REDERIJKERSKAMER „KENNEMERLAND"! KiLoM eter kampioen JUBILEERT. Sinds 1856 65 jaren dilettantentooneel. Na Een roemrijk verleden. SIGARENvan MAJOOR ICIIICP/ fTJMNCINJ r p Woensdag 17 November zal de oudste Beverwij ksche vereeniging, de Rederijkerskamer ..Kennemer- land" haar 65-jarig bestaan op f estelijke wijze herdenken. Voor dit jubi leum wordt in breeden kring groote belang stelling aan den dag gelegd en terecht, want tanneer er ooit een vereeniging in Bever wijk heeft bestaan, die ..historie" maakte, dan was het „Kennemerland". Die historie is de moeite van het nalezen waard en al zag de vereeniging eenigen tijd geleden bij een brand haar gansche bezit aan archivaria in vlammen opgaan, gelukkig zijn nog eenige oude notulenboeken, waarin de vroegere se cretarissen het wel en wee der Kamer uit voerig plachten te boekstaven, bewaard ge bleven En daaraan zijn dan ook ontleend de navolgende historische bijzonderheden. r adat op 8 September 1872 een vergade- - ring was gehouden werd de rederijkers kamer beschouwd „als te zijn opgeright". wet eerste bestuur werd gevormd door de heeren G. Smelik, president, L. H. Thomha- een vice-president. M. Deegenaar, secreta ris J C. de Langen, penningmeester. In de- eifdê vergadering werd de thans nog in leven zijnde heer J. J. Heyne als werkend lid voorgesteld. Hij zal bij de jubileumvie- rinf niet op het appèl ontbreken. De Kamer telde toen 12 werkende leden, uitsluitend heeren evenwel, want de dames toonden toen blijkbaar nog niet voldoende belang stelling voor de schoone kunst van de retho- rica. voor zoover zij althans op de planken werd beoefend. ne lijst van werkende leden uit dien tijd ver meldt als laatst toegetreden lid den naam van den heer G-. Slagt. die later Kennemer- land's eere-voorzitter zou worden. Hij over leed in 1927. Op deze lijst, die tot 1880 was bijgehouden, vinden wij ook 125 donateurs vermeld. De stukken, die toen tot opvoering werden eebracht droegen veelbelovende titels als: .Een uurtje op kantoor", .Het graf onder den Meidoorns", „De zonderlinge zieke" enz. De eerste „man in het hok" was de heer l Verhagen.' die in 1876 werd benoemd. Hij werd opgevolgd door den heer Herb. Blom, die in de nuttige functie van souffleur het grootst aantal dienstjaren had. Hij is nog altijd Ud van de vereeniging, al is hij dan niet meer in actieven dienst. Bij doorlezing van deze oude geschiedenis boeken wordt men steeds getroffen door den ernst en de toewijding, waarmede deze dilet tanten hun liefhebberij beoefenden en hoe zij eendrachtig van moeilijkheden van allerlei aard het hoofd wisten te bieden. Voor over tredingen van de bepalingen van het regle ment werden kleine boeten opgelegd, maai de boete-pot" werd in de beste harmonie door de zondaars met hun rechters opge maakt Zoo'n festijn vond ook plaats tijdens de Wijkerkermis van 1876. Tijdens de uitvoe ringen scheen de orde wel eens wat te wen- schen over te laten. De al te onstuimige jon gelingschap vierde zulke gebeurtenissen blijkbaar met „Wein, Weib -und Gesang", al thans in de vergadering van 16 Mei 1876 werd het merkwaardige besluit genomen, om tot de uitvoeringen van de Kamer geen da mes zonder geleide toe te laten. Het eerste lustrum werd op 11 September 1877 herdacht met een feestavond, waarop aan den heer C. de Langen een eere-diplo- ma met insigne werd uitgereikt voor „onver- moeiden ijver en toewijding". Bij die gele genheid werd het tooneelspel .Patelijn" op gevoerd. Het ontbrak in die jaren ook niet aan scherpe critiek in de „pers", want in een daarna gehouden vergadering verklaarde de voorzitter, ,dat de leden voort moesten gaan de smalle gemeente een genoegelijken avond te verschaffen, ondanks de vuige laster in het weekblad „Kennemerland" no. 10". En daar kon de verslaggever het weer mee doen. In 1879 scheen een noodzaak tot „Kamer ontbinding" aanwezig te zijn, maar een nieuw bestuur, bestaande uit de heeren J. C. de Langen, M. Teer, G. Slagt en F. de Lan gen zette de zaak op energieke wijze voort. In 1886 bedreef de Kamer liefdadigheid. Zij schonk de baten van een uitvoering groot f 207 aan de armen. Daar zal de tegenwoor dige penningmeester, die wel een zeemans opleiding genoten mag hebben, om de eind jes aan elkaar te knoopen, jaloersch op zijn. Ook later werden op deze wijze vrij hooge bedragen uitgekeerd. Een tijdperk van bloei. M et de opvoering van „Het Lied van Moe- der" op 9 November 1885 brak een tijd perk van grooten bloei aan. In September werd een nieuw bestuur gevormd, Kenne- merland's eerste driemanschap, de heeren M. Teer, P. H. Majoor en G. Slagt. Dit drietal tfas zijn Kennemerland met hart en ziel toe gedaan en hun arbeid had de Kamer ook in latere jaren zeer veel te danken. De versla gen van dien tijd maken melding van groote successen. Toen op 1 November 1889 „De gans met de pauwestaart" werd opgevoerd, trad iemand uit het publiek (de heer Italië) naar voren, om de leden hulde te brengen voor hun uitnemend spel. De opvoering van „Door strijd tot zege" op 4 Februari 1890 overtrof dit succes nog verre, want de ont- ïoenng was toen zoo groot, dat de toeschou wers op het tooneel kwamen om de spelers de hand te drukken. Tot de werkende leden benoorden toen ook dames, wij vonden ver meld de dames Davidson en De la Leyne. In 1893 nam de Kamer deel aan een con cours m Westwoud. Het werd een geweldig succes. Een eerste prijs met de eerste gouden medaille werd behaald. Beverwijk was uitgelaten van vreugde. Overal werd gevlagd en opgetogen trok men met de muziek van de harmoniekapel voorop door de straten. De uitvoeringen van Kennémerland wer den daarna zoo mogelijk nog drukker be zocht. Voor stampvolle zalen werden vele bekende tooneelwêrken uit die jaren voor het voetlicht gebracht. Op 22 September 1902 werd op feestelijke wijze het dertig-jarig bestaan herdacht. Op gevoerd werden „Paketten voor dames" van Justus van Maurik en „De Lijdensweg" van Felix Filippi. De zaal was prachtig gedeco reerd en alle dames droegen bloemen. Wij lazen dan ook, dat het feesthal met de „bloemengalop" werd geopend. In Februari behaalde de Kamer op het concours te Tilburg den eersten prijs, bene vens 4 personeele prijzen voor de leden N. Luyt. M. Roderkerk, P. Veerbeek en mej. Cremer. Ook later werden prachtige succes sen op concoursen behaald, o.a. te Brussel met Fabricius' „Met den handschoen ge trouwd", te Hoogezand-Sappemeer met „Het Hoogste Recht", te Hoofddorp met „Kleine Menschen" enz. Eervolle persoonlijke onderscheidingen verwierven mevr. E. v. d. Bliek-Los, mevr. Luyt-Blauw en de heeren A. v. d. Bliek, H. R. Nunes Vaz. N. Luyt, H. A. Stevens en G. Bakker. Prachtige opvoeringen herinneren wij ons uit die dagen van „Kleine Menschen", „De Rechte Lijn". .Dolle Hans en „Onder één Dak" van Fabricius, ,,Als de kersen bloeien" van Dr. F. van Epen, „Z'n Speel goed" van Schnitzeler enz. Het waren gloriejaren, die helaas door een ernstige depressie werden gevolgd. Moeilijke jaren. y ooral in de oorlogsjaren zag „Kennemer- land" zich voor groote moeilijkheden geplaatst, wel hield men moedig vol, maar toen de Kamer in 1922 haar gouden jubileum herdacht, liet de toekomst zich allerminst rooskleurig aanzien. Het ledental was danig geslonken en bovendien ondervond Kenne merland zware concurrentie van de abonne mentsvoorstellingen. Toen kwam de kracht proef. De oudere leden achtten hun tijd ge komen om het rederijkeren vaarwel te zeg gen. De heeren G. Bakker en H. A. Bakker en mej. G. van Brussel hebben toen getoond, wat zij voor het oude Kennemerland over hadden. Met veel animo werden goede op voeringen gegeven van „Tineke", „Va dertje Langbeen" en „De Schaduw van het Verleden". Dat was een heele prestatie, want het was een tacti sche fout van het oude „Kennemerland" om geen jonge krachten op te leiden. Aan wed strijden kon natuurlijk niet worden deelge nomen, maar met veel animo stelden de le den zich in dienst der liefdadigheid. Wij her inneren slechts aan de succesvolle opvoerin gen van de revue's ,,'t Is maar een gokje" en „Heb je ook beet?" ten bate van het stich tingsfonds voor een ziekenhuis te Beverwijk. Zij trad bovendien ook veel op voor staats- pensioneering. Het 55-jarig bestaan werd in 1927 tegelijk herdacht met het gouden jubileum van den eere-voorzitter den heer G Slagt. De nieuwe periode. tt li de jaren die hierna volgen werden met JLveel succes goed verzorgde uitvoe ringen gegeven met „Gekocht en Betaald", Om 10.000 Dollar Baron von Haber- nichts „Een partijtje Poker" en even suc cesvolle Bal-Masqués. Zoo brak het jaar 1932 aan, waarin Kennemerland een zeer bijzon der jubileum herdacht. Niet alleen werd het 60-jarig bestaan gevierd, doch ook het 30- en 25-jarig jubileum van den heer en mevr. Bakker. Het echtpaar jubileerde in „Hanen gevecht" en het werd een zeer geslaagde avond. Het seizoen, dat daarop volgde is voor de werkende leden, de grootste beproeving ge weest. Toen gebeurde, wat in de historie van .Kennemerland" van 60 jaren niet was voor gevallen. De publieke belangstelling was in verband met de zeer slechte omstandigheden zoo gering, dat het financieel niet verant woord was te spelen. Dat was hard. Een nieuw bestuur, het tegenwoordige, werd ge kozen en met de nieuw toegetreden leden werd een wervingscampagne besproken, die zoo succesvol was, dat het volgende seizoen met geweldig élan „Ketty jokt nooit" ten tooneele werd gebracht. Het was een vreug devolle avond. „Kennemerland" heeft van „Ketty" heel veel plezier gehad. Het scheen het signaal voor Beverwij k's ingezetenen te zijn. om zich op te geven als kunstlievend lid. Serieus werd gerepeteerd en veel succes werd geoogst met „Miss Hobbs", Polly Perkins", „Moppie" enz. Ook zij vermeld, dat „Kenne merland" haar aandeel heeft gehad ln de opvoering van het openluchtspel „Kenne- merland's Glorie" dat gegeven werd naar aanleiding van de fusie der gemeenten. Het 65ste speelseizoen werd besloten met de opvoering van „De Vrijbuiter" dat zeer in den smaak van het publiek viel. Zoo zijn we na dit min of meer geschiedkundig over zicht gekomen tot het 66ste seizoen en ge zien de prestaties door .Kennemerland" ge leverd in deze tientallen jaren, is er alles zins reden tot feestvieren. Ook ditmaal zal de jubileumavond een apart karakter dragen, want op dien avond zullen verscheidene „kunstlievende leden" jubileeren. Jammer genoeg zijn bij den brand ook eenige leden lijsten verloren gegaan, zoodat het niet on waarschijnlijk is, dat eenige personen wor den vergeten. Een prettige stemming heerscht weer in Kennemerland's gelederen, omdat de belang stelling der ingezetenen steeds toeneemt. Niets is prettiger te ervaren, dan dat het geen gegeven wordt, wordt gewaardeerd. De liefde voor het tooneel is evenzeer en in even groote mate bij de tegenwoordige leden aanwezig, als in 1872 bij de oprichters en daarom blijft ..Kennemerland" steeds haar eervolle plaats innemen in onze ge meente. De taal is ganseh het volk. Moog 't in ons werken blijken Dat wij met haren schat En hoofd en hart verrijken. NIEUWE ZAAK GEOPEND In het perceel Alkmaarscheweg 103 Is een nieuwe schoenmakerij geopend onder den origineelen naam van „Hospitaal voor zieke en gekneusde schoenen". Aan het bedrijf is ook een winkel verbonden, waarin fournitu ren worden verkocht. De zaak maakt een goe den indruk en het is te verwachten, dat in „het hospitaal" vele hulpbehoevende schoe nen tot grondig herstel aan de deskundige handen van den „schoenen-chirurg" zullen worden toevertrouwd. HET JUBILEERENDE „KENNEMERLAND". Zittend van links naar rechts: Mevr. M. Hofland-Vellekoop (Bibliothecaresse); V. Ph. Braun (Penningmeester); P. Fiege (Voorzitter, tevens regisseur), Mej. Chr. M. van Veen (Secretaresse), P. Stevens (Vice- voorzitter); Mej. J. G. Galesloot. Tweede rij: Mej. M. Smits, J. Hofland, Mej. J. Smits, J. Dee. (De KLM. piloot Iwan Smirnoff heeft thans 3200.000 K.M. in de lucht afgelegd, hetgeen meer is dan eenig ander vlieger ter we reld.) Drie millioen tweehonderdduizend Kilometers bij elkaar. Al maar door het luchtruim suizend, 't Is geen kleinigheid, nietwaar. Smirnoff is door die prestatie Wel het sterkste voorbeeld van De wat vreemde combinatie: Een bedaard opvliegend man. Tjonge, wat een luchtig leven. Wat een vluchtig soort bestaan. Maar ook tevens, hoe verheven Heeft die man zijn werk gedaan. Zooals hij zich heeft gekweten Van zijn opdracht, onverstoord, Dat mag kunst en vliegwerk heeten In den besten zin van 't woord. Staat het hem nu nooit eens tegen, Altijd maar weer op de vlucht? Heeft hij nooit genoeg gekregen Van verandering van lucht? Wereldrecordhouder wezen, Smirnoff, 'k licht mijn hoed er voor, En ik wensch u graag bij dezen, Vlieg nog lang in welzijn door. Gij verdient geëerd te worden En kreeg, als i k het mocht doen, De honoris causa orde: Vogel-wereldkampioen. P. GASUS. HET EERSTE WINTERCONCERT VAN „ZANGLUST" Het Mannenkoor „Zanglust" zal op Donder dag 18 November in het Luxor Theater zijn eerste winterconcert geven. Daaraan wordt viohstische medewerking verleend door den heer Lucien Louman, bariton te Haarlem, die op het Kerstconcert van het Doopsgezind Zangkoor het vorig jaar te Beverwijk zulk een groot succes oogstte. Mevr. A. v. d. Heyde— Dierx verzorgt de piano-begeleiding. Het koor zal o.m. uitvoeren „Broederschap' van J. P. J. Wierts, „Veni creator, Spiritus' van Alph Diepenbrock, „Bede" van Heinze met bariton-solo door den heer Louman, „Der Fremdenlegionar" van Veugert, het soldaten' koor uit de opera „Faust" van Gounod en tot slot de groote compositie „Hannibal's over tocht", van Gerard H. Boedijn. De solist brengt liederen van Schubert ten gehoore, alsmede een aria uit de opera „Hamlet" van Thomas en het bekende ,,1'Adieu" van Tosti. Voor dit concert bestaat groote belangstel ling. CHR. JONGEMANNENVEREENIGING „EXCELSIOR" Op Maandag 15 November houdt de Chris telijke Jongemannenvereeniging „Excelsior" in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een ledenvergadering. De agenda vermeldt een inleiding van den heer M. Akse en een vrij onderwerp van den heer D. Heinekamp. JAARVERGADERING CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGING. De Christelijke Oranjevereeniging hield in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw haar jaar vergadering. Na het zingen van Ps. 138:1 las de voorzitter Ds. H. Holtrop een gedeelte uit Ps. 33 en ging voor in gebed. Hij sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat de vereeniging haar werk, namelijk het aankweken van de liefde voor het Oranjehuis ook in het komende jaar met vrucht zou worden voortgezet. Hierna bracht de penningmeester, de heer De Jager het financieele verslag uit. De in komsten bedroegen f 235.55, de uitgaven f 278,74. zoodat de rekening met een nadeelig saldo van f 43,19 sloot. In de kascommissie werden benoemd de heeren Frölich en Romeyn. De secretaris de heer L. Baas herinnerde in zijn jaarverslag aan de georganiseerde Oranje- avonden o.m. bij gelegenheid van het Prinse lijk huwelijk. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden mevr. Frölich, mej. G. van Brussel en de voorzitter Ds. H. Holtrop herkozen. Vervolgens werd een bespreking gehouden over een feestvergadering ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Ds. Joh. IJzerman, Ned. Herv. predikant te Heemskerk zal op dien avond een feestrede uitspreken. Voorts werd besloten tot opvoering van het hoorspel „De Oranjes ln het licht der historie". De heer A. Lotman sloot hierna de vergade ring met gebed. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN D. O. K. De uitslagen van de door de Krachtsport- vereenliging D. O. K. gespeelde onderlinge wedstrijden luiden als volgt: C. de RuiterScheffer 12; Schelvis Waarts 0—2; Jansen—v. d. Maat 0—2; Steen beek—Van Heek 2—0; De Ruiter—Adink 0—2 JansenKuiper 02; DuinScheffer 12 Van Heek—De Ruiter 02. Adspiranten: F. SchelvisDekker 02; K. MinnebooS. Minneboo 11. Deze beide laat ste worstelaars, resp. 12 en 10 jaar oud ver richtten werk, waaraan menige oudere nog een voorbeeld kon nemen. De onderlinge wedstrijden zullen nog wor den voortgezet, voor degenen, die verhinderd waren ROOKT KENNEMERLAND (Adv. Ingez. Med.) KERSTAVOND VAN DEN WERKMANSBOND. De Christelijk Gemengde Zangvereeniging „Vox Humana", directeur P. J. J. Potgieser, heeft voor den Kerstwijdingsavond van den Chr. Nationalen Werkmansbond, waaraan het medewerking verleent, in studie genomen ,0, Herder Israels", „Nu zijt wellecome", „De herdertjes lagen bij nachte" en „Alzoo, lief heeft God de wereld gehad". De wijdingsavond wordt op 23 December in het Vereenigingsgebouw gehouden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN EN APOTHEKEN. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. M. A. de Ruiter Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. In de week van 1421 November is de Apo theek Sepp, Zeestraat 27, tel. 3820, belast met den Zondags- en nachtdienst. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent onderstaande gebonden en verloren voorwerpen Gevonden: kindermuts, Julianamuts, alpi nopet, rozenkrans, 2 jonge honden, dames- portemonnaie, nikkelen rozenkrans, kinder- portemonnaie, naaisterschaar, duimstok, sleu tel, bruin lederen portemonnaie, jongenspet, damesrijwiel, slagersjas. bos sleutels, hoed, rozenkrans, portemonnaie, baby-handschoen, blauwe ceintuur, dameshandschoen, kinder schoentje, vulpen. Verloren: 5 belastingmerken,, bruin kin derschoentje, zwarte vulpen, Duitsche staan de hond, handschoen, regenpijpen, een auto ped, een koplamp van een fiets. DE STEMPELUREN VOOR DE WERKLOOZEN De stempeluren voor de georganiseerde werk loozen zijn voor de week van 15 tot en met 20 November als volgt vastgesteld: Beverwijksche Bestuurdersbond van 9.30—10 en 2.15—2.30 uur. Christelijke Besturenbond van 10.4511.00 en 2—2.15 uur. P.A.S. (Hoflanderweg) 10.45—11.15 en 2.45- 3 uur. R. K. Volksbond 10—10.30 en 2.30—2.45 uur. Wijk aan Zee van 9.4510.15 uur en 22.15 uur. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: A. P. C. Janssens en gezin, z. ber, van Amersfoort, Zeestraat 379. M Groot, zonder beroep, van Velsen, Zee- J. P. Reuzenaar, slager van Wormerveer, Peperstraat 48. J. W. Heesen, dienbode, van Venlo, Zee straat 29. C. M. van Etten, zonder beroep, van Vel sen, Meerstraat 124. G. Klein en gezin, monteur, van Velsen, Iepenlaan 4. G. Veerman en gezin, smid, van Kromme nie, Berken! a an 24. A. Buurman en gezin, monteur, van Haar lemmermeer, Koningstraat 114. G. H. J. Blees, arts, van Velsen, Vondel laan 91 J. C. Haver, dienstbode, van Velsen, Von dellaan 81 inw. J. van den Berg en gezin, chauffeur, van Velsen, Alkm. weg 3*35. H. Riez, zonder beroep, van 's-Gravenhage, Kanaalweg 75. A. J. Blom en gezin, opzichter teekenaar, v. Haarlem, Boogaardlaan 17. A. J. Blom, zonder beroep, van Haarlem, Boogaardlaan 17 inw. Z. Kuiper, z. ber., van Haskerland, Munni- kenweg 42. Wed. W. C. W. WernerJanssen, z. ber., van Zevenaar, Peperstraat 17. G. de Rijk, z. beroep, van 's-Gravenland, Adrichemstraat 54. C. Blazer en gezin, kapper, van Haarlem, Zeestraat 33. Vertrokken: A. Wierda, zonder ber., naar Ferwerder- adeel, Hallum. C. Wessels, geleidster, naar Oostvoorne, Noordweg A 18. Wed. J. Zuidervaart en gezin, z. ber., naar Velsen, Meervlietstraat 71. J. C. Stap, verpleegster, naar Haarlem, Lo- rentzplein 24. F. J. Freek en gezin, z. ber., naar Limmen, Westerweg C 18 e. J. K. U. Seeber, dienstbode, naar Eindhoven, Halvemaanstraat 93 inw. M. J. Schelvis, z. beroep, n. Haarlem, Sterre- boschstraat 60. z R. J. Kliphuis, dienstbode, naar Velsen, Sta tionsweg 7 inw. H. Andries, huisschilder, naar Amsterdam, Runstraat 19 inw. J. Flad en gezin, chauffeur, naar Utrecht, Nic. Ruichaverstraat 20. C. G. Roemer, z. beroep., naar Haarlem, Houtplein 21 b. J. Dekker, zonder beroep, naar Haarlem, Koninginneweg 8 a. B. J. Post en gezin, groentenhandelaar, naar Delft, Pieter Hendrikstraat 3. C. Spruit en gezin, z. ber., naar Amsterdam, Vrolikstraat 256 III. J. Rol, fabrieksarbeider, naar Wormerveer, Hennepad 7 inw. A. E. van Wijngaarden, z. ber.; naar Velsen, Wijkerstraatweg 190 inw. J. Piels, vertegenwoordiger, naar Hoorn, Breestraat 6. HOLLAND—AFRIKA LIJN Randfontein (u.) 10, 80 m. O. v. Niton. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk, li v. Schiedam te Bremen, vertr. 13 n. Hbg., 16 te Rott. verw. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk, ll v. Bremen te Hamb., vertr. 14 n. Rott. HALCYON LIJN. Stad Haarlem, Odessa n. Gibr. v.o., 11' te Stamboul. Stad Zwolle, Les Falaises n. Velsen p. 11 Gibraltar. Stad Dordrecht, Vlaard. n. Genua p. 12 Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, Rott. n. N.-Orleans, 10, 700 mijl WZW van Valencia. Volendam, N.-York n. Rott. 15 (11 v.m. G.T.) te Plymouth verw. Breedijk, 12 v. N.-Orl. te Rott. 15 <11 v.m. w-T.) te Plymouth verw Breedijk, 12 v. N.-Orl. te Rott. ölommersdijk, l'l v. N.-Orl. n. Rott. spaarndam, 11 v. Rott. te N.-York 1 Verdijk, Rott. n. Philad. p. XI Wight. Lochmonar, Vanc. n. Rott. 11 v Lvp. via Glasgow. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Venezuela, 12 v. Amst. in. W.-Indië. Flora, 12 v. Amst. n. W.-Indië Flora, 12 v. Amst. n. W.-Indië Ariadne, 12 v. Amst. n. Kopenh. Ceres, 12 v. Alexandrië n. Jaffa. Mars, Catania n. Amst. p. 12 Ouess. Merope, 12 v. Kopenh. n. Amst. Achilles, 11 v. Stamb. n. Canea. Barneveld, 10 v. Amst. te Callao. Berenice, 12 v. Bari n. Catania. Breda, Amst. n. Chili 11 v. Curacao. Costa Rica, 12 v. Amst. te Hbg. Deucalion, Constantza n. Anw. p. 11 Oues- Douro, Aarhuus n. Amst. p. 12 Brunsbuttel. Helder, 11 v. Callao te Valparaiso. Juno, 11 v. Hamburg n. Amst. Perseus, 11 v. Lissabon n. Amst. Saturnus. 11 v. Thessalon n. Susa. Simon Bolivar, 11 v. Barbados n. Amster dam. Boskoop, Amst. n. Chili 12, 10 m. Z. van Azoren. Nereus, 11 van Kopenhagen te Gdynia. Odysseus, Amst. n. Kopenhagen p. 12 Hol- Poseidon, 11 van Thessal. te Yerakini. Trajanus, 11 v. Rott. te Lissabon. Van Rensselaer, 12 v. N.-York n. Port au Prince. Vesta, 12 v. Amst. te Hamburg. Bodegraven, 10 v. Tocopilla. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland, 12 v. B.-Ayres te Amst. Amstellan-d 0u. 11 v. Las Palmas. Eemland (thuisr.) 11 v. Bahia NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha, 9 te Haiphong. Agnita, 3 v. Curacao n. Purfleet, Amst. Mirza, 8 te Curacao, n. Rio de Janeiro, Santos. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alhena (t.) 11 van Montevideo. Alp'nerat, 11 v. B.-Ayres te Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD Indrapoera (t.) 11 van Tanger. Soekaboemi (t.) p. 11 Sagres. Weltevreden (u.) p. 12 Suez. Baloeran (th.) 12 van Singapore. Kedoe, 11 v. Batavia n. Rott. Sibajak (u.) 12 van Colombo. Kota Nopan, 12 v. Hamburg te Bremen. STOOMVAAR! MIJ NEDERLAND. Chr. Huygens, 12 v. Amst. te Batavia. Sembilan (thuisr.) 11 v. Belawan. P. Bras (uitr. 12 v. Suez. Joh. v. Oldenbarneveld (u.) 11 van Genua. Singkep, 12 v. Amst. n. Batavia. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Alcinous, 1 v. Amst. te Batavia. Perseus, Japan n. Rott. 10 v. Manilla. Titan, Rott. n. Jap. p. 11 Dover. C. of Pittsburg, Jap. n. Rott. 10 v. Colombo. Laertes, 12 v. Amst. te Hamburg. Phrontis. 12 v. Amst. n. Batavia via Lvp. Menestheus, Kobe n. Rott. 1'2 te Penang. Meneleus, Japan n. Rott. p. 12 Gibraltar. Belerophon, 10 v. Rott. te Yokohama. Polydorus, Batavia n. Amst. 12 te Havre. AANGEKOMEN. 11 November: Gateshead s.s. New Castle Fauna s.s. Midd. Zee Vechtstroom s.s. Huil Enid Mary s.s. Goole 12 November: Themis s.s. Bremen Zaanland s.s. Buenos Aires Torgeir I m.s. Gr. Yarmouth Arion s.s. Salta Caballo Attendant s.s. Duinkerken VERTROKKEN. 11 November: Gertrud s.s. Bremen Svanholm s.s. Stavanger Stolwijk s.s. Rotterdam Shelon s.s. Leningrad Laertes s.s. Hamburg Amstelstroom m.s. Manchester Kumasian s.s. Londen Theseus s.s. Kopenhagen Oranje m.s. Rotterdam Rijnstroom m.s. Bristol 12 November: Texelstroom s.s. Liverpool Barbara Marie s.s. Lorenzo Marques Laurent Meeus m.s. Hull Skagen s.s. Kopenhagen Anna W. m.s. Boston Verdeeling stilliggenfonds. Bij de crisis, welke de tamkvaart een paar jaar geleden evenals de andere wilde vaart doormaakte, werd besloten een fonds te vor men waaruit de reederijen, welke hun sche pen wilden stilliggen teneinde de markt niet te overvoeren, een toelage verkregen. De ree- ders van varende schepen stortten dan uit hunne vrachten een zeker percentage, bere kend naar de grootte der schepen en vrachten. Uit dit fonds is gedurende de periode van 4 Februari tot 4 Augustus van dit jaar, omdat de toestanden gewijzigd zijn en de geheele tankvloot bijna lading kon krijgen, 77 3/4 pet. aan de reederijen terugbetaald. Besloten werd met het oog op de toekomst, welke niet meer zoo donker wordt ingezien, de heffing van 2V2 pet. op 3/4 pet. terug te brengen. De ree- ders, die hunne schepen voor langen tijd ver huurd hebben storten dan 1 pet. inplaats van de nu geheven 3 pet. Uitbreiding Londendienst. De Phoenixlijn te Amsterdam, welke een geregelden dienst tusschen Hengelo/Deventer/ Amsterdam en Londen onderhoudt met twee schepen heeft thans als derde schip het mo torschip Cabo in bedrijf gesteld. Ertsaanvoer. Het Duitsche stoomschip Arion van de Nep- tun Lijn is van Salta Caballo alhier aange* komen met een lading erts voor de Hoogovens,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5