Herstelt het Chmeesche leger zich? Japansche opmarsch stuit op feilen tegenstand. België Britsche vredeskampioen onderscheiden. Eén lepell Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil PROGRAMMA VK1JDAG 19 NOVEMBER 1937 HET FRONT VAN SOETSJAU-NANKING. FRONT DER JAPANNERS FRONT DER CHINEEZEN —•—TWEEDE VERDEDIG INGS LINIE DER CHINEEZEN SPOORWEGEN JAP OORLOGSSCHEPEN Nieuwe Chineesche frontlinie gevormd. Blijkens een D.iNiB.-bericht uit Sjanghai, stuiten de Japanners bij hun opmarsch aan het Taihoe-meer, op den zuidelijken vleugel bij Kasjing, op hevigen tegenstand. Van den noordelijken vleugel wor den geen wijzigingen gemeld. Bij Tsjangi echter gaan de Ghi— neezen tot felle tegenaanvallen over, waarbij een groot aantal vliegtuigen in den strijd geworpen wordt. Naar van Japansche zijde verluidt zijn de Chineesche stellingen bij Poesjan, Tsjangtsjoe en Tsjangi zeer sterk. In den noordelijken front sector wordt het aantal der Chinee sche troepen geraamd op 130.000 man. Met inbegrip van de reserves stelt men de totale sterkte der Chineezen op 230.000 manschappen. Over een lijn, die zich uitstrekt van Soetsjau naar de Jangste, wordt thans een nieuw Chineesch front ge vormd. De Japansche militaire autoritei ten hebben, naar verluidt, ter verzeke ring van de ravitailleering alle be schikbare schepen op de Wangpoe en in de kreek van Soetsjau gerequl- reerd. Volgens een der woordvoerders van' het Japansch leger zouden honderd- duizend Chineesche soldaten zonder eenig verband en gedeeltelijk zonder wapens ronddwalen tusschen de Chi neesche en Japansche linies. Zij moe ten den hongerdood nabij zijn. Reuter meldt voorts uit Sjanghai: Hoewel van Japansche zijde wordt verklaard, dat de troepen de Chineesche verdedigingslinies hebben doorboord tusschen Tsjangsoe en de Jangtse, wordt van Chineesche zijde ver klaard, dat de toestand aan het front aan merkelijk beter is na de i week van ver warring. De Chineesche troepen zouden hun tegenstanders bij Soetsjau hebben tegenge houden en zelfs bij een tegenaanval terug geslagen hebben. Niettegenstaande de regen en het slechte zicht werden de Chineezen krachtig door hun luchtmacht bijgestaan, deze bracht de Japansche troepen zware verliezen toe. De positie van Nanking. Te Nanking werd gisteren medegedeeld, dat een plotseling zonder bevel terugtrekken van de Chineesche troepen onder hevel van Lio To Tsjoean een aanzienlijke gaping ver oorzaakte aan het Chineesche front bij Sjang hai. Hierdoor konden de Japansche troepen ongehindeiMl oprukken in de richting van Nanking, welke stad een oogenblik ernstig werd bedreigd. De troepen van Lio To Tsjoean waren Mandsjoes en maakten vroeger deel uit van het leger van Tsjang Sjoe Liang. Van dit front werd nog gemeld, dat de terugtocht van de Chineezen was gestaakt door krachtig optreden van het Chineesche hoofdkwartier. De terugtrekkende troepen waren te veel gedemoraliseerd om den vijand het hoofd te bieden en derhalve werden verscjie troepen ingezet, ongeveer ter gelijke sterkte van de terugtrekkende troepenT Deze nieuwe troepen kregen opdracht de nieuwe linie bij Soetsjau en Kasjing te .verdedigen. De terugtrekkende legers werden Verder naar achteren geconcentreerd om opnieuw ge organiseerd te worden. Volgens de laatste Chineesche be richten is Kasjing nog in Chineesche handen. Aan den strijd in dezen sector op den uitersten rechtervleugel van het Chineesche leger wordt veel gewicht gehecht want indien de Ja pansche troepen -er in slagen een om trekkende beweging te maken rond Soetsjau, dan staat hun een nieuwe weg naar Nanking open. Op het oogenblik bevinden zich alleen nog de leden van het kabinet en de militaire leiders te Nanking: de ministers zullen van daag of Zaterdag Nanking verlaten. Tsjang EEN BOEK VAN SCHUSCHNIGG. WEENEN, 18 November (Reuter.) In antwoord op Hitler's „Mijn Kampf" heeft bondskanselier dr. Schuschnigg een boek geschreven getiteld „Driemaal Oostenrijk''. Het beschrijft de ervaringen van den kanse lier in den oorlog de Oostenrijksche revolutie, zijn voorgangers als bondskanselier Seipel en Dollfuss. en zijn reizen naar Duitschland. Het bevat ook gedeelten uit zijn dagboek. Schuschnigg wijst in dit werk op het belang van Oostenrijk voor Europa, zoowel in het verleden als het heden. Kai Sjek zal te Nanking blijven om de mili taire operaties te leiden. De eigenlijke ver dediging van Nanking wordt geleid door ge neraal Tsjang Fa Kwei, die uitgelezen troe pen onder zijn bevelen heeft gekregen. Dagelijks komen versche troepen uit het bin nenland aan om de hoofdstad te verdedi gen. Paul Janson kabinetsformateur? Minister van staat Paul Janson is gisteren naar Londen vertrokken om koning Leopold verslag uit te brengen omtrent de hem op gedragen taak. Hij verklaarde bij zijn vertrek den indruk te hebben, dat de koning geen uur wilde verliezen. Hij zou met den koning de kwestie van het program bespreken en wel licht ook het vraagstuk der persoonlijkheden. Janson zal den koning heden op de terug reis naar België vergezellen. In welingelichte Belgische kringen te Londen meent men te weten, dat, indien koning Leopold Janson zou be lasten met de vorming van een nieuw ministerie, deze de opdracht zal aan vaarden. Italië De hertog van Aosta als opvolger van Graziani genoemd. De reeds Sedert geruimen tijd in omloop zijnde geruchten omtrent een te verwachten aftreden van den „onderkoning van Abessy- nië" maarschalk 'Graziani, schijnen, naar het D. N. B. meldt, bewaarheid te worden. In poli tieke kringen in Rome gelooft men, dat Gra ziani die nog steeds lijdt aan de gevolgen van dén indertijd op hem gepleégden bomaanslag eii die overigens niet bestandis tegen het klimaat van Abessynië, binnenkort terugge roepen zal worden en dat als zijn opvolger de hertog van Aosta in aanmerking komt. JLuxemlbMirg. Vertrouwensvotum voor de regeering-Dupong. De Kamer heeft gistermiddag met 46 tegen 6 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering Dupong aangenomen. Voor de regeering stemden 24 katholieken, 5 radicaal-liberalen en 17 socialisten, tegen stemden zes onafhankelijken. Eén katholiek onthield zich van stemming. Na de vliegramp in België. Stoffelijk overschot der slachtoffers naar Duitschland overgebracht. Het stoffelijk overschot van de acht Duit- schers, die bij de vliegramp bij Oostende om het leven zijn gekomen, is gisteren in een specialen wagen van de spoorwegen, die ge heel met rouwfloers was bekleed, naar Duitschland gebracht. Vanmorgen omstreeks drie uur kwam het te Darmstadt aan. In den middag zal het naar de Rosenhoehe worden gebracht, waarbij de weermacht en de partij tegenwoordig zullen zijn. Hier zal het stoffelijk overschot in de kapel van het oude mausoleum op baren worden gelegd. De bijzetting zal vermoedelijk de volgende week Dinsdag geschieden. Rouw in Hessen. Van vele huizen in Darmstadt, de hoofd stad van Hessen en de oude residentie dei- vroegere groothertogen, waait .de vlag half stok in verband met het ongeluk, dat de her togelijke familie heeft getroffen. Hitier, Goe- ring, Hess, Von Blomberg en vele anderen hebben hun deelneming betuigd. Fransche Regeering niet gediend van anti-semitisme. Joden wordt afdoende bescherming gegarandeerd. Het Joodsche Telegraaf Agentschap bericht, dat de Fransche minister van binnenlandsche zaken, Marx Dormoy, een delegatie der par tijen van het Volksfront er van heeft ver zekerd, dat de Fransche regeering iedere po ging om de Joden aan te vallen, met kracht zal onderdrukken. De delegatie heeft de aandacht van den minister gevestigd op de verspreiding van antisemitische propaganda in Frankrijk en heeft de regeering verzocht een onderzoek in te stellen naar de financieelen steun, die de verantwoordelijke personen voor deze pro paganda genieten. De minister heeft daarop verklaard, dat het verzoek zijn volle aandacht zal hebben en dat de Joden in Frankrijk afdoende bescherming 'krijgen. Mrs. Kirby—Green en Clouston op den terugweg. Van Brokenhill vertrokken. KAAPSTAD, 18 November (Reuter.) Mrs. Kirby—Green en Clouston, die een record gevestigd hebben óp den afstand Lon denKaapstad, zijn vanmorgen gestart voor den vlucht terug naar Londen. BROKENHILL Noord Rhodesia), 19 No vember) Luitenant Clouston en mevr. Betty KirbyGreen zijn gisteravond om II uur 25 G.M.T. naar Kisoemoe gestart. Vredes Nobelprijs 1937 voor Lord Robert Cecil. De Nobelprijs 1937 voor den vrede is toegekend aan Lord Robert Cecil, Viscount of Chelwood, den grooten Britschen strijder voor vrede en ont wapening. Lord Robert Cecil werd geboren op 14 Sep tember 1864 als zoon van den premier Lord Salisbury. Hij studeerde te Eton en het Uni versity College te Oxford. In 1906 werd hij door de conservatieve partij in het Lagerhuis gebracht en ais Lagerhuislid was hij een krachtig voorstander van het vrouwenkies recht. Tijdens den wereldoorlog vervulde hij verschillende functies in de regeering, eerst was hij onderstaatssecretaris voor Buiten- landsche Zaken en vervolgens minister voor de blokkade. In 1919 was hij voorzitter van den Opper sten Economischen Raad en tezamen met president Wilson en generaal Smuts speelde hij een zeer groote rol in liet opstellen van hét Volkenbondshandvest. Na den vrede pleitte hij voor volledige medewerking met den Volkenbond. In Mei 1923 trad hij in het eerste kabinet Baldwin als Lord Grootzegelbewaarder. In December 1923 werd hij tot „Peer" verheven. In het tweede kabinet'Baldwin vervulde hij de functie van kanselier voor het graafschap Lancaster. Lord Robert Cecil. Toen hij in de ontwapeningscommissie te Genève als de voornaamste Britsche .verte genwoordiger in 1926'27 bemerkte, dat zijn instructies hem noodzaakten een politiek te verdedigen, waarmede hij zich niet kon ver eenigen, legde hij zijn functie neer. Sedert 1919 is Lord Cecil viee-voorzitter van de Unie voor den Volkenbond en in die functie begon hij zijn grooten veldtocht voor de ontwapening. Lord Robert Cecil vernam, dat de Nobel prijs voor den vrede hem was toegekend, toen hem het doctoraat honoris causa aan de uni versiteit van Columbia verleend werd, hij verklaarde verrast en verheugd te zijn. Sprekende over den wereldtoestand zeide hij vervolgens: „De wet behoorde de internatio nale betrekkingen evenzeer te regelen als zij dit het nationale leven van ieder volk doet. De wereld schrijdt voort in deze richting". Oude granaat maakt vijf slacht offers. Arbeiders probeerden het projectiel te demonteeren. Havas meldt uit Rome, dat bij Queiro in de provincie Belluno, een aantal werklieden in het land een oude granaat gevonden hadden. Toen zij poogden het projectiel te demon teeren ontplofte het, waardoor vijf arbeiders op slag werden gedood, terwijl twee anderen aan de opgeloopen kwetsuren later overleden. Tokio en Salamanca. Datum van erkenning nog niet vastgesteld Mandsjoekwo niet bij het anti-Kominternpact. TOKIO, 19 November (Havas)De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Japan „waar schijnlijk" generaal Franco zal er kennen, maar dat de datum van deze erkenning nog niet is vastgesteld. Daarentegen verklaarde hij, dat de berich ten in de bladen over een erkenning van Mandsjoekwo door Italië of over een aanslui ting van Mandsjoekwo bij het anti-komintern - pact „eenvoudig praatjes" zijn. Voorts zeide hij, dat de agitatie onder het volk in Japan ten gunste van een opzegging van het negenmogendhedenverdrag niet nood zakelijk overeenkomt met de inzichten van de regeering. Waarnemers hier merken op, dat de berich ten over een aansluiting van Mandsjoekwo bij het anti-kominternpact afkomstig zijn uit Hsinking en waarschijnlijk geïnspireerd zijn door het Kwantoengleger. IJSHOCKEY. A.IJ.H.C.ETOILE DU NORD (2—3). Wederom een vechtpartij. Een vrij talrijk publiek woonde Donderdag avond te Amsterdam den ijshockeywedstrijd bij tusschen de Amsterdamsohe IJshockey Club en Etoile du Nord. Met 32 wist de Brusselsche ploeg te win nen, m een spannenden strijd. In de ploeg van de A.IJ.H.C. waren de beide Canadeezen Grif fin en Kirby natuurlijk de besten. De Brusselsche ploeg vormde evenwel een beter geheel. De kleine overwinning van Etoile du Nord mag volkomen verdiend wor den genoemd. In den eersten speeltijd waren het Bellan ger en Lekens, die hun ploeg een 20 voor sprong gaven, in welke periode vooral de Bel gische Canadees Plumb opviel door zijn snel heid en zijn geraffineerde techniek. In den tweeden speeltijd kon Griffin den achterstand verkleinen na fraai samenspel met Kirby. Griffin wist direct daarna weder om een doelpunt te scoren, maar een der scheidsrechters had reeds voor een overtre ding gefloten, zoodat dit punt niet kon worden toegekend. Onmiddellijk daarop was het Kirby, die den Belgischen doelverdediger wist te pas- seeren, doch opnieuw werd het doelpunt ge annuleerd. In den derden speeltijd kon Benjamins na uitstekend opbrengen van Cohen Tervaert den gelijkmaker scoren. De Belgen gaven het ech ter niet op; na, een algemeenen aanval wist Lekens het winnende doelpunt te maken.. In- tusschen was de spanning op het ijs tot het maximum gestegen; op een gegeven moment kregen Taconis en Lippitt het met elkaar aan den stok. Het werd een formeele vechtpartij, waaraan door de beide scheidsrechters een einde werd gemaakt. Beide spelers werden voor een minuut aan den kant gezet. Bij ijshockey schijnen deze incidenten geen verdere gevolgen te hebben. De Ned. IJshockey Bond is dan ook niet voornemens, bij den Belgischen IJshockey Bond of bij de Internationale Liga een klacht in te dienen wegens het onsportieve optreden van deze Belgische ploeg tijdens den openings wedstrijd op de Haagsche kunstijsbaan. M i 11 i o e n e n Levertraan bevat evenveel vitaminen als 3 lepels gewone levertraan. Millioenen Levertraan is geijkt op 1.200.000 Internationale eenheden vitamine A, de groeibevorderende en ziektewerende vitamine. 100.000 Intern, eenh. vitamine D, voor de vorming van krachtige beenderen en tegen Engelsche ziekte. Groote Flesch 60 ct. Dubbele Flesch 90 cl. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Langzaam keerde het bewustzijn bij oom Mopperniet weer terug. Hij keek verbaasd om zich heen, totdat hij in de verte een ontzettende klap hoorde. Op handen en voeten, nog een beetje duizelig, kroop hij naar de plaats, waar hij het geluid had gehoord. Wat hij zag, deed hem in een lach schieten. De auto met de boeven was tegen een boom aangereden en de boeven zelf waren doodstil. Oom Mopperniet sloop voorzichtig dichterbij. Het zou best een valstrik kunnen zijnzoo, voorzichtigjes aanmooi, nu was hij vlak bij de auto. Nieuwsgierig keek hij even om zich heen, neen, er waren niet meer boeven in de buurt. Hij keek met meewarige oogen naar zijn mooie auto. Heelemaal in elkaar gereden. Maar daar zouden die schurken voor boeten!! Maar hoe was het toch met hen? Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 19 November: In verband met de uitbreiding rw gemeente aan de N.W. zijde, is onland door de directie der Haarlemsche Ka toenmaatschappij een nieuwe hard weg aangelegd, en thans is het makpÜ van een gemetselde brug over de Garen kokersvaart, waar deze genoemden weö snijdt, aanbesteed en gegund aan rif heeren Giebels en Van Servellen Door dit werk komt een verbinding tnf stand tusschen den Zijlweg en w Singel, op kleinen afstand van het voormalig station Bolwerk. Medewerker van Hitier naar Amerika. Onderhoud met Roosevelt. De aide de camp van Hitier, kapitein Fritz Wiedemann, zeer intiem mede werker van den rijkskanselier, vertrekt vandaag naar de Vereenigde Staten. Het doel van zijn reis is niet bekend gemaakt. In Amerikaansche kringen te Berlijn gelooft men, dat Wiede mann zal trachten een onderhoud te hebben met president Roosevelt. Vijfhonderdste Indiëvluclit volbracht. „Torenvalk" op Tjililitan geland. BATAVIA, 19 November (Aneta-AN.P.) Zooal gewoonlijk bij bijzondere gebeurtenis sen het geval is, bestond er ook heden meer belangstelling dan gewoonlijk op het vlieg veld Tjililitan, waar Parmentier met de „To renvalk" tegen elf uur landde en daarmede de 500ste Nederlandsch-Indië postvlucht be ëindigde. De geheele vlucht had een normaal verloop Gezagvoerder Parmentier en de verdere be manning van den „Torenvalk" werden verwel- komd namens de K.N.I.LM. en K.L.M. door den agent De Jong. Verder waren aanwezk het waarn. hoofd van P.T.T., de heer Van Doo- ren, terwijl de vliegers namens het binnen- landsch bestuur werden begroet door den as sistent-resident van Meester Cornelis. Kort daarop is de „Torenvalk" doorgevlogen naar Bandoeng. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. ,3.00, Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO- orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Me- lodisten. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Gramo foonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten. 5.30 Espe rantonieuws. 5.45 Gramofoonmuziek. 6,20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Zorg voor moe der en kind", causerie. 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.50—12.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n, 301 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 N.V.V.-Uitzending (opnamen), gramo foonmuziek, „Fantasia" en VARA-Maand- revue (opnamen). 12.001.45 Gramofoonpla- ten. 2.00 Filmpraatje. 2.14 Gramofoonmuziek, 2.45 Optreden van amateurs. 3.15 Damles. 3.30 VARA-orkest en solist. 4.30 Uitzending voor het Onthouders-Radio-Comité (causerie en gramofoonplaten). 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gro- ningsche uitzending. 7.00 „Filmland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Bericn- ten. 8.03 Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 C. Steyn's accordeon-orkest, reportage, VARA- tooneel en kamerkoor „Pro Musica". 9.15 De Ramblers, „The Vocal Kings" en solisten. 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten. 11.20 Weensch programma. 11.50— 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. w 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Welscn- orkest en solist. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.) 1.20 Het Commodore Grand Orkest. 2.25 foonmuziek. 2.50 Sportreportages. 4.25 BBo- Schotsch-orkest en soliste. 5.00 Declamatie. 5.20 Brian Lawrence en zijn Band. 6.20 Bericn ten. 6.50 BBC-Northern-orkest. 7.50 Radk- journaal. 8.20 Variété-programma. 9.26(Be richten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.5o Piano voordracht. 10.20 BBC-Theaterorkest en so liste. 11.20 Jack Harries en zijn Band. li.au Berichten. 12.00—12.20 Vervolg dansmuziek RADIO PARIS, 1648 M. 7.50 en 8.50 Gramofoonmuziek. 9.50 Conor- vatorium-orkest. 11.50 Gramofoonmuzie 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Bailly-orkest. i-w en 2.30 Zang. 4.05 Cellovoordracht. 6.0o 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Operette-uitzen* ding. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20—l.*> J- Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. oe. 5.50 Ferdy Kauffmann's orkest. 7.50 cm- roepkleinorkest. 8.50 Pianovoordracht. Omroepkleinorkest. 1.35 Herbert Fronhc orkest. 2.20 Cembalovoordracht. 3.20 omroep orkest, orkest van de StaatsmuziekacMem» en Omroepkoor. 9.5011.20 Walter Noa orkest. BRUSSEL, 322 M. rV.,t 12.20 A. Felleman's orkest. 2.20 Salon°rK_ 3.20 Muzikale causerie (met gr.pl.) 4-«J' roeporkëst. 5.20 Cellovoordracht. 6.20 Gr:i- foonmuziek. 6.35 Viool en piano. 7.20 en Gramofoonmuziek. 8.50 Omröepdansor 10.30 Cabaretprogramma. 11.30—12.20 Gra foonmuziek. BRUSSEL, 484 M. Atw 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 ^em°;lff' I.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Voor de J 3.20 Accordeonmuziek. 3.35 Salonorkest. Kleinorkest. 5.35 Cabaretprogramma, j Kamermuziek. 7.35 Pianovcordracht. Waalsch muziekfeest. 10.30 Gramoioo ziek. 11.3512.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. L) 7.20 Strauss-concert uit Weenen (G^ 9.20 Trioconcert. 10.05 Weerbericht. «w- II.20 Walter Noack's dansorkest.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2