Chineesche terugtocht aan het front van Sjanghai. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nieuwe Japansche veroveringen. Felle strijd in de straten Taijoean. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Indrukken van de Brusselsche Conferentie. N' Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil p j N S D A G 9 NOVEMBER 1937 De strijd in het Verre Oosten Reuter meldt uit Sjanghai, dat de voorspelling van Matsoei, dat het ge wed van Sjanghai tegen 10 November van Chineesche troepen zou zijn „ge huiverd", bewaarheid is. In den loop van den nacht is het gros der Chi neesche strijdkrachten rustig en in «roede orde van het westelijke front teruggetrokken, terwijl de achterhoede verwoed bleef strijden om den terug tocht te dekken. De Japanners staan thans tegenover de Britsche troepen, riie de westelijke grens van de inter nationale nederzetting beschermen. Voor het eerst sinds bijna drie maan den is de strijd verwijderd van de ge bieden, die aan de internationale nederzetting grenzen. De voorhoede van de oprukkende Japansche troepen heeft de Joengjau Road overgestoken en vanmorgen om negen uur ook het vliegveld Jongjau bezet Voorts hebben de Japansche troepen Kiangkiau bezet op drie mijl ten zuidoosten van Nansiang. over den toestand in de hoofdstad van Riansi verneemt Reuter: In een verwoed ge- vpeht 'van man tegen man drijven de Japan ners gesteund door geschut en luchtmacht, dc Chineezen zuidwaarts door de straten van THet geschut heeft in den 35 voet hoogen muur twee bressen geschoten, terwijl het voet volk zich van den noordoostelijken hoek dei- stad heeft meester gemaakt. In de straten ontstond toen een ver bitterde strijd, waarbij de Chineezen eiken duim gronds hardnekkig verde digden, mijnen tot ontploffing brach ten en de aanvallers onder vuur na men met loopgraafmortieren en machinegeweren. Vroeg in den mid dag werd gisteren een derde bres in de muur geschoten, waardoor het voetvolk naar binnen drong. Een der de deel der stad zou thans in handen der Japanners zijn. Het Japansche persbureau Domei verneemt no* uit Sjanghai, dat de Japansche beweging, die° omsingeling der Chineezen in den weste lijken sector en bij Nantau ten doel heeft, haar voltooiing 'nadert. De afstand tusschen de Japansche troepen, die ten zuiden van de Soetsjaukreek oprukken, en die, welke in de Hangtsjaubaai optscheept zijn, is tot 30 kilo meter verminderd. In Japansche militaire kringen verwacht men, dat het gros der Chi neesche troepen of in den val gevangen zal worden of gedwongen zal worden tot een al- gemeenen terugtocht naar het westen. De van de Hangtsjaubaai oprukkende troepen zijn binnen het bereik van Minhang, 15 K.M. ten zuiden van Sjanghai, gekomen. Volgens berichten uit Peiping, dat de voor hoede van het Japansche leger, dat Taijoean bereikt heeft, de terugtrekkende Chineezen achtervolgt en Tsjingjoean, 35 kilometer ten zuidwesten van Taijoean, bereikt heeft. De opmarsch wordt voortgezet in de richting van Fetsjau. Een andere Japansche afdeeling vordert snel langs den spoorweg Tatoeng Poetsjau. De Chineesche troepen, die uit Taijoean gevlucht zijn, hebben blijkbaar het plan zich weer te verzamelen op een linie langs Fentsjau en Tsj iehsin, 110 kilometer ten zuidwesten van Taijoean. De Japanners rukken echter snel naar het zuidwesten op om den Chineezen geen gelegenheid te geven, die stelling te betrekken. Te laat voor zijn eigen begrafenis! Treffende gelijkenis veroorzaakte misverstand. Een 46-jarige man, die bij zijn zuster te Bath in Engeland logeerde* kreeg de vorige week bericht, dat zijn lijk uit het water was opgehaald, en dat denzelfden middag te Shorehaan in Sussex zou worden begraven. Hij nam den eersten trein naar Shoreham, de stad waar hij jarenlang gewoond had, en waar ain vrienden thans om hem treurden. Zooals begrijpelijk is, verwekte zijn verschijnen al daar groote sensatie. De man, die des middags begraven was,bleek zulk een treffende ge lijkenis met den doodgewaande te vertoonen, dat zijn vrienden bereid waren er een eed op te doen, dat hij het was. Mijnenvelden langs de Spaansche kust. Franco waarschuwt het scheepverkeer. .De rechtsehe zender Radio Na- cional maakt een mededeeling van het groote hoofdkwartier van Franco bekend, waarin aan zeevaar ders wordt medegedeeld, dat met ingang van 10 November in de Spaan sche territoriale wateren tusschen Kaap Nao en Kaap Fortosa mij nvel- den zullen worden gelegd De rechtsehe autoriteiten noemen dezen maatregel een oorlogsnood- zaak. Het gedeelte voor de kust, dat de opstandelingen tot gevaarlijke zone verklaren, omvat derhalve de |ge- heele golf van Valencia, tot de buurt van Tarragona. e zender meldt voorts, dat de rechtsehe jjifPe?.B°ven Aragon vorderingen maken. er een belangrijke loopgraaf linie et, cue van groote strategische waarde is. bifwi officieel communiqué van het mi jtte van landsverdediging vermeldt: dpn k front: De druk van den vijand in rieHni ,r.van Sabinanigo, waar de opstan- 1 ^e rivier Callego heuvel 958, op ban™Zuiden van het dorp Odon, en dimlf *"en Westen van Pinota, bezetten, «ihirt voort. j.„Z°ndagavond hebben de regeeringstroepen, ttn?JSorbereidfag door de artillerie, na v enc3en tegenaanval deze laatste vin-W veroverd, waarbij den vijand zware Wiezen werden toegebracht. In verband met de snelle ontwikkeling in Sjansi kunnen de Japansche troepen in Noord-China thans overgaan tot een alge- meenen aanval op de Chineesche troepen langs de Gele Rivier en den Loenghai-spoor- weg. Japansche luchtmacht in actie. Het Chineesche telegraaf-agentschap Cen tral News bericht, dat de Japansche lucht macht zeer bedrijvig is in de buurt van Nan tau, Poetoeng en Soenkiang. De vliegers open den hier van geringe- hoogte een machine geweervuur, waardoor talrijke burgers ge dood werden. België Spaak stelt de ministerlijst op. Na langdurige beraadslagingen over de toewijzing der portefeuilles had de kabinets formateur mr. Paul Spaak Maandagavond in zijn kabinet alle heeren vereenigd, die hij in zijn ministerie wensdhte op te nemen. De samenstelling der regeering is als volgt opgegeven Minister-president: Spaak (soc.) Minister zonder portefeuilleDe Vleeschau- wer. Minister van Buitenlandsche Zaken: Pier lot. Minister van Justitie: Dubus de Warnaffe. Economische Zaken: Van Isacker. Minister van Koloniën: Rnbbens. Minister van Landbouw, Orb an. (Allen katholiek). Minister van Financiën: De Man. Minister van Openbare Werken: Merlot. Minister van Posterijen: Bouchery. Minister van Volksgezondheid, Wauters. Minister van Arbeid: Delattre. (Allen socialist). Minister van Binnenlandsche Zaken: Dierckx. Minister van Onderwijs: Vanderpoorten. Minister van Verkeer: Jennissen. (Allen liberalen). Minister van Landsverdediging, generaal Denis (partijloos). Om kwart voor een vannacht verlieten deze heeren de bijeenkomst. Belga vernam, dat de regeering nog niet definitief was samengesteld en dat Dinsdag een nieuwe bijeenkomst moet worden ge houden om de beraadslaging voort te zet ten om tot overeegnstemimng te komen over het program der komende regeering. Hymans, die door Spaak gepolst was over de bezetting van een post in de regeering', heeft het aanbod van de hand gewezen. Daetrag Volksdag keurt de amnestiewet goed. Het D.N.B. meldt: De Dantziger Volksdag heeft gistermiddag met algemeene stemmen de amnestiewet in alle drie de lezingen aangenomen. Bij deze wet wordt een algemeene amnestie voor po litieke misdrijven verleend, zoodat de bin nenlandsche vrede in Dantzig hersteld zal woeden. Rusland Terechtstellmgen duren voort De „Krasnaia Tataria" van 5 November meldt, dat veertien leden van een anti-Sov- jetorganisatie in Boeinsk ter dood zijn ver oordeeld. De „Leningrad Prawda" bericht, dat zes leden van een Trotzkistische organi satie, die er van beschuldigd werden in een fabriek de ventilatie gesaboteerd te hebben, waardoor een massavergiftiging van arbei ders door benzinedampen veroorzaakt, werd, terechtgesteld zijn. Francis de Croisset overleden. Bekend Fransch tooneelschrijver. De tooneelschrijver Francis de Croisset, wiens familienaam Wienner was, ds te Parijs overleden. Francis de Croisset, die in 1877 te Brussel geboren was, had zijn bekendheid vooral te danken aan zijn samenwerking met Robert de Fiers, met wien hij o.a. „Aux vignes du seigneur", „Les nouveaux messieurs" en „Ciboulette" schreef. Hij werkte verder mede aan talrijke bladen en tijdschriften. ,yLes nouveaux messieurs" werd in Neder land onder den titel „De nieuwe heeren" ge speeld door het Rotterdamsch Hofstadtoo- neel. Wijlen Willem iRoyaards vervulde hier in een gastrol. Toestand van koningin Maria achteruitgaande. Roemenië's koningin-moeder lijdt aan aandoening van de lever. De gezondheidstoestand van Koningin- Moeder Maria van Roemenië is achteruit gaande. Eenige buitenlandsche specialisten zijn ontboden en Koningin Maria van Zuid- Slavië bevindt zich aan het ziekbed van haar moeder. In het medisch bulletin, dat gisteren werd gepubliceerd, werd gesproken over aandoe ning van de lever. Koningin-Moeder Maria, is 62 jaar oud. Kolonel De la Rocque veroordeeld Vonnis in ïasterzaak. Het proces wegens laster, dat Pozzo di Borgo tegen kolonel de La Rocque, den leider der Fransche Sociale Partij, aanhangig had ge maakt, is gistermiddag geëindigd met de ver oordeeling van laatstgenoemde tot 200 fran ken boete, 3.000 franken schadevergoeding en betaling van de kosten van ihet geding. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen.' Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PLJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. Geringe kans van slagen. Franco heeft Engelsche schepen vrijgelaten. Voorwaarde voor het zenden van agenten naar Spanje. In het Britsche Lagerhuis heeft de Labour- leider Attlee minister Eden verzocht om een verklaring inzake de agenten, die naar het door de rechtschen bezette Spaansche grond gebied zullen worden gezonden. De minister antwoordde, dat voor deze regeling als voorwaarde was ge steld, dat een bevredigende regeling tot stand zou komen inzake 7 schepen die werden vastgehouden en 2 ladin gen ijzererts, die Britsch eigendom zijn, en dezen, zomer verbeurd werden verklaard. Op deze punten is voldoe ning verkregen: er is opdracht gege ven tot vrijlating van bedoelde sche pen en tot het ter beschikking van den Britschen ambassadeur te Hen- daye stellen van een gelijke hoeveel heid ijzererts. Eden gaf een nadere uiteenzetting van de politiek inzake de te benoemen agenten en deelde mede, dat ook sub-agenten zouden worden uitgezonden. Hij wees er nog eens op, dat deze regeling in geen-en deele een erken ning van Franco inhield. Het diplomatieke contact met de Spaansche regeering zou als tot dusverre onderhouden worden door den Britschen zaakgelastigde, die binnenkort zijn zetel te Barcelona zou vestigen. Italiaansclie infanterie reeds uit Spanje teruggetrokken? Technici, tanks, vliegtuigen en artillerie zouden echter blijven. Volgens de News Chronicle is Italië onge veer drie weken geleden begonnen met het terugtrekken van troepen uit Spanje en heeft het gros der Italiaansche infanterie het schiereiland reeds verlaten, Alleen de infanterie wordt teruggetrokken. De Italiaan sche tanks, vliegtuigen, artillerie en technici blijven in Spanje. Italië schijnt dit besluit genomen te hebben bij den aanvang der bij eenkomsten van de non-interventiecommissie. Het werd gevolgd door de verklaring, volgens welke zich 40.000 Italiaansche vrijwilligers in Spanje bevonden. De werkelyke redenen.voor het terug trekken zijn volgens Havas: 1. Franco heeft na de ineenstorting van 't Baskische front geen Italiaan sche infanterie noodig. 2. De mogelijke ontwikkelingen in Midden-Europa en elders maken het voor Mussolinie gevaarlijk, op een ver verwijderd slagveld belangrijke strijd krachten te handhaven. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bü apo thekers en drogisten in flacons van 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Babylonische spraakverwarringen. BRUSSEL, Vrijdag EGEN mogendheden werden het vijf tien jaar geleden te Washington eens over een verdrag inzake eerbiediging o.a., want er waren nog andere pun ten van beteekenis, die zij regelden van de politieke onaantastbaarheid en onafhanke lijkheid van China en zij waren het er ook over eens dat, als er ooit iets mocht gebeuren dat den toestand zou (kunnen) raken, welken zij met hun tractaat op het oog hadden, de onderteekenaars met elkaar overleg zouden moeten plegen. Vraag: hoeveel mogendheden kwamen, nu men te Brussel aan het confe- reeren sloeg omdat er inderdaad iets voorvalt, dat op grond van het negen-mogendhedenver- drag aanleiding tot onderlinge consultatie geeft, thans aan de conferentietafel te zitten? Het lijkt haast alsof ik den lezers een reken sommetje opgeef, zoo in den trant ven een rentevraagstuk. Liderdaad valt er in één opzicht misschien wel van rente gewag te maken, n.l. van rente gekweekt door het kapitaal, dat Britsche Rijk geheeten is: heden ten dage immers zijn er afzonderlijke afgevaardigden uit de Dominions aanwezig, wat te Washington nog niet het ge val was. Maar ook afgezien daarvan groeide het aantal van gerechtigden op een plaatsje in de zaal van het Academie-paleis in de Belgi sche hoofdstad, want destijds heeft men het negen-mogendhedenverdrag voor toetreding door anderen als de oorspronkelijke ondertee kenaars (Noord-Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië, China, Japan, Portugal, België en Ne derland) open gesteld en daarvan heeft meer dan een land gebruik gemaakt. Zoo kon het gebeuren dat bijv. de Noren, toen de Volkenbondsvergadering te Genève eenige weken geleden een resolutie aannam, waarin op het in werking doen treden van de consultatieve bepaling van het verdrag van Washington werd aangedrongen, plots tot hun schrik bemerkten, dat zij onder de hand ook verdragspartij waren geworden en dus even eens mee moesten gaan confereeren. Zij wis ten, ronduit gezegd, zelf niet meer, dat een van hun ministers van buitenlandsche zaken destijds, misschien in de meening aldus een goede beurt te maken, voor de toetreding zorg had gedragen. Enfin, het was een feit en dus moesten zij wel in Brussel verschijnen, hoe ongaarne ze dat ook deden, want zij had den veel liever heelemaal buiten dit alles ge bleven. Intusschen had men het verstandig geoor deeld behalve degenen, welke op het moment deel hebben aan het verdrag van 1922, ook nog Duitschland en Rusland uit te noodigen. De Duitschers pasten echter voor de eer, ter wijl de Russen geen bezwaar bleken te heb ben als gasten aanwezig te zijn. Litwinof legde heel veel nadruk op dit feit; hij scheen hier mee nog eens duidelijk te willen onderstre pen, dat Rusland geen enkele aansprakelijk heid aanvaardt voor wat men in Brussel zal doen of laten. Toch gaf hij een wenk ten bes te, te weten, om niet in de fouten van de Lon- densche non-interventieeommissie te verval len en de eigenlijke conferentie niet ter zijde te laten schuiven door een of ander sub comité. Het minst welwillend gedroeg zich, althans in de openbare zitting van Woensdag, de Ita liaansche afgevaardigde, die blijkbaar van zij'n heer en meester de opdracht had om vooral in de Japansche kaart te spelen: vandaar de door hem verkondigde stelling, dat deze con ferentie eigenlijk zelf niets moest doen en er zich toe had te bepalen China en Japan er toe te brengen heelemaal onder elkaar hun erwtjes te doppen. Het schijnt, dat vooral Eden over deze houding van Italië vrij ont hutst was. Nu, dan zal hij Donderdagochtend in een besloten bijeenkomst van een klein aantal gedelegeerden de vertegenwoordigers .van de oorspronkelijke negen mogendheden zonder Japan en China, met Rusland wat meer in zijn humeur geraakt zijn, want wer kelijk, toen moet de Italiaan zich toch wel wat meer bereid hebben getoond om tenslotte met de door vrijwel heel het verdere gezelschap ontwikkelde plannen een eind mee te gaan. Zoowel Eden als Norman Davies gaven te verstaan, dat in de eerste plaats reeds op grond van de belangen, die hun landen bij den gang van zaken in China hebben, bemoeienis van de conferentie zelf (en niet slechts over laten aan de twee vechtenden) op haar plaats was. Bovendien, men hoorde thans, nu voor het eerst zich een geval voordeed waarin het consultatie-voorschrift van het negenmogend- hedenverdrag diende te werken, er niet van af te zien dit verdrag toe te passen.En tenslotte ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING kwam het er voornamelijk op aan, alle krach ten in te spannen ten einde te probeeren aan den strijd een einde te maken. Voorzitter Spaak, die onder de hand het ook nog even zal moeten klaar spelen een kabinet in elkaar te zetten, gaf op heel vex-standige wijze aan, hoe men een nog zoo tegemoetkomend moge lijke houding tegenover Japan zou kunnen aannemen, ook al had dit land nogmaals met klem geweigerd aan de conferentie deel to nemen. Bij voorbaat kon men bijv. de grief, dat een veel te groot aantal toch waarlijk niets met het Verre Oosten te maken hebben de staten, zich thans dank zij hun deelneming aan deze bijeenkomst met de zaak bemoeien, misschien opheffen, door n.l. een klein uitge lezen gezelschap met het verdere contact te belasten. Aldus ontstond 't plan van een klei ne commissie, die een nota naar Tokio zou verzenden tot rechtzetting van eenige misver standen wie weet, wellicht kon men daar mee Tokio nog aan den praat krijgen en om tevens aan China en Japan bemiddeling aan te bieden. Zal men den Japanschen vlieg nl. werkelijk vangen dank zij de o zoo minzame manier, waarop men Tokio tegemoet blijkt te willen treden? Nadat nu eens dit. dan weer dat plan op het tapijt kwam. schijnt men op het oogenblik van zins een brief namens en door de heele conferentie naar de Japan sche regeering te laten verzenden, die ten doel zou moeten hebben heel kort eenige „misvei'standen" welke voorkwamen in de weigeringsnota van Tokio om aan de Brus- selsche conferentie deel te nemen, te trach ten luit den weg te ruimen. En meteen zou men dan misschien laten weten, dat een kleine commissie Japan moet van overleg met een zoo talrijk gezelschap als deze con ferentie niets hebben eventueel beschik baar zou zijn om goede bemiddelingsdiensten tusschen de twee strijdende partijen in het Verre Oosten aaxi te bieden. De heeren Ja panners zouden dan mogen kenbaar maken, welke landen zij het liefst In die commissie zitting zouden zien nemen. Me dunkt, als het zoo gaat, kan kwalijk ontkend, dat het te Brussel aan welwillendheid tegenover het Rijk van den Mikado ontbreekt. Als het zoo gaat, want de conferentie is even veranderlijk als de veranderlijkste vrouw en het ontbreekt hier geenszins aan verrassingen. Zoo moet het bv. Donderdag middag een heele rare vertooning geweest zijn. 's Ochtends was een aantal afgevaar digden, waaronder ook Jhr. mr. de iGraeff, het eens geworden omtrent het 's middags in de volledige conferentiezitting te verde- digegn voorstel om een kleine subcommissie in het, leven te roepen, die zoowel den boven bedoelden brief zou hebben te maken en ver zenden als ook de bereidheid tot bemiddeling zou moeten kenbaar maken. Men sprak keu rig en netjes de rolverdeeling af. Voorzitter Spaak zou het voorstel het eerst mededeelen en verdedigen, daarna zou de Amerikaan Norman Davis het warm bijvallen enz. Maar wie er ook op het afgesproken uur voor den aanvang der vergadering op het appèl was, niet Norman Davis. Daardoor begon de voor stelling met vertraging. En toen Spaak net jes zijn rol had gespeeld, bleef Davis in alle talen zwijgen. Spaak manoeuvreerde zeer handig op deze surprise en tenslotte wist hij dan eindelijk den Amerikaan tot spreken te brengen. Maar och, welk een poover taaltje kreeg men toen te hooren. Van een warme verdediging was :geen sprake, alleen maar van wat onbegrijpelijk gestamel. Met het gevolg, dat er langzamerhand een soort Babylonische spraakverwarring ont stond, die nog erger afmetingen aannam, toen de Italiaan op eenmaal roet in het eten ging gooien rblijkbaar had hij op het kof- fie-uui' een telefoontje uit Rome gekregen met gansche andere instructies! en Davis de grootste moeite had om het Fransch van den vertegenwoordiger van het land van Mussolini te verstaan. Ditmaal bleek Delbos min of meer als reddende engel te kunnen optreden, doordat hij heel helder de discus sies en de aangeroerde plannen samenvatte. Vrijdagmorgen kwam de conferentie voor een nieuwe verrassing te staan, want in den laten Donderdagavond was het onder-com missie-plan weer grootendeels van het too- neel verdwenen om te worden vervangen door het denkbeeld een brief door de confe rentie in haar geheel te laten vaststellen. Voorzitter Spaak had het met zijn voortref felijke rechterhand, den secretaris-generaal van buitenlandsche zaken van Langenhoven, klaar gespeeld om nog na het diner, dat hij den afgevaardigden had aangeboden, een ontwerp-brief op te stellen. Als men mij thans zou vragen, of ik de kans van slagen der conferen tie hoog aansla, moet het antwoord ontkennend luiden. Zeker, het is mogelijk, dat men te Brussel over eenstemming bereikt over wat men vandaar uit wil doen, doch te vree zen valt, dat Japan er eenvoudig „lak" aan zal hebben. Dit zou intusschen het optreden van de conferentie nog niet behoeven te veroordee- len. Want ongetwijfeld doet zij haar plicht als zij probeert een bemiddeling tusschen China en Japan in te leiden. Alleen zou men misschien kunnen zeggen dat snel hande len in dezen nog het beste ware, ten einde zelfs maar den schijn te vermijden van zich door tegenwerkende krachten binnen en bui ten de conferentie aan het lijntje te laten houden. Dr. E. v. RAALTE. Voetje voor voetje liepen ze verder. Ze hoorden niets om zich heen, het was om angstig te worden. Voorzichtig, toch, Thijs, gromde oom Mopperniet. Ik zie voor den waterslang nog an toe geen hand voor oogen! —Kalm blijven, oom, geen gevaar! zei Thijs, terwijl hij steeds voorwaarts ging. Op den voet gevolgd door oom, Sim en Speurgraag, die zich echter niets op zijn gemak voelde. Voor mijn part was ik er alweer uit, bromde deze. Is me dat een donkere geschiedenis! Oom, oom, ik geloof, dat ik daar wat zie, fluisterde Thijs. Ho nou, ik weet niet wat dat is. Nu zachies aan, dan kan ik eens zien. Ja, ik geloof Wat is het, Thijs? Sim was nu naderbij gekomen. Ik geloof, dat het een poort is, zei Thijs en deed een paar passen naar voren. De anderen volgden. En toen... Russische démarche te Rome. Gisteravond is, naar Havas uit Rome meldt, het volgende communi qué gepubliceerd: „Graaf Ciano, de minister van bui tenlandsche zaken, heeft Boris Stein, den ambassadeur van de Sovjet Unie ontvangen, die hem meedeelde, dat de regeering te Moskou van meening is, dat het drievoudig anti-commu nistisch verdrag in strijd is met het verdrag van 1923 en dat het gebaar van Italië onvriendelijk ten opzichte van de Sovjet Unie is. Graaf Ciano heeft kennis genomen van deze mededeeling". In gezaghebbende kringen te Rome wordt herhaald, dat het verdrag tegen geen enke len staat gericht is en niet de Sovjet Unie, maar de Derde Internationale betreft. Dit, aldus zegt men, heeft Ciano den Russischen ambassadeur ongetwijfeld doen weten. Van andere zijde wordt gezegd, dat Mussolini die de stad verlaten had, teruggekeerd is, in verband met den Russischen stap.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3