het nieuwe avondblad IJMUIDEN Steun aan de visscherij in het hooge Noorden. „e JAARGANG NO. 312 MAANDAG 8 NOVEMBER '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De aanstaande blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Het 'bestuur der afd. Velsen-IJmuiden der Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen verzoekt ons het volgende te plaatsen: gfcn dezer dagen nam onze burgemeesters vrouw, Mevrouw KwintWiersum, het initia tief om ook in onze gemeente te koenen tot een uitdeeling van luierman duitzetjes aan be hoeftige moeders, die ongeveer in denzelfden tijd als onze Prinses, hun kindje kunnen ver wachten. Met genoegen heeft het bestuur der aid. Velsen-IJmuiden der Nederlandsche Vereeni- tdng van Huisvrouwen zich bereid verklaard zich met de uitvoering van dit plan te belas ten Het ligt niet in de bedoeling van het bestuur, een huiscollecte te organiseeren, maar uitsluitend langs dezen weg wil men trachten de benoodigde gelden bijeen te brengen. Velen uwer zullen geneigd zijn, al aanstonds een hand op hun beurs te leggen, nu alweer een aanslag hierop wordt gepleegd. Maar laten de huisvrouwen, speciaal de moeders, zich eens even indenken wat het zeggen wil de zeker heid te hebben dat over eenigen tijd een nieuw wezentje, dat men zoo heel graag warm wil „inbakeren" en toestoppen, in het gezin zal zijn en daarbij tevens zeker te weten, dat de middelen om daartoe te geraken, ten eenen- male ontbreken. Verscheidene lezeressen zul len vele jaren, andere kunnen cnet maanden volstaan, terug moeten gaan met haar gedach ten om zich weer in te leven in den tijd, dat zij zichzelf de gelukkige a.s. moeder wisten. En vergeet een moeder ooit die maanden, al is het 30 a 40 jaar geleden, dat zij de stapel tjes kleingoed zag aangroeien en al moest het vaak uit schrale beurs gaan en moest men bij stukjes en beetjes de zaak bij elkaar krijgen, het kwam er en op tijd was alles gereed. Maar helaas is dat tegenwoordig vaak zoo heel, heel anders. En is het nu geen sympa thieke gedachte van onze Prinses, om niet het Prinsje of Prinsesje met weldaden te over stelpen, maar onze goede gaven daar te laten komen waar ze zoo heel goed kunnen worden gebruikt en zoo dankbaar zullen worden aan vaard? De huisvrouw, het gezin, de moeder, dit alles houdt zoo nauw verband met elkaar en dit is ook'de reden waarom de Ver. van Huisvrou wen dit plan zoo warm bij de inwoners der gemeente Velsen wil aanbevelen in de vaste overtuiging dat ieder die daartoe instaat is mede wil helpen om dit plan te doen ge lukken. Gaarne worden giften op girorekening no. 223607 der afd. Velsen-IJmuiden Ned. ver. v. Huisvrouwen in ontvangst genomen met bij- vermelding „luiermanduitzetjes". Noteert u allen dit nummer of beter nog „Vult dadelijk uw girobiljet in". Ook zullen gaarne giften in ontvangst wor den genomen ten huize van eenige bestuurs leden n.l. Mevr. Groosmuller, v. Tuyllweg 20 Velsen, Mevr. Luchsinger, Wilhelminakade 90 IJmuiden, Mevr. Bussemaker Meeuwenlaan 65 IJmuiden (O.), Mevr. Vreugdenhil Zeeweg 346 Driehuis en Mevr. Duvergé Hoofdstraat 125 Santpoort. Alle giften klein en groot zullen met vreug de worden aanvaard. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Scheveningen, 6 November 1937. Tarbot (klein) 5060 ct. per kilo. Griet 4560 ct. per kilo. Tong f 0.80—f 1.20 per kilo. Middel schol f 9.60f 12.40 per 40 kilo. Kleine schol f 4.80f 10.30 oer 40 kilo. Schar f 3.30—3.50 per 50 kilo. Versche haring f 2.70f 3.10 per 40 kilo. PROPAGANDA-FEESTAVOND V. V. S. U. Zelden is „Het Wapen van Velsen" zoo druk bezocht geweest als Zaterdagavond tijdens den propaganda-feestavond, die door de V. V. S. U. was belegd ter herdenking van het 20rjarig bestaan der Sovjet-Republiek. De avond werd geopend door den heer A. Bouterse, die er op wees hoe thans, bij voort durend oorlogsgevaar het feit herdacht wordt, dat 20 jaren geleden het Russische volk het juk der Czaristische overheersching van zich af schudde. Op de puinhoopen van het oude regiem heeft het Russische proletariaat een land opgebouwd, waarin vrede en welvaart beerschen. De spreker van den avond, de heer G. Van- ter van Amsterdam, betuigde zijn groote te vredenheid over het drukke bezoek. Spreker wraakte een artikel van den heer Jan de Roode in de Arbeiderspers, waarin deze als zijn meening te kennen had gegeven, dat van de Sovjet-Unie tot heden nog niets te leeren valt en dat, wat men daar wil, in strijd is met alle realiteit. Hiertegenover stelde spreker Rusland als een land, waar het socialisme beeft overwonnen, waarom dit land het eerste is, waar menschelijk geluk is gebracht. Het blode heden is in Rusland verkregen langs een weg van bloed en tranen. Als we na 20 jaren de balans opmaken, zien we een Rus land zonder kapitalisme, zonder werkloosheid, zonder armoede of onzekerheid van bestaan, in het Rusland van heden begint de nieuwe geschiedenis der menschheid, waar vrede en welvaart heerscht en waar de jeugd zich kan ontplooien in levensblijheid en een goede toe komst tegemoet gaat. Met een opwekking, lid te worden de V. V. S. U., hetgeen zeggen wil: voor het socialisme en tegen het fascisme eindigde spreker zijn betoog. Hierna vond de opvoering plaats van de revue „Dat is de zaak!" door het Noord-Hol- landsche revuegezelschap onder leiding van wim Hulst. De revue toont in korte schetsen bet maatschappelijk leven van thans, waarin men verbetering wil brengen met leuzen als: eet meer visch, eet meer eieren. Zelfs Sinter klaas kwam ten tooneele met de leuze „eet meer pepernoten". In de finale komt de op- De Erin IJM 12 naar het liooge Noorden. -VOOlUg Vooral aan de decors was veel zorg .esteed. wanneer men echter de beschikking had ge- f^over een ruimer tooneel, was alles onge twijfeld veel beter tot zijn recht gekomen, Groote belangstelling bij het vertrek. Zaterdagmorgen was er een meer dan ge wone drukte aan de Trawlerkade, welke drukte verband hield met het vertrek van den stoom trawler Erin IJM 12 naar het hooge Noorden, waarover elders in dit blad nadere bijzonder heden zijn vermeld. Het spreekt vanzelf, dat menig hartelijk afscheid werd genomen. Toen de trawler den steven zeewaarts had gewend, werden de opvarenden hartelijk nagewuifd door hunne familieleden en vrienden. De kloeke trawler lag er warmpjes in, het geen niet te verwonderen valt, daar het schip 320 ton kolen, 70 ton ijs en 60 ton water aan boord had, benevens een groote voorraad pro viand voor de uit 16 leden bestaande beman ning. De trawler heeft een reis van 1'600 mijlen voor den boeg en kan dus eerst een week na zijn vertrek op de visscherdj aankomen. Zooals men weet is voor deze reizen een voorloopige overeenkomst gesloten tusschen reederij en organisaties, waarin o.a. vrije voe ding voor de bemanning is opgenomen. MARKTBERICHT. IJmuiden, 6 October 1937. Tarbot f 0.81—f 0.50 per kilo. Tong f 1.25—f 1.02 per kilo. Griet f 22—f 14 per 50 kilo. Zetschol f 23—f 19 per 50 kilo. Kleine schol f 14—f 4.50 per 50 kilo Bot f 11 per 50 kilo. Schar f 10—f 1.90 per 50 kilo. Groote schelvisch f 22.50 per 50 kilo. Middel schelvisch f 20 per 50 kilo. KI. middelschelvisch f 18.50—f 10.50 p. 50 kilo Kleine schelvisch f 6.70—f 3.60 per 50 kilo Wijting f 2.60—f 1!15 per 50 kilo Versche haring f 3.20—f 2.15 per 50 kilo Passagiers ingescheept. Het van Hamburg aangekomen Nederland sche motorschip Bloemfontein heeft in de Binnenhaven een aantal passagiers en eenige lading ingenomen en vervolgens de reis naar Zuid Afrika voortgezet. Concert „Euphonie". Met medewerking van het Doopsgezind Zangkoor, Beverwijk. De Zaterdagavond blijkt voor het sympho- nie-orkest „Euphonie" een geschikte avond te zijn; de groote Patronaatszaal was geheel gevuld toen voorzitter Brassinga een wel komstwoord sprak tot de aanwezige dona teurs, bestuursleden en afgevaardigden van bevriende vereenigingen, de zangers en zan geressen van het Doopsgezind Zangkoor uit Beverwijk en de vele belangstellende, die om den zang of het orkest gekomen waren. Euphonie, versterkt met enkele krachten van groot formaat, gaf onder leiding van Marinus Adam een doorzichtig gehouden ver tolking van de Titus-ouverture; het orkest was goed van klank, vnl. in het lage gedeel te, dat kwalitatief de meerdere was van het zoo flink bezette violencorps. Juist het ragfijne (Mozartwerk deed onzui verheid van enkele strijkers opvallen; tie stemming was trouwens in het volgend num mer beter: Rigaudon de Dardanus slaagde zeer goed en de strijkers sloegen er een uit stekend figuur in. 't Koper bleef gereser veerd, van het hout is de hobo zeer vooruit gegaan in toon als techniek, zoodat de uit voering een fraai geheel werd. Minder gelukkig was door celli en bassen de inzet van de Onvoltooide; de hoogere re gionen hun taak overnemende, reproduceer den een goed-sluitend Allegro. Wat ons bij het orkest vooral opviel was dat 't orkestraal verband hecht was en het ensemblespel niets te wenschen overliet. Ook de klankverhou ding was zeer mooi in evenwicht; de stem ming van de registers onderling had echter dikwijls geen gelukkige momenten, wat te betreuren valt omdat bespeurd kon worden, dat er op Schubert terdege gestudeerd was. Dit manco en deze verdienste deden in het Andante, een der schoonste [fragmenten Schubert muziek, (houtblazers) sterker van van zich spreken. Effectwerken als de opera-fantaisieën over La Bohème en Rigoletto spreken sterk tot het publiek en zijn tevens zeer dankbare wer ken voor het orkest, welks leden hun diverse soli ook nu weer met van muzikaliteit getui gende vaardigheid vertolkten. Directeur H. van Dijk leidde het koor der Beverwijksche gasten en gaf met de stralen de compositie van Sicking „O! Zoekt het Licht" een proeve van beschaafden en in getogen zang; het vrouwenkoor dat goed is bezet, is ook kwalitatief beter dan de bassen en tenoren, die in de forti nu niet genoeg kunnen geven. Niettemin werd een klankvol geheel verkregen en werd ook Loots' In Spe- culo zeer verdienstelijk gezongen. Een con trast rijkere nuanceering zal het aan waar de doen winnen; er werd vrijwel op toon ge zongen. Roeske's zang der zigeuner De Gypten ge tuigde van den ernst waarmede directeur en koor hun taak opvatten; 't was keurig, ook qua rythme. De klank was homogener door een betere opstelling van het koor; zoo kwam de Motette van Ruh beter tot haar recht. Het D.Z. heeft welluidend mater:aal staan, we denken slechts aan b.v. sopranen en alten. Ook het mannenkoor leverde een zeer verdienstelijke prestatie, zoodat het ge heel terecht met een royaal applaus beloond werd en men aan een toegift (Trost van RuhP niet ontkwam, een toegift die voor het koor en mevr. Suijck-Schïk een succes werd Een concert waar de organisatoren tevre den over mogen zijn en in welks programma climax van uitvoering zat; het gedeelte na de pauze was van goed gehalte. straat 1, Velsen-N. A. Leman en A. H. Kroo- nenberg, Avereest. A. J. Roels en T. van dei- Paard, Platanenstraat 17, IJmuiden. W. Neu- raan en A. Smoor, Beverwijk. W. Tuijn en G. Domper, G. Doustraat 15, IJmuiden. F. B. Hooghoudt en D. M. Schaap, Assen. H. W. Eizema en A. M. Niessen, Trompstraat 14, IJmuiden. Bevallen; M. Klep—Scheenaard, d., Meeu wenlaan 7, IJmuiden. H. J. v. KaamHooge- land, z„ Kastanjestraat 14, IJmuiden. M. RoodzantSchaap, z., Gerard Doustraat 1J6, IJmuiden (O.). M. M. Vonkvan Kleef, d., Anemonenstraat 7, Santpoort. W. Mooijden Hollander, d., Westerwijkstraat 18, Velsen-N. M. Verhoef—Baldé, z., J. Kostelijklaan 27, Vel sen. P. Muldervan den Braber, z., Vare- niusstraat 2, IJmuiden. J. KeurSloot, z., Bik- en Arnoldkade 18rd., IJmuiden. Overleden: Eibert Brons, echtgen. van C. J. H. van Waarde, 43 j., Wijn. Danielslaan 4, Santpoort. Het hoogste meteorologische observatorium van Europa, „Jungfraujoch", gelegen op den 3572 meter hoogen top van de Sphinx in Zwitserland, is dezer dagen in gebruik genomen. Eenmaal per week een boot van de Witte Zee? Blijkens de crisis-steunbeschikking 1937, welke wij Zaterdag publiceer den, zal uit het Landbouw-crisisfonds voor het tijdvak van 1 November 1937 tot 1 Mei 1938 ten hoogste 50.000. steun worden verleend aan reeders, die de visscherij in het hooge Noorden gaan uitoefenen. De steun zal slechts worden verleend aan reeders, die de zeevisch, van deze visscherij aangevoerd, en voor men- schelijke consumptie geschikt is, af leveren over een openbaren afslag. Het is de bedoeling, zoo vernemen wij nader, met deze visscherij een proef te nemen, ten einde in de eerste plaats te kunnen vaststel len, of de uitkomsten 'van deze visscherij een uitoefening daarvan door Nederlandsche sche- schepen mogelijk kunnen maken en in de tweede plaats te trachten de positie, welke IJmuiden vroeger in de vischvoorziening van het buitenland had, daardoor te herwinnen en daarna zoo mogelijk te vergrooten. Wegens het zeer experimenteeele karakter van deze visscherij voor het Nederlandsche bedrijf, heeft de regeering gemeend, den steun voor ten hoogste zes maanden te moeten verleenen. Zoo is dus eindelijk de sluier opgelicht van de geheimzinnigheid, waarmede de eerste reis naar het hooge Noorden van de Erin IJM. 12 j.l. Zaterdag door dezen trawler aanvaard, bedekt was. Het is ons bekend, dat het be richt omtrent de plannen van het uitzenden van dezen trawler naar den Arctic, veel stof heeft doen opwaaien, temeer omdat een po ging,, twee jaar geleden gedaan met de Ger- berdina Johanna IJM 38, die zooals men zich zal herinneren twee reizen naar de Lofodden deed, op een mislukking uitliep. De geheele schade, die ongetwijfeld zeer aanzien lijk was, kwam voor rekening van de Vem en het wekte bevreemding, dat deze reederij zich desondanks opnieuw aan een dergelijk riskant experiment ging wagen. Maar toen het jongste plan publiek werd, was de kwestie der steun regeling reeds in kruiken en kannen. De bedoelde crisisbeschikking houdt tevens in, dat de trawlers, die deze visscherij gaan uitoefenen, hun vangst „over een openbare markt" afleveren, hetgeen beteekent, dat ze in IJmuiden markten en dus niet in de een of andere Engelsche haven, zooals het gerucht ging. De proef is dus mede bedoeld om den uitvoer naar het buitenland te vergrooten, om aldus te trachten IJmuiden zijn oude positie van leverancier van een groot deel van West- Europa te doen herwinnen. Of hiermede het gewenschte resultaat zal worden bereikt, sta,at o.i. te bezien. De grootste afnemer van arcti sche visch was Duitschland en dit land heeft zijn visscherij de laatste jaren zoodanig uit gebreid, dat het zich elk jaar meer zelfstandig van het buitenland maakt, hetgeen trouwens het hoofddoel van de vlootuitbreiding in Duitschland is. Naar onze meening moet deze voor IJmui den geheel nieuwe visscherij dan ook gezien worden aLs de eerste schrede op den weg tot. voorziening van de binnenlandsche markt met een goedkooper vischsoort, teneinde de distri butie van visch onder werkloozen, die door gebrek aan daarvoor geschikte visch dreigde te mislukken, nieuw leven in te blazen. Wij komen tot deze veronderstelling, door dat ons ter oore is gekomen, dat men het daarheen wil leiden, dat er in de naaste toe komst elke week één Witte-Zeeboot aan de markt komt. Reeds zijn de namen genoemd van andere trawlers, die binnenkort voor deze visscherij zuilen worden uitgezonden, als de Norma Maria IJM 6 en de Alkmaar IJM 39. welke beide trawlers met hun bruto-inhoud van 319 en 309 ton, mede tot de grootste van de vloot van IJmuiden behooren en die dus in de eerste plaats daarvoor in aanmerking komen. Evenals ook de beide trawlers, die in Engeland voor de Vem op stapel staan. Het spreekt vanzelf, dat deze nieuwe vis scherij ook voor den handel nieuwe perspec tieven opent. Wanneer een geregelde aanvoer van goedkoope visch bewerkstelligd zou kun nen worden is de mogelijkheid daar, de bin nenlandsche markt geregeld van goedkoope visch te voorzien en wanneer de juiste weg van productie naar consumptie wordt gevon den komt er een mooie kans om het vischver- bruik in ons land te bevorderen. Voor een en ander is het echter van veel belang, dat er van reederszijde gezorgd wordt voor goede kwaliteit, waarvoor een moderne koelinstal latie aan boord van de schepen slecht gemist kan worden. IJ.W.S.V. „DE STORMVOGELS". Zaterdagavond heeft de IJ.W.S.V. „De Stormvogels" een bonten' avond gegeven in hotel „Willem Barendsz", waarbij na een aar dig tableau vertoond door eenige leden de voorzitter, de -heer F. Nieman, de aanwezigen, die de zaal tot de laatste plaats bezetten, toe sprak en daarbij gewag maakte van de suc cessen, welke de vereeniging op wandelsport gebied in het afgeloopen seizoen heeft weten te veroveren. Spr. merkte hierbij op, dat niet alleen suc cesvol gewerkt wordt bij het wandelen en het veroveren van mooie prijzen, o.a. van den Baron van Zuylenbeker te Utrecht met een 45 K.M. marsch, maar bovendien ook reeds naam was gemaakt door het organiseeren van feest avonden. De D.G.S.-club, onder leiding van den heer C. van der Plas, zei spr. zou dezen avond let terlijk en figuurlijk de hoofdrol vervullen en als eerste tooneelwerk kregen wij te zien de klucht „De Aardschok", waarin de heer C. v. d. Plas als mijnheer Pichler de hoofdrol speel de op een wijze, die gezien het applaus, zeer in den smaak viel, mevr. A. Visser gaf ook voortreffelijk spel te zien als mevr. Pichler, terwijl mej. A. Blok als dochter, de heer A. Glas als schoonzoon en de heer G. Zwaan als adspirant-schoonzoon het spel van intriges en leugens tot een aardig geheel maakten. Twee zusjes Gullikers zongen twee aardige liedjes, wat het publiek zeer waardeerde De amateur-humorist Kees Schreiers uit Utrecht mocht met zijn liedjes en grappen veel bijval oogsten. Een Pantomime deed de zaal schudden van het lachen; de aardige tafereeltjes van den barbier, zijn klant en den dokter en niet te vergeten de ontploffing van den klant wa ren het aanzien waard. Na de pauze, welke door een gehouden ver loting veel te lang duurde (een uur is te lang!) werd het bestuur door eenige damesleden bloemen aangeboden, terwijl de leider van de club, de heer Gullikers, hierbij niet werd ver geten. De voorzitter bracht dank voor deze hulde, maar hij wentelde deze af op de leden, daar toch van hun alle medewerking wordt verkregen. De Inbreker en het Meisje, waarbij de z.g.n, inwonende dochter zelf een dievegge bleek te zijn gaf ook hier weer aardig spel tusschen mej. A. Blok en den heer C. van der Plas. Nadat Kees Schreiers nog eens voor het voetlicht was geweest verzorgden de da mes Gullikers een dramatisch zangstukje Het verdwenen boordenknoopje in „Pak- Idylle" en het werkelijk goede en vlotte samen spel tusschen mevr. A. Visser en den heer C. v. d. Plas zorgden voor uitbundige lachsalvo's. Bij het bal verzorgden Rina de Loof f en haar Boys de dansmuziek. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: J. Koeleméijëri en G. Katers, Ruijsdaelstraat 10. IJmuiden. S. de Vries en G. R. van de Scheur, Rijksweg 223, Velsen. P. Verhagen en C. Korf, D. Hartoghstraat 7, IJmuiden. H. Slings en G. de Lange, Ladder beekstraat 46, Velsen-N. C. Pletting en J. Dol, Beverwijk. A. D. Kraak en M. de Jong, Nieuwer Amstel. Ondertrouwd: F. van Dok en W. Post, Mar conistraat 68, IJmuiden, Ruijsdaelstraat 12, IJmuiden. T. M. Ritskes en M. L. Gomes, Fr. Naereboutstraat 66. C. P. Krijger en G. Krab. Frogerstraat 12, Frogerstraat 10. IJmuiden. P. N. Clots en P. K. kaper, Enschedestraat 5, IJmuiden. Adrianastraat 35, IJmuiden. H. C. Groeneveld en C. E. J. Vergouw, Beverwijk. A. J. C. de Vries en G. M. B. Suidman, de Leth- Geen kloof meer tusschen Italië en Duitschland. Goebbels spreekt over binnen- en buitenlandsche aangelegenheden. De Duitsche rijksminister voor pers en propaganda, dr. Joseph Goebbels, heeft Vrij dagavond voor een zeer groot gehoor in het Berlijnsche Sportpalast een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de groote lijnen der binnen- en buitenlandsche poli tiek. In deze rede besprak hij allereerst het vierjarenplan, dat hij een gevolg noemde van het verdrag van Versailles. Tegenover de meening in het buitenland, dat het vierja renplan autarkie beteekent, moet er met nadruk op gewezen worden, dat de natio- naal-socialistische regeering het haar eerste plicht acht, Duitschland zooveel mogelijk onafhankelijk te maken van de willekeur der overige wereld. Vervolgens behandelde dr. Goebbels het probleem der voedselvoorziening en het grondgebied. De Duitschers hebben slechts een zeer beperkt grondgebied en kunnen zich niet uitbreiden. Een ander volk zou op dit grondgebied gedoemd zijn te verhonge ren. Dat Duitschland in vergelijking met an dere rijke landen nog den besten levensstan daard heeft, dankt het aan het Duitsche vernuft en Duitsche organisatietalent. Dr. Goebbels. Vervolgens critiseerde dr. Goebbels op hef tige wijze zekere kerkelijke kringen, die in de openhartige levenswijze van het volk en in het bijzonder van de Duitsche jeugd een gevaar zien voor de zedelijkheid. Met betrekking tot de buitenlandsche cri tici zeide dr. Goebbels, dat Duitschland voor alles van iedere inmenging in Duitsche bin nenlandsche aangelegenheden verschoond wenscht te blijven. Sprekende over de verhouding tot Italië zeide Goebbels, dat op voor beeldige wijze met dat land wordt samengewerkt. In tegenstelling tot de verdeeldheid in Europa kan wor den vastgesteld, dat Duitschland en Italië het goed met elkander kunnen vinden en dat de spil Berlijn-Rome, ondanks alle pogingen tot ondermij ning nooit verbroken is kunnen wor den. De volken van beide landen zijn door hun leiders zoodanig opgevoed, dat er tusschen deze landen geen kloven meer kunnen ontstaan. Dezen toestand heeft Europa noodig. Even noodig is het, dat twee, bedachtzame man nen er voor waken, dat dit waardevolste cul tuurland der aarde niet door sluwheid van het bolsjewisme en het gebrek aan instinct van het liberalisme in het grootste gevaar wordt gebracht. Europa moet inzien, dat er zekere vraagstukken moeten worden opgelost wil het niet in gevaar komen. Tenslotte behandelde spreker in enkele korte zinnen Rusland. Misschien, zoo zeide hij, is het wel de grootste historische daad van den Fuehrer geweest, dat hij het Duit sche volk de Sovjet-Russische ellende heeft bespaard. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1