Rechter zonder genade Wielrijders opgepast 111 Met ingang van Maandag oefent de Amsterdamsche verkeers politie speciale controle uit op de wielrijders. Ook agenten in burger nemen hieraan deel De Duitsche minister van Arbeid, Seldte, arriveerde Maandag te Amsterdam voor het bezichtigen van eenige werkverschaffings- en ontginningswerken De strijd in het verre Oosten. Officieren der Japansche genie-troepen steken per boot de rivier Huto in Zuid Hopei over teneinde den aanleg van een brug over dezen stroom te controleeren Niet minder dan 1500 paar den waren aangevoerd op de groote jaarlijksche paarden markt te Hedel, welke Maan dag is gehouden Charme en muzikaliteit vierden hoogtij bij de Engelsche nationale accordeon competitie, welke in Central Hall te Londen werd gehouden Ir. E. C. W. van Dijk, lid van de directie der Ned. Spoorwegen, is Maandag op 61-jarigen leeftijd te Amsterdam over leden De ontmoeting, weike van de zijde van den kleinen viervoeter goed bedoeld was, doch verkeerd werd begrepen De heer A. Veraart heeft Maandag op den Nieuwendammerdijk bij het IJbosch te Amsterdam met behulp van een drijvende brandspuit proeven genomen ter verdrijving van den mist FEUILLETON door GEORG FROESCHEL. 29) Hoe Alfred Questenberg ertoe gekomen was om de onbelangrijke zaak van Karl Ritten- wald tot een beslissenden factor in zijn leven te maken, zou op verschillende manieren ver maard kunnen worden. Als zoon van een offi cier was hem van zijn prilste jeugd af het ge voel voor autoriteit ingeprent geworden, maar reeds het kind was vervuld geworden door een hartstochtelijk gevoel van zelfstandig heid en de zucht zich te onderscheiden. Alle conflicten, die daardoor in zijn gemoed ont staan waren, had hij met zichzelf uitgevoch ten en het einde ervan was altijd geweest, dat h« zichzelf met de toekomst getroost had. Steeds had hij het gevoel, dat hij nog niet sterk genoeg was voor de daad, dat hem dan weer terughield van doorslaggevende beslis singen, steeds had een innerlijken drang hem gelimiteerd en had hem gedwongen om wat plicht voorschreef te volgen. Zoo was het op het gymnasium, op de universiteit, in den oorlog en in de revolutiejaren gebleven. Steeds was zijn hart gekeerd geweest tegen de leera ren, tegen de conventloneele romantiek van het corpsleven, tegen den hoogmoed van de officieren en het had zich na de ineenstorting den nieuwen staat evenzoo gekeerd tegen de nieuwe heerschers Hij had het nooit met de wereld kunnen vinden maar had ook nooit f die wereld definitief partij gekozen Hij was re zwak om de verantwoordelijkheid voor een daad te dragen en was toch te zelfbewust om aan de daden van anderen mee te doen. Zwij gend protesteerend stond hij tusschen klasser en wereldgebeurtenissen, ijverzuchtig, onbe vredigd en heimelijk vol schaamte, dat het zoo met hem stond. Zoo kon men den dag zien aankomen, die hem tot zijn daad gebracht had. Met het lig gende kruis, dat hij met gestrekte hand in de lucht geteekend had sloot hij strijd, verwar ring en overwinning af. Deze verdwenen voor hem in de diepten der vergetelheid en als ge tuige van zijn triomf, bleef een gevoel als van een roes in zijn bloed en zenuwen achter, een drang naar heftige beweging als een antwoord op het snellere kloppen van zijn hart. Plotseling stond hij in de gang, schreed, neen rende langs de vijftig verschillende deu ren. de steile treden van een neven trap lokten hem naar boven, en van de derde verdieping liep hij weer naar de parterre. Het gerechts gebouw, het verschrikkelijke eentonige bak- steenen gebouw werd in zijn verbeelding tot een landschap vol bergen en dalen waardoor hij flink marcheeren kon. Zoolang hij in zig zag de gangen volgde vond hij geen rust, eerst toen hij in een blinde gang kwam. kwam hij tot stand en liet zijn opgejaagde ziel tot rust komen. Hij zag daar een cel van hout en glas. waar in een toestel schemerde, en zonder te weten, wie hij wilde telefoneeren opende hij de deur, wierp de munt in de gleuf en eerst toen een vreemde stem geantwoord had „Hier Deutsche Reisebureau!" wist hij, dat hij naar Marianne verlangd had. „Hier rechter Questenberg. Is juffrouw Kir bach te spreken?" „Een oogenblikje „Een oogenblikje De rechter hield de microfoon aan zijn ooi en wachtte. xvm. EEN TELEFONISCH GESPREK. Een oogenblikje.... een oogenblikje is de kortste tijd, waarmede in de zakenwereld ge rekend wordt, een oogenb'ikje is de tijds periode die noodig is om iemand van zijn werkplaats aan de telefoon te roepen, een tele foongesprek duurt volgens het horloge een paar seconden en soms een paar minuten. In zulk een oogenblik werd het noodlot van Ma rianne Kirbach beslist. Zij was des morgens in het bureau gekomen, punctueel en prettig om aan te zien zooals altijd en had haar werk gedaan met haar ge wone ijver en vriendelijkheid en de slagvaar digheid, die het bedrijf eischten. „De beste verbinding naar Glatz?" „Via Breslau, de trein vertrekt om elf uur zeventien 's avonds." „Een visum voor Italië" „Vijftien mark voor Duit sche staatsburgers„Slaapwagen naar VenetiëMilaan?" „Ja, maar alleen eerste klasse." De klanten van het reisbureau kregen allen prompte en nauwkeurige antwoorden en ook de vrouwelijke collega's ontdekten geen ver andering in Marianne's gedrag. Zij was niet bleek, ze was niet nerveus, zij was niet moe. niets verried haar leed en haar besluit. Een lange nacht was na die ontmoeting verloopen. Als men drieëntwintig jaar oud is en gedu rende de laatste zes jaren zijn brood zelf ver diend heeft, dan is een nacht voldoende om een bittere ervaring, een zware teleurstelling zoo diep in zich te begraven, dat een vreemde er niets van merkt. Toen zij die vrouw uit het huis van haar verloofde had zien komen, had zij twee jaren van haar leven afgeschreven, en de uren, die daarop volgden hadden haar de overtuiging gebracht, dat een definitieve breuk de eenige oplossing was. Zij was zoo diep belee- digd, zoo gekrenkt, dat zij niet verstandig zijn kon. eri haar gewond gevoel zei haar, dat dat de eenige oplossing was. En toen kwam opeens mijnheer Dietrich naar haar toe en zei: „Mejuffrouw Kirbach, mijnheer Questenberg is aan de telefoon voor U." Dat veranderde alles. Gedurende deze se conde voor zij zich van haar plaats aan de toonbank losmaakte voltrok zich het noodlot voor haar leven. Een leven vol kleine zorgen, vol strijd met de dagelijksche moeilijkheden, een leven waarvar zij twee jaren aan een man gegeven had. die haar bedroog Daartegenover stond veel hoop hoop op een zeker, burgerlijk bestaan, be schermd door een titel, hoop op een rustig leven, sociale positie en misschien een gezin. Zou zij dat alles wegvlakken en alles ver gooien terwille van gekwetste gevoelens, om dat een ouderwetsche moraal ontrouw verraad noemde, dat niet vergeven kon worden. Alle vrouwen werden immers bedrogen' waarom zou zij dan een uitzondering zijn. Zij vergaf niet, zij vergat niet, zij verdroeg het onverander lijke, omdat schande en beleediging lichter te dragen waren dan de vernietiging van een toekomst. Zoo dacht en berekende Marianne in die eene minuut en zij vond zich zelf erg verstan dig. Zij erkende alles, alleen niet, dat de kern van dit verstand, deze berekening slechts liefde was, die door een teleurstelling niet vernietigd kon worden. Zij ging naar de telefoon opende de deur greep den hoorn en luisterde naar de vertrouwde stem. „Marianne, ben jij het, hoe gaat het, en nog succes gehad op het woningbureau?" „Ja, Alfred, moeder was er gisteren en heeft alles in orde gebracht." Dat is prachtig Vertel het me." „Ik ben nu aan het werk. maar we zien el kaar toch vanavond?" Ja, vanavond, weer op onzen hoek ja?" „Ja." „Tot straks dan?" „Adieu, tot straks." xrx. RECHTER VAN INSTRUCTIE QUESTENBERG EN GEMALIN. De rechter van Instructie Questenberg trouwde met Mejuffrouw Marianne Kirbach. Den buitenstaander mag dit als een enkel puntje in het wereldgebeuren toeschijnen, voor de hoofdpersonen is het een voortdurende opeenvolging van gebeurtenissen, een keten van avonturen waarvan elk zijn eigen gevaar, zijn eigen zorgen meebrengt. Zoodra de strijd met het woningbureau, en de onderhandelingen met den huiseigenaar af- geloopen zijn, begint het kiezen en koopen van het meubilair en de ta.llooze gebruiksvoorwer pen. Alle verloofde rechters moeten zelf naar het meubclmagazijn en uit een dozijn heeren kamers, die uitzoeken, die hun esthetisch idee van heerenkamers het meest benadert, zij moeten den proefdruk van de huwelijksaan kondiging goedkeuren, het menu van het hu welijksdiner opstellen, om per slot van reke ning dezelfde rookkamer, dezelfde huwelijks aankondiging en hetzelfde menu te kiezen als alle andere trouwlustige jonge rechters. Dan komen de zorgen voor etiquette en toilet, die him onbelangrijkheid ten spijt toch minstens even vermoeiend zijn als al het andere dat voorafging. Steeds zijn er eenige tantes die beleedigd zijn en weer verzoend moeten worden, steeds weer zijn er familie leden. die zich op hun teentjes getrapt voelen. Zoo dwalen dan twee menschen wekenlang onder een hemel grijs met onweerswolken, en hebben al hun tegenwoordigheid van geest noodig en al hun energie, om verpletterende katastrofen te vermijden. Zij hebben geen tijd voor elkaar, geen rust en zijn met alle krach ten bezig om te trouwen. Eerst als de ambtenaar van den burgerlijken stand en de dominé hun woordje gezegd heb ben begint het gezamenlijke leven zooals het behoort. Marianne, die vier jaren lang haar plaats als employé in het wereldverkeer in genomen heeft, en die menschen over alle lengte- en breedtegraden geëxpedieerd heeft, werkt nu binnen enge grenzen. Drie kamers en een keuken zijn haar rijk, een jong meisje van buiten is haar hulp en al haar doen heeft slechts het doel, een man. haar man, te ver zorgen en om een paar kamers huiselijk in orde te houden. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5