdeeling van de blauw-witten de leiding heeft, 6 tegen Stormvogels 15, dan blijkt daaruit, dat er aan de defensies onzer eerste klassers iets hapert. Wij meenen, dat de oorzaak gezocht moet worden in het feit, dat er absoluut zonder systeem gespeeld wordt, hoewel we er onmid dellijk aan willen toevoegen, dat vooral bij VS.V. ook de individueele prestaties der spe lers een woordje meespreken. Het beste bewijs voor onze bewering vinden we bij Stormvogels. Het blauw-witte achter- tio mag er zeker zijn en toch15 tegen punten in 6 wedstrijden! Doch wie de wed strijden van Stormvogels heeft meegemaakt, zal met ons van meening zijn, dat aan het verband tusschen backs en halfbacks nog al het een en ander ontbreekt. Hoeveel er wel aan de eenheid van de V.S.V. defensie mankeert, heeft men kunnen con- stateeren in de ontmoeting tegen A.D.O. In 5 wedstrijden hadden de Hagenaars 8 goals gescoord, doch tegen V.S.V. maakten zij er zonder al te groote insapnning 4, een gevolg van het feit, dat hun vleugelspelers een groote mate van vrijheid genoten. Gelukkig voor V.S.V. verloor Sparta dien dag eveneens, maar met dat al wordt het toch oppassen voor de roodwitten. Morgen spelen de V.S.V.'ers den zwaren uit wedstrijd tegen Ajax. We zijn er van over tuigd, dat ze hun huid duur zullen verkoopen doch we hebben weinig hoop op een succesje hunnerzijds. VS.V. heefc haar team aanzienlijk gewijzigd Teeling, De Vries en Broek hebben plaats moeten maken voor 2 tweede elftal-spelers en Van Os heeft wederom zijn intrede gedaan. De Stormvogels spelen thuis tegen Hermes-D.V.S. en hebben het dus wel iets gemakkelijker dan V.S.V., daar de Schiedam mers momenteel met 1 punt uit 4 wedstrijden de onderste plaats bezetten. De drie goals vóór wijzen er op. dat Hermes niet bepaald over scherpschutters beschikt. Het gevaar voor de Vogels schuilt o.i. in onderschatting van de tegenpartij. Doet men dit. echter niet. dan blijven de punten in IJmuiden. IDe Kennemers toonden zich tegen H.R.C. aardig op schot: ze stuurden de Noorderlin gen met een 52 nederlaag huiswaarts, waaruit weer eens blijkt van hoeveel belang het voor de tegenpartij is, in welke „bui" ze de Wijkers aantreft. Met 6 punten uit 5 wed strijden slaan. Groot c.s. weer geen slecht fi guur, maar men moet bedenken dat ze reeds 4 wedstrijden „thuis" gespeeld hebben. En dat dit voordeel kan beteekenen, bewijzen de resultaten, welke Kennemers' tegenpartij van Zondag a.s. West Frisia in haar 6 wed strijden behaald heeft: de 3 thuiswedstrijden der Enkhuizers leverden 6 punten op, de 3 uitwedstrijdenéén. Met deze feiten voor oogen zullen de Ken nemers begrijpen dat het morgen aanpakken voor hen wordt. We rekenen echter min stens op een gelijk spel. De derde klassers hielden zich niet slecht door op 3 van de 4 punten beslag te leggen. Vooral Beverwijk speelde goed tegen S.D.Z. Haar voorhoede had er zin in en passeerde den doelman van S.D.Z. nog eenmaal meer' dart de aanval van het sterke D.E.C. had ge daan. Hoe sterk deze Amsterdamsche club. die in 5 wedstrijden 9 punten veroverde, wel is. kunnen we morgen zien, omdat ze dan bij Kinheim op bezoek komt. Een merkwaardige club. dat D.E.C.! Een paar maal heeft ze reeds met één been in de eerste klas gestaan, doch telkens moest ze dat been weer terugtrekken. Thans speelt ze al weer een paar seizoenen in de derde klas. Zouden de Amsterdammers thans weer „stre ven naar hooger"? Het lijkt er veel op, maar... Bloemendaal is er ook nog! En Kinhelm? Zouden ook de Velsenaren tenslotte nog een woordje gaan meespreken? Dan moeten ze dat morgen maar eens toonenEen gelijk spel zouden we geen slecht resultaat noemen. Beverwijk heeft een vrijen Zondag doch V.V.B. komt in het veld tegen Gold Star. Deze vereeniging behaalde uit 6 wedstrijden 11 punten, wat zeker een mooi resultaat ge noemd kan worden en toch komt het ons voor, dat zij eenigszins boven haar stand leeft, m.a.w. dat zij niet zoo sterk is, als deze 11 punten uit 6 wedstrijden doen vermoeden. Wij gronden deze meening op het feit, dat Gold Star tegen zwakke clubs als T.H.B., Halfweg en A.E.D. slechts benauwde over winningen heeft kunnen behalen en tegen net toch ook niet sterke Sloterdijk zelfs met een gelijk spel genoegen moest nemen. Wij meenen dan ook, dat V.V.B. in staat is. aan Gold Star de eerste nederlaag toe te bren gen! Zooals reeds door ons werd aangestipt, hiel den de reserves van Stormvogels, V.S.V. en Kennemers zich niet best op 24 October: ze oehalden geen enkel winstpunt en moester, genoegen nemen met een doelgemiddelde van 212. De Stormvogels-reserves verloren van het beusch toch niet zoo sterke Hilversum 2 met r~0. We zijn er van overtuigd, dat de wmuidenaren dit seizoen maar een beschei- öeb rol zullen vervullen. Ook ten opzichte van R.C.H. 2, tegen welke vereeniging de Vogels morgen in het veld zijn we die meening toegedaan, zoo- flat T,,a -* komen, dat we in dit verband van een ontmoeting, me niet van belang ontbloot is, kunnen spre ien. We houden het op een gelijk spel. De VS.V.'ers leden tegen Ajax 3 een zware nederlaag, een uitslag, die ons na de kranige *-•1 overwinning op het sterke Blauw Wit 3 geducht tegenviel. Tegen HE.C. 2 krijgen zi] o.i. gelegenheid, zich te rehabiliteeren, boewei ze over deze ontmoeting weer niet te «^makkelijk mogen denken, want de Kenne- mers-reserves verloren op 24 October met 21 van de H.F.C.'ers. Keïinemers ontvangen W.M.S. 2 en zoo ooit, dan krijgen zij tegen deze club. die uit wedstrijden slechts één winstpunt distilleer- o®> gelegenheid weer eens op beide punten te leggen. KORFBAL. NED. KORFBALBOND DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. In de n B klasse gaan de Santpoorters, die "JPtnenteel uit zijn, weer naar Amsterdam om Rohda I te ontmoeten. Dit twaalftal, dat kampioensgedachten koestert, zit O. K I dicht op de hielen en zal haar positie zeker willen handhaven. Dus S. V.'ers. opgepast! ue andere ontmoetingen zijn: Oosterpark— Amsterdam Zuid, A. W.—W. K. 2 en Z. K V Blauw Wit 3. In 3 E gaan onze reserve-twaalftallen den strijd aanbinden: O. K. 2 thuis tegen Am sterdam Zuid. Hier is een kansje, dat de aanhangers van O. K. aan de Zomervaart Kunnen juichen, maar dan is hard werken wel noodzakelijk. Ook S. V. 2, dat naar W. K. 3 gaat, krijgt net hard te verantwoorden; de Amsterdam mers wonnen tot nog toe al hun wedstrijden. In 3 F een plaatselijke ontmoeting aan de - _Rosten de Bruynstraat. Daar ontmoeten s middags elkaar: Nieuw Flora en T. H. B. Laatstgenoemde staat er momenteei beter voor. Het heeft in vijf wedstrijden nog geen verliespunten; Nieuw Flora in drie ontmoe tingen twee. Eigen veld is wel een voordeel. Zal N. Flora daaraan genoeg hebben? In elk geval: de spanning is er al. Verder gaat Swift 2 naar De Wester. HAARL KORFBALBOND SENIOREN-AFDEELING. Voor de eerste klasse komt N. Flora 2 naar Haarlem 2, dat bij de andere twaalftallen een achterstand heeft, zoodat het nog de ge legenheid heeft, haar positie te verbeteren. Maar tegen Flora 2 zal dat niet zoo gemak kelijk zijn. Aurora IT. H. B. 2, de tweede ontmoeting in deze klasse, zal een overwinning voor Aurora I moeten opleveren. Alw. Ready I, dat in vier wedstrijden den drie punten verspeel de, gaat naar het derde O. K., dat in een ge lijk aantal ontmoetingen acht punten ver kreeg en zal alle krachten inspannen O. K. 3 haar eerste verliespunt toe te brengen. Of het lukken zal? De 2e klasse geeft vier wedstrijden. Aurora 2 wint van Animo 1. D. S. V. 1— O. K. 4 is dè wedstrijd in deze afdeeling. De beide rivalen ontmoetten elkaar nog niet en verloren nog geen wedstrijd. Aan spanning zal het dus niet ontbreken. S. V. 3, dat de gast is van Alw. Ready 2 moet redelijkerwijze ster ker blijken dan hun gastheeren. Meerle- bosch I zal heel wat moeite hebben met Haarlem 3. In de 3e kl. A zal N. Flora 3 wel flinken tegenstand van de Zwaluwen ondervinden, maar zal toch de beste kansen hebben. Oost hoek I en O. K. 5 besluiten de rij. De gasten lijken sterker. Voor 2 B moet Oosthoek 2, dat nog een schoone lei heeft den strijd aanbinden tegen de ex-Oosthoekers, nu Eensgezindheid. onder leiding van F. Dukel. Allereerst volgt de oplossing van vraagstuk no. 8 van den oplosserswedstrijd. Auteur G. Zonneveld. Stand in cijfers: Zwart: 8, 16, 17, 18, 19, 23, 26, 29. Wit. 20, 27, 28, 31, 32, 37, 42, 46. Wit wint door: 2721 2014 20x3 3x15. Een gemakkelijk vraagstuk, waarvan de oplossing geestig is. De stand van den wedstrijd luidt: R. Bink horst 8 p., H. Laros 8 p., J. H. H. Mertens 8 p. A. Rijswijk 8 p., P. de Jong 8 p., L. de Boer 8 p. J. Berghoven 8 p., J. Huël 7 p., J. de Vlugt 5 p., R. Kramer 4 p., S. Kistenmaker 6 p., H. v. d. Linde 6 p., S. J. Hoogvorst 3 p., L. Kramer 7 p., P. Stet 3 p., A. Schenk 3 p. Wij hebben 15 deelnemers van den wed strijd „afgeschreven", daar deze deelnemers niet meer voor een prijs in aanmerking kun nen komen. Natuurlijk zal de naam van den oplosser welke de resteerenden problemen alsnog inzendt, steeds vermeld worden. CORRESPONDENTIE. G. Z. Heemskerk. De zaak is in orde. Het bedrag is ons ter hand gesteld. P. S., Beverwijk. Wij zullen aan uw ver zoek voldoen. J. P., IJmuiden-Oost. Wendt u zich voor spelreglementen tot den heer J. W. v. Darte len, Koediefslaan, Heemstede. Wedstrijdprobleem no. 9 is een vraagstuk van den heer G. Zonneveld, Heemskerk. Het is een fraai probleem, dat zelfs aan den partijstand doet denken. Zwart: Wit: Zwart: 3, 4, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 25. Wit: 22, 23, 26, 27, 28, 29, 30, 33, 34, 35, 42. Wit speelt en wint. UIT DEN WEDSTRIJD CASTRICUMD. C. IJ. Aan bord 1 van den pas gespeelden com petitie-wedstrijd D. C. IJ. II—Castricum, had zich de volgende fraaie afwikkeling voor kunnen doen: Zwart, P. de Ruyter, Castricum. Zwart: Wit: Wit, J. Smit, Overhemden en Boorden door de IJMUIDER WASSCHERIJ gewasschen en gestreken, worden weder onberispelijk afgeleverd Snelliusstr. 39 - Telefoon 4371 (Adv. Ingez. Med.) Zij voelen zich nooit veilig. De Streekcommissie te Haarlem. Zooals onze lezers weten, heeft de Techni sche Commissie van den K. N. V. B. voor het Westen een 5-tal Streekcommissies ingesteld De eerste taak van deze Streekcommissies is het opsporen van jeugdige, veelbelovende spelers om hen, in eigen omgeving, te brengen onder leiding van een der Bonds-oefenmees- ters. Dit laatste echter uitsluitend in overleg met de clubbesturen, omdat men beseft, dat alleen een goede verhouding en een prettige samenwerking tusschen clubbestuurders, spe Iers en technische commissie tot het ge- wenschte resultaat zal kunnen leiden. Ten einde de meening der clubbesturen om trent dit plan te vernemen en om eventueel meer gewenschte inlichtingen te kunnen ver strekken, had Donderdagavond een bijeen komst plaats in Hotel „De Leeuwerik". Voor deze vergadering, die gepresideerd werd door den heer J. Keppêls, voorzitter der Streekcommissie Haarlem, bestond veel be langstelling. De Voorzitter zette het hierboven genoemde voornemen nader uiteen. Hij hoop te, dat de clubbesturen alle mogelijke mede werking zullen verleenen, want het is de be doeling, dat zij de spelers zullen aanwijzen, die aan de training moeten deelnemen. Van „ronselen" van spelers zal geen sprake zijn Men hoopt zoodoende goed getrainde spelers te krijgen, wat van goeden invloed op hun minder goede clubgenooten kan zijn. De kos ten van deze cursussen zullen door den K. N. V. B. worden gedragen. Na afloop ontstond een geanimeerde ge dachtenwisseling, waaruit bleek, dat de be langstelling voor het nieuwe instituut groot is. Het voornemen bestaat den eersten trai ningsavond te doen plaats hebben op Woens dag tien November des avonds 7 uur op het H. F. C.-terrein onder leiding van den bonds- oefenmeester Bob Glendenning. VELOX—H.F.C. H.F.C. gaat met het volgende elftal naar Velox: Van der Togt, Langendam, C. ten Have, Beets, Kruijer, Van Olphen, J. ten Have, Twiss, Höck, Drijver, Hagenaar. D.I.O.—RIPPERDA. De opstelling van Ripper da is: Koster, Roode, Langeveld, Kruyff, H. Dreijer, Kops, Spoor, A. Dreijer, J. H. Heijerman, H. Heijerman, Peperkoorn RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. Dr. M. Euwe: Twee verliespartijen uit de match om het wereldkampioenschap. had op te lossen deden mijn attentie ver slappen. Hieronder twee voorbeelden: Uit de 8e matchpartij. Zwart: Euwe. (Adv. Ingez. Med.) R wordt wel eens schertsenderwijs op gemerkt, dat de fout de ziel is van het schaakspel. In deze bewering schuilt veel waars. Bij het begin van de partij staat het spel volkomen gelijk, zoo wel in materieel als in positioneel opzicht. Het eenige, wat men als een verbreking van het evenwicht zou kunnen opvatten, is het recht van wit om den eersten zet te doen. Wit kan dientengevolge het initiatief nemen, maar het bewijs dat dit noodzakelijk tot voordeel moet leiden, werd nog nooit geleverd. Men spreekt wel van „Wit's tempovoordeel", maar dit beteekent nog niet „positioneel voordeel". Veeleer blijkt uit de theorie der openingen, dat de partyen bij wederzijdsch correct spel in evenwicht moet blijven. Dit leidt tot de ge volgtrekking, dat een partij waarin geen fout gemaakt wordt, onvoorwaardelijk met remise moet eindigen. Zonder een fout van de tegen partij blijft alle vindingrijkheid en genialiteit vruchteloos, en vandaar dat de bewering „de fout is de ziel van het schaakspel" niet alleen maar een grapje zonder meer is. Zoo bekeken berust de kunst van het schaakspel in de eerste plaats op de bekwaam heid, den tegenstander tot fouten te verleiden, en in de tweede plaats op de vaardigheid, van deze fouten op de juiste wijze gebrui te maken. Dat zijn dus twee bekwaamheden van ver schillenden aard, een psychologische en één schaaktechnische. De resultaten der vooraan staande grootmeesters onderling zijn bijna uitsluitend van psychologische omstandig heden afhankelijk, want in zuiver schaak- nisch opzicht bestaat er tusschen hen geen noemenswaardig verschil in in kracht. In de kunst zijn tegenstander van den weg af te leiden, staat Aljechin bovenaan. Waarop deze kunst berust, is moeilijk te verklaren, maar het dichtst bij de waarheid komt men wel als men in aanmerking neemt, dat Aljechin buitengewoon agressief speelt en bovendien zeer productief is in het vinden van nieuwe wegen in de ope ningen. Agressief spelen beteekent niet dat Aljechin voortdurend aanvalszet- ten maakt, maar dat hij zich in alle mogelijke situaties de mogelijkheid voorbehoudt, desnoods onmiddellijk een aanval te beginnen. Dit heeft ten gevolge, dat de tegenstanders van Al jechin zich nooit veilig voelen, hun attentie wordt voortdurend in beslag genomen en tenslotte zullen ze vaak fouten maken, die niet zonder meer te begrijpen zijn, maar waarvan de ver klaring in een zekere vermoeidheid ge zocht moet worden, welke het gevolg is van de bestrijding van Aljechin's gevaarlijken stijl. Dit schijnt ook de reden te zijn van mijn falen in de 7e, 8e en 10c partij van de revan chematch om het Avereldkampioenschap, in welke partijen ik telkens, zonder speciale aan leiding, ernstige fouten maakte. In geen dezer partijen was de situatie op dit oogenblik van mijn falen zoo moeilijk,, dat een misgreep ver wacht kon worden, maar de problemen, welke ik reeds in het eerste gedeelte van deze partij Wijnands van Rensen 'tMedaillehuis, Schoterw. 781. o. kaz., tel. 17256 (Adv. Ingez. Med.) Zwart: 9, 10, 12. 13. 17, 19, 23, 24. Wit: 28, 30, 32, 33, 35, 36, 38, 39. Zwart aan zet speelt, na Wit 3025 als volgt: 1. 30—25 17—22 2. 28x17 12x21 3. 36—31 21—26? 4. 25—20 26x28 5. 20x18 13x22 6. 39—34 28x30 7. 35x4 Een damzet dien men zoo maar in de partij niet ontdekt. Trouwens, in denzelfden dia gramstand zit nog een fraaie afwikkeling, maar dan moet Zwart aan zet zijn. Dan loopt het spel als volgt: 19—14 2. 30—25 17—21 3. 36—31 21—27? Zwart denkt hiermee winst te forceeren. 4. 31x22 12—18 5. 22—17 18—22 Zwart rekende nu op gedwongen 1711. 6. 17—12! 8x17 7. 3227 De verrassing 23x34 8. 27x40 en wint het eindspel. HET EINDSPEL 6. Het is voor ons een groote voldoening, dat zooveel instemming wordt betuigd met onzen eindspelcurses. Voornamelijk is dit te danken aan onzen medewerker J. H. H. Mertens. Hieronder volgen nog twee „David"-eind spelen. Deze eindspelen zijn ook voor sterke spelers van groot nut. Gaven wij met les 5 een drie tal Davidjes, waarin schijf 5 geen rol speelt, hieronder volgen twee voorbeelden, waaruit blijkt dat als schijf 5 den tijd krijgt naar veld 15 te ontsnappen, het nog lastig wordt de winst te zoeken. Voorbeeld 1. Zwart 2 schijven op 3 en 5. Wit 1 schijf op 22. Er wordt gewonnen door: 22—17 3—8 17—11 8—12 11—6 12—17 6—1 5—10 1—23 10—15 23—28 17—21 28—32 21—26 32—37 1520 37—42 20—25 4248 en wint. En nu een iets moeilijker voorbeeld: Zwart: 13, 19. Wit 1 schijf op 17. Wit weet hier te winnen door: 1. 1712 19—23 12—7 23—29 7—2 13—18 2—7 18—23 712 en wint. Het is leerzaam, de kleinere varianten in deze Davidjes zelf te vinden Dan volgt een fraai eindspel uit onze partij tegen den heer J. Fritz, Wormer voor de 'hoofdklasse-competitie. Wit, J. Fritz, Wormer, Zwart: B Él htm W PP 9 m jjj f# m m s PI gf§ i§ iÜ ui g m üi ff if Él, IB Él i A A k A g A ff'; A a B A |y| Jü Wit: Aljechin. Stelling na 17. Kei—f2 In deze stelling heeft zwart een voorsprong in ontwikkeling, maar dit voordeel wordt ge compenseerd door wit's looperpaar. De witte looper op b4 belet de zwarte rochade, en de voortzetting f7f5 benevens Ke8f7 lag daar om voor de hand. Op het goede oogenblik zou dan Pb6c4 volgen, waarna het min of meer gedwongen antwoord Lc4: tot een remisestel ling met loopers van ongelijke kleur had ge leid. Ik had deze eenvoudige voortzetting wel gezien, maar wit's achterstand in ontwikke ling bracht mij op een dwaalspoor: 17Pb6a4 Een minder goede zet, hoewel op zichzelf nog geen fout. 18. Db2d2 b7b6? Een grove blunder, waarna de zwarte stel ling dadelijk ineenstort. Het was niet moeilijk te zien, dat wit nu een beslissenden aanval moet verkrijgen. 19. Lfla6 Tc8b8 Met de dreiging 20b5 en verovering van Le6. Het komt echter niet zoo ver omdat wit over veel sterkere tegendreigingen be schikt. 20. e3e4 b6—b5 -21. Dd2—f4! Deze uitval van de witte dame brengt zwart in een hopelooze situatie. Er volgde nog: 21. Tb8b6 22 e4xd5 De6 x d5 23. Thl—elt, Ld7e6 24. Tal—cl, f7—f6, 25 Tel—c7, Ke8— d8 26. Tc7xa7 en zwart gaf 't op. In deze partij raakte ik mijn objectief oordeel volkomen kwijt, hetgeen zooals In de inleiding werd uiteengezet reeds op zich zelf een succes voor Aljechin was. Uit de 10e matchpartij. Zwart: Euwe. Wit Zwart, B. Dukel. Wit: 38, 35, 34, 31. 25, 26. 16 Zwart: 6, 12, 13, 14, 22, 23, 24. Wit speelde als volgt: 1. 26—21 13—18 2. 38—33 Veel sterker is 38—32 waarop Zwart zich met remise tevreden moet stellen. Met den tekstzet gaat het spel voor Wit verloren 23—29 3. 34x23 18x38 Wel kan Wit de schijf terugnemen, maai de kracht van combineeren welke van de zwarte schijven 24 en 14 op 25 en 35 uitgaat brengt Wit den damdood. 4. 21—17 12x21 16x18 38—42 De stelling van vier tegen vier verdient aller belangstelling. 5. 18—12 4247 Moet nu offeren. Het beste is 3530. Door- loopen met 127 is belet door 611 er 47x33. 6. 25—20? 14x25 Door het verkeerde offer gaat nu altijd het spel verloren. 12—8 47—36 Moet nu weer schijf verliezen, daar op 3126 3613 volgt met winst. 7. 8—3 36x18 Er gaat zulk een kracht uit van de vang- steliing, dat Wit maar naar een ruit kan vluchten. 8. 3—14 6—11 Kan nog maar op één ruit spelen. Op 143 1117 en 1812. Op 1423 of zoo steeds 18—23. 9. 14—10 11—16 Ook 10—15 is belet wegens 1827. En Wit geeft na eenige zetten uit de vang- stelling op. Typisch, dat de dam slechts één ruit kan bezetten na het tweede schijfver- lies. Een leerzaam eindspel. Alle correspondentie en oplossingen te zen den aan den damredacteur den heer B. Dukel, Van Wassenaerstraat 23, LJmuiden-Oost. Wit: Aljechin, Stelling na 22Td8e8. Zwart heeft de beste pionnenstelling en mag de hoop koesteren, dat hij geleidelijk in het voordeel zal komen. Aljechin had mij echter in deze partij reeds eenige malen voor bijzonder lastige tactische problemen ge plaatst met het gevolg, dat mijn concentratie vermogen verminderde. Onder deze omstan digheden bracht de nu volgende zet mij vol komen in de war: 23. g2g4! Wit dreigt nu in twee zetten damewinst, t.w. 24. Kg2 en 25 Pf3. Pion h3 mag niet geno men, omdat wit met 26. Td3, Dh4 27. Kg2 het beslissende tempo wint om de vijandelijke da me met 27. Thl of 27. Th3 te veroveren. Ob jectief bekeken is de tekstzet geenszins ge schikt om wit in het voordeel te brengen. Daar Pf3 niet onmiddellijk dreigt, heeft zwart den tijd zijn dame met 23h6 24. Kg2, Ph7 den terugtocht te verzekeren. In de partij volgde echter een grove blunder: 23Pa5c6? 24. Kglg2! Pas nu zag ik, dat na ruil op e5 (anders is de dreiging 25. Pf3 niet te pareeren) Pf6 ver loren zou gaan. In de partij volgde 24 Pc6xe5 25. d4xe5, Pf6—h5 26 g4xh5 en wit won gemakkelijk. Ook in deze partij heeft Aljechin er veel toe bijgedragen, dat Ik op het critieke oogenblik faalde. LAWNTENNIS. HET CONTRACT VAN HELEN MOODY-WILLS Uit New York: In het contract, dat Helen Moody Wills, de Amerikaansche tennis-ster, heeft afgesloten voor een tournee door de Ver- eenigde Staten, wordt haar een som van 25.000 dollar gegarandeerd. Indien ook de Poolsche speelster Jedrzejowska tot het be- roepsspel zou overgaan, zou de eerste partij tusschen beide dames in Januari a.s. in de Madison Square Garden worden gespeeld. Nader wordt uit San Francisco aan het A.N.P. gemeld: Helen MoodyWills heeft thans tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat zij geen contract heeft geteekend en niet van plan is, tot het beroepsspel over te gaan. In welingelichte kringen is men ech ter van van meening, dat de onderhandelin gen in het geheim gevoerd worden en dat de eenige reden om den overgang van de tennis speelster naar het professionalisme niet te publiceeren, is gelegen in het feit, dat er nog geen waardige tegenstandster op het oogen blik voor haar is gevongen. Men herinnert er aan, dat ook Perry inder tijd steeds geruchten omtrent zijn overgang naar het professionalisme tegengesproken heeft, tot op den dag, dat hij het contract teekende.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 9