HET NIEUWE AVONDBLAD Het Gele Gevaar. 22e JAARGANG NO. 318 MAANDAG 15 NOV. 1937 IIMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 11.20 plus S cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALxaE AD\ERTENTleN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 20 één ol twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden a f 2000.- overlijden S 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger TOO.— ^verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart "tot"ëën f5'~: beenbreuk 30—, enkelbreuk 15-, polsbreuk 15— Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- vLr,^riiTkp verzekerinc voor a bonne* nn ƒ2000.—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnes mocht tengevolge hebben. Nog afzo lij o p ïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Toen Duitschland nog een keizerrijk was heeft Wilhelm n Europa herhaaldelijk ge waarschuwd tegen het Gele Gevaar, waar mee hij een toekomstige machtsontplooiing van Japan en China aanduidde. De Duitsche keizer was volstrekt de eenige niet die deze bedreiging voor Europa zag naderen. Er werd destijds zeer veel over betoogd en gerede neerd en in ons land werd de opkomst der Aziatische grootmachten toen reeds als een groot gevaar voor Indië gezien. Dit moet men zich wel herinneren nu Zaterdag het Fransche persbureau Havas met zeer uitvoerige mededeelingen kwam over vredesvoorstellen die namens Japan, Duitsch land en Italië gedaan zoudefl worden, of al gedaan zijn. Deze drie mogendheden zijn thans, zooals men weet, vereenigd in het z.g. Anti-Komintern-Pact, dat volgens Engelsche en Fransche opvattingen veeleer tegen Enge land en Frankrijk dan tegen Rusland ge richt zou zijn. Havas nu deelt mede in Tokio vernomen te hebben dat men van de over winning in het gebied van Shanghai gebruik wil maken om maarschalk Tsjiang-Kai-Sjek voor de keuze te stellen tussehen samenwer king met Japan, Duitschland en Italië in het Anti-Komintern-Pact of algeheele ver nietiging van zijn land. Als officieel bemid delaar zou Hitier optreden. Een reeks voor waarden zou zijn gesteld, die niet malsch schijnen, maar die Tsjiang-Kai-Sjek niette min niet onwelwillend zou beschouwen. Want ze zouden hem de gelegenheid geven toe te treden tot een blok van dynamische mogend heden. Hij zou de voorstellen als een moreele overwinning kunnen beschouwen door te ver klaren dat China afziet van eenigen steun van den Volkenbond, van Engeland en van de Sovjet-Unie, maar daartegenover een nieuwen machtigen steun krijgt waardoor het de af schaffing van de buitenlandsche concessies in China zal kunnen bewerken. Dat wil dan zeg gen: van de concessies der „decadente" mo gendheden die te Genève en Brussel weer 'hebben getoond dat zij niet in staat zijn China te steunen. De voorwaarden, door Havas opgesomd, houden in dat China tot het anti-Komintern Pact zou moeten toetreden, de provincies ten Noorden van de Gele Rivier moeten demilita- riseeren, Nanking's souvereiniteit voor het heele land handhaven en de onafhankelijk heid van Mandsjoekwo en Binnen-Mongolië erkennen. Japan zou dan binnen eenige jaren al zijn troepen uit de provincies ten Noorden van de Gele Rivier terugtrekken. D't laatste punt, in verband gebracht met de Chineesche demilitarisatie van die provincies, klinkt een tikje twijfelachtig. Maar het zou bij deze dingen nog niet eens blijven. China zou gelukkig worden gemaakt met Japansche, Italiaansche en Duitsche ad viseurs bij de diplomatieke, militaire en economische diensten te Nanking. De Chinee sche legers en het anti-communistische ver dedigingscorps zouden gereorganiseerd worden. Geen „offensieve" wapens. De anti-commu nistische mogendheden zouden China als stra tegische basis mogen gebruiken. Alle vier landen zouden in economische samenwerking treden. De Chineesche integriteit zou hersteld worden door het land te bevrijden van den invloed van andere landen. Tenslotte zegt Havas, dat Duitschland en Italië de Chineezen reeds aangeraden zouden hebben de voorstellen ten snelste te aanvaar den. In sommige Japansche kringen vreest men dat de voorstellen ten doel zouden hebben een millioen Japansche soldaten vrij te maken van hun Chineesche bezigheden en hen dan ten snelste tegen Rusland te laten oprukken. Japan zou verder moreel verplicht zijn Duitschland en Italië ook te steunen in geval van verwikkelingen in Europa. Indien deze onthullingen van Havas juist zijn zouden zij meer beteekenen dan een uit breiding van de machtsconcentratie Duitsch land—Italië—Japan, die neergelegd is in het Anti-Komintern-Pact. Zij zouden immers tevens beteekenen dat Duitschland en Italië, om zich van den steun van Japan, van Azia tisch afzetgebied en ongetwijfeld ook van koloniale winst te verzekeren, het Gele Gevaar hielpen ontketenen en het tot een macht te brengen als het nimmer tevoren heeft be zeten! Zij zouden feitelijk beteekenen dat Duitschland en Italië zich verbinden zouden met dit machtige Verre Oosten ten nadeele van het zeer kleine maar eertijds invloed rijkste deel der wereld waartoe zij zelf be- hooren: West-Europa. Daarom is het moeilijk in de juistheid van deze mededeelingen, van deze geweldige di plomatieke manoeuvre die feitelijk Europa s ontbinding zou beteekenen, zoo maar voet stoots te gelooven Men kan zich een derge lijke daad van Duitschland en Italië nauwe lijks voorstellen. Er zouden sterker bewijzen bureau Havas. Mochten zij waar blijken te zijn dan zouden zij van een ontzettende, een huiveringwekkende beteekenis zijn. Japan voelt zich ongetwijfeld in een ge vaarlijke positie tegenover de Sovjet-Unie. Dat Italië en Duitschland zich in een dergelijken toestand zouden gevoelen is evenwel niet aan te nemen. R. P. IJMUIDEN België bouwt motortrawlers. Maiersteven en „Kort" straalbuis toegepast. Dezer dagen is van de werf Beliard, Crighton en Co. te Ostende onder groot belangstelling vooral van de zijde der autoriteiten van stad en land te water gelaten de motortrawler Rubens O. 297, gebouwd voor rekening van de N.V. Motorvisscherij aldaar. Dit is de grootste trawler, die ooit op een Belgische werf werd gebouwd. De Rubens is zoowel wat vorm en instal latie betreft, zeer modern. De trawler heeft een Meiersteven en is bovendien voorzien van de „Kort" straalbuizen, die evenals de Maiersteven de snelheid van het schip ten zeerste bevorderen. De Rubens is 43 M. lang, 8.10 M. breed en 4.25 M. hel. De trawler is geheel ingericht voor lange reizen. De voortbeweging geschiedt door een Sulzer-Dieselmotor van 700 P.K. 350 rev. m„ die het schip op volle kracht draaiend een vaart geeft van 18 mijl. De brandstoffen hebben een inhoud van 95 ton, waarmee een maand zonder bunkeren gevaren kan worden. Voorts is er tankruimte voor 6000 L. smeerolie en 6000 L. drinkwater. Aan boord is voorts een met ruwolie ge stookten stoomketel v"o^ het verwsrken van traan en voor het ontdooien van vetten, wan neer deze bevroren zijn. De methode is zeer origineel. Het vischruim van 250 M3. is geheel ge- isoleeerd en heeft een koelinstallatie om het op lage temperatuur te houden. Verder be vinden zich aan boord radiotelefonie, radio- telegrafie, electriscne richtingzoeker, een radio goniometer enz. Deze Rubens wordt beschouwd als de mo dernste en snelste trawler van Europa. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. De IJmuider Reddingsbrigade hield Vrijdag een zwemtechnischen propaganda-avond met het doel, de ingezetenen van Velsen en IJmui den te wijzen op de gelegenheid, die nu in Velsen bestaat om het zwemmen en het zwemmend redden te beoefenen. In de over dekte inrichting waren ongeveer 60 dames en heeren aan het oefenen om de zwemkunst machtig te worden. Andere groepen be kwaamden zich in de vervoer- en bevrijdings grepen en de verschillende wijzen van te water gaan, als: hurkval, te water springen van de hooge plank en duiken. Met groote animo werd geoefend. De avond slaagde naar wensch. „NEDERLAND EN ORANJE". De Anti-Rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" houdt Donderdagavond 18 No vember in gebouw „Irene" haar eerste win tervergadering. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal de heer K. van den Berg uit Santpoort, voor ganger der Geref. Kerk in Hersteld Verband spreken over het onderwerp „Keuchenius als Belijder, Strijder en Lijder." LEZING OVER PEER GYNT. Zaterdagavond hield Drs. J. v. Voogd in het gebouw van de Vrijz. Hervormden aan den Stationsweg een lezing over Peer Gynt van H. Ibsen. Dit is de eerste van een reeks voor drachten over cultureele onderwerpen, uit gaande van den N. B. A. S. KI. Schol opende den avond met een welkomstwoord waarin hij wees op de noodzakelijkheid van verdieping der gedachten bij de jeugd, die zich, overigens onder 'invloed "an de gebeurtenissen op het wereldtooneel, aan groote oppervlakkigheid schuldig maakt. De N. B A. S. tracht hierin verbetering te brengen door belangstelling te wekken voor de groote scheppingen der menschheid zooals b.v. het boek en het schil- d6Drs de Voogd zeide het te begrijpen dat de N. B. A. S. zich juist tot de Peer Gynt voelde aangetrokken, daar enkele facetten dezer jeugdbeweging hierin tot uitdrukking komen. Spr begon met een beschrijving van de bit tere jeugd van Ibsen waarin voorvallen voor komen die op zijn werken van grooten invloed zouden zijn. In zijn dramatisch gedicht Brand" schildert Ibsen den levensloop van een man, die zichzelf wil zijn en er met ijzeren wil in slaagt, dit te blijven tot zijn dood, al moet hij hiervoor ook vrouw en kind opofferen. Peer Gynt. een boerenzoon uit een klein Noorsch bergdorp, denkt zichzelf te zijn; hi, acht zich een Brandfiguur. In werkelijkheid is hij echter zich zelf genoeg, een groot egoist, die zijn moeder Aase, na den dood van zijn vader hard laat werken op de boerderij en zei1 dag in dag uit langs de fjorden zwerft. In een droom ziet hij zich afdalen in het rijk der Kobolds, booze dwergen, die trachten hem voor hun rijk. de Hel, te winnen. Daar Peer het kwade niet consequent aandruft, wordt nii verjaa Na zijn ontwaken bs^iit nij te vluchten. Na eindelooze omzwervingen komt hij als oud man in zijn geboorteplaats terug, waar hij kort voor zijn dood tot inkeer komt. Na een kort woord van dank tot den spre- V ~W C/iVi/vl rj n vnn Zwemwedstrijden in liet Velserbad. voor moeten komen om erin te gelooven dan ^er le hebben gericht sloot K. Schol dezen mededeelingen van het Fransche pers- interessanten avond. Om het Kampioenschap van den N. A. S. B. In het Velserbad werden Zondagmiddag zwemwedstrijden gehouden om het kam pioenschap van den N.A.S.B.. waaraan werd deelgenomen door de afdeelingen Haarlem. Amsterdam. Den Haag. Utrecht. Hilversum. Arnhem, Alkmaar en Zaandam, intotaal door vele tientallen zwemsters en zwemmers. Daar ook het publiek talrijk was opgekomen, za ten eenige honderden rondom de glashel dere kuip toen de wedstrijden door den heer Otto, voorzitter van de afdeeling IJmuiden geopend werden. Al waren de resultaten, in de gemaakte tijden uitgedrukt, niet schitterend, toch was er menige spannende en vinnige strijd te zien. Onder de deelnemers waren behoorlijke krachten, maar dat de gemaakte tijden niet mooi waren, lag voornamelijk aan het ne men der keerpunten. Wil men betere resul taten bereiken, dan dient dit belangrijke onderdeel van het wedstrijdzwemmen terdege onderhanden genomen worden. Ook in het springen waren er geen uitblinkers. Wij twijfelen er echter niet aan, gezien de animo die er in den N.A.S.B. voor de zwemsport blijkt te bestaan (de afdeeling IJmuiden telt reeds 309 zwemsters en zwemmers) of de re sultaten zullen spoedig veel beter worden. Het materiaal daarvoor is in ruime mate aanwezig. Het feit, dat drie records werden verbeterd, bewijst, dat men op den goeden weg is. De uitslagen der verschillende nummers waren als volgt: 100 M. crawlslag heeren: 1 J. Schopman. Amsterdam 1 min. 7.4 sec.; 2 J. Vorst. Am sterdam 1 min. 11.2 sec.; 3 F. Hostmans. Utrecht 1 min. 13.2 sec.; 4 C. Ripenbrij. Am sterdam, 1.14.5 sec. 100 M. crawslag dames: 1 Meta Snelle. Hil versum 1 min. 19.6 sec. (nieuw N.A.S.B-re cord); 2 B. Lommersen, Den Haag 1 min. 27.6 sec.: 3 De Rooy. Amsterdam, 1 min. 29.8 sec., 4 W. Koetsier, Haarlem 1 min. 30.3 sec. 100 M. schoolslag dames: 1 J. Jansen, Utrecht 1 min. 34.2 sec. (nieuw N.A.S.B.-record)2 R. de Raad. Haarlem 1 min. 39.6 sec.; 3 Laufenmeijer, Utrecht, 1 min. 41.6 sec.; 4 WesSels, Utrecht 1 min. 46.2 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1 J. Franken Den Haag 1 min. 22.6 sec. (nieuw NJV.S.B.- record); 2 H. ter Heide, Amsterdam 1 min. 27.8 sec.; 3 Barclay, Amsterdam 1 min. 28.8 sec.; 4 M. Zwalf, Amsterdam 1 min. 30.2 sec. 100 M. rugslag heeren: 1 J. Schopman. Amsterdam 1 min. 21.6 sec.;. 2 N. v. Noord Amsterdam, 1 min. 27.1 sec.: 3 Hogenhuizen. Den Haag 1 min. 33 sec.; 4 Vosselman. Arn hem, 1 min. 33.6 sec. 100 M. rugslag dames: 1 J. Tiel, Amsterdam 1 min. 33.6 sec.; 2 A. Blok, Den Haag 1 min. 42.6 sec.; 3 T. Grootenboer, Amsterdam 1 min. 47 sec. 5 maal 50 M. crawlslag heeren: 1 Amsterdam I 2 min. 38.6 sec.; 2 Amster dam n 2 min. 44.8 sec.; 3 Arnhem 2 min. 56 sec. 3 maal 50 M. wisselslag vrouwen: Amsterdam I 2 min. 4.6 sec.; 2 Den Haag 2 min. 11 sec.; 3 Amsterdam II 2 min. 13.6 sec.; 4 Hilversum 2 min. 22.6 sec. 200 M. schoolslag dames: 1 J. Jansen, Utrecht 3 min. 37.6 sec.; 2 N. Sijffert, Amsterdam 3 min. 48.6 sec. 200 M. crawlslag heeren: 1 J. Vorst, Amsterdam 2 min. 39 sec.; 2 J. Zilverberg, Amsterdam, 2 min. 53.1 sec.; 3 F. Hootsmans, Utrecht 2 min. 54 sec. 4 maal 100 M. schoolslag heeren: 1 Amsterdam I 6 min. 14 sec., 2 Arnhem 6 min. 26.4 sec.; 3 Amsterdam II 6 min. 26.5 sec. 4 maal 100 M. schoolslag dames: 1 Utrecht 6 min. 53.8 sec.; 2 Amsterdam 7 min. 1.6 sec.; 3 Haarlem 7 min. 23.4 sec. Schoonspringen dames: 1 Tietens, Amsterdam 91 p., 2 mevr. Quan- tillon Den Haag 89 p., 3 Laufer, Utrecht 81 p. Schoonspringen heeren: 1 Wagenaar Den Haag 125 p., 2 v. d. Heide Amsterdam 116 p.. 3 J. Overwater, Haarlem 115 p. De wedstrijden, die een vlot verloop had den, werden afgewisseld door een demon stratie reddend zwemmen van de afdeeling Haarlem onder leiding van den heer Postma Qn een uitgebreid nnmm<"- ficroiirwr®rnmen uitgevoerd door 24 dames-leden van de af deeling Amsterdam onder leiding van mei Will" Wildenburg Dit nummer slaaede bui tengewoon goed. Het was vol variaties, die alle keurig werden uitgevoerd. De figuren werden zeer zuiver en rustig uitgevoerd en het krachtige applaus waarmede de leidster en de zwemsters beloond werden, was wel verdiend. Vermelden we tenslotte nog. dat professor Watervreugd van de hooge plank of een toe spraak hield, waarin hij propaganda maakte om bij den N.A.S.B. te leeren zwemmen. Het is een moeiliike tijd aldus de professor, maar Is men bii den N.A.S.B. leert zwemmen, leert men het hoofd boven water te houden. In het vuur van zijn rede duikelde de professor van de plank. Hij verdween in het diepe bassin en men zag hem niet meer boven water komen. Een zestal redders dook in het basSin en tenslotte werd de professor (die stiekum in een hoekje achter en onder een doek was weggekropen) onder luid gejuich der bezoekei-s „opgevischt". Ook de heer S. Broekman, secretaris van den N.A.S.B. sprak van een veiliger plaats dan de professor, een propagandistisch wooi'd. De middag werd besloten met een polo- wedstri.id tussehen de bondskampioene, afd, Amsterdam en een combinatie. GROOTE HARINGTRANSPORTEN. Door den grooten aanvoer van versche ha ring vonden Zaterdag groote transporten per spoor .plaats. De laatste goederentrein, die Zaterdagavond tegen half twaalf afgin; bestond uit niet minder dan 46 wagons. KERKBOUW. De plannen voor den bouw der tweede kerk der Gerf. Kerk (West) zijn door den arbeid der bouwcommissie thans zoover gevorderd, dat deze in een op 26 November a.s. te houden ledenvergadering zullen worden besproken, GEREF. JEUGDCENTRALE. Ds. C. Veenhof Geref. predikant te Haar lem heeft zich bereid verklaard voor de Jeugd Centrale een drietal cursusvergaderingen te houden over verschillende onderwerpen. De eerste over het Koninkrijk Gods. zal a.s. Woensdagavond 17 November in de Velser- duinkerk te IJmuiden-Oost worden houden. Ds. R. J. v. d. Meulen heeft met het rog op zijn aanstaand vertrek naar Zaandam zijn functie als voorzitter nedergelegd. Thans is de leiding der Ceptrale in handen van Ds. E. G. van Teijlingen VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Martha, IJm. 165. Vangst: 13 mnd. tong, 22 m. tarbot, 12 m. groote schol, 35 m. kleine schol, 20 m. wijting en gul. Totaal 102 m. Gerberdine Johanna, IJm. 38. Vangst: 40 m. braadschelvisch, 170 m. koolvisch. 230 m. makreel, 700 m. haring, 50 m. varia. Totaal 1190 m., benevens 40 stuks leng en kabeljauw. Hercules, IJm. 196. Vangst: 10 m. schelvisch. 155 m. braadschelvisch en radio, 40 m. haring, 35 m. wijting, 90 m. kabeljauw en koolvisch 675 m. makreel, 20 m. varia. Totaal 1025 m. benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Zwarte Zee, IJm. 94. Vangst 15 m. platvisch. 85 m. groote schol, 110 m. braadschelvisch, 70 m. kabeljauw en gul, 55 m. wijting, 25 m. schar. Totaal 360 m., benevens 20 stuks stijve kabeljauw. Terug naar de „West1 Het s.s. „Flora" van de K. N. S. M., hetwelk 16 Augustus te Amsterdam arriveerde om al daar na de gebruikelijke vier jaar geclassifi ceerd te worden, heeft deze thans beëindigd en vertrok Vrijdagavond weer terug naar de „West". Wrak van een kotter gevonden. Uit Denemarken wordt gemeld, dat op de kust bij Lönstrup wrakstukken van °en visch kotter en van een scheepsboot gev len zij" Deze konden nog niet worden herkend men zal eerst de terugkeer der vloot uit de onderscheidene havens moeten afwachten om te kunnen vaststellen, welk schip vermist wordt. IJzerverscheping. Ten einde een partij ijzer te laden arriveer den Vrijdag het Duitsche s.s. „Orla" van Bre men en het Noorsche s.s. „Akerhus" van Am sterdam aan het Hoogovenbedrijf Laatstge noemd schip heeft inmiddels de reis naar Oslo voortgezet. Het Engelsch motorschip Lottie R. kwam met hetzelfde doel in ballast van Gent in de Hoogovenshaven. Paardenfokkerij in den loop der eeuwen. Voordracht voor de ruiterclub „Velsefljeek". Voor de leden der Ruitersclub „Velserbeek" heeft de heer P. K. Kistemaker uit Haarlem mermeer Zaterdagavond in hotel Lion d'Or een lezing gehouden over de geschiedenis en de ontwikkeling van de paardenfokkerij in Nederland. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer C. F, H. Maas, begon de heer Kiste maker zijn causerie, waarin hij""br allereerst aan herinnerde, dat het paard reeds in de grijze oudheid in gebruik was. Zoo heeft het paard in de dagen van koning Salomo al in hoog aanzien gestaan en blijkens oude ge schriften hadden de Romeinen in de vierde eeuw reeds paardenartsen. In de historie verwierven ook de paarden van de Hunnen een ware vermaardheid. In de Middeleeuwen bestond er in Neder land reeds een paardenfokkerij van groote beteekenis. Na de uitvinding van het buskruit eischte de nieuwe wijze van oorlogvoering een lichter soort paarden. Men heeft daarna buitenlandsche viervoeters geïmporteerd en die met de' inheemsche rassen gekruist. In Friesland bleef 't „landpaard" echter onver mengd bestaan en ook thans nog is dit ras bewaard gebleven. De 17de eeuw was voor de fokkerij een belangrijke periode: Het was toen, dat Anton Günther van Oldenburg zijn beroemde fok kerij stichtte. Bovendien leerde hij de boe renknechts het verzorgen en verplegen van paarden en richtte hij markten op. Anton Günther van Oldenburg heeft de grondsla gen voor de tegenwoordige fokkerij gelegd. In de 17de en 18de eeuw bestond ook in Nederland een paardenfokkerij van niet ge ringe beteekenis. doch daarna eeraakte zij in verval, doordat de boer de goede paarden verkocht en de minder goede voor de fok kerij hield. Ook tijdens de Fransche over- heersching bleef de paardenstapel achter uitgaande, waaraan de malaise mede schul dig was. De regeering nam maatregelen, maar deze verergerden den toestand slechts. De Bataafsche republiek bracht de instel ling van hengstenkeuringen en de aanstelling van keurmeesters. De beste henesten mocht niet uitgevoerd worden. Vermoedelijk werd er veel „geknoeid", want de maatregelen le verden niets het gewenschte resultaat op. Na de Fransche periode ging het echter beter. Zoo werd te Borculo de eerste Neder- landsche stoeterij gesticht en werd het Frie- sche landpaard weer in eere hersteld. Het ging met de fokkerij index-daad „Crescendo". Omstreeks 1860 geschiedde de paarden fokkerij hier te lande ook o.a. in de Haar lemmermeer, op Oldenburgsch Friesche basis. Nadat spreker in bet kort de geschiedenis der stamboeken besproken had wijdde hij eenige woorden aan de moderne fokkerij. Spi-eker zeide, dat men het paard tegenover de motorische kracht een kans moet geven. Er moet een paard gefokt worden, dat zoo veel mogeliik aan de eischen van het moderne boerenbedrijf tegemoet komt. Mocht het naard toch eenmaal het veld moeten ruimen, dan zal het een schoon stuk van het boeren land met zich meesleepen. Achtereenvolgens liet spreker de verschil lende bestaande soorten de revue passeeren: de koudbloedpaarden ,de z.g.n ..bierbrou werspaarden" en de ..warmbloeden", t.w. de moderne zware Oldenbureer. de middel zware. en het Geldersche paard. Tenslotte kwamen de landelijke ruiters- vereenigingen ter sprake. Hierbij vertelde spreker o.a. dat het paard, dat aan concoursen deelneemt, voor het da- geliiksch bedrijf op de boerderij in waarde stijgt. Na de voordracht werden lichtbeelden en eenige films vertooixd. De heer Kistemaker had een dankbaar ap plaus der toehoorders en een hartelijke speech van den voorzitter In ontvangst te nemen. DUITSCHE HULPSTOOMER BINNEN. De Duitsche hulpstoomer A E 2 is als bij legger met defecte winch alhier binnengeloo- pen. DE BARBARA GDY 95 WEER BINNEN. Na een lading haring naar Gdynia te heb ben vervoerd is de Poolsche trawler Barbara GDY 95 weer in de Visschershaven aangeko men om een nieuwe lading in te nemen. OPBRENGST UNIE COLLECTE. De te IJmuiden-Oost gehouden collecte voor de scholen met den Bijbel, de Unie collecte, heeft opgebracht de somma van f 50.28. ANSJOVISBERICHT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovis- verkoopver. Amsterdam.) Gedaan werden 1933'er, groot soort a f 22, middelsoort a f 22.50. Pleidooi voor spooruegtunnel te Velsen. Het heeft eenige Tweede Kamerleden te leurgesteld, dat de minister voornemens schijnt te zijn, om te Velsen enkel een tun nel te maken voor het rijverkeer, doch de spoorbrug wil behouden. Met het oog op het scheepvoartverekeer achten zij het wensche- 'ijk. dat ook deze brug za! verdwijnen, vroeger of later zal hiertoe toch moeten w~"d°n overgegaan, daarom lijkt het dezen Kamer leden goedkooper om thans dadelijk een tun nel te bouwen en later den spooi-weg door een afzonderlijke tunnel onder het noordzeeka naal door te leiden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1