PUROLS Chineezen organiseeren nieuwe verdedigingslinie. HET DERDE RIJK ALS CASTHEER WEK DE GAL IN UW LEVER OP Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-sti Woesi thans ook door bevolking en verdediging verlaten. Italië België Na de congressen de Jachttentoonstelling. KALM). pjNSDAG 23 NOVEMBER 1937 HET FRONT VAN SOETSJAU-NANKING. I JANGTSJAUs siENNoe- nu10 lu l i l V Het Chineesche blad Takoeng Pau bericht, dat de Chineesche troepen gisteren uit Woesi zijn vertrokken en naar het Westen zijn getrokken. Zij organiseeren een nieuwe verdedigingslinie. Reeds bestaan versterkingen bij Tsjingkiang en is hier een versperring in de Jangtse gelegd. Ook de burgerbevolking heeft Woesi verlaten. Het Chineesche agentschap Central News bericht, dat de Japansche troepen in de provincie Sjansi na een rust van een tiental dagen zich gereed maken op te rukken naar het Zuiden en het Westen. De 3a- pansche strijdmacht, welke bij Joetse en Taikoe is samengetrokken, wordt op twaalf regimenten geraamd. Zeven andere regimenten rukken op van Tai Toean naar Feng Toean en Litsjin. In het gebied van Kiesoe is Japansche cavalerie opgedoken. De persafdeeling van de Japansche marine meldt, dat Japansche marinevliegtuigen gisteren boven Nanking verschenen zijn en drie van de zes Chineesche vliegtuigen, welke de Sovjet Unie onlangs heeft geleverd, hebben neergehaald. Voorts hebben marinetoestellen gisteren het vliegveld van Tsjoekiakau in de provincie Honan intensief gebombardeerd. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Japanners gisteren met verdragend scheepsgeschut en vliegtuigen de krachtig versterkte plaats Kiangjin aan de Jangtse zwaar gebombardeerd. Moorddadige uitwerking van bombardement op Alicante. Vooral de arbeiderswijken getroffen. Nog steeds strijd in de Madrileensche Universiteitswijk. De Spaansche minister van lands verdediging heeft uit Alicante een communiqué ontvangen, met nadere bijzonderheden omtrent het bombar dement van Zaterdagnacht. De gevol gen van het bombardement waren vooral groot in de arbeiderswijken, waar de huizen van lichte constructie zijn. Tot dusver heeft men 32 dooden en 80 gewonden geborgen. Onder de dooden bevinden zich 16 kinderen en verscheidene grijsaards en zieken die hun huizen niet konden verlaten. Een Havasberlcht uit Madrid meldt,, dat gisteren aan bijna alle fronten hevig gestre den is. In de universiteitswijk werd den ge- heelen dag mortier- en mitrailleurvuur ge hoord. Zondagmiddag hebben de rechtsen bij het hospitaal een mijn doen springen, even wel zonder veel resultaat. In het noorden van Guadalajara heeft de regeerings-artillerie concentraties van de troepen van Franco onder vuur genomen. De rechtsche luchtmacht werd hier door het door het vliegtuigafweergeschut verdreven. c Franco's vertegenwoordiger te Londen. Radio Nacional deelt mede: Als gevolg van een notawisseling, die on langs is geschied tusschen het Foreign Of fice en Salamanca is de hertog van Alva of ficieel aangewezen als vertegenwoordiger van het rechtsche Spanje te Londen. Spionnagc in Franscli grensgebied Inlichtingen over militaire eenheden en werken in het Rijngebied verstrekt. be dienst der contra-spionnage en de spe cie politie te St. Louis hebben blijkens een bericht uit Mülhouse een belangrijke spion- jjage-affaire ontdekt in het grensgebied van Louis Huningue. Ondanks de geheimhouding, welke in deze zaak m acht wordt genomen wordt bevestigd, Qat zeS personen zijn gearresteerd, o.m. een v m onderdaan, zekere Dengier, iemand Ia?i .iai'io'en leeftijd, die te Huningue woon achtig is en zich in het bezit had gesteld van cn valsch identiteitsbewijs en een valsch Paspoort. Het schijnt, dat deze man het hoofd oer bende is geweest. verscheidene beschuldigden hebben bekend lip?,?611 buitenlandschen spionnagedienst in entingen te hebben verschaft aangaande de ™7le'5n der aan den Rijn gestationneerde ^nneden en over de in de buurt gevestigde Mitaire werken. j hadden inlichtingen naar Freiburg jro Breisgau overgebracht, waar men hun n umale 500 M- liad ter hand Sesteld- miiif b^ohuldigden zijn overgebracht naar de buutaire gevangenis te Besancon. Graaf van Parijs weer te Genève. Troonpretendent mag niet over politiek spreken. Het Zwitsersehe Telegraaf Agentschap meldt, dat de graaf van Parijs, de Fransche troonpretendent, zich in strijd met de eerste berichten nog steeds op Zwitsersch grondge bied bevindt. Zijn adjudant, graaf Pierre de la Rocque (een broer van kolonel de la Rocque), heeft aan een verslaggever van de Tribune de Genève verklaard, dat de graaf van Parijs naar het kasteel Bartholoni te Ver- soix was gekomen om een ontvangst van a zijn aanhangers in het aangrenzende Fran sche gebied te organiseeren. Het betrof een ontmoeting zonder politiek karakter. De Ge- neefsche politie heeft evenwel den indruk, dat de bijeenkomst wel een politiek krakter droeg. Nader meldt het D. N. B. uit Genève: De graaf van Parijs is Maandag weer hier aangekomen. Hij mocht des avonds in zijn hotel de journalisten ontvangen, nadat hij de politie beloofd had, niet over politiek te zullen spreken. Hieruit maakt men op, dat het bevel, volgens hetwelk de Fransche monarchisten Zwitserland moesten verlaten, ingetrokken is. Smaadschrift tegen den hertog van Windsor. Regeling in het Londensche proces getroffen. Uit Londen: Lord chief-justice He- wart heeft gisteren bekend gemaakt dat een regeling tot stand is gekomen in het proces wegens smaadschrift, dat de hertog van Windsor aanhangig heeft gemaakt tegen de Londensche uitgeversfirma William Heinemann Limited en Geoffrey Dennis, den schrijver van het boek „Commentaar op de Kroning". Na betaling dei- kosten en schadevergoeding en het aanbieden van volledige verontschul digingen is de aanklacht ingetrokken. De raadsman van den hertog, William Jowitt, de vroegere attorney-general, heeft medegedeeld dat de hertog de schadevergoe ding zal verdeelen onder de liefdadige instel lingen, die hij als prins van Wales en als ko ning steeds zijn bijzondere belangstelling heeft geschonken. Jowitt noemde de veronderstelling, dat de dame, die thans hertogin van Windsor is, de minnares van den hertog zou zijn geweest, volkomen onwaar. Er bestaat hiervoor niet de minste aanwijzing en de gedaagden hebben evenmin getracht het aannemelijk te maken. Heward zeide, dat hij met tegenzin en aar zeling accoord ging met het intrekken van de aanklacht, daar de lasteringen gemeen wreed waren, en de jury wel van oordeel ge weest zou zijn, dat er alle reden was voor een doeltreffende bestraffing. Het zou wel kunnen, zoo voegde de Lord-chief-justice eraan toe, ofschoon ik dit niet weet dat op publica tie van de lasteringen een strafrechtelijke vervolging zou volgen. Jowitt heeft verder nog gewezen op de on juistheid van de in het boek weergegeven ge ruchten, volgens welke hij een zwak zou hebben voor drank, en alvorens afstand van den troon te doen, meer geld had willen heb ben. De eenige reden voor den troonsafstand was, zeide hij. de wensch van den hertog de vrouw zijner keuze te huwen en geen andere. De gedaagden hadden aangevoerd, dat het boek de geruchten alleen maar vermeld, had met de bedoeling ze te weerlegge' Parijsche correspondent van de „Tribuna" teruggeroepen. De correspondent van de „Tribuna" te Pa rijs,, Francesco Scardaoni. die 20 Novem ber j.l. het bekende artikel heeft geschreven over de noodzakelijkheid van goede betrek kingen tusschen Frankrijk en Italië dat aan leiding was om het blad in beslag te doen ne men is „definitief naar Italië teruggeroepen". Janson opnieuw kabinets formateur? Volgens het Laatste Nieuws zou Janson, die Zaterdag heeft afgezien van de vorming van een nieuwe re geering, opnieuw met de samenstelling eener regeering kunnen worden be last. Janson heeft gisteravond besprekingen ge had met verscheidene politieke leiders, o.m. met De Man. Zekere kringen zijn van meaning, dat Jan son de samenstelling van het kabinet, zooals hij dat Zaterdag had gedacht, eenigszins zou kunnen wijzigen, met name door de opneming van drie ministers zonder portefeuille. Elf arrestaties in de Parijsclie wapenaffaire. Moreau de la Meuse bekent met misdadigers te hebben samengewerkt. Havas meldt uit Parijs, dat thans in totaal elf personen in verband met de wapenvond sten gearresteerd zijn. Volgens een getuigen verklaring zijn kort geleden wapens afge laden in de Rue Jean Mermoz, op enkele pas sen afstand van de Sureté Generale, bij een daar gevestigden koopman. Moreau de La Meuse. die Vrijdag j.l. werd gearresteerd in verband met de kwestie der „Cagoulards" is gisteren voor den rechter van instructie verschenen, die hem beschuldigde van samenwerking met een bende misdadigers en het 'in bezit hebben van oorlogswapenen. De beklaagde is opgesloten in de Santé-ge- vangenis. ITALIAANSCHE GEZANT IN NEDERLAND HUWT MET EEN HABSBURGSCHE PRINSES Onze Weensche correspondent schrijft ons: Het huwelijk van den Italiaanschen gezant in Den Haag, den heer F. M. Taliani, en aarts hertogin Margaretra van Oostenrijk zal Za terdag 27 November voltrokken worden. De echtverbintenis wordt op het kasteel Sonn- berg in de buurt van Weenen gesloten. Dit slot wordt door een broeder van de aartsher togin. aartshertog Anton en diens echtgenoote aartshertogin Ileana, een zuster van den Roemeenschen koning Carol bewoond. Het is niet uitgesloten, dat de Roemeensche ko ningin-moeder Maria, die vaak op het kasteel logeert, aan de feestelijkheden deelneemt. De moeder van de bruid, aartshertogin Blanka, een Spaansche prinses, woont te Weenen. Een jongere zuster van de 'bruid, aartshertogin Assunta, is het- vorige jaar onder veel gevaren uit een klooster in Spanje ont snapt en na een avontuurlijke reis te Weenen aangekomen (Van onzen correspondent). 1 BERLIJN. November 1937. lympische spelen, wetenschappelijke congressen van wijn- en landbouwers, van goochelaars, kooplieden en in- dustriëelen, congressen voor zuivelbe reiding, voor coiffure, muziek en dans, voor conserveering van groente, worst en andere levensmiddelen alle met kostelijke proeven, die den smaak streelen en het gemoed vervul len met een gevoelen van vergenoegdheid, vrede en vriendschap. In den loop van een goed jaartje zijn voor al deze meetings duizen den belangstellenden uit alle landen der aarde naar Duitschland gekomen, tot nut en genoegen en „zur Verstandigung der Völker". Allen toonde zich het Derde Rijk als een gul, hartelijk gastheer, uit den aard van zijn wezen niet uit berekening, maar toch in de hoop, dat de buitenlander door persoonlijk verkeer temidden van Duitschland's natuur- en stedenschoonheden, betere gevoelens jegens hem zou gaan koesteren dan tot nu toe. Zonder twijfel is het grootste deel van het buitenlandsche bezoek aangenaam verrast naar huis teruggekeerd. Dat het veel zal heb ben bijgedragen tot „Verstandigung der Völ ker" blijkt voorloopig uit niets. Allen waren het eens met den Duitschen vriend over de pracht van het Berlijnsche Stadion, over de voortreffelijkheid van de-inheemsche werken der schoone kunsten van wetenschap en tech niek en over het opgewekte leven in het dage- lijksch verkeer over de Duitsche organisatie in alle dingen. Daarover zijn we het met je eens, lieber Freund, en drinken je toe uit den beker met het vloeiend goud der lieflijke wijn bergen aan Rijn, Mosel en Main. Laat ons in vrede en vriendschap vergenoegd zijn, maar spreek me niet van ideologieën en zoo! Hier loopt de zaak vast en voorloopig is alleen Ita lië over de barrière heen geklauterd, tot nut ende profijt. Een der grootste tentoonstellingen, die Ber lijn m de laatste jaren binnen zijn muren zag, dankt haar heel bijzondere beteekenis aan internationale samenwerking. Dertig sta ten. waaronder ook ons land, hebben hun jachttrofeeën en historische verzamelingen, die op jacht en jachtwild betrekking hebben voor deze internationale jachttentoonstelling ingezonden. Wij zien er het wild uit prae- historische dagen, geweien van elanden, hoorns van bizons, gevaarten, die meer dan twee meter in de breedte beslaan. De grootste antilope, die een Zweedsch jager in Afrika heeft geschoten, met gedraaide rechtop ge schoten hoorns, waarmee het dier, om aan hoog groeiend bladgroen te komen, boomen, die nauwelijks door beide handen te omspan nen zijn, tusschen zijn gewei nam en met een enkelen ruk van zijn kop, omknakte. Buitenge wone exemplaren beren, wolven, lynxen, neer gelegd in de wouden van Polen, Roemenië, Bul garije, Joego Slavie en een beeld van het achtleven in deze en andere landen. Wondermooie panorama's met jachtwild in de uitgestrekte eenzaamheid der Hongaarsche xieszta. Het jachtboek van Keizer Maximi- liaan van Oostenrijk, zijn jachtwagen en per soonlijke jachtherinneringen van bijna al zijn opvolgers. Frankrijk zond prachtige gobelins met jachttafereelen, Holland geweien van roodwild en damherten, hoorns van den ree bok, slagtanden van wilde zwijnen. De Engel- sche afdeeling laat jachttrofeeën zien uit En geland, Schotland en Britsch-Indië. Ook voor den niet-jager is het hoogst interessant te vertoeven in de atmosfeer van het jachtleven, zooals vooral Duitschland, die ons weet voor te tooveren. We kunnen schieten op herten, zwijnen en ander wild, dat zich beweegt tus schen boomen en struiken op het filmdoek. Zoodra het schot gevallen is, stopt de film en een witte streep op het doek laat zien, wat we getroffen hebben. De houtvesters blazen hun halali-concert. Valkeniers laten hun valken opschieten, die op hun eersten roep zich weer op de gehand- schoende vuist zetten. Een getemde steenade laar is op dezelfde wijze afgericht. Zoo groot is de trek naar deze tentoonstelling, dat de sluiting uitgesteld is tot 28 November. H. L. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge- wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletje3, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. (Adv. Ingez. I/led.) Codos verbetert records. De vlieger thans te Santiago de Chili geland, De Fransche vliegers Codes en Reine arri veerden vier uur plaatselijken tijd te Buenos Aires met het toestel „Chef pilote Laurent Guerrero". Zij verbeterden het record over het traject Parijs—Buenos-Aires met 16 uur en eenige minuten door dien afstand in 52 uur 50 minuten af te leggen. Binnen een uur na hun aankomst stegen zij van het vliegveld van Buenos Aires op met bestemming Santiago de Chili, dat zij op 20.50 uur G. M. T. bereikten. Codos heeft voor zijn vertrek van Parijs ver klaard, dat hij in het geheel niet van plan was een recordvlucht te maken, hij zou de snelheid geheel laten afhangen van de om standigheden. Niettemin begreep men te Pa rijs wel, dat de vlieger de hoop kosterde den afstand in korter tijd dan er tevoren ooit over gedaan was af te leggen. Het vliegtuig was Zaterdagmorgen van Le Bourget vertrokken. De overtocht over den zuidelijken Atlanti- schen Oceaan deden zij in 11 uur vijf minuten hetgeen een uur minder is dan het bestaande record op dit traject. GANDHI MAAKT HET BETER. De gezondheidstoestand van Gandhi is aan merkelijk beter, de bloeddruk is aanzienlijk verminderd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING De mannen van Speurgoed holden Thijs voorbij en vroegen onmiddellijk aan oom waar de boeven waren. Maar oom lachte. Hij wees op zijn auto. Daar, zei hij. De mannen namen de boeven met zich mee. Nou Speurgoed, mag ik je bedanken voor de vele moeite, die je gedaan hebt voor mij? lachte oom. En dan heb ik hier nog zoo'n lekkere flesch limonade. Drink hem maar leeg, je zult wel dorst hobben! De boeven werden gevankelijk weggevoerd en Thijs, Sim en oom waren overgelukkig, dat dit avontuur zoo goed was afgeknpen. Nu, jongens en meisjes, was dit nu geen spannend avontuur? Maar zouden jullie denken, dat het volgende ook weer zoo goed afliep? Ik weet het niet, hoor! Maar letten jullie maar op en blijf altijd maar lezen, dan kunnen jullie het zelf zien! Dag, Thijs. Zeggen iullie nu maar.... to* je volgend avontuur! DaaaagÜ Mooie, Gezonde Huid Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Beide in doozen v i 30-60,Tube 45ct. BijApolh.enOrog. I MIJNHARDT I (Adv. Ingez. Med.) PHOERAMMA WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937. HILVERSUM I 1875 M.. N.C.R.V.-uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds v. d. Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek. (Gr. pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendiensa. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonplaten. 2.00 Alt en piano. 3.00 Christ. Lectuur. 3.30 Gramofoonplaten. 3.45 Christ. Li'ederenuurtje. 4.45 Voor de jeugd..5.45 Gramofoonplaten. 6.00 Land- en tulnbouw- praatje. 6.30 Taallessen en causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De worsteling der zending in. de huidige Oostersche wereld". 7.45 Gramo foonplaten. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.10 Causerie voor het „Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden". 8.20 „Van der Waals en zijn werk herdacht", cau serie. 8.45 Christ. Radiokoor en gramofoon platen. 9.35 Orgelconcert. (Van 10.00—10.15 Berichten A.N.P.) 10,45 Gymnastiekles. 11.00- 12.00 Gramofoonplaten. Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. V.P.R.O. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken", causerie. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie „Jeugd in crisistijd" (Gr. pl.) zang, orgel en gramofoonplaten. 11.30 Voor de werkloozen. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 VARA-orkest en solist. 1.15—1.45 „De Ramblers". 2.00 Knip cursus. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kin deren. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 „De Luckey Birds" en solist. 6.30 Causerie „Waar het om gaat. Het internationale politieke tafereel". 7.00 Koorzang. 7.30 Causerie „God. Historie, Cultuur". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Radiotoo- neel. 9.30 C. Steyn's accordeon en solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Derde acte van de opera „Prince Igor" (Gr. pl.) 11.00 Causerie „Kan men de sexuaüteit humanlseeren?" 11.20 Ver volg opera. 11.50—12.00 Gramofoonplaten. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35—11.50 Gramofoonpla ten. 12.05 Het BBC -Mid landorkes t. 1.05 Stede lijk orkest van Camborne. 1,35 Zangvoor- dracht. 1.502.20 Het John Mac Arthur kwin tet. 4.05 Causerie „Children from the point of view of a Kindergarten mistress". 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonplaten. 5.20 Big Bill Campbell en zijn Hill-Billy Band, en solisten. 5.50 Gramofoonplaten. 6.20 Berichten. 6.40 Landbouwpraatje. 7.00 Radio-tooneel. 8.00 Louis Levy's orkest en solisten. 8.35 BBC- symphonie-orkest en solist., 9.50 Berichten. 10.10 Vervolg concert. 11.00 Revue-program ma. 11.35 H. Darewski's Band. 11.50—12.20 Jazzmuziek (Gr. pi.) RADIO PARIS 1648 M. 7.50, 9.10, 10.40 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Orkest van de Garde Républicaine en zang. 3.20 Pianovoordracht. 4.20 Zang. 4.35 Pianovoordracht. 5.20 B. Bailly-orkest. 6.50 Gramofoonplaten. 8.50 Zang en piano. 9.20 Gevarieerd programma. 10.50 Gramofoonpla ten. KEULEN 456 M. 5.50 H. Hagestedt's orkest. 7.50 SA-orkest. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroepkleinorkest, boerenkapel en solisten. 1.35 Omroepschram- melensemble. 4.00 Düsseldorfer Concertor kest. 6.30 Gramofoonplaten. 8.50 Viool en piano. 10.00—11.20 Omroepkleinorkest en so listen. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest I.50—2.20 Gramofoonplaten. 6.20 Omroep orkest. 7.20 Joods Vocaal kwartet. 8.20 Con servatorium-orkest Leuven en soliste. 10.50 II.20 Gramofoonplaten. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salon-orkest 1.502.20, 5.20 6.00 en 7.35 Gramofoonpla ten. 8.20 Omroepdansorkest en soliste. 9.35 Salonorkest en solisten. 10.3011.20 Gramo foonplaten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 O. Joost's orkest. 8.20 „Stunde der jun_ gen Nation", rijkszending. 8.50 Viool en piano. 9.20 Berichten. 9.35 Omroep-Amuse- mentsorkest en solisten. 10.05 Weerbericht. 10 20—11,20 O. Joost en zijn orkest.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3