felle strijd wordt heden voortgezet. SCHA A K WERFT. DRA MPIOENSCTIA P Euwe verdedigt zich superieur. Vondel. Probleemzetten Wereldkampioen heeft één pion meer. Onder groote belangstelling is Dinsdag avond in de 8root€ zaal van den Dierentuin te firavenhage de achttiende partij van de match om het wereldkampioenschap schaken hisschen Dr. Euwe en Dr. Aljechin begonnen, ne oartij had blijkens het verslag van Lod. wins voor het A. N. P. het volgende verloop: Wif dr A. Aljechin. Zwart: dr. M. Euwe. Réti-opening 1. Pgl—f3 Een nieuw geluid. Wie weet is het wel de be- (ioelin0' der beide meesters om ter afwisseling Jn opluistering van de geduchte spanning der match nu en dan eens een der groote gestor ven collega's te herdenken. Na Nimzowitsch thans Réti, dat doet het vermoeden rijzen, dat ook Tarrasch nog wel aan de beurt zal tomen, zulks dan natuurlijk zeer tot genoegen van dé toeschouwers, die steeds zoo aan de oanning- gewend zijn, dat geen enkele sensa tie hen thans tot het zoo hinderlijke geroeze moes van vroeger kan verleiden. 1d7d5 2.' c2c4 Het Landstrasser-gambiet. Iemand als Alje chin die zich partijen uit simultaanséances van 22 jaar geleden herinnert, is stellig niet vergeten, hoe Euwe zelf als witspeler hem met deze opening in het zand deed bijten. Dat was in 1927, toen de uitdager eeri partij verloor, waarin hij de voortzetting 2d5—d4 toepaste. Sindsdien zijn echter voor zwart tal van verbeteringen gevonden en men zou dan ook hebben mogen verwachten, dat Euwe zich met gerust geweten op de bedoelde variant had ingelaten. 2e7e6 Doch de wereldkampioen bespeurt vermoe delijk een kans tot een variant te geraken, waartoe tot dusverre geen mogelijkheid be stond en die uit een zoo algemeene opening ais de Réti-opstelling gemakkelijk kan ont staan. Inderdaad gaat de partij spoedig vol gens overbekende schema's verder. 3. d2—d4 Pg8—f6 4. Pblc3 c7c.5 Reeds in deze partij wordt het voorgevoel werkelijkheid. Ziedaar n.l. de Tarrasch-verde- diging, welke door den grooten Duitscher in dertijd tot de eenig correcte voortzetting werd geproclameerd en inutsschen reeds even vele malen van het meester-repertoire is afgevoerd, als door overtuigende successen gerehabili teerd. 5. c4Xd5 Pf6Xd5 De klassieke voortzetting, waarmede vol gens dr. Tarrasch deze variant staat of valt, luidt 5ed5:, doch daaruit komt als re gel een levendig figurenspel voort, op het voor uitzicht waarvan Aljechin zich stellig reeds had verheugd. De tekstzet, welke een wit over wicht in het centrum toelaat, geldt echter als verdacht en heeft o.a. in de matches Alje chin—Bogoljubow tot overwinningen voor wit geleid. Het is dus begrijpelijk, dat de wereld kampioen er een eer in stelt, hem te rehabili- teeren. 6. e2—e4 Pd5xc3 7. b2Xc3 c5Xd4 8. c3xd4 Lf8b4f 9. Lel—d2 Lb4Xd2f 10. Ddlxd2 0—0 De rehabilitatie? Het is mogelijk, dat zwart in deze stelling op den duur een gelijk spel zal kunnen bereiken en begrijpelijk is het, dat dr. Euwe als zwartspeler daarmee tevreden zou zijn, doch voor het overige: volgens de alge meen geldende schaakphilosophie lijdt het geen twijfel, dat wit thans min of meer in het voordeel is. De kleine ontwikkelingsvoorsprong, in combinatie met het overwicht in het cen trum, zal hem aanstonds in staat stellen, een offensief in te zetten. 11. Lflc4 Het veel gevaarlijker uitziende 11. Ld3 kan met succes door den aanval op d4, Pc6 worden beantwoord, daar zwart dan zoo noodig (bijv. na 12, e5) door Da5 de dames kan ruilen. Met den tekstzet en de volgende zetten wordt d5 voorbereid. 11Pb8c6 12. 0—0 b7b6 13. Tfl—dl Lc8b7 14. Dd2—f4! Ta8c8 Zwart kan niet beter doen dan zich zoo na tuurlijk mogelijk opstellen, daar tegen d5 geen kruid gewassen is. 15. d4d5 e6xd5 16. Lc4Xd5 Dd8e7 Steeds weer staat de criticus verbluft door de onuitputtelijke geestkracht, waarover de wereldkampioen schijnt te beschikken. Immers het is duidelijk, dat hij niet bijster goed staat en niets zou dan vanzelfsprekender zijn ge weest dan 16Dc7. 17. eo—Pe7! (18. Tacl?, Pd:5), waarmede den tegenstander al thans niet alle mogelijke vrijheid gelaten wordt zijn aanval voor te bereiden. Het aan sturen op verwikkelingen laat de wereldkam pioen aan den tegenstander over, maar ze ver mijden, wanneer hij voor een feit staat dat nooit, dan laat hij de tanden zien! Waaruit moge blijken, dat zijn zelfvertrouwen door de nederlagen volstrekt niet geleden heeft. 17. Pf3g5 Daar komen de stormtroepen aangerukt. Er dreigt driemaal slaan op f7, gevolgd door 107- en op het plausibele 17Tcd3 is 18., Df5 g6, 19. Dg4 met de dreiging Dh4 onver- J daar 19h6 faalt °P Pf7:Tf7: (Td5:, dan ed5:), Dg6:-r. enz. of ook: 17. Pd8. 18'. Lb7:, Pb7:, 19. Df5, g6. 20. Td7! met voordeel voor wit. _1TPc6e5! De eerste pointe van zwart's verdedigings plan, welke door een kleine combinatie moge lijk wordt gemaakt, f7 is nu voldoende gedekt en daar het paard ook g4 bestrijkt, zou na 18. Df5, g6 de dame, die Pg5 moet blijven dekken, weer naar f 4 terug moeten, waarop zwart zich m^t 19h6 definitief bevrijdt (Lb7:, hg5:, Dg3. Db7:, De5:, Te8 en De4:) onnoo- dig te zeggen, dat ten slotte op Dh4 eveneens h6 volgt (zelfde variant als hierboven). 18. Ld5xb7 PeS—g6 Ziedaar de kleine combinatie. Intusschen kan wit zich den tijd, dien zwart noodig heeft om Lb7 terug te winnen, ten nutte maken, door op de zevende lijn binnen te dringen. Het ziet er dus ondanks alles nog droevig ge noeg uit voor zwart. 19. Df4—f5 De7xb7 20. Tdld7 Db7—a6! De tweede en schitterende pointe, waarme de zwart alle gevaren bezweert. Alle andere zetten, zooals 20Tc7, 31. Tadl of 20. Dc6, 21. g3! zouden in zijn nadeel zijn uitgevallen, maar juist deze onwaarschijnlijk uitziende en nauwelijks verwachte zet houdt de stellingen in evenwicht. Immers, zoowel op Tf7: als op Pf7: volgt Da2:! in het voordeel van zwart. Bijv. 21. Tf7:, Da2:, 22. Tf8:f, Pf8:! enz. Bovendien dreigt zwart in ieder geval met Da2: het veld f7 voldoende te be schermen. En ten slotte kan onder omstan digheden ook Tc8e5 vrij hinderlijk uitval len. Vandaar dat wit ruimte maakt voor zijn koning en tegelijkertijd het paard dekt. Doch die beslissing kostte hem bijna een half uur bedenktijd. 21. h2h4 Tc8c5 22. Td7d5 De eerste stormloop is met succes afgesla gen. Doch nu-tx-eedt een nieuwe en niet min der moeilijke phase in, welke door wit's vrijen d-pion wordt beheerscht. Immers, zwart moet op d5 slaan, wegens de dreiging h4— h5, terwijl 22Dc8 wordt beantwoord met 23. Dc8: en Td7. 22Tc5xd5 23. e4xd5 Da6c8! 24. Df5—e4 24. Dc8:, Tc8: is gunstig voor zwart, omdat eerst nog de h-pion „hangt". En op het meer voor de hand liggende 24. Dd3 (achter den vrij-pion) volgt h6, 25. Pe4, Dg4! eventueel gevolgd door Pf4. 2 4Tf8e8 25. De4—a4 In aanmerking kwam ook 25. Df3 of Dd4, waarop waarschijnlijk hetzelfde zou zijn ge- volgt als in de partij 2 5Te8e7 26. d5d6 Te7—d7 Euwe heeft, zooals vanzelf spreekt, reeds de geheele te kiezen opstelling voor oogen en wijkt daai-van dus onder geen omstandighe den af. Trouwens, de verleidelijke uitval 26 Dc3 was ook niet correct wegens 27. Tdl, Telt 28. Kh2!, De5f, 29. g3, enz. 27. Tal—dl Pg6—f8 „Ziezoo", schijnen de zwarte stukken te zeggen, „wij hebben gedaan wat wij konden, om de veiligheid gedacht zoo goed wij konden, nu moet nog slechts blijken of de omstandig heden sterker zijn geweest dan wij of om gekeerd." 28. Da4—f4 Dc8—c6 Op dadelijk 28Dc2 kan 29. Dd2 vol gen. 29. Pg5e4 Achterwaartsche bewegingen wil Aljechin niet maken, of het moest zijn om. nieuwe ge welddaden voor te bereiden. Hij denkt er dus niet aan, zich reeds thans op de methodische consolidatie der stelling toe te leggen (29. Td2, enz.), hoewel dit zonder eenigen twijfel de minst riskante methode zou zijn geweest. De tekstzet is de inleiding van een pionoffer, dat ten doel heeft, de positie van pion d6 ook voor den aanval uit te buiten. 29Dc6—c2 Onbevreesd waagt de wereldkampioen zich opnieuw in het hol van den leeuw, daarmede de spanning der partij bijna tot het ondraag lijke opvoerende. Natuurlijk kan wit alsnog met 30. Td2 materieel nadeel vermijden, doch hij heeft nu eenmaal andere plannen in het hoofd. 30. Tdl—cl! Dc2xa2 31. h4h5 IncoiTect is het offer 31. Pf6t, gf6:, 32. Dg4t, Kh8, 33. Tc8, wegens Dalf, 34. Kh2, De5f en Dd6:. Daarentegen kwam 31. Tc8 sterk in Aanmerking. Zwart speelt daarop ver moedelijk 31De6. De tekstzet dreigt door h5h6 veld f6 voor het paard te ver overen. 31h7h6 32. Pe4g3 Pf8e6 Daar wit van Tc8, De6 blijkbaar niets ver wacht. waarschijnlijk omdat zwart dan met f5 dreigt voort te zetten, besluit hij het paard naar een gunstiger veld (f5) te manoeu-, vreeren. 33. Df4e5 Thans volgt op 33. Tc8f eenvoudig Kh7, 34. Df5t, g6! 35. Df6, .Pg7!, gevolgd door De6 en er is geen vuiltje aan de lucht. 33Da2a6 Niet zoozeer om Tc8* te verhinderen, dan' wel qm Dd3 voor te bereiden Dit is de tweede maal', dat veld a6 de dame goede diensten bewijst. 34. Pg3—f5 Da6d3 35. Kglh2 Merkwaardig genoeg levert 35. Tc8t alweer geen buitengewone resultaten op: 35. Tc8f Kh7, 36. Ph6! (niet Ddlt, 37. Kh2, Dd6: we gens 38. Th8! Kh8:, 39. Pf7:t>. 37. Td8:. Pd8 en nu moet het witte paard naar f5 terug (Pg4?, Ddlt), waarop volgt 38. Ddlt 39. Kh2, Dh5:t, 40. Kgl, Dg5, enz. Een gepeperde stelling'! 35Kg8—h7 36. Tel—c3 Dd3—dl Dwingt wegens den aanval op h5 tot 37. f2—f3 waarna de dreiging Tc3—g3 van de baan is 37Ddld2 De zwarte koning mag trotsch zijn op zijn echtgenoote. die voor de bescherming der ha ren een volledigen marathonloop overheeft: thans dreigt zij weer op g5 haar kunnen te toonen. 38. Tc3c4 Dd2g5 39Dg5—f6 Om h5 te dekken en 39g6 althans met hg6: en Th6: te kunnen weerleggen. 30Dg5—f6 40. De 5e4 Pe6—c5 Hier werd de partij afgebroken. Dr. Alje chin gaf hier zijn zet in couvert af. Bij het afbreken der partij was de stand als volgt: Zwart: Dr. Euwe. Wit: Dr. Aljechin. De partij wordt hedenavond te half zeven vervolgd in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage. BEVERWIJK DE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS. Op uitnoodiging van de Beverwijksche Mid denstands Centrale zal St. Nicolaas a.s. Za terdag zijn feestelijken intocht in Beverwijk houden. Sinterklaas en zijn knecht arriveeren Zaterdagmiddag met den trein van 2.54 uur aan het station alhier. Zij worden daar ontvangen door de Bever wijksche Harmoniekapel. Zij zullen daarna be geleid door de muziek een rondgang door de voornaamste sti-aten maken. Na afloop daarvan zal St. Nicolaas op het balcon van hotel Ter Burg voor de microfoon een toespraak houden. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. De plaatselijke afdeeling van den Jeugdbond voor Onthouding houdt op Zaterdag 20 No vember een huishoudelijke vergadering. ALG. MILITAIRE PENSIOENBOND. Donderdagavond houdt de plaatselijke af deeling van den Algemeenen Militairen Pen- sioenbond in het Witte Kruisgebouw een leden vergadering. De agenda vermeldt 0.111. een bespreking van de ledenwerving en het verslag van de alge meene vergadering. Het hoofdbestuur heeft als punten van actie aangegeven: le. De gelijkstelling van de voor 1918 ge- pensionneerden van land- en zeemacht. 2e. Opneming in de militaire weduwenwet- ten van de weduwen vóór 1909. JAARVER GADERING S.D.A.P. De plaatselijke afdeeling van de S.DAJ. hield haar jaarvergadering in de kleine zaal van het Kennemer Theater. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer W. van Dok, aan de film avonden op 7 en 8 December a.s. in „de Pont", georganiseerd door de Plaatselijke Raden uit de moderne arbeidersbeweging van Bever wijk en IJmuiden. Als hoofdfilm zal deze avonden worden gedraaid „Op hoop zan zegen", terwijl verder gepoogd zal worden een spreker te krijgen. Vervolgens overhandigde hij een bloemen hulde aan mevr. T. KempHaan, die dezer dagen haar 25-jarig huwelijksfeest her dacht. Mevr. Kemp dankte voox-zitter en leden en zeide deze sympathieke daad op zeer hoogen prijs te stellen. Door den heer Jac. Vrugt, secxretaris wex-d vervolgens het verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht. De afdeeling verrichtte weer zeer veel werk. o.a. werden ruim 90.000 bil jetten en kranten vei-spreid. Het verslag van den penningmeester, den heer A. Achterhof, sloot met eexx batig saldo van ongeveer f 175. Namens de kas-controlecommissie bracht de heer A. L. van Gxxmingen verslag uit en verklaarde kas, boeken en verdere bescheiden in de beste orde te hebben bevonden. De voorzitter dankte beide functionarissen voor hun werk, waarvoor hun een hartelijk applaus ten deel viel. In de kascommissie voor het komezide jaar wei'den benoemd de heeeren A. de Bie, Al L. van Groningen en P. Houtkooper. Namens de raadsfx-actie werd verslag uit- gebi-acht door den heer H. Rothe. Ook dit verslag werd zonder aanmerkingen goedge keurd. Bij de behandeling van de voorstellen voor de Gewestelijke vergadering werd den afge vaardigde ten aanzien van verschillende voor stellen bindend mandaat opgelegd. Als afgevaardigde naar deze vergadering, die Zoxxdag a.s. te Amsterdam wordt ge houden, werden aangewezen de heer A. Ach terhof en mevrouw T. Kemp—Haan als plaatsvervangster. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat alle aftredenden opnieuw werden geko zen, terwijl in de vacature F. Bruins werd benoemd de heer W. Alberda. De samenstelling van het bestuur is thans: W. van Dok, vooi-zitter; Jac. Vrugt, secretaris A. Achtei'hof, penningmeester, J. J. Romun- de, 2e voorzitter; Ph. L. van Groningen, 2e secretaris; G. Lamping en W. Alberda. pro paganda; mevr. T. Kemp—Haan. brochure depot en F. van Galen, commissaris. Tot slot besloot de afdeeling op voorstel van den heer J. J. Romunde adhaesie te be tuigen aan de door de onderwijzersbonden van alle gezindten aangenomen motie inzake ver laging van de leerlingenschaal. Hierna sloot de voorzitter de goedbezochte en geanimeerde vergadei-ing met een krach tige opwekking actief aan het werk der af deeling deel te nemen. DE GROOTE STRIJD. Zondag a.s. zal te Amstex-dam de belangrijke wedstrijd D.W.V.Kennemers worden ge speeld. Beide clubs bezetten met 10 punten uit 7 wedstrijden de bovenste plaatsen op de ranglijst van de tweede klasse A. De elftallen zullen volledig uitkomen. Zij zijn als volgt samengesteld: Kennemers Doel: Van Urk. Achter: Dinlcla, Bos, Midden: v. d. Wal, Steeman, Veenstra. Vóór: Horeman, Boom, Groot, Heideman. I Brethouwer. D. W. V.: Doel: Zinkeldam. Achter: Woeldering, Heineman. Midden: Bex-ger, Boon, Kreuger. Vóór: Monteban, Porten, Visser, Minnaar, Ooms. WERKLIEDEN VERBOND „PATRIMONIUM' Op Woensdag 15 December houdt het Chris telijk Werkliedenverbond „Patrimonium" een vergadering in het lokaal van de Geref. Kerk aan het C. H. Moensplein. De heer N. Pas- schier zal in deze bijeenkomst een inleiding houden. Als men Vondel gaat herdenken. Mag ik dat ook aandacht schenken, Uit een nederig gemoed; Ik zal zeker niet probeex-en, Om zijn kunst in rijm te eeren, Daarvoor licht ik slechts den hoed. Kindren lezen zijn gedichten, Enkle dan, als een der plichten Op de middelbare school; Wat wij van zijn kunst bewaren, Bij het klimmen van de jaren. Is zijn naam, als een symbool. Van wat Vondel heeft geschreven, Zijn wat titels bijgebleven, Als zooveel, dat snel vergaat; En zijn naam komt nog te stade Voor 't begrip van Vondelkade, Vondelpark en Vondelstraat. Vondel's leven was bekommerd En hij werkte in den lommerd. Dat is ook iets, dat men weet; In 't geheugen is gebleven, Dat hij veel in zijxx lang leven. (Zij 't geen geld) in kousen deed. Ieder kent des dichtex-s trekken. Die herinnering blijven wekken. Door zijn bronzen monument; Maar het monument in dichten, Dat hij zelf zich wist te stichten, Is veel minder goed bekend. Enklen hebben hexn gelezen, Velen hebben hem verwezen, Naar een lang vergeten hoek; Vondel, een der grootste geesten, Ls voor verreweg de meesten. Heden eengesloten boek. P. GASUS. ARBEIDERS IIULP BIJ ONGELUKKEN. Op den bonten avond van de Arbeiders Hulp bij Oxigelukken, die op Donderdag 9 December in het Luxor Theater wordt gehouden, .zal de Geheelonthouderstooneelvereeniging „Nieuw Leven" een opvoering geven van het blijspel .Neef Hein uit Hollywood". Bovendien zal een Amstex'damsch gezelschap een tableau uit beelden. Voorts zal de heer Roos het px'ogram- ma afwisselen met zang. DE AMATEUR FOTOGRAFENVEREEN1GING Gisteravond heeft de Beverwijksche Ama- teurfotografenvereeniging in het Vereeni- gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een eigen wex-kavond gehouden. De voorzitter, de heer G. Broertjes, deelde na een kort openingswoord de prijswinnaars mede van den wedstrijd. De uitslag was: 1. G. Broei'tjes wisselplaquette met „Ochtend stemming". Meesterklasse: 1. A. Har tong met stilleven en een eervolle vermelding voor „St.-Maax-ten". A-klasse: 1. G. Broertjes met „Titanen" en twee tweede prijzen met „Lievendaal" en „Herfstlicht". Eex-volle vermelding: de heer Van Amstel met „Dahlia's". B-klasse: 1. P. van Venetië tweeden prijs en een eervolle vermelding voor „Achter de wol ken schijnt de zon" en „Als de zon daalt". 2. J. A. Pierik met „Anjelieren". Hierna deelde de voorzitter mede, dat op Dinsdag 30 November de heer G. Jorna van de Nedex'landsche Amateur Fotografenver- eeniging een lezing zal houden over de collec tie Brussel. Vervolgens behandelde de heer P. Kleyne uit Assendelft het xxegatief- en retouche-af drukken. De axnateurs hebben met groote be- laxigstelling de werkzaamheden en de expli caties van den heer Kleyne gevolgd, waarna verscheidene leden het retoucheeren ook ter haxxd namen, teneinde zich ook in dit onder deel van de fotografie meer te bekwamen. Het is ongetwijfeld voor de amateur's weer een leerzame en interessante avond geweest, waarop de vereeniging weer met groote vol doening kan terug zien. CASTRICUM VEILING „ONS BELANG" Spruitjes I per KG 6—12V2 ct. t-; tt vn. O t; „f C X I i c i 1 1 /CHEEP/ lJtJMEN HOLLAND—AMERIKA LIJN, Lochmonar, Vancouver n. Rotterdam 15 te Southampton. Volendam, N.-York n. Rotterdam 15 v. Ply mouth 17 (v.m.) verwacht. Dinteldijk, Vancouver n. Rotterdam 13 te San Francisco. HALCYONLIJN. Stad Zaandam, 16 v. Bilbao te Velsen v. Rott. Stad Vlaardingen, van Narvik naar Vlaar- «ingen. Stad Zwolle, v. Les Falaises n. Velsen p. 16 Ouessant. HOLLAND—AFRIKA LIJN Boschfontein, 16 v. Rotterdam te Bremen °-k <5 n-m-) naar Hamburg. Meliskerk, 16 v. Beira naar Rotterdam. Algox'ab, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Bloemfontein, (u.) 13 v. Dakar. Bandfontein, (u.) p. 15 Gibraltar. Jagersfontein, 15 v. Rotterdam te Beira, ver bekt 18 naar Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN «fggestroom, (u.), 15 v. Le Verdon. Alchiba. (t.) 13 v. Lome. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Heemskex-k, (u.) 16 te Sydney. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland, 15 v. Amsterdam te B. Ayres. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ajax, 16 v. Stettin te Amsterdam. Alkmaar, 16 v. Antwerpen te Amsterdam, Ariadne, 15 v. Aarhuus naar Kopenhagen. Baarn, Chili n. Amsterdam, 16 te Antwerpen. Breda, Amsterdam n. Chili 13 te Cristobal. Hercules, 16 van Izmir naar Algiers. Douro, 15 v. Amsterdam n. Oporto. Odyssexxs, 16 v. Odense naar Stettin. Satuirxus, 16 v. Thessal. te Susa. Telamon, 16 v. Bordeaux te Amsterdam. Theseus, 15 v. Kopenh. te Danzig. Ulysses. Amsterdam n. Algiers, p. 15 Ouessant Titus, Bordeaux n. Napels, p. 14 Gibraltar. Ariadne, 16 v. Aarhuus te Kopenhagen. Boskoop, Amsterdam n. Chilo 12 10 m. Z. v. Azoren. Berenice, 15 v. Palermo naar Algiers. Ceres, 16 v. Beyrouth n. Alexandrette. Rhea, Rotterdam n. Tanger, p. 14 Wight. Trajanus, Lissabon n. Olhao p. 16 Gibraltar Triton. 16 v. Livorno te Civ. Vecchia. Tiberius, 16 v. Bourgas te Varna. ROTTERDAMSUHE LLOYD Dempo, (uitreis) 16 v. Gibraltar. Marken, (thuisreis) p. 15 Pt. de Galle. Sitoebonda, 16 v. Rotterdam te Hamburg. K. Agoeng, (uitr.). p. 16 Dover. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk, (u.) 15 te Hongkong. K. Baroe, (th.) p. 15 Perim. K. Gede, (th.) 16 v. Pt. Said 20 te Genxxa vex-wacht. Weltevreden, (uitr.) p. 15 Perim. Indrapoera, 16 v. Batavia te Rotterdam. Sibajak, (u.) 16 te Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alcyone, (uitr.) p. 15 Ouessant. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Pex-seus, Japan n. Rotterdam 16 v. Singapore. Titan, Rotterdam n. Japan p. 16 Gibraltar. Glenshiel, Dairen n. Rotterdam 13 te Sin gapore. Menelaus, Japan n. Rotterdam via Londen 15, 90 m. W. v. Niton. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. Roebiah, (t.) 15 v. Max-seille. Joh. v. Oldenbarnevelt. (u.) 16 v. Suez. Scheepsbouw voor Zuid-Afrika. Met goed -gevolg heeft de scheepswerf der firma De Haan Oerlemans te Heusden het voor Zuid-Afrikaansche rekening gebouwde motorvrachtschip .Dalnes" te water gelaten. Het schip heeft een draagvermogen van 300 ton en zal worden uitgerust met een Atlas- Dieselmotor van 300 PK. Nadat de machines in het schip zullen zijn geplaatst vertrekt het schip op eigen kracht naar het land van be stemming. Aanvoer ijzererts. Het Nedex'landsche s.s. ,Stad Zaandam" arri veerde gisteren met een lading ijzererts van Bilbao aan het Hoogovenbedrijf. Vlootuitbreiding. Het op de werf der firma J. Pattje te Water huizen voor rekexxxng van de N.V. Libelle te Delfzijl gebouwde motorvrachtschip Libelle heeft met gunstig gevolg een proeftocht op de Eems gemaakt. Het schip heeft een laadver mogen van ongeveer 400 ton en is utgerust met een Brons motor van 220 P.K. Aanvoer lading teer. Het Duitsche tank-stoomschip „Nordsee" arriveerde Maandagavond met een lading teer, komende van Kopenhagen, voor het Hoogovenbedrijf. Vlugge reis. Het Britsche tank-stoomschip „Attendant", hetwelk Zaterdag van hier naar Duinkerken vertrok ten einde aldaar een lading gasolie in te nemen, arriveerde Dinsdagmorgen weer in de Petroleumhaven te Amsterdam, hetgeen een vlugge reis mag worden genoemd. Wrak herkend- Het wrak van de onbekende vischkotter. hetwelk zooals wij reeds eerder meldden, op de Deenscne kxxst gevonden werd, zal vermoe delijk afkomstig zijn van den motorkotter S. 136 uit Skagen Men heeft n.l. ter plaatse aan het sti'and ook een paar reddingsboeien met dit merk gevonden. Deze kotter is sleohts één SANTPOORT NED. HERV. EVANGELISATIE. Alhier is opgericht een afdeeling van den Jongerenbond der Ned. Herv. Evangelisatie. Tot bestuursleden werden gekozen de dames Hax-msen en Van der Vlerk en de heeren Asschoff, Cornegge en Winters, die de func ties onderling zullen verdeelen. LOOS ALAM. In den tijd van een oogenblik waren gis teravond omstreeks 8 uur eenige honderden plaatsgenooten op de been. tengevolge van het loeien der brandsirene. Bij de brandweer garage gekomen, bleek echter, dat van brand geen sprake was, doch dat men een nieuwe brandsirene aan het px-obeeren was maand oud zoodat het ongeval tamelijk my sterieus is. Er bevonden zich vier opvarenden aan boord. AANGEKOMEN. 15 November: Pluto s.s. Gothenburg Begerin m.s. Bux-ryport Ek s.s. Oslo Vesta s.s. Hamburg Norsee s.s. Kopexxhagen 16 November: Ajax s.s. Stettin Ousel s.s. Liverpool Telamon s.s. West Indië Stad Zaandam s.s. Bilbao Attendant s.s. Duinkerken Oberpr. Delbrück s.s. Hernösand Alkmaar s.s. Hamburg VERTROKKEN. 15 November: Herma m.s. Antwerpen Toi'geir I m.s. Moss Faruxsum s.s. Rotterdam Memas s.s. Rotterdam 16 November: Melissa m.s. Falmouth Douro m.s. Oporto Arion s.s. Antwerpen Prowess m.s. Huil Lottie R. m.s. Swansea Attendant s.s. Dover.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5