Recepten Japonnetjes Zelfgemaakte Nieuwe Uitgaven VRIJDAG 12 NOV. 1937 Eduard VI: beklagenswaardig Koningskind. Zijn ouders waren te zwak om zijn vaders erfenis te dragen. Vroeg rijp wezentje zonder levenskracht. Eduard VI als tiveejarig kind, naar een schil derij van Hans Holbein. k P den 12den October 1537 ruim vierhonderd jaar geleden dus weergalmde geheel Londen van fees- telijken jubel; kanonschoten wer den gelost, vreugdevuren brandden in de straten en in de St. Paul's kathedraal werd een plechtig Te deum aangeheven. Voorname dames en heeren begaven zich per rijtuig naar uitgelezen gastmalen, 't Was alles vreugde, bedrijvigheid en jolijt, want in den vroegen morgen had Jane Seymour, 'de derde gemalin van Hendrik VEI den koning een troonopvol ger geschonken. 't Was een donkere sfeer van wreedheid en onrecht, waarin dit prinsje ter wereld kwam: op den 19den Mei 1536 had Anna Boleyn het schavot bestegen, daar zij den koning den zoo vurig begeerden zoon niet had geschonken. Haar doodvonnis was reeds geveld, toen zij moeder werd van een dochtertje: de groote Elisabeth, wier regeering van zoo enorme be- teekenis zou worden voor het Britsche rijk. Reeds op den dag van Anna Boleyn's terecht stelling verloofde de koning zich met de 25- jarige Jane Seymour, een hofdame van ko ninklijken bloede, die hij maandenlang het hof had gemaakt. En elf dagen later, op 30 Mei, werd het huwelijk voltrokken. Een blanke koele verschijning was Jane Seymour zooals wij haar zien afgebeeld op een portret, dat de groots. Holbein van haar schilderde: regelmatige, liefelijke trekken, een kleine vastgesloten mond, oogen zonder veel uitdrukking, een bleek gezichtje Haar devies luidde: „Tot gehoorzaamheid en dienst verplicht". Zij stierf enkele dagen na het doopfeest van haar zoontje. De jeugd' van den kleinen Eduard ging kalm voorbij in de veilige beslotenheid van zijn kinderkamer. Hij genoot, meestal samen met zijn stiefzusje Elisabeth, een zorgvuldige op voeding en schijnt vooral buitengewoon veel aanleg te hebben gehad voor vreemde talen. Reeds met zes jaar leerde hij Latijn, met tien jaar beheerschte hij al in zooverre het Fransch, Italiaansch en Latijn, dat hij ii deze drie talen met prinses Elisabeth cor respondeerde. Ook scheen hij toen reeds een bijzondere neiging te hebben voor de theo logie, tenminste de overlevering vertelt, dat aartsbisschop Cranmer tot een van Eduard's opvoeders de opmerking maakte: „Hij heeft meer theologie in zijn pink dan wij allemaal samen in ons heele lichaam". De gezondheidstoestand van den prins liet toen al veel te wenschen over. De portretten uit zijn prille jeugd, vooral dat van Hans Holbein, dat wij hierbij afdruk ken, toonen ons een regelmatig, ernstig lief kindergezichtje, doch een ziekelijk dikke gestalte. Dit portret van den tweejarigen prins, dat thans te Washington in de verza meling Mellon bewaard wordt, werd met nieuwjaar 1539 door Holbein aan den koning aangeboden; als tegengeschenk ontving de schilder bij die gelegenheid een gouden beker. Een groote verandering trad in met den dood van den koning in den nacht van 27 op 28 Januari 1547. Eduard was toen negen jaar oud en zijn vader had reeds eenige jaren ge leden een staatsraad benoemd, die tijdens de minderjarigheid van den prins het regent schap zou voeren. Doch Eduard Seymour, her tog van Somerset, de oom en voogd van den jongen koning, wist al spoedig tegen de be-, doelingen van wijlen Hendrik VIII in, de alleenheerschappij als Lordproteetor aan zich te trekken en hield het prinsje opzettelijk ver van alle staatszaken. Eduard's gezondheidstoe stand gaf in die jaren voortdurend reden tot bezorgdheid. In 1552 kreeg hij tegelijkertijd de mazelen-en de pokken en werden reeds de eerste symtomen van de sleepende tubercu lose, waaraan hij zou sterven, zichtbaar. Hij was een vreemd gesloten kind met wei nig levenskracht en van een brave vroomheid, die volgens zijn tijdgenooten eenigszins hui chelachtig aandeed. Voor jacht en kaartspel had hij weinig belangstelling: zijn matte, apathische houding viel vele bezoekers op zoodat hiervan telkens in zijn levensbeschrij vingen melding wordt gemaakt. Een vroegrijpe, ernstige, door allerlei ziek ten verzwakte jongeling zonder eenige vitali teit, die uit levensangst maar het liefst ach ter zijn boeken wegkroop voor de strengheid van zijn oom, den regent: ziedaar Eduard VI. Zijn belangstelling, toen men het plan opper de, hem met een zuster van den Franschen koning te laten huwen, was natuurlijk uiter mate gering. En intusschen hadden zich in de Engelsche staatspoliüiek belangrijke ver anderingen voltrokken. De heerschappij van Somerset stuitte op een steeds heviger oppo sitie. De Lordproteetor offerde zijn eigen jon geren broer Thomas, den echtgenoot van de koningin-weduwe Katharina Parr die zoo genaamd tengevolge van een samenzwering in Maart 1549 het schavot moest bestijgen, om zich staande te houden, doch tevergeefs: reeds drie jaar later, in Januari 1552 werd hij zelf door zijn machtigsten tegenstander Dud ley, graaf van Warwick, ten val gebracht en terechtgesteld. Prins Eduard kreeg hierdoor een meer gematigd opvoeder. Een goede kijk op het karakter van den jongen prins, die te midden van de hoog oplaaiende politieke hartstochten van zijn tijd min of meer een plantenleven leidde, geven sommige passages uit zijn dagboek. Zoo schreef hij op 22 Ja nuari (zeer laconiek)Heden tusschen 8 en 9 uur 's morgens heeft men den hertog op Towerhill het hoofd afgeslagen". Toen hem door verschillende vrienden van Thomas Sey mour, die hem vele diensten bewezen had. werd gesmeekt, diens dood te voorkomen, verroerde hij geen vinger. Toen het koningskind Eduard op 6 Juli van echt leer hebben een borstel met schoen smeer bijna zoo hard noodig als onze schoenen zelf. Bovendien moeten de handtaschjes eens per week geheel worden leeggehaald o, o, wat komt er allemaal uit! binnenste buiten gekeerd en degelijk uitgeborsteld Nu het weer koud begint te worden, gaat men naar stevige winterkost verlangen. Ons voedsel kal meer vet bevatten dan in de zo mermaanden, stevige soep, stamppot met worst of spek worden met smaak gegeten. Hieronder volgen naast de gewone menu's eenige eenvoudige maaltijden, die ook wat de bereiding betreft, geschikt zijn voor drukke dagen. Wanneer men b.v. weinig tijd heeft om aardappelen te schillen, groente schoon te maken enz. Maandag Varkenslappen Savoyekool Aardappelen. Rijst met bessensap Dinsdag: Rolpens Appelmoes Aardappelen. Broodschotel Woensdag: Zuurkoolstamppot, met spek. Beschuitjes met kaas Donderdag: Riblappen. Knolraap Aardappelen. Grutjes in karnemelk met stroop en boter Vrijdag:. Gekookte griet Botersaus. Bieten Aardappelen. Gebakken grutjes Zaterdag: Rijst met ham en kaas. Appel Zondag: Varkensschijf Spruitjes. Aardappelen. Appelmoes Chocoladepudding met vanillesaus. Dit laatste menu zal als men wil voor het grootste gedeelte 's Zaterdags klaargemaakt kunnen worden. Geeft men de appelmoes koud, dan worden de aardappelen en de spruitjes alleen 's Zondags gekookt. Het vleesch wordt opgewarmd in de jus. De pudding moet gekeerd worden en de saus er omheen gegoten. Rijst met ham en kaas. Benoodigdheden: 1 pond rijst, 1 1/4 L. wa ter, 2 theelepels zout, 2 ons schouderham, 2 ons jonge kaas, 1 groote ui. Va ons boter,1 blikje tomatenpuree, 6 d.L. water met 2 bouil lonblokjes, 4 a 5 lepels bloem. Bereiding: De rijst op een zeef was- schen. De ui schoonmaken, fijn snipperen en in de boter bruin bakken. De rijst er bij doen, water en zout toevoegen en gaar laten koken. (Va uur.) De kleingesneden ham en de in blokjes gesneden kaas er door roeren en even goed warm laten worden. De massa overdoen in een dekschaal of in een natgemaakte kom en deze op een ronden schotel keeren. De tomatenpuree verdunnen met de bouil lon, aan de kook brengen en binden met de bloem. Zoonoodig wat zout toevoegen. De tomatensaus er bij geven. Verschillende groente, opgedaan in een rijstrand. Benoodigdheden: 1 pond spruitjes, 1 pond winterwortels, 1 knolselderij, 40 gr. bloem, Va L. groentewater, 4 ons rijst, 1 L. water, zout, 1 blikje tomatenpuree. Bereiding: Alle groente schoonmaken, wortelen en knolselderij in blokjes snijden en gaar koken in 3/4 L. water met zout (pl.m. Va uur.) De groente op het vergiet uit laten lekken, warm houden en in dien tijd van het jroentewater met boter, bloem en tomaten puree een tamelijk dikke saus maken. Hierin de groente 10 minuten stoven en op smaak af maken met peper en wat Maggi-aroma. De rijst gaarkoken in een rand doen en de groente er in en er om heen leggen. Prei met hard gekookte eieren en gewelde boter. Benoodigdheden: 20 flinke preien, 4 eieren, 3/4 ons boter, zout. Bereiding: De preien schoonmaken, het groen er afsnijden, evenals de wortels. Voor zichtig, vooral niet te diep in de lengte een in snijding geven, om de prei goed te kunnen wasschen, maar zorgen dat ze niet uit elkaar valt. De prei opzetten met wat water en zout en 3/4 uur laten koken. Ze voorzichtig uit het water scheppen en netjes naast elkaar op een viseh- of aspergeschotel leggen. De gehal veerde eieren er omheen schikken. De boter tot room roeren en zooveel water er doorroeren als vastgehouden kan worden. Wat zout toevoegen. 1553, nog geen zestien jaar oud, te Greenwich overleed, fluisterde men, zooals het meer jaat in zulke gevallen, over „langzaam wer kend vergif". Doch in werkelijkheid stierf hij aan tuberculose: de kwaal, die al sinds jaren zijn gestel ondermijnde. Zijn schouders waren te zwak om de groote erfenis van Hendrik VIII te dragen. Dit deed later, na den vroegtijdigen dood jan Maria de Katholieke. Elisabeth, Anna Boleyn's dochter, die met ijzeren wil haar zwak gestel de baas bleef. Gekleede Wollen Bijgaande teekening laat zien, dat men vol strekt geen zij of crêpe de chine noodig heeft om een gekleeden indruk te maken. Ook wol len japonnetjes, en zelfgemaakte nog wel, kunnen een keurig effect geven, doch dan moeten we vooral op de coupe letten! Links onderaan een japonnetje in warm- roode angorastof; vooral de mouwen, over gaande in de halslijn, verdienen de aandacht. Daarboven een jurk van zachtgele wollen crêpe; het gedrapeerde effect wordt zelfs tot in het zakje herhaald. Geheel boven een simpel, doch keurig jurkje van blauwe wollen stof, waarvan ceintuur, shawltje en manchetten van fluweel zijn. En tenslotte rechts onder een deux pièces, ook voor oudere dames zeer geschikt. Een zwart wollen stof werd hiervoor gekozen; de grappig uitgeschulpte zakjes zijn met zijden piqué omgeboord, ook vest en manchetten zijn van deze stof vervaardigd. Op Woudschoten bracht de heer Van Lennep interes sante gegevens naar voren Zijn er specifiek Vrouwelijke beroepen P de Woudschoten-conferentie van de Unie van Vrouwenbelangen, die een zeer groot succes is geworden, werd door verschillende sprekers en spreeksters en niet het minst tijdens de de batten de psychologische kant van het vrou wenvraagstuk van alle kanten bekeken. Zoo gaf dr. J. H. van der Hoop van Am sterdam twee zuiver psycho-analytische in leidingen, nl. een over „De instinctieve aan leg van de vrouw" en een over „De gevoels behoefte van de vrouw". Bij de eerste had de spreker zich vrijwel uitsluitend gebaseerd op de Freudsche theorieën, hetgeen, hoewel de lezing ongetwijfeld knap en interessant was, wel eenigszins een teleurstelling opleverde. Onder de aanwezige vrouwen werd scherp gevoeld de eenzijdigheid, die een natuurlijk gevolg is van het feit, dat de psychologie van de vrouw tot dusverre nog hoofdzakelijk door mannen is bestudeerd, althans wat den scheppenden arbeid betreft. Het wachten is nu on een systeem, opgesteld door een vrouw of althans met medewerking van vrouwen, waarin ook eens zal worden vastgelegd, hoe de vrouw zelf haar sexegenooten analyseert. Een meer zakelijk onderwerp werd behan deld door Jhr. D. J. van Lennep te Utrecht, directeur van het bekende psychotechnicum voor beroepskeuze, die sprak over „De ver houding van de vrouw tot haar beroep". De heer van Lennep bracht als zijn over tuiging naar voren, dat er feitelijk geen spe cifiek mannelijke en vrouwelijke beroepen zijn. wel enkele beroepen, waarin de man en andere, waarin de vrouw beter zal vol doen (resp. b.v. die van grondwerker en on derwijzeres in een fröbelklasje). Wel zijn er natuurlijk vele beroepen te noe men. die 't meest door vx-ouwen worden uit geoefend, doch dit is geen bewijs, dat dit spe cifiek vrouwelijke bei'oepen zouden zijn: de situatie (b.v. bij het beroeD van kraamver zorgster) en ook economische factoren (b.v. bij dat van typiste) spelen een groote rol. Een diepgaand onderzoek,, iiigesteld door de „International Fedex-ation of University Wonien" heeft aan 't licht gebracht, dat er slechts enkele beroepen totaal voor de vrouw gesloten zijn, nl. de uitoefening van de rech terlijke macht en de magistratuur. Dit noemde spr. zeer zeker geen bewijs voor de ongeschiktheid van de vrouw voor deze beroepen, doch eenvoudig een uitvloei sel van den mannel ij ken .ïcliekjesgeest". Met name bii de rechterliïke macht zou de vi'ouw zeer op haar plaats zijn. In 't algemeen kan men zeggen: hoe ge- differentieei'der de maatschappij, hoe sexe- xndifferenter de beroepen en hoe wensche- 1 ijker het wordt beide sexen aan een beroep te laten meewerken. Als psychotechnicus besprak de heer van Lennep de vijf groote eischen. die onze maat schappij aan beroepscandidaten stelt; dit zijn: intelligentie en gezond verstand; het kunnen geven van leiding; accuratesse or ganisatie en administratie; verkoopkracht. Alle vijf deze eigenschappen komen in ge lijke mate bij mannen en bij vrouwen voor, alleen ze komen bij de vrouw anders voor dan bij den man. Verschillen tusschen man en vrouw. Er is één terrein, dat de vrouw lang niet zoo goed „ligt" als den man en dat is het met werktuigkunde samenhangt alles wat met met werktuigkundes amenhangt alles wat met het mensehelijlt verstand bedacht is, interes seert de vrouw niet bijzonder; alles wat leeft, heeft daarentegen haar speciale belangstel ling'. Daarom is de vrouw als biologe ook zeer op haar plaats; zij observeert, verzorgt en beschrijft het leven 'zooals het zich voor doet, met al zijn schijnbare toevalligheden. Den man interesseert in het leven vooral de analyse: hij is daarom een goed physicus. Een tweede belangrijk verschil is het volgen de: de man ontwerpt een systeem en past dit op de werkelijkheid toe (hij voelt zich on gelukkig, zoodra een stukje werkelijkheid niet in zijn systeem past), de vrouw daar entegen aanvaardt de werkelijkheid zooals ze is en bekommert zich minder om het systeem. Een typisch systeem, door mannen uitge dacht. is b.v. het leger met zijn subordonna- tie: alles moet langs bepaalde schijven gaan. De vrouw is in dit opzicht practiseher: zij doorbreekt eenvoudig het systeem, wanneer haar dit gewenscht lijkt. Overal waar soe pelheid, schikken en plooien vereisdht wordt, kan de vrouw prachtig werk doen. Beroep en huwelijk. Wanneer wij nu aldus de heer Van Lennep de vi'aag stellen: in welke beroe pen voelt de vrouw zich het meest bevi'edigd. dan moet hieraan de vraag voorafgaan: kan de vrouw ooit in haar beroep volkomen bevrediging vinden? Het is nog altijd een feit, dat het grootste verlangen van het meisje uitgaat naar hu welijk en gezin. Bij zijn arbeid als adviseur voor beroepskeuze heeft spr. opgemerkt, dat b.v. door de ouders van alle meisjes een huwelijk wordt gesuggereerd als de meest eewenschte oplossing: voor 't geval dit niet tot stand komt. of pas na jaren, moet dan 't meest geschikte beroep worden gekozen (dus steeds met de b'igedachte: voorloooig) Deze tijdelijke instelling van het meisje on haar beroep is een eroot natfppl: vaak bren°-* zij mee. dat zij niet haar volle krachten geeft Meei-malen heeft spr ongemerkt, dat vrou wen na haar huwelijksvoltrekking of zelfs nadat zij zich verloofd hadden, als arbeids kracht aanmerkelijk beter werden. Op psy chologische gronden is dit gemakkelijk te verklaren. Sint Nicolas Cadeautjes. Ditmaal gaan we voor de kleintjes breien met dunne licht-roze of lichtblauwe babv' wol (meestal blijft deze in de wascli beter dan de witte) en twee breinaalden No 3 Dan kunt u heerlijk zachte losgebreide broek jes breien. Ik geef u twee practische' model letjes. Het linkerbroekje is een luierbroekie met een „kruis", en vooral practisch over een dikke luier. U zet er (voor maat 0 tot 2 maanden) loo st. voor op, en breit dan 6 pennen l recht 1 av. Dan maakt u een gaatjestoer nl om de 8 st. slaat u de draad één maal'om' de naald, en breit de volgende twee steken sa men. De volgende naald breit u in iedere omgeslagen lus weer één steek, zoodat u het zelfde aantal st. houdt. Dan breit u nog 6 pennen 1 recht 1 av. Dan volgen 30 ribbels (dus 60 naalden) recht heen en terug. Daar na. breit u 33 st. 1 recht 1 av. Dan 34 st! heele- maal recht, en de laatste 33 st. weer 1 recht 1 av. Dit herhaalt u zes maal. Dan kant u 33 st. af, breit 34 st. en kant ook de laatste 33 st. af. Nu staan er dus alleen nog 34 st. op de pen. die breit u steeds recht, en aan iedere naald begint u met twee st. samen te breien, zoodat u op het allei'laatst één steek over houdt, die kant u dan ook af. De broek is klaar, u bekijkt dan de teekening nog eens, en ziet dan dat die laatste steek A. is. Van' B 1 naar B 2 is een pijpje en van c 1 naar C 2 is het andere pijpje. Waar u hebt opgezet is D E. Nu slaat u punt A op, en naait B 1 op B 2 en C 1 op C 2. Punt D en E komen ook aan elkaar (dat is midden achter) en nu naait u den kant A B 2 op B 1 D, die echter langer is, zoodat u een stukje overhoudt. Hetzelfde doet u met A C 2 op C 1 E. Ook daar blijft een stuk over. Die beide overgebleven stukken naait u dan ook aan elkaar. Dan maakt u een koordje (van lossen gehaakt) en haalt dat door de gaatjes; en dan-is de eerste bi'oek gereed. Voor de andere broek zet u voor de klein ste maat 50 st. op, en breit eveneens 6 pen nen 1 recht 1 av., waarna u den bovenbe schreven gaatjestoer breit, en vervolgens weer 6 naalden 1 recht 1 av. Dan breit u 24 ribbels heelemaal recht. Daarna begint u aan het pijpje. U breit 6 st. recht; twee st. samen, 34 st. recht 2 st, samen, en 6 st. recht. Teruggaande begint u weer met 6 st. recht, weer twee st. samen, 32 st. recht 2 st. samen en 6 st. recht. Dit her haalt u tot 18 st. recht in het midden hebt overgehouden. Dan breit u in omgekeerde volgorde, dus 6 st. samen, één st. meerderen, 18 st. recht één st. meerderen, 6 st. recht. Terug weer 6 st. recht één st. meerderen 20 st. recht, totdat u weer 50 st. op de pen hebt Dan breit u weer 24 ribbels recht. 6 oennen 1 recht 1 av. den gaatjestoer. vervolgens weer 6 pennen 1 recht 1 av. en dan kant u af. IJ hebt dan alleen nog de zijnaden aan elkaar te naaien, het koordje door te rijgen en ook deze broek is klaar. Het spreekt vanzelf dat u beide modellen grooter naar verkiezing kunt maken, door meer st. op te zetten, en meer ribbels te breien. „Palestina op den tweesprong", door Laszló Fagaró. De jongste geschiedenis heeft Palestina we derom in het middelpunt der belangstelling geplaatst. De tegenstelling tusschen het Joodsche en Arabische deel der bevolking is scherper dan ooit aan den dag getreden en heeft het land aan een ontstellende terreur prijsgegeven. De wereld ziet met bezorgdheid toe een vraagt zich af, of het John Bull, die met zijn deelingsplan een averechts succes had, ooit wel gelukken zal een oplossing van het eeuwige Palestijnsche vraagstuk te vrn- den. Voor diegenen die iets meer willen weten van de conflicten, die dit land verdeeld hou den, is Laszló Fagaró een uitstekende gris. Faragó onze lezers zullen zich zijn Abes- synische reportages voor ons blad wel her inneren heeft bij zijn reis door Palestina zijn oogen en ooren terdege den kost gege ven en zoowel aan Arabische als aan Jood sche zijde een schat van gegevens vei'zameia. welke het boek een waardevol karakter ge ven. Daarbij is Faragó een levendig' verteller, die de aandacht van den lezer voortdurena geboeid houdt en nooit aan de oppervlaKte blijft. Hij verhaalt van het optreden en a politiek van Engeland in Palestina en de n- guur van den Britschen Hoogen Commissaris, hij beschrijft zijn persoonlijke ervarmgei bij de onlusten, vertelt van de ontstellende vernielzucht, die in de terroristen gevaren is, voert zijn lezers mee naar d Joodsche koloniën en beschrijft den groei der kolonisatie, uok vernemen wij bij zond ex-heden over de ve- deeldheid in het Joodsche kamp zelf: de ai - nisten van dr. Chaim Weismann tegenovera Revisionisten van Wladimir Jabotinsky. mt ressant is zeer zeker ook het gesprek, dat journalist met den Groot Moefti heeft gei» Aldus wox'dt den lezer een veelzijdigen ku op land en conflict gegeven. Het boek. dat van vele illustraties is y zien, wordt uitgegeven door de Nederlandse Keurboekerij te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8