SF TOCH REMISE GEWORDEN. Achttiende partij duurde nog slechts kort. Euwe liet zich twee keer verrassen. tft m Hl 11# üf m m m jjf m A ES mm m ■i m VERWACHT WORDENDE SCHEPEN In hotel „Wittebrug" te 's Gravenhage werd Woensdagavond de 18 de partij van de match om het wereldkampioenschap tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin voortgezet. Lod. Prins schrijft hierover het volgende aan het A.N.P. Wit - dr. A. Aljechin: Kh2, De4, Th4, Pf5: pionnen d6, f3, g2 en h5. Zwart - dr. M. Euwe: Kh7, Df6, Td7, Pc5, pionnen a7, b6, f7 g7 en h6. Een uiterst gecompliceerde stelling, waarin pion d6 in alle overwegingen domineert. Zoo kan Th4 de h-lijn niet verlaten, omdat dan volgt (wat thans faalt op Hg6: en Th6:). 41. De4c2 En thans is de beurt aan Zwart om goede zetten te vinden; kh of g8 brengt geen voort gang in de partij; de dame wil liefst h4, f5 en d6 blijven observeeren en ook paard of toren hebben voor het oogenblik geen hoogere taak dan te laten zien, dat zij op het bord tegen woordig zijn. Dus: ,,reserve troepen, voor waarts!" 4 1a7a5 42. g2g3 Uit de vorige opmerkingen blijkt, dat dek king van Th4 van groot belang is. In aanmer king kwam ook f3f4, ten einde den toren via h3 in veiligheid te brengen, doch spoedig blijkt, dat Aljechin op een zeldzaam geraffi neerde tactische wijze een uitweg speculeert, waarvan deze en de volgende zet de inleiding vormen. 4 2a5a4 43. Th4g4 Ip het juiste moment, zooals spoedig blijkt, laat de uitdager g7—g6 toe. In ieder geval moest wit iets ondernemen, daar anders de indringer op a4 regelrecht op de promotie af komt. Maar: wat wil Wit ondernemen? Wel faalt het verleidelijke 43a3 nog juist op 44. Pg7: -r, Kh8, 45. Pd8! Db2, 46. Db2:, ab2:, 47. Tb4!, Pd3, 48. Tb6:, doch de door den wereldkampioen gekozen voortzetting schijnt afdoende te zijn. 4 3g7g6 4. Pf5h4! met viervoudigen aanval op g6. 4 4Df6xd€ Nu dreigt ten overvloede damesruil door Dd2-1- 45. h5xg6+ f7Xg6 46. Tg4d4ü Wij zullen maar geen moeite meer doen, ad jectieven te vinden voor het spelpeil en de spanningen in deze achttiende partij. Onder het voorwendsel, onschuldiglijk Th4 te dek ken, heeft de uitdager dus met zijn 42sten zet een weergalooze val voorbereid, door ook de diagonaal d6li2 af te sluiten, opdat pion d6 niet met schaak zou worden genomen en Wit dus gelegenheid zou hebben tot den grandio- zen tekstzet, die Wit's verlieskansen, naar om standigheden althans, zooveel mogelijk be perkt. Zou Zwart nl. thans op d4 slaan, dan bereikt wit remise door Dc2Xg6-f - e8+g6+ enz., daar de zwarte koning niet langs g7 kan vluchten, wegens Pf5+ met damewinst. Ergo gaat pion a4 verloren. 46Dd6e6 47. Td4Xd7+ Fc5xd7 48. Dc2Xa4 Hoe het zij Zwart heeft in elk geval zijn pluspion behouden en daar de stelling geen al te ingewikkelde problemen meer schijnt te bevatten, is men reeds geneigd, zich op een technische afwikkeling te verheugen. Doch de weg naar de zege is met hindernissen ge plaveid. 48h6—li5 en niet voorbarig De2+, 49. Kh3, Dd3, want dan zou het na 50. Db4 zeer moeilijk zijn, ver der te komen. 49. Da4c2 Pd7—e5 50. Kll2g2 Pe5—c4?? Negen-en-veertig zetten lang ontgaat den wereldkampioen geen enkele kleinigheid, noch schuwt hij de onberekenbaarste verwikkelin gen, gaat hij over afgronden om het gering ste voordeel te behalen, zonder een enkele fout vervult hij zijii bijna bovenmensche- lijke opgave en thansin het gezicht van de haven, zij het ook nog voor tal van klip pen, strandt hij op een kinderlijk eenvoudige combinatie, die door- iedereen in de zaal was S. Reshevsky over het vervolg der 18e partij. De achttiende partij, die in een zoo buiten gewoon moeilijke stelling was afgebroken, is Woensdagavond voortgezet. Het bleek, dat zoowel Dr. Euwe als Dr. Aljechin de stelling nauwkeurig hadden onderzocht, want reeds de eerste zet van 'li'. Euwe was een verras sing. Hij speelde nT. niet zijn Koning naar h8, teneinde het dreigende aftrekschaak te ontgaan, maar rukte direct met zijn sterke vrije a-pion op. Echter ook Dr. Aljechin had een surprise in petto. Op den 46sten zet bood hij n.l. zijn toren aan, die zwart niet mocht nemen, aangezien dan remise door eeuwig schaak het gevolg zou zijn. Waarschijnlijk heeft wit deze voortzetting bij het analyseeren over het hoofd gezien. Zoodoende forceerde wit een dame-eindspel, waarin hij de vijande lijke a-pion veroverde, en met één pion min der groote remise-kansen had. Het scheen een langdurig eindspel te wor den. Toen echter op den 50sten zet Dr. Euwe niet nauwkeurig voortzette, had Dr. Aljechin met een geestig paardoffer gelegenheid re mise af te dwingen. Zig zag door de partij. Een overzicht van de beslissende momen ten uit den strijd. Analyseerende kom ik tot de volgende op merkingen: 42. a5a4. Voorzichtiger was wel 42Kh7h8 met eventueel Pc5e6. De pionnen mogen pas na voldoende voorbereiding opgespeeld worden. 45. f7Xg6. Euwe speculeerde op 46. Tg4Xg6 of Ph4Xg6 daar in beide gevallen na dameruil het eindspel voor wit verloren is. 46. Tg4d4 Deze zét heeft Euwe vermoedelijk over het hoofd gezien, anders zou hij deze variant niet gekozen hebben. De pointe is, dat na 46 Dd6Xd4, 47. Dc2Xg6+. Kh7—h8; 48. Dg6— e8-f. Kh8h7 (Kg7 gaat niet wegens Pf5 49. De8—g6+, remise door eeuwig schaak volgt. 50. Pe5c4? Een blunder. Met De6c6 had zwart nog redelijke winstkansen, alhoewel de winst niet gemakkelijk te forceeren is. S. RESCHBWSKY. opgemerkt. Het moet echter gezegd worden, dat de winst in elk geval zeer moeilijk te be halen was, zooals de analyse tusschen de meesters later ten duidelijkste bewees. 51. Ph4Xg6! REMISE, want op Dg6: volgt Dc4: en op Pe3, Kf2, Pc2:, PfS+, enz. Andere zetten worden eventueel beantwoord door pf4. Een roemloos einde van een onbeschrijfe lijke partij. De eindstand was Zwart: Dr. Euwe. '9 Mm Wit: Dr. Aljechin. NABESCHOUWING. En zoo kwamen wij dan allen, optimisten, die reeds hadden aangenomen, dat Euwe niet bijzonder veel moeite zou hebben met het win nen van deze afgebroken partij, bedrogen uit. Want wij hadden buiten den waard, i.e. den onverzettelijken wil van Aljechin, en zijn vin dingrijkheid, gerekend, die hem brillante denkbeelden deden scheppen, misschien zelfs wel alle verlieskansen deden uitschakelen. Gerechtigheid? Is de einduitslag misschien een belooning voor Aljechin's moed, op den 39sten zet onder twijfelachtige omstandighe den op winst te spelen, in plaats van zich met 39. Tg4, Dh5:t, 40. Th4, Dg5, 41. Tg4, enz. van een vreedzame oplossing te verzekeren? Wat daarvan zij niemand zou durven be weren, dat de beide schaaktitanen elkander ditmaal in meesterschap iets hebben toege geven. Het was een Euwe—Aljechin-strijd van de allerhoogste orde. NEGENTIENDE PARTIJ De negentiende partij wordt Zaterdag 20 November, des middags drie uur, in (Philips Ontspanningsgebouw te Eindhoven gespeeld. De stand is thans: Dr. Aljechin 10 p. met zes gewonnen partijen. Dr. Euwe 8 p. met vier gewonnen partijen. ATHLETIEK. ERKENNING NEDERLANDSCHE RECORDS. De recordcommissie van de Kon. Ned. Ath- letiek Unie heeft de volgende prestaties als Nederlandsch record erkend: Vijfkamp: mej. F. Koen (Sagitta) 303 pun ten (oude telling 335 punten), gevestigd op 12 September 1937 te Rotterdam met de volgende verrichtingen: 100 meter 12.4 sec., kogelstoo- ten 9.94 meter, verspringen 5.48 meter, speer werpen 23.05 meter, hoogspringen 1.58 meter. 1500 meter hardloopen: F. A. de Ruyter (Quick) 4 min. 2,6 sec., gevestigd op 11 Juli 1937 te Stockholm. 3000 meter hardloopen: S. Petit 8 min. 39,6 sec., gevestigd op 11 Juli 1937 te Stockholm. IJSHOCKEY. A.IJ.H.C.ETOILE DU NORD. Hedenavond wordt te Amsterdam het ijs- hockeyseizoen met een internationale ontmoe ting Etoile du Nord—A.IJ.H.C. geopend. De opstelling van de Amsterdamsche IJs- hockeyclub staat nog niet vast. De ploeg zal waarschijnlijk in dezelfde formatie uitkomen als in Krefeld en Keulen. De wedstrijd begint te half negen. In de pauze worden door kunst- rij trainers demonstraties gegeven, w.o. een Hongaarsche dans, die bij de shows in Den Haag en Brussel zooveel bijval heeft geoogst. Schip Aalsum (Ned.) Aurora (Ned.) Achilles (Ned.) Adalia (Du.) Argun (Rus) Amstelkerk (Ned.) x) Agnita (Ned.) Alchiba (Ned.) Agamemnon (Ned.) Baden (Du.) Baarn (Ned.) x) Boschfontein (Ned.) Bodegraven (Ned.) Berenice (Ned.) Bennekom (Ned.) Bodegraven (Ned.) British Princess (Eng.) Barneveld (Ned.) Box Hill (Eng.) Brookwood (Eng.) Ceres (Ned.) Caithness (Eng.) Cordillera (Du.) Chr. Huygens (Ned.) 3 Costa Rica (Ned.) Caribia (Du.) x) Eemland- (Ned.) x) Eva (Fin) Fauna (Ned.) Hermes (Ned.) Hercules (Ned.) Helder (Ned.) Hamm (Du.) Irene S. Embiricos (Gi Jevington Court (Eng. Jagersfontein (Ned.) x Kaldfonn (Noor) x) Luneburg (Du) x) Leonian (Eng.) Laomedon (Eng.) x) Laertes (Ned.) x) L. N. Condylis (Gr.) Myrmidon (Eng.) M.v.St.Aldegonde (Nd.) Melampus (Ned.) x) Menes (Du.) Moena (Ned.) Medon (Eng.) x) Marylyn (Eng.) Marisa (Ned.) Montferland (Ned.) x) Miralda (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) x) Mount Kyllene (Gr.) Nijkerk (Ned.) x) Nereus (Ned.) Orestes (Ned.) Odysseus (Ned.) Phrygia (Du.) Poelau Roebiah (Ned.): Poelau Laut (Ned.) x) Poseidon (Ned.) Pearlstone (Eng.) Rozenburg (Ned.) Serooskerk (Ned.) x) Simaloer (Ned.) Salland (Ned.) Soesterberg (Ned.) Saturnus (Ned.) Stonegate (Eng.) Simon Bolivar (Ned.) Sembilan (Ned.) Sturde Rose (Eng.) Temple Mead (Eng.) Terlings (Eng.) Tiberius (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Theseus (Ned.) Uckermark (Du.) Varmdö (Zw.) Zuiderkerk (Ned.) x) Zaanland (Ned.) x) van Veim. aankomst Laatste bericht Buenos Aires Midd. Zee Zwarte Zee W. Indië Karazee West Afrika Curagao West Afrika West Indië 1 Dec. 21 Nov. 30 Nov. 8 Dec 18 Nov. 24 Nov. 14 Nov. van Fern. Noronha. 17 Nov. van Finisterre. 14 Nov. te Canea. 15 Nov. van Pto Colombia. 9 Nov. te Londen. 12 Nov. van Dakar. 3 Nov. vertrokken. 13 Nov. van Lome. 13 Nov. van Caibarien. Ned. Indië Chili Zuid Afrika Chili Midd. Zee Chili Chili Abadan Chili Londen Uuras 16 Dec. 30 Nov. 27 Nov. heden 19 Nov. 7 Nov. van Batavia. 16 Nov. te Antwerpen. 17 Nov. te Hamburg. 14 Nov. te Callao. 15 Nov. van Palermo. 12 Nov. van Vancouver. 14 Nov. van Arica. 12 Nov. van Pt. Said. 10 Nov. van Callao. 17 Nov. vertrokken. 13 Nov. vertrokken. Alexandrië Rosario Hamburg Batavia Hamburg Pto Barrios 19 Dec. 21 Nov. 21 Dec. 21 Nov.. 11 Dec. 15 -jjov. van Beyrouth. 17 Nov. vertrokken, vertrekt 20 Nov. vertrekt 24 Nov. vertrekt 20 Nov. vertrekt 20 Nov. Buenos Aires Trangsund 28 Nov. 11 Nov. van Bahia. in lading. Hamburg 18 Nov. 17 Nov. vertrokken. Alexandrië (via Hbg) Alexandrië Chili Ned. Indië 20 NOV. 26 Nov. 24 Dec. 17 Nov. te Hamburg. 16 Nov. van Izmir. 15 Nov. te Talcahuano. 13 Nov. van Macassar. Buenos Aires 23 Nov. 10 Nov. van St. Vincent. W Afrika Beira 20 Nov. 10 Nov. van Las Palmas. 18 Nov. vertrokken. Curacao 19 Nov. 31 Oct. vertrokken. Ned. Indië W. Afrika B-tavia Hamburg Buenos Aires 29 Nov. 18 Nov. 25 Nov. 18 Dec. 16 Nov. van Pt. Said. 13 Nov. van Las Palmas. 17 Nov. van Padang. vertrekt 20 Nov. 16 Nov. vertrokken. Batavia Batavia Batavia Ned. Tndië Batavia Batavia Santa Fê Rotterdam Buenos Aires Curasao Zuid Afrika Br. Indië 21 Nov. 30 Nov. 6 Dec. 8 Dec. 6 Dec. 12 Dec. 4 Dec. 21 Nov. 24 Dec. 27 Nov. 22 Nov. 15 Nov. van Gibraltar. 10 Nov. van Colombo. 8 Nov. van Colombo. 16 Nov. van Pt. Said. 4 Nov. van Sabang. 9 Nov. vertrokken. 7 Nov. van Montevideo. 17 Nov. te Gothenburg, vertrekt 20 Nov. 16 Nov. van Vlaardingen. 16 Nov. van Beira. 15 Nov. te Kopenhagen. Z. Afrika Danzig 30 Nov. 20 Nov. 13 Nov. van Pt. Said. 16 Nov. van Stettin. Chili Stettin 29 Nov. 23 Nov. 8 Nov. van Curasao, vertrekt 20 Nov. T.ampico Batavia Batavia Midd. Zee Zwarte Zee 25 Nov. 24 Nov. 18 Nov. heden 10 Nov. van Trinidad. 15 Nov. van Marseille. 17 Nov. vertrokken. 16 Nov. te Lefkandi. 14 Nov. te Falmouth. Bilbao (v. IJm.) 21 Nov. 16 Nov. vertrokken. Japan Ned. Indië Buenos Aires Kotka Stamboul Macassar West Indië Ned. Indië Swansea 27 Nov. 10 Dec. 22 Nov. 25 Dec. 22 Nov. 14 Dec. 19 Nov. 13 Nov. van Pt. Said. 17 Nov. te Marseille. 14 Nov. van Montevideo. 12 Nov. te Trangsund. 16 Nov. te Susa. vertrekt 24 Nov. 11 Nov. van Barbados. 13 Nov. van Sabang. 16 Nov. vertrokken. Macassar Tunis Bourgas Batavia Danzig 20 Dec. 22 Nov. 8 Jan. vertrekt 19 Nov. 16 Nov. van Gibraltar. 17 Nov. van Varna, vertrekt 8 Dec. in lading. Batavia .22 Dec. 12 Nov. van Batavia. Lulea (v. IJm.) in lading. Japan Hamburg 28 Nov. 17 Nov. te Manilla, vertrekt 27 Nov. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN VOETBAL. ENGELAND—WAT .Fff (2—1). Uit Middlesbrough: Ten aanschouwe van 35.000 toeschouwers slaagde het Engelische elf tal er Woensdagmiddag in, met 21 van Wales te winnen, na een spannenden hoogstaanden kamp. IJMUIDEN Anker met ketting verloren. Het dezer dagen met hout van Zweden naar Amsterdam gepasseerde Nederlandsche „Trompenberg" rapporteerde bij aankomst nabij het vuurschip „Elbe m" een anker met 45 vadem ketting te hebben verloren. Deze zijn echter opgevischt geworden door de Duitsche zeesleepboot „Hermes", welke dit materiaal te Cuxhaven heeft aangebracht. SCHEVENINGEN. 17 November. Nog kwa men binnen van de haringvisscherij de Gdy 99, Floor Verbaan, met 28 last, Gdy 126, C. de Graaf, met 29 last haring. BEVERWIJK DE VERKOOP VAN MELK OP ZONDAGEN. De organisatie van melghandelaren heeft aan B. en W. het verzoek gericht, om den ter mijn, waarbinnen op de Zondagen melk en melkproducten mogen worden verkocht mt een uur te verlengen, aangezien het tengevolge van het sterk heeerschende mond- en klauw zeer en de daarmede in verband staande melk- schaarschte uiterst moeilijk zal zijn, de afne mers, die de benoodigde melk op Zaterdag avond plegen te betrekken, eerder dan Zon dagmorgen te bedienen. Naar de meening van B. en W. kan hierin aanleiding worden gevonden een eenigszins tegemoet komende houding aan te nemen, hetgeen echter alleen te bereiken is wanneer het tweede lid van art. 2 van de verordening tot afwijking van de bepalingen der winkel sluitingswet in dien zin wordt aangevuld, dat aan het college van B. en W. in bijzondere om standigheden vrij staat, den ver koop termijn op Zondag tot 10 uur des voormiddags te ver ruimen. B. en W. hebben den Raad voorgesteld, de daarvoor noodige wijzigings-verordening vast te stellen. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Voor de benoeming van een leerares in tij- delijken dienst voor de vakken linnennaaien, costuuirmaaien, verstellen enz. hebben B. en W. den Raad een voordracht doen toekomen. Daarop is als eenige voorgedragene geplaatst mej. KI. C. Liefhebber. ARROND. RECHTBANK Diefstal van konijnen. Dieven en diefjesmaat bekennen. Papierfabriek Papierfabriek Zweedsch Grieksch Embla Evanthia Sandarne Archangel cellulose hout Doch de helers voelen zich onschuldig. Een inwoner van Beverwijk had in zijn tuintje achter zijn huis een paar hokken met konijnen, die hij trouw vetmestte, waar schijnlijk met hét oog op de Kerstdagen, die steeds vele kleine knagers het leven kosten. Daarom was zijn teleurstelling zeer groot, toen hij op den ochtend van den 13en Octo ber tot de ontdekking kwam, dat zijn „vee stapel" verdwenen was. Ook een andere in woner van Beverwijk deed dien morgen de zelfde onaangename ontdekking, doch de po litie wist klaarheid in deze kwestie te bren gen, zoodat een drietal jeugdige inwoners van Beverwijk zich hedenmorgen voor de Haariemsche rechtbank te verantwoorden had. Het plan was uitgegaan van een 26-jarigen Beverwij ker, die twee broers voor dit „zaak je" wist te interesseeren, zoodat het drietal er onder beschutting van den nacht op uit trok om de konijnen te bemachtigen. De „promotor" van de affaire had daarbij de beide broers de kastanjes uit het vuur, in casu de konijntjes uit het hok laten halen, terwijl hij op den uitkijk stond, maar had wel een deel van de buit mee naar huis geno men. De Officier van Justitie wees er in zijn re quisitoir op, dat de oudste der beide broers reeds driemaal eerder wegens diefstal ver oordeeld was. Tegen hem eischte spr. een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek De jongere broer is iemand, die dringend leiding behoeft. Met het oog op zijn jeugdi gen leeftijd zou spr. hem ter beschikking van de regeering willen stellen. Tegen den derden verdacthe eischte spr. met het oog op zijn blanco strafregister, 2 maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mr. H. J. Pot en mr. J. Ver loop, bepleitten clementie, subs, een voorwaar delijke veroordeeling. De beide helers. De beide koopers van deze konijnen hadden zich vervolgens wegens heling to verantwoor den. Volgens de getuigen, twee der verdachten uit de vorige zaak, hadden zij eerlijk gezegd, dat het „jatwerk" (van diefstal afkomstig) was. Dit werd door de verdachten ten stellig ste ontkend. Zij hadden f 12.50 voor de beestjes betaald, wat een lage doch niet abnormale prijs was. De beschuldigingen van de getui gen werden door hen als „totaal leugens" ge- qualificeerd. Volgens hen wilden de verdachten zich wreken voor de verklaringen bij de politie. Alles was afgesproken werk, om hen er in te laten loopen. De officier was van meening dat de verdach ten wel degelijk wisten dat de konijnen van diefstal afkomstig waren. Alle omstandighe den bij den koop wezen daar ook op. De eerste verdachte, een 42-jarige slager uit Beverwijk, die reeds eenmaal voorwaarde lijk veroordeeld is, hoorde vier mnd. met af trek tegen zich eischen. Tegen den anderen verdachte, een 25 jarigen los-werkman, eischte spr. een gevangenisstraf van 2 mnd. De verdediger van den slager, mr. B. M. C. M. Vrijdag meende, dat het bewijsmateriaal zeer aanvechtbaar is. De verdachten beschul digen elkaar onderling. PI. verzocht onmid dellijke invrijheidstelling van dezen verdach te en bepleitte clementie. De rechtbank weigerde, na zich in raadka mer te hebben terug getrokken, de in vrij heidstelling van verdachte. Mr. O. H. van Wijk bestreed eveneens de juistheid der verklaringen van de getuigen. Ook den prijs vond hij niet te laag, zoodat ook schuldheling niet bewezen is. Spr. wees verder op de zeer verzachtende omstandig heden en het blanco strafregister van den verd. en bepleitte vrijspraak, subs, een voor waardelijke veroordeeling. De rechtbank zal op 2 December a.s. vonnis vellen. is geen vraag meer, maar een weet, indien u onï 6 Etalages heeft Enorm is onze keuze ovm' HEMDEN in alle bekeS merken. DASSEN in gewe] dig assortiment, zoowel in streep, kleine werkjes of bloemdessins, in prijzen'van 35 cent tot 3.50. Handschoenen - Slobkousen Sokken - Sportkousen Pantalonpersen - Kamer- en Huisjassen - Shawls - Zak doeken in luxe verpakkin» Slippovers Pullovers Wollen Vesten - Falcon Jas sen en Mantels - Hoeden - Petten etc. etc B L E Y L E Heeren- en Umuiden s grootste speciaal- Kinder- zaak kleeding JOH. DE WAARD'S I MODEMAGAZIJNEN Kanaalstraat 46-48, Tel. 4054 (Adv. Ingez. Mei.) De Bilt voorspelt: Meest matigen Oostelijken tot Zuidelij. lijken wind. Zwaar bewolkt tot betrok- ken. Waarschijnlijk eenigen regen. Zach ter, vooral in het Zuiden. BAROMETERSTAND Hoogste 774.0 jn.M. te Vardö. Laagste 741.7 m.M. te Blacksud. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 35 F. Laagste hedennacht 28 F. Hoogste heden 29 F, BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 753 m.M, Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 3.09 uur; n.m. 3.26 uur Zaterdag v.m. 3.58 uur; n.m. 4.16 uur Zondag v.m. 4.47 uur; n.m. 5.05 uur. Dr. N. H. Swellengrebel onder- scheiden. Met den Darling-prijs. Het hygiène-oomité van den Volkenbond heeft in 1926 den Darling-prijs en de daaraan verbonden Darling-medaille ingesteld om de nagedachtenis te eeren van den Amerikaan- schen geleerde S. P. Darling, die bij een door den Volkenbond uitgezonden expeditie ter be studeering van het malariavraagstuk in Pa lestina en Syrië, in Mei 1925 nabij Beyrouth, bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Deze Darling-prijs wordt om de vijf jaar toe gekend aan hem. die, naar het oordeel eener speciaal voor dat doel ingestelde sub-commis sie van het hygiène-comité, het belangrijkste werk op het gebied van de studie der malaria in de laatste vijf jaar verricht heeft. Deze sub-commissie doet daarbij een keuze uit een lijst van candidaten, die op advies van de ministeries of departementen) voor de volks gezondheid der verschillende landen en van de leden van de malaria-commissie van den Vol kenbond is opgemaakt. In 1933 werd de Darling-prijs voor net eeist verleend aan den bekenden Britsch-Indischen malarioloog, kolonel S. P. James. Op den len November van dit jaar heelt net hygiène-comité van den Volkenoond opnieuw moeten beslissen, wien de Darling-prijs ver leend moest korden. Er waren ditmaal 17 candidaten: 5 uit ae Ver. Staten, 3 uit Engeland, 2 uit Belgie en Yougoslavië en 1 uit Duitschland. FranicnjK. Italië, Palestina en Nederland. De keuzejrei op het laatste land en wel op dr. N. H. awe - lengrebel. chef van het laboratorium voor me dische zoölogie van het Koloniaal Instituut Amsterdam en bijzonder hoogleeraar vanwe6e dit instituut. Als bijzonderheid kan hierbij nog verme worden dat het Britsche ministerie voor volk gezondheid een der autoriteiten was Swellengrebel als candidaat had voorgedrage CREMATIE C. E. TER MEULEN. Onder zeer groote belangstelling vond n - den de crematie plaats van wijlen den ne C. E. ter Meulen, in leven bankier te Amster- Vooral uit het bankbedrijf waren talloozcn naar Westerveld gekomen om den overiea de laatste eer te bewijzen. Er was geen ens Amsterdamsche bankinstelling, die niet dij plechtigheid vertegenwoordigd was. Onder de aanwezigen merkten wij jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-minister, ö- J. de Leeuw, thesaurier-generaal aan het u partement van financiën, Ph. Mees, na a firma R. Mees en Zonen en president-commis saris der Rotterdamsche Hypotheekbank, J. Rabbie en Van der Meulen. directeuren van Rotterdamsche Bank, ir. S. van Scnaik, - mens de directie en commissarissen van A.K.U. en de British Enka, F. J. M. van Ogtrop A. de Bijll Nachenius en mr. W. Cnoop fco P mans, namens het bestuur van de Vereenig voor den Effectenhandel, A. A. Pauw en mi- H. Abbing. directeur en directeur-secreta van de Nederlandsche Handelmaatschappij Paul den Tex, oud-directeur van de Koninki ke Nederlandsche Stoomboot Maatscnaopj P. A. Arriëns, directeur van de Hollanas. Stoomboot Maatschappij, mr. J. Luden, r clent-commissaris van de Nederlandsche o P. Hofstede de Groot, directeur van ae am sterdamsche Bank, W. H. van Efcghen nam de firma H. Oyens en Zn J. van Hasselt, -- recteur van de K. N. S. M., mr. H. van Mane-. Directeur van de Nederlandsche Spoorwe0 mr. H. F. van Leeuwen, directeur van Twentsche bank, mr. dr. van Walre de ®>r» namens den secretaris-generaal van den v kenbond en vele anderen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6