PUROL3E Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 Drie kinderen in een zandkuil bedolven. Vijfjarig jongetje gestikt. Zondagmiddag waren te Valther- mond (Gr.) drie kinderen van schip per A. van der Laan in een zandgra- verjj aan het spelen. Plotseling liet een groot stuk aarde los, waaronder alle drie bedolven werden. Men wist twee kinderen spoedig te bevrijden, doch het derde, het vijfjarig zoontje, bleek te zijn gestikt. Het ongeluk met het Koolhoven, toestel. Twee menschen kwamen er bij om het leven. Raad voor de Luchtvaart behandelt de zaait. De raad voor de luchtvaart, onder voorzit terschap van mr. dr. D. A. P. N. Kooien, be handelde Maandagmiddag in een openbare zitting het ongeval, overkomen aan het vlieg tuig PH. AMZ. van de N.V. Koolhoven vlieg tuigen. Dit vliegtuig verongelukte op 11 Augustus van dit jaar tijdens een demonstratievlucht op het luchtvaartterrein Soesterberg. De bei de inzittenden, de heer A. Baumann, bestuur der en de heer E. H. Maan, waarnemer, kwa men om het leven en het vliegtuig werd ge heel vernield. Het was een nieuwe Koolhoven, type F K 52, en vele autoriteiten voorname lijk uit de militaire luchtvaart, die voor deze demonstratie op het veld aanwezig waren waren getuige van dit ongeval. De raad hoorde als eerste getuige, de heer S. F. W. Koolhoven, directeur van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen te Rotterdam. Deze antwoordde op een vraag van den voorzitter, dat er voldoende proefvluchten gemaakt werden vóór 11 Augustus. Een be wijs voor luchtvaardigheid was nog niet ver strekt voor dit toestel. Wel was toegestaan, om het vliegtuig van Schiphol naar Soester berg over te vliegen. Dit wil nog niet zeggen, dat er demonstra tievluchten mede gemaakt mogen worden, merkte de voorzitter op. De vlieger was zeer bekwaam. Hij was vol komen op de hoogte van de eigenschappen van het vliegtuig, deelde de heer Koolhoven mede. De heer W. van Gemeren, eerste luitenant, vlieger en commandant van de vliegschool bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg deelde mede, dat de stunts niet geheel volgens de regels werden uitgevoerd. Naar getuige vermoedt, omdat de vlieger nog niet geheel thuis was op dit toestel. De duik was behoorlijk en het uitkomen was niet bruusk. Getuige heeft gezien, dat, tegelijk met het uitkomen van de duik (op 6 a 700 meter), enkele deelen van het toestel naar beneden vielen. Op een hoogte van 100 a f50 meter met zeer matige snelheid geraakte het toestel in een vrille. Getuige denkt, dat een vliegfout de reden van de val was. Zekerheid hieromtrent heeft hij niet. Eerste luitenant H. F. C. Holtz, instructeur bij de vliegschool van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, als getuige gehoord vond de start niet mooi, een beetje slingerend. Bij de steile bochten verloor het toestel hoogte. Evenals de heer Van Gemeren vond deze ge tuige de stunts niet goed. Veiligheidshalve heeft getuige den medischen dienst gewaar schuwd, toen hij deelen van het toestel zag vallen. Hem is ook het verlies van snelheid opgevallen, vermoedelijk te wijten aan een vliegfout. De heer P. de Winter, inspecteur bij den luchtvaartdienst, opgeroepen als getuige en als deskundige, heeft een uitgebreid verslag aanden raad uitgebracht, waarvan de con clusie is, dat het groote verlies aan snelheid oorzaak was van dit ongeval. Oorzaak hier van is naar de meening van den heer de Winter een inzinking bij den vlieger, een soort verdooving, opgetreden na trillingen van het toestel. Daarom zouden beide inzit tenden geen gebruik van het valscherm heb ben gemaakt. De teruggevonden deelen van het toestel wijzen op trillingen, aldus de heer de Winter. De kap is in drie stukken teruggevonden en de vlieger heeft de kap zeker niet geprobeerd te openen. Door trillingen zou de kap los ge raakt zijn. Gevraagd naar zijn meening over de oor zaak van dit ongeval, deelt de heer Koolho ven mede, dat z.i. de kap niet goed vast was en naar beneden is gekomen, nadat deze kap het roer en het'trimvlak beschadigd had. De verdoovingstheorie van den heer de Winter verwerpt de heer Koolhoven. De oorzaak van het loslaten van den kap zou zijn, dat de kap slechts half gesloten was. Trillingen acht de heer Koolhoven uitge sloten. Hiermede was de openbare behandeling ge ëindigd. De raad zal op een nader te bepalen dag uitspraak doen. NIEUW TWEEDE-KAMERLID. Als opvolger van prof. mr. P. J. M. Aal- berse is tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard de heer E. G. M. Roolvink te Almelo. Voor vlsschen met twee peuren groote viscliakte noodig. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van J. J. van der V., die wegens het visschen te Haarlemmerliede met twee peuren terwijl hij niet voorzien was van een voor die visscherij verplichte akte, door den kantonrechter te Haarlem strafbaar was verklaard zonder oplegging van straf. Van der V. was in het bezit van een geldige kleine akte tot het visschen met één peur en van dito tot het visschen met een hengel, ge aasd met visch, en hij meende, dat hij op deze twee kleine visch-akten met twee peu ren mocht visschen. Maar de opvatting van den procureur-ge neraal, die zich aansloot bij 's hofs overwe ging te dezer zake, kan moeilijk worden aan genomen, dat die verstrekking van een kleine akte in meervoud aan één persoon in de bedoeling der wet heeft gelegen, zoodat aan requirant ten onrechte twee kleine visch akten zouden zijn verstrekt, daar hij aan één zoodanige akte genoeg had om te zijner keuze te kunnen visschen, hetzij met een peur, het zij met een hengel geaasd met visch, hetzij met een sleephengel. Voor het gelijktijdig visschen met meer dan een van de genoemde vischtuigen is een groote vischakte a vereischt. Arrest 13 December. Nooitwachten bij ver koudheid of rheuma- tiek, maar onmiddel lijk ASPIRIN-tobletten nemen - en hoe eer der hoe beter! Aspirin is een ■Bov^'-pi'oduct. Oranjëband en "flaye» «-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Adv. ingez. Medj DE KORTING OP DE SPOORWEGPENSIOENEN. De voorzitter en de secretaris van den Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen hebben een schrijven gericht tot den Ministerraad en de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal waaraan wij het volgende ontleenen; De adressanten brengen allereerst in her innering hun. schrijven van Juni 1937 door hen aan alle leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden, in welk adres zij verzochten om de sinds 1 April 1936 inge voerde korting van 10 pet. op de Spoorweg pensioenen te doen vervallen. Zij wijzen er verder op, dat dit verzoek steeds meer beteekenis krijgt door verschil lende gebeurtenissen, waardoor steeds duide lijker tot uiting komt dat deze korting meer en meer het karakter krijgt van een buiten gewoon onredelijke heffing op een klein deel van het Nederlandsche Volk. Immers is het bekend dat van de voorge nomen korting op den pensioenen van het Overheidspersoneel is afgezien. Verder is uit persmededeelingen gebleken dat de tijdelijke korting op de pensioenen der Ned.-Indische ambtenaren per 1 Jauari 1938 wordt teruggenomen. Opmerkelijk daarbij was de uitlating van Zijne Excellentie den Minister van Koloniën, den heer Weiter, dat hij deze korting op pen sioenen niet behoorlijk acht. Bovendien heeft Zijne Excellentie voor 1937 f 11.000 uitgetrok ken om de pensioenen van de voormalige landmacht in West-Indië op gelijken voet van de verleende gagementen en pensioenen te regelen, zooals die van de militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger. Als zij de motieven bezien, waarmede de invoering van de artikelen 80a en 80b werden bepleit, dan zien zij dat deze motieven geener lei behoorlijken grondslag hebben. De motie ven waren: 1, De gestegen koopkracht door ingetreden prijsdaling; 2. De loondaling waar door de pensioenen de loongrens naderden; 3. De minder gunstige positie van het pensioen fonds. Ten opzichte van het onder 1 genoemde merken zij op dat -door de devaluatie van onze munt dit motief volkomen Is vervallen. Door deze devaluatie is de levensstandaard met waarschijnlijk nu reeds p.m. 7 pet. gestegen, zoodat niet meer van 10 pet. korting, maar practisch van 17 pet. minder inkomen moet worden gesproken. De Kamer heeft zich bij de behandeling der korting bovengenoemd, bewust op het jtandpunt geplaatst van maximum 10 pet. korting, zoodat, nu door deze devaluatie deze 10 pet. korting verre wordt overschreden, dit dus ook uit het oogpunt der Kamer onrede lijk geacht moet worden. Het onder ten tweede genoemde motief moge voor een enkel geval opgaan, in het al gemeen is di-t motief onjuist. Immers heeft het grootste deel van de gepensionneerden tot ten hoogste 60 pet. van het vroeger ge noten loon. Zeer velen zijn er n.l., die met vervroegd pensioen, wegens invaliditeit, zijn gepensionneerd. hoewel deze gepensionneerden wachtgelders hadden behooren te zijn. Het onder ten derde gememoreerde mag stellig niet ais argument gelden. Het zijn niet de gepensionneerden die schuld hebben aan de tekorten in het pensioenfonds. Deze schuld ligt bij anderen en dus gaat het niet aan, de lasten daarvan af te wentelen op de gepen sionneerden. Ware door de overheid, op de zelfde wijzee als in het Spoorwegbedrijf, per soneel afgeschoven op het Algem. Burg. pen sioenfonds, dan zouden ook daar dezelfde te korten geconstateerd moeten worden. Waar nu de Nederl. Staat garant is voor de te korten op de spoorweg-exploitatie en een be langrijk deel van die last op het pensioen fonds is afgewenteld, gaat het niet aan door bestendiging van de IC pet. korting een deel van dat spoorwegtekort op de gepensionneer den te leggen. Adressanten herinnerden ten slotte aan de uitspraken van den heer Fock. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal die in de zitting dezer Kamer op 28 December 1933 verklaarde: „Wanneer een Staat een ambtenaar in dienst neemt, en die ambtenaar presteert zlin diensten en heeft dat pensioen verkregen, dan is het dunkt mij, een zedelijk beginsel dat de Staat dat pensioen betaalt en er niet aan tornt" en van Prof. Aal- berse die zich op 2 December 1933 in de Tweede Kamer aldus uitte: Justitia Regnorum Fundamentum: „Ik gevoel mij in geweten verplicht tegen dit wetsontwerp te stemmen. Door de rechtvaardigheid te ontkennen on dergraaft de Staat een zijner fundamenten Ik acht pensloenkort-ing in strijd met art. 177 van de Grondwet. De Staat is evenzeer garant voor de onverkorte uitbetaling der pensioenen als voor de rente der Staatsleeningen". Adressanten verzoeken beleefd maar drin- :end, gezien vooral de groote nood die in •ezinnen met de allerlaagste pensioenen heerscht, dat spoedig aan deze korting een eind gemaakt wordt. Vele pensioenen leveren vooral na de devaluatie, geen menschwaardig bestaan meer. Zij dringen tenslotte aan op spoedige in trekking van de artikelen 80a en 80 b der oensioenwet, opdat aan de 10 pet. kortin? direct een einde wordt gemaakt en dat het Spoorwegpensioenfonds onder de aanvaardf en bekende Rijksverplichtingen in het B-ur- erlijk Pensioenfonds wordt opgenomen waardoor tevens bereikt wordt, dat deze on redelijke korting in de toekomst niet kan worden herhaald. Eere-doc tor aten bij de "Vondel- herdenking. Maandagmiddag in buitengewone zitting van den Senaat der Amsterdamsche Universiteit uitgereikt. De senaat der Amsterdamsche universiteit heeft, zooals bekend, besloten, ter gelegenheid van de Vondelherdenking het eere-doctoraat in de letteren en de wijsbegeerte te verleenen aan Georges Du-hamel, lid van de Académie Frangaise te Parijs, prof. Th. Frings, hoog leeraar te Leipzig, sir Herbert Grierson, oud- hoogleeraar te Edinburgh, C. R. de Klerk te Amsterdam, prof. B. H. Molkenboer, hoog leeraar te Nijmegen, prof. dr. J. D. Dutoit, hoogleeraar te Potchefstroom en aan prof dr. Aug. Vermeylen, hoogleeraar te Gent. Maandagmiddag te vier uur hebben de pro moties iii een buitengewone openbare zitting van den senaat in de aula der universiteit, plaats gehad. Alle promovendi waren aan wezig, behalve prof. dr. J. D. Dutoit, die weer naar zijn woonplaats is teruggekeerd. Voorts werd de plechtigheid bijgewoond door den president-curator van de Amsterdamsche uni versiteit, dr. W. de Vlugt, door de wethouders der gemeente Amsterdam en de meeste raads leden, de curatoren, hoogleeraren, lectoren en privaat-docenten der. universiteit, en een groot aantal studenten. Rede prof. dr. A. H. M. J. van Rooij. De reetor-magnificuis, prof dr. A. H. M. J. van Rooij, opende de plechtige senaatszitting met een rede, waarin hij o.m. zeide: Vondel -rijst voor ons op als de geniale kun stenaar met academische -geestesontwikkeling, die zijn blijheid en bewondering uitjubelde toen Amsterdam zijn „doorlachte schole" stichtte en die aan Amsterdam's eerste hoog leeraren nauw verknocht was in vereering en in vriendschap. Kon het anders of Amsterdam's universiteit wilde, op haar wijze en naar haar aard, haar deel nemen in de Vondelherdenking, die in ons land en vooral in de stad van het Athe naeum ïllustre Vondél's stad staat ge vierd te worden. De senaat der universiteit heeft, overeen komstig het eenstemmig advies van de facul teit der letteren en wijsbegeerte, besloten, dat de Vondelherdenking vanwege de Amster damsche universiteit uitdrukking zou vinden in de toekenning van eere-doctoraten in dien zin, dat naast aan uitnemende vertegenwoor digers der Nederlandsche Vondelstudie en Von- delphilologie, mede het eere-doctoraat zal worden verleend aan eenige buitenlanders, die ten aanzien van het Nederlandsche cultuur leven een bijzondere positie innemen, ver mits zij, als mannen van hoog aanzien op het gebied van taal en letteren en als wegens hun moreel gezag alom hooggeschatte per soonlijkheden, hun talent mede in dienst heb ben gesteld van de cultuur van ons land en zijn cultureele betrekkingen. Verder deelde de rector-magnifieus mede, dat de senaat prof. Verdenius heeft aange wezen als promotor van de heer De Klerk en Molkenboer, prof. Donkersloot als promotor van de heer en Vermeylen en Du Toit, en den voorzitter der „moderne sectie" van de facul teit der letteren-en wijsbegeerte, prof. Scholte, als promotor van de heeren Georges Duhamel, Theodor Frings en sir Herbert Grierson. Hij noodigde de promotoren nu uit op de gebruikelijke wijze over te gaan tot cle beklee ding met de waardigheid van het eere-docto raat. Na de plechtigheid van de uitreiking sprak een vijftal der eere doctores, namelijk dr., De Klerk, dr. Vermeylen; dr. Duhamél, prof. dr. Frings en dr. Grierson, een kort dankwoord, De rector magnificus beëindigde de buitenge wone senaatszitting met een korte rede tot slot. Vetwormpjes en pukkels ontsieren het gelaat. Purol doet ze verdwijnen en maakt de huid zuiver en gezond In dooien 30-60 el. Bij Apoth. en Drog. MIJNHARDT UHH (Adv. Ingez. Med.) Spoorwegen los van Spoorhout? Eenige Tweede Kamerleden vragen in het Voorloopig Verslag over de begrooting van het Verkeersfonds of het juist is dat de Ned. Spoorwegen zich hebben teruggetrokken uit de veelbesproken N.V. Spoorhout. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zouden zij het betreuren, dat deze uittreding niet in de pers is openbaar gemaakt, waartoe toch gereede aanleiding bestond en de regee- ringspersdienst ter beschikking stond. Volk en volksvertegenwoordiging, hebben zich met deze zaak beziggehouden en hebben het recht, te weten, dat en op welke wijze aan dit avon tuur een einde is gekomen. Deze leden vroe gen, of de minister hieromtrent volledige mededeelingen wil doen. Voorts vroegen onze leden, waarom de N.V. Spoorhout niet is geliquideerd, gelijk toch in de bedoeling van 's ministers ambtsvoorganger lag en of de minister er volkomen van over tuigd is, dat, nu deze N.V. blijkbaar is blijven bestaan, de spoorwegen direct, noch indirect en niet door bekende en onbekende overeen komsten aan Spoorhout en wat en wie ermede in verband mocht staan, op eenigerlei wijze gebonden zijn of ermede in betrekking staan. Eenige leden vroegen, of de minister bereid is door 'een commissie van onpartijdige des kundigen te onderzoeken of het niet beter ware, dat ook het baggerbedrijf te Linne en het spoorwegbouwbedrijf ophouden te be staan. Productiviteit van geconcen treerde courantenreclame. Een der vijftien grootste fabrikan ten uit het levensmiddelenbedrijf in de Vereenigde Staten is in de periode van Juni 1936 tot luli 1937 geregeld met betrekkelijk kleine annonces in couranten gaan adver- teeren. Van andere reclamemiddelen was dit bedrijf in het bedoelde tijdvak geheel overgegaan tot het gebruik van courantenreclame. De vooruit gang van ruim 50 die hij over die periode in vergelijking met de voorgaande, kon noteeren, mag daardoor geheel op rekening van de geconcentreerde couranten reclame worden geschreven. De Vondel-herdenking in de hoofdstad. Naar thans kan worden medegedeeld, zal het aantal autoriteiten en genoodigden, dat op Woensdag 17 November de plechtige Von delherdenking in de Nieuwe Kerk zal bijwo nen, ongeveer veertien honderd bedragen, Op deze bijeenkomst zal H.M. de Koningin zich laten vertegenwoordigen door Jhr. mr. dr. W. F. Röell, Kamerheer in buitengewo nen dienst. Tot de aanwezigen zullen verder behooren de minister van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr, dr. Baron A. Röell, alsmede een verte genwoordiger van het gemeentebestuur van Keulen, de rectores magnifici van verschil lende universiteiten en talrijke andere bur gerlijke en militaire autoriteiten. Teneinde de rede van prof. dr. C. Gerrit- son in de geheele kerk verstaanbaar te doen zijn, wordt thans aldaar een geluidsverster- kingsinstallatie aangelegd. Evenzeer zal dit het geval zijn bij de her denkingsplechtigheid voor de jongeren op Woensdagmiddag a.s. bij het Vondelstand- beeld in het Vondelpark, waar de dichter D. A. M. Binnendijk, een rede zal houden tot de studenten en leerlingen der middelbare scho len. Ongeveer 2500 jongeren zullen daar aan wezig zijn, terwijl bovendien groote groepen publiek de toespraak zullen kunnen volgen. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOST VERZEN DING T/M 21 NOVEMBER. HAARLEM Dinsdag. Nederlandsch-Indië, Zeepost via Rotterdam per m.s. Kota Nopan 19 Nov. gewone stukken 2.15; Mail via Marseille perms, Dempo 18 Nov. gew. st. 10.Vliegdienst AmsterdamBandoeng 18, 20 Nov. gew. st. 2.15. De brieven en briefkaarten voor Ned. Indië worden steeds per luchtpost verzonden, tenzij verzending per mail is verzocht, hetgeen dan op de stukken moet worden vermeld. 'Suriname, Mail en Zeenost via Amsterdam 19 Nov., gew. st. 3.25. Vliegdienst van New York 16, 19 Nov., gew. st. 19.10 Aruba, Bonaire, Curacao. Mail en Zeepost via Amsterdam 19 Nov. gew. st. 3.25. Vlieg dienst vanaf New York 19 Nov. gew. st. 19.10. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador via Le Havre 16 Nov. gew. st. 19.10; via Cher bourg 19 Nov. gew. st. 19.10. Argentinië. Brazilië, Uruguay, Chili via Bor deaux 18 Nov. gew. st. 16.45. Brazilië en Uruguay, via Londen 19 Nov. gew. st. 6.Vliegdienst DuitschlandZuid Amerika 17 Nov. gew. st. 3.25. Vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 20 Nov. gew. st. 10.40. China, Japan, Hongkong via Siberië 18 Nov. gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnsche Eilanden en Mansjoerije Via Siberië 18 Nov. gew. st. 18.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via Istanbul/Damaskus 19 Nov. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina via Marseille 18 Nov. gew. st, 10. via Piraeus 19 Nov. gew. st. 22.30, via Piraeus 21 Nov. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch-Indië via Napels 18 Nov. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceijlon, via Marseille 18 Nov. 10.via Na pels 19 Nov., gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Marseille 18 Nov. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 18 Nov. gew. st. 10.—, via Napels 19 Nov. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 18 Nov. gew. st. 10. via Piraeus 19 Nov.. 22.30 uur. Vliegdienst als Ned. Indië. Oost Afrika via Marseille/Aden 18 Nov gew. st. 10.Vliegdienst EngelandZuid-Afrika Nov. gew. st. 2.15 uur. Zuid-Afrika via Southampton 18 Nov. gew. St. 16.45. Vliegdienst als Oost-Afrika. Australische Statenbond via Marseille 18 Nov. gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland, vliegdienst als Ned. Indië. „KENNEMER BRIDGE BOND". HAARLEM Dinsdag. Van heden af is de Kennemer Bridge Bond aangesloten bij den Ned. Bridge Bond, zoodat nu alle leden van den bij de K. B. B. aange sloten clubs dezelfde rechten krijgen als de N. B. B. leden. De schenker van den Rotterdamsche- Lloyd-beker heeft goedgevonden dat deze wisselbeker voortaan als prijs geldt voor de hoogstaankomende club in de hoofdklasse der K. B. B.-competitie. Deze fraaie beker is voor dit jaar in het bezit van de af deeling Haar lem van den Ned. Bridge Bond. Eigenaar wordt die club, welke drie achtereenvolgende aren kampioen is, of de meeste keeren in vijf aren. Stand der competitie op 14 November j.l.: Hoofdklasse. Afd. 1. gesp. gew. gel. verl. pt. Ned. Br. Bond I 2 2 0 0 4 Bid. B. C. I 2 2 0 0 4 H. B. C. I. 2 0 0 2 0 B. C. H. N. I 2 0 0 2 0 Afd. 2. Beverwijker B. C. I 1 1 0 0 2 B. C. IJmuiden I 10 0 10 B. C. de Kennemers I 0,0 0 0 0 Afd. 3. B. C. Alkmaar I 2 2 0 0 4 B. C. Haarlem '32 1 0 0 1 0 B. C. Santpoort I 10 0 10 Reserveklasse. Afd. 1. B. C. H. N. (Gem.) 2 1 0 1 «2 B. C. Bergen I 110 0 2 B. C. Rosehaeghe I 10 0 10 B. C. IJmuiden H 0 0 0 0 0 Afd. 2. N. B. C. n 110 0 2 B. C. Santpoort II 0 0 0 0 0 B. C. H. N. II 1 0 0 1 0 Uitslagen van de deze week gespeelde wed strijden zijn: B. C. Rosehaeghe IB. C. H. N. (Gem.) 401/2—551/2 B. C. Haarlem I—Ned. Br. Bond I 4650 Een halve eeuw geleden Jit Haarlem's Dagblad yan I8gy 16 November: In de Maandagavond, onder vor^u terschap van den heef F. Lieftinov houden vergadering der tem van de Holt. Maatschamii Landbouw werd besloten, in w staande voorjaar, in overlee Holl. Maatschappij van Landbouw hengstenkeuring te houden n Tot leden van het comité der 1 'O" -"cu uumne der Hao lemsche paardenmarkten werrten ?r" nnomH- in nloote Trn-v, -aÜ0- Vij- Ch. F. van de Poll alhier" en" p1»" ^r- „„1-1 I r. A ,3 noemdin plaats van de heeren a nonrtc on "NT Voo Wlj- nands en N. Vas Visser, de heeren Ch. F. van de Poll - en veld, te Amsterdam. SALATIGA-ZENDING. HAARLEM nin j Op Donderdagavond 18 November 11 Kerk der Broedergemeente. Parklaan -u de Zendingsavond worden gehouden eei1 seerd door het Comité voor o'mKf10" samenkomsten. Op dezen avond zal mS H. Raatschen van de Salatlga-zendin" ken over het onderwerp: „Met den ze? te midden van het Javaansche volk» - - bij hij een moede serie lichtbeelden toonen. Zendeling Raatschen oogenblik met verlof in Europa is ttjds een jaar te Haarlm op de kieetartS en heeft hier ter stede vele vrienden W 1-10 nc oon /lav iralo -rv, riy-7 "ij 15 toonen. Zendeling Raatschen. die o /hgvrrqvov.lilr mnt ttc.1 ch thp uët s des- school thans een der vele medewerkers"dér Salftl15 zending, welke op Java in 70 plaatsen o£ ongeveer 7 miliioen menschen arbeidt i halve 4 Zendingsscholen en 24 JavaLï" scholen, onderhoudt deze zendeltat si hoofd- en vier hulp-ziekenhuizen iffi dagelijks 2400 patiënten worden Donderdag-avond wordt een collecte pa houden, welke na aftrek der onkomstai I heel ten bate der Salatiga-zending komt RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepet Tegen onze bekende lage tarieven. (Met earanüe) BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen: van 9—12 en 1—4 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u (Adv. ingez. Mei.) Praatmiddag der Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Inleiding door mej. E. Boeke. HAARLEM NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. HAARLEM Dinsdag. Donderdagavond 18 November wordt in de H.B.S. aan het Santpoorterplein een zgn. ledenavond gehouden, waar de heer G. Ger- branda zal spreken over boomen en struiken in den winter (met materiaal). De heer G. A. van Schaik zal enkele dieren en dierpreparaten demonstreeren waarna de heer C. Sipkes een korte lezing houdt over den invloed van den grooten regenval op de duinflora. Zondag 21 November heeft, onder leiding van den heer G. van Eyndhoven, een herfstwandeling plaats door het Vogelenzangsche bosch. Zondag 28 November wordt onder leiding van de heeren P. Comet en G. A. van Schaik een excursie gemaakt naar de Dieren van IJmuiden en omgeving Maandagmiddag hield de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen in de bovenzaal van „Lido" een praatmiddag, met film en een inleiding van mej. E. Boeke, direc trice van het Christelijk Internaat voor Spoedopleiding over: „Opleiding tot huishoudelijke beroepen voor werklooze meisjes en plaatsing' daar van in de gezinnen." Mevrouw M. G. van der Goot—Mauritz, pre sidente der commissie huishoudbedrijf der vereeniging, gaf een korte inleiding tot de film over het huishoudonderwijs, een propa- gandaflimpje voor het onderwijs op de huis houdscholen, dat vervolgens vertoond werd. Na een korte pauze was het woord aan mej. E. Boeke, dié wees op de belangrijkheid van het vraagstuk der dienstboden-opleiding. Het beroep van dienstmeisje was de laatste jaren in discrediet geraakt. Toen de crisis zich deed gevoelen waren vele meisjes gedwongen naar een betrekking in de huishouding om te zien. Toen bleek echter, dat het buitenland- sche dienstpersoneel hier „de markt" had veroverd en de voorkeur genoot boven de ongeschoolde Hoilandsche meisjes. De minister van Sociale Zaken heeft daarop zijn mede werking verleend aan het tot stand komen van instellingen voor interne en externe spoedopleiding voor werklooze meisjes tot de huishoudelijke beroepen. Ook te Haarlem is toen een Christ. In ternaat voor Dienstboden-opleiding opge richt, dat aanvankelijk werd ondergebracht in de Jeugd-herberg in Haarlem-Noord, en thans aan den Zijlweg gevestigd is. De internaatsopleiding heeft het voordeel, dat de meisjes gedurende den cursus in een zelfde sfeer leven, waarbij het samenzijn ook voor de karaktervorming van veel waarde is. De meisjes doen gedurende drie maanden oe noodzakelijke „vakkennis" op en worden daar na aan een betrekking geholpen. Naast de theorielessen worden de meisjes in de gelegenheid gesteld, in verschillende ge zinnen het geleerde in de praktijk toe te pas sen. Er wordt naar gestreefd, de opleiding zo veelzijdig mogelijk te doen zijn, doch in a korten tijd is het niet mogelijk, de meisi volledig te scholen. De praktijk moet de in leiding voltooien, zoodat het van veel oei s is, waar de meisjes na den cursus gepia worden. v n Steeds wordt erop gewezen, dat ae taais een dienstmeisje geenszins minderwaardig doch dat het dienen een mooie opgave De plaatsing van de meisjes g^schiedt door bemiddeling van de rijks-arbeidsbemidde laarsters, die zooveel mogelijk trachten elk meisje een passend gezin te vinden, er blijft ook nog steeds een, aanvankeip plicht en later vrijwillig contact met n Tot nu toe werden er in Haarlem 120 ?e^sa jes opgeleid, waarvan er reeds 48 een op ontvingen. Op deze wijze worden dus looze meisjes in de gelegenheid gesie specifiek vrouwelijk beroep te le.8re"',p be. tevens wordt voorzien in de dnni?el 0. hoefte aan geschoold vrouwelijk diens pe Naar aanleiding van deze mej. Boeke ontspon zich een aan? n(je gedachtenwisseling waarbij versch vraagstukken behandeld en tal van v B door de inleidster beantwoord werden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2