Mr. Oud acht opheldering noodig. TOCH REMISE GEWORDEN. Kamer heeft z.i. recht te weten, wat bij Kabinetsformatie is geschied. toegezegd. Vrede na den 65ste zet geteekend. Tien dooden bij vliegramp in Duitschland. Thijs IJ s in het bosch van-hou-je-maar-stil TWEEDE KAMER De Bilt voorspelt Loyale oppositie Mr: van Schaik Kamervoorzitter: Dinsdag Dr. Colijn aan het woord. DEN HAAG Vrijdag, ne waarnemende voorzitter de heer Smeenk fa-r) en Mr. v. Schaik (r.-k.) droegen bei den rok met witte das. Dit laatste pleegt het mrlementaire symbool van een plechtigheid Ip ziin Deze bestond heden in de installatie van Mr. v. Schaik als President, waarvan het benoemingsbesluit zoo juist was afge- ^Eerf'vriendelijk speechje van den heer smeenk en daarna neemt, terwijl het ap plaus nog klinkt, Mr. v. Schaik de hem bekende zetel in, o.m. verklarende het ge voel te hebben alsof hij z'n gewone werk zaamheden hervat na een onderbreking van vier jaar ministerschap, waarin hij gesterkt is m z'n overtuiging omtrent het nut van het bestaan van een Parlement. Mr Oud (v.-d.) betoogt allereerst, dat de hoofdbeteekenis van het parlementaire stel sel is dat de kiezers de richting van het te voeren beleid bepalen, wat natuurlijk nog niet beteekent, dat zij beslissen over de vraag, welke personen in een Kabinet zit ting hooren te nemen. Onjuist is de stelling van Dr. Colijn, dat hetgeen vóór een ge slaagde formatie is voorgevallen, buiten de pontróle van de Kamer valt en hoort te val len Voorbeelden uit de geschiedenis toonen trouwens aan, dat er vroeger wel degelijk mededeelingen gedaan zijn omtrent succes- looze pogingen tot samenstelling van een Ministerie. Aldus is b.v. zoowel in 1913 als in 1925 geschied. Dergelijke publicaties acht spr noodig omdat op die manier de verant- woórdeliikheden komen vast te staan. Daar om is vólgens Mr. Oud de tegenovergestelde stelling van Dr. Colijn fout, evenzeer als diens stelling, dat alleen de formateur ver antwoordelijk is voor het tot stand komen van het huidige Kabinet: neen, die verant woordelijkheid rust op alle leden van het Ministerie. Welke aanwijzingen nu gaf het jongste verkiezings-resultaat? De kiezers bleken geen fundamenteele wijziging van het staats bestel, noch doorvoering van het Plan van den Arbeid en tenslotte derde verschijnsel de kiezers spraken zich niet uit tegen het bewind, dat sinds 1933 gevoerd was. De Roomsch-Katholieken, die bijzonder critisch tegenover het vorige Kabinet ston den, handhaafden zich, liberalen en christe- lijk-historischen verloren, anti-revolution- nairen en vrijzinnig-democraten wonnen. Dit laatste moest den heer Albarda toch wel wat zeggen, overigens meent spr. dat de vrij zinnig-democraten gedurende de laatste 4 jaar op de beste wijze de democratie hadden gediend en voorts maakte hij er den heer Albarda een grief van, dat hij zich op zoo vreemde wijze over de liberale pers (de zin over het „bloed vloeien langs de straten") had uitgelaten. Uit constitutioneel oogpunt was het. optre den van de anti-revolutionairen bedenkelijk doordat er verschil bestond tusschen hem, den leider en lijstaanvoerder, en de rest, wat betreft de bereidheid om te erkennen, dat medewerking met links gewenscht kan wezen. Bij de algemeene begrootingsdebatten 'n jaar geleden bleek de heer Schouten bepaald de voorkeur te geven aan 'n kabinet samenge steld op positief-ehristelijken grondslag, ter wijl daarentegen Dr. Colijn o.m. zeide, dat men bij de hopelooze versplintering, ook onder het positief-christelijke deel van ons land, de grenzen niet te eng mag trekken, zoo trad dus „divergentie van opvatting" in de Tweede Kamer op den voorgrond en nog 'sterker ge schiedde dit aan de overzijde van het Bin nenhof, waar de heer Colijn opnieuw pleitte voor 'n breede samenwerking! Als dat kritiek uitlokt, b.v. van de heeren v. Lanschot en de Savomin Lohman, antwoordt Dr. Colijn zich verplicht te gevoelen voor de eer van het kabinet, waarvan hij vier jaar de leiding had gehad, er tegenop te komen, dat dit kabinet minder „christelijk" geregeerd zou hebben dan vorige coalitie-kabinetten. Diezelfde Dr. Colijn nu trok tijdens den stembusstrijd op als de aanvoerder en de anti-revolutionairen maakten hiervan dank baar gebruik. Intusschen, al zijn alle 17 a.r. Kamerleden gekozen op de a. r. lijst, daarmee js men er niet af. Men kan noch mag zich n.l. osmaken van het feit, dat duizenden op de hjst van Dr. Colijn stemden juist vanwege diens ijveren voor de breede basis. Mr. Oud verklaart thans waarom hij z'n bekende rede in Leeuwarden heeft gehouden. De heer Colijn was aanvankelijk bereid 'n Ministerie van breeden grondslag te vormen. Met het oog daarop voerde hij besprekingen, die op zichzelf volkomen gerechtvaardigd wa ren. Intuschen scheen de voorkeur bij de heeren de Geer en Goseling naar 'n Kabinet uit te gaan, waarin van links geen, van rechts wèl politieke figuren van het eerste plan zitting zouden krijgen. ..In het algemeen beleid der Regeering worde rekening gehouden met den christe nen grondslag van onze samenleving. Geen toespitsing der tegenstelling". Dat was de formule van 1933, die Mr. Oud ook nu best yond. Doch nu beging z.i. Dr. Colijn de fout foet 'n formule voor den dag te komen, die »oe positief-christelijke basis" inhield, wat voor de vrijzinnigen onaanvaardbaar was. Een oergelijke prijsgeving van onze beginselen san men van ons niet verlangen, waar dan nog bijkwam die aandrang in de richting van slechts linksche „vak-Ministers". Om eiken twijfel omtrent ons standpunt weg te nemen beende ik goed te doen, ja achtte ik me ver plicht, te Leeuwarden openlijk duidelijke «al te spreken. Aldus Mr. Oud, die gaarne «kent het forsch gezegd te hebben. Het was geen torpedo, maar 'n waarschuwingsschot. t^ren onze voorwaarden (wijziging van de lormule èn toekenning van een gelijkwaar dige positie aan de linksche Ministers) aan vaard, dan zou de mogelijkheid voor 'n Kabi net op breede basis aanwezig zijn geweest. Het publiek belang eischt thans ronduit mee te deelen waarom men hierop niet is ingegaan. ®Ph vraagt nadere inlichtingen over hetgeen er nog gebeurd is bij het overleg met de hee- ï-lï1 j' ktdth de Jeude en de Graeff. Vermoede lijk doordat Dr. Colijn zich in z'n eigen partij onvoldoende gesteund vond. legde hij gebrek aan weerstand aan den dag tegenover hen, die nem drongen in de positie, waarmee hij nu tenslotte genoegen heeft genomen. Nadat de v.d. woordvoerder uiting had ge geven aan zijn ongerustheid over de voorne- ï?eni' -|rï*e I^btnet met betrekking tot onze handelspolitiek schijnt te koesteren, toont hij nog eens helder aan hoe onjuist de stelling is, dat een rechtsch kabinet beter waarborg voor homogeniteit op 't terrein van de sociale en economische politiek, van gezagshandhaving. van niet aanmoedigen van ontheiliging van de Zondagsrust enz. enz. zou opleveren dan 'n Kabinet op breeden grondslag. Zeker, tusschen links en rechts bestaan er verschillen, doch heusch niet meer dan tusschen de rechtsche groepen onderling. Met betrekking tot de defensie-voorstellen en de daaraan verbonden uitgaven laat Mr. Oud een soortgelijk geluid hooren als we van den heer Schouten (a.r.) vernamen. Eenige beperking, het in acht nemen van een rede lijkere verhouding tot de uitgaven voor andere volksbelangen ware wel geraden en men be denke bovendien, dat zelfs bij de grootste royaliteit de defensie toch nooit absolute vei ligheid zal kunnen verschaffen, terwijl zij steeds op samenwerking met anderen ingesteld zal moeten zijn. De vrijzinnig-democraten, zoo besloot spr., achten deze formatie 'n ernstige fout, doch de maatregelen van het Kabinet zullen ze naar hun innerlijke waarde beoordeelen, m.a.w. ze zullen zich als loyale oppositie gedragen. Loyaliteit was dan ook heel het kenmerk van deze hoogstaande kritische rede. ook en juist in de uitgeoefende kritiek. Na een betoog van Mevr. de VriesBruins (s.d.) tegen ver dere beperking van vrouwen-arbeid, trad oud minister Deckers als de kersversch aange wezen voorzitter van de R.K. fractie op, ten einde allereerst de kabinetsformatie te bespre ken. Vorming op breede basis hadden inder daad zeer velen verwacht, vooral ook dank zij vroegere redevoeringen van Dr. Colijn. Dit pro beerde hij ook, doch de pogingen mislukten. Dit blijkbaar door moeilijkheden op het punt van de formule en met betrekking tot de por- tefeuilleverdeeling. Hierna was volgens spr. de formateur geenszins verplicht geweest de op dracht terug te geven. Dit behoefde hij niet te doen om staatsrechtelijke en evenmin om andere redenen. Meenden Jhr. Mr. de Geer en de heer Schouten, dat een Kabinet parlemen tair kan zijn zon'der dat men zich tevoren van den steun van de partijen verzekerd heeft door met dezen overleg te plegen, den heer Deckers ging dit wat te ver, gezien de verhou dingen in ons land, gezien ook de uitgestrekt heid van het terrein waarop zich een Regee ring heeft te bewegen. Ook de heer Colijn heeft vroeger zulk een overleg wel onmisbaar ge noemd. De algemeene beginselen van het huidige kabinet en het aangekondigde pro gramma geven spr. en zijn vrienden aanlei ding dit Ministerie met vertrouwen tegemoet te treden en het een „aangename kennisma king" toe te roepen. Staatkunde en godsdienst kunnen niet gescheiden worden, zoo betoogt Mr. Dr. Deckers verder, die voorts verkondigt, dat nog steeds voor zijn partij geldt, het woord van Nolens van 1925, dat samenwerking met de S.D.A.P. (al valt daar verblijdende kente ring waar te nemen)alleen in „uiterste nood zaak" in aanmerking komt. Nog een pleidooi voor de behartiging van de belangen van de groote gezinnen, vervolgens een protectionis tisch klankje en dan tot slot steuntoezegging aan het kabinet. Waarna Dr. Colijn verlof vraagt om de volgende week z'n rede te mogen uitspreken E. v. R. Meest matigen Noord-Westelijken tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regen- of hagelbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk nog buiig. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 48 F. Laagste hedennacht 38 F. Hoogste heden 42 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 762 mM. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 11.33 uur; n.m. 11.59 uur. Maandag v.m. 12.27 uur; n.m. uur. Dinsdag vjn. 0.50 uur; nm. 1.13 uur. Schaakwereldkampioenschap Rillerig- Kou gevat? Neem 'n „Mijnhardtje" Onfeilbaar by kou en griep, hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, spit, spierpijn, rheumatische pijnen, migraine, periodieke pijnen, moe- en lusteloosheid. Helpen wonder snel. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. MIJN H ARDTJES' lAdv. tnqez Med.) BEVERWIJK HET ONDERWIJS IN LICHAMELIJKE OEFENING. De vakonderwijzer moet worden ontslagen. Bij Raadsbesluit van 30 Juli werd B. en W. opgedragen pogingen aan te wenden om het vakonderwijs in Lichamelijke Oefening voor het U. L. O.-onderwijs gedurende 2 uren per week te behouden. Bij besluit van gelijken datum werd dat on derwijs aan de scholen voor gewoon L. O. af geschaft, terwijl tevens het wachtgeld van den vakonderwijzer werd geregeld. Ged. Staten hebben de gevraagde toestem ming voor het U. L. O. niet verleend. B. en W. zien zich daardoor genoodzaakt, den Raad voor te stellen aan den leeraar den heer H. J. Blaauw met ingang van 1 Januari a.s. eer vol ontslag uit den gemeentedienst te ver- leenen. 9 GOEDE TIJDING VOOR DE BADPLAATS. Naar wij vernemen zullen B. en W. den Raad voorstellen met den aannemer van het ledigen v^n beerputten in de afdeeling Wijk a. Zee en Duin een nieuwe overeenkomst aan te gaan. In verband hiermede zullen ook de tarieven worden gewijzigd. Ongetwijfeld zal deze tijding met vreugde door de bewoners van de badplaats worden vernomen. In ons blad van Maandag zullen we hierop nader terugkomen. IJMUIDEN Vrijdagavond werd in het gebouw van het Rotterdamsch Nieuwsblad de de afgebroken 16de partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tusschen Dr. M. Euwe en Dr. A. Aljechin voortgezet. De partij was in de volgende stelling afgebro ken: Wit: (Aljechin) Ke3, Lb2, Pf5, pion nen a3, g4, g3 en h2. Zwart: (Euwe) Kg8, Lb 7, Lc7, pion nen a6, b5, f5, en g7. Het bleek, dat Aljechin aan Euwe zijn afgegeven zet: 41. Lb2d4 had medegedeeld en tegelijkertijd remise had aangeboden. Doch de wereld kampioen gaf er de voorkeur aan, t« trachten van zijn loopers te profi teered Inderdaad aldus schrijft Lod. Prins aan het A.N.P. is de verdediging niet zoo een voudig als zij lijkt. Zoodra bijv. het paard naar c5 proberet te komen, waar het zeer sterk staat, komen de loopers in actie, bijv Pd4, Ld5. 41Kgö—f7 42. Lc5d6 Kf 7g6 43. Lc5d6 Le7d8 44. Pf5d4 Met de latste manouevres is Wit er in ge slaagd centrale stellingen voor zijn stukken te veroveren, een voor de verdedigng zeer belngrijke factor. Zou hij echter overmoede met 44. Le7 op het forceeren van remise heb ben gespeeld, dan zou na Le7:, 45. Pe7:-fKg5 d" dreiging f5 en Kf6 met paard winst tot de verzwakking Hc4+ (Kg4, Kf2) hebben ge dwongen. De tekstzet beoogt Pd4—b3c5 (zie opmerking bij zet 41.) 44Lb7d5 45. h2h3 Op lgemeene overwegingen maakt deze zet geen gezonden indruk, daar de oionnenstel ling er mede wordt verzwakt, zij het ook zeer weinig. Een meer pretentielooze houdng (bijv. Kf4, Lb6, Pf5) verdiende mischien eer der anbeveling, daar immers het resultaat VERTROKKEN SCHEPEN Heden vertrokken naar zee de Amsterdam IJM. 58 en de Bergen IJM. 16. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING Op de Vrijdagmiddag ten overstaan van notaris W. A. Dolleman gehouden verkoo- ping werd het woonhuis met bovenwoning Bik en Arnoldkade 42 niet verkocht. Het stalen stoomschip Trio werd gekocht door den heer H. Oderkerk qq. voor f 1250. MARKTBERICHTEN. Tarbot per kg. f 1.08—0.64 Tong per kg. f 1.080.92 Griet per 50 kg. f 2217 Kleinschol per 50 kg. f 186.30 Schar per 50 kg. f 7.50 Wijting per 50 kg. f 5—3.60 Versche haring per 50 kg. f 3.252.20 Tot 8 uur werden 6491 kisten versche haring verkocht. BESOMMINGEN. Trawlers: Elie Cheneviere IJM. 161, 65 manden f 1650 Jenny Elsa, IJM. 88, 55 manden f 1400 Loggers: Verwachting IJM. 204, f 430. KW 112 f 380. Loggers met versche haring: SCH 104 f 800, SCH 15 f 1150, SCH 5 f 610, SCH 84 f 760 SCH 297 f 770, SCH 69 f 490, SCH 210 f 880, SCH 45 f 620, SCH 341 f 600, SCH 342 f 740, SCH 195 f 460, SCH 196 f 640, SCH 402 f 580 SCH 72 f 1350, SCH 110 f 920, KW 18 f 190, KW 19, f550, KW 22 f 550, KW43 f 870, KW 167 f 380, KW 33 f 410, KW 55 f 420, KW 5 f 840, KW 70 f 200, KW 56 f 700, C. de Boer IJM. 268 f 310, SCH 89 f 1206 KW 18 f 802 (gedeeltelijke lading) KW 134 f 290, SCH 141 f 520. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN Scheveningen 13 November 1937 (A.N.P.) Tarbot per kg. f 0.601. Griet per kg. f 0.45—0.70 Tong per kg. f 1.051.22 Groote schol per 40 kg. f 11.3019.53 Kleinschol per 50 kg. f 7.8013.60 Schar per 40 kg. f 34 Wijting per 40 kg. f 2 Toestel van de Lufthansa verongelukt. Het gewone lijntoestel van de Lufthansa, dat den dienst onder houdt tusschen Berlijn en Mann heim, is naar het D. N. B. meldt, Vrij dagmiddag tegen vijf uur, kort voor de landing te Mannheim, met den grond in aanraking gekomen en ver ongelukt. Zeven passagiers, de be stuurder Kuenther, de radiotelegra fist en de mecanicien zijn bij het on geluk om het leven gekomen, terwijl twee passagiers werden gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht.. ONZE DACELIJKSCHE KADERVERTELLING Thijs! Thijs, ze hebben het huis half afgebroken, brulde hij. Dat hebben zij natuurlijk gedaan. Ik wil wedden, dat zij zich hier verstopt hebben. We zijn er leelijk ingeloopen, Thijs! Thijs en Sim keken verbaasd naar de verwoesting, die de boeven hadden aangericht. De deur hing van zijn hengsels af en het leverde een hopeloozen aanblik op. Kom mee, Sim, dan gaan wij eens kijken of we niet iets kunnen vinden, bromde Thijs kwaad. Die boeven waren nu toch wel heel erg brutaal geworden! Ook oom Mopperniet ging met hen mee en spoedig waren ze in de hun zoo welbekende kamer aangekomen. Kijk daar eens, oom, een gat in de vloer! zei Sim opeeas. Ik geloof Maar wat die geloofde, zullen we morgen wel zien, jongens en meisjes. De Japansche minister van Bul- tenlandsche Zaken heeft, naar wij reeds gemeld hebben, den Belgischen ambassadeur te Tokio Bassompierre een nota overhandigd, waarin Japan de tweede uitnoodiging van de con ferentie te Brussel afwijst. De ontvangst van de Belgische nota van 7 November, inzake de conferentie van Brus sel wordt bevestigd. Het volgende is er verder aan ontleend: „Terwijl zij verheugd is ken nis te nemen van de meening van de deel nemende mogendheden, uiteengezet in de Belgische nota betreurt de keizerlijke geering dat deze meening na zorgvuldige overweging niet voldoende is om haar te be wegen haar inzichten en haar politiek, welke duidelijk uiteen zijn gezet in het laat ste antwoord van 27 October, en in haar openlijke verklaring op dien datum, te wij zigen. De deelnemende mogendheden stellen vast, dat zij bereid zijn vertegenwoordigers van een beperkt aantal mogendheden aan te wijzen, die van gedachten kunnen wisse len met een of meer vertegenwoordigers van Japan binnen het kader van het negenmo- gendheden verdrag en in overeenstemming met de voorschriften hiervan, de keizerlijke regeering is evenwel diep overtuigd, dat haar huidige optreden een verdediging is. welke Japan is opgedrongen door de uitdaging van China en dus niets te maken heeft met het negen mogendheden verdrag en dat er dus geen reden is voor het bespreken over de toepassing van dit verdrag. Het is voor haar zeker onmogelijk de uit- nooiging te aanvaarden tot de conferentie, die Japan van verdragsschending heeft be schuldigd. Aangezien de huidige toestand een gevolg is van de bijzondere toestanden in Oost-Azië, kan een goede oplossing alleen tot stand ko men door onmiddellijke besprekingen tus schen de beide betrokken partijen. De keizer lijke regeering is verder vast overtuigd, dat een poging om te onderhandelen in het ka der van een gemeenschappelijk organisme, zooals de huidige conferentie, alleen de ge voelens van beide volken zou prikkelen en het tot stand komen van een goede oplossing zou hinderen. De keizerlijke regeering zou verheugd zijn, indien de mogendheden deze meening zou den eerbiedigen en zoo zouden bijdragen tot het stabiliseeren van Oost-Azië, op een wijze welke in overeenstemming is met de werke lijkheid. De mogendheden, welke deelnemen aan de conferentie stellen vast. dat alle mo gendheden belangen hebben in het Verre Oosten, welke bedreigd worden door de hui dige vijandelijkheden en dat de geheele we reld met belangstelling ziet, welken terugslag deze vijandelijkheden hebben op den vrede en de veiligheid van de gemeenschap der volken. In verband hiermede wil de keizer lijke regeering er nogmaals de aandacht op vestigen, besluit de nota, dat uit haar ver klaringen duidelijk is gebleken, dat zij alles doet. wat in haar macht is om de rechten en belangen van de vreemde mogendheden in China te eerbiedigen en dat zij een vrede in Oost-Azië tot stand wil brengen door een bevredigende oplossing van het huidige ge schil. Zekere berichten uit Brussel meldden giste ren. dat Japan bereid zou zijn een bemiddeling I te aanvaarden van de Amerikaansche regee ring, door tusschenkomst van haar ambassa deur te Tokio. van dergelijke eindspelen vrijwel uitsluitend door kleinigheden wordt bepaald. 4 5Ld8b6 dreigt door Lg2 verdere verzwakkingen uit te lokken, omdat de parade Pd4—e2—f4-t- door den penning van het paard is geëlimineerd. Op 46. Kd3 kan volgen Pc4+, 47. Ke4, Lfl. 48. Pe6, f5+, enz. Vandaar: 46. Ld6c5 Doch nu kan Zwart met genoegen vast stellen, dat hij Wit's looper van een belang rijken diagonaal (b8h2) heeft weggelokt. 4 6Lb6c7 47. Pd4e2 Zelfs de meest verstokte pessimist (en er waren weer heel wat bezoekers die de af gebroken stelling als remise hadden „gearbi- teerd") zal nu moeten toegeven, dat Zwart vorderingen heeft gemaakt. De tekstzet was noodig om het antwoord Lc5d4 mogelijk te maken, na Lc7—e5 (dreigt Lb2). Bijv. 47. Kf2?, La5 en Wit is aan handen en voeten gebonden. Evenmin g4 wegens Kg6—g5—h4, enz. 4 7Ld5c4 Dreigt pionwinst dor Le2: en Lg3. 48. Pe2f4-|- Kg6—f7 Een moeilijk besluit, dat Euwe, getuige de vele ervoor verbruikte minuten, nogal wat hoofdbrekens kostte. Vermoedelijk vreesde hij Kg5 het schaak op h4 en na Kf5 den uitval 49. Jh5, bijv. g6, 50. Pg7-fKg5. 51. Kf2. Na den tekstzet dreigt 95. ph5. f5, gevolgd door Kg6 en na 9 3—g4 door f 5—f4. Wit kan pionverlies weliswaar verhinderen, maar moet dan steeds meer steunpunten voor de zwarte lopers vrij laten. Desondanks zijn Zwart's voordeelen nog niet van beslissende beteekenis. 49. h3h4 97—g5 50. h4Xg5 f6X95 51. Pf4h3 KH—f6! „Geduld overwint alles", denkt de wereld kampioen terecht. Op het voor de hand lig gende 51Kg6. warmede Zwart een pion schijnt te winnen (52. Kw2, Lc7—e5- -b2. of: 52. g4, Lfl, gevolgd door Lc7—cl) kan 52. Lc7e5b2, of: 52. g4, Lfl, gevolgd door Lc7f4-Iol) kan 52. Le7! volgen, waarna Zwart niets bereikt (g5—g4. Pf4-f, Kf5, Lc5, Le5, Ld4). In elk geval moest dus Le7 worden verhinderd. Dat de koning op f6 minder gunstig staat, is van later zorg. 52. Ph3—f2 Indirecte dekking van g3 (Lg3:? Pe4+). Thans streeft de wereldkampioen allereerst naar een onveranderlijk pionnenschema. Van daar 52Kf6—f5 dat Wit dwingt tot 53. g9g4-f Kf5e6 Zwart moest nog altijd rekening houden met de mogelijkheid Le7. 54. Pe4 wordt nu natuurlijk beantwoord met Lf4-f. 54. Pf2h3 Ke6—f6 55. Lc5d4+ Kf6g6 Pas nu de looper niet naar e7 kan. gaat de zwarte majesteit naar g6. Er dreigt reeds Lfl, gevolgd door Lc7—f4+cl. 56. Ke3e4 Lc4—fl 57. Ph3—f2 Lfl—g2+ 58. Ke4d3 Lg2—d5 59. Pf2dl Ld5—f3 6. Pdl—f2 Gemanoeuvreer zonder einde, zij het ook niet geheel zonder zin. Nadat één looper in de gunstigst mogelijke positie is geplaatst, komt de beurt aan no. 2 en dan moet blij ken wat Zwart kan bereiken. 60Lc7—f4 61. Ld 4e3 Lf4—g3 Met het schijnbaar sterke 61Kf6 was niets te bereiken, daar Wit volstrekt niet in zetdwang komt: 62. Kd4! en op Le5+, Kc5, Lb2, Ph3! enz. 62. Kd3d4 Lg3—b9 Om Kc5 met La7+ te beantwoorden. Doch met den tekstzet geeft Zwart toe, dat al zijn pogingen tevergeefs zijn geweest en dat het eindspel na Lf2., Lf2:, Lg4: niet aan de zoo lang gekoesterde verwachtingen voldoet. Een vreemdzame oplossing is in zicht. 63. Kd4d3 Lb8—e5 64. Le3d4 Le5—f4 65. Ld4e3 REMISE. De stand is thans: Aljechin 9V2 punt, met 6 gewonnen partijen Euwe 6V2 punt, met 3 gewonnen partijen. Ze ven partijen zijn in remise geëindigd. DE ZEVENTIENDE PARTIJ We herinneren er aan, dat de zeventiende partij Zondagavond half zeven in de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage begint. WIJK AAN ZEE V.V.E.A.D.O. De gastheeren zullen het volgende elftal in het veld brengen: P. Adrichem, Snijders, N. Durge, Van der Mey, P. Durge, Duin, Snijders. Schelvis, De Winter, De Boer, Schelvis. LEZING VAN DEN HEER M. FOEKEN. Gisteravond heeft de hulpprediker de heer M. Foeken voor leden van de Chr. Jongelings- vereeniging „De Zeemeeuwen" een buitenge woon interessante causere over de cultuur der Oude Egyptenaren gehouden. Na de geographische ligging van Egypte in groote trekken besproken te hebben, werd het teekenschrift behandeld. Aan de hand van voorbeelden, werd het ontstaan en de ontwikkeling hiervan, als mede de overgangen van het Egyptische alphabet naar het Mesopotamische via het Grieksche naar het alphabet, zooals wij het kennen, besproken. Uitvoerig behandelde spreker de bouw der pyramiden, waarbij nader ingegaan werd op de vraag of aan de gangen in de pyramiden en het verloop van deze een bepaalde betee kenis toegekend mag worden. Ten slotte werd de alleroudste portret- en boekdrukkunst behandeld, gevolgd door licht beelden. Een hartelijk applaus was een welverdiende dank voor dezen leerzamen avond. SCHOOLVOEDING. Maandag 15 November wordt de schoolvoe- ding weer hervat. De deelnemende kinderen zullen vier maal per week een warme maal tijd krijgen, welke voor de Wijk aan Zeesche jeugd klaar gemaakt wordt door de eerw, zusters van Maris Stella.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7