AMSTERDAMSCHE ASPECTEN. In de Schemering. Onzuivere huid PÜROL1 Verkouden. Dampo DINSDX'G 9 NOVEMBER 1937 Belangrijke gift der Rockefeller Foundation. Voor het radio.biologisch werk van prof. Kluyver en prof. Ornstein. De Rockefeller Foundation te New- York heeft besloten, gedurende vijf jaar een belangrijke bijdrage te geven aan prof. A. Kluyver te Delft en prof. L. S. Ornstein te Utrecht, teneinde hun radio-biologisch werk dat reeds gedurende drie jaar door deze stich ting gesteund werd, voort te zetten. Bovendien zal door de Rockefeller Foundation nog een belangrijke gift worden aangeboden om voor het ra dio-biologisch werk het physisch labo ratorium te Utrecht uit te breiden. Mijnwerker door vallende betimmering gedood. Maandag is de, 35-jarige houwer A. Petric uit Heerlen, bij het verrichten van werk zaamheden in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn 3 te Heerlerheide, door een omvallende betimmering zoodanig ge troffen, dat de dood onmiddellijk intrad. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. VERBINDENDVERKLARING VAN EEN C.A.O. De regeeringspersdienst meldt: Door den Nederlandschen bond van boek binderspatroons, den Algemeenen Nederland- schen Typografenbond, den Nederlandschen Katholieken Grafischen bond, den Neder landschen Christelijken Grafischen Bond, en den Nederlandschen Grafischen Bond is in gediend een verzoek tot verbindendverkla ring van bepalingen van de op 30 Maart 1936 in werking getreden collectieve arbeidsover eenkomst, afgesloten tusschen de vorenge noemde organisaties. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen schriftelijk worden inge bracht bij den minister van sociale zaken voor of op 27 November 1937. Het bovengenoemde verzoek en de betref fende collectieve arbeidsovereenkomst liggen tot en met 26 November 1937 voor belang hebbenden o.m. ter inzage op het bureel van het districtshoofd der arbeidsinspectie te Haarlem. Mag men de Makelaardij uit oefenen zonder beëedigd te zijn? Advocaat-generaal meent van niet Kwestie voor den Hoogen Raad. H. M. F., houder van een woningbureau, heeft terechtgestaan voor den kantonrechter te Haarlem ter zake dat hij in die gemeente, niet als makelaar beëedigd zijnde door de rechtbank, en dus niet toegelaten zijnde tot de uitoefening van het beroep van makelaar, dit beroep toch heeft uitgeoefend door tegen vergoeding een perceel te verhuren. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f 5 boete. De rechtbank te Haarlem, waarbij de ver oordeelde in hooger beroep ging, was van een ander oordeel. Zij overwoog, dat geen wette lijke bepaling toelating vordert tot de uit oefening van het beroep van makelaar en sprak den verdachte vrij. Gezien het belang dezer zaak voor de ge- heele makelaardij en het feit. dat hij zich met het oordeel der rechtbank niet kon ver eenigen, heeft de procureur-generaal bij den Hoogen Raad in het belang der wet cassatie aangeteekend. De advocaat-generaal mr. Wijnveldt, heeft conclusie genomen in deze zaak. Hij merkte op, dat de rechtbank, die niet bewezen acht. dat de wet een toelating vordert tot de uit oefening van het beroep makelaar, zich ver moedelijk liet leiden door hetgeen veel ge leerd wordt, o.a. door prof. Molengraaff, n.l. dat het iedereen vrij staat zijn beroep te maken van de handelingen in art. 62 van het wetboek van koophandel genoemd, terwijl dan de beëediging alleen zou dienen het recht te geven, den titel van „makelaar" te voe ren. Deze stelling achtte mi*. Wijnveldt te ruim. Hij adstrueerde deze meening onder meer aan de hand van de parlementaire ge schiedenis der wet. Het ontwerp deed uitko men, dat de makelaar wel een vrij beroep zou uitoefenen, doch dat er voor gezorgd moest worden, dat dit beroep werd uitge oefend door behoorlijke en bekwame perso nen. Ten einde dit te bereiken, stelde het amendement eischen aan de toelating. Ten slotte is een gewijzigd amendement aange nomen, waarin die eischen in hoofdzaak ge handhaafd bleven. Evenals een advocaat oefent een makelaar wel een vrij beroep uit, doch hij heeft daar voor een toelating krachtens de wet noodig. Spr. concludeerde, dat het vonnis van de rechtbank te Haarlem zou worden vernietigd zonder verdere gevolgen voor den betrokkene. De hooge raad zal 6 December uitspraak doen. DE DIEPENBROCKMEDAILLE VOOR LOUIS VAN TULDER. Mevrouw Diepenbrock heeft aan den zan ger Louis van Tulder, bij gelegenheid van diens zilveren zangersjubileum de Diepen- brock-medaille toegekend, als blijk van bij zondere waardeering voor de wijze, waarop Louis van Tulder in den loop der jaren de liederen en de solopartijen van groote wer ken van Diepenbrock heeft vertolkt. De 500ste vlucht Amsterdam— Batavia. Bij duizenden worden de luchtpost-enve loppen voor de 500ste vlucht Amsterdam Batavia, welke speciaal voor het Nationaal Luchtvaartfonds werden ontworpen, verkocht. Ten gerieve van het publiek zijn thans ook de bekende driehoekzegels bij de enveloppen op de K.L.M.-kantoren beschikbaar gesteld. Men zal zich herinneren, dat deze fraaie ze gels reeds gebruikt werden voor de Melbourne- vlucht van de „Uiver" en voor de Kerstvlucht van de „Snip" naar West-Indië. Ook de Ned.-Indische posterijen hebben een dergelijk zegel, dat voor de thuisvlucht eveneens op de K.L.M.-kantoren en bij de agenten van de K.L.M. verkrijgbaar is. De Mail voor de 500ste vlucht naar Indië Sluit a.s. Vrijdagavond. Vetwormpjes, pukkels en uit slag verdwijnen en de huid wordt jeugdig—frïsch, gezond '.Jen fluweelzacht door zuivert - verzocht geneest In doozen 30-60ct. Bij Apoth.en Orog. IJN HARDT (Adv. Ingez. Med.) Luclilverbindingen met Twente en Groningen hadden meer succes. Vervoer gestegen vergeleken bij verleden jaar. Op den eersten November zijn de lucht lijnen naar Twente en Groningen gesloten, zoodat gedurende de wintermaanden in het binnenlandsche luchtverkeer nog de twee maal-daagsche dienst op Haamstede en Vlis- singen, Texel en Eindhoven wordt onderhou den. Het vervoer door de lucht naar Groningen en Twente is dit jaar in niet onbelangrijke mate gestegen, voornamelijk dank zij de groote regelmaat, waarmede de diensten werden uitgevoerd, en het snelle Douglas- materiaal, dat op deze lijnen gebruikt werd. Van en naar Groningen steeg het passagiers vervoer in de vijf maanden, gedurende welke de luchtverbinding werd onderhouden, van 1380 tot 1537. De drukste maand was Juli met een verkeer van 441 reizigers. De Twente-lijn heeft het in verhouding nog beter gedaan dit jaar. Bijna 500 passagiers werden in dit seizoen meer vervoerd dan in 1936. De vervoerscijfers waren resp. 1349 en 867 passagiers. Het doorgaande vervoer van Twente naar het buitenland, is ook aanmer kelijk gestegen. De meeste belangstelling was voor Londen, gevolgd door Parijs. Ook voor de rondvluchten, welke van het vliegveld Twente georganiseerd werden, was meer be langstelling. Niet minder dan 790 passagiers werden geboekt tegen nog geen 400 in het vorige jaar. Het vliegveldbezoek steeg in 1937 met ruim 10.000 belangstellenden tot 24.794. Uit een en ander moge blijken, dat ihet Ne- derlandsche 'volk elk jaar weer een grooter belangstelling aan den dag legt voor de luchtlijnen, welke de K.L.M. in eigen land onderhoudt. DE VOOR 1920 AAN WEST-INDISCHE MILITAIREN VERLEENDE GAGEMENTEN EN PENSIOENEN. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit van 19 October 1937 tot gelijkstelling van de vóór 1920 aan de militairen van de voormalige landmacht in West-Indië ver leende gagementen en pensioenen op den voet van de voor de militairen van het Ko ninklijk Nederlandsch-Indische leger gel dende regeling, opgenomen in Indisch staats blad 1937, no. 443. J. F. W. VAN VLOTEN OVERLEDEN. Op bijna 70-jarïgen leeftijd is te Velp de heer J. F. W. van Vloten plotseling over leden. De overledene was oud-administrateur van de suikerfabriek „Sempelwadak" op Ja va, eerelid van het suikersyndicaat en eere lid van de vereeniging „Het Proefstation", van welke vereeniging hij van 1910 tot 1917 bestuurslid is geweest. Proeven tot mistbestrijding te Amsterdam. De heer Veraart spuit op Schiphol. De weerkundige, Aug. Veraart, heeft Maan dag zijn proeven tot mistverdrijving bij Schiphol en bij Nieuwendam herhaald. Om elf uur werd bij Schiphol aangevan gen met het spuiten van water in de lucht en in den namiddag begon de drijvende brand spuit de „Havenpolitie 1" bij den Nieuwen- dammerdijk, achter de zwavelzuurfabriek, groote hoeveelheden water in het Vliegen- bosch te spuiten. Dit bosch is wegens zijn groote verdam pingscapaciteit een dankbaar object voor deze proeven. Toen om half vijf het spuiten op beide plaatsen werd stopgezet en de balans van het werk kon worden opgemaakt, werd geconstateerd, dat het zicht op Schiphol 1000 tot 2000 meter bedroeg, terwijl dat in Rotter dam 50 tot 200 meter was. In de Maasstad was dan ook geen enkel schip of vliegtuig binnengeko men. Op Schiphol had daarentegen het verkeer gewonen voortgang. Op Haamstede was het zich slechts veer tig meter. Het spuiten te Nieuwendam was vooral on dernomen, om profijt trekkend van den Noord-oosten wind, de mist boven de hoofd stad te verdrijven, althans te verminderen. Annexatieplannen bij de Alg. Landsdrukkerij Klachten over onttrekking van werk aan particulieren. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer brachten vele leden de directie van de algemeene landsdrukkerij hulde voor haar werk. Naar eenige leden vernomen hadden, nemen de klachten over het onttrekken van werk aan de particuliere drukkerijen door de lands drukkerij door de landsdrukkerij in den laat- sten tijd zeer ernstig toe. Werken, die sedert jaren en jaren in particuliere bedrijven tot tevredenheid der lastgevers werden gereed gemaakt, werden door de landsdrukkerij „ge annexeerd". De nadeelen, welke daarvan voor het particuliere bedrijf het gevolg zijn, lig gen voor de hand. De rendabiliteit van parti culiere bedrijven wordt ernstig geschaad, ar beiders die jaren werkzaam waren aan zulk soort werk, worden ontslagen. De capaciteit der landsdrukkerij neemt toe, wel niet uiterlijk opvallend in zeer groote be dragen, maar aLs men den factor rationali satie en mechanisatie inschakelt en men ziet daarnaast nog uitbreiding van personeel, dan blijkt daaruit duidelijk de verhoogde capa citeit. Hieategen hadden deze leden ernstig bezwaar. Zij verzochten den minister te wil len zorg dragen, dat aan het streven van de bedrijfsleiding der landsdrukkerij om haar werkterrein aldoor uit te breiden, een halt zou worden toegeroepen. SALARISCONGRES VAN „MERCURIUS". De nationale bond van handels- en kantoor bedienden „Mercurius" organiseert op Zater dag 20 November a.s. in de zaal van den Hol- landschen Schouwburg te Amsterdam een sa lariscongres, waaraan delegaties uit alle drie en zestig afdeelingen van den bond zullen deel nemen. Het salariscongres wordt belegd ter ondersteuning van de actie, door den Bond reeds gevoerd en in de komende maanden voort te zetten, voor verhooging van de sa larissen van het kantoorpersoneel. Neus en hoofd verstopt. Tranende oogen. Schorre keel. Hoesten en vol op de borst. klucht op en geneest. Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. -■ MIJNHARDT (Adv. ingez. Med.) Ir. E. C. XV. van Dijk overleden. Lid van de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Op 60-jarigen leeftijd is Maandag te Am sterdam overleden ir. E. C. W. van Dijk, lid van de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. Eugen Carl Wijbe van Dijk werd m 1877 te Probolingo in Nederlandsch-Indië geboren. Zijn technische opleiding ontving hij op de Pólytechnischeschool te Delft, waar hij in 1899 civiel-ingenieur werd. Een jaar bleef hij in Delft assistent en in 1900 werd hij adspirant- ingenieur bij de Staatsspoorwegen, waarna hij in 1902 bij den Nederlandschen Centraal Spoor weg kwam. In 1907 werd hij bij deze maat schappij chef van den dienst van weg en wer ken. tot dat hij in 1919 als hoofdingenieur bij de Nederlandsche Spoorwegen kwam. In 1907 werd hij daar secretaris en chef van den al gemeenen dienst, in 1924 chef van den dienst der exploitatie en in 1929 volgde zijn benoe ming tot directeur der Nederlandsche Spoor wegen. Ingenieur van Dijk zal in tal van commis sies en vervulde buiten zijn ambtelijke werk zaamheden verschillende functies. Van 1924 tot 1929 was hij voorzitter van de afdeeling voor verkeer en verkeerstechniek van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs, voorts was hij lid van den Spoorwegraad en voorzitter van de Beveiligingscommissie der Nederland sche Spoorwegen. „In „De Ingenieur" en in verschillende bui- tenlandsche tijdschriften heeft hij tal van ar tikelen over spoorwegaangelegenheden gepu bliceerd. Acht maanden van avontuur. Jonge man na lange zwerftochten weer in ons land. Zondagmiddag is het s.s. „Rliea" van de K.N.S.M. de Amsterdamsche haven binnenge- loopen met een passagier, beter gezegd een stow-away, aan boord, die na maandenlange omzwervingen weer in het vaderland is te ruggekeerd. Deze 21-jarige Nederlander uit het hooge Noorden, een Fries, kon niet direct als vrij man voet aan wal zetten. Ten eerste omdat hij de reis op strafbare wijze, als stow-away, had medegemaakt. Terug in eigen land volg de dus eerst uitlevering aan de politie. Bij zijn verhoor door de politie bleek, dat de jongeman voor een kleine overtreding nog twee dagen hechtenis subs, twee gulden boete schuldig is, die hij aleer naar huis te kun nen terugkeeren nog eerst zal moeten boeten. Reeds werd hij voor deze zaak voorgeleid. Intusschen zijn zijn omzwervingen in den vreemde niet van avontuur ontbloot. De jongeman, een uit het leger der werk- loozen. wilde nu ongeveer acht maan doen geleden, zijn geluk eens in het buitenland gaan beproeven en vertrok daartoe naar Frankrijk, waar hij eenigen tijd werkzaam is geweest. Vandaar ging hij naar Spanje en nam werk aan in een munitiefabriek. Al gauw werd dit werk verwisseld voor den dienst aan het front: hij schaarde zich aan de zijde der regeeringstroepen. Hier streed hij mede tot het regiment waar bij hij was ingedeeld de wijk moest nemen voor de troepen van Franco. Op de vlucht belandde hij weer in Frankrijk, waar hij dienst nam in het vreemdelingenlegioen. Hij nam dienst met de hoop op een ont- vluchtingsmogeliiklieid voor oogen en ver trok naar Marokko. Vandaar werd hij op transport gesteld naar de Sahara, en hier deed zich na eenigen tijd de kans tot ont vluchten voor. In Tunis zwierf de man langs de haven, speurend naar een schip, dat hem het dichtst bij huis zou kunnen brengen. En ziet, daar lokte de naam „Rhea" op den boeg- van een Nederlandsch schip dat huis- toe vopr. Hij bezon zich niet lang. Als stow- away wist hij aan boord te komen en hij had het 'geluk buiten de haven eerst in volle zee te worden ontdekt. Zoo stoomde hij naar het vaderland, en binnen enkele dagen zal hij naar den huise- lijken haard kunnen terugkeerén. De spoorwegwerken. HET zal niet lang meer duren of de Amsterdamsche schooljongen, op te laat komen betrapt, zal een belang rijk wapen uit zijn arsenaal van uitvluchten moeten missen: „Meester, de spoorboomen waren dicht!" Hij zal zich voortaan moeten behelpen met die andere klassieke uitvluchten: de open brug of de lekke band! Want de spoorboomen zullen mettertijd tot het verleden behooren. Er is op het oogenblik een groot werk aan den gang, dat in zijn soort een revolutie betee- kent, namelijk de grondige wijziging van het spoorwegnet in en om de stad. De spoorba nen, welke tot dusverre op gelijke hoogte met de straat tot diep in de stad drongen en een leelijke sta-in-den-weg voor het steeds intensievere verkeer vormden, zullen voor een deel uit het stadsbeeld worden weg- geradeerd en voor een ander deel de hoogte in gaan, zoodanig, dat voetgangers en voer tuigen ongehinderd hun weg kunnen vinden door viaducten, welke men hier „tunnels" pleegt te noemen. Het betreft hier voorna melijk het Oostelijk deel van de stad, dat door deze werken een radicaal ander aanzien zal krijgen. De werkzaamheden zijn al een paar jaar aan den gang, doch nu de fundee ringen gereed zijn, komt er duidelijk teeke- ning in den gigantischen arbeid, zoodat men zich een beeid kan vormen, hoe Amsterdam er na de voltooiing van zijn „vijfjarenplan", waar het heel trotsch op is, zal komen uit te zien. Met groote vreugde zien vooral zij. die in de spoorwegbuurten wonen, hoe de zaak opschiet. De voltooiing van dezen arbeid be- teekent immers, dat een belangrijk, zeer dicht-bevolkt deel van de stad. omvattende meer dan zestig duizend menschen, eindelijk bevrijd worden van den knellenden gordel, welke jarenlang een bron van groote ergernis is geweest. Het eeuwige wachten voor de bijna altoos gesloten spoorboomen werd als een gruwelijke kwelling beschouwd, hoewel het ook als een zekere verademing kon wor den beschouwd, een dikwijls welkome pauze in het ge jaag van de groote stad. Maar de haastenden en daar hooren wij toch ook meestal toe hebben ook hun rechten Zoo heeft men, naar het zich laat aanzien met deze spoorwegwerken een goede greep gedaan, waaraan in de toekomst met dank baarheid zal worden teruggedacht. Amsterdam is op spoorweggebied wel eens minder gelukkig geweest. Men denke maar eens aan den bouw van het Centraal Station (ter vervanging van het Haarlemmermeer station aan den Droogbak) op eenige kunst matige eilanden, welke de stad beroofd heb ben van haar unieke open havenfront. „Aan Amstel en aan IJ daar doet zich heerlijk ope' „Zij, die als Keizerin de kroon draagt van Europe', zong Vondel eens. Wie, nu nog genieten wil van dat schitterende open gezicht op de stad moet zich met de oude schilderijen tevreden stellen. Zijn we dus het onovertrefbare rivierge zicht door den bouw van spoorwegemplace menten en station kwijtgeraakt, erkend moet worden, dat de stad voor den vreemdeling een entree heeft gekregen, dat haar weer ga elders nauwelijks vindt. Een tweede spoorwegwerk, dat een min der prettigen kant heeft, om maar niet te spreken van een fiasco, is de aanleg van de Rlngspoorbaan. Het reusachtige dijk- lichaam. dat zich als een grijze slang van zand en klei om de stadgrens slingert, is thans vrijwel gereed, doch het is nog steeds de vraag of het wel ooit spoortreinen zal krijgen te dragen, aangezien het plan een volslagen misrekening blijkt te zijn geweest. Van de uitbreiding van het scheepvaartver keer en van het havenbedrijf in Westelijke richting is niets gekomen, doordat de groote crisis een spaak in het wiel stak en dienten gevolge is de ringbaan, die de Oostelijke spoorlijnen met de nieuwe Coenhaven zou verbinden, dood kapitaal geworden. Een groot deel van den dijk is nu door jonge werk- loozen herschapen in een genoegelijke wan del- en fietsweg, eenlg in zijn soort, vanwaar men van wijde vergezichten over stad en land kan genieten. De spoordijk, of liever wandeldijk, heeft niet alleen de stad op on natuurlijke wijze van een ommuring voor zien, welke reminiscenties aan de Middel eeuwen oproept, doch bovendien heeft hij een onherstelbaren aanslag gepleegd op een der schoonste Amstelbochten, daar, waar de ri vier, van Het Kalfje komend, zich naar de oude stad toebuigt, waardoor een schitte rend panorama verloren is gegaan. Men moet groot respect hebben voor de wijze waarop de Spoorwegwerken te Amster dam vorderen, vooral wanneer men bedenkt, dat het werk geschiedde, terwijl de treinen loop ongestoord voortgang had. Het Weesperpoortstation is gedoemd te ver dwijnen, evenals het stuk daarvoor liggende spoorbaan, tot waar deze verbinding maakt met de lijn naar het Centraal-Station en de lijn naar Amersfoort. Hierdoor zal een breede boulevard vrijkomen, loopende van de Sar- Dhatistraat tot aan de Weesperzjjde en deze zal aansluiting geven op den nieuwen Rijks weg naar het Gooi. In de plaats van het Weespernoortstation (met de opruiming daar van verdwijnt tevens de laatste herinnering aan de Weesperpoort!) komt dan het Am- stelstation, dat geprojecteerd is bij den Om val tegenover de Berlagebrug. Het zal schit terend gelegen zijn, hoog uitstekend boven de polders en uiterst modern worden inge richt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een groot restaurant met terrassen aan dit station te verbinden, doch daarvan heeft men jammer genoeg in verband met de kos ten moeten afzien. Het Amstelstation wordt dus begin- en eindpunt van de spoorlijn naar Utrecht (welke geëlectrificeerd zal worden), terwijl het tevens in verbinding komt te staan met de lijnen naar het Centraal-Sta tion en Amersfoort, zóoals ook met het Wees perpoortstation het geval is. Alles staat momenteel nog in het teeken van het zand en wie niet weet, wat er hier aan de hand is, zal zijn oogen uitwrijven, want af en toe waant hij zich in een optima forma duinlandschap. Dat is vooral het geval op de plek, waar het enorme centrale ran geerterrein in de Watergraafsmeer zal ver rijzen, waar men hooge witte zandbergen, met helm overdekt, ontmoet. Men heeft hier een hoeveelheid van een millioen kubieke meter zand neergestort, dat voor het groot ste gedeelte uit de Loosdrechtsche plassen gebaggerd is. De spoorrails, die hierop zullen rusten, zullen een lengte hebben van niet minder dan 33 kilometer en daarbij komen nog een honderdtal wissels en kruisingen. Verschillende kleinere rangeer- en opstel terreinen zullen nu worden opgeheven. De verhooging van de spoorbaan maakte den bouw noodzakelijk van tal van nieuwe spoor bruggen en zoo ziet men overal den arbeid aan den gang, een opwekkend beeld in de zen tijd van gedwongen lediggang voor velen. De spoorwegwerken zullen het hunne bij dragen tot de oplossing van het door ons reeds eerder ter sprake gebrachte vraagstuk der jeusdbaldadigheid, waarover men voor al in de Indische buurt zooveel klachten had en dat zijn oorzaak mede vindt in het feit, dat er daar in die wijk te weinig speelplaat sen voor kinderen te vinden zijn. Nu er tus schen de spoordijken groote terreinen vrij komen zullen hierop door de gemeente speel velden worden aangelegd, waar de straat jeugd naar hartelust haar driften kan bot vieren. De spoorwegarbeid vormt wel het belang rijkste punt in het program van openbare werken in de hoofdstad. Doch men heeft ge lukkig nog meer piilen op zijn boog. De uit voering van het Boschplan geeft gestadig werk aan vele handen, de bouw van het nieuwe Raadhuis staat voor de deur en ook daar zullen talloozen mee gemoeid zijn. Dan is er het groote uitbreidinssolan. dat reeksen huizenblokken, straten, oleinen en parken omvat en voorts schijnt, het ernst t,e worden met den aanleg van de T.T-turmpls. waarvoor de eerste boringen al zijn verricht. Zoo zitten we gelukkig' niet met de handen in onze schoot, een gezond verschijnsel, dat zeker niet zal nalaten stimuleerend te wer ken op andere takken van bedrijf. Laten we dat tenminste hopen. A. D. L. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887. 9 November: Bij Koninklijk Besluit zijn goedge keurd de statuten van de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" alhier en is haar daarmede rechstpersoonlijkheid verleend. „Herz, mein Herz, warum so traurig... zingt onze buurvrouw, die van afkomst een Zuid-Duitsche is, in de schemering. Zij haalt met genot de sleepende wijs uit, alsof zij er haar heimwee aan wilde verzadigen en ft weet want ik heb het in de Liederschatz opgezocht hoe zij zichzelf in het tweede couplet ten antwoord geeft: „1st 's auch schön in fremden Landern, „Doch, zur Heimat wirdt es nie\... Waarom: „nie?" Op onze kalender staat deze week een foto van een ouderwetsche keuken: een goot- steenpomp, een raam met 'n geranium-pot een olielampje. Telkens dwalen mijn oogen naar het kalenderblad. Waarom? In mijn grootmoeders huis stond zoo'n pomp met koperen knoppen. Onder de goot steen was een ruime kast en daar rook het naar dweilen, petroleum, schuurzand en poetsgoed, een lucht, die men nergens op de wereld vindt dan in een dorpsche gootsteen- Huizen in Indië hebben geen kasten. De sapoe's 1) de „pellen" 2) en het „smeer spatoe" 3) verdwijnen ergens in een kamer van de bijgebouwen, waar djongos of baboe ze 's morgens weet te vinden Waarom hecht heimwee zich aan zooiets als de geur van grootmoeder's keukenkastje? Toen onze oudste zoon uit Holland terug naar Indië kwam en onwennig door ons, hem on bekende, huis dwaalde, viel zijn oog op 't medicijnkastje, die kleine huisapotheek, die in geen Indische woning ontbreekt. Hij deed het deurtje open en snoof de lucht van krul den en balsem op: „Daar heb ik naar ver langd" zei hij met welbehagen. Ik stak er later ook mijn neus eens in, maar ik rook niets bijzonders. Waarom had het kind juist daarnaar verlangd? Waarom moet ik telkens naar die kalender kijken? Waar bleef Het Groote Avontuur, als wij in den vreemde telkens- het oude vertrouwde terug zouden kunnen vinden? Maar waarom zoeken wij dan altijd? Waarom zijn we zoo gelukkig, als er iets past, precies past, in een oude herinnering? Toen wij nog in Soerabaja woonden had mijn man eens een collega te logeeren. De heer "Hauger, Oost-Fries van geboorte, was sinds jaren in Nederlandsch-Indische gouvernementsdienst. Zijn lichtblauwe oogen in het schrale gezicht bekeken met koele be langstelling de Oostersche wereld, hij was een ijverig ambtenaar, sprak correct Hollandsch en onverstaanbaar Maleisch. Omdat er na de ambtelijke besprekingen nog vrije tijd overbleef, reden wij in den laten middag naar Grissee. Dat is een mooie tocht. De prauwen op de reede zeilen de ondergaan de zon tegemoet; koel waait de avondwind van Madoera over naar de heete kalkrotsen om Grissee, en waar de weg dicht naar zee buigt, kijkt men neer op het strand en 't armoedig bedrijf van de visschers, die bij eb hun houten sleetje over de modderbanken schuiven, zoekend naar krabben en garnalen. Plotseling commandeerde toen Hauger den chauffeur, te stoppen. Hij sprong uit de auto en liep naar den rand van de rots: „Aber dass ist ja Schlittenfahrt übers Watt!" riep hij, en wist zelf niet, dat hij Duitsch sprak, „gerade wie bei uns!" Wij bleven tot het don kerde op die plek. Wij moesten de visschers- lui voor hem uitvragen, hij moest de sleden betasten en de buit bekijken. Toen hij ons later bedankte voor de genoten gastvrijheid, wist ik, dat hij slechts één ding werkelijk genoten had: het stukje Heimat op het strand bij Grissee. Wonderlijk samenstel van wenschen en gevoelens is een mensch: het kan in den vreemde rijker en overvloediger zijn dan wij het thuis gewend waren. Boerenkool en aardbeien op één disch! Seringen, rozen en dahlia's in één mand te koop! M Eiken dag blauw lucht en zonen dan kan op eens juist die weelde ons ergeren en steken en het verlangen opjagen naar de soberheid van onze eigen streek; een dag van regen en mist.jagende wolken boven net waterschrale koolstronken in het wit- berijpte land. Maar dat is toch onredelijk! Het is immers juist dit eigene, dat je bent ont vlucht? Het is immers juist het vreemde avontuur, waarnaar je hebt verlangd.... net heelemaal nieuwe? En zou je nu, terwijl de zon achter de bree de schouders van den Tankoeban Prahoe in vlammende landschappen ondergaat, ver langen naargrootmoeder's keukenkastje. 1) Sapoe bezem. J 2) „Pel" zoo spreken de inlanders net woord „dweil" uit. 3) Smeer-spatoe schoensmeer. HERINNERING. Op 't drukke pleintje voor 't station Staat zij bij regen en bij zon En wacht op klanten. Ze prijst haar versche bloemen aan Aan al wie haastig langs haar gaan: „Rozen en herfstchrysanten!" Haar stemt klinkt in het stadsgerucht Blijmoedig door de ochtendlucht Naar alle kanten, En uit haar manden, rijk van kleur, Strijkt over 't plein een zachte geur: Rozen en herfstchrysanten! Doch wie let bij dien drukken hoek Op 't vrouwte in haar omslagdoek En Wollen wanten? Reeds is de korte dag vergaan En niemand keek haar bloemen aan, Rozen en herfstchrysanten! Laat in den avond keert ze terug. De zware manden op haar rug Met de restanten Van wat zoo blij den dag begon Op 't drukke pleintje voor 't station. Rozen en herfstchrysanten! T VIER JEUGDIGE DIEFJES GEARRESTEERDE. De Nunspeetsche politie heeft vierJonS^ gearresteerd, die uit een villa te Huteno verschillende voorwerpen, w.o. een pon*® naie met inhoud en een vulpenhouder- vreemd hebben. De jongens zijn allen jon* dan twaalf jaar..

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2