De anti-lawaakampagne een gevaar voor den automobilist? Minister Romme heeft verschillende plannen. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Belangrijk arrest van het Arnhemsch Gerechtshof. Aan zijne eminentie Nicolaas van Mira. DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 Verdere invoering der Arbeidswet te wachten. Positie bedrijfsraad wordt verbeterd. Herziening Vleeschkeuringswet in voorbereiding. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Zalcen: Het algemeene oordeel, tot uiting komende in den aanhef van het voorloopig verslag met name dat de voornaamste taak van den minister van sociale zaken bestaat m het be vorderen, voor zoover dit van hem afhangt van alle maatregelen welke kunnen dienen tot bestrijding van de nog steeds nijpende werk loosheid en tot leniging van haar gevolgen sluit geheel aan bij het oordeel van den minister. Hij heeft het dan ook als zijn plicht beschouwd, zijn beide eerste maatregelen van meer algemeenen aard te doen betreffen eenerzijds een bevordering van bestrijding der werkloosheid, anderzijds een leniging m den meest dringenden door de werkloosheid veroorzaakten nood. De minister meent, dat het tot zijn taak behoort, de bestrijding der werkloosheid te bevorderen, voorzoover deze treft de perso nen, die niet langs normale wegen m het productie-proces worden opgenomen, ondanks het op uitbreiding der productie gerichte re- geeringsbeleid. Zoolang niet met eenige waarschijnlijkheid vaststaat, dat deze groep langs den weg van uitbreiding der productie zal worden geab sorbeerd, met alle kracht, welke het natio nale draagvermogen veroorlooft, ernaar moet worden gestreefd, dat de hiertoe behoorende personen langs andere wegen worden ont trokken aan den lediggang, welke op hen en hun gezinnen een demoraliseerende werking uitoefent en het geheel der volkskracht aan- tast Als „andere wegen", voorzoover meer m net bijzonder liggende binnen zijn gebied, ziet de minister: le. Bevordering van opneming van arbeids krachten in het Nederlandsche bedrijfsleven door regelingen op het gebied van den arbeid; 2e Vervroegde uitvoering van openbare wer ken van algemeen maatschappelijk nut; 3e. Stimuleering van emigratie; 4e. Werkverschaffing. Betere verdeeling van den beschikbaren arbeid. Naar de meening van den minister behoort, zeker in den onderhavigen tijd, tot de doel einden van het bedrijfsleven naast de voor ziening in de bevrediging van behoeften aan economische goederen en het geven van resp. 't bijdragen tot, de 'bestaansmogelijkheid van hen, die bij het productieproces betrokken zijn; ten derde: het opnemen van zooveel mo gelijk arbeidskrachten. Slechts langs den weg van bedrijfsgewijze onderzoek is te komen tot wat in concrete telkens voor den onderwerpelijken bedrijfstak de aangewezen oplossing moet worden ge acht Vacantieregeling. Aan het verzoek, het tot stand komen van een wettelijke regeling van de vacantia (met behoud van loon) te willen bevorderen, meent de minister niet te mogen voldoen. Wijziging bedrijfsradenwet. De minister is voornemens, in de Bedrijfsradenwet een zoodanige wij ziging voor te stellen, dat de be drijfsraad niet meer als orgaan van advies op economisch gebied wordt miskend. Verder zou hij aan de raden een niet onbelangrijke plaats willen openstellen bij de uitvoering van de sociale wetgeving. Iln de aangekondigde ontwerpen van wet betreffende de beperking van den arbeid der gehuwde vrouw, de kin derbijslagverzekering en de werkloos heidsverzekering zal deze gedachte haar neerslag vinden. Verdere invoering der arbeidswet. Minister Romme overweegt verdere invoering van de Arbeidswet. Hij stelt zich voor, om, nadat de thans in voorbereiding zijnde bepalingen voor het hotel- en koffiehuispersoneel zullen zijn ingevoerd, allereerst den werktijd van de magazijnbedienden en de handelsreizigers aan regelen te binden. Verder is de minister voor nemens een commissie in het leven te roepen, ten einde den toestand in het binnenscheepvaartbedrijf te be studeer en, opdat kan worden over wogen, of en, zoo ja, hoe voor de ar beiders in dezen bedrijfstak de ar beidstijd geregeld zou kununen wor den. Spoedige herziening Ider Vleeschkeuringswet. Het is ook de bedoeling van de minister om spoedig de indiening van een algeheele herziening van de Vleeschkeuringswet te bevorderen. Vqor de verscherping van het toezicht op de naleving van de Vleeschkeu ringswet behoeft op deze herziening niet te worden gewacht. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen Tegen onze bekende lage tarieven (Met garantie) BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. ingez MedJ UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besl. van 19 November 1937, is met ingang van 15 December 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Zuid-Laren: Jhr. Mr. M. P. M. van Karnebeek. Jhr. van Karnebeek is een zoon van den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en werd geboren 8 December 1908. Thans is hij commies-redacteur ter se cretarie van de gemeente Zuilen (bij Utrecht) Bij Kon. Besl. van 19 November 1937. is met ingang van 15 December 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Kortgene: A. A. Schuit. De heer Schuit is 24 December 1907 ge boren. Hij is thans gemeentesecretaris van .Kortgene. Scheepsbotsiug nabij het lichtschip „Wandelaar". Geen ernstige gevolgen. Nabij het Belgische lichtschip „Wandelaar", ter hoogte van Cadzand, is Maandagmorgen het Noorsche stoomschip „Gudvang" met het Fin- sche stoomschip „Emily" in botsing gekomen. De „Gudvang" is met een zwaar bescha digden boeg te Zeebrugge binnengekomen. De „Emily" kreeg boven water schade aan den achterspiegel. Doordat de roerkoning werd ge troffen, was het schip niet meer te besturen en was sleepbootassistentie noodig. De Belgische sleepboot „Goliath" heeft het schip opgehaald en Maandagavond omstreeks hal f acht op de reede van Vlissingen gebracht. Het is waar schijnlijk dat het schip, dat in ballast van Bristol-kanaal naar Brussel voer, door een of twee andere sleepbooten, de „John P. Best" en misschien ook de „Baltic" naar de Bel gische hoofdstad zal worden gesleept. De „Emily" is een ijzeren schip, dat in 1882 is gebouwd. Met meet 1565 bruto reg. ton en 928 netto reg. ton. Het behoort toe aan de reederij A. Anderson te Mariehamn. De „Gudvang" is gebouwd in 1912. Het be hoort toe aan de reederij H. Gjerpen te Oslo en meet 1469 bruto reg. ton en 876 netto reg. ton. Door den mist zijn Maandag op de Wester Schelde weer verschillende schepen in moeilijkheden gekomen. Het Deensche stoomschip „Bodil" voer ter hoogte van Konijnenschaar omhoog, doch werd met behulp van twee sleepbooten vlot getrokken, waarna het oogenschijnlijk zonder schade te hebben opgeloopen, de reis heeft voortgezet. Op de Ketelplaat is het Engelsche stoom schip „Hopecrown" omhoog gevaren en blij ven zitten. Bij opkomend water is het schip 's avonds vlot gekomen. De ketting van de gasboei, welke in de schroef was gekomen is met behulp van een duiker verwijderd. Het schip heeft de reis naar Antwerpen voortge zet. Te hard gereden in de bocht. Automobielhandelaar door Haagschen kantonrechter veroordeeld. Een automobielhandelaar uit Haarlem zou op 19 Juli jX bij het nemen van een bocht in de Torenstraat te 's-Gravenhage zóó hard hebben gereden, dat hij tengevolge van die groote snelheid een auto, uit de tegenover gestelde richting komende heeft aangereden. Deze zaak diende Maandagmiddag voor den Haagschen kantonreehter-plaatsvervanger mr. Philipse, die vier getuigen a charge hoorde. De getuigen verklaarden allen, dat ver dachte zeer hard heeft gereden. Volgens schatting van den aangeredene, den Haag schen garagehouder Van H., bedroeg ver- dachte's snelheid 65 a 70 K.M. De auto van v. H. werd zwaar beschadigd. Ook een bak fiets van W. den D., die tusschen de aangere den auto en het trottoir bekneld geraakte, werd beschadigd. Verdachte had twee getuigen décharge willen medebrengen, maar zij waren niet ver schenen. De griffier las, op verzoek van den kantonrechter, hun voor de politie afgelegde verklaringen voor. Beiden zaten in verdachte's auto en getuigden, dat de andere auto midden op den weg reed en in de bocht de bakfiets passeerde. Op een vraag van den ambtenaar van het openbaar ministerie, Mr. Gelinck, deelde de berijder van de bakfiets mede, dat hij voor f 28,65 schade had geleden. Requisitoir nemende, nam de ambtenaar verdachtes schuld als bewezen aan. Hij concludeerde tot een boete van f 30 subs. 10 dagen hechtenis en toewijzing van de civiele vordering ten bedrage van f 28,65. De verdediger, mr. W. Nathans uit den Haag protesteerde tegen de toewijzing van de civiele vordering, die naar zijn meening niet behoorlijk was ingesteld. Hij vroeg hiervan acte. Het had den verdediger getroffen, dat het openbaar ministerie de getuigen a décharge niet gedagvaard had. In het belang van het onderzoek leek hem dit onjuist. Vast staat, aldus mr. Nathans, dat verdachte vóór het nemen van de bocht geheel rechts reed. Dat hij de bocht niet' kon houden is door niets waar gemaakt. Pleiter vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Conform den eisch wees mr Philipse von nis. Verdachte heeft van deze beslissing liooger beroep aangeteekend. Goede vangst van de Bussumsche recherche. Dieven van rijwïelplaatjes, rijwielen en een heler gearresteerd. In verband met de vele diefstallen van rijwielplaatjesen rijwielen, welke de laatste dagen te Bussum plaats vonden, waren twee rechercheurs voornemens een bezoek te bren gen aan den Zondagmarkt te Amsterdam. Nabij Muiden zagen de rechercheurs, die op een motor waren, Zondagmorgen vroeg twee Bussumer wielrijders in de richting Am sterdam gaan, die in de' afgeloopen week reeds gearresteerd waren, doch wegens ge brek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld waren. Zij hielden het tweetal aan en fouilleerden hen ter plaatse. De mannen bleken in het bezit te zijn van 15 rijwielplaatjes. Na een verhoor te Bussum, waarheen zij direct werden overgebracht, kon ook de dief stal van twee fieten bewezen worden. Dit verhoor was verder aanleiding tot de ar restatie van drei andere verdachten, waartoe Zondagavond kon worden overgegaan. Alle vijf hebben een bekentenis afgelegd; zij bleken 50 plaatjes en eenige rijwielen te hebben gestolen. Twee van de verdachten hadden Zaterdag morgen bovendien een motor uit een garage te Bussum gestolen, waarmede zij zich naar Amsterdam wilden begeven. Bij Muiden kre gen zij echter pech en hebben toen het motor rijwiel in de Vecht geworpen. Zij stalen toen te Muiden een fiets en zetten daarmede de reis naar Amsterdam voort. Maandagmorgen is nog een Aansterdamsche •koopman aangehouden, verdacht van heling van rijwiélplaatjes en rijwielen,, door de ver dachten gestolen. De vijf jongens die allea Bussumers zijn, zijn nog nooit met de politie in aanraking geweest. Zij zijn 20 a 22 jaar oud, terwijl een van hen 16 jaar is. Nieuwe banen voor tuinbouw- export Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zónder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin is een - product. Oranjeband en kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadejijkhèid (Adv. ingez Med.) Besprekingen met den Zuid-Afrikaanschen gezant gevoerd. NAALDWIJK, 22 November. De noodtoestand welke dit jaar in den Nederlandschen tuin bouw heerscht, heeft het 'noodzakelijk ge maakt, dat er nieuwe wegen voor den export komen. De bond Westland, waarbij twaalf veilingen zijn aangesloten, heeft met den gezant der Zuid-Afrikaansche Unie, dr. van Broekhuizen, thans besprekingen gevoerd betreffende ex port van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Zuid-Afrika. De voorzitter van den bond Westland, de heer J. Barendse, deelde na dit onderhoud mede, dat de gezant geen afwijzende houding innam tegenover een eventueele productie uitwisseling. In den tijd, dat Holland een overvloed van druiven en andere tuinbouwproducten heeft, die wegens den geringen export bij groote kwanta moeten doordraaien, heeft de Zuid- Afrikaansche Unie er behoefte aan en om gekeerd. In de maanden October en November is er in Zuid-Afrika veel vraag naar de muscaat- druif, welke in het Westland dan juist veel ter veiling wordt aangevoerd. Dr. van Broekhuizen wees er den voorzitter van den bond op, dat Zuid-Afrika. over het algemeen weinig van de crisis had geleden. De prijzen, welke men echter in zijn land besteed de voor fruit, waren echter betrekkelijk heel laag. De heer Barendse verklaarde, dat er nog tal van moeilijkheden waren te overwinnen, al vorens men tot deze uitwisseling van tuin bouwproducten zou kunnen overgaan. Nieuw lid der Eerste Kamer. Mr. W. de Rijke te Haarlem benoemd. In de vacature ds. van Duyl (N.S.B.), heeft het Centraal Stembureau Maiandag benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, mr. W. de Rijke te Haarlem. Mr Mr. de Rijke deelde ons Maandagavond mede, nog geen beslissing te hebben genomen omtrent het aanvaarden van dezen zetel. Moet men wèl of niet signaal geven? NLANGS is gepubliceerd een zeer belangrijk arrest van 't Gerechtshof te Arnhem, dat bezien in het licht van de vele campagne's, die tegen het verkeerslawaai worden gevoerd, den weg gebruiker tot nadenken moet stemmen en hem de vraag doet stellen, of het bevorde ren van verkeerstilte wel in zijn welgemeend en gerechtvaardigd eigenbelang geacht kan worden. Elke strijd tegen het verkeerslawaai zal vruchteloos en zelfs uiterst gevaarlijk zijn, indien niet wetgeving en rechtspraak dit streven in alle deelen steunen en zich op het standpunt stellen, dat alleen in uiterste nood signaal gegeven mag worden. Hoewel het streven naar beperking van het signaalgeven op den weg door den wetgever meermalen met klem is aanbevolen, blijkt toch anderzijds, dat de rechtspraak in voor komende gevallen geneigd is het niet-geven van signaal al gauw als een schuldelement te beschouwen, daarmede elk medewerken aan een anti-iawaaicampagne makende tot een hoogst gevaarlijk experiment. Gevaarlijk, omdat de financieele risico's van het deel nemen aan het verkeer buitengewoon groot zijn, zoodat een medewerken aan een derge lijke campagne alleen dan verantwoord is, indien men van te voren de zekerheid heeft, dat elke schade, tengevolge van dit op zich zelf zeer nuttige streven, is uitgesloten. TO- et Arnhemsche Hof kreeg het volgende jnL geval te beslissen. Een wielrijdster reed op de rechterhelft van den weg, hoewel iets naar het midden. Zij werd ingehaald door een auto. Terwijl deze auto haar passeert, zwenkt de wielrijd ster plotseling naar links, klaarblijkelijk om dat zij den weg wilde oversteken en een zij weg, die zich daar bevond wilde inrijden. Een aanrijding volgde, waardoor aanmerkelijke schade ontstond. De wielrijdster sprak den automobilist in rechte aan op vergoeding van de door haar geleden schade. In eerste instantie stelde de automobilist zich op het standpunt, dat de schuld geheel bij de eischeres lag, omdat deze geen teeken had gegeven en evenmin had omgekeken, om te zien of de weg voor haar vrij was. Deze laatste feiten waren uit de verklaringen van getuigen komen vast te staan. De Rechtbank stelde den automobilist in het gelijk, accepteerde zijn beroep op over macht en wees de vordering af. De wielrijdster liet het er niet bij zitten en ging in appèl bij het Hof. Dit nam aan, dat de wielrijdster zeker schuld had aan de aanrijding en wel omdat was komen vast te staan, dat zij geen teeken had gegeven of ->m°-ekpken had Dit -duit echter ildus het Hof schuld van den automobilist niet uit Het overwoog: dat uit "de getuigenverklarin gen was gebleken, dat de wielriidster zoo op den weg reed dat.'df •automobilist, die haar niet had zien omkijken en dus niet wist of zij hem bemerkt had, haar niet zonder bet geven van een attentiesein moc.Lt pas- seeren en hij zich alleen dan op overmacht zou kunnen beroepen, indien aannemelijk is, dat zij zoodanig sein heeft gegeven, wat geenszins het geval is. Het Hof nam derhalve aan dat ook de automobilist schuld had en dus tot vergoe ding van schade verplicht was. Op grond van medeschuld van de wielrijdster werd beslist, dat beide de helft der schade hadden te dragen. Laat ons deze beslissing iets nader bezien. De wielrijdster reed rechts van den weg, hoe wel niet geheel rechts. Uit dit laatste mag' zeker niet worden afgeleid, dat zij het plan had over te steken. In de eerste plaats al niet, omdat een dusdanige wijze van over steken onjuist is (men moet zoo lang mo gelijk aan de rechterzijde van den weg blij ven') en verder omdat het rechtshouden van wielrijders in het algemeen te wenschen overlaat, zoodat een automobilist, die een niet geheel rechts rijdende wielrijder pas seert, daaruit nog niet behoeft op te maken, dat de wielrijder wil oversteken. Vast staat eveneens, dat de wielrijdster geen teeken heeft gegeven en evenmin heeft omgekeken óf de weg voor haar vrij was. Ondanks dit meent het Hof te moeten aanneemn, dat de automobilist signaal had dienen te geven. Er zit iets in deze uitspraak, dat ons niet kan bevredigen. De consequentie hiervan is, dat de autorijder voor iederen wielrijder, die voor hein uit rijdt, geen teeken geeft en mis schien den weg zou kunnen oversteken, moet claxonneerenHet is dan ook niet te ver wonderen, dat dit arrest in de kringen van automobilisten stof heeft opgeworpen. Men zegt: weg met ieder streven naar een geluid- loozer verkeer; geeft signaal zooveel u kunt. Dit laatste kan men, zelfs aan de hand van het hier besproken arrest niet volhouden, maar wel staat vast, $at het niet-geven van signaal, blijft dezé uitspraak in stand, groote risico's met zich brengt. Is dit arrest, bezien van uit een oogpunt van lawaaibestrijding, onbevredigend, het is dit eveneens, wanneer men het beziet in verband met de bestrijding van het ver keersgevaar in het algemeen. Voor de ver keersveiligheid is het van het grootste be lang, dat ieder weggebruiker desnoods ge dwongen wordt aan zijn plichten als wegge bruiker te voldoen. In het bovenstaande ge val is de allereerste oorzaak van het ongeval te zoeken bij de wielrijdster. Het Is absoluut onverantwoordelijk indien men den weg, zonder het geven van een teeken oversteekt. Doet men dit, dan moet men de gevolgen daarvan dragen. Door het standpunt van het arrest, worden aan de automobilisten bijna onmogelijke verplichtingen opgelegd, hetgeen de verkeersveiligheid zeker niet zal bevorde ren. Het is te hopen èn in het belang der la- waaihestrUcMnEr èn in het belang der ver keersveiligheid dat de automobilist kans zal zien het arrest van het Arnhemsche Hof aan het oordeel van den Hoogen Raad te onder werpen. Een uitspraak van ons hoogste rechtscollege is deze kwestie ten volle waard. Mr. J. H. ViAN GOHUDEÜBESN- Hooggeachte Heer van Mira, Namens alle mannen en vrouwen hp* en dames, knapen en zussen heet ik en ganscher harte welkom in Nederland Van Ontsla mij van de vervelende plicht c welkomstgroet met redenen te omkleeden n mensch heeft reeds zoo vele vervelende nf v ten zonder smaak, geur, beteekenis en rnïfr effect te vervullen, dat gij, in uwe r— ten zonder smaak, geur, beteekenis en effect te vervullen, dat gij, in uwe goe renheid en wijsheid dewelke des oudeivwT het wel zult willen billijken dat dit dezpïS'?' ter uwer verwelkoming ten onzent nUi schiedt. met ge- Ik wilde u dan slechts zeggen: weest kom in Nederland en laat u niet van de I brengen wanneer ge boeken in onze 'Js wilt laten vallen. Dit van-de-wijs-brengen zou zoo t lijk kunnen geschieden, hooggeachte S5£ Zelfs een man zoo wijs en zoo - als gy zult moeilijk den weg kunnen vine.. in den doolhof der Nederlandsche litterair,,; een doolhof gebouwd uit honderden rÏÏ 1 boeken. euwe Ik gewaag hier van actueele litteratuur nieuwe boeken. Een heer van uw jaren 7« wellicht niet gemakkelijk begrijpen li i ouderdom en de actualiteit zijn twee n? verscheidene begrippen, die niet tot elkaS naderen kunnen doch andere litteraE dan actueele telt, zoo schijnt het niet mee 1 uit andere boeken dan nieuwe worden Ho jaarlijksche doalhoven ter eere van uw knm! niet gebouwd. Althans niet voor de meeS heid uwer meerderjarige kinderkens Welnu, ge zult aan den ingang 'van de* doolhof onzer actueele letteren komen i staan en ge zult niet weten den uitgane \l vinden. Ge zult door straten na straten v»n papieren huizen komen. Vele papieren huton met vele papieren en dierbare mamsen pÏ papsen en al-of-niet vrijende, breiende en schreiende dochteren. Ge zult langs tem™ komen hooge, breede, witte tempels waarin dames en heeren van goeder huizp en minder goeden smaak als wijlende on sterfelijke Narcissus door het eigen spieep" beeld het offer aan, de eigen belangwekkend heid plengen. Ge zult hooge torens voorbii gaan, góed-heilig man, hooge, witte ivoren torens en boven in iederen hoogen, witten ivoren toren zult ge de gestalte van een dame of een heer van onbesproken gedrag ontwa ren murmlend tot en over zich zelve, zingend aan en van de eigen ziel, de zilveren klokken van eigen brein en hart luidend opdat de galm van het lied nederdale over de hoofden Een wirwar van papier en ivoor en manne tjes en vrouwtjes van goud en hout en zilver hooggeachte heer Doch wat ik u bidden mag gaat die huizen voorbij en laat die torens links liggen op uw tocht door den doolhof onzer letteren en zoekt en vindt Het Steegje van d'e Ware Menschen. Het is heel smal en heel klein, maar de harten kloppen er en het bloed ruischt er en de handen werken er en de geesten leven er en uit dat steegje van den doolhof moogt »e ons wat meebrengen. Betreedt, Nicolaas, de smalle duisternis waar de menschen wonen, die in den doolhof der actueele litteratuur vergeten burgers zijn Ons klompje staat onder den schoorsteen' En vol verwachting klopt ons hart. En wij hebben een stoel bij den haard gezet voor onzen besten vriend: den mensch uit de boeken. En -laat, wat ik u bidden mag, de breiende vrijende, schreiende dochterkeris ten harent en stoort Narcissus niet bij zijn plengoffer noch de klokkeluiders uit de ivoren torens bÜ' hun spel. Want uw goede broeder de Tijd zal spoedig komen om hen weg te blazen en den men schen uit het steegje plaats-om-te-ademen to geven. In de stoel bij onzen haard. Good luck, hooggeachte Heer. Uw E. ELIAS. Algemeene persoonlijke dienst plicht door luchtbescliermingswet? Kwestie voor den Hoogen Raad. 's-GRAVENHAGE, 22 November. Een met betrekking tot de luchtbescherming belang rijke aangelegenheid is voor den Hoogen Raad bepleit. Artikel 12 der luchtbeschermingswet ver plicht ieder de van hem gevorderde medewer king te verleenen indien deze van hem ge vraagd wordt door het bevo'egde gezag. De burgemeester van Nijkerk, in welke plaats een luchtbeschermingsoefening gehouden werd, heeft een inwoner, B.. bevólen, zich op een bepaald uur te bevinden bij een brand- weerkastje. De heer B. heeft aan dit bevel niet voldaan en stond deswege terecht voor den politierechter te Zwolle, die echter ontslag van rechtvervolging gaf, ooi'deelende, dat.de wet niet tot het verrichten van persoonlijke diensten verplicht. Het hof te Arnhem was daarentegen van oordeel, dat de wet (art. 12) inderdaad den burgemeester een dergelijke uitgebreide be voegdheid geeft. Het Hof vernietigde het von nis van den politierechter en veroordeelde den heer B. tot f 10 boete. Tegen dit arrest werd cassatie aangeteekend. Namens B. pleitte mr. L. Stadig uit Amers foort, die o.m. betoogde, dat de consequentie van 's hofs opvatting zeer vergaand is. Wan neer bij een oefening evacuatie wordt toege past, zou bijvoorbeeld een garagehouder met zijn auto's zich beschikbaar moeten stellen indien hij daarvoor wordt opgecommandeerd. Practisch zou dit neerkomen op algemeene persoonlijke dienstplicht. Pleiter achtte het niet aannemelijk, dat zoo vergaande bevoegdheden zouden zijn gegevc-n zonder dat er in de Staten-Generaal met een woord over is gerept en zonder dat waarbor gen tegen willekeur zijn getroffen. Het Hof doet een beroep op art. 11 sub. 6 der wet (geen aanspraak op vergoeding der scha de). Het Hof meent blijkbaar dat alleen schade mogelijk is bij het verrichten van per soonlijke diensten. Echter is ook schade mo gelijk zonder persoonlijke diensten, ajs voorbeeld noemde pleiter een toelichting im de wet zelf, namelijk het geval, waarin een luchtbeschermingsoefening bij een bedriji stilstand van machines medebrengt. Deze sim pele toelichting zou onverklaarbaar zijn, in dien aan verder strekkende diensten ware ge dacht. Tevens wierp pleiter in verband hiermedeae vraag op, of art. 12 beperkt blijft tot de mg zetenen van de betreffende olaats. Pleiter antwoordde: N^en ieder die w plaatse komt, dient onder de bevelen te va len. Zou nu de burgemeester ook Pe^s0Co uL. diensten kunnen eischen. dan zou 1€de*e.° e. gemeester kunnen commandeeren over in0 zetenen van geheel Nederland. „Amber De procureur-generaal zal op 6 Decern conclusie nemen

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2